[18/05/09] Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής

Πως σας φάνηκαν τα θέματα;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Εύκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μέτριας δυσκολίας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δύσκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν έδινα σήμερα / Δε δίνω πανελλαδικές

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

MzChiniz

Νεοφερμένος

Η Πωλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
να κανω και εγω μερικες ερωτήσεις μιας και ξαναεδινα φετος.Εγω εκει στο λιμ που ηθελε βρικα 3, πρεπει να εφαγα ενα μειων...Ποσο χανω περιπου??Επισης στην εφαπτομένη δν μπορεσα να παω πολυ μακρια μεχρι εκει ποθ βρησκεις οτι το φ του χ ειναι ισο με 3 αν θυμαμαι καλα.Μετα επρεπε να βρεις τα χ και τα ψ..(δν μπορω την ιστορια και την γεωμετρια.Ποτε δν τα μπορουσα..)Επισης και εγω στο 4 στο τελευταιο βρικα τις ριζες αλλα δν πηρα το 2 3 4 σαν τιμες μονο το 1 και το 5 οποτε σαν αποτελεσμα εβγαινε 1/50 δηλαδη 0.05..Αυτα ποσο λετε περιπου να επιασα??
να υποθεσω εισαι θεωρητικης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Για το 1ο, εγώ έγραψα ότι λ = 2, 3, 4 (παίρνει δηλαδή αυτές τις τιμές). Τι, επειδή δεν έγραψα το Α αλλά το ίδιο ακριβώς με άλλα λόγια, πρέπει να χάσω μόρια.

Για το 2ο θεωρώ ότι είσαι υπερβολικός. Να'ταν τελείως άσχετο με την fi να πω "ντάξει, δίκιο έχει", αλλά πιστεύω ότι πρέπει να'ναι εντελώς κομπλεξικός ο διορθωτής για να κόψει από'κεί.

Με αυτή τη λογική, χωρίς να έχω γράψει κάτι λανθασμένο στην κόλλα, έχοντας λύσει τα πάντα και με επαρκείς τεκμηριώσεις παντού, θα έπρεπε να πάρω κάπου στο 95. Δεν νομίζω ότι πάει έτσι...

Κανονικά το πως διαμορφώνεται το Α πρέπει να φαίνεται, όπως και το πλήθος των στοιχείων που περιέχει για να περάσεις μετά στην πιθανότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paraskevas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paraskevas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Καποιος αντι για
ΛΑΘΟΣ
ΣΩΣΤΟ
ΛΑΘΟΣ
ΣΩΣΤΟ
ΣΩΣΤΟ

Εβαλε
Λ
Σ
Λ
Σ
Σ
Λετε να τα χασει ολα τα Σ-Λ.??:lol::lol::lol:
Σταματηστε λοιπον τις ............ και ας συγκεντρωθουμε στο αγγουρι που θα φαμε τη Τεταρτη..:'(

Υ.Γ:64%?? Ωχ ωχ..!ανεβαινει το ποσοστο επικινδυνα σου λεω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MzChiniz

Νεοφερμένος

Η Πωλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Καποιος αντι για
ΛΑΘΟΣ
ΣΩΣΤΟ
ΛΑΘΟΣ
ΣΩΣΤΟ
ΣΩΣΤΟ

Εβαλε
Λ
Σ
Λ
Σ
Σ
Λετε να τα χασει ολα τα Σ-Λ.??:lol::lol::lol:
Σταματηστε λοιπον τις ............ και ας συγκεντρωθουμε στο αγγουρι που θα φαμε τη Τεταρτη..:'(
:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Επειδή τα θέματα ήταν εύκολα οι διορθωτές θα κόψουν από λεπτομέρειες. Έχω την εντύπωση ότι αν κάποιος κάνει ένα λάθος στην αρχή ή τη μέση μιας άσκησης και επηρεάζει τους υπολογισμούς στο υπόλοιπο της άσκησης θα χάσει αρκετά μόρια και από τα ερωτήματα που έπονται του λάθους ακόμα κι αν ο τρόπος είναι σωστός (πάντως όχι όλα αλλά οπωσδήποτε τα μισά για να μην πω και παραπάνω).

Ειμαι απόλυτα βέβαιη γι αυτό που έγραψα παραπάνω σ αυτό το θέμα, πέρσι είχα κάνει κάτι ανάλογο στα μαθηματικα κατ και ειχα ρωτησει πολλους καθηγητες. Η απάντηση ήταν αυτή που εγραψα, κάτι το οποιο αποδείχθηκε και από τη βαθμολογία (μου έκοψαν μοχάνα 0,4 στα 20, 2/100 ο ενας και 2/100 ο άλλος)
Η ασκηση κόβεται όλη μονάχα εαν επηρεαζεται η μορφη της άσκησης, κατα τ άλλα χρεωνεται σαν αριθμητικο μεχρι 3/100.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hearts_alive

Νεοφερμένος

Ο hearts_alive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Κανονικά το πως διαμορφώνεται το Α πρέπει να φαίνεται, όπως και το πλήθος των στοιχείων που περιέχει για να περάσεις μετά στην πιθανότητα.

