[18/06/2021] Κοινωνιολογία Προσανατολισμού

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Το καθιερωμένο θέμα του iSchool που γίνεται κάθε χρόνο για κάθε εξεταζόμενο μάθημα. :give_rose:

Καλή συνέχεια λοιπόν με Κοινωνιολογία, σε όσους δίνουν από Ανθρωπιστικών Σπουδών. Υπομονή και τελειώνετε!!

Για γενικές συζητήσεις προτιμήστε το θέμα Πανελλήνιες 2021. Για ό,τι αφορά την Κοινωνιολογία (πως τα πήγατε, τι απαντήσεις δώσατε, προβληματισμοί για το μάθημα κτλ), αυτό το θέμα είναι το πλέον κατάλληλο.

Το thread θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί όπου και θα προστεθούν τα θέματα προς συζήτηση.
Θα χαρούμε όσοι εξετάζεστε, μόλις τελειώσετε να μπείτε να μας πείτε πως πήγατε! :)

Τα λέμε αύριο, καλή ξεκούραση και να ξυπνήσετε ακμαίοι!! :paladin:
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Το θέμα είναι τώρα ανοιχτό για σχολιασμό!
 

Mary Jane

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & Κοινωνικής Εργασίας Πατρών. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
δεν ηταν πειρπλοκα τα θεματα αλλα το Δ2 και Δ3 δεν το περιμενα
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Το Δ2 και Δ3 παίζει να ήταν από τα πιο βασικά στοιχεία του βιβλίου :P

Εγώ καλά έγραψα, δεδομένου του διαβάσματός μου. Τα θέματα ήταν εύκολα και μπαμ-μπαμ.
Πολύ φοβάμαι ότι θα χάσω από την μη παπαγαλια :P
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Σύμφωνα με τον Όμιλο Φροντιστηρίων Διακρότημα, και τον κ. Θεοδόση Γκελτή, Ακαδημαϊκό υπεύθυνο του Ομίλου, τα θέματα στην Κοινωνιολογία ήταν βατά και με σαφήνεια διατυπωμένα.
Εξετάστηκε ένα σημαντικό κομμάτι της διδακτέας ύλης.
Ορισμένα θέματα (όπως η σχολή του κονστρουκτιβισμού) ενδέχεται να δυσκολέψουν τους υποψηφίους λόγω της εκφραστικής δυσκολίας και της συνθετότητας των νοημάτων.
Οι καλά προετοιμασμένοι μαθητές μπορούν να προσεγγίσουν το άριστα ενώ ακόμα και οι πλημμελώς προετοιμασμένοι να ξεπεράσουν τη βάση.

Η εκτίμηση της ΟΕΦΕ​

Τα θέματα του μαθήματος της Κοινωνιολογίας χαρακτηρίζονται από σαφήνεια και ακρίβεια. Εξετάζουν ένα σχετικά μεγάλο εύρος της ύλης. Ένας καλά προετοιμασμένος υποψήφιος δύναται να επιτύχει υψηλή βαθμολογία.
 

Ελενα Παλαιολόγου

Νεοφερμένος

Η Ελενα Παλαιολόγου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Το καθιερωμένο θέμα του iSchool που γίνεται κάθε χρόνο για κάθε εξεταζόμενο μάθημα. :give_rose:

Καλή συνέχεια λοιπόν με Κοινωνιολογία, σε όσους δίνουν από Ανθρωπιστικών Σπουδών. Υπομονή και τελειώνετε!!

Για γενικές συζητήσεις προτιμήστε το θέμα Πανελλήνιες 2021. Για ό,τι αφορά την Κοινωνιολογία (πως τα πήγατε, τι απαντήσεις δώσατε, προβληματισμοί για το μάθημα κτλ), αυτό το θέμα είναι το πλέον κατάλληλο.

Το thread θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί όπου και θα προστεθούν τα θέματα προς συζήτηση.
Θα χαρούμε όσοι εξετάζεστε, μόλις τελειώσετε να μπείτε να μας πείτε πως πήγατε! :)

Τα λέμε αύριο, καλή ξεκούραση και να ξυπνήσετε ακμαίοι!! :paladin:
Γνωρίζει καποιος τις απαντήσεις του Α1(σωστό λάθος), έψαξα σε σαιτ και ολα έχουν βαλει διαφορετικά
Εγω συμπλήρωσα
Λ
Σ
Σ
Σ
Λ
Γνωρίζεται αν ειναι σωστο?
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Γνωρίζει καποιος τις απαντήσεις του Α1(σωστό λάθος), έψαξα σε σαιτ και ολα έχουν βαλει διαφορετικά
Εγω συμπλήρωσα
Λ
Σ
Σ
Σ
Λ
Γνωρίζεται αν ειναι σωστο?
προσωπικα δενξερω , βρηκα αυτα
Πουκαμισας
1624009307922.png

