[18/5/2011] Βιολογία Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 37)
  • Άριστα

    Ψήφοι: 11 29.7%
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 3 8.1%
  • Καλά

    Ψήφοι: 3 8.1%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 1 2.7%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 1 2.7%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 18 48.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Το θέμα αυτό δημιουργήθηκε για να σχολιαστούν τα θέματα που έπεσαν, να πείτε πώς σας φάνηκαν, πώς γράψατε κ.λ.π.
Επειδή ο σκοπός αυτού του θέματος είναι ο παραπάνω, καλό θα ήταν το θέμα Πανελλήνιες 2011, να μην επιβαρύνεται με τέτοιου είδους σχόλια... :)

Παρόμοια ξεχωριστά θέματα θα δημιουργηθούν και για τα υπόλοιπα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα.

Το θέμα θα ξεκλειδωθεί μετά το τέλος της αυριανής εξέτασης.

Καλή επιτυχία! :D

Προηγούμενα θέματα:

[12/5/2011] Νεοελληνική Γλώσσα
[14/5/2011] Μαθηματικά Γενικής Παιδείας
[14/5/2011] Φυσική Γενικής Παιδείας
[14/5/2011] Ιστορία Γενικής Παιδείας
[14/5/2011] Βιολογία Γενικής Παιδείας
[16/5/2011] Μαθηματικά Κατεύθυνσης
[16/5/2011] Νεοελληνική Λογοτεχνία Κατεύθυνσης


Τα θέματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Το θέμα άνοιξε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy1

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Θέμα Α

A1 α
Α2 δ
Α3 γ
Α4 β
Α5 β

Θέμα Β
Β1 Σελ 13
Το 1928 ο... για το πως γίνεται αυτό. Εγώ θα έγραφα και τι είναι αποικία καθώς και το εισαγωγικό!

Β2...
Β3
Α) Σελ 60 Στους ανώτερους ευκαρυωτικούς οργανισμούς...δηλαδή των εξωνίων.
Β) Σελ 59 Το σύνολο των...γονιδιωματική βιβλιοθήκη.

Οι απαντήσεις είναι λίγο μικρές λογικά θα ήταν καλό να γραφτούν και λίγα λόγια για το πως κατασκεαζονται

Β4
Βακτήριο 1
Σύμφωνα με τον κανόνα της συμπληρωματικότητας Α=Τ και C=G
Α=28% Τ=28% C=22% G=22%

Bακτήριο 2
... G=28%

Πέρνουμε στη συνέχεια τους λόγους Α+Τ/ C+G

Δεν ανήκουν στο ίδιο είδος

Θέμα Γ

Γ3
α) 5', 3' αμετάφραστα άκρα
β) 3 νουκλεότιδια που δε μεταφράζονται (κωδικώνιο λήξης)
γ) Αμινόξεα κόβονται από το αρχικό αμινικό άκρο μετά το τέλος της πρωτεινοσύνθεσης
δ) Αν μιλήσουμε και για το πρόδρομο mRNA είναι και τα εσώνια...

Θέμα Δ
Δ1
H DNA πολυμεράση δουλεύει με προσανατολισμό 5΄-> 3΄
ΓΔ (συνεχώς) 3΄-5΄
ΓΔ΄: 5'-3' = ΖΗ (τα νουουκλεοτίδια)

ΖΗ (ασυνεχώς) 5'-3'
ΖΗ΄: 3΄-5΄ GTA CAG CAG ATC TGA

Δ2

Πρωταρχικά τμ.: 5' UCA GAU UC 3'

Αιτιολόγηση σελ 28 Επειδή τα ένζυμα...αλυσίδες του DNA

Δ3

κωδική αλυσίδα: TAC ATG TCG CGA TGC AAG TTC TAA TCT CAA TAΤ CTT
RNA: ..............AUG UCG CGA UGC UUG UUC UAA.......................

Ότι ξέρω είναι λίγα (1,2,4 Κεφάλαιο). Αν η απάντησεις είναι λάθος ή από τα υπόλοιπα ας με διορθώσει κάποιος!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alexandros451991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Για να εξηγήσουμε σωστά ότι δεν είναι στο ίδιο είδος, αφού πάρουμε τα ποσοστά που βρήκες λόγω συμπληρωματικότητας, βρίσκουμε το λόγο Α+Τ/G+C, και τον συγκρίνουμε για τις δυο αποικίες βλέποντας πως δεν είναι ίδιος.
Θέμα Α
Α1-α
Α2-δ
Α3-γ
Α4-β
Α5-β

Γ3
α) 5', 3' αμετάφραστα άκρα
β) 3 νουκλεότιδια που δε μεταφράζονται (κωδικώνιο λήξης)
γ) Αμινόξεα κόβονται από το αρχικό αμινικό άκρο μετά το τέλος της πρωτεινοσύνθεσης
δ) Αν μιλήσουμε και για το πρόδρομο mRNA είναι και τα εσώνια...