Συγγνώμη, απ'τη στιγμή που γράφω " επομένως, το πλήθος των στοιχείων του ενδεχομένου Α είναι 3 άρα N(A)=3 (πλήθος ευνοϊκών περιπτώσεων ίσο με 3) " και πάω μετά και βρίσκω την πιθανότητα, υπάρχει περίπτωση να μου κόψει έστω και 1 μόριο; Έλεος δηλαδή. Άλλοι δεν έχουν γράψει καν ποιες τιμές παίρνει το λ, παρά μόνο την διπλή ανίσωση...

Είπαμε να'μαστε λίγο υπερβολικοί για σήμερα, αλλά ας μην το παρακάνουμε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.

nikos369

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Κάτι άλλο, στο 4ο θέμα στο τελευταίο έπρεπε εκτός από την πιθανότητα να γράψουμε και πιο είναι το Α? Δηλαδή Α={2,3,4}?

Νομίζω πως έπρεπε,

πάντως τα θέματα ήταν βατά σε γενικές γραμμές, όχι όμως για τα παιδιά της θεωρητικής κατεύθυνσης (δικιά μου άποψη).
Δηλαδή το θέμα 4ο ήθελε κάτι παραπάνω που κατά τη γνώμη μου, που τα παιδιά της θεωρητικής δεν μπόρεσαν να το βγάλουν αν δεν είχαν δουλέψει αρκετά.

Καλή συνέχεια και στα επόμενα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirovlaxos

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μενεμένης (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ VENN! ΓΑΜΗΜΕΝΟ!!!

κανείς καθηγητής μου, μα κανείς όμως, δεν μου είπε ότι χρειάζεται να κάνεις το διάγραμμα στην απόδειξη. Ειλικρινά, δεν θα είχα πρόβλημα να χάσω το 100άρι από μία άσκηση. Δεν την έλυσα και καλά έπαθα και δεν έγραψα.. Αλλά αν έχασα το 100άρι από αυτή τη μαλακία, ειλικρίνα δεν ξέρω τι θα κάνω!!!

Προσωπικά, τα θέματα τα βρήκα, γελοία. Ή μάλλον, ούτε η λέξη "γελοιά" ταιριάζει στα αποψινά θέματα!

Στο 3ο θέμα έγραψα "Η συνάρτηση f είναι παραγωγίσιμη ως πράξη παραγωγίσιμων συναρτήσεων" και όχι "ως πολυώνυμο". Κόβουν από αυτό;

Άντε καλή μας συνέχεια, πέρασε το 1/3 των πανελλαδικών! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
ρε αμα προσεξατε στο πανω μερος της 1ης σελιδας εγραφε ΕΠΑΛ Β

ΕΠΑΛ Β είναι τα Επαγγελματικά Λύκεια Ομάδας Β. Τα ΤΕΕ (Τεχνολογικά Επαγγελματικά Εκπαιδευτήρια) καταργήθηκαν και ιδρύθηκαν τα Επαγγελματικά Λύκεια τα οποία λειτουργούν φέτος για 1η φορά.

Τα ΤΕΕ μετονομάστηκαν σε Επαγγελματικά Λύκεια Ομάδας Α (ΕΠΑΛ Α) από τα οποία δίνουν πανελλήνιες εξετάσεις σε 4 μαθήματα και υποβάλλουν μηχανογραφικό για εισαγωγή ΜΟΝΟ ΣΕ ΤΕΙ. Τα 2 μαθήματα είναι ειδικότητας ενώ τα άλλα 2 είναι Μαθηματικά και Έκθεση και είναι κοινά για όλους υποψηφίους ΕΠΑΛ Α.

Τα Επαγγελματικά Λύκεια Ομάδας Β (ΕΠΑΛ Β) είναι καινούρια πατέντα. Τα ΕΠΑΛ Β χορηγούν στους αποφοίτους (ανεξάρτητα αν δώσουν πανελλήνιες ή όχι) απολυτήριο ΕΠΑΛ το οποίο βάσει νόμου είναι ισοδύναμο με απολυτήριο ΓΕΛ στην αγορά εργασίας και επαγγελματικό δίπλωμα επιπέδου 3 της ειδικότητας που τελείωσαν στο ΕΠΑΛ.

