[17/5/2013] Νεοελληνική Γλώσσα

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 101)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 17 16.8%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 48 47.5%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 26 25.7%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 4 4.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 2 2.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 4 4.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

ΝΙΚΟΣ Σ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΝΙΚΟΣ Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Στο δοθέν κείµενο ο συγγραφέας πραγµατεύεται την αντιφατική συµπεριφορά του
σύγχρονου ανθρώπου που από τη µια αναζητά να γνωρίσει το άγνωστο κι από την
άλλη δεν εκτιµά την αξία της ζωής µε χαρακτηριστική απόδειξη τη ρήξη της
σχέσης του µε το περιβάλλον. Η ζωή του έχει χάσει το νόηµα της, το ίδιο και η
επικοινωνία. Κι ενώ η επαφή µε το σύµπαν, σύµφωνα µε το συγγραφέα, είναι
ανέφικτη, η ζωή στη γη χαρακτηρίζεται από πολυποίκιλη οµορφιά. Ο άνθρωπος,
λοιπόν, παρά την επιστηµονική του ανέλιξη αντιµετωπίζει απαξιωτικά και
καταστροφικά την ζωή. Σε µια εποχή που κυριαρχεί η ψυχική αποµόνωση, παρά
τις απεριόριστες τεχνολογικές δυνατότητες επικοινωνίας, πρέπει να αφεθεί στην
οµορφιά της φύσης, κάτι που µπορεί να συντελεστεί µέσω ουσιαστικής αγωγής,
ώστε µακροπρόθεσµα η ανθρωπότητα να ανακτήσει την αξία της, η επικοινωνία να
αποκατασταθεί και να αναδυθεί η ατοµικότητα.

αμα εχετε γραψει αυτο τοτε θα παρετε 25!οι περισσοτεροι νομιζω εχουν γραψει κατι πιο λεπτομερες!
Τέλεια περίληψη αλλά νομίζω σχεδόν όλοι γράψαμε μία πιο λεπτομερή(εκτενή). Εμένα προσωπικά βγήκε 130-135. Ήθελα να την δουλέψω και άλλο αλλά είχε περάσει καμιά ώρα και μετά δεν θα έβγαινα χρονικά στα υπόλοιπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Στο δοθέν κείµενο ο συγγραφέας πραγµατεύεται την αντιφατική συµπεριφορά του
σύγχρονου ανθρώπου που από τη µια αναζητά να γνωρίσει το άγνωστο κι από την
άλλη δεν εκτιµά την αξία της ζωής µε χαρακτηριστική απόδειξη τη ρήξη της
σχέσης του µε το περιβάλλον. Η ζωή του έχει χάσει το νόηµα της, το ίδιο και η
επικοινωνία. Κι ενώ η επαφή µε το σύµπαν, σύµφωνα µε το συγγραφέα, είναι
ανέφικτη, η ζωή στη γη χαρακτηρίζεται από πολυποίκιλη οµορφιά. Ο άνθρωπος,
λοιπόν, παρά την επιστηµονική του ανέλιξη αντιµετωπίζει απαξιωτικά και
καταστροφικά την ζωή. Σε µια εποχή που κυριαρχεί η ψυχική αποµόνωση, παρά
τις απεριόριστες τεχνολογικές δυνατότητες επικοινωνίας, πρέπει να αφεθεί στην
οµορφιά της φύσης, κάτι που µπορεί να συντελεστεί µέσω ουσιαστικής αγωγής,
ώστε µακροπρόθεσµα η ανθρωπότητα να ανακτήσει την αξία της, η επικοινωνία να
αποκατασταθεί και να αναδυθεί η ατοµικότητα.

αμα εχετε γραψει αυτο τοτε θα παρετε 25!οι περισσοτεροι νομιζω εχουν γραψει κατι πιο λεπτομερες!
Η θεματικη και η κατακλειδα ειναι σχεδον ολοκληρο το κειμενο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Τέλεια περίληψη αλλά νομίζω σχεδόν όλοι γράψαμε μία πιο λεπτομερή(εκτενή). Εμένα προσωπικά βγήκε 130-135. Ήθελα να την δουλέψω και άλλο αλλά είχε περάσει καμιά ώρα και μετά δεν θα έβγαινα χρονικά στα υπόλοιπα.

ακριβως αυτο που λες!οι περισσοτεροι γραψανε μια αλλη περιληψη πιο κοντα στο κειμενο!παρολα αυτα πιστευουνε οτι εχουνε παρει 18 και 20!μακαρι τα παιδια!τελος η εκθεση συνεχιζουμε με βιολογια!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george398

Νεοφερμένος

Ο george398 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Και εκεί που όλοι μιλούσαν για θέματα δημοτικου ξαφνικά γίναν απαιτητικά θέματα πανελληνίων. Το ευκολοκατανοητο κείμενο ήθελε ιδιαίτερη περίληψη (εγώ στηρίχτηκα στους πλαγιοτιτλους).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Και εκεί που όλοι μιλούσαν για θέματα δημοτικου ξαφνικά γίναν απαιτητικά θέματα πανελληνίων. Το ευκολοκατανοητο κείμενο ήθελε ιδιαίτερη περίληψη (εγώ στηρίχτηκα στους πλαγιοτιτλους).

και εγω στους πλαγιοτιτλους στηριχτηκα αλλα δεν μου βγηκε η προτεινομενη απαντηση σε καμια περιπτωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δρ. Σπίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Εμένα πάντως δε μου φάνηκαν ούτε "δημοτικού", ούτε ιδιαίτερα απαιτητικά...θεωρώ ότι η δυσκολία τους κυμαινόταν στο μέσο όρο των πανελληνίων των προηγούμενων ετών: γελοία για αυτόν που τα βλέπει από το σπίτι του αλλά σοβαρά για αυτόν που βιώνει τη διαδικασία ως εξεταζόμενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
1. το μόριο δεν κόβεται στη μέση
2. επιστημονικά ορθότερο είναι χωρίς κατακλείδα (όλο και κάποιον αφρισμένο της θεωρητικής θα είδες να κοπανιέται )
3. αυτά τα δύο αντιφάσκουν, συνεπώς οι φιλόλογοι είναι λιγάκι πειραγμένοι

Το μοριο κοβεται στη μεση οσο απιθανο και να σου φαινεται...

επισης ειδα απαντησεις και ειπαν οτι ειτε γραψατε για κατακλειδα ειτε οχι ειναι και τα δυο σωστα... εγω πχ οταν ειδα τα θεματα ειπα οτι εχει κατακλειδα μετα οτι μαλλον δεν εχει κλπ. ειναι μικρη η παραγραφος για να προλαβει να αναλυσει ο συγγραφεας πολυ την σκεψη του

συμφωνω οτι οι φιλολογοι ειναι χτυπημενοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δρ. Σπίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Α, για την περίληψη (έχω γράψει πιο πάνω τη ΘΠ που έβαλα), να πω ότι για πρώτη φορά ΔΕΝ μπορούσα να την βγάλω ομαλά με βάση τους πλαγιότιτλους...οπότε είδα το θέμα πιο ελεύθερα και φρόντισα απλώς να ενσωματώσω όλα τα διαφορετικά στοιχεία του κειμένου με μια σειρά που να βγάζει νόημα (εξωγήινοι, επιστημονική πρόοδος, φυσικό περιβάλλον και η καταστροφή του, πόλεμοι, καταναλωτισμός, αποξένωση/μοναξιά, αξίες/θεσμοί, παιδεία και τέλος πάλι εξωγήινοι :P)

Βέβαια αν το μάθει αυτό ο φιλόλογός μου παίζει να με πυροβολήσει, αλλά εμένα μου φάνηκε καλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria-happy4ever

Νεοφερμένος

Η ria-happy4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Το μοριο κοβεται στη μεση οσο απιθανο και να σου φαινεται...

επισης ειδα απαντησεις και ειπαν οτι ειτε γραψατε για κατακλειδα ειτε οχι ειναι και τα δυο σωστα... εγω πχ οταν ειδα τα θεματα ειπα οτι εχει κατακλειδα μετα οτι μαλλον δεν εχει κλπ. ειναι μικρη η παραγραφος για να προλαβει να αναλυσει ο συγγραφεας πολυ την σκεψη του

συμφωνω οτι οι φιλολογοι ειναι χτυπημενοι

1. όντως ? δεν το ήξερα μου το είχε πει καθηγητής.
2. στις λύσεις που δημοσίευσε η ερτ λέει οτι και τα δύο λαμβάνονται σωστά αλλά πιο σωστό είναι χωρίς. πριν απο αυτό τα φροντηστήρια λέγαν με κατακλείδα μόνο. γενικά δεν ξέρουν τι τους γίνεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Τελος παντων παει η εκθεση εχετε γενικης τωρα... Διαγραψτε τη σημερινη μερα για τις επομενες 2 εβδομαδες σαν να μην τη ζησατε ποτε και προχωρηστε ;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Εγω για τιτλο εκθεσης εβαλα

Ανθρωπος:''Κατοικος'' ή ''ιδιοκτητης'' του πλανητη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Εγω για τιτλο εκθεσης εβαλα

Ανθρωπος:''Κατοικος'' ή ''ιδιοκτητης'' του πλανητη;

Εγώ πάλι θυμόμουν ένα τίτλο από ένα δοκίμιο οπότε δε χρειάστηκε να σκεφτώ.Καλός ο τίτλος σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Εγω για τιτλο εκθεσης εβαλα

Ανθρωπος:''Κατοικος'' ή ''ιδιοκτητης'' του πλανητη;

Πολυ ωραιο και εξυπνο, παρακινει τον αναγνωστη και πληροφορει με εναν ευστοχο τροπο για το θεμα του αρθρου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
Εγω για τιτλο εκθεσης εβαλα

Ανθρωπος:''Κατοικος'' ή ''ιδιοκτητης'' του πλανητη;
ουαουυ εντυπωσιαστηκα απ το τιτλο σου...μπραβο!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Μerci.
Στην αρχη νομιζα οτι ηταν καπως εκτος αλλα ...το αφησα ετσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Εγώ έβαλα: "Το <<πράσινο>> σπίτι μας καταρρέει" :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
εγώ το περιβάλλον εκπέμπει σήματα "SOS"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
εγώ το περιβάλλον εκπέμπει σήματα "SOS"

και εγω το ιδιο εβαλα και αλλοι στην ταξη μου χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Η αδερφη μου ειπε να δωσει λιγο πονο και εβαλε "τελος στην αφαιμαξη του περιβαλλοντος" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sky'sTheLimit

Νεοφερμένος

Η Sky'sTheLimit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
ξερει κανεις πως βαθμολογουν την περιληψη? π.χ αν δεν πιασεις το θεματικο κεντρο ποσο σ κοβουν κ.τ.λ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top