[14/5/2011] Βιολογία Γενικής Παιδείας

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 53)
  • Άριστα

    Ψήφοι: 8 15.1%
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 10 18.9%
  • Καλά

    Ψήφοι: 9 17.0%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 5 9.4%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 2 3.8%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 19 35.8%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Ειναι γενικο το κακο δηλαδη!! Τι να πω guys, keep going...
Με ενα 17 στη βιολογια, πρεπει να αισθανεσαι αριστος φετος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragolarossa

Νεοφερμένος

Η fragolarossa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Ειναι 100% πρωτογενης με εμβολιο... Απλα πρεπει να εξηγησεις τις φασεις του διαγραματος και τα δεδομενα (δεν εμφανιζει συμπτωματα) για να παρεις και τα 10 μορια...

Χρειαζόταν να γράψουμε και απο τι είναι; Δεν αρκούσε να πεις πρωτογεννής και να αιτιολογήσεις γιατι; Η εκφώνηση ήταν να χαρακτηρίσετε το είδος τησ ανοσοβιολογικής απόκρισης νομίζω δεν ρωτούσε καια πο τί προκλήθηκε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διώνη

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
παιδια εγώ που απάντησα λάθος σίγουρα δεν παίρνω ούτε 2 μόρια που αιτιολόγησα πλήρως τη δευτερογενή ανοσοβιολογική απόκριση και τη μη εμφάνιση συμπτωματων?:( - στο σχεδιάγραμμα αναφέρομαι-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
αυτό έκανα και εγώ ο θεός βοηθός! αλλά σε προηγούμενα ερωτήματα είχα αναλύσει όλη την πρωτογενή ελπίζω να υπάρχει επιείκια από τον διορθωτή :closed:
Προσευχη να πεσει σε επιεικη διορθωτη τωρα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftmano

Νεοφερμένος

Ο leftmano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Την πάτησα κι εγώ στο Δ4, έγραψα δευτερογενής, επίσης τα θέματα εκτιμώ πως ήταν πολύ δυσκολότερα από τα αναμενόμενα...Ακόμα και το ερώτημα με την διαδρομή του αζώτου είχε δυσκολία -και λόγω της μεγάλης προσοχής που ήθελε στη διατύπωση , αλλά και το Γ. Για τα μακροφάγα ήθελε σύνθεση από πολλά σημεία του βιβλίου νομίζω....Πήγαινα για άριστα-όπως όλοι- αλλά με το ζόρι 16...Πάμε γι άλλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Το Δ3 με τις καμπυλες ειναι το 4ο θεμα των επαναληπτικων του 2005.
Tζάμπα 10 μόρια.
Κριμα το διάβασμα μου.

Χαλβάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michalisleto

Νεοφερμένος

Ο michalisleto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
είχα δει ολα τα θεματα της δεκαετιας σιγουρα ειναι αν οχι το πιο δυσκολο διαγωνισμα ενα απο τα πιο δύσκολα η θεωρια ειχε τα παντα και επρεπε να ησουν ψαγμενος οσο για το τελευταιο θεμα (Δ3) την πατησα και εγω και απαντησα οτι ειναι δευτερογενης.βασικα με μπερδεψαν δυο πραγματα
1)οτι δεν εμφανιζε συμπτωματα
2)οτι μολις αρχισε η παραγωγη αντισωματων η συγκεντρωση των αντιγονων αρχισε να μειωνεται αμεσως χαρακτηριστικο της δευτερογενους
τελοσπαντων αφου ανελυσα τελεια τουλαχιστον την πρωτογενη ελπιζω να μου δωσουν καποια μορια οι εξεταστες:)
απο την στιγμη ομως που πολλα ατομα το εκαναν λαθος δεν πρεπει να χαλιομαστε δεν πειραζει παμε γερα τωρα για ΜΑΘ ΚΑΤ:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JasonRow