Οι τελειόφοιτοι της Γ τάξης και οι απόφοιτοι των ΕΠΑΛ Β έχουν το δικαίωμα να εισαχθούν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση αν δώσουν πανελλήνιες εξετάσεις, ό,τι ισχύει δηλαδή για τελειόφοιτους και απόφοιτους Γενικού Ενιαίου Λυκείου και μπορούν να δηλώσουν και ΑΕΙ και ΤΕΙ.

Οι υποψήφιοι των ΕΠΑΛ Β για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση εξετάζονται σε 6 μαθήματα όπως και οι υποψήφιοι ΓΕΛ. Από τα 6, τα 4 είναι κοινά για ΟΛΟΥΣ τους υποψηφίους ΕΠΑΛ Β και τα 2 μαθήματα που απομένουν είναι ειδικότητας. Στα 3 από τα 4 μαθήματα οι υποψήφιοι ΕΠΑΛ Β εξετάζονται σε ΚΟΙΝΑ θέματα με τους υποψηφίους ΓΕΛ.

Οι υποψήφιοι ΕΠΑΛ Β εξετάζονται στα εξής:

1) Νεοελληνική γλώσσα
2) Υποχρεωτικό μάθημα επιλογής
3) Μαθηματικά ΙΙ
4) Φυσική ΙΙ
5) Μάθημα ειδικότητας
6) Μάθημα ειδικότητας

Τα μαθήματα επιλογής από τα οποία επιλέγουν 1 είναι τα εξής:

1) Μαθηματικά Ι (ακριβώς το ίδιο με τα μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής γενικής παιδείας των ΓΕΛ. Ίδια ύλη. Ίδια θέματα)

2) Φυσική Ι (ακριβώς το ίδιο με την φυσική γενικής παιδείας των ΓΕΛ. Ίδια ύλη. Ίδια θέματα)

3) Βιολογία Ι (ακριβώς το ίδιο με την βιολογία γενικής παιδείας των ΓΕΛ. Ίδια ύλη. Ίδια θέματα)

4) Βιολογία ΙΙ (ακριβώς το ίδιο με την βιολογία θετικής κατεύθυνσης των ΓΕΛ. Ίδια ύλη. Ίδια θέματα)

5) Ιστορία Ι (ακριβώς το ίδιο με την ιστορία γενικής παιδείας των ΓΕΛ. Ίδια ύλη. Ίδια θέματα)


Τα Μαθηματικά ΙΙ είναι το ίδιο ακριβώς μάθημα με τα μαθηματικά θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης των ΓΕΛ. Ίδια ύλη. Ίδια θέματα.

Η Φυσική ΙΙ είναι το ίδιο ακριβώς μάθημα με την φυσική θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης των ΓΕΛ. Ίδια ύλη. Ίδια θέματα.

Επειδή οι ειδικότητες είναι κοινές για ΕΠΑΛ Α και ΕΠΑΛ Β, τα θέματα εξετάσεων για τα μαθήματα ειδικότητας είναι κοινά για ΕΠΑΛ Α και ΕΠΑΛ Β. Το ίδιο ισχύει και για την Νεοελληνική γλώσσα.

Το μηχανογραφικό είναι ακριβώς το ίδιο έντυπο για ΕΠΑΛ Β και ΓΕΛ. Ό,τι ισχύει για τους υποψηφίους ΓΕΛ, ισχύει και για υποψηφίους ΕΠΑΛ Β. Π.χ. μπορούν να δηλώσουν σχολές από 1 ή 2 το πολύ πεδία. Στα ειδικά μαθήματα τα θέματα είναι επίσης κοινά για ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Β. Τα μαθήματα βαρύτητας, οι συντελεστές βαρύτητας, η συμμετοχή του προφορικού βαθμού, ο βαθμός πρόσβασης κάθε μαθήματος, ο βαθμός πρόσβασης του υποψηφίου και τα μόρια για κάθε πεδίο υπολογίζονται ακριβώς με τον ίδιο τρόπο τόσο για υποψηφίους ΓΕΛ όσο και για υποψηφίους ΕΠΑΛ Β.

Επίσης όσοι υποψήφιοι ΕΠΑΛ Β θέλουν να δηλώσουν σχολές 5ου πεδίου πρέπει υποχρεωτικά να εξεταστούν επιπλέον στο μάθημα ελεύθερης επιλογής "Αρχές Οικονομικής Θεωρίας Ι" (ακριβώς το ίδιο με "Αρχές Οικονομικής Θεωρίας" των ΓΕΛ. Ίδια ύλη. Ίδια θέματα) και να επιλέξουν ως μάθημα επιλογής "Μαθηματικά Ι". Αυτοί οι υποψήφιοι εξετάζονται σε 7 μαθήματα. Επίσης στα ειδικά μαθήματα τα θέματα είναι κοινά για ΕΠΑΛ Β και ΓΕΛ και ό,τι ισχύει για ΓΕΛ ισχύει το ίδιο και για ΕΠΑΛ Β.

