Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για το αισιόδοξο μνμ....εσύ δίνεις με το παλιό ή με το νέο;;; Πρώτα θέλεις νομική κ μετά ψυχολογία;;; Καλή σου επιτυχία, αν και όπως τα είδα τα πήγες τέλεια...καλή συνέχεια κ καλή σταδιοδρομία!!!!


Εγω με το νεο .
Φαντάσου εβαλα εναν τυπο σωστα και μετα τον ΔΙΌΡΘΩΣΑ γιατι νόμιζα οτι ηθελε ενικο .
Δηλαδή τη δεύτερη φορά διαβασα την εκφώνηση λάθος .
Αυτα στα 17 το έκανα επι10 γι αυτο σε καταλαβαίνω.
Ηταν λες κι ειμαι σε αλλη διάσταση σε καθε μάθημα απο τον πανικο και την αϋπνία.
Και πολλα παιδιά σίγουρα βιώνουν το ίδιο γι αυτο σου λεω μη χάνεις την ελπίδα σου.
Μην νομίζεις οτι ολοι γράφουν τέλεια εκτός απο σένα είστε πολλοί σίγουρα και αρκετοί απο αυτούς που ξαναδινουν δεν ειχαν πιασει καμια σχολή πέρσυ.
Καλη τυχη στα επόμενα !
 

Nefeli01

Νεοφερμένος

Η Nefeli01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Πόσο δίκαιο έχεις,ούτε κ εγώ πίστευα με αυτά που έγραψα,όλη την χρονιά να λύνω εφολης οεφε κ να κάνω τέτοια λάθη...δεν ξέρω θύμωσα πολύ με τον εαυτό μου, τελοσπα των ότι έγινε έγινε κ πάμε μπροστά. Μακάρι να γράψω καλά λατινικά , ιστορία κ να τα καταφέρω. Πολλά συγχαρητήρια πάντως κ σε σένα, που δεν εγκαταλείπει ς το όνειρο σου κ πας για δεύτερο πτυχίο. Σου εύχομαι μόνο τα καλύτερα
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.
Πόσο δίκαιο έχεις,ούτε κ εγώ πίστευα με αυτά που έγραψα,όλη την χρονιά να λύνω εφολης οεφε κ να κάνω τέτοια λάθη...δεν ξέρω θύμωσα πολύ με τον εαυτό μου, τελοσπα των ότι έγινε έγινε κ πάμε μπροστά. Μακάρι να γράψω καλά λατινικά , ιστορία κ να τα καταφέρω. Πολλά συγχαρητήρια πάντως κ σε σένα, που δεν εγκαταλείπει ς το όνειρο σου κ πας για δεύτερο πτυχίο. Σου εύχομαι μόνο τα καλύτερα


Ευχαριστώ :)
Γενικα και τότε περνούσα γιατι ήμουν απλα πολυ αυστηρή και οι βαθμολογίες ηταν καλύτερες απο αυτές που περίμενα( αυτο το λάθος το κάνουμε πολλοί )
Επίσης το πιο δύσκολο στις εξετάσεις και γενικά στη ζωη ειναι να έχεις πείσμα.
Δεν εχει σήμασια τι πηγε λάθος σημασια εχει να σηκώνεσαι και να συνεχίζεις.
Μην έχεις αυταπάτες οτι ολοι γράφουν τελεια.Αυτη τη στιγμή πόσοι θα κοπανιουνται για την φ,χ,ψ κοτσάνα που κανανε.
Σκισε♥️♥️♥️
 

Nefeli01

Νεοφερμένος

Η Nefeli01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσι μου, μακάρι να καταφέρω να περάσω στη σχολή που ονειρεύομαι.....σου εύχομαι μόνο τα καλύτερα!!!!!!
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Τελικά, από όσα λέγονται, τα Αρχαία δεν πήγαν τόσο καλά όσο κάποιοι με μια πρώτη αρχική ματιά περίμεναν, αλλά μάλλον, πήγαν χειρότερα από πέρυσι. Το γνωστό τελικά δυσκόλεψε πολύ, παίρνει και 12/20..., σε αρκετά σημεία από Σ/Λ, ερμηνευτικές, σίγουρα εισαγωγή, αλλά και λεξιλογικά. Αστοχίες όμως υπήρξαν και στο άγνωστο. Μάλλον λίγες βαθμολογίες πάνω από 80 ...
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Τελικά, από όσα λέγονται, τα Αρχαία δεν πήγαν τόσο καλά όσο κάποιοι με μια πρώτη αρχική ματιά περίμεναν, αλλά μάλλον, πήγαν χειρότερα από πέρυσι. Το γνωστό τελικά δυσκόλεψε πολύ, παίρνει και 12/20..., σε αρκετά σημεία από Σ/Λ, ερμηνευτικές, σίγουρα εισαγωγή, αλλά και λεξιλογικά. Αστοχίες όμως υπήρξαν και στο άγνωστο. Μάλλον λίγες βαθμολογίες πάνω από 80 ...
Εγω το ειχα πει και τις προαλλες οτι τα Αρχαια δεν ηταν τοσο πανευκολα που ελεγαν εδω. Και ειμαι και παλια καραβανα εγω, ειχα γραψει κ 20αρι τοτε και διαβαζα και φετος.
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, εξάλλου το δικό σου σχόλιο μου έδωσε αφορμή να γράψω τη γνώμη μου. Πάντως οι επιδόσεις είναι ξεκάθαρα προς τα κάτω συγκριτικά με πέρυσι τουλάχιστον. Θα μου πεις και σε ποιο μάθημα του πεδίου ήταν καλύτερες; xaxa
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.
Κι εμενα μου φανηκαν λιγο πιο δυσκολα απο πέρσυ αλλα τα στατιστικά θα δείξουν....
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γενικά πάντως σε σχέση με παλιότερα καμια σχέση.
Δηλαδη αντικειμενικά ηταν εύκολα.
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Όντως αυτά θα δείξουν, αν και νομίζω ότι είναι πλέον δεδομένο ότι οι επιδόσεις είναι προς τα κάτω, μένει μόνο να δούμε πόσο και πόσο αυτό θα πιέσει προς τα κάτω τις βάσεις...
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Κι εμενα μου φανηκαν λιγο πιο δυσκολα απο πέρσυ αλλα τα στατιστικά θα δείξουν....
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γενικά πάντως σε σχέση με παλιότερα καμια σχέση.
Δηλαδη αντικειμενικά ηταν εύκολα.
Συνολικα ναι. Απλως εγω κρινω τα θεματα παντα απο το αγνωστο και το αγνωστο μου φανηκε προσωπικα μετριας δυσκολιας. Τωρα αμα εισαι παρα πολυ καλος θα το γραψεις ετσι κ αλλιως. Για παλιοτερα δεν εχω ιδεα, εσυ που εισαι μικρη τα θυμασαι κ καλυτερα :) Παντως οταν εδωσα εγω το αγνωστο ηταν πολυ βατο σε σχεση με αυτο που ειδα τωρα, ισως τα εχω ξεχασει κιολας, δεν ξερω. Σε καθε περιπτωση μικρη σημασια εχουν τα θεματα, αφου παντα αναλογες ειναι οι βασεις
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όντως αυτά θα δείξουν, αν και νομίζω ότι είναι πλέον δεδομένο ότι οι επιδόσεις είναι προς τα κάτω, μένει μόνο να δούμε πόσο και πόσο αυτό θα πιέσει προς τα κάτω τις βάσεις...
Δε νομιζω να υπαρξει μεγαλη αποκλιση παντως, τα θεματα ηταν ψιλονορμαλ οπως καθε χρονο. Για την εκθεση παιζεται μονο
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Το γενικότερο θέμα είναι ότι στο άγνωστο ΠΑΝΤΑ θα χάσουν, σχεδόν όλοι, όσο εύκολα και αν είναι τα θέματα, που φέτος δεν ήταν εύκολα, αλλά μέτριας, διαβαθμισμένης δυσκολίας, με πολλές παρατηρήσεις, που από τη μία μοίραζε τα μόρια και δεν έχανες μαζεμένα, από την άλλη όμως ήταν εύκολο να χάνεις διάσπαρτα, ενώ ήθελε και τεκμηρίωση σε ΟΛΟ το συντακτικό. Η μεγάλη διαφορά όμως έγινε από το γνωστό. Αρκετοί έκαναν εύκολα λάθη στα Σ/Λ, οι ερωτήσεις κατανόησης ήταν απαιτητικές, ήθελαν να έχεις αποστηθίσει αρκετά - ειδικά η πρώτη ήθελε μεγάλη ανάπτυξη και όχι μια παράγραφο, επίσης εκεί που έχασαν σίγουρα ήταν στα λεξιλογικά, στην αντιστοίχηση και στον σχηματισμό των προτάσεων - ειδικά στη δεύτερη λέξη που δεν είχε πολλές επιλογές, ακόμα και στην εισαγωγή το πρώτο το έχασαν αρκετοί, αλλά και αυτό με τα ονόματα συν ότι έπρεπε να επιλέξεις ανάμεσα σε τρεις επιλογές και όχι σε δύο όπως στα Σ/Λ, κάθε λάθος -2 μόρια, δε θέλει και πολύ δλδ με διάσπαρτα μικρά λάθη στο γνωστό συν άγνωστο να πας στο 80 (16). Αυτό που μου έκανε όμως εντύπωση, τελικά, είναι ότι βγαίνοντας από όλα τα μαθήματα όλοι ήταν ενθουσιασμένοι, κανείς σχεδόν δεν προβληματίζονταν πουθενά κάτι που είναι σε πλήρη αναντιστοιχία με όσα ακούγονται για τις επιδόσεις, οι οποίες φαίνεται να είναι και στα τέσσερα μαθήματα κατώτερες από πέυρσι, με αποκορύφωμα, βέβαια, Έκθεση και Κοινωνιολογία - συγκριτικά με Λατινκά...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παίζεται;;; για Έκθεση;;; δλδ μπορεί και να είναι καλύτερη;;; Το τι λέμε εμείς και αν ήταν ψιλονορμάλ τα θέματα τελικά δεν έχει σημασία. Είναι πλέον δεδομένο ότι και στα τέσσερα μαθήμα από λίγο έως πολύ οι επιδόσεις ήταν χειρότερες. Μάλλον δεν έχεις αντιληφθεί την πτωτική πίεση που ασκεί η Έκθεση, αλλά και η Κοινωνιολογία - συγκριτικά με Λατινικά που τα 100αρια έπεφταν βροχή, κάτι που τώρα στην Κοινωνιολογία θα είναι σπάνια, όπως πολύ λίγες θα είναι η βαθμολογίες πάνω από 17-18 στο μάθημα αυτό... Σου αναφέρω απλά ότι μία μόνο μονάδα πτώση στην Έκθεση σημαίνει -250 μόρια, κάτι που σίγουρα ισχύει και για Κοινωνιολογία σε σχέση με Λατινικά, βάλε και έλλειψη βαρύτητας πάνω από -100 στις υψηλόβαθμες, τα συμπεράσματα είναι, νομίζω, αυτονόητα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.
Το γενικότερο θέμα είναι ότι στο άγνωστο ΠΑΝΤΑ θα χάσουν, σχεδόν όλοι, όσο εύκολα και αν είναι τα θέματα, που φέτος δεν ήταν εύκολα, αλλά μέτριας, διαβαθμισμένης δυσκολίας, με πολλές παρατηρήσεις, που από τη μία μοίραζε τα μόρια και δεν έχανες μαζεμένα, από την άλλη όμως ήταν εύκολο να χάνεις διάσπαρτα, ενώ ήθελε και τεκμηρίωση σε ΟΛΟ το συντακτικό. Η μεγάλη διαφορά όμως έγινε από το γνωστό. Αρκετοί έκαναν εύκολα λάθη στα Σ/Λ, οι ερωτήσεις κατανόησης ήταν απαιτητικές, ήθελαν να έχεις αποστηθίσει αρκετά - ειδικά η πρώτη ήθελε μεγάλη ανάπτυξη και όχι μια παράγραφο, επίσης εκεί που έχασαν σίγουρα ήταν στα λεξιλογικά, στην αντιστοίχηση και στον σχηματισμό των προτάσεων - ειδικά στη δεύτερη λέξη που δεν είχε πολλές επιλογές, ακόμα και στην εισαγωγή το πρώτο το έχασαν αρκετοί, αλλά και αυτό με τα ονόματα συν ότι έπρεπε να επιλέξεις ανάμεσα σε τρεις επιλογές και όχι σε δύο όπως στα Σ/Λ, κάθε λάθος -2 μόρια, δε θέλει και πολύ δλδ με διάσπαρτα μικρά λάθη στο γνωστό συν άγνωστο να πας στο 80 (16). Αυτό που μου έκανε όμως εντύπωση, τελικά, είναι ότι βγαίνοντας από όλα τα μαθήματα όλοι ήταν ενθουσιασμένοι, κανείς σχεδόν δεν προβληματίζονταν πουθενά κάτι που είναι σε πλήρη αναντιστοιχία με όσα ακούγονται για τις επιδόσεις, οι οποίες φαίνεται να είναι και στα τέσσερα μαθήματα κατώτερες από πέυρσι, με αποκορύφωμα, βέβαια, Έκθεση και Κοινωνιολογία - συγκριτικά με Λατινκά...


Ενα πολυ καλος μαθητής που ειχε προετοιμαστεί πολυ καλα δεν συναντούσε όντως δυσκολίες.
Φυσικα και απώλεια μορίων θα υπάρξει, αλλα ενα 17+ ηταν σε γενικές γραμμές απόλυτα εφικτό .
Δεν λεω οτι όποιος δεν εγραψε τέλεια παντού θα χασει την υψηλόβαθμη σχολή που ηθελε.
Αλλα ολος αυτός ο ντόρος που γίνεται για πτώση των βάσεων στο πρώτο πεδίο ειναι ανυπόστατος.
Χαμηλες επιδόσεις ΠΑΝΤΑ υπάρχουν στα αρχαία και την ιστορία αλλα αυτο δεν σημαίνει οτι μπαινεις με 16,5 νομική Αθηνών .
Για το μέσο ορο μιλανε, ειναι παρα πολλοί οι υποψήφιοι και λιγες, ας το πουμε 😅 , θεσεις σε αυτες τις σχολές .
Θα έχουμε κι στατιστικά σε λιγες μερες αλλα δε προβλέπω καμια τεράστια πτωση.
Αντε +-200/300 μορια στις υψηλόβαθμες.
Ακομα,παρολο που και εγω φοβάμαι την εκθεση τρομερα, χαμηλότερες επιδόσεις θα έχουμε απο τα υπόλοιπα πεδία και οχι τοσο απο τη θεωρητική.
Αν κάποιοι έχουν ελπίδα για χαμηλές βάσεις είναι του παλιου που κάνεις δε ξέρει όντως πως έχουν γράψει.
Για εμας όλοι μιλανε για περιπου ίδιες βάσεις.
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Το γενικότερο θέμα είναι ότι στο άγνωστο ΠΑΝΤΑ θα χάσουν, σχεδόν όλοι, όσο εύκολα και αν είναι τα θέματα, που φέτος δεν ήταν εύκολα, αλλά μέτριας, διαβαθμισμένης δυσκολίας, με πολλές παρατηρήσεις, που από τη μία μοίραζε τα μόρια και δεν έχανες μαζεμένα, από την άλλη όμως ήταν εύκολο να χάνεις διάσπαρτα, ενώ ήθελε και τεκμηρίωση σε ΟΛΟ το συντακτικό. Η μεγάλη διαφορά όμως έγινε από το γνωστό. Αρκετοί έκαναν εύκολα λάθη στα Σ/Λ, οι ερωτήσεις κατανόησης ήταν απαιτητικές, ήθελαν να έχεις αποστηθίσει αρκετά - ειδικά η πρώτη ήθελε μεγάλη ανάπτυξη και όχι μια παράγραφο, επίσης εκεί που έχασαν σίγουρα ήταν στα λεξιλογικά, στην αντιστοίχηση και στον σχηματισμό των προτάσεων - ειδικά στη δεύτερη λέξη που δεν είχε πολλές επιλογές, ακόμα και στην εισαγωγή το πρώτο το έχασαν αρκετοί, αλλά και αυτό με τα ονόματα συν ότι έπρεπε να επιλέξεις ανάμεσα σε τρεις επιλογές και όχι σε δύο όπως στα Σ/Λ, κάθε λάθος -2 μόρια, δε θέλει και πολύ δλδ με διάσπαρτα μικρά λάθη στο γνωστό συν άγνωστο να πας στο 80 (16). Αυτό που μου έκανε όμως εντύπωση, τελικά, είναι ότι βγαίνοντας από όλα τα μαθήματα όλοι ήταν ενθουσιασμένοι, κανείς σχεδόν δεν προβληματίζονταν πουθενά κάτι που είναι σε πλήρη αναντιστοιχία με όσα ακούγονται για τις επιδόσεις, οι οποίες φαίνεται να είναι και στα τέσσερα μαθήματα κατώτερες από πέυρσι, με αποκορύφωμα, βέβαια, Έκθεση και Κοινωνιολογία - συγκριτικά με Λατινκά...
Τα αρχαια για μενα ειναι παντα δυσκολα, ειναι η φυση του μαθηματος, ειναι πιο 'τεχνικο' μαθημα και παρολο που και αυτο θελει την παπαγαλια του, εχει τοση λεπτομερεια που τελικα δυσκολο να γραψεις πανω απο 18,5. Ειδικα σε συνθηκες αγχους. Λιγο λιγο φευγει απο καθε ερωτηση, οπως το περιγραφεις.
Εγω αυτο τον ενθουσιασμο τον θυμαμαι απο το 2009. Βγαιναμε απο ενα μαθημα, ολοι λεγανε οτι εσκισαν. Απορουσα και τοτε με το ανωριμο μου μυαλο του 18χρονου παιδιου αν οντως ηταν τοσο ευκολα τα θεματα και εγω ανικανη να γραψω. Ακομη και στην Ιστορια που ημουν σιγουρη οτι ειχα γραψει τα παντα αυτολεξει, εσκισα δεν ειπα ποτε. Στο μονο δε που ειπα οτι 'εσκισα' ηταν η Εκθεση, που ηταν το μονο μαθημα απο τα 6 που δεν πηρα 20 αλλα 16 και το πρωτο μαθημα στην εξεταστικη, οποτε δικαιολογειται η βλακεια μου. Για μενα ειναι καθαρη ανωριμοτητα να λεει καποιος οτι εσκισε σε τετοιες εξετασεις που ειναι θεωρητικες, θελουν μπλα μπλα και αναλυση, ειναι παντα κλιμακουμενης δυσκολιας και οχι απλα σωστο λαθος ή μαθηματικα/φυσικες/χημειες που μπορεις να τσεπωσεις και 20αρι αν γραψεις τυπους και υπολογισμους σωστα. Εκει ειναι πιο μετρημενα κουκια τα πραγματα.
Παντως για τις επιδοσεις δεν ξερω αν ισχυει ο,τι ακουγεται. Θα δουμε σε λιγες μερες το μεσο ορο βαθμολογιων. Ειμαι εξαιρετικα επιφυλακτικη τοσο με τις δηλωσεις επιτυχιας (και αποτυχιας φυσικα) οσο και με τις φημες γενικως.
Btw, δε συμφωνω με τα Λατινικα. Για μενα ειναι ιδιας δυσκολιας με Κοινωνιολογια, αν εχουν καν δυσκολια δλδ αυτα τα μαθηματα. Απλως εξεταζονται με αλλο τροπο. Εμενα μου ειχε βγει ο πατος να μαθω τοσα γραμματικα στα Λατινικα και προτιμουσα κ τοτε δεκα παπαγαλιες στη θεση τους. Ειναι ο τροπος που βολευει τον καθενα παντα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ενα πολυ καλος μαθητής που ειχε προετοιμαστεί πολυ καλα δεν συναντούσε όντως δυσκολίες.
Φυσικα και απώλεια μορίων θα υπάρξει, αλλα ενα 17+ ηταν σε γενικές γραμμές απόλυτα εφικτό .
Δεν λεω οτι όποιος δεν εγραψε τέλεια παντού θα χασει την υψηλόβαθμη σχολή που ηθελε.
Αλλα ολος αυτός ο ντόρος που γίνεται για πτώση των βάσεων στο πρώτο πεδίο ειναι ανυπόστατος.
Χαμηλες επιδόσεις ΠΑΝΤΑ υπάρχουν στα αρχαία και την ιστορία αλλα αυτο δεν σημαίνει οτι μπαινεις με 16,5 νομική Αθηνών .
Για το μέσο ορο μιλανε, ειναι παρα πολλοί οι υποψήφιοι και λιγες, ας το πουμε 😅 , θεσεις σε αυτες τις σχολές .
Θα έχουμε κι στατιστικά σε λιγες μερες αλλα δε προβλέπω καμια τεράστια πτωση.
Αντε +-200/300 μορια στις υψηλόβαθμες.
Ακομα,παρολο που και εγω φοβάμαι την εκθεση τρομερα, χαμηλότερες επιδόσεις θα έχουμε απο τα υπόλοιπα πεδία και οχι τοσο απο τη θεωρητική.
Αν κάποιοι έχουν ελπίδα για χαμηλές βάσεις είναι του παλιου που κάνεις δε ξέρει όντως πως έχουν γράψει.
Για εμας όλοι μιλανε για περιπου ίδιες βάσεις.
Ναι συμφωνω, ουτε γω περιμενω πτωση, στα ιδια θεωρω θα κυμανθουν οι βασεις, συν πλην 100 μορια. Την εκθεση να τη φοβασαι αμα θες να πετυχεις 19 στο συνολο. Για Ψυχολογια οχι, δεν επηρεαζει εφοσον εγραψες στα αλλα
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.
Τα αρχαια για μενα ειναι παντα δυσκολα, ειναι η φυση του μαθηματος, ειναι πιο 'τεχνικο' μαθημα και παρολο που και αυτο θελει την παπαγαλια του, εχει τοση λεπτομερεια που τελικα δυσκολο να γραψεις πανω απο 18,5. Ειδικα σε συνθηκες αγχους. Λιγο λιγο φευγει απο καθε ερωτηση, οπως το περιγραφεις.
Εγω αυτο τον ενθουσιασμο τον θυμαμαι απο το 2009. Βγαιναμε απο ενα μαθημα, ολοι λεγανε οτι εσκισαν. Απορουσα και τοτε με το ανωριμο μου μυαλο του 18χρονου παιδιου αν οντως ηταν τοσο ευκολα τα θεματα και εγω ανικανη να γραψω. Ακομη και στην Ιστορια που ημουν σιγουρη οτι ειχα γραψει τα παντα αυτολεξει, εσκισα δεν ειπα ποτε. Στο μονο δε που ειπα οτι 'εσκισα' ηταν η Εκθεση, που ηταν το μονο μαθημα απο τα 6 που δεν πηρα 20 αλλα 16 και το πρωτο μαθημα στην εξεταστικη, οποτε δικαιολογειται η βλακεια μου. Για μενα ειναι καθαρη ανωριμοτητα να λεει καποιος οτι εσκισε σε τετοιες εξετασεις που ειναι θεωρητικες, θελουν μπλα μπλα και αναλυση, ειναι παντα κλιμακουμενης δυσκολιας και οχι απλα σωστο λαθος ή μαθηματικα/φυσικες/χημειες που μπορεις να τσεπωσεις και 20αρι αν γραψεις τυπους και υπολογισμους σωστα. Εκει ειναι πιο μετρημενα κουκια τα πραγματα.
Παντως για τις επιδοσεις δεν ξερω αν ισχυει ο,τι ακουγεται. Θα δουμε σε λιγες μερες το μεσο ορο βαθμολογιων. Ειμαι εξαιρετικα επιφυλακτικη τοσο με τις δηλωσεις επιτυχιας (και αποτυχιας φυσικα) οσο και με τις φημες γενικως.


Το πιο στενάχωρο ειναι οταν νόμιζεις οτι όντως εσκισες και οσο περνάνε οι μέρες συνειδητοποιείς μικρα λαθακια.
Χθες ξύπνησα κι θυμήθηκα οτι δεν έγραψα μια πρόταση στην ιστορία😂.
Γενικα ποτέ δεν ήμουν του 100/10 στο πανεπιστήμιο, καθώς ποτε δεν γράφω με καθαρό μυαλό.18.5 και πάνω ειναι για μενα το "εσκισα."
Γι αυτό τωρα αγχώνομαι με έκθεση.Μη μου ερθει κανα 12 και χασω τη σχολή, γιατί δε περιμένω 20αρια στα αλλα.
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Ισχύουν όλα όσα λες, πάντως σε σχέση με επιδόσεις αρκετοί έχουν πρόσβαση σε ... αξιόπιστα άτομα που ξέρουν ακριβώς πως έχουν πάει τα μαθήματα. Εγώ έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι στο μέσο όρο των μαθημάτων η Έκθεση είναι τουλάχιστον μία μονάδα κάτω, το ίδιο και η Κοινωνιολογία (σε σχέση με τα Λατινικά), ξεκάθαρα προς τα κάτω τα Αρχαία και ελαφρά πτωτικά η Ιστορία, μείον και οι βαρύτητες... Σε τι πτώση οδηγούν όλα αυτά δεν ξέρω, σίγουρα όμως όχι μόνο σε 100-200 μόρια, αλλά πολύ περισσότερα...
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Το πιο στενάχωρο ειναι οταν νόμιζεις οτι όντως εσκισες και οσο περνάνε οι μέρες συνειδητοποιείς μικρα λαθακια.
Χθες ξύπνησα κι θυμήθηκα οτι δεν έγραψα μια πρόταση στην ιστορία😂.
Γενικα ποτέ δεν ήμουν του 100/10 στο πανεπιστήμιο, καθώς ποτε δεν γράφω με καθαρό μυαλό.18.5 και πάνω ειναι για μενα το "εσκισα."
Γι αυτό τωρα αγχώνομαι με έκθεση.Μη μου ερθει κανα 12 και χασω τη σχολή, γιατί δε περιμένω 20αρια στα αλλα.
Αυτο ειναι το χειροτερο και δεν αντεχεται με τιποτα. Story of my life. Δεν αγχωνομαι ιδιατερα πριν τις εξετασεις αλλα μετα απο αυτες με πιανουν ψυχοσωματικα και περναω συνεχεια τις απαντησεις ξανα και ξανα στο μυαλο μου και εντοπιζω λαθη. Εφιαλτικο...Δε θα σ ερθει 12 φυσικα. Για να γινοταν κατι τετοιο θα επρεπε να συμφωνησουν 3 ανθρωποι αφου σιγουρα θα εμπαινε 3ος βαθμολογητης. Δε γινονται αυτα σε παιδι που ξερει να γραφει, no worries.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ισχύουν όλα όσα λες, πάντως σε σχέση με επιδόσεις αρκετοί έχουν πρόσβαση σε ... αξιόπιστα άτομα που ξέρουν ακριβώς πως έχουν πάει τα μαθήματα. Εγώ έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι στο μέσο όρο των μαθημάτων η Έκθεση είναι τουλάχιστον μία μονάδα κάτω, το ίδιο και η Κοινωνιολογία (σε σχέση με τα Λατινικά), ξεκάθαρα προς τα κάτω τα Αρχαία και ελαφρά πτωτικά η Ιστορία, μείον και οι βαρύτητες... Σε τι πτώση οδηγούν όλα αυτά δεν ξέρω, σίγουρα όμως όχι μόνο σε 100-200 μόρια, αλλά πολύ περισσότερα...
Για την Κοινωνιολογια και Εκθεση προφανως συμφωνω, αλλα για τα υπολοιπα δνε ξερω αν μιλαμε για μεγαλη πτωση που θα αποτυπωθει στις βασεις. Δεν αποτυπωνονται ολες οι χαμηλοτερες βαθμολογιες στις βασεις, και για να υπαρξει μια αξιολογη πτωση αξια συζητησης, πρεπει να ειναι πανω απο 700-800 μορια. Θα μου κανει λιγο εντυπωση αν γινει αυτο καθολικα σε ολες τις σχολες του 1ου πεδιου. Θεωρω πως αντε να παει ως 500 κατω το πολυ, δεν πιστευω γενικα στις μεγαλες ανατροπες οταν τα θεματα δεν ειναι πολυ δυσκολοτερα απο προηγουμενα ετη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Άρα εσύ πιθανολογείς ότι Έκθεση πήγε μια χαρά, Κοινωνιολογία 20άρια βροχή όπως Λατινικά.... Επίσης Αρχαία το έχουν πει όλοι ότι είναι χειρότερα, λείπουν βαρύτητες, δλδ πως γίνεται να γράφουν χειρότερα και να είναι και ΠΑΝΩ (εντάξει εδώ κλάμα αλήθεια) κάτω τα ίδια...
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Άρα εσύ πιθανολογείς ότι Έκθεση πήγε μια χαρά, Κοινωνιολογία 20άρια βροχή όπως Λατινικά.... Επίσης Αρχαία το έχουν πει όλοι ότι είναι χειρότερα, λείπουν βαρύτητες, δλδ πως γίνεται να γράφουν χειρότερα και να είναι και ΠΑΝΩ (εντάξει εδώ κλάμα αλήθεια) κάτω τα ίδια...
Oχι ειπα οτι για Εκθεση και Κοινωνιολογια συμφωνω. Επισης αυτα τα βροχη 20αρια στα Λατινικα πού τα εχετε δει δεν ξερω. Καθαρα 20αρια και πανω απο 19 επαιρναν και παλιοτερα λιγα ατομα σχετικα, δεν ηταν τοσο δεδομενα αυτα, και σιγουρα δε γινοταν να γραφεις παντου 16 και στα Λατινικα να σκιζεις. Ολα αναλογα ηταν ισως με εξαιρεση μια Εκθεση. Δεν ειπα παντως οτι δε θα πεσουν οι βασεις, ειπα οτι δε θα πεσουν σε αξιολογο βαθμο, δηλαδη πανω απο 700-800 μορια. Το θεμα δεν ειναι να πεσουν λιγο, αυτο θα γινει, αλλα να πεσουν αρκετα αλλιως δεν εχει και νοημα ως ειδηση.
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Βαρέθηκα να συμφωνώ μαζί σου χαχα, μα και εγώ δε μιλάω για 1.000 μόρια, αλλά για περίπου 500-600, η Έκθεση από μόνη της 250 τουλάχιστον, οι περισσότεροι όμως δεν έχουν καταλάβει την συγκριτική πτώση Κοινωνιολογίας/Λατινικών, όπου στα Λατινικά υπήρχε η στρέβλωση να γράφουν περισσότεροι 100 από ότι 90-95!!!! αυτό δεν υπάρχει στην Κοινωνιολογία με ΤΙΠΟΤΑ το 100 θα είναι σπάνιο, συνεπώς άλλα 250 από Κοινωνιολογία τουλάχιστον, Αρχαία και Ιστορία όντως πολύ λίγο ίσως επηρεάσουν, σίγουρα όμως είναι προς τα κάτω, αφαίρεσε και -100 από βαρύτητες. Κάποιοι ή δεν μπορούν ή δεν θέλουν να τα δεχτούν όλα αυτά...
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Βαρέθηκα να συμφωνώ μαζί σου χαχα, μα και εγώ δε μιλάω για 1.000 μόρια, αλλά για περίπου 500-600, η Έκθεση από μόνη της 250 τουλάχιστον, οι περισσότεροι όμως δεν έχουν καταλάβει την συγκριτική πτώση Κοινωνιολογίας/Λατινικών, όπου στα Λατινικά υπήρχε η στρέβλωση να γράφουν περισσότεροι 100 από ότι 90-95!!!! αυτό δεν υπάρχει στην Κοινωνιολογία με ΤΙΠΟΤΑ το 100 θα είναι σπάνιο, συνεπώς άλλα 250 από Κοινωνιολογία τουλάχιστον, Αρχαία και Ιστορία όντως πολύ λίγο ίσως επηρεάσουν, σίγουρα όμως είναι προς τα κάτω, αφαίρεσε και -100 από βαρύτητες. Κάποιοι ή δεν μπορούν ή δεν θέλουν να τα δεχτούν όλα αυτά...
Ε περιπου 500-600 ναι ειναι θα ειναι ευλογη πτωση. Δε θα μου κανει εντυπωση δεδομενου οτι η Εκθεση ηταν ασαφης και νεο συστημα, η Κοινωνιολογια μια μινι ιστορια και τα Αρχαια χωρις βαρυτητα. Γιατι να μην τα δεχτουν? Δε νομιζω οτι καποιος δε δεχεται μια πτωση 500 μοριων, για μενα ειναι σχεδον αστεια πτωση, καθε χρονο υπαρχουν αποκλισεις συν πλην 200 μορια χωρις καμια απολυτως δικαιολογητικη βαση, παρα μονο 10-15 ατομα παραπανω που δηλωνουν μια σχολη, οποτε τα 500 σιγα τα ωα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ποτε βγαινουν οι βαθμοι?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top