[15/06/2018] Χημεία Προσανατολισμού

[15/06/2018] Χημεία Προσανατολισμού - Πόσο υπολογίζετε ότι γράψατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 23)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 15 65.2%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 3 13.0%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 1 4.3%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κουμπάκιας (δεν με αφορά - δεν απαντώ)

    Ψήφοι: 4 17.4%

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Τα θέματα ηταν πολλά και πρωτότυπα..Προσωπικά μου άρεσαν απίστευτα πολύ(συνδύαζαν τη χημεία με την πραγματικότητα,ο,τι καλύτερο).Εχω κανει πολύ μικρά λαθάκια οποτε το λιγοτερο που υπολογιζω είναι 19..(θεού θελοντος,αν πέσω σε εναν καλο βαθμολογητη)άντε 18,5 ..μια μικρή ερώτηση μονο στι γ2 ξέχασα να βρω τα γραμμάρια και τα άφησα σε μολ.θα μου κόψουν και τα 3 μόρια ή τα μισά;ευχαριστώ καλη επιτυχία σε ολους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Λοιπον,μετα απο συζητηση με τον καθηγητη μου τελιακ εγραψα ενα 19αρακι.. εχασα στο Δ3 αυτο με το NaOH και τον ογκο (αναθεμα αυτο το aqua,δεν τα προσεχω ποτε αυτα :'( ) και το δεντρο απο το Β και μεταα..Και στην αρχη το ειχα ξεκινησει σωστα γαμωτο και το εσβησα -.- Γενικα ειμαι ευχαριστημενη αλλα με λιγη προσοχη παραπανω θα εφτανα το 98-99.. δεν πειραζει,ισως αμα πεσουν λιγο οι βασεις να την πιασουμε την σχολη μας :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Ωραία θέματα τα σημερινά και πρωτότυπα. Δύσκολα σε σχέση με άλλες χρονιές με το 20 να είναι πολύ δύσκολο. Ωστόσο δεν αδικουσαν κανένα ούτε τον κακο ούτε τον μέτριο ούτε τον καλό ούτε τον άριστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratonicky

Νεοφερμένος

Η stratonicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Απλά ήταν πολύ εύκολα.. μπορεί προσωπικά να μην έγραψα άριστα (λόγω και μίας γενικής απέχθειας προς το μάθημα) αλλα ήταν πολύ εύκολα και έξυπνα για κάποιον μεθοδικά διαβασμένο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Εκλεισε και σημερα το τελευταιο μαθημα για εμας τα παιδια των μαθηματικων.
Προσωπικα θεωρω οτι εκλεισε το κεφαλαιο πανηγυρικα.Περιμενω βαθμο 19,2-19,6
Τα θεματα αρκετα ωραια και μου αρεσε πολυ το γεγονος οτι ηταν φτιαγμενα ετσι ωστε να ξεχωριζει ο καλος μαθητης απο τον μετριο,το μονο κακο ισως ηταν οτι επρεπε απ'την αρχη να μπεις δυναμικα και να μην σταματας καθολου το γραψιμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanasis68

Νεοφερμένος

Ο thanasis68 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Στι δ1 στην απόδοση εξηγησα ότι παίρνω το αντιδρών σε έλλειμμα αλλά αντί για 0.5 πήρα α=0.8 , την KC την πήρα σωστά αλλά λόγω αυτού του λάθους οδηγήθηκα σε λανθασμένα αποτελέσματα. Πόσο χάνω? Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Στι δ1 στην απόδοση εξηγησα ότι παίρνω το αντιδρών σε έλλειμμα αλλά αντί για 0.5 πήρα α=0.8 , την KC την πήρα σωστά αλλά λόγω αυτού του λάθους οδηγήθηκα σε λανθασμένα αποτελέσματα. Πόσο χάνω? Ευχαριστώ

Κοιτα αυτο θα εξαρτηθει απο την δυσκολια του διαγωνισματος.Αν πολλοι δεν τα πηγαν καλα το πολυ να σου κοψουν 1-2 μοναδες.Τωρα ελπιζω να πετυχεις πανω και σε διορθωτη που θα πει εχ νταξει απλα δεν το παρατηρησε σιγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,291 μηνύματα.
Στι δ1 στην απόδοση εξηγησα ότι παίρνω το αντιδρών σε έλλειμμα αλλά αντί για 0.5 πήρα α=0.8 , την KC την πήρα σωστά αλλά λόγω αυτού του λάθους οδηγήθηκα σε λανθασμένα αποτελέσματα. Πόσο χάνω? Ευχαριστώ

Δεν ειμαι 100% σιγουρος,αλλα ισως υπαρχει περιπτωση να σου κοψει ελαχιστα.Δεν μπορω να το εγγυηθω αλλα απλα αλλαξες την τιμη,η διαδικασια εγινε σωστα και εννοειται αυτη παιρνει περισσοτερες μοναδες ;) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γόρδιονΣουτιέν

Νεοφερμένος

Η γόρδιονΣουτιέν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Έχασα τον δείκτη. Κατά τα αλλά ωραία θέματα. Νομίζω κάλυψαν όλη την ύλη.
Άλλη μια χρονιά που η θεωρία με την οπτική συνθήκη του μπορ μου αποδείχθηκε πιο άχρηστη από πιγκαλ τουαλέτας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GohanDGeo

