[14/5/2011] Βιολογία Γενικής Παιδείας

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 53)
  • Άριστα

    Ψήφοι: 8 15.1%
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 10 18.9%
  • Καλά

    Ψήφοι: 9 17.0%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 5 9.4%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 2 3.8%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 19 35.8%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Και γω ψιλοχάλια πρέπει να έγραψα.
ΔΕ ΣΧΟΛΙΑΖΩ το τελευταίο θέμα καν. Παίζει να το διάβασα 50 φορές, και άκρη δεν έβγαζα! Άσε που νύσταζα και με είχε πιάσει πονοκέφαλος.
Και η θεωρία μαλακία ήταν, σε σύγκριση με άλλες χρονιές, έπρεπε να ήσουν πολύύύύύ ψαγμένος, τουλάχιστον έχω γράψει στανταρ ένα 25%. :P

Μια από τα ίδια. Μα τα είχα μάθει όλα τόοοοοσο τέλεια :( ...
Ξύπνησα στις έξι το πρωί, τα έκανα ΟΛΑ μια γερή επανάληψη, πήγα εκεί με την σιγουριά ότι θα γράψω ένα σίγουρο 19-20 ΚΑΙ..
περιμέναμε από τις 8 μέχρι τις 10 παρά 15 να μας δώσουν τα θέματα. Κουράστηκα πάρα πολύ, μας τα έδωσαν, και όταν πλέον έφτασα στο τελευταίο μισό του 3ου θέματος με το 4ο το κεφάλι μου εβγαζε καπνούς, τα μάτια μου πονούσαν και δε καταλάβαινα τι έγραφα.
Πήγα εγώ η έξυπνη και είπα για την καμπύλη α ότι ήταν Δ.Α.Α. από όρό! πού το σκέφτηκα αυτό το πράγμα;; τουλάχιστον, η καμπύλη β είναι Π.Α.Α. , ή πάνε έτσι 10 μονάδες;
ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italos13

Νεοφερμένος

Ο Italos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
για τα κυτταροτοξικα κ εγω πενηντα-πενηντα ημουν,γιατι δεν ειχα ξεκαθαρη εικονα του βιβλιου εκεινη τη στιγμη. Θυμηθηκα ομως μετα οτι τεταρτο σταδιο δεν υπαρχει,αρα τα κυτταροτοξικα πανε στο δευτερο.. Στο Γ3 στην αρχη δεν καταλαβαινα τιποτα εκει με τα ραδιενεργα, μετα ομως ευτυχως ξεκαθαρισε...
Το διαγραμμα ειχε ξαναπεσει στις επαναληπτικες του 2005 νομιζω, σιγουρα ομως ειχε ξαναπεσει.

Το θεμα ειναι να μη σε παρει απο κατω..γιατι εγω 2 μερες εκλαιγα συνεχως για την εκθεση για καποιον ανεξηγητο λογο, αφου δεν εχω δει απαντησεις, και πηγα σημερα να γραψω με χαλια ψυχολογια,αυπνη σχεδον και με κομπο το στομαχι... Τουλαχιστον πηρα λιγο θαρρος τωρα, αν και απο τη δευτερα κ μετα αρχιζουν τα δυσκολα.

καλα σε γενικες γραμμες δεν πολυ σκαω το εχω παρει χαλαρα το θεμα των πανελλαδικων!!! και αφου εκθεση τουλαχιστον εγραψα καλα δεν εχω θεμα..... βεβαια εγω το ειχα πει σε ολη την παρεα μου οτι δεν ειναι καλο να υπαρχουν βατα θεματα στην εκθεση αλλα δεν με ακουγαν και τωρα ειδαν την γλυκα μαζι με εμενα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michalisleto

