[15/6/2012] Αγγλικά

Πως θεωρείτε ότι τα πήγατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 46)
  • [Άριστα] 18-20

    Ψήφοι: 9 19.6%
  • [Πολύ καλά] 15-18

    Ψήφοι: 15 32.6%
  • [Καλά] 12-15

    Ψήφοι: 8 17.4%
  • [Μέτρια] 10-15

    Ψήφοι: 8 17.4%
  • [Όχι καλά] 5-10

    Ψήφοι: 4 8.7%
  • [Καθόλου καλά] 0-5

    Ψήφοι: 2 4.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Παιδιά, δεν ευσταθεί βάσει του κειμένου το Α (αν και γλωσσικά στέκει). Γιατί αν το εκλάβουμε με τη σημασία "οι συσκευες που δεν λειτουγουν πια" και βάλουμε το Α τότε όλο μαζί θα σημαίνει "οι συσκευες που δεν λειτουγουν πια...πετιούνται στα σκουπίδια" ενώ στο κείμενο λέει ότι αυτό γινόταν στο παρελθόν, ενώ τώρα ανακυκλώνονται.
Αρα είναι το Β

εγω, με την δευτερη σημασια το πηρα, και εβαλα το Α...δηλαδη οι συσκευες πλεον δεν πετιουνται στα σκουπιδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rubi Rubi

Νεοφερμένος

Η Rubi Rubi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Το κειμενο ηταν το μονο σχετικα ευκολο. Ολα τα αλλα ηταν αρκετα δυσκολα και ιδιαιτερα το Β2. Η εκθεση και αυτη δυσκολη. Τουλαχιστον πιστευω οτι εχω πιασει την βαση.
Ξερεις κανεις που μπορω να βρω τις λυσεις?

δεν είναι δυνατόν να λες ότι σου φάνηκε εύκολο το κείμενο που είχε ορισμένες λέξεις απαιτητικές και η έκθεση δύσκολη!στην πραγματικότητα το αντίστροφο συνέβηκε...βέβαια ενταξει είναι και πως το βλέπει ο καθένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
δεν είναι δυνατόν να λες ότι σου φάνηκε εύκολο το κείμενο που είχε ορισμένες λέξεις απαιτητικές και η έκθεση δύσκολη!στην πραγματικότητα το αντίστροφο συνέβηκε...βέβαια ενταξει είναι και πως το βλέπει ο καθένας.

τι συνέβηκε ;;

μάι άιζ χερτ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lzrs21lz

Νεοφερμένος

Ο lzrs21lz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
εγω, με την δευτερη σημασια το πηρα, και εβαλα το Α...δηλαδη οι συσκευες πλεον δεν πετιουνται στα σκουπιδια...

ΟΙ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ??? !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Τι συνέβηκε;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
ΟΙ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ??? !!!

ε ναι βλακεια το ξερω...τωρα που το ξαναβλεπω το εκανα λαθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
προστέθηκαν και ενδεικτικές απαντήσεις στην αρχική σελίδα....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
προστέθηκαν και ενδεικτικές απαντήσεις στην αρχική σελίδα....;)
Δεν μας κάνουν αυτές, τις είδαμε και σε άλλο post.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Δεν γίνεται αυτό που λες!!! Δεν είναι ανθρωπίνως δυνατό να γράψει κάποιος κάτω από 10 στα αγγλικά! Είπαμε!

Μην κάνεις τη βλακεία και δεν δηλώσεις κανονικά τις σχολές όπως τις θέλεις... άτομα στην τάξη μου έφυγαν πρώτα-πρώτα τρέχοντας γιατί "αποκλείεται να περάσουν τουριστικά"... κι αν μετά χτυπάτε το κεφάλι σας στον τοίχο;

αν εχεις να ακουμπήσεις τα αγγλικά από πριν απο 2 χρόνια όταν έδινα για lower(το πήρα), τότε τώρα μην νομίζεις να θυμάσαι και πολλά. χωρίς υπερβολή είχα να τα πιάσω 2 χρόνια ακριβώς..
στις ασκήσεις τα σκάτωσα (βασικά από όλες μόνο 2 έχω σωστές-και δεν λέω ασκήσεις αλλά από τα υποερωτήματα!!)
τώρα στο γράμμα αν πιάνει 8 μονάδες θα είναι γενναιόδωρη αν μου δώσει τις 3 μονάδες με αυτά που έχω γράψει!

ωστόσο ναι θα τα δηλώσω τα ναυτιλιακά, γιατί δεν χάνω και τίποτα να τα δηλώσω, σωστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rubi Rubi

Νεοφερμένος

Η Rubi Rubi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
τι συνέβηκε ;;

μάι άιζ χερτ

ναι γιατί μπορεί φιλαράκο...το σύστημα εδώ το πήρε ως σωστό πέραν του συνέβη.και είσαι εκτός θέματος έτσι κι αλλιώς.εκτός κι αν η ερώτησή σου δεν ήταν ειρωνική -επειδή χρησιμοποίησα συνέβηκε- εννοούσα ότι η έκθεση δεν είχε δυσκολία αντίθετα στο κείμενο υπήρχαν 2-3 λέξεις πιο δύσκολες και όλα αυτά σε απάντηση προς κάποιον που είπε το αντίθετο...αν και πιστεύω ότι το ρώτησες ειρωνικά για να τονίσεις το "λάθος" που όπως σου απάντησα το σύστημα το δέχτηκε κανονικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
ωστόσο ναι θα τα δηλώσω τα ναυτιλιακά, γιατί δεν χάνω και τίποτα να τα δηλώσω, σωστα?

εννοειται, αν και ξερεις ποτε θα βγουν ακριβως τα αποτελεσματα των ειδικων μαθηματων? εσενα πρωτος στοχος τα ναυτιλιακα ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
ναι γιατί μπορεί φιλαράκο...το σύστημα εδώ το πήρε ως σωστό πέραν του συνέβη.και είσαι εκτός θέματος έτσι κι αλλιώς.εκτός κι αν η ερώτησή σου δεν ήταν ειρωνική -επειδή χρησιμοποίησα συνέβηκε- εννοούσα ότι η έκθεση δεν είχε δυσκολία αντίθετα στο κείμενο υπήρχαν 2-3 λέξεις πιο δύσκολες και όλα αυτά σε απάντηση προς κάποιον που είπε το αντίθετο...αν και πιστεύω ότι το ρώτησες ειρωνικά για να τονίσεις το "λάθος" που όπως σου απάντησα το δέχτηκε το σύστημα κανονικά.

Τι σου συνέβηκε πάλι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
ναι γιατί μπορεί φιλαράκο...το σύστημα εδώ το πήρε ως σωστό πέραν του συνέβη.και είσαι εκτός θέματος έτσι κι αλλιώς.εκτός κι αν η ερώτησή σου δεν ήταν ειρωνική -επειδή χρησιμοποίησα συνέβηκε- εννοούσα ότι η έκθεση δεν είχε δυσκολία αντίθετα στο κείμενο υπήρχαν 2-3 λέξεις πιο δύσκολες και όλα αυτά σε απάντηση προς κάποιον που είπε το αντίθετο...αν και πιστεύω ότι το ρώτησες ειρωνικά για να τονίσεις το "λάθος" που όπως σου απάντησα το σύστημα το δέχτηκε κανονικά.

First: I am a girl. So no.. "φιλαράκο"
Second: Δεν τίθεται θέμα σαρκασμού καλή μου, απλά αν δεν μιλάς ελληνικά τα αγγλικά μόνα τους δε σώζουν κανένα. Και ναι, δεν είσαι η πρώτη που συνειδητοποίησε ότι η έκθεση δεν ήταν τίποτα το τρομερό. Ούτε το κείμενο ήταν. Απλά είχε ένα βαθμό δυσκολίας, αλλά τίποτα τραγικό.

Period.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rubi Rubi

Νεοφερμένος

Η Rubi Rubi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
First: I am a girl. So no.. "φιλαράκο"
Second: Δεν τίθεται θέμα σαρκασμού καλή μου, απλά αν δεν μιλάς ελληνικά τα αγγλικά μόνα τους δε σώζουν κανένα. Και ναι, δεν είσαι η πρώτη που συνειδητοποίησε ότι η έκθεση δεν ήταν τίποτα το τρομερό. Ούτε το κείμενο ήταν. Απλά είχε ένα βαθμό δυσκολίας, αλλά τίποτα τραγικό.

Period.

μια χαρά ελληνικά μιλάω..σου εξήγησα δοκίμασε το πιάνει!τέλος πάντων δεν θα κάτσω να μαλώσω.δεν παίζει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Haters must die! :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Brainiac

Νεοφερμένος

Ο Mr.Brainiac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Παιδιά, δεν ευσταθεί βάσει του κειμένου το Α (αν και γλωσσικά στέκει). Γιατί αν το εκλάβουμε με τη σημασία "οι συσκευες που δεν λειτουγουν πια" και βάλουμε το Α τότε όλο μαζί θα σημαίνει "οι συσκευες που δεν λειτουγουν πια...πετιούνται στα σκουπίδια" ενώ στο κείμενο λέει ότι αυτό γινόταν στο παρελθόν, ενώ τώρα ανακυκλώνονται.


Αν το μεταφράσουμε πλεον δεν.... και βάλουμε το Α τότε προκύπτει το εξης αστείο: Οι συσκευές που λειτουργούν πλέον δεν πετιούνται στα σκουπίδια (άλλο πια) !!! (Χώρια που θα έπρεπε να λέει No longer ARE functioning computer parts thrown to a waste dump (INVERSION) και όχι όπως τώρα που λέει No longer functioning computer parts ARE thrown to a waste dump)
Αρα είναι το Β
Συμφωνο απολυτα μαζι σου.Η μεταφραση ειναι ''Τα μερη των computers που δεν λειτουργουν πια'',αρα σαφως η απαντηση ειναι το Β.
P.S:Αμαν με αυτα τα proficiency της πλακας,ολοι γινανε λεκτορες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 106952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα θέματα μόνο τραγικά θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν. Τα συντακτικά, γραμματικά και ορθογραφικά λάθη στις εκφωνήσεις αλλά και στις ίδιες τις ερωτήσεις υποδηλώνουν μια τρομάκτικη προχειρότητα και αδιαφορία εκ μέρους της επιτροπής των θεμάτων. Ειδικά τo ερώτημα Β3 το οποίο θύμιζε περισσότερο σπαζοκεφαλιά παρά άσκηση αγγλικών μόνο ως κακόγουστο αστείο μπορούσα να το εκλάβω. Φυσικά ήταν ανακατασκευασμένο από το πρωτότυπο: https://wiki.answers.com/Q/Why_did_the_chicken_cross_the_road

Σημειωτέον δε ότι δεν είχα καμία αυταπάτη για την δυσκολία των θεμάτων και κρατάω διαρκή επαφή με την γλώσσα από τότε που πήρα το πτυχίο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
εγω στη β1 εβαλα canceling... θα μου το κοψουν ολο η θα μου δωσουν εστω ενα μοριο που χρησιμοποιησα τη σωστη λεξη?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
εννοειται, αν και ξερεις ποτε θα βγουν ακριβως τα αποτελεσματα των ειδικων μαθηματων? εσενα πρωτος στοχος τα ναυτιλιακα ειναι?

λες να τα είχα πρώτο στόχο και να έγραφα 6?
όχι δεν είναι, σήμερα για να καταλάβεις ξύπνησα στις 11:25, ήπια φραπέ και σκεφτόμουν να πάω να δώσω ή να μην πάω..
εν τέλει επειδή ο πατέρας μου είχε κατι δουλειές κοντά στο εξεταστικό που έδινα, λέω ας πάω να δώσω' δεν είχα και τίποτα να κάνω..
σαν τουρίστας έδωσα, ούτε τη δομη του τεστ δεν ήξερα!

είχα δηλώσει τα αγγλικά, για την περίπτωση που δεν γράψω καλά στα άλλα, να κάτσω να διαβάσω τώρα μπας και γράψω αγγλικά.
αλλά τελικά υπολογίζω να έχω γράψει γύρω στα 17700 μόρια από τα άλλα, οπότε περνώ στις σχολές που θέλω...κι έτσι δεν είχα καθόλου άγχος για τα αγγλικά...

τα αποτελέσματα δεν βγαίνουν μαζί με τα άλλα?? δεν ξέρω, νόμιζα ότι είναι μαζί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Brainiac

Νεοφερμένος

Ο Mr.Brainiac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Τα θέματα μόνο τραγικά θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν. Τα συντακτικά, γραμματικά και ορθογραφικά λάθη στις εκφωνήσεις αλλά και στις ίδιες τις ερωτήσεις υποδηλώνουν μια τρομάκτικη προχειρότητα και αδιαφορία εκ μέρους της επιτροπής των θεμάτων. Ειδικά τo ερώτημα Β3 το οποίο θύμιζε περισσότερο σπαζοκεφαλιά παρά άσκηση αγγλικών μόνο ως κακόγουστο αστείο μπορούσα να το εκλάβω. Φυσικά ήταν ανακατασκευασμένο από το πρωτότυπο: https://wiki.answers.com/Q/Why_did_the_chicken_cross_the_road

Σημειωτέον δε ότι δεν είχα καμία αυταπάτη για την δυσκολία των θεμάτων και κρατάω διαρκή επαφή με την γλώσσα από τότε που πήρα το πτυχίο μου.
Ναι,το πρωτοτυπο ομως διαφερει αρκετα απο τις προτασεις που μας εδωσαν πχ το however μας το ειχε στην προταση με τη δημοφιλη απαντηση κ.α Μπορουσε ο καθενας να το εκλαβει με διαφορετικη σειρα.Παντως,αυτο δεν ηταν θεμα για εξεταση αγγλικων,ποσο μαλλον για επιπεδο πανελληνιων.Ντροπη για την επιτροπη θεματων,δεν εχουν το θεο τους φετος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top