συμφωνώ απόλυτα. Εννοείται ότι πρέπει να μιλήσουμε για τα εσώνια. Η κυρίως απάντηση είναι αυτή και γι'αυτό η εκφώνηση λέει "πολύ περισσότερα νουκλεοτίδια".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Κι αν το βακτηριακό DNA είναι μονόκλωνο???τι έχετε να πείτε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy1

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Για να εξηγήσουμε σωστά ότι δεν είναι στο ίδιο είδος, αφού πάρουμε τα ποσοστά που βρήκες λόγω συμπληρωματικότητας, βρίσκουμε το λόγο Α+Τ/G+C, και τον συγκρίνουμε για τις δυο αποικίες βλέποντας πως δεν είναι ίδιος.
Θέμα Α
Α1-α
Α2-δ
Α3-γ
Α4-β
Α5-β

Σωστά παράλειψη μου!

Κι αν το βακτηριακό DNA είναι μονόκλωνο???τι έχετε να πείτε??

Το βιβλιο μέχρι εκεί που έχω φτάσει λέει ότι είναι δίκλωνο κυκλικο (όπως και τα πλασμίδια!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

alexandros451991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Κι αν το βακτηριακό DNA είναι μονόκλωνο???τι έχετε να πείτε??

Τίποτα, γιατί η θεωρία του βιβλίου λέει το βακτηριακό DNA είναι ένα δίκλωνο κυκλικό μόριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Ευχαριστώ παίδες!Επίσης θα ήθελα να μου θυμίσετε αν ο υποκινητής,σύμφωνα με το σχολικό βιβλίο,αποτελεί τμήμα ενός γονιδίου(αν θα πρέπει να γραφεί δηλαδή στην απάντηση της Γ3).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandros451991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Κοιτα, ο υποκινητής είναι τμήμα DNA.. Τωρα δεν ξέρω κατα πόσο είναι τόσο τραβηγμένη η ερώτηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
τα θεματα απο βαθμο δυσκολιας πως ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα ***

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα *** αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Γενικά δεν είναι πολύ δύσκολα!Απλά είναι πολλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy1

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Ευχαριστώ παίδες!Επίσης θα ήθελα να μου θυμίσετε αν ο υποκινητής,σύμφωνα με το σχολικό βιβλίο,αποτελεί τμήμα ενός γονιδίου(αν θα πρέπει να γραφεί δηλαδή στην απάντηση της Γ3).

YES:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Κοιτα, ο υποκινητής είναι τμήμα DNA.. Τωρα δεν ξέρω κατα πόσο είναι τόσο τραβηγμένη η ερώτηση...

Ναι προφανώς..απλά δεν ξέρω κατα πόσο το σχολικό βιβλίο τον θεωρεί τμήμα του γονιδίου η όχι!Σκέψου ομως οτι αν γράψεις στην απάντηση για υποκινητή,εσώνια,5-αμετάφραστη,3-αμετάφραστη,αμινοξέα που αφαιρέθηκαν λόγω τροποποίησης,κωδικόνιο λήξης βγαίνουν ακριβώς τα 6 μόρια της άσκησης;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandros451991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Είναι πολλά, αλλά θα πω κάτι που λέω πρώτη φορά για τα θέματα αυτής της χρονιάς μέχρι στιγμής!!! Είναι ΩΡΑΙΑ θέματα με αυξανόμενο βαθμό δυσκολίας, και απαιτούν άριστη γνώση της θεωρίας, κριτική ικανότητα, και ικανότητες διαχείρισης της θεωρίας που γνωρίζει ο υποψήφιος για να την προσαρμόσει στη λύση των ασκήσεων!

Ναι προφανώς..απλά δεν ξέρω κατα πόσο το σχολικό βιβλίο τον θεωρεί τμήμα του γονιδίου η όχι!Σκέψου ομως οτι αν γράψεις στην απάντηση για υποκινητή,εσώνια,5-αμετάφραστη,3-αμετάφραστη,αμινοξέα που αφαιρέθηκαν λόγω τροποποίησης,κωδικόνιο λήξης βγαίνουν ακριβώς τα 6 μόρια της άσκησης;)

Συμφωνώ απόλυτα!! Κοιτα, το βιβλίο λεει ότι ειδικές περιοχές του DNA που ονομάζονται υποκινητές........
Αλλά νομίζω ότι ο υποκινητής είναι πριν το γονίδιο και όχι τμήμα του γονιδίου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jimmy1

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα!! Κοιτα, το βιβλίο λεει ότι ειδικές περιοχές του DNA που ονομάζονται υποκινητές........
Αλλά νομίζω ότι ο υποκινητής είναι πριν το γονίδιο και όχι τμήμα του γονιδίου...