Οι βάσεις υποψηφίων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Β (με το 90%) θα είναι ΟΙ ΙΔΙΕΣ.

Επειδή τα μαθήματα ειδικότητας δεν είναι μαθήματα βαρύτητας για κανένα επιστημονικό πεδίο και επειδή ΟΛΟΙ οι υποψήφιοι ΕΠΑΛ Β εξετάζονται σε Μαθηματικά ΙΙ και Φυσική ΙΙ, μπορούν να εισαχθούν κανονικά στο 2ο, 4ο και 5ο πεδίο. Στο 1ο και στο 3ο μπορούν να εισαχθούν μόνο με μειωμένα μόρια και εφόσον έχουν επιλέξει το αντίστοιχο μάθημα γενικής παιδείας.

Μηχανογραφικό με το 10% έχουν δικαίωμα μέχρι στιγμής να υποβάλλουν ΜΟΝΟ απόφοιτοι ΓΕΛ (καθώς δεν υπάρχουν ακόμα απόφοιτοι ΕΠΑΛ ούτε Α ούτε Β).

Άρα ο ανταγωνισμός από φέτος θα είναι ακόμα μεγαλύτερος, καθώς τα ίδια διακαιώματα εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση με τα ΓΕΛ έχουν πλέον και τα ΕΠΑΛ Β.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ VENN! ΓΑΜΗΜΕΝΟ!!!

κανείς καθηγητής μου, μα κανείς όμως, δεν μου είπε ότι χρειάζεται να κάνεις το διάγραμμα στην απόδειξη. Ειλικρινά, δεν θα είχα πρόβλημα να χάσω το 100άρι από μία άσκηση. Δεν την έλυσα και καλά έπαθα και δεν έγραψα.. Αλλά αν έχασα το 100άρι από αυτή τη μαλακία, ειλικρίνα δεν ξέρω τι θα κάνω!!!

Προσωπικά, τα θέματα τα βρήκα, γελοία. Ή μάλλον, ούτε η λέξη "γελοιά" ταιριάζει στα αποψινά θέματα!

Στο 3ο θέμα έγραψα "Η συνάρτηση f είναι παραγωγίσιμη ως πράξη παραγωγίσιμων συναρτήσεων" και όχι "ως πολυώνυμο". Κόβουν από αυτό;

Άντε καλή μας συνέχεια, πέρασε το 1/3 των πανελλαδικών! :P

Αφού έδινε απο κάτω σχέση που είχε μέσα μέχρι και τη δεύτερη παράγωγο στο χ, δεν χρειαζόταν καν να τονίσεις την παραγωγισιμότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ VENN! ΓΑΜΗΜΕΝΟ!!!

κανείς καθηγητής μου, μα κανείς όμως, δεν μου είπε ότι χρειάζεται να κάνεις το διάγραμμα στην απόδειξη. Ειλικρινά, δεν θα είχα πρόβλημα να χάσω το 100άρι από μία άσκηση. Δεν την έλυσα και καλά έπαθα και δεν έγραψα.. Αλλά αν έχασα το 100άρι από αυτή τη μαλακία, ειλικρίνα δεν ξέρω τι θα κάνω!!!

Προσωπικά, τα θέματα τα βρήκα, γελοία. Ή μάλλον, ούτε η λέξη "γελοιά" ταιριάζει στα αποψινά θέματα!

Στο 3ο θέμα έγραψα "Η συνάρτηση f είναι παραγωγίσιμη ως πράξη παραγωγίσιμων συναρτήσεων" και όχι "ως πολυόνυμο". Κόβουν από αυτό;
Ουτε γω το εκανα το διαγραμμα. Ουτε μενα μου ειπε κανεις να το κανω.Δεν ειναι δικαιολογια αυτο ομως.;)
Τα θεματα ηταν οντως γελοια. Και σε καμια περιπτωση δεν ξεχωριζε ο "καλος".Αυτο που ηθελαν οι βαθμολογητες ηταν να δουν αν ηξερες τριωνυμα.Ελεινα πραγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
ΕΠΑΛ Β είναι τα Επαγγελματικά Λύκεια Ομάδας Β. Τα ΤΕΕ (Τεχνολογικά Επαγγελματικά Εκπαιδευτήρια) καταργήθηκαν και ιδρύθηκαν τα Επαγγελματικά Λύκεια τα οποία λειτουργούν φέτος για 1η φορά.