Νεοφερμένος

Ο GohanDGeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Αχ με έφαγε η ομογενής κατάλυση. Νόμιζα ουσίες ίδια φάση έλεγε αλλά ήταν αντιδρώντα... Για αποτελέσματα 29 τελικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Πολλά θέματα τα σημερινά και αρκετά απαιτητικά. Εμένα με έκαψε το Γ1 με την περίσσεια NaOH και έχασα 4/100 από κει. Έκανα και ένα αριθμητικό οπότε με βλέπω γύρω στο 19. Πολύ ευχαριστημένος.
Επιτέλους για μας των μαθηματικών ΤΕΛΟΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εγω δεν ξερω τι γινεται δεν γραφω αυτα που θελω ,αυτα που ξερω....αιτιολογο σωστα και επιλεγω λαθος ......ελπιαζω τα παιδια τις βιολογιας να μην εχουν γραψει καλα ουτε χημεια ,ουτε φυσικη,ουτε βιολογια για να περασω εκει που θελω......πλακα κανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Έχασα τον δείκτη. Κατά τα αλλά ωραία θέματα. Νομίζω κάλυψαν όλη την ύλη.
Άλλη μια χρονιά που η θεωρία με την οπτική συνθήκη του μπορ μου αποδείχθηκε πιο άχρηστη από πιγκαλ τουαλέτας.
Μη ξεχνάς καί με το ψ^2 τζάμπα!!!

Έχασα τον δείκτη. Κατά τα αλλά ωραία θέματα. Νομίζω κάλυψαν όλη την ύλη.
Άλλη μια χρονιά που η θεωρία με την οπτική συνθήκη του μπορ μου αποδείχθηκε πιο άχρηστη από πιγκαλ τουαλέτας.

Εγω δεν ξερω τι γινεται δεν γραφω αυτα που θελω ,αυτα που ξερω....αιτιολογο σωστα και επιλεγω λαθος ......ελπιαζω τα παιδια τις βιολογιας να μην εχουν γραψει καλα ουτε χημεια ,ουτε φυσικη,ουτε βιολογια για να περασω εκει που θελω......πλακα κανω
Χαχα μήπως θες και να μη πατήσουμε καν?? Για στάνταρ ρε παιδί μου btw προβλέπω πτώση στις θετικές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Γενικά εκτός της ηλεκτρονιακής δομής,των ατομικών ακτίνων και των ενεργειών ιοντισμού ολη η υπόλοιπη θεωρια δε χρειάστηκε πουθενά...τι de broglie,τι heisenberg τι pauli τι hund και δεν επεσε τιποτααααα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Γενικά εκτός της ηλεκτρονιακής δομής,των ατομικών ακτίνων και των ενεργειών ιοντισμού ολη η υπόλοιπη θεωρια δε χρειάστηκε πουθενά...τι de broglie,τι heisenberg τι pauli τι hund και δεν επεσε τιποτααααα!

Ασε και περιμενα να πεσει καμια ασκησουλα με de broglie (ειχε πεσει μια το 2010 καπου εκει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GohanDGeo

Νεοφερμένος

Ο GohanDGeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Πάντως παιδιά την αντίδραση οξείδωσης στο Γ την ζητούσε με H+ αλλά σε όλες τις λύσεις την βλέπω με H2SO4. Τι είναι σωστό εν τέλει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannischx

Νεοφερμένος

Ο Giannischx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Πάντως παιδιά την αντίδραση οξείδωσης στο Γ την ζητούσε με H+ αλλά σε όλες τις λύσεις την βλέπω με H2SO4. Τι είναι σωστό εν τέλει;

Και εγω χωρις το H2SO4 το εγραψα αλλα νομιζω και τα δυο ειναι σωστα εφοσον εβαλες σωστους συντελεστες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Κοιτα στην οργανικη χημεια χρησιμοποιουμε H2SO4 οποτε κανονικα βαζεις H2SO4 αντι για H+ (εχω ρητησει και διορθωτη).Τωρα αν βγαινουν οι συντελεστες και με το H+ δεν νομιζω να σου κοψει μια χαρα ειναι

Εντωμεταξυ εγω δεν θυμομουν το αζωτο τι αριθμο οξειδωσης εχει στο υδροκυανιο και το πηγα μεσω ηλεκτραρνητικοτητας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 090723

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως παιδιά την αντίδραση οξείδωσης στο Γ την ζητούσε με H+ αλλά σε όλες τις λύσεις την βλέπω με H2SO4. Τι είναι σωστό εν τέλει;

Το H+ σημαίνει απλά όξινο περιβάλλον και εσύ πρέπει να βάλεις H2SO4 γιατί αυτό έχεις στην ύλη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VforVendetta

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Παιδια εγω στο Ζ στο δεντρο που προσθετε KCN εκανα και την αντιδραση με το Cooh δηλαδη εγραψα Cook στα 2 τελευταια θα τα παρουν και τα 2 λαθος; Επισης θεωρω οτι το διαγωνισμα ειχε καποιες ασαφιες οπως αυτη με το H+ , η με τον ελεγχο της ακορεστοτητας στο Γ και με τη μεταβολη του ογκου του δοχειου. Απο οτι ειδα και στο δεντρο καποιοι χημικοι εχουν ενστασεις γιατι σε καποιο σημειο το Grignard μπορει να αντιδρασει και με το Cooh ωστοσο την αντοδραση αυτη εμεις δεν την ξερουμε. Μηπως διαθετει κανεις τις οδηγιες που τους δινουν στα βαθμολογικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top