[17/5/2013] Νεοελληνική Γλώσσα

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 101)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 17 16.8%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 48 47.5%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 26 25.7%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 4 4.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 2 2.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 4 4.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Και η αδερφη μου αυτο εβαλε αλλα το ερωτηματικο το εβαλε ρητορικο, με τη λογικη οτι δε σε εισαγει στο θεμα, αφου δεν εχει σχεση με το θεμα του υπολοιπου κειμενου.

Κατά τη γνώμη μου, δεν είναι ρητορικό, γιατί αμέσως έπειτα ακολουθεί η απάντηση στο ερώτημα από τον ίδιο τον συγγραφέα. Στοχάζεται (και μαζί με αυτόν και ο αναγνώστης).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Λίγες παραλείψεις στο πρώτο ζήτημα έχω και ένα συνώνυμο. Κατά τ' άλλα καλά πιστελυω.
Το ελαττώνεται στο πυκνώνει πάει ή δεν;

χαλαρώνει ταιριάζει περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Ουιιιιιιιιιιιιιιιιιιι μόλις είδα τα θέματα έσκασα στα γέλια και μετά σκέφτηκα μια φίλη μου γιατί της έλεγα για το περιβάλλον χθες και τη Βιολογία και ότι μπορεί να το συνδυάσει με τη αυτή παίρνοντας κομμάτια από εκεί.
Η περίληψη με ζόρισε αρκετά αλλά την κουτσοκατάφαρα, από την ανάπτυξη πιστεύω θα έχω τσιμπήσει 5 - 6 μόρια. Έχασα 1 συνώνυμο, το ανάλγητη (επίπονη έβαλα αλλά δεν είναι σωστό, βλάκες δες λέξη που έβαλαν). ίσως να έχω χάσει και 1 - 2 μόρια από την αιτιολόγηση του ερωτηματικού αλλά δε πειράζει.

Στην έκθεση μια χαρά, έβαλα αρκετή βιολογία γενικής μέσα και άλλες σάλτσες πχ επιδράσεις στην πανίδα, είδη που έχουν εξαφανιστεί, είδη υπό εξαφάνιση, καταστροφή οικοσυστημάτων, κλιματικές αλλαγές και στους τρόπους έβαλα για ανθρωπιστική παιδεία φέρνοντας το στα μέτρα μου, έγραψα για την πολιτεία να πάρει μέτρα, θεσπίσει νόμους, να προωθήσει ανακύκλωση και γενικότερα την οικολογία και μετά να δραστηριοποιηθούν οργανώσεις, εθελοντισμό κτλ. Κι άλλα έγραψα αλλά δε τα θυμάμαι, τώρα που τα λέω λίγα μου φαίνονται. Του πούστη 30/40 αξίζει η έκθεση μου.

Ένα 15άρι περιμένω και το 14 δε θα με χάλαγε αλλά δε νομίζω να έπεσα τόσο. Κρατάω πάντως μια πισινή γιατί παίζει υποκειμενική βαθμολόγηση.

Κατά τ' άλλα τέρμα αισιόδοξη, βγήκα από την αίθουσα με ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
αυτό που καταλαβαίνουν ότι έχουν γραψει 18-19 στην έκθεση δεν μπορώ να το καταλάβω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αννoiz

Νεοφερμένος

Η αννoiz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια χαρα!!Θα ηθελα να ζητησω την γνωμη σας οσο αναφορα την εκθεση.Πιστευω πως αναφερθηκα κυριως στο περιβαλλον στο α ζητουμενο ποσο λετε να μου κοστισει αυτο??

ως συνηθως ειναι αυτοι που την πατανε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
ουτε καν ρε συ μη σκας... 18-19 θα υπαρξουν και 20 θα υπαρξει αλλα ενας καλος και προετοιμασμενος παιρνει 17-18.. Μεχρι εκει. Ειναι υποκειμενικο μαθημα, οσο ταλεντο και να εχεις στο γραψιμο, εκει αυτα δεν πιανουν... Εγω ειχα μια συμμαθητρια που τρια χρονια στο λυκειο θυμαμαι της λεγανε ολοι οτι γραφει τελεια, οτι εχει πολυ ωραιο λογο οτι οτι οτι..... Περσι που δωσαμε πηρε 15 κι εγω 18 . Ποτε μου δεν περηφανευτηκα για αυτο το βαθμο και ουτε τωρα το κανω απλως να ξερετε οτι στην εκθεση πριν δειτε τους βαθμους σας δεν ξερετε ποτε τι εχετε γραψει ( εκτος απο τις ασκησεις φυσικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αννoiz