Νεοφερμένος

Ο michalisleto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
παντως το ζητημα ειναι οτι σε ολα τα μαθηματα επιλογης απ'οτι εριξα μια προχειρη ματια και απ'οτι διαβασα γενικοτερα στο ιντερνετ ολα ειχαν αυξημενη δυσκολια σε σχεση με προηγουμενες χρονιες (δεν θα μπορουσε να γινει και διαφορετικα,δηλαδη καποιο μαθημα να ειχε λιγοτερη δυσκολια απο καποιο αλλο θα ηταν αδικο για τους υποψηφιους που εξεταζονται στα αλλα μαθηματα)
ειναι φανερο λοιπον οτι το υπουργειο θελει να ριξει τις βασεις καθως η αληθεια ειναι οτι ειχαν ανεβει αρκετα αν παραταρησουμε τα τελευταια 5-7 χρονια
προσωπικα το θεωρω λογικο αφου υπαρχουν γυρω στα 50 τμηματα με βαση που ξεπερνα τα 18.500 μορια
τονιζω ομως και παλι οτι το θεμα δεν ειναι να γραψεις π.χ. ενα 18+ αλλα να γραψεις καλυτερα απο τους συνυποψηφιους σου
αντε να δουμε θα γινουμε απο του χρονου φοιτητες του τμηματος ΗΜΜΥ??? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italos13

Νεοφερμένος

Ο Italos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
βασικα ειναι αληθεια οτι τα μαθηματα επιλογης μεχρι και περσυ ηταν απιστευτα ευκολα και ενασ μετριος μαθητης μπορουσε ανετα να χτυπησει 18+ φετος φαινεται αποφασισαν να κανουν τα μαθηματα αυτα επιπεδου πανελλαδικων!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
βασικα ειναι αληθεια οτι τα μαθηματα επιλογης μεχρι και περσυ ηταν απιστευτα ευκολα και ενασ μετριος μαθητης μπορουσε ανετα να χτυπησει 18+ φετος φαινεται αποφασισαν να κανουν τα μαθηματα αυτα επιπεδου πανελλαδικων!!!

τι κριμα που δεν εδινες μεχρι και περυσι, εε!!:clapup::clapup:
για να σοβαρευτουμε λιγακι...φυσικα μεσα στην ασφαλεια του σπιτιου σου, χωρις αγχος και ισως με την κα8οδηγηση του κα8ηγητη φαινονται ευκολα τα προηγουμενα 8εματα!οσο για τον μετριο και το 18αρι α ν ε τ α κιολας...δεν ειμαι τοσο σιγουρη!;)
βεβαια απορω, γιατι 8α πρεπε να χαιρεστε που τα δικα σας ειναι πιο δυσκολα!:)

υ.γ να δουμε του χρονου που μαλλον 8α λενε οι επομενοι τα ιδια με σας(δηλαδη οτι τα 8εματα του ''11 ηταν-απιστευτα-ευκολα) τι 8α κανετε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DvN