Τα ΤΕΕ μετονομάστηκαν σε Επαγγελματικά Λύκεια Ομάδας Α (ΕΠΑΛ Α) από τα οποία δίνουν πανελλήνιες εξετάσεις σε 4 μαθήματα και υποβάλλουν μηχανογραφικό για εισαγωγή ΜΟΝΟ ΣΕ ΤΕΙ. Τα 2 μαθήματα είναι ειδικότητας ενώ τα άλλα 2 είναι Μαθηματικά και Έκθεση και είναι κοινά για όλους υποψηφίους ΕΠΑΛ Α.

Τα Επαγγελματικά Λύκεια Ομάδας Β (ΕΠΑΛ Β) είναι ακινούρια πατέντα. Τα ΕΠΑΛ Β χορηγούν στους αποφοίτους (ανεξάρτητα αν δώσουν πανελλήνιες ή όχι) απολυτήριο ΕΠΑΛ το οποίο βάσει νόμου είναι ισοδύναμο με απολυτήριο ΓΕΛ στην αγορά εργασίας και επαγγελματικό δίπλωμα επιπέδου 3 της ειδικότητας που τελείωσαν στο ΕΠΑΛ.

Οι τελειόφοιτοι της Γ τάξης και οι απόφοιτοι των ΕΠΑΛ Β έχουν το δικαίωμα να εισαχθούν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση αν δώσουν πανελλήνιες εξετάσεις, ό,τι ισχύει δηλαδή για τελειόφοιτους και απόφοιτους Γενικού Ενιαίου Λυκείου και μπορούν να δηλώσουν και ΑΕΙ και ΤΕΙ.

Οι υποψήφιοι των ΕΠΑΛ Β για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση εξετάζονται σε 6 μαθήματα όπως και οι υποψήφιοι ΓΕΛ. Από τα 6, τα 4 είναι κοινά για ΟΛΟΥΣ τους υποψηφίους ΕΠΑΛ Β και τα 2 μαθήματα που απομένουν είναι ειδικότητας. Στα 3 από τα 4 μαθήματα οι υποψήφιοι ΕΠΑΛ Β εξετάζονται σε ΚΟΙΝΑ θέματα με τους υποψηφίους ΓΕΛ.

Οι υποψήφιοι ΕΠΑΛ Β εξετάζονται στα εξής:

1) Νεοελληνική γλώσσα
2) Υποχρεωτικό επιλογής μάθημα γενικής παιδείας
3) Μαθηματικά ΙΙ
4) Φυσική ΙΙ
5) Μάθημα ειδικότητας
6) Μάθημα ειδικότητας

Τα μαθήματα γενικής παιδείας από τα οποία επιλέγουν 1 είναι τα εξής:

1) Μαθηματικά Ι (ακριβώς το ίδιο με τα μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής γενικής παιδείας των ΓΕΛ. Ίδια ύλη. Ίδια θέματα)

2) Φυσική Ι (ακριβώς το ίδιο με την φυσική γενικής παιδείας των ΓΕΛ. Ίδια ύλη. Ίδια θέματα)

3) Βιολογία Ι (ακριβώς το ίδιο με την βιολογία γενικής παιδείας των ΓΕΛ. Ίδια ύλη. Ίδια θέματα)

4) Βιολογία ΙΙ (ακριβώς το ίδιο με την βιολογία θετικής κατεύθυνσης των ΓΕΛ. Ίδια ύλη. Ίδια θέματα)

5) Ιστορία Ι (ακριβώς το ίδιο με την ιστορία γενικής παιδείας των ΓΕΛ. Ίδια ύλη. Ίδια θέματα)


Τα Μαθηματικά ΙΙ είναι το ίδιο ακριβώς μάθημα με τα μαθηματικά θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης των ΓΕΛ. Ίδια ύλη. Ίδια θέματα.

Η Φυσική ΙΙ είναι το ίδιο ακριβώς μάθημα με την φυσική θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης των ΓΕΛ. Ίδια ύλη. Ίδια θέματα.

Επειδή οι ειδικότητες είναι κοινές για ΕΠΑΛ Α και ΕΠΑΛ Β, τα θέματα εξετάσεων για τα μαθήματα ειδικότητας είναι κοινά για ΕΠΑΛ Α και ΕΠΑΛ Β. Το ίδιο ισχύει και για την Νεοελληνική γλώσσα.

Το μηχανογραφικό είναι ακριβώς το ίδιο έντυπο για ΕΠΑΛ Β και ΓΕΛ. Ό,τι ισχύει για τους υποψηφίους ΓΕΛ, ισχύει και για υποψηφίους ΕΠΑΛ Β. Π.χ. μπορούν να δηλώσουν σχολές από 1 ή 2 το πολύ πεδία. Στα ειδικά μαθήματα τα θέματα είναι επίσης κοινά για ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Β. Τα μαθήματα βαρύτητας, οι συντελεστές βαρύτητας, η συμμετοχή του προφορικού βαθμού, ο βαθμός πρόσβασης κάθε μαθήματος, ο βαθμός πρόσβασης του υποψηφίου και τα μόρια για κάθε πεδίο υπολογίζονται ακριβώς με τον ίδιο τρόπο τόσο για υποψηφίους ΓΕΛ όσο και για υποψηφίους ΕΠΑΛ Β.

