[15/5/2009] Νεοελληνική Γλώσσα

Πως σας φάνηκαν τα θέματα;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Εύκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μέτριας δυσκολίας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δύσκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν έδινα σήμερα / Δε δίνω πανελλαδικές

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν κάνεις έναν πλήρη πρόλογο (μεγάλος για ένα μεγάλο θέμα), αν αναφέρεις τα αίτια της κακής σχέσης των νέων με τα βιβλία σε επίπεδο σχολείου, εκπαίδευσης, οικογένειας, κοινωνίας, τυπικών συνηθειών της εποχής μας, αν τα τεκμηριώσεις (δεν επαρκεί η αναφορά, γράφεις Έκθεση, όχι λίστα σουπερ μάρκετ) και κατόπιν αν θέσεις το θέμα της προσκόλλησης των νέων στην τεχνολογία, προτείνοντας κατόπιν λύσεις για την εξισορρόπηση μεταξύ των δύο σε επίπεδο εκπαίδευσης, οικογένειας, άλλων φορέων κοινωνικοποίησης, κρατικού μηχανισμού κλπ. αν κάνεις μια νύξη για το πόσο σημαντικό είναι να παρθούν τα μέτρα (δεν το ζητούσε, αλλά το έδωσα για έμφαση) κι αν κλείσεις με ένα συνοπτικό αλλά όχι ελλιπη επίλογο, περνάς κατά πολύ τις 550 λέξεις. Είναι πολύ μεγάλο θέμα, αν δεν ήταν θα έδιναν 450-500. Αυτή είναι η πολύ γενική μορφή του δικού μου άρθρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinos_

Νεοφερμένος

Ο konstantinos_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Παιδια τερζακη ακομη και στα πανεπιστημια αποφευγουν να βαζουν..Ο ανθρωπος χρησιμοποιει δυσκολη ορολογια και γενικοτητες γιαυτο και η περιληψη ηταν πιο δυσκολη ακομη και απο την περσινη...Μονο απο τις απαντησεις που δινει καθε φροντιστηριο αρκει για να το καταλαβει κανεις...Σχετικα με το θεμα η λεξη κλειδι για σωστη αναπαραγωγη γραπτου λογου ηταν η αρμονια. Το ζητουμενο ηταν να μην μειωθει η θεση του βιβλιου ουτε να υπερτονιστουν τα νεα μεσα τεχνολογιας αλλα να κρατησουμε την ισορροπια αναμεσα σε αυτα καθως εκει που τελειωνει η βοηθεια του βιβλιου ξεκινα η βοηθεια της τεχνολογιας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
ρε παιδια γενικα πιστευω οτι το αν λαβουν υποψη το οριο λεξεων θα εξαρτηθει απο το κατα ποσο ξεφυγες.

Ε οι οδηγιες λεγαν 500 με 600 λεξεις. Αν τωρα ο αλλος γραψει 1000 λεξεις, οσο μεσα στο θεμα κι αν ειναι , πρεπει να χασει καποιες μοναδες.

Προσωπικα ξεφυγα 40 λεξεις, εγραψα 640.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Παιδια τερζακη ακομη και στα πανεπιστημια αποφευγουν να βαζουν..Ο ανθρωπος χρησιμοποιει δυσκολη ορολογια και γενικοτητες γιαυτο και η περιληψη ηταν πιο δυσκολη ακομη και απο την περσινη...Μονο απο τις απαντησεις που δινει καθε φροντιστηριο αρκει για να το καταλαβει κανεις...Σχετικα με το θεμα η λεξη κλειδι για σωστη αναπαραγωγη γραπτου λογου ηταν η αρμονια. Το ζητουμενο ηταν να μην μειωθει η θεση του βιβλιου ουτε να υπερτονιστουν τα νεα μεσα τεχνολογιας αλλα να κρατησουμε την ισορροπια αναμεσα σε αυτα καθως εκει που τελειωνει η βοηθεια του βιβλιου ξεκινα η βοηθεια της τεχνολογιας...


Ως προς το συγκεκριμένο κείμενο θα διαφωνήσω. Δεν ήταν ούτε γενικόλογο, ούτε ασαφές, ούτε συνειρμικό. Είχε διακριτές θεματικές ενότητες κι ιδέες και πολύ καλή δομή, απλά είχε αρκετά λογοτεχνικά στοιχεία.
Ναι, αυτό θεώρησα κι εγώ, ότι πρέπει να τηρηθεί ισορροπία μεταξύ των δύο, πρέπει να το έγραψα σε δυο-τρια τουλάχιστον σημεία μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MzChiniz

Νεοφερμένος

Η Πωλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Χωρις να έχω κανει καμία απολύτως προετοιμασία, κι έχοντας να γραψω εκθεση 7 χρονια, από την τελευταία χρονιά που εδωσα πανελλήνιες, μου φανηκαν υπερβολικά εύκολα. Οι ασκησεις ηταν απλές, (1-2 λέξεις στα συνωνυμα-αντιθετα μπορει να τα εχω και λάθος, δεν ξέρω), όπως και η περιληψη, αν έβγαζες όλες τις σάλτσες θα έμεναν 3-4 συγκεκριμενα πράγματα.
Για την εκθεση, δεν εχω δει προτεινομενες λύσεις, μπορει να ειμαι κι εκτος θεματος. Εγραψα ότι τα καταστρεφουν για ψυχολογικους λόγους, επειδη ολη τη χρονια αισθανονται οτι τους καταπιεζουν, καθως οι ιδιοι οι μαθητες δεν εχουν λόγο και άποψη πάνω στο τι θα διδαχτουν και με τι τροπο και με αυτο τον τροπο αντιδρουν κι απολλασσονται κι επειδη ξερουν οτι δε θα τους χρησιμευσουν στο μελλον καθως οι γνωσεις που προσφερουν χρησιμευουν μονο εντος του σχολειου κλπ... Και το συνεδεσα (αν το συνεδεσα!) με το οτι θα μπορουσαν τα βιβλια να ειναι πιο ελκυστικα και χρησιμα κι εκσυγχρονισμενα, να συμβαδιζουν δηλ. με την αναπτυξη της τεχνολογιας, και να περιεχουν οπτικοακουστικο υλικο σε ηλεκτρονικη μορφή καθως και παραπομπες σε ηλεκτρονικες πηγες, ωστε ο μαθητης να επιλεγει τι, πώς και πότε θα μάθει, να προωθηθει η εμφυτη αναγκη για περαιτερω ερευνα κι ανακαλυψη και άλλα τετοια.
Ειναι και περιεργο μάθημα. Την προηγουμενη φορα, μου είχαν βαλει 17,5 και 12, κι ήρθε ο τριτος και το εκανε τελικα 15,5...
κι εγω καπως ετσι εκανα τη συνδεση....ελπιζω να ειναι σωστο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinos_

Νεοφερμένος

Ο konstantinos_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Απλα και σε μας στο παιδαγωγικο οποια εργασια τερζακη εχει τυχει με δυσκολια πιανουμε το 7 γιατι ειναι γενικα παραδεκτο οτι σαν δοκιμιογραφος χρησιμοποιει ενα στυλ προσωπικης γραφης που θεωρειται δυσκολο ποσο μαλλον για παιδια γ λυκειου.Το μυστικο στον τερζακη ειναι να κατανοεις τι κρυβεται πισω απο τις λεξεις του...
-----------------------------------------
Δειτε μια πολυ ενδιαφερουσα κριτικη για το σημερινο θεμα https://troktiko.blogspot.com/2009/05/blog-post_9688.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xjimdim

Νεοφερμένος

Ο xjimdim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
^+1
Πάρα πολύ σωστός.... πόσο πιο απαράδεκτη μπορεί άραγε να γίνει η ελληνική παιδεία???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Νομίζω ότι η κριτική υπερβάλλει. Ας μην αρχίσουμε πάλι τη μοιρολατρία, ο σκοπός της εξέτασης είναι να διαπιστωθούν δεξιότητες, ούτε να μας πείσουν να μη καίμε τα βιβλία, ούτε το κείμενο να μην έχει βγει απ'το χρονοντούλαπο της Ιστορίας. Σίγουρα ήταν ιδιαίτερο θέμα και σαφώς το θέμα της Έκθεσης θα το χαρακτήριζα πρόχειρα δημιουργημένο και ήθελε πολλή προσπάθεια για να συνδέσεις τα δύο ζητήματα, όχι όμως προσπάθεια που ήταν αδύνατη. Δεν ήταν και πολύ ενημερωτικό το κείμενο, η λειτουργία του σταματούσε στην ανάπτυξη της παραγράφου και, για μένα, δεν επηρέαζε καθόλου το θέμα της Έκθεσης, όπως σε άλλες χρονιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selina