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σε όλους !(μιας κ είναι το πρώτο μου πόστ στο φόρουμ):P
Από ότι βλέπω πρέπει να είμαι ο μοναδικός σε όλη την Ελλάδα που έγραψε σε όλα τα σημερινά θέματα άριστα εκτός από τα κριτήρια κατατάξης των ειδών(Β2) τα οποία διέφυγαν της προσόχης μου :whistle: και δεν τα διαβασα καθόλου.Ήμουν τόσο άτυχος που έπεσε το μοναδικό κομμάτι της ύλης που δεν είχα διαβάσει.
Πάντως κατά γενική ομολογία τα θέματα της βιολόγιας ήταν από τα πιο δύσκολα των τελευταίων ετών αν όχι τα πιο δύσκολα καθώς θέματα εξέλιξης και ο κύκλος του αζώτου ήταν 4α θέματα άλλες χρονιές και φέτος Β και Γ.
Προσωπικά δεν αντιμετώπισα πρόβλημα στο διάγραμμα και σε όλο το Δ έκει που οι την πάτησαν και οι περισσότεροι και χώρις να θέλω να το παίξω έξυπνος πιστεύω πως ήταν πολύ σαφές το τι παρουσίαζε.Επίσης το <<δεν παρουσιάζει συμπτώματα>> εμένα με βοήθησε να επιβεβαιώσω ότι προκειται για εμβόλιο σε συνδυασμό και με την μέγιστη τιμή αντιγονων τη στιγμή της μόλυνσης.Η β καμπύλη ήταν επίσης σαφής δείχνοντας καθυστέρηση παραγωγής αντισωμάτων και μικρή αρχική συγκέντρωση χαρακτηριστικά που παραπέμπουν στην πρωτογενή.Εν κατακλείδι πιστεύω ότι αυτό που στην ουσία μπέρδεψε τους συνηποψήφιους μου ήταν οι ενδεχομένως οι πολλές και σύνθετες ασκήσεις που έλυσαν βάζοντάς τους στο <<τρυπάκι>> να το ψάχνουν περισσότερο από όσο πρέπει(εκτός του υπερβολικού άγχους που έχουν οι περισσότεροι...)Εγώ απλά διάβασα τη μεθοδολογία και ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα για κάθε τύπου άσκησης(μιας και δεν έκανα μαθήματα) και ήμουν οκ.Εκεί που δυσκόλεψε το πράγμα ήταν στη διατύπωση ορισμένων θεμάτων όπως Γ3 που ήταν επιεικώς άθλια αλλά τέλος καλό όλα καλά αφού από ότι είδα περιελάμβανε μόνο τον εσωτερικό κύκλο του αζώτου.Πάντως εχώ φίλους που σήμερα έριξαν πολύ κλάμα και είναι κρίμα γιατί διάβασαν πραγματικά πολύ και απέτυχαν σε ένα μάθημα που ήλπιζαν τουλάχιστον σε 18 και πάνω.
Οι τύποι έβγαλαν θέματα σήμερα και στα μαθ.γεν αλλά και στη βιολογία με φανερή διάθεση να <<σφάξουν>> στο γόνατο.
Για όσους δεν έγραψαν καλά θα πω αυτό που είπα και στους φίλους μου...Δεν πειράζει!Συνεχίζουμε γερά και ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ πάνω από ολα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
καλα σε γενικες γραμμες δεν πολυ σκαω το εχω παρει χαλαρα το θεμα των πανελλαδικων!!! και αφου εκθεση τουλαχιστον εγραψα καλα δεν εχω θεμα..... βεβαια εγω το ειχα πει σε ολη την παρεα μου οτι δεν ειναι καλο να υπαρχουν βατα θεματα στην εκθεση αλλα δεν με ακουγαν και τωρα ειδαν την γλυκα μαζι με εμενα ;)

εγω δε μπορω να το δω χαλαρα με τιποτα. Η εκθεση με εχει ριξει ψυχολογικα παρα πολυ και το σκεφτομαι συνεχεια,γιατι τα παντα ειναι θεμα του βαθμολογητη που θα πεσεις. Βιολογια περιμενα ετσι κ αλλιως εναν καλο βαθμο,γιατι ειναι το μονο μαθημα που μου αρεσε και το διαβαζα ευχαριστα.
οπως το κοβω,την ιδια λογικη θα ακολουθησουν και στα υπολοιπα μαθηματα, καποια ερωτηματα ευκολα, καποια αλλα δυσκολα. Αυτο ειναι καλο απ τη μια μερια, απ την αλλη ομως δημιουργει κ μεγαλο αγχος. Διαβαζω δηλαδη τωρα λογοτεχνια και σκεφτομαι τι στο καλο μπορει να βαλουν. Γι'αυτο ας μην αποκλεισουμε τιποτα, κατα τη γνωμη μου ουτε και τον αναγνωστακη που επεσε οεφε, ουτε κεμαλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Εγώ σήμερα έκανα το εξής παράλογο: ενώ το διάγραμμα το έκανα σωστό, έκανα λάθος στην υποτιθέμενη πιο εύκολη άσκηση, αυτή με την τροφική πυραμίδα γιατί με μπέρδεψε η παρασιτική σχέση που είχαν μεταξύ τους. Όσον αφορά την θεωρία στην άσκηση με το pH της βροχής πειράζει που δεν έγραψα την πρώτη παράγραφο, αλλά μόνο την δεύτερη; η ερώτηση δεν ήταν και πολύ σαφής, καθώς η διατύπωση σε ωθούσε στο να γράψεις μόνο την δέύτερη. Επίσης στην ερώτηση για την περιγραφή του δευτέρου σταδίου της πρωτογενούς ανοσοβιολογικής απόκρισης πειράζει που έγραψε μόνο την χυμική ανοσία και όχι την κυτταρική; Αυτά τα λάθη πιστεύω ότι έκανα σήμερα. Πάντως τα φετινά θέματα ήταν πολύ δύσκολα από τα προηγούμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
'Εχω να πω δύο πράγματα......Πρώτον: ελπίζω να μην είναι τόσο δύσκολα τα επόμενα μαθήματα κατεύθυνσης γιατί την έκατσα...Δεύτερον: σίγουρα δεν θα είμαι από τα παιδιά που θα βγουν από το τελευταίο μάθημα και θα πουν ''αυτό ήταν???'' ενώ αντιθέτως θα πω ''αυτό και αν ήταν''

