[15/5/2009] Νεοελληνική Γλώσσα

Πως σας φάνηκαν τα θέματα;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Εύκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μέτριας δυσκολίας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δύσκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν έδινα σήμερα / Δε δίνω πανελλαδικές

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

xxvasilakosxx

Νεοφερμένος

Ο xxvasilakosxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
οι ασκήσεις ηταν πολύ εύκολες, εε μερικα συνωνυμα αντωνυμα ηταν λιγο περιεργα..
το κειμενο ηταν δυσκολο κατα τη γνωμη μου... ακαταλαβιστικο..
οσο για την εκθεση το πρωτο ζητουμενο σχετικα εύκολο, ενω το δευτερο ψιλοδύσκολο..
παιζει και να βγηκα εκτος θεματος :( :( :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinos_

Νεοφερμένος

Ο konstantinos_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εγώ παρόλο που όλη τη χρονιά έκανα πάνω απο 40 εκθεσεις, σήμερα το ξεφτίλισα...

Έκανα την περίληψη, έκανα τις μεταφορές και άφησα το τελευταίο θέμα πριν την έκθεση (ενεργητική-παθητική) για μετα..
Έκανα την έκθεση και στο τέλος διαπίστωσα ότι είχα κανει μεγάλο λάθος και ημουν τελειως εκτός θέματος. Μα μιλάμε για 200 λέξεις...Το έσβησα με ένα Χ και εκεί με έπιασε απόγνωση.....Δεν κατέβαινε τίποτα...Μονο που δεν κλαιω ρε παιδιά..
Ελα ρε φιλε μη σε παιρνει απο κατω γιατι στην εκθεση ποτε κανεις μας δε ξερει τι εχει γραψει!!!Συγκεντρωσου στα υπολοιπα και ολα καλα θα πανε...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piper_h

Νεοφερμένος

Η piper_h αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Εγω εδινα περυσι ευτυχως...πολυ ακυρο μου φανηκε το θεμα βρε παιδια αν και δεν ξερω τι ειχαν προβλεψει τα φροντιστηρια για φετος αλλα το λεω σε σχεση με περυσι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariavrdf

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
καλη επιτυχια στα υπολοιπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
ρε παιδια κανεις δε μπορει να ξερει ειδικα στην εκθεση ποσο τοις εκατο εγραψε ακριβως. Μην ασχολειστε με το ποσο γραψατε, απλα κοιταξτε το μαθημα γενικης παιδειας τωρα που πηρατε, για δικο σας καλο το λεω.
Φιλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariavrdf

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
οι ασκήσεις ηταν πολύ εύκολες, εε μερικα συνωνυμα αντωνυμα ηταν λιγο περιεργα..
το κειμενο ηταν δυσκολο κατα τη γνωμη μου... ακαταλαβιστικο..
οσο για την εκθεση το πρωτο ζητουμενο σχετικα εύκολο, ενω το δευτερο ψιλοδύσκολο..
παιζει και να βγηκα εκτος θεματος :( :(

ποσο δλδ περιμενεις στα 100 γιατι και εγω καπως ετσι τα βρηκα τα θεματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marion1

Νεοφερμένος

Η marion1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Χωρις να έχω κανει καμία απολύτως προετοιμασία, κι έχοντας να γραψω εκθεση 7 χρονια, από την τελευταία χρονιά που εδωσα πανελλήνιες, μου φανηκαν υπερβολικά εύκολα. Οι ασκησεις ηταν απλές, (1-2 λέξεις στα συνωνυμα-αντιθετα μπορει να τα εχω και λάθος, δεν ξέρω), όπως και η περιληψη, αν έβγαζες όλες τις σάλτσες θα έμεναν 3-4 συγκεκριμενα πράγματα.
Για την εκθεση, δεν εχω δει προτεινομενες λύσεις, μπορει να ειμαι κι εκτος θεματος. Εγραψα ότι τα καταστρεφουν για ψυχολογικους λόγους, επειδη ολη τη χρονια αισθανονται οτι τους καταπιεζουν, καθως οι ιδιοι οι μαθητες δεν εχουν λόγο και άποψη πάνω στο τι θα διδαχτουν και με τι τροπο και με αυτο τον τροπο αντιδρουν κι απολλασσονται κι επειδη ξερουν οτι δε θα τους χρησιμευσουν στο μελλον καθως οι γνωσεις που προσφερουν χρησιμευουν μονο εντος του σχολειου κλπ... Και το συνεδεσα (αν το συνεδεσα!) με το οτι θα μπορουσαν τα βιβλια να ειναι πιο ελκυστικα και χρησιμα κι εκσυγχρονισμενα, να συμβαδιζουν δηλ. με την αναπτυξη της τεχνολογιας, και να περιεχουν οπτικοακουστικο υλικο σε ηλεκτρονικη μορφή καθως και παραπομπες σε ηλεκτρονικες πηγες, ωστε ο μαθητης να επιλεγει τι, πώς και πότε θα μάθει, να προωθηθει η εμφυτη αναγκη για περαιτερω ερευνα κι ανακαλυψη και άλλα τετοια.
Ειναι και περιεργο μάθημα. Την προηγουμενη φορα, μου είχαν βαλει 17,5 και 12, κι ήρθε ο τριτος και το εκανε τελικα 15,5...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos_sp