Επίσης όσοι υποψήφιοι ΕΠΑΛ Β θέλουν να δηλώσουν σχολές 5ου πεδίου πρέπει υποχρεωτικά να εξεταστούν στο μάθημα επιλογής "Αρχές Οικονομικής Θεωρίας Ι" (ακριβώς το ίδιο με "Αρχές Οικονομικής Θεωρίας" των ΓΕΛ. Ίδια ύλη. Ίδια θέματα) και να επιλέξουν ως μάθημα επιλογής "Μαθηματικά Ι".

Οι βάσεις υποψηφίων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Β (με το 90%) θα είναι ΟΙ ΙΔΙΕΣ.

Επειδή τα μαθήματα ειδικότητας δεν είναι μαθήματα βαρύτητας για κανένα επιστημονικό πεδίο και επειδή ΟΛΟΙ οι υποψήφιοι ΕΠΑΛ Β εξετάζονται σε Μαθηματικά ΙΙ και Φυσική ΙΙ, μπορούν να εισαχθούν κανονικά στο 2ο, 4ο και 5ο πεδίο. Στο 1ο και στο 3ο μπορούν να εισαχθούν μόνο με μειωμένα μόρια και εφόσον έχουν επιλέξει το αντίστοιχο μάθημα γενικής παιδείας.

Μηχανογραφικό με το 10% έχουν δικαίωμα μέχρι στιγμής να υποβάλλουν ΜΟΝΟ απόφοιτοι ΓΕΛ.

Άρα ο ανταγωνισμός από φέτος θα είναι ακόμα μεγαλύτερος, καθώς τα ίδια διακαιώματα εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση με τα ΓΕΛ έχουν πλέον και τα ΕΠΑΛ Β.


Επειδή γνωρίζω πολλά παιδιά από ΕΠΑΛ και συζητάμε, απ'οσο παραδέχονται και οι ίδιοι, επειδή δεν γνώριζαν εξ'αρχής την αλλαγή που θα γινόταν, δεν είναι σε θέση να μας κάνουν από αυτη τη χρονιά σοβαρό ανταγωνισμό. Μόλις πέρσι το καλοκαίρι το έμαθαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cJay

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Ρε παιδια δηλαδη επειδη στο οριο εκανα D.L.H θα μου κοψουν? Εγω θεωρω οτι δεν υπαρχει περιπτωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 272341

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή γνωρίζω πολλά παιδιά από ΕΠΑΛ και συζητάμε, απ'οσο παραδέχονται και οι ίδιοι, επειδή δεν γνώριζαν εξ'αρχής την αλλαγή που θα γινόταν, δεν είναι σε θέση να μας κάνουν από αυτη τη χρονιά σοβαρό ανταγωνισμό. Μόλις πέρσι το καλοκαίρι το έμαθαν.


εγω που ειμαι σε επαλ ολοι οι μαθητες στην 3η γυμνασιου εμαθαν για επαλ και απο τοτε προςτοιμαζονται..υπαρχουν και πολλοι καλοι μαθητες που μπορουν ανετα να ανταγωνιστουν με τα παιδια των ΓΕΛ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Κάτσε ρε φίλε...Εγώ έγραψα τον ορισμό και μετά γράφω σε παρένθεση κιόλας (και ξεκαθαρίζω οτι δεν ανήκει στον ορισμό) οτι "ενδεικτικά μπορούμε να αναφέρουμε...".γιατί να μου κόψουν παραπάνω από το μισό ορισμό όπως υποστηρίζεις?(5 μόρια έπιανε και εσυ λές οτι μπορεί να κόψει και 3!)


αντε να χάσεις 1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
ΕΠΑΛ Β είναι τα Επαγγελματικά Λύκεια Ομάδας Β. Τα ΤΕΕ (Τεχνολογικά Επαγγελματικά Εκπαιδευτήρια) καταργήθηκαν και ιδρύθηκαν τα Επαγγελματικά Λύκεια τα οποία λειτουργούν φέτος για 1η φορά.

Τα ΤΕΕ μετονομάστηκαν σε Επαγγελματικά Λύκεια Ομάδας Α (ΕΠΑΛ Α) από τα οποία δίνουν πανελλήνιες εξετάσεις σε 4 μαθήματα και υποβάλλουν μηχανογραφικό για εισαγωγή ΜΟΝΟ ΣΕ ΤΕΙ. Τα 2 μαθήματα είναι ειδικότητας ενώ τα άλλα 2 είναι Μαθηματικά και Έκθεση και είναι κοινά για όλους υποψηφίους ΕΠΑΛ Α.