Νεοφερμένος

Η αννoiz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ουτε καν ρε συ μη σκας... 18-19 θα υπαρξουν και 20 θα υπαρξει αλλα ενας καλος και προετοιμασμενος παιρνει 17-18.. Μεχρι εκει. Ειναι υποκειμενικο μαθημα, οσο ταλεντο και να εχεις στο γραψιμο, εκει αυτα δεν πιανουν... Εγω ειχα μια συμμαθητρια που τρια χρονια στο λυκειο θυμαμαι της λεγανε ολοι οτι γραφει τελεια, οτι εχει πολυ ωραιο λογο οτι οτι οτι..... Περσι που δωσαμε πηρε 15 κι εγω 18 . Ποτε μου δεν περηφανευτηκα για αυτο το βαθμο και ουτε τωρα το κανω απλως να ξερετε οτι στην εκθεση πριν δειτε τους βαθμους σας δεν ξερετε ποτε τι εχετε γραψει ( εκτος απο τις ασκησεις φυσικα)
εννοειται! βλεπω ολοι που λενε γραψανε τελεια και ολα πανευκολα και αναρωτιεμαι μονο εγω εχω τις αμφιβολιες μου ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vHSdis

Νεοφερμένος

Ο vHSdis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Yπαρχει ατομο που να πιστευει και να δηλωνει εξ'αρχης οτι εγραψε 18-19;Ουτε ο Καβαφης δεν θα ταν σιγουρος...


Σας τρολλαρουν αγρια παιδια,μην ψαρωνετε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Πάντως τα επόμενα ελπίζω να 'ναι πιο δύσκολα...

καλο θα ητανε να κοιτας τις ενδοσχολικες εξετασεις σου!θα σου αρεσε να μπουμε εμεις του χρονου και να λεμε ευχομαστε να σας καψουνε?ελεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arismagic

Νεοφερμένος

Ο arismagic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ρε παιδιά ακούω συνεχώς να λένε έπεσε διαδυκτιο και τεχνολογία ...ΔΕΝ ΕΠΕΣΕ αυτο ...(σχετιζοταν μονο με τη β1) το βασικό θεμα ήταν το ΟΙΚολογικο αδιεξοδο!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝΙΚΟΣ Σ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΝΙΚΟΣ Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Συγγνώμη ρε παιδιά, υπάρχουν 12 άτομα από τους 66 που θεωρούν ότι έγραψαν πάνω από 18. Και εγώ όλα τα έγραψα και νομίζω καλά περίληψη, φράση και από τις καλύτερες εκθέσεις που έχω γράψει αλλά γίνεται 2 βαθμολογητές να μην μου κόψουν 10 μονάδες σε αυτά τα 3 μαζί. Για αυτό πιστεύω γύρω στο 16-17. Και δεν πιστεύω οτί θα υπάρξει καθαρό 20άρι. Η καθηγήτρια μου στο λύκειο πάντα έλεγε και η ίδια να πήγαινε όλο και κάτι θα έβρισκαν και θα έπαιρνε 19-19.5. Μαλλόν για τρολλάρισμα το κόβω το θέμα της ψηφοφορίας!

Ρε παιδιά ακούω συνεχώς να λένε έπεσε διαδυκτιο και τεχνολογία ...ΔΕΝ ΕΠΕΣΕ αυτο ...(σχετιζοταν μονο με τη β1) το βασικό θεμα ήταν το ΟΙΚολογικο αδιεξοδο!!!!!
Ισχύει αυτό και έμενα με πήρε η μαμά μου και μου λέει πρώτο πράγμα <ωραία έπεσε διαδίκτυο που το είχες δουλέψει>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dickensian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dickensian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Μην το συζητάς καθόλου ! Εγώ εδώ αγχώνομαι μήπως δεν έγραψα σωστή θεματική στη περίληψη.. από που κι ωσπου διαδίκτυο ? σε ένα σημείο το ανέφερε μόνο .!Τζάμπα μας αγχώνουν μου φαινεται !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

majestic

Νεοφερμένος

Ο majestic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Τελικα αυτες οι παυλες ειναι σχολιο του συγγραφεα? γιατι παντου εχω δει διαφορετικες απαντησεις...
επισης το ερωτηματικο τι το βαλατε?
στο ερωτηματικο...Εγώ έγραψα ότι χρησιμοποιουνται για να οξυνουν την κριτικη σκεψη του ατομου, να το προβληματισουν..
και στις παυλες οτι προσθετει μια αποψη χωρις να διακοπτει το λογο του!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βαριεμαι

Νεοφερμένος

Η βαριεμαι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ρε παιδια στα δομικα μερη υπηρχε τελικα κατακλειδα ή οχι??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
ρε παιδια στα δομικα μερη υπηρχε τελικα κατακλειδα ή οχι??:hmm:

υπηρχε και εκανε μπαμ!βασικα μονο και μονο που η ασκηση επιανε 3 μοναδες μπορουσες να σκεφτεις οτι θελουνε 3 πραγματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δρ. Σπίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Σε σχέση με το θέμα του 18-20 στη δημοσκόπηση:

Ρε παιδιά, άμα δεν έχεις κάποιο λάθος στις ασκήσεις, έχεις πιάσει το νόημα του κειμένου και του θέματος της έκθεσης, και περιμένεις να χάσεις μόνο από ατέλειες σε έκθεση και περίληψη, τι να βάλεις;

"Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;" λέει η ερώτηση, όχι "Πόσο περιμένετε να σας βάλει ο πιο στριμμένος βαθμολογητής;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

majestic

Νεοφερμένος

Ο majestic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Παιδιά, τα θέματα ήταν γελοία. Σε δημοτικό νομίζουν ότι απευθύνονται; Πιο εύκολα συνώνυμα και αντώνυμα δεν υπήρχαν. Δομικά στοιχεία παραγράφου, μεταφορικές εκφράσεις, παθητική σύνταξη, αν είναι δυνατόν! Εγώ εκνευρίστηκα κάπως! Σε αυτές τις βλακείες είναι και πιο εύκολο να κάνεις χαζά λάθη κιόλας. Να σας πω, κατακλείδα γράψατε ότι είχε η παράγραφος ή όχι;
Εγω εβαλα οτι εχει αφου στην προτελευταια προταση ολοκληρωνε τη σκεψη του με το ''τελος'' που ειχε και στην επομενη κατεληγε σε ενα γενικοτερο συμπερασμα...στο εμφανιζεται για αντωνυμο πιανεται το αποκρυπτεται;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Σε σχέση με το θέμα του 18-20 στη δημοσκόπηση:

Ρε παιδιά, άμα δεν έχεις κάποιο λάθος στις ασκήσεις, έχεις πιάσει το νόημα του κειμένου και του θέματος της έκθεσης, και περιμένεις να χάσεις μόνο από ατέλειες σε έκθεση και περίληψη, τι να βάλεις;

"Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;" λέει η ερώτηση, όχι "Πόσο περιμένετε να σας βάλει ο πιο στριμμένος βαθμολογητής;"

και στον πιο στριμμενο να πεσεις αν υπαρχει διαφορα απο τον πρωτο βαθμολογητη θα παει σε τριτο!δεν μπορει να ειναι ολοι στριμεννοι!οσο για το 18 σημαινει οτι πρεπει να τα εχεις ολα σωστα και απλα να χασεις λιγο απο την εκθεση!στο δικο μου σχολειο ολοι ειχανε ξεφυγει λιγο στις λεξεις στην περιληψη!αν δεις τις περιληψεις που κυκλοφορουνε στο ιντερνετ ως απαντηση δεν εχουν καμια σχεση με την δικη σου!επομενως πειθεστε οτι πηρατε 18 και πεσετε απο τα συννεφα!οποιος κραταει μικρο καλαθι!οπου ακους πολλα κερασια κρατα και μικρο καλαθι!μακαρι να εχεις γραψει 19!αλλα εχε μια πισινη
και επισης διαβασα οτι το 19 τις εκατο εχει γραψει απο 15 εως 20!απο 18 εως 20 σιγουρα το ποσοστο πεφτει κατω του 3 τα εκατο!λετε να ανηκετε ολοι εσεις σε αυτο?
Εγω εβαλα οτι εχει αφου στην προτελευταια προταση ολοκληρωνε τη σκεψη του με το ''τελος'' που ειχε και στην επομενη κατεληγε σε ενα γενικοτερο συμπερασμα...στο εμφανιζεται για αντωνυμο πιανεται το αποκρυπτεται;;;

το σωστο ειναι εξαφανιζεται αλλα ισως το πιασουνε σωστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βαριεμαι

Νεοφερμένος

Η βαριεμαι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
υπηρχε και εκανε μπαμ!βασικα μονο και μονο που η ασκηση επιανε 3 μοναδες μπορουσες να σκεφτεις οτι θελουνε 3 πραγματα!

δικιο εχεις...
και εγω εβαλα οτι εχει κατακλειδα αλλα πολλοι λενε οτι η τελευταια προταση ειναι το συμπερασμα μονο της τελευταιας περιοδου των σχολιων και οχι απο ολα τα σχολια και ετσι επρεπε να περιληφθει στα σχολια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
δικιο εχεις...
και εγω εβαλα οτι εχει κατακλειδα αλλα πολλοι λενε οτι η τελευταια προταση ειναι το συμπερασμα μονο της τελευταιας περιοδου των σχολιων και οχι απο ολα τα σχολια και ετσι επρεπε να περιληφθει στα σχολια.

ολα τα φροντιστηρια παντως στις απαντησεις τους δινουν κατακλειδα!αρα λογικα ειναι σωστο!τοσοι φιλολογοι τα λυσανε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top