Νεοφερμένος

Ο nikos_sp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 114 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Χωρις να έχω κανει καμία απολύτως προετοιμασία, κι έχοντας να γραψω εκθεση 7 χρονια, από την τελευταία χρονιά που εδωσα πανελλήνιες, μου φανηκαν υπερβολικά εύκολα. Οι ασκησεις ηταν απλές, (1-2 λέξεις στα συνωνυμα-αντιθετα μπορει να τα εχω και λάθος, δεν ξέρω), όπως και η περιληψη, αν έβγαζες όλες τις σάλτσες θα έμεναν 3-4 συγκεκριμενα πράγματα.
Για την εκθεση, δεν εχω δει προτεινομενες λύσεις, μπορει να ειμαι κι εκτος θεματος. Εγραψα ότι τα καταστρεφουν για ψυχολογικους λόγους, επειδη ολη τη χρονια αισθανονται οτι τους καταπιεζουν, καθως οι ιδιοι οι μαθητες δεν εχουν λόγο και άποψη πάνω στο τι θα διδαχτουν και με τι τροπο και με αυτο τον τροπο αντιδρουν κι απολλασσονται κι επειδη ξερουν οτι δε θα τους χρησιμευσουν στο μελλον καθως οι γνωσεις που προσφερουν χρησιμευουν μονο εντος του σχολειου κλπ... Και το συνεδεσα (αν το συνεδεσα!) με το οτι θα μπορουσαν τα βιβλια να ειναι πιο ελκυστικα και χρησιμα κι εκσυγχρονισμενα, να συμβαδιζουν δηλ. με την αναπτυξη της τεχνολογιας, και να περιεχουν οπτικοακουστικο υλικο σε ηλεκτρονικη μορφή καθως και παραπομπες σε ηλεκτρονικες πηγες, ωστε ο μαθητης να επιλεγει τι, πώς και πότε θα μάθει, να προωθηθει η εμφυτη αναγκη για περαιτερω ερευνα κι ανακαλυψη και άλλα τετοια.
Ειναι και περιεργο μάθημα. Την προηγουμενη φορα, μου είχαν βαλει 17,5 και 12, κι ήρθε ο τριτος και το εκανε τελικα 15,5...
ακριβώς το ίδιο έκανα με σένα, αλλά δεν έβαλα ΤΙΤΛΟ:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy:

:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foux

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
μόλις συνειδητοποίησα ότι έκανα μεγάλη βλακεία!
ενώ έπρεπε να γράψουμε άρθρο εγώ χρησιμοποίησα πολλές μεταφορές και ποιητική λειτουργεία της γλώσσας!
θα μου κόψουν πολύ; (έβαλα τίτλο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Themis351991