Τα Επαγγελματικά Λύκεια Ομάδας Β (ΕΠΑΛ Β) είναι καινούρια πατέντα. Τα ΕΠΑΛ Β χορηγούν στους αποφοίτους (ανεξάρτητα αν δώσουν πανελλήνιες ή όχι) απολυτήριο ΕΠΑΛ το οποίο βάσει νόμου είναι ισοδύναμο με απολυτήριο ΓΕΛ στην αγορά εργασίας και επαγγελματικό δίπλωμα επιπέδου 3 της ειδικότητας που τελείωσαν στο ΕΠΑΛ.

Οι τελειόφοιτοι της Γ τάξης και οι απόφοιτοι των ΕΠΑΛ Β έχουν το δικαίωμα να εισαχθούν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση αν δώσουν πανελλήνιες εξετάσεις, ό,τι ισχύει δηλαδή για τελειόφοιτους και απόφοιτους Γενικού Ενιαίου Λυκείου και μπορούν να δηλώσουν και ΑΕΙ και ΤΕΙ.

Οι υποψήφιοι των ΕΠΑΛ Β για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση εξετάζονται σε 6 μαθήματα όπως και οι υποψήφιοι ΓΕΛ. Από τα 6, τα 4 είναι κοινά για ΟΛΟΥΣ τους υποψηφίους ΕΠΑΛ Β και τα 2 μαθήματα που απομένουν είναι ειδικότητας. Στα 3 από τα 4 μαθήματα οι υποψήφιοι ΕΠΑΛ Β εξετάζονται σε ΚΟΙΝΑ θέματα με τους υποψηφίους ΓΕΛ.

Οι υποψήφιοι ΕΠΑΛ Β εξετάζονται στα εξής:

1) Νεοελληνική γλώσσα
2) Υποχρεωτικό μάθημα επιλογής
3) Μαθηματικά ΙΙ
4) Φυσική ΙΙ
5) Μάθημα ειδικότητας
6) Μάθημα ειδικότητας

Τα μαθήματα επιλογής από τα οποία επιλέγουν 1 είναι τα εξής:

1) Μαθηματικά Ι (ακριβώς το ίδιο με τα μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής γενικής παιδείας των ΓΕΛ. Ίδια ύλη. Ίδια θέματα)

2) Φυσική Ι (ακριβώς το ίδιο με την φυσική γενικής παιδείας των ΓΕΛ. Ίδια ύλη. Ίδια θέματα)

3) Βιολογία Ι (ακριβώς το ίδιο με την βιολογία γενικής παιδείας των ΓΕΛ. Ίδια ύλη. Ίδια θέματα)

4) Βιολογία ΙΙ (ακριβώς το ίδιο με την βιολογία θετικής κατεύθυνσης των ΓΕΛ. Ίδια ύλη. Ίδια θέματα)

5) Ιστορία Ι (ακριβώς το ίδιο με την ιστορία γενικής παιδείας των ΓΕΛ. Ίδια ύλη. Ίδια θέματα)


Τα Μαθηματικά ΙΙ είναι το ίδιο ακριβώς μάθημα με τα μαθηματικά θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης των ΓΕΛ. Ίδια ύλη. Ίδια θέματα.

Η Φυσική ΙΙ είναι το ίδιο ακριβώς μάθημα με την φυσική θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης των ΓΕΛ. Ίδια ύλη. Ίδια θέματα.

Επειδή οι ειδικότητες είναι κοινές για ΕΠΑΛ Α και ΕΠΑΛ Β, τα θέματα εξετάσεων για τα μαθήματα ειδικότητας είναι κοινά για ΕΠΑΛ Α και ΕΠΑΛ Β. Το ίδιο ισχύει και για την Νεοελληνική γλώσσα.

Το μηχανογραφικό είναι ακριβώς το ίδιο έντυπο για ΕΠΑΛ Β και ΓΕΛ. Ό,τι ισχύει για τους υποψηφίους ΓΕΛ, ισχύει και για υποψηφίους ΕΠΑΛ Β. Π.χ. μπορούν να δηλώσουν σχολές από 1 ή 2 το πολύ πεδία. Στα ειδικά μαθήματα τα θέματα είναι επίσης κοινά για ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Β. Τα μαθήματα βαρύτητας, οι συντελεστές βαρύτητας, η συμμετοχή του προφορικού βαθμού, ο βαθμός πρόσβασης κάθε μαθήματος, ο βαθμός πρόσβασης του υποψηφίου και τα μόρια για κάθε πεδίο υπολογίζονται ακριβώς με τον ίδιο τρόπο τόσο για υποψηφίους ΓΕΛ όσο και για υποψηφίους ΕΠΑΛ Β.

