[18/05/09] Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής

Πως σας φάνηκαν τα θέματα;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Εύκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μέτριας δυσκολίας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δύσκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν έδινα σήμερα / Δε δίνω πανελλαδικές

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

tirovlaxos

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μενεμένης (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
αν δεν δείξαμε πως παραγοντοποιείται το τριώνυμο στο όριο, χάνουμε; έλεος, αυτό είναι πρώτη λυκείου! (εννοώ, να το πάρουμε ξεχωριστά, να βρούμε τις ρίζες και να γράψουμε ότι γίνεται της μορφής: a(x-x1)(x-x2) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alfisti

Νεοφερμένος

Ο alfisti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Ειπα οτι το ευρος ειναι η διαφορα της μικροτερης απο τη μεγαλυτερη παρατησηση.Δεν ξερω πως μου ηρθε εκεινη τη στιγμη ουτε που μου περασε απο το μυαλο.Στο τελος δε επειδη τα νουμερα μου βγαιναν με - μπροστα και -ln4 λεω θα θελει καμια πατεντα και θα μετατρεπεται στο σωστο και εβαλα και το σωστο αποτελεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
Ειπα οτι το ευρος ειναι η διαφορα της μικροτερης απο τη μεγαλυτερη παρατησηση.Δεν ξερω πως μου ηρθε εκεινη τη στιγμη ουτε που μου περασε απο το μυαλο.Στο τελος δε επειδη τα νουμερα μου βγαιναν με - μπροστα και -ln4 λεω θα θελει καμια πατεντα και θα μετατρεπεται στο σωστο και εβαλα και το σωστο αποτελεσμα.
θα στο κοψουν ολο φιλε μου:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alfisti

Νεοφερμένος

Ο alfisti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
θα στο κοψουν ολο φιλε μου:(
Το ξερω και δεν το εχω υπολογισει στον βαθμο που νομιζω οτι εχω παρει.Οταν λεμε ολο ενοουμε το ευρος οχι και τη διαμεσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

onoffon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο onoffon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
εγω το 4ο θεμα το εχασα ολο απο μλκια ελεος.... βρικα την παραγωγο και αντι να κανω ομονυμα κλασματα και να μηδενισο μηδενισα ετσι και μου βγηκαν λαθος τα προσημα και το εχεσα ολο το θεμα.. αλλιως θα εγραφα 20
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pilasboy

Νεοφερμένος

Ο Pilas Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Παιδιά τα θέματα είχαν και μερικά λαθάκια....
π.χ. στην απόδειξη έπρεπε να μας είχαν δωθεί πως τα Α,Β ενδεχόμενα είναι απλά ισοπίθανα...
και στο 4ο θέμα πως το λ είναι ανεξάρτητο του χ . φυσικά αυτά μπορεί να ακούγονται λεπτομέριες σε εμας αλλά για (κανονικούς) μαθηματικούς είναι σοβαρά λάθη...



iσχυει και για μη ισοπιθανα ενδεχομενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
μου αρεσει που μερικοι λενε κιολας ποσες μοναδες θα χαθουν.
ΕΛΕΟΣ. ολοι Θεοι γιναν ξαφνικα ε?

Κανουν προβλεψεις ποια θεματα θα πεσουν, λενε τι πρεπει να γραφει και τι οχι, λενε ποσες μοναδες κοστιζει καθε λαθος, αν ειναι δυνατον ωρε..ολοι μαθητες ειμαστε (σχεδον) . δεν ξερουμε πως μπορει να παρει μια λεπτομερεια καθε εξεταστης. Νταξ δινονται οδηγιες γενικα, αλλα κανεις δεν ξερει. Τα θεματα ηταν ευκολα για οσους προσεξαν πιστευω. Τωρα κατι λαθη που ακουσα εκαναν καποια ατομα του στυλ ξεχασαν να βαλουν το 3 στο οριο ή βρηκαν λαθος σημειο μηδενισμου της παραγωγου, ε νταξ ειναι θεμα πραξεων πλεον.
Αυτο που με πειραζει και με πειραζε ανεκαθεν σε τετοιου ειδους συζητησεις ειναι οι δηλωσεις του στυλ "Ετοιμαστειτε για παλουκια στην κατευθυνση, θα πεσουν δυσκολα κτλ.."

δε λεω, μπορει να γινει, μπορει οχι, αλλα κανεις δεν ξερει ρε σεις. Κοψτε επιτελους με αυτα. Και μην αγχωνεστε. Κοιταξτε το επομενο μαθημα, και αφηστε τωρα την στατιστικη, για σας το λεω.
Αντε 2 στα 6, και παμε για τα επομενα.

Καλη συνεχεια σε ολους. Παω να συνεχισω maths κατευθυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LI@

Νεοφερμένος

Η LI@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
εγω παιδια εκανα λαθος στο οριο.αντι για 3*(χ-3)(χ-1) εβαλα (χ-3)(χ-1) και βρηκα -1..ποσο λετε να κοψει?

Καλά,αυτό το λάθος το έχουν κάνει ένα σωρό παιδια!!Γι αυτό χρησιμοποιουμε κ το Horner, για να είναι σιγουρα σωστη η παραγοντοποιηση!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pangian

Νεοφερμένος

Ο pangian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αν γράψατε ότι τα Α και Β είναι ασυμβίβαστα δεν χρειάζεται το διάγραμα Venn.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fostiras13

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
ρε παιδιά εγώ ξέχασα να δικαιολογήσω την αύξουσα σειρά των παρατηρήσεων στο Θέμα 4(δηλαδή ότι η f από 2και πέρα είναι γνησίως φθίνουσα).Πόσο λέτε να χάσω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pangian

Νεοφερμένος

Ο pangian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ρε παιδιά εγώ ξέχασα να δικαιολογήσω την αύξουσα σειρά των παρατηρήσεων στο Θέμα 4(δηλαδή ότι η f από 2και πέρα είναι γνησίως φθίνουσα).Πόσο λέτε να χάσω??
Τα χάνεις όλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Αν γράψατε ότι τα Α και Β είναι ασυμβίβαστα δεν χρειάζεται το διάγραμα Venn.