Νεοφερμένος

Ο JasonRow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
είχα δει ολα τα θεματα της δεκαετιας σιγουρα ειναι αν οχι το πιο δυσκολο διαγωνισμα ενα απο τα πιο δύσκολα η θεωρια ειχε τα παντα και επρεπε να ησουν ψαγμενος οσο για το τελευταιο θεμα (Δ3) την πατησα και εγω και απαντησα οτι ειναι δευτερογενης.βασικα με μπερδεψαν δυο πραγματα
1)οτι δεν εμφανιζε συμπτωματα
2)οτι μολις αρχισε η παραγωγη αντισωματων η συγκεντρωση των αντιγονων αρχισε να μειωνεται αμεσως χαρακτηριστικο της δευτερογενους
τελοσπαντων αφου ανελυσα τελεια τουλαχιστον την πρωτογενη ελπιζω να μου δωσουν καποια μορια οι εξεταστες:)
απο την στιγμη ομως που πολλα ατομα το εκαναν λαθος δεν πρεπει να χαλιομαστε δεν πειραζει παμε γερα τωρα για ΜΑΘ ΚΑΤ:):):)

ακριβώς τα ίδια....ανέλυσα δευτερογενή αλλά παράλληλα και ενεργητική ανοσία μέσω εμβολιασμού οπότε έχω το ένα τουλάχιστον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erilesg

Δραστήριο μέλος

Η erilesg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Καλα πανω στη δημοσκοπηση ποιος εβαλε αριστα και πολυ καλα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Παίρνω πίσω τα εύκολα θέματα που είπα στην αρχή κυρίως αναφέρομαι στο θέμα Δ3. Η σωστή απάντηση είναι πρωτογενής από εμβολιασμό.

Εύκολα μπορεί να καταλάβει κάποιος ότι είναι το πρωτογενής η απάντηση το δύσκολο είναι να καταλάβει αν είναι εμβολίου ή αντιγόνου και ομολογώ ίσως την πατούσα. Πάντως το θέμα αν και αρκετά έξυπνο είναι εκτός πραγματικότητας γιατί στην κλινική πράξη δεν γίνεται ανίχνευση αντισωμάτων και αντιγόνων αλλά μόνο ανίχνευση ανοσοσφαιρινών που ανάλογα με τις συγκεντρώσεις και τους τύπους βγαίνουν συμπεράσματα.

Επίσης τίποτα στην ανοσοβιολογία δεν είναι δεδομένο (η βιολογία δεν είναι μαθηματικά και τα πάντα είναι πιθανότητες). Επρεπε να λέει πιο πιθσνότατα είναι ο τύπος της ανοσολικής απάντησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
αστεράκια ακόμη και αν δεν πήγατε όπως περιμένατε, μην το βάζετε κάτω, διαβάστε για το επόμενο μάθημα.
εγώ θα σύστηνα να μην κοιτάζετε λύσεις γιατί συνήθως οι φροντιστές και το υπουργείο έχουν όλοι διαφορετικές λύσεις...
εγώ αυτό έκανα πέρσι και το μετάνιωσα :P αυτοί που δεν το έκαναν δεν κόντεψαν να πάθουν νευρικό κλονισμό...και άπειρο μπέρδεμα :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

millerovia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η millerovia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Έπιασα το τελευταίο..!!Πρωτογενής με εμβόλιο...:)Έχασα όμως απ'την ερώτηση με το άζωτο και αυτήν με τα μακροφάγα κάποια μόρια...Να σας ρωτήσω,εκεί με το άζωτο έλεγε στην παρένθεση π.χ. ραδιενεργό...Δεν νομίζω να ήθελε συνδυασμό με ρύπανση,ε?? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Στο τελευταίο θέμα έγραψα μεν ότι επρόκειτο για εμβόλιο, αλλά μπερδεύτηκα και έβαλα πως είναι δευτερογενής απόκριση (βλακεία το ξέρω..ακόμα βρίζω τον εαυτό μου) Πόσο θα μου κόψουν από 'κει?? Τη μισή περίπου? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
αλλά παράλληλα και την χορήγηση αντισωμάτων μέσω εμβολίου