Επίσης όσοι υποψήφιοι ΕΠΑΛ Β θέλουν να δηλώσουν σχολές 5ου πεδίου πρέπει υποχρεωτικά να εξεταστούν επιπλέον στο μάθημα ελεύθερης επιλογής "Αρχές Οικονομικής Θεωρίας Ι" (ακριβώς το ίδιο με "Αρχές Οικονομικής Θεωρίας" των ΓΕΛ. Ίδια ύλη. Ίδια θέματα) και να επιλέξουν ως μάθημα επιλογής "Μαθηματικά Ι". Αυτοί οι υποψήφιοι εξετάζονται σε 7 μαθήματα. Επίσης στα ειδικά μαθήματα τα θέματα είναι κοινά για ΕΠΑΛ Β και ΓΕΛ και ό,τι ισχύει για ΓΕΛ ισχύει το ίδιο και για ΕΠΑΛ Β.

Οι βάσεις υποψηφίων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Β (με το 90%) θα είναι ΟΙ ΙΔΙΕΣ.

Επειδή τα μαθήματα ειδικότητας δεν είναι μαθήματα βαρύτητας για κανένα επιστημονικό πεδίο και επειδή ΟΛΟΙ οι υποψήφιοι ΕΠΑΛ Β εξετάζονται σε Μαθηματικά ΙΙ και Φυσική ΙΙ, μπορούν να εισαχθούν κανονικά στο 2ο, 4ο και 5ο πεδίο. Στο 1ο και στο 3ο μπορούν να εισαχθούν μόνο με μειωμένα μόρια και εφόσον έχουν επιλέξει το αντίστοιχο μάθημα γενικής παιδείας.

Μηχανογραφικό με το 10% έχουν δικαίωμα μέχρι στιγμής να υποβάλλουν ΜΟΝΟ απόφοιτοι ΓΕΛ (καθώς δεν υπάρχουν ακόμα απόφοιτοι ΕΠΑΛ ούτε Α ούτε Β).

Άρα ο ανταγωνισμός από φέτος θα είναι ακόμα μεγαλύτερος, καθώς τα ίδια διακαιώματα εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση με τα ΓΕΛ έχουν πλέον και τα ΕΠΑΛ Β.

Ιδια ύλη, ίδια θέματα, ίδιες βάσεις; Μα πάνε καλά οι κύριοι του υπουργείου;
Αλλο ΓΕΛ, άλλο ΕΠΑΛ, δεν είναι δυνατόν να εξομοιώνουμε διαφορετικά πράγματα.

Επειδή γνωρίζω πολλά παιδιά από ΕΠΑΛ και συζητάμε, απ'οσο παραδέχονται και οι ίδιοι, επειδή δεν γνώριζαν εξ'αρχής την αλλαγή που θα γινόταν, δεν είναι σε θέση να μας κάνουν από αυτη τη χρονιά σοβαρό ανταγωνισμό. Μόλις πέρσι το καλοκαίρι το έμαθαν.

:!::!::!::!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos369

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Επειδή γνωρίζω πολλά παιδιά από ΕΠΑΛ και συζητάμε, απ'οσο παραδέχονται και οι ίδιοι, επειδή δεν γνώριζαν εξ'αρχής την αλλαγή που θα γινόταν, δεν είναι σε θέση να μας κάνουν από αυτη τη χρονιά σοβαρό ανταγωνισμό. Μόλις πέρσι το καλοκαίρι το έμαθαν.[/QUOTE

Δηλαδή τα παιδιά των ΕΠΑΛ επηρεάζουν τισ βάσεις όπως κ τα παιδιά απο τα ΓΕΛ;...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Ρε παιδια δηλαδη επειδη στο οριο εκανα D.L.H θα μου κοψουν? Εγω θεωρω οτι δεν υπαρχει περιπτωση...

Θα σου κόψουν γιατί δε στηρίζεται σε θεωρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

capito666

Νεοφερμένος

Ο capito666 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Παιζει να εκανα την μεγαλθτερη πατατια απο ολους!!!! Θεμα 1ο στα σωστο-λαθος..... (ημχ)' = - συνχ ... σαν απροσεκτος που ειμαι γενικοτερα στην ζωη μου αντι να δω (- συνχ) ειδα συνχ και ετσι το εβαλα σωστο ελεοοοοοοοος!!!!
Εκανα και αλλο ενα στο οποιο μαλλον θα μου το κοψουν ολο.... :(
αυτο που ελεγε να πουμε για την σχετικη συχνοτητα αντι να γραψω fi = νi/ν εγραψα χi/v....... απλα δεν υπαρχω:P οποτε υπολογιζω να εγραψα 94/100
καθως τα θεματα ηταν απλα gtp!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top