Τώρα πάντως δεν έχει διάβασμα αλλά eurovision!!!!! Το κεφάλι ψηλά και τα χέρια ανοιχτά ρεεε!!! Την έχει η ψυχή μας την φωτιάαααα!!! Γαμώ την ελλάδα μου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italos13

Νεοφερμένος

Ο Italos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
εγω δε μπορω να το δω χαλαρα με τιποτα. Η εκθεση με εχει ριξει ψυχολογικα παρα πολυ και το σκεφτομαι συνεχεια,γιατι τα παντα ειναι θεμα του βαθμολογητη που θα πεσεις. Βιολογια περιμενα ετσι κ αλλιως εναν καλο βαθμο,γιατι ειναι το μονο μαθημα που μου αρεσε και το διαβαζα ευχαριστα.
οπως το κοβω,την ιδια λογικη θα ακολουθησουν και στα υπολοιπα μαθηματα, καποια ερωτηματα ευκολα, καποια αλλα δυσκολα. Αυτο ειναι καλο απ τη μια μερια, απ την αλλη ομως δημιουργει κ μεγαλο αγχος. Διαβαζω δηλαδη τωρα λογοτεχνια και σκεφτομαι τι στο καλο μπορει να βαλουν. Γι'αυτο ας μην αποκλεισουμε τιποτα, κατα τη γνωμη μου ουτε και τον αναγνωστακη που επεσε οεφε, ουτε κεμαλ.

ξερεις κατι??? απο τη στιγμη που εβαλαν τετοια θεματα στα γενικης δεν περιμενω στο ΑΜΕΣΩΣ επομενο μαθημα να γινει σφαγη...... την σφαγη την περιμενω προς τα τελη της εβδομαδας..... Γιατι απο οτι φαινεται στοχευουν στα μαθηματα βαρυτητας......
μαθηματικα γενικης: μαθημα βαρυτητας σε 5ο παιδιο και υποχρεωτικο μαθημα επιλογης για θεωρητικη εφοσον θελουν στρατιωτικα η αστυνομια και τα θεματα αυτα ΕΙΔΙΚΑ για θεωρητικη ηταν επιεικως απαραδεκτα.... μακαρι να εχουμε 1/6 πανω απο τη βαση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
ξερεις κατι??? απο τη στιγμη που εβαλαν τετοια θεματα στα γενικης δεν περιμενω στο ΑΜΕΣΩΣ επομενο μαθημα να γινει σφαγη...... την σφαγη την περιμενω προς τα τελη της εβδομαδας..... Γιατι απο οτι φαινεται στοχευουν στα μαθηματα βαρυτητας......
μαθηματικα γενικης: μαθημα βαρυτητας σε 5ο παιδιο και υποχρεωτικο μαθημα επιλογης για θεωρητικη εφοσον θελουν στρατιωτικα η αστυνομια και τα θεματα αυτα ΕΙΔΙΚΑ για θεωρητικη ηταν επιεικως απαραδεκτα.... μακαρι να εχουμε 1/6 πανω απο τη βαση!!

ουτε εγω το πιστευω για το αμεσως επομενο, γιατι ετσι κ αλλιως οι περισσοτεροι θα πανε με ψυχολογια στα πατωματα. Εξαλλου, λογοτεχνια ειναι ενα υποκειμενικο μαθημα. Αλλα σκεφτομαι, οτι απο τη στιγμη που το θεμα της εκθεσης ηταν σχεδον το ιδιο με την προσωμειωση της β και οι καμηλοπαρδαλεις ειχαν κ αυτες πεσει σε παρομοια μορφη, δεν πρεπει να εξαιρεσουμε κατι, γιατι πολλοι πανε με αυτη τη λογικη. Πλακα θα χε να δουμε κανεναν αναγνωστακη η κεμαλ μεθαυριο!

κριμα για τους θεωρητικους που ειχαν παρει μαθηματικα.. Οχι οτι καποιοι ειχαν καλυτερη τυχη στη βιολογια.. Μετα την υποχρεωτικη παραμονη η ταξη αδειασε. Απλα, οι ''παπαγαλοι'' χτυπηθηκαν, και σε αυτη την κατευθυνση ειναι πολλοι. Τα αυτουσια κομματια απ το βιβλιο και οι εκφωνησεις που σε παρεπεμπαν αμεσως εγιναν παρελθον.

φοβαμαι οτι αρχαια εχει να γινει σφαγη μεγαλη.. Καλες εποχες 2006 με το 20 των πολιτικων και ποσοστο κατω απ τη βαση στο νομο μου 70%.

Νομιζω τι προμηνυω την καταστροφη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italos13

Νεοφερμένος

Ο Italos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
ουτε εγω το πιστευω για το αμεσως επομενο, γιατι ετσι κ αλλιως οι περισσοτεροι θα πανε με ψυχολογια στα πατωματα. Εξαλλου, λογοτεχνια ειναι ενα υποκειμενικο μαθημα. Αλλα σκεφτομαι, οτι απο τη στιγμη που το θεμα της εκθεσης ηταν σχεδον το ιδιο με την προσωμειωση της β και οι καμηλοπαρδαλεις ειχαν κ αυτες πεσει σε παρομοια μορφη, δεν πρεπει να εξαιρεσουμε κατι, γιατι πολλοι πανε με αυτη τη λογικη. Πλακα θα χε να δουμε κανεναν αναγνωστακη η κεμαλ μεθαυριο!

κριμα για τους θεωρητικους που ειχαν παρει μαθηματικα.. Οχι οτι καποιοι ειχαν καλυτερη τυχη στη βιολογια.. Μετα την υποχρεωτικη παραμονη η ταξη αδειασε. Απλα, οι ''παπαγαλοι'' χτυπηθηκαν, και σε αυτη την κατευθυνση ειναι πολλοι. Τα αυτουσια κομματια απ το βιβλιο και οι εκφωνησεις που σε παρεπεμπαν αμεσως εγιναν παρελθον.

φοβαμαι οτι αρχαια εχει να γινει σφαγη μεγαλη.. Καλες εποχες 2006 με το 20 των πολιτικων και ποσοστο κατω απ τη βαση στο νομο μου 70%.

Νομιζω τι προμηνυω την καταστροφη...

ειχε δωσει ο αδελφος μου το 2006 :P 20 πολιτικων και ονειρο στο κυμα λογοτεχνια!!!! μιλαμε για μια απο τις μεγαλυτερες σφαγες all time!!!! για εκει το πανε και φετος ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Με εξαίτεση την εκφώνηση στο Δ3 η οποία έπρεπε να κινητοποιεί το εξεταζόμενο στο τι να απαντήσει τα θέματα της βιολογίας ήταν ωραία. Προσωπιιά βρίσκω λάθος την σπάντηση που δώσανε μερικοί ότι επειδή ο ασθενής δεν είχε συμπτώματα έγινε εμβολιασμός (πολλά αντιγόνα προσβάλλονται χωρίς συμπτώματα υποκλινικά)--> μάλιστα περισσότερα είναι αυτά από τα άλλα που δίνουν συμπτώματα.

. Η εξήγηση έπρεπε να δωθεί με βάση το διάγραμμα (επειδή δε παρατηρείται αύξηση του αντιγόνου με βάση την καμπύλη διαπιστώνουμε ότι το αντιγόνο είναι ίσως εξασθεσνημένο και του έχει αφαιρεθεί η δυνατότητα να αναπαράγεται. Πιθανότατα μιλάμε για έναν εμβολιασμό.
(πιθανότατα γιατί τίποτα στην ανοσολογία δεν είναι σίγουρο πάντα μιλάμε με βάση τις πιθανότητες)



Η ερώτηση με την καμηλοπάρδαλη ήταν καθαρά κρίσεως (και προσωπικά τη βρίσκω πάρα πολυ καλή και εύκολη) δε απαιτούσε απομνημόνευση και ήταν μια καθαρά βιολογική ερώτηση. Θα ήθελα οι ερωτήσεις να είναι τέτοιες

Φέτος παρατηρούμε μια φυγή από τα θέματα παπαγαλία και παίζει παιχνίδι η κατανόηση. Τα θέματα δεν ήταν δύσκολα απλώς ήταν αντιφροντιστηριακά και είχαν κάποια ασάφεια. Ανυπομονώ να δω τα θέματα της βιολογίας κατεύθυνσης (είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχουν και εκεί ερωτήσεις κρίσεως (1 με βάση τον Μέντελ και μια στην αντιγραφή - μεταγραφή - μετάφραση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Να και τα σχόλια των ειδικών: https://www.alfavita.gr/artro.php?id=32615
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΒΙΟΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ
Τα θέματα των Πανελληνίων Εξετάσεων 2011 στο μάθημα της Βιολογίας Γενικής Παιδείας των Ημερησίων Λυκείων και ΕΠΑΛ χαρακτηρίζονται ως σαφή, διαβαθμισμένης δυσκολίας, καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα της διδακτέας ύλης και αναδεικνύουν την κριτική και συνδυαστική ικανότητα των υποψηφίων, περισσότερο από προηγούμενα χρόνια, γεγονός ενθαρρυντικό. Ένας μαθητής με ουσιαστική κατανόηση και γνώση της εξεταζόμενης ύλης μπορεί να ανταποκριθεί με επάρκεια στις απαιτήσεις της εξέτασης.

Και το δικό μου σχόλιο: Δεν έδινα βιολογία, όμως έχοντας παρακολουθήσει το μάθημα στο σχολείο, μπόρεσα να λύσω τα θέματα χωρίς πρόβλημα.
Καλή μας συνέχεια...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Η Κύπρος έχει κρατήσει ένα σύστημα παρόμοιο με τις παλιές μας δέσμες. Επειδή βλέπω αρκετούς στην σχολή που είμαι να λένε ότι Κυπραίοι μπαίνουν έτσι και τέτοια ας κοιτάξουν ένα παλιό θέμα των παγκύπριων στην βιολογία (η διαφορά επιπέδου από την Ελλάδα φαίνεται με την πρώτη ματιά).

Βιολογία Παγκύπριες 2008 (θέματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandros451991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Η Κύπρος έχει κρατήσει ένα σύστημα παρόμοιο με τις παλιές μας δέσμες. Επειδή βλέπω αρκετούς στην σχολή που είμαι να λένε ότι Κυπραίοι μπαίνουν έτσι και τέτοια ας κοιτάξουν ένα παλιό θέμα των παγκύπριων στην βιολογία (η διαφορά επιπέδου από την Ελλάδα φαίνεται με την πρώτη ματιά).

Βιολογία Παγκύπριες 2008 (θέματα)

Fokos μπράβο που τα παραθετεις αυτά τα θέματα!! Εντάξει για μένα λόγω της σχολής μου μου φαίνονται εύκολα, αλλα στην πραγματικότητα είναι η βιολογία που θα έπρεπε να υπάρχει και στην ελλάδα. Έτσι μάλιστα να εξετάσουν αν κάποιος είναι ικανός να γίνει γιατρός! Και όχι αν γνωρίζει την αμειψισπορα και την ερημοποίηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JiMbOh

Νεοφερμένος

Ο JiMbOh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Με εξαίτεση την εκφώνηση στο Δ3 η οποία έπρεπε να κινητοποιεί το εξεταζόμενο στο τι να απαντήσει τα θέματα της βιολογίας ήταν ωραία. Προσωπιιά βρίσκω λάθος την σπάντηση που δώσανε μερικοί ότι επειδή ο ασθενής δεν είχε συμπτώματα έγινε εμβολιασμός (πολλά αντιγόνα προσβάλλονται χωρίς συμπτώματα υποκλινικά)--> μάλιστα περισσότερα είναι αυτά από τα άλλα που δίνουν συμπτώματα.

. Η εξήγηση έπρεπε να δωθεί με βάση το διάγραμμα (επειδή δε παρατηρείται αύξηση του αντιγόνου με βάση την καμπύλη διαπιστώνουμε ότι το αντιγόνο είναι ίσως εξασθεσνημένο και του έχει αφαιρεθεί η δυνατότητα να αναπαράγεται. Πιθανότατα μιλάμε για έναν εμβολιασμό.
(πιθανότατα γιατί τίποτα στην ανοσολογία δεν είναι σίγουρο πάντα μιλάμε με βάση τις πιθανότητες)

Κοιτα, δεν ειμαι ουτε γιατρος, ουτε φοιτητης Ιατρικης, ουτε τιποτα. Αυτο που λες κατα πασα πιθανοτητα ισχυει. ΑΛΛΑ ο μαθητης ουτε το διδασκεται αυτο ουτε εχει την ευκαιρια να το συμπερανει απο την κριση του, καθως αυτο ειναι επιστημονικη γνωση εκτος του σχολικου βιβλιου. Οποτε η απαντηση σιγουρα δεν ειναι αυτη, η τουλαχιστον οχι αυτη που θα ζητηθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
ειχε δωσει ο αδελφος μου το 2006 :P 20 πολιτικων και ονειρο στο κυμα λογοτεχνια!!!! μιλαμε για μια απο τις μεγαλυτερες σφαγες all time!!!! για εκει το πανε και φετος ;)


αν δω το ονειρο στο κυμα,θα σηκωθω και θα φυγω...ειναι αισχος, οπως και το 20 των πολιτικων.
Το θετικο ειναι οτι τα δυσκολα θεματα τους δυσκολεουν ολους, καλους και κακους. Δεν εχεις χασει δηλαδη μονο εσυ κ εγω, ολοι εχουν χασει. Φυσικα ομως, οσοι εχουν γραψει καλα εχουν προβαδισμα..
Θα πεσουν και οι βασεις λογικα, με τετοια σφαγη που εγινε στα γενικης παιδειας.
Αν θελουν ομως να καψουν κοσμο και αυριο, κατα τη γνωμη μου θα πεσει κρητικος η προσφυγικοι συνοικισμοι, τα πιο απαιτητικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κοιτα, δεν ειμαι ουτε γιατρος, ουτε φοιτητης Ιατρικης, ουτε τιποτα. Αυτο που λες κατα πασα πιθανοτητα ισχυει. ΑΛΛΑ ο μαθητης ουτε το διδασκεται αυτο ουτε εχει την ευκαιρια να το συμπερανει απο την κριση του, καθως αυτο ειναι επιστημονικη γνωση εκτος του σχολικου βιβλιου. Οποτε η απαντηση σιγουρα δεν ειναι αυτη, η τουλαχιστον οχι αυτη που θα ζητηθει.
η ερώτηση λέει καθαρα ποιο είδος ανοσοβιολογικής απόκρισης έχουμε και να το εξηγήσουμε. Σωστή απάντηση είναι το πρωτογενής.
Δε λέει όμως τι είδους αντιγόνου χρησιμοποιήθηκε και προσωπικά θεωρούσα περιττο να αναφερθεί εμβολιασμό (εγώ αν έδινα σίγουρα δε θα το εγραφα) παρόλα αυτά όπως φαίνεται η απάντηση απαιτούσε να αναφερθούμε και για τον εμβολιασμό.

Σωστή ερώτηση θα ήταν:
Ποιο είδος ανοσοβιολογικης απόκρισης;
Τι είδους αντιγόνο πιθανότατα χρησιμοποιηθηκε;

Έτσι όπως δόθηκε όμως το θέμα είναι ασαφές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JiMbOh

Νεοφερμένος

Ο JiMbOh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Fockos, η μονη περιπτωση που ταιριαζε με την διδακτεα υλη ηταν ο εμβολιασμος. Τωρα αν εσυ προσκομισες και προσθετες γνωσεις πανω στο θεμα, αφου σπουδαζεις Ιατρικη, ειναι αλλο ζητημα :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top