[17/5/2010] Βιολογία Γενικής Παιδείας

Πώς τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 70)
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 19 27.1%
  • Καλά

    Ψήφοι: 16 22.9%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 5 7.1%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 28 40.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Το θέμα αυτό δημιουργήθηκε για να σχολιαστούν τα θέματα που έπεσαν, να πείτε πώς σας φάνηκαν, πώς γράψατε κ.λ.π.
Επειδή ο σκοπός αυτού του θέματος είναι ο παραπάνω, καλό θα ήταν το θέμα Πανελλήνιες 2010 , να μην επιβαρύνεται με τέτοιου είδους σχόλια... :)

Το θέμα θα ξεκλειδωθεί μετά το τέλος της αυριανής εξέτασης.

Καλή επιτυχία! :D

Προηγούμενο θέμα:

[14/5/2010] Έκθεση Γενικής Παιδείας

____________________________________
updated: τα θέματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Τα θέματα Βιολογίας ήταν λίγο δυσκολούτσικα,εεεεεε?
Μαλλον απαιτητικά.......Και απο οικολογία πάρα πολλά.......Αλλα εγω αν έγραφα θα έγραφα πάλι τα άπαντα........
Καλή επιτυχία..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Μολις ηρθα!!! Καλα οι περσσοτεροι ειχαμε τελιωσει απτις 9:20 και περιμεναμε ποση ωρα να φυγουμε.... ευκολα μου φανηκαν τα θεματα αν και στο Δ με το που το ειδα τρομαξα λιγο αλλα τελικα ηταν ευκολο με τις πεταλλουδες
Ρε παιδια η πενικιλινη απο μηκυτες παραγεται??Ελεος δηλαδη τι ερωτηση βαλανε,οταν βγηκαμε εξω ειδαμε οτι το λει σε ενα κιτρινο πλαισιο στο κατω μερος της σελιδας ενω απο πανω δεν το ελεγε καθαρα!!! Εβαλα βακτηριο οπως και οι περισσοτεροι....Πφφφ τσαμπα ενα βαθμο εχασα :( :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Μολις ηρθα!!! Καλα οι περσσοτεροι ειχαμε τελιωσει απτις 9:20 και περιμεναμε ποση ωρα να φυγουμε.... ευκολα μου φανηκαν τα θεματα αν και στο Δ με το που το ειδα τρομαξα λιγο αλλα τελικα ηταν ευκολο με τις πεταλλουδες
Ρε παιδια η πενικιλινη απο μηκυτες παραγεται??Ελεος δηλαδη τι ερωτηση βαλανε,οταν βγηκαμε εξω ειδαμε οτι το λει σε ενα κιτρινο πλαισιο στο κατω μερος της σελιδας ενω απο πανω δεν το ελεγε καθαρα!!! Εβαλα βακτηριο οπως και οι περισσοτεροι....Πφφφ τσαμπα ενα βαθμο εχασα :( :(
Φίλε Μorelo....
Όλα καλά από ότι λες.......Μπράβο.....Ήταν σε σχέση με τα πέρσυ λίγο πιο πολλά,εεεεε?
Πάντως ναι από μύκητες παράγεται.....Δεν πειράζει....Σιγά το πράγμα......Εγώ πέρσυ στο θέμα με το AIDS δεν έγραψα τα νευρικά κύτταρα και μου έκοψαν 0,2....Πήρα 19,8....Οπότε be cool......Να φανταστώ συνεχίζεις με Μαθηματικά κατ.?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Μολις ηρθα!!! Καλα οι περσσοτεροι ειχαμε τελιωσει απτις 9:20 και περιμεναμε ποση ωρα να φυγουμε.... ευκολα μου φανηκαν τα θεματα αν και στο Δ με το που το ειδα τρομαξα λιγο αλλα τελικα ηταν ευκολο με τις πεταλλουδες
Ρε παιδια η πενικιλινη απο μηκυτες παραγεται??Ελεος δηλαδη τι ερωτηση βαλανε,οταν βγηκαμε εξω ειδαμε οτι το λει σε ενα κιτρινο πλαισιο στο κατω μερος της σελιδας ενω απο πανω δεν το ελεγε καθαρα!!! Εβαλα βακτηριο οπως και οι περισσοτεροι....Πφφφ τσαμπα ενα βαθμο εχασα :( :(

η πενικιλίνη παράγεται από μύκητες. Φίλε Morelo μην στενοχωριέσαι συμβαίνουν αυτά κοιτά το επόμενο και άσε τα παλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Φίλε Μorelo....
Όλα καλά από ότι λες.......Μπράβο.....Ήταν σε σχέση με τα πέρσυ λίγο πιο πολλά,εεεεε?
Πάντως ναι από μύκητες παράγεται.....Δεν πειράζει....Σιγά το πράγμα......Εγώ πέρσυ στο θέμα με το AIDS δεν έγραψα τα νευρικά κύτταρα και μου έκοψαν 0,2....Πήρα 19,8....Οπότε be cool......Να φανταστώ συνεχίζεις με Μαθηματικά κατ.?
Ναι μαθς
Νταξει ρε παιδια οπως και να το κανουμε στεναχωρηθηκα,ηθελα 19+ να γραψω ε τωρα παω για 18+ λογω εκεινης της ερωτησης:(... μα δειτε πως το λει στο βιβλιο "η πενικιλινη ανακαλυφθηκε τυχαια απο τον Αλεξαντερ Φλεμινγκ ο 1929,οταν παρατηρησε οτι η αναπτυξη ΒΑΚΤΗΡΙΑΚΩΝ κυτταρων ειχε ανασταλει σε καλλιεργειες στις οποιες τυχαια ειχε αναπτυχθει ενας ΜΥΚΗΤΑΣ του γεννους peniccilum...ε τωρα τι να καταλαβεις απο δω????????? εγω το καλαιβαινω σαν η πενικκιλινη ειναι μηκυτας ενος σσυγκεκριμενου ειδους μηκυτων και δημιουργηθηκε απο βακτηριακα κυτταρα!! Που να παω το ματι μου στο κιτρινο πλαισιο κατω στη σελιδα που λει ΚΑΘΑΡΑ ΟΤΙ ΟΙ ΜΥΚΗΤΕΣ ΠΑΡΑΓΟΥΝ πενικιλινες!!!!! ΚΟΙΤΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΒΑΛΑΝΕ ΔΛΔ ΟΙ ΚΕΡΑΤΑΔΕΣ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΝΑ ΜΠΕΡΔΕΥΤΟΥΜΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
η πενικιλλινη, οπως και αλλα αντιβιοτικα, σκοτωνουν τα βακτηρια. Τα περισσοτερα αντιβιοτικα λοιπον παραγονται απο μυκητες, οποτε θα μπορουσες να αποκλεισεις τα βακτηρια. Αλλωστε ειναι ευρεως γνωστη η ιστορια με την ανακαλυψη της πενικιλλινης και επρεπε να την γνωριζεις γιατι ειναι milestone στην ιστορια. Δεν πειραζει, τουλαχιστον εμαθες απο το λαθος σου. Καλα αποτελεσματα!!!

PS: Απο οσο γνωριζω οι μυκητες δεν ειναι πρωτοζωα. Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι στην ταξινομηση τους :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Ναι αλλα στο βιβλιο λει οτι τα αντιβιοτικα παραγονται απο μυκητες ΚΑΙ βακτηρια και φυτα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Ναι αλλα στο βιβλιο λει οτι τα αντιβιοτικα παραγονται απο μυκητες ΚΑΙ βακτηρια και φυτα!!

Την πενικιλλινη επρεπε να την γνωριζεις. Η συγκεκριμενη ουσια αλλαξε την ιστορια και την ζωη μας. Ακομα και το πως ανακαλυφθηκε τυχαια ειναι αξιοσημειωτο. Δεν πειραζει, οτι εγινε εγινε, δεν χαλασε και ο κοσμος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

funker_3

Νεοφερμένος

Ο funker_3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
μπορει καποιος να με πει πως πηγαινε το πρωτο θεμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοβαρό άτομο...

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Τα θέματα ήταν πολύ εύκολα !! Πραγματικά περίμενα να ήταν πιο δύσκολα, όμως ευτυχώς έπεσα έξω! Πάλι καλά που δεν έβαλαν άσκηση. Βέβαια, δυστυχώς δεν θα πάρω και 20 επειδή δεν διατύπωσα καλά κάποιες ερωτήσεις, αλλά γενικά τα πήγα απίστευτα καλά! Εδικά το θέμα Δ ήταν αρκετά εύκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alekouras

Νεοφερμένος

Ο Alexandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ευκολα θεματακια(ειδικα τα Β και Δ)μονο στο γ πρεπει να εκανα μια πατατα στη διαπνοη.
Υ.Γ. οταν λες 'πρωτοζωο που ειναι μυκητας' τι ακριβως εννοεις?:confused::eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PoppyHypnotic

Νεοφερμένος

Η Ksenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Τα θεματα ηταν αρκετα ευκολα.Εγω μονο απο τη διαπνοη εχασα :( υπολογιζω γυρω στο 95 οποτε κλαιν μαιν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
έγραψα πιο πριν μια ασάφεια ότι οι πενικιλίνες παράγονται από μύκητες που είναι πρωτόζωα(δεν είδα το πολλαπλής) και δεν ηξερα ότι υπήρχαν και οι 2 επιλογές.
Παλιά υπήρχε μια θεωρία που οι μύκητες ήταν υποκατηγορία την μυκητών (παρόλα αυτά ο σχολικό βιβλίο γράφει ξεκάθαρα ότι η πενικιλίνη παράγεται από μυκκητες και αυτή είναι η σωστή απάντηση). Θεωρητικά μπορεί να παραχθεί πεινιλίνη από πρωτόζωο αλλά δεν συμφέρει οικονομικά για αυτο΄δεν γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Οι απαντησεις στο Β3;

-Σκατα τα πηγα...:(:wall::mpinelik:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
μπορει καποιος να με πει πως πηγαινε το πρωτο θεμα?

1 ) η πεικιλίνη παράγεται από μύκηρα
2) το τοξόπλασμα είναι πρωτόζωο
3)αποικοδομητές
4) στο α4 νομίζω είναι το κυτταρικό τοίχωμα (που παράγεται από πρωτεογυλκάνες)

Ας τα επιβεβαιώσει καποιος τώρα τα βγαλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Παιδιά,στην ερώτηση για την αμειψισπορά γράψατε και το κομμάτι για τη βιολογική αζωτοδέσμευση;:(
3)3 αυτότροφοι
Oι αποικοδομητές είναι το σωστό.
Έχε υπόψιν σου πως αυτό είναι ένα σοβαρό θέμα,που απευθύνεται στους μαθητές που εξετάζονται πανελλαδικά με σκοπό την τριτοβάθμια εκπαίδευση.Δεν είναι καλό σε ένα τέτοιο θέμα να απαντάμε στο φλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alekouras

Νεοφερμένος

Ο Alexandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Nαι το ηθελε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Παιδιά,στην ερώτηση για την αμειψισπορά γράψατε και το κομμάτι για τη βιολογική αζωτοδέσμευση;:(

Oι αποικοδομητές είναι το σωστό.
Έχε υπόψιν σου πως αυτό είναι ένα σοβαρό θέμα,που απευθύνεται στους μαθητές που εξετάζονται πανελλαδικά με σκοπό την τροτοβάθμια εκπαίδευση.Δεν είναι καλό σε ένα τέτοιο θέμα να απαντάμε στο φλου.

Prion δεν είμαι σίγουρος για αυτό έχω καιρό να κάνω τέτοια θέματα βιολογία (από την 3 λυκείου) έχω να τα κάνω :) τα άλλα είναι σωστά; (ζήτησα επιβεβαίωση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Prion δεν είμαι σίγουρος για αυτό έχω καιρό να κάνω τέτοια θέματα βιολογία (από την 3 λυκείου) είμαι

Η σωστή απάντηση είναι ΑΠΟΙΚΟΔΟΜΗΤΕΣ.Παραγωγοί είναι οι οργανισμοί που φωτοσυνθέτουν.
Δεν σε αναγκάζει κανείς να απαντήσεις.Από τη στιγμή που δεν είσαι σίγουρος για κάτι,μην πετάς αερολογίες σε ένα σοβαρό θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top