[18/5/2011] Βιολογία Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 37)
  • Άριστα

    Ψήφοι: 11 29.7%
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 3 8.1%
  • Καλά

    Ψήφοι: 3 8.1%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 1 2.7%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 1 2.7%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 18 48.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Jimmy1

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Νομίζω πως έχεις κάνει λάθος στο πρωταρχικό τμήμα. Είναι : 5' UCA GAU UC 3'
Και επίσης ο όρος κωδικόνια νομίζω ότι εννοεί τα κωδικόνια πάνω στο DNA και όχι να γράψουμε το mRNA.

Είσαι σίγουρος? Εφόσον η τα Πρωτ τημ είναι συμπληρωματικά στη ΓΔ δεν είναι "μπακαλίστικα" σαν τα νουκλεοτίδια της ΖΗ και αντι για Τ είναι U?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandros451991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Ε ακριβώς! δες όμως απο που ξεκινάει η αντιγραφή! Από το Η!

Για να είσαι σίγουρος οτι δεν κάνεις λάθος βρες την ΔΓ, και μετά στο Δ, βρίσκεις το πρωταρχικό τμήμα που είναι συμπληρωματικό της ΔΓ, σύμφωνα με τη συμπληρωματικότητα! A->U, T->A, G->C, C->G!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jimmy1

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Δίκιο!!!

Όλο βλακείες σήμερα κάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandros451991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Παντως δεν θα έλεγα ότι είναι και τα θέματα που βγαίνουν νεράκι... Εγω τα θεωρώ δύσκολα θεματα, στη φιλοσοφία που ήταν και των προηγούμενων μαθημάτων,...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maroulucky

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Είναι πολλά, αλλά θα πω κάτι που λέω πρώτη φορά για τα θέματα αυτής της χρονιάς μέχρι στιγμής!!! Είναι ΩΡΑΙΑ θέματα με αυξανόμενο βαθμό δυσκολίας, και απαιτούν άριστη γνώση της θεωρίας, κριτική ικανότητα, και ικανότητες διαχείρισης της θεωρίας που γνωρίζει ο υποψήφιος για να την προσαρμόσει στη λύση των ασκήσεων!

Νομίζω πως τα θέματα της βιολογίας τέτοιας μορφής πρέπει να είναι!!!Και πέρυσι καλά ήταν...
Βέβαια δεν τα έχω δει ακόμα αλλά δεν έβαλαν καθόλου δέντρα,μέντελ κλπ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Νομίζω πως τα θέματα της βιολογίας τέτοιας μορφής πρέπει να είναι!!!Και πέρυσι καλά ήταν...
Βέβαια δεν τα έχω δει ακόμα αλλά δεν έβαλαν καθόλου δέντρα,μέντελ κλπ;
Το γ1 είχε διασταύρωση ελένχου
Ωραία ήταν τα θεματάκια και έβγαιναν και άνετα σε 3 ώρες.

Ρε μάγκες το αοδέ τόσο εύκολο είναι?μόλις πέρασε η μιάμιση ωρα η τεχνολογική σηκώθηκε και'φυγε :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
απλα ητανε, αλλα μπολικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Η επιτροπη επαιξε με την κριτικη μας σκεψη (ειδικα στο 3ο και 4ο θεμα) και απ'οτι φαινεται...θα κοπει κοσμος φετος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ant1637

Νεοφερμένος

Η Αντωνία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Η επιτροπη επαιξε με την κριτικη μας σκεψη (ειδικα στο 3ο και 4ο θεμα) και απ'οτι φαινεται...θα κοπει κοσμος φετος :P
Συμφωνω, τα θεματα ηταν απαιτητικα και ηθελαν εκτενεισ αιτιολογησεις,απαιτουσαν κριτικη ικανοτητα χωρις ομως να ειναι και τιποτε σουπερ δυσκολο.Απλα ηθελε απολυτη ψυχραιμια και αυτοσυγκεντρωση και καλη γνωση της θεωριας για να βγουν αξιοπρεπως τα θεματα και να εξασφαλισει κανεισ το 90 +
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ξεκινάω κι εγώ χαρούμενος αφού ξεκόλλησα και τελείωσα τη διασταύρωση στο 3ο, βγαίνει το Turner όμορφα αν και με μεγάλη πίεση -έτρεχα πια, είχα χάσει πολύ χρόνο και είχα κι ένα 4ο να σκεφτώ- και μπαίνω στο τελευταίο του τρίτου. Διαβάζω γρήγορα απαντάω και φεύγω. Τελειώνω το τέταρτο πέντε λεπτά πριν το τέλος. Ελέγχω γρήγορα τα πολλαπλής και πέφτει το μάτι μου ξανά στο τελευταίο του τρίτου. ΌΧΙ ΡΕ! Άλλο απάντησα. Ένα λεπτό. Σβήνω την απάντηση, πίσω σελίδες, θέμα 3ο Γ3 - γονιδιακή ρύθμιση μετά τη μετάφραση... Λίγα δευτερόλεπτα για διορθώσεις και μετά κλείνουν όλα τα - ΣΚΑΣΕ ΓΑΜΩ, από μέσα μου στην επιτηρήτρια. Δύο σειρές, τρεις σειρές, τέσσερις.. τελειώνει η μικρή ανάλυση. ΤΕΛΟΣ ΧΡΟΝΟΥ.