Όντως δεν τον αναφέρει ως τμήμα του γονιδίου...

Ανέβασα και το Δ2!

Κάνω και το Δ3 τα Δ4,Δ5 ας τα κάνει κάποιος άλλος (δε γνωρίζω)...please!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandros451991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Δ3- Τα κωδικόνια είναι: ATG TCG CGA TGC AAG TTC και το ΤΑΑ, ειναι το κωδικόνιο λήξης. Ο επάνω είναι ο κωδικός κλώνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ο υποκινητής ΔΕΝ είναι τμήμα γονιδίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandros451991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Δ4 5' CAAGTTCTAAT 3'
3' GTTCAAGATTA 5'


Ναι προφανώς..απλά δεν ξέρω κατα πόσο το σχολικό βιβλίο τον θεωρεί τμήμα του γονιδίου η όχι!Σκέψου ομως οτι αν γράψεις στην απάντηση για υποκινητή,εσώνια,5-αμετάφραστη,3-αμετάφραστη,αμινοξέα που αφαιρέθηκαν λόγω τροποποίησης,κωδικόνιο λήξης βγαίνουν ακριβώς τα 6 μόρια της άσκησης;)

Συμφωνώ απόλυτα!! Κοιτα, το βιβλίο λεει ότι ειδικές περιοχές του DNA που ονομάζονται υποκινητές........
Αλλά νομίζω ότι ο υποκινητής είναι πριν το γονίδιο και όχι τμήμα του γονιδίου...

Στο Δ5, έρχονται τα μπρος πίσω και τα πάνω κάτω για να ταιριάξουν τα άκρα! Δεν κοροιδεύω!!!:)

Λοιπόν: Το ανεστραμμένο τμήμα θα γίνει:
5' ATTAGAACTTC 3'
3' TAATCTTGAAG 5'

Kαι τέλος τα κωδικόνια του νέου πεπτιδίου που θα προκύψουν λόγω της αναστροφής, θα είναι:

ATG TCG CGA και θα δημιουργηθεί πρόωρο κωδικόνιο λήξης, TGA.! Σας ευχαριστώ για την προσοχή σας!

παιδιά στο Γ1 διερεύνηση δεν θέλει??? Θέλω να πω ξέρουμε οτι ο ψηλός και ο κίτρινος χαρακτήρας είναι τα επικρατή χαρακτηριστικά, αλλά μπορεί να το πει αυτό ο υποψήφιος???

Στο Γ3, νομίζω οι απαντήσεις είναι! Το κωδικόνιο λήξης, τα εσώνια και η 3' και 5' αμετάφραστες περιοχές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jimmy1

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Έβαλαν και ένα εύκολο μάθημα ελπίζω την Παρασκευή να μη γίνει σφαγή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandros451991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Θέμα Α



Θέμα Γ

Γ3
α) 5', 3' αμετάφραστα άκρα
β) 3 νουκλεότιδια που δε μεταφράζονται (κωδικώνιο λήξης)
γ) Αμινόξεα κόβονται από το αρχικό αμινικό άκρο μετά το τέλος της πρωτεινοσύνθεσης
δ) Αν μιλήσουμε και για το πρόδρομο mRNA είναι και τα εσώνια...

Θέμα Δ
Δ1
H DNA πολυμεράση δουλεύει με προσανατολισμό 5΄-> 3΄
ΓΔ (συνεχώς) 3΄-5΄
ΓΔ΄: 5'-3' = ΖΗ (τα νουουκλεοτίδια)

ΖΗ (ασυνεχώς) 5'-3'
ΖΗ΄: 3΄-5΄ GTA CAG CAG ATC TGA

Δ2

ΓΔ: GTA CAG CAG ATC TGA
Πρωταρχικά τμ.: CAU GUC GU

Αιτιολόγηση σελ 28 Επειδή τα ένζυμα...αλυσίδες του DNA

Δ3

κωδική αλυσίδα: TAC ATG TCG CGA TGC AAG TTC TAA TCT CAA TAΤ CTT
RNA: ..............AUG UCG CGA UGC UUG UUC UAA.......................


Νομίζω πως έχεις κάνει λάθος στο πρωταρχικό τμήμα. Είναι : 5' UCA GAU UC 3'
Και επίσης ο όρος κωδικόνια νομίζω ότι εννοεί τα κωδικόνια πάνω στο DNA και όχι να γράψουμε το mRNA.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top