Νεοφερμένος

Η selina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
έγραψα 800 λέξεις;

ο μι τζι!! εγω εγραψα μολις κ μετα βιας 2μιση σελιδες!! τι εγραφες καλο μου παιδι??? :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
μαγκεσ ειπα εχθεσ τι θα πεσει.και πεσα μεσα
-----------------------------------------
για να δειτε ποιοσ ειναι ο αργυρησ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xjimdim

Νεοφερμένος

Ο xjimdim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
^^ βασικά αυτό στο οποίο πρέπει να δώσουμε σημασία είναι η κατάντια της παιδείας. Το υπουργείο αντί για να ψάχνει τρόπους επίλυσης του προβλήματος πετάει το θέμα στις πανελλήνιες!! Οι μαθητές έχουν καταντήσει "ναζιστές"!! πιστεύω είμαστε ο μόνος μαθητικός λαός σ' ολόκληρο τον κόσμο που καίει στην κυριολεξία τα βιβλία του!! Και απ ότι φαίνεται το υπουργείο το μόνο που κάνει είναι ένα σχετικό γκάλοπ επι του θέματος μέσω των πανελληνίων..
Έλεος ρε παιδιά......
anyway.. όπως και να χει τα θέματα γενικά, αν κάποιος πήγαινε φροντιστήριο κλπ και έχει κατανοήσει τον τρόπο γραφής μιας έκθεσης, πιστεύω μπορούσε να γράψει άνετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selina

Νεοφερμένος

Η selina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
μαγκεσ ειπα εχθεσ τι θα πεσει.και πεσα μεσα


εχει πλακα γιατι χτες στο φεησμπουκ σχολιαζαμε ενα στατους που αναρωτιοταν το παιδι να καψει τα βιβλια του η να τα σκισει!!! κ μολις ειδαμε το θεμα λιωσαμε στο γελιο!!!! :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
πηγαινετε στην συζητηση που εκανα εχθεσ για εκθεση και θα δεισ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LI@

Νεοφερμένος

Η LI@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
ο μι τζι!! εγω εγραψα μολις κ μετα βιας 2μιση σελιδες!! τι εγραφες καλο μου παιδι??? :jumpy:

Πες τα βρε selina! Εγώ εγραψα 590 λεξεις, μια χαρα! ''Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν'' σας λεει κατι?!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selina

Νεοφερμένος

Η selina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
αχαχαχα! μια χαρα! απο οτι ακουσα δεν εχει βγει απο το υπουργειο σχεδιαγραμμα για το πως πρεπει να διορθωθει η εκθεση κ η περιληψη. ισχυει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanos06

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
το δευτερο ερωτημα παντως ηταν ασαφες και επετρεπε προεκτασεις στα υπολοιπα οπτικοακουστικα μεσα οχι αποκλειστικα στο διαδικτυο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Ρε παιδιά πιστεύω ότι το όριο είναι όριο και όταν το ξεπερνάς πολύ 700 φεύγα σου κόβουν.Δηλαδή εγώ που σταμάτησα στις 2 και κάτι σελίδες ενώ ήθελα να αναπτύξω και άλλο το 2ο ζητούμενο βλάκς είμαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanos06

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
τοσο επρεπε συν πλην 30-40 λεξεις μετα αρχιζουν να κοβουνμου ελεγε η καθηγητρια μου..οποτε σε λογικα πλαισια οποιος κινηθηκε ειναι οκ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
τοσο επρεπε συν πλην 30-40 λεξεις μετα αρχιζουν να κοβουνμου ελεγε η καθηγητρια μου..οποτε σε λογικα πλαισια οποιος κινηθηκε ειναι οκ!
Συμφωνώ φίλε μου αλλά αν γράψεις τώρα 3μισι και πάνω σελίδες νομίζω το όριο το έχεις χάσει πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanos06

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Συμφωνώ φίλε μου αλλά αν γράψεις τώρα 3μισι και πάνω σελίδες νομίζω το όριο το έχεις χάσει πλέον.

+1 εξαρταται και τα γραμματα του καθενος..αλλα 650+ αρχιζουν να κοβουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top