Δεν χρειαζεται να γραψει οτι ειναι ασυμβιβαστα διοτι το προσδιοριζει η ιδια η εκφωνηση.

"Να αποδείξετε ότι για οποιαδήποτε ασυμβίβαστα μεταξύ τους ενδεχόμενα Α και Β ισχύει ότι
Ρ(Α»Β)=Ρ(Α)+Ρ(Β)
"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pangian

Νεοφερμένος

Ο pangian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Πράγματι στην εκφώνηση, λέει ότι τα Α και Β είναι ασυμβίβαστα. Στην απόδειξη το αναφέρεις για να δικαιολογήσεις ότι το AUΒ έχει κ+λ στοιχεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fostiras13

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
ε όχι και όλα...7 μονάδες πιάνει το ερώτημα μαζί με το εύρος και τη διάμεσο,τα οποία τα βρήκα σωστά.Απλά έγραψα ότι κατά αύξουσα σειρά οι παρατηρήσεις ταξινομούνται ως εξής:.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εφοσον ο de hospital ειναι εκτος υλης στα μαθηματικα γενικης, ο μονος τροπος να γινει δεκτος ειναι να γραψεις και την αποδειξη του, ωστε να ειναι τεκμηριωμενη η απαντηση... οποτε θα το πιασουν λαθος.....

Για εκατοστή φορά λέω ότι υπάρχουν επίσημες οδηγίες κάθε χρόνο να γίνεται δεκτό. Ό,τι υπάρχει ως γνωστή θεωρία σε σχολικό βιβλίο του Λυκείου θεωρείται γνωστό χωρίς κανενός είδους απόδειξη. Και είναι λίγοι, αλλά σαφώς μαλάκες, όσοι το κόβουν. Παρ'ολα αυτά ξαναλέω ότι αφού δεν χρειάζεται, ας μην το χρησιμοποιούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pangian

Νεοφερμένος

Ο pangian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εύχομαι να πάρεις μόρια. Εξαρτάται και από τις οδηγίες της ΚΕΓΕ. Που σίγουρα θα είναι ελαστικοί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
δε μπορουν να δεχτουν de hospital αφου δεν αναφερεται στ θεωρια του βιβλιου, τ δεχονται οπως μου ειπε ο καθηγητης αν κανεις την αποδειξη που ειναι γυρω στισ 3 σελιδες

Έρχεται κάθε χρόνο οδηγία να το δέχονται. Ο,ΤΙ υπάρχει ως θεωρία σε σχολικό βιβλίο του Λυκείου θεωρείται γνωστό χωρίς απόδειξη, δεν υπάρχει κανένα θέμα αδικίας προς τους θεωρητικούς. Κι αυτοί έχουν προσόν στις λεξιλογικές ασκήσεις της Νεοελληνικής Γλώσσας αλλά μπαίνουν πάντα.
-----------------------------------------
Εύχομαι να πάρεις μόρια. Εξαρτάται και από τις οδηγίες της ΚΕΓΕ. Που σίγουρα θα είναι ελαστικοί

Δεν έχω χρησιμοποιήσει De l'Hospital εγώ σήμερα. Με παραγοντοποίηση το έκανα, απλά το λέω ενημερωτικά γιατί τυχαίνω να έχω δει οδηγίες που πάνε σε διάφορα κέντρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fcandreas

Νεοφερμένος

Ο fcandreas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Εγώ όλα σωστά εκτός από μια πατάτα που έκανα απο βιασύνη :( έκανα λάθος στην παράγωγο στο 4ο θέμα...βρήκα άλλαη ρίζα όχι το 2 τα άλλα μου βγήκαν σωστά οι παρατηρήσεις σε αύξουσα σειρά κλπ...θα μου πιάσουν όλο το Α σκέλος του 4ου θέματος λάθος ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikas Spyros

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Επίσης: Στο τέταρτο θέμα βρήκα οκ το λ ε(1,5) άρα λ=2,3,4 αλλά δεν έγραψα οτι τελικά το ενδεχόμενο Α είναι Α={2,3,4} , απλά έγραψα ότι για να πραγματοποιείται το ενδεχόμενο Α πρέπει λ=2 η λ=3 η λ=4.. Υπολόγισα την πιθανότητα σωστά όλα μια χαρά.. Το ερώτημα πιάνει 6 μονάδες.. Λέτε να χάσω 1?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Ίσως αλλά επαναλαμβάνω ότι ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ!!

Μπορεί ο διορθωτής να έχει νεύρα εκείνη την μέρα και να στο κόψει όλο! Μπορεί να είναι στις καλές του και να σου κόψει 1 μονάδα! Μπορεί να μην πάρει είδηση την παράλειψη σου και να μην σου κόψει τίποτα!

Λογικά, μάλλον θα σου κόψει κάτι γιατί δεν φαίνεται καθαρά το N(A) ποιό είναι. Ενώ αν είχες γράψει Α={2,3,4} κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει ότι Ν(Α)=3 ...

(Τώρα αρχίζω να σκέφτομαι και εγώ ότι δεν του έγραψα από πριν ότι Ν(Ω)=100 αλλά αυτό είναι ξεκάθαρο νομίζω πια!:bye:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top