Νεοφερμένος

Ο Θεμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Γεια σας παιδιάαααα! Έδωσα και γω σήμερα Έκθεση, μετά από 7 χρόνια! Πλάκα είχε. Γενικά από τον τίτλιο δε σου κόβει πολλά. Εγώ να φανταστείς μέχρι πριν μου αρπάξουν το γραπτο από το χέρι δεν είχα βρει τίτλο και έγραψα το θεϊκό "Μαθητικά Βιβλία: Πυρ και μανία!". Καταπληκτικό; :jumpy:
Χαχαχα... παρα πολυ εχυπνο!!! μπραβο! πιστευω οτι και ο εχεταστης μονο για τον τιτιλο θα σου βαλει καλο βαθμο! εγω ξεχασα τιτλο αλλα οκ!!:D:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όσον αφορά την ανάπτυξη παραγράφου, για να βάλεις αυτό που σου ζητάει, πρέπει να αναφέρει ξεκάθαρα "να χρησιμοποιηθεί ως θεματική περίοδος". Αλλιώς ο άλλος μπορεί ελεύθερα να το πάρει σαν αντιγραφή του κειμένου που απαγορεύεται σε κάθε περίπτωση, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έτσι θα γίνει.
Θα το ξαναπω, είναι το μοναδικό μάθημα που δεν έχει κανενός είδους ύλη, απαραίτητο θεωρείται σχεδόν ότιδήποτε έχεις διδαχτεί στο Λύκειο. Οι δύο θεματικοί κύκλοι που κινήθηκε το θέμα (Ηλεκτρονικά Μέσα και Βιβλίο) είναι και τα δύο περσινά και προπέρσινα αντιστοίχως και πραγματικά μια άσκηση επιπέδου Γυμνασίου (μετατροπή σύνταξης) δεν καταλαβαίνω γιατί προβλημάτισε. Ειλικρινά, μακάρι να ήταν αυτό όλο το πρόβλημά μας.
Πείτε το διαίσθηση, επιρροή απ'τις προβλέψεις (και τις πηγές) της καθηγητριάς μου, αλλά ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι θα πέσει κάτι που σχετίζεται άμεσα με τα ηλεκτρονικά μέσα. :D
Και σαφώς ήταν πολύ πιο ενδιαφέρον κι ωραίο θέμα απ'τα τελευταία που έχουν πέσει, προσωπικά μου άρεσε αρκετά, αλλά ήταν απαιτητικό, όχι εύκολο και σίγουρα όχι ξεκάθαρο, αυτή είναι κι η άποψη των φιλολόγων γενικά, δεν ήταν εύκολο θέμα. Τώρα, εντάξει, με λίγη προσοχή, με ιδέες και με ένα κατάλληλο τρόπο μετάβασης, ασφαλώς κάποιος μπορούσε να το χειριστεί καλά, αλλά δεν ήταν για όλους. Είδα παιδιά, όχι άριστα, αλλά τουλάχιστον καλά στο μάθημα, να μου λένε ότι ξέφυγαν εντελώς από το θέμα αν κι ομολογουμένως το ζητούμενο ήθελε μια τέτοια σύνθεση που πραγματικά όσοι είχαν μάθει να μαθαίνουν απ'εξω σχεδιαγράμματα, αιτιο-αποτέλεσμα κι έτσι, την πάτησαν. Δεν ήταν από τις εκθέσεις που βλέπεις το θέμα και πιάνεις να τις γράψεις, προσωπικά για πρώτη φορά στη ζωή μου αναγκάστηκα να κάνω πλάνο πριν τη γράψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Μέτριας δυσκολίας. Θα μου κόψουν και πόσο, που έγραψα 800 λέξεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σελίδες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foux

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
που τις βρηκες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είχε απίστευτες προεκτάσεις το θέμα, προσωπικά το πάλεψα πολύ για να μην περάσω τις 4 σελίδες.

Εντάξει, μια χαρά είναι. Εγώ έγραψα 4 φουλ, αλλά με αρκετά αραιά και μεγάλα γράμματα. Δεν έχει σημασία, σου είπα, η έκταση μετράει στην περίληψη, όχι στην Έκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
που τις βρηκες;

Κι εγώ το αναρωτιέμαι αυτό, πρώτη φορά γράφω τόσο μεγάλη έκθεση.
-----------------------------------------
Είχε απίστευτες προεκτάσεις το θέμα, προσωπικά το πάλεψα πολύ για να μην περάσω τις 4 σελίδες.


Όντως, και είχα κι άλλα να γράψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Σίγουρα δεν βγήκες απ΄το θέμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Είχε απίστευτες προεκτάσεις το θέμα, προσωπικά το πάλεψα πολύ για να μην περάσω τις 4 σελίδες.

Εντάξει, μια χαρά είναι. Εγώ έγραψα 4 φουλ, αλλά με αρκετά αραιά και μεγάλα γράμματα. Δεν έχει σημασία, σου είπα, η έκταση μετράει στην περίληψη, όχι στην Έκθεση.

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ. Άντε καλή συνέχεια.
-----------------------------------------
Σίγουρα δεν βγήκες απ΄το θέμα?

Όχι, γιατί το λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi_zoi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Είχε απίστευτες προεκτάσεις το θέμα, προσωπικά το πάλεψα πολύ για να μην περάσω τις 4 σελίδες.

Εντάξει, μια χαρά είναι. Εγώ έγραψα 4 φουλ, αλλά με αρκετά αραιά και μεγάλα γράμματα. Δεν έχει σημασία, σου είπα, η έκταση μετράει στην περίληψη, όχι στην Έκθεση.


Παιδια ,5 σελιδες εγραψα...Ολα ηταν εντος θεματος,απλα επιχειρηματολογησα αναλυτικα... Τι να πω,ελπιζω να μην κοψουν γι'αυτο.! καλη συνεχεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top