6 έπαιρνε νομίζω. Ας μου δώσουν ένα στη χειρότερη. Καλά πήγαμε εντάξει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μόλις είδα τα θέματα....

Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε εμένα μου φάνηκαν πιο δύσκολα από πέρσι. Ενώ ήταν σίγουρα υπήρχαν πολλά παιδιά που δε πρόλαβαν.

Μου άρεσε αρκετά το Γ θέμα με εξαίρεση το Γ1 με τα μπιζέλια (που ήθελε πάρα πολύ γράψιμο μπορούσαν να βάλουν μια ασκησούλα για τον μέντελ (ενώ γενικά το θεωρώ πιο εύκολο από το 4ο. Ενώ ήταν αρκετά ψαρωτικό.

Μου άρεσε το θέμα με το turner (που εξετάσει πολύ καλά το μηχανισμό της μείωσης) αν και πιστεύω τέτοιο θέμα μελετήθηκε απο τα φροντιστήρια και ήταν sos. (στην ουσία λάθη θα μπορούσαν να γίνουνε σε μειωτικές διαιρέσης τόσο του πατέρα τόσο της μητέρας)

αν αποκλείσουμε βέβαια την ύπαρξη του μωσαικού όπου λάθος εγινε σε μίτωση
(αν και κάτι τέτοιο δε νομίζω να διδάσκεται στο λυκειο)

To πείραμα που έπεσε ήταν πάλι sos και πιστεύω ότι μελετήθηκε από όλους τους υποψήφιους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Σήμερα έκανα το καλύτερο πράγμα που έχω κάνει στη ζωή μου.
Ξέφυγα από το βιβλίο. Γιατί στο Γ1 δεν έλεγε πουθενά ότι διαθέτουμε μοσχομπίζελο κοντό με πράσινα σπέρματα για να κάνουμε τη διασταύρωση ελέγχου που έκανε όλη η Ελλάδα. Εγώ έκανα αυτογονιμοποίηση. Αφού μόνο το Ψ_Κ_ είχαμε στη διαθέσή μας.
Ας μου το πιάσουν λάθος. Ας χάσω τη σχολή που θέλω. Εγώ έγραψα κάτι σωστό σήμερα και απέναντί στον εαυτό μου αισθάνομαι δικαιωμένος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandros451991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Σήμερα έκανα το καλύτερο πράγμα που έχω κάνει στη ζωή μου.
Ξέφυγα από το βιβλίο. Γιατί στο Γ1 δεν έλεγε πουθενά ότι διαθέτουμε μοσχομπίζελο κοντό με πράσινα σπέρματα για να κάνουμε τη διασταύρωση ελέγχου που έκανε όλη η Ελλάδα. Εγώ έκανα αυτογονιμοποίηση. Αφού μόνο το Ψ_Κ_ είχαμε στη διαθέσή μας.
Ας μου το πιάσουν λάθος. Ας χάσω τη σχολή που θέλω. Εγώ έγραψα κάτι σωστό σήμερα και απέναντί στον εαυτό μου αισθάνομαι δικαιωμένος. :)

Φιλε θα συμφωνήσω μαζί σου! Και εγώ όταν είδα τα θέματα είπα βγαίνει και με αυτογονιμοποίηση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ant1637

Νεοφερμένος

Η Αντωνία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Σήμερα έκανα το καλύτερο πράγμα που έχω κάνει στη ζωή μου.
Ξέφυγα από το βιβλίο. Γιατί στο Γ1 δεν έλεγε πουθενά ότι διαθέτουμε μοσχομπίζελο κοντό με πράσινα σπέρματα για να κάνουμε τη διασταύρωση ελέγχου που έκανε όλη η Ελλάδα. Εγώ έκανα αυτογονιμοποίηση. Αφού μόνο το Ψ_Κ_ είχαμε στη διαθέσή μας.
Ας μου το πιάσουν λάθος. Ας χάσω τη σχολή που θέλω. Εγώ έγραψα κάτι σωστό σήμερα και απέναντί στον εαυτό μου αισθάνομαι δικαιωμένος. :)
Bασικα αυτο βγαινει και με αυτογονιμοποιηση αλλα και με διασταυρωσεις ελεγχου δεν ειναι λαθος διοτι ελεγε να κανουμε τις καταλληλες διασταυρωσεις για να διαπιστωσουμε το γονοτυπο του :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandros451991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Bασικα αυτο βγαινει και με αυτογονιμοποιηση αλλα και με διασταυρωσεις ελεγχου δεν ειναι λαθος διοτι ελεγε να κανουμε τις καταλληλες διασταυρωσεις για να διαπιστωσουμε το γονοτυπο του :)