Η χορήγηση αντισωμάτων είναι παθητική μέθοδος ενίσχυσης του ανοσοποιητικού συστήματος και γίνεται μέσω ορού και όχι μέσω εμβολίου. Μέσω εμβολίων χορηγούνται μικρά και μη παθογόνα τμήματα του ιού ώστε το ανοσοποιητικό σύστημα να φτιάξει από μόνο του αντισώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Στο τελευταίο θέμα έγραψα μεν ότι επρόκειτο για εμβόλιο, αλλά μπερδεύτηκα και έβαλα πως είναι δευτερογενής απόκριση (βλακεία το ξέρω..ακόμα βρίζω τον εαυτό μου) Πόσο θα μου κόψουν από 'κει?? Τη μισή περίπου? :(


Aν απάντησες μονολεκτικά δευτερογενής με εβλόλιο εγώ προσωπικά θα τα έπαιρνα και τα 2 λάθος.
Αν τα εξηγούσες όμως αναλυτικά ότι η δευτερογενής γιατί προσβάλλει πρώτη φόρα τον οργανισμό και δεν έχει φτιάξει κύτταρα μνήμης κ.τ.λ. τότε το λάθος σου είναι καθαρά τυπογραφικό και θα έκοβα λίγα αφού στην ουσία περιγράφεις την πρωτογενής.

Κατά πάσα πιθανότητα επειδή οι διορθωτές πολλές φορές δε ξέρουν αφού πολλοί δεν είναι καν βιολογοι (καθηγητες του δημοσίου είναι)...θα σου κόψουν το μισό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Frau Chara

Νεοφερμένος

Η Frau Chara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ακούς εκέι είναι "καθηγητές του δημοσίου"!! και εμείς πανεπιστήμια τελειώσαμε παιδιά, για κατεβάστε λίγα τη μύτη, μεταπτυχιακά, κάποιοι διδακτορικά και επίσης τις εξετάσεις του παλουκοΑΣΕΠ, κάτι θα πρέπει να ξέρουμε τι στο καλό!!!!
και για να επισημάνω, απαραίτητη προυπόθεση για να είσαι βαθμολογητής είναι να διδάσκεις το μάθημα αυτό την τρέχουσα χρονιά γ λυκείου!! και δόξα, στο δημόσιο, βιολόγοι, θα υπάρχουν αρκετοί!!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yannis92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Yannis92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Ναι πρωτογενης ανοσοβιολογικη αποκριση με χορηγηση εμβολιου η μεγαλη αρχικα συγκεντρωση αντιγονων κανει εμφανες οτι χορηγηθηκε εμβολιο..εγω ψαρωσα στην αρχη αλλα θυμηθηκα που ελεγε στο βιβλιο στο εμβολιο οτι ο ασθενεις δεν εμφανιζει συνηθως τα συμπτωματα της ασθενειας.. .Γενικα μου φανηκαν λιγο τσιμπημενα για βιολογια που βαλαν και αυτο με τις πυραμηδες και την ενεργεια αλλα ετσι πρεπει να ειναι να δουν ποσο σου κοβει οχι ποσο αποστηθησες...Αρνητικο για μενα ηταν το Δ1 γιατι ειχε πολυ γραψημο και επισης αντι για αντιστοιχηση βαλανε θεματα αναπτυξης οποτε επεσε πολυ γραψημο..Το θεμα Α ηταν τοσο ευκολο που απορησσα μην εκανα κανα λαθος.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Αν τα εξηγούσες όμως αναλυτικά ότι η δευτερογενής γιατί προσβάλλει πρώτη φόρα τον οργανισμό και δεν έχει φτιάξει κύτταρα μνήμης κ.τ.λ. τότε το λάθος σου είναι καθαρά τυπογραφικό και θα έκοβα λίγα αφού στην ουσία περιγράφεις την πρωτογενής.
Ααα μάλιστα. Στην ουσία αυτό έκανα με μια χαζομάρα εκ μέρους μου οκ ^^

Μέσω εμβολίων χορηγούνται μικρά και μη παθογόνα τμήματα του ιού ώστε το ανοσοποιητικό σύστημα να φτιάξει από μόνο του αντισώματα
+Αυτό το ανέφερα, παρέλειψα όμως να πω ότι το εμβόλιