Thanos_D

Νεοφερμένος

Ο Thanos_D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
γεωμετρικος τοπος ειναι συνολο σημειων που εχουν μια κοινη ιδιοτητα.πχ ενας κυκλος ειναι γεωμετρικος τοπος.μια μεσοκαθετος ειναι γεωμετρικος τοπος.Σε αυτο το θεμα η τεταγμενη ηταν μεταβλητο ακρο και η τερμημενη μια σταθερη τιμη οποτε αυτο σε ψιλιαζε οτι κινουνται στην κατακορυφη ευθεια.γενικοτερα αυτα που σας βαλανε παραητανε τσιμπημενα
Ναι, πλέον δεν νομίζω να ξεχάσω ποτέ ξανά την έννοια του γεωμετρικού τόπου. Δεν μου έκοψε ότι όσο πειράζουμε την παράμετρο, το σημείο "ανεβαίνει". Όπως και να χει, ελπίζω να είναι μόνο αυτά που έχω χάσει.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
απλα λεω οτι δεν εξεταζει κατι.δηλαδη λες εστω Β το συνολο σημειων που ειναι παραγωγισιμη και αυτα τα σημεια αντιστοιχουν στο αντιστοιχο φ'(χ).Δεν εξεταζει κατι ουσιαστικο.

Εξετάζει την κατανόηση πίσω από τις δύο έννοιες: την παράγωγο σε ένα σημείο (αριθμός) και την παράγωγο ως συνάρτηση.

Αν αρκετά παιδιά το έκαναν λάθος σημαίνει ότι εκεί υπήρχε παρανόηση και καλώς μπήκε ο ορισμός.

Γενικά, οι ορισμοί δεν εξετάζουν κάτι διαφορετικό πέρα από τις παρανοήσεις και την αντίληψη των παιδιών για τις έννοιες.
 

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 800 μηνύματα.
Πληροφορική ΑΠΘ... 16600 μορια εχει περιπου η σχολη. Στην εκθεση μπορει να γραψω και 18 αλλα μπορει και 14 δεν εχω ιδεα ,οποτε βαζω 15. Και ενα 15 μαθηματικα πρεπει αοθ και αεππ να γραψω τουλαχιστον 19 και στα 2.Και ετσι θα ειμαι πανω κατω εκει στην βαση. Αλλα ολοι λενε οτι θα ανεβουν οι βασεις φετος και στεναχωριεμαι ακομα παραπανω.Ενα παραπανω αγχος εχω γιατι, οχι μονο θελω πολυ να περασω εκει,απλα επειδη εχω και σπιτι,δεν θελω να επιβαρυνω τους γονεις μου με επιπροσθετα εξοδα...Τελος παντων,γενικα σημερα δεν ειμαι καλα ψυχολογικα αλλα θα βαλω το 100% να γραψω στα αλλα 2 οσο καλυτερα μπορω,το πολυ πολυ του χρονου να ξαναδωσω (οχι με 10%,απλα να παω) μονο και μονο για να αποδειξω στον εαυτο μου οτι αυτο το γραπτο που εγραψα σημερα δεν ηταν δικο μου

Αδερφέ δεν θα ανησυχείς για τίποτα , και με 15 στα Μαθηματικά αν τα πας καλά στα άλλα 2 μπορείς να περάσεις στο ΑΠΘ. Απλά ψυχραιμία θέλει και σωστό διάβασμα τώρα τις τελευταίες μέρες.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
μαρκο αν στο πολλαπλης με το φερματ στο 1ε δεν εγραφε τη λεξη πανω παλι σωστο δε θα ητανε?γεωμετρικα να το δεις εφοσον η συναρτηση ως παραγωγισιμη δηλαδη συνεχης δεν κοβεται ακομα και σταθερο να μην εχει το προσημο εφοσον εχει σημειο με μεγιστη αποσταση δε θα εχει μηδενικη παραγωγο σε αυτο το σημειο??απορω γτ το γραφε πανω,χαζη πληροφορια για να μπερδεψει τους μαθητες
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
μαρκο αν στο πολλαπλης με το φερματ στο 1ε δεν εγραφε τη λεξη πανω παλι σωστο δε θα ητανε?γεωμετρικα να το δεις εφοσον η συναρτηση ως παραγωγισιμη δηλαδη συνεχης δεν κοβεται ακομα και σταθερο να μην εχει το προσημο εφοσον εχει σημειο με μεγιστη αποσταση δε θα εχει μηδενικη παραγωγο σε αυτο το σημειο??απορω γτ το γραφε πανω,χαζη πληροφορια για να μπερδεψει τους μαθητες

Η απόσταση από τον άξονα χ'χ είναι d(x)=|f(x)|, επομένως, το πρόσημο δίνεται για να διευκολύνει τα παιδιά που γράφουν. Επίσης, αν η f παίρνει και θετικές και αρνητικές τιμές, από την συνέχειά της θα παίρνει και την τιμή 0, άρα η ελάχιστη απόσταση από τον άξονα θα είναι 0 - στη ρίζα της - και εκεί ενδέχεται να μην δέχεται οριζόντια εφαπτομένη.

Το πιο απλό παράδειγμα είναι η f(x)=x η οποία έχει ελάχιστη απόσταση 0 από τον άξονα x'x στο (0,0) με f'(0)=1.

Επομένως, είναι αναγκαίο να μην τέμνει τον άξονα και άρα, από τη συνέχεια, να διατηρεί πρόσημο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Είμαι πραγματικά απογοητεύμενος απο την απόδοση μου... Σε όλα τα διαγωνίσματα έγραφα 95+ (πολύ πιο δύσκολα mind you) , δεν είχα ούτε ενα κένο όσον αφόρα μαθηματικά γ λυκείου,είχα λύσει όλες τις ασκήσεις του μπάρλα,όλες τις συνδυαστικές του παπάδακη (και απο τα 2 βιβλία μέχρι και εμβαδά) και πηγαίνω όλο αυτοπεποιήθηση να γράψω τουλάχιστον ενα 90αρι, και απλά με το που φτάνω στον ρυθμό μεταβολής και βλέπω οτι δεν μου βγαίνει (κλασικά έχασα ενα πρόσημο και μου βγήκε το σημείο Β(1,0) ), μου πέφτει όλη η ψυχολογία, πηγα στο δ τα εκανα όλα εκτός απο το ημ που για καποιο λογο δεν μου ειχε βγει το κρ.παρ ενω ηταν πολυ ευκολο,πηγαινω και τελευταιο ερωτημα,το ενιωθα μεσα μου οτι ηταν ΘΜΤ ,παω να κανω θμτ βλεπω δεν εχω f(ρ) ,και ουτε που προσεξα πως με ενα επιμεστικο θα μου βγει...Και απο το 19-20 που χαλαρά θα εγράφα αν είχα το μυαλό μου εκεί ,τώρα παλέυω για το 15,απλά ξενέρωσα και δεν θέλω να γράψω τίποτα έχω θυμώσει με τον εαυτό μου...Τόσος κόπος όλα αυτά τα χρόνια στο συγκεκριμένο μάθημα(που ειναι και το αγαπημένο μου) για να παω να γράψω τόσο χάλια και τωρα να αγχωνομαι για το αν θα περασω στη σχολη ή οχι ,οτι αυτοπεποίθηση ειχα μολις την έχασα. Να μην μιλησω για το ποσο απροσεκτος ημουν που δεν ειδα καν στο Β ερωτημα οτι επρεπε να βρω την αντιστροφη,μεγαλη ντροπη ,ολοι περιμεναν να γραψω τοσο καλα,διπλη η ντροπη που νιωθω, καθως απογοητευσα και τους καθηγητες μου που περιμεναν να γραψω αριστα .

Επειδή γράφεις 20 στα μαθηματικά στις πανελλήνιες δεν σε κάνει μέγα μαθηματικό,και αντίστροφα αν δεν γράψεις καλά δεν σημαίνει οτι δεν είσαι καλός στα μαθηματικά :P . Το άγχος όπως και τα λάθη που πηγάζουν απο αυτό είναι ανθρώπινα .

Μην κάνεις όμως το λάθος να σε πάρει πάρει απο κάτω . Δεν είναι το μοναδικό μάθημα που έχεις να γράψεις, σε περιμένουν άλλα δύο . Τώρα ίσως σου φαίνεται οτι ο κόπος ήταν άδικος,αλλά δεν πάει έτσι. Προσπαθείς να βγάλεις όσα περισσότερα μόρια γίνεται. Επομένως επικεντρώσου στα επόμενα γιατί η κακή απόδοση σε αυτά μόνο δεν θα σε βοηθήσει .

Οι πανελλήνιες είναι διαγωνισμός για να περάσεις σε σχολή,όχι για να αποδείξεις πόσο μεγάλος και τρανός είσαι στα μαθηματικά ;) .
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Η απόσταση από τον άξονα χ'χ είναι d(x)=|f(x)|, επομένως, το πρόσημο δίνεται για να διευκολύνει τα παιδιά που γράφουν. Επίσης, αν η f παίρνει και θετικές και αρνητικές τιμές, από την συνέχειά της θα παίρνει και την τιμή 0, άρα η ελάχιστη απόσταση από τον άξονα θα είναι 0 - στη ρίζα της - και εκεί ενδέχεται να μην δέχεται οριζόντια εφαπτομένη.

Το πιο απλό παράδειγμα είναι η f(x)=x η οποία έχει ελάχιστη απόσταση 0 από τον άξονα x'x στο (0,0) με f'(0)=1.

Επομένως, είναι αναγκαίο να μην τέμνει τον άξονα και άρα, από τη συνέχεια, να διατηρεί πρόσημο.
για την ελαχιστη αποσταση εχεις δικιο.αν ελεγε ομως μεγιστη αποσταση δεν θα υπηρχε προβλημα πιστευω αν δεν εγραφε τη λεξη πανω.Παντως καλυτερα που το γραψανε ετσι τελικα και εβγαινε ετσι
 

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
παλληκαρακι μ π ειπες οτι θυμωσες π δν απεδωσες οπως ηθελες.
Δν σ ενδιαφερει καν , ισα ισα το παιρνεις σαν κινητρο να τα πας ακομα καλυτερα στα αλλα ! Δν εξεταζεσαι μονο σε ενα ;) Και επιπλεον δεν ειναι εξεταση , αλλα διαγωνισμος! Αρα , παιζει ρολο και πως εγραψαν και οι υπολοιποι , καθως και ποσοι θα προτιμησουν την ταδε σχολη προκειμενου να δημιουργηθουν οι βασεις.
Οι πανελληνιες οπως θα χετε δει , δεν ειναι 100σταρι αλλα μαραθωνιος , οποτε keep running nibbas <3
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top