Και εσύ θα τα πάρεις όλα σου τα μόρια! Μπράβο γιατί πρωτοτύπησες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σήμερα έκανα το καλύτερο πράγμα που έχω κάνει στη ζωή μου.
Ξέφυγα από το βιβλίο. Γιατί στο Γ1 δεν έλεγε πουθενά ότι διαθέτουμε μοσχομπίζελο κοντό με πράσινα σπέρματα για να κάνουμε τη διασταύρωση ελέγχου που έκανε όλη η Ελλάδα. Εγώ έκανα αυτογονιμοποίηση. Αφού μόνο το Ψ_Κ_ είχαμε στη διαθέσή μας.
Ας μου το πιάσουν λάθος. Ας χάσω τη σχολή που θέλω. Εγώ έγραψα κάτι σωστό σήμερα και απέναντί στον εαυτό μου αισθάνομαι δικαιωμένος. :)

Φίλε μου και εγώ όταν το είδα με αυτογονιμοποίηση σκέφτηκα και απόρησα με κάτι λύσεις που είδα.. Για αυτό δε μου άρεσε το θέμα μπορούσαν να πουνε καθαρά ότι θέλουν διασταυρώσεις ελέγχου (στην ουσία μεντελ αυτό έκανε).

Στην ουσία αν κάνουμε αυτογονιμοποίηση στο ένα είδος και κάνουμε γονιμοποιήσεις στα μπιζέλια πρώτης γενιάς μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα για τον γονότυπο (στην ουσία ο μέντελ αυτό που έγραψες έκανε και έβγαλε το συμπερασμα του και τους νόμους του).

κατά την γνώμη μου είσαι πιο σωστός από τους άλλους.

Ο φροντιστης σου τι λέει; για την απάντηση που εδωσες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alexandros451991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Το καλό ήταν ότι άφηναν στα παιδιά το δικαίωμα της επιλογής στο συγκεκριμένο θέμα! Ωραίο και το Γ3! Τι απαντήσατε στο Γ3??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Παιδιά στην ερώτηση του Γ3 είδα τις ενδεικτικές και ανέφερε ως 6ο λόγο πως το mRNA μεταγράφεται μόνο από τον ένα κλώνο του DNA (μη κωδική), γι'αυτό και το γονίδιο έχει περισσότερα αμινοξέα (διότι είναι 2 αλυσίδες). Προσωπικά, έβαλα ως 6ο λόγο την περίπτωση σφάλματος κατά την μεταγραφή του DNA με αποτέλεσμα τη δημιουργία πρόωρου κωδικονίου λήξης! :)
Από 'κει και πέρα ανέφερα εσώνια, 3' και 5' αμετάφραστες, κωδικόνια λήξης, αφαίρεση αμινοξέων από το αρχικό αμινικό άκρο, και (δυστυχώς) τον υποκινητή του γονιδίου (με το σκεπτικό ότι το γονίδιο χωρίς τον υποκινητή δεν λειτουργεί κτλ). Ωστόσο φαντάζομαι πως θα χάσω το πολύ μία μονάδα. :)

Καλή επιτυχία με τα αποτελέσματα και στους υπόλοιπους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Δε δίνανε το δικαίωμα επιλογής, δίναμε το δικαιώμα μόνο για αυτογονιμοποίηση γιατί δεν έλεγε πουθενά ότι διαθέτουμε και άλλο μοσχομπίζελο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Φίλε μου και εγώ όταν το είδα με αυτογονιμοποίηση σκέφτηκα και απόρησα με κάτι λύσεις που είδα.. Για αυτό δε μου άρεσε το θέμα μπορούσαν να πουνε καθαρά ότι θέλουν διασταυρώσεις ελέγχου (στην ουσία μεντελ αυτό έκανε).

Στην ουσία αν κάνουμε αυτογονιμοποίηση στο ένα είδος και κάνουμε γονιμοποιήσεις στα μπιζέλια πρώτης γενιάς μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα για τον γονότυπο (στην ουσία ο μέντελ αυτό που έγραψες έκανε και έβγαλε το συμπερασμα του και τους νόμους του).

κατά την γνώμη μου είσαι πιο σωστός από τους άλλους.

Ο φροντιστης σου τι λέει; για την απάντηση που εδωσες;
Ωπα μισό,τα χαρακτηριστικά αυτά δεν αναφέρει κάπου στο βιβλίο οτι είναι υπολειπόμενα/επικρατη?:Ο
γιατί αλλιώς κλάφτα χαράλαμπε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top