Διακροτητα
1624009352984.png
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Annaaa345667

Νεοφερμένος

Η Annaaa345667 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Παιδια να ρωτησω αν ξερετε απο προηγουμενες γενιες/απο φροντιστες γιατι δεν κανω φροντιστηριο. Αν βαλουμρ μια γραμμη περιπου παραπανω απο αυτα που χρειαζεται(σχετικη ομως) κοβουν;
πχ εγω εβαλα στον κοντ και την τελευταια που λεει οτι σημερα δεν τυγχανει ευρυτερης αποδοχης μεταξυ κοινωνιολογων
και στην ανακατανομη του πλουτου εβαλα και την τελευταια προταση του μαθηματος που λεει οτι η εξαλειψη της φτωχειας και των ανισοτητων θετει το ζητημα τησ κοινωνικησ δικαιοσυνης που ως ιδανικο θεμελιωνεται στην αρχη της δικαιης ανακατανομης συμφβολικων και υλικων πηγων πλουτου(και τις 5 πηγες που εχει)
ευχαριστω!
 

Ελενα Παλαιολόγου

Νεοφερμένος

Η Ελενα Παλαιολόγου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Παιδια να ρωτησω αν ξερετε απο προηγουμενες γενιες/απο φροντιστες γιατι δεν κανω φροντιστηριο. Αν βαλουμρ μια γραμμη περιπου παραπανω απο αυτα που χρειαζεται(σχετικη ομως) κοβουν;
πχ εγω εβαλα στον κοντ και την τελευταια που λεει οτι σημερα δεν τυγχανει ευρυτερης αποδοχης μεταξυ κοινωνιολογων
και στην ανακατανομη του πλουτου εβαλα και την τελευταια προταση του μαθηματος που λεει οτι η εξαλειψη της φτωχειας και των ανισοτητων θετει το ζητημα τησ κοινωνικησ δικαιοσυνης που ως ιδανικο θεμελιωνεται στην αρχη της δικαιης ανακατανομης συμφβολικων και υλικων πηγων πλουτου(και τις 5 πηγες που εχει)
ευχαριστω!
Ουτε εγω παω φροντιστήριο αλλα μας είπαν απο το σχολείο οτι Πέρσυ είχαν δώσει οδηγία (για την κοινωνιολογία) να μην κόβουν απο τα περισσότερα, οποτε λογικά αυτο θα γινει και φετος.
 

Annaaa345667

Νεοφερμένος

Η Annaaa345667 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

Ελενα Παλαιολόγου

Νεοφερμένος

Η Ελενα Παλαιολόγου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Παιδια, αν μπορεί να με βοηθήσει καποιος σχετικά με το ποσο περιπου εχω γράψει στην κοινωνιολογία
Στο σωστο λαθος έχασα 9 μονάδες
Στην ερώτηση με την κοινωνική κατασκευή που έπιανε 12μονάδες έγραψα μονο δυο προτάσεις: οτι οι άνθρωποι μοιράζονται τις ιδιες αξίες, συναισθήματα, τρόπους σκέψης και ότι κατασκευάζουν κοινωνικούς κόσμους τις οποίες αντιλαμβάνονται ως νομιμοποιημένες
Και στο πλουραλιστικο μοντέλο που έπιανε 15 μονάδες έγραψα μονο τους θεμελιωτές της
Και στην ανακατανομή του πλούτου ξέχασα ενα απο τα πέντε μέτρα.

Θα πιάσω το 10 ή το 12?
 

Mary Jane

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & Κοινωνικής Εργασίας Πατρών. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Παιδια, αν μπορεί να με βοηθήσει καποιος σχετικά με το ποσο περιπου εχω γράψει στην κοινωνιολογία
Στο σωστο λαθος έχασα 9 μονάδες
Στην ερώτηση με την κοινωνική κατασκευή που έπιανε 12μονάδες έγραψα μονο δυο προτάσεις: οτι οι άνθρωποι μοιράζονται τις ιδιες αξίες, συναισθήματα, τρόπους σκέψης και ότι κατασκευάζουν κοινωνικούς κόσμους τις οποίες αντιλαμβάνονται ως νομιμοποιημένες
Και στο πλουραλιστικο μοντέλο που έπιανε 15 μονάδες έγραψα μονο τους θεμελιωτές της
Και στην ανακατανομή του πλούτου ξέχασα ενα απο τα πέντε μέτρα.

Θα πιάσω το 10 ή το 12?
νομιζω 12 οριακα αλλα το 10 πιστευω το πιανεις
μην το σκεφτεσαι πολυ ομως, οτι εγινε, εγινε, συγκεντρωσου στο επομενο μαθημα : )
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Τα άλλα τα έχεις γράψει ακριβώς όπως τα λέει μέσα?
 

Ελενα Παλαιολόγου

Νεοφερμένος

Η Ελενα Παλαιολόγου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Γύρω στο 10 να υπολογίζετε!
 

Annaaa345667

Νεοφερμένος

Η Annaaa345667 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Παιδια μπορείτε να βοηθήσετε και εμένα;
Έχω γράψει σε ένα σημείο "για τον έλεγχο πρόβλεψη και κατανόηση της κοινωνίας" αντί για ανθρώπινης συμπεριφοράς, σε ένα άλλο σημείο "αναπαράγει τις κοινωνικές ανισότητες" αντί για τις κοινωνικές θεσεις. Επίσης στην ανακατανομή του πλούτου έγραψα και την εισαγωγή που λέει για το κοινωνικό κράτος, και έναν επίλογο που λέει ότι οι ανισότητες αντιμετωπίζονται με την κατανομή του πλούτου. Στον Κοντ έγραψα και την τελευταία γραμμή ότι δεν τυγχάνει ευρύτερης αποδοχής μεταξύ των κοινωνιολόγων. Και στο δ1 έγραψα και κάποια εισαγωγικά όπως τι είναι κοινωνικοί ρόλοι και ότι κάθε άτομο όταν κοινωνικοποιειται μαθαίνει τα πρότυπα συμπεριφοράς που οριοθετούν τις ενέργειες του κλπ. Πιστεύω θα χάσω 1-2 μόρια για τα πρώτα που άλλαξα το νόημα, αλλά για τα άλλα που έχω λίγα παραπάνω αποσα χρειάζεται;
(Στις απαντήσεις γενικά τα έχω ακριβώς όπως το βιβλίο)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης αυτό με τον επίλογο στην ανακατανομή το έβαλα σε παρένθεση
 

Mary Jane

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & Κοινωνικής Εργασίας Πατρών. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Παιδια μπορείτε να βοηθήσετε και εμένα;
Έχω γράψει σε ένα σημείο "για τον έλεγχο πρόβλεψη και κατανόηση της κοινωνίας" αντί για ανθρώπινης συμπεριφοράς, σε ένα άλλο σημείο "αναπαράγει τις κοινωνικές ανισότητες" αντί για τις κοινωνικές θεσεις. Επίσης στην ανακατανομή του πλούτου έγραψα και την εισαγωγή που λέει για το κοινωνικό κράτος, και έναν επίλογο που λέει ότι οι ανισότητες αντιμετωπίζονται με την κατανομή του πλούτου. Στον Κοντ έγραψα και την τελευταία γραμμή ότι δεν τυγχάνει ευρύτερης αποδοχής μεταξύ των κοινωνιολόγων. Και στο δ1 έγραψα και κάποια εισαγωγικά όπως τι είναι κοινωνικοί ρόλοι και ότι κάθε άτομο όταν κοινωνικοποιειται μαθαίνει τα πρότυπα συμπεριφοράς που οριοθετούν τις ενέργειες του κλπ. Πιστεύω θα χάσω 1-2 μόρια για τα πρώτα που άλλαξα το νόημα, αλλά για τα άλλα που έχω λίγα παραπάνω αποσα χρειάζεται;
(Στις απαντήσεις γενικά τα έχω ακριβώς όπως το βιβλίο)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης αυτό με τον επίλογο στην ανακατανομή το έβαλα σε παρένθεση
στον Κοντ δεν χρειαζοταν να γραψεις την τελευταια παραγραφο, μονο τα 3 σταδια γιαυτο μην το σκεφτεσαι
για τα υπολοιπα δεν ειμαι σιγουρη αλλα μην σκας, θα τα δουμε σε μερικες εβδομαδες τα αποτελεσματα
 

Annaaa345667

Νεοφερμένος

Η Annaaa345667 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
δλδη γενικα κοβουν για λιγα παραπανω οταν ειναι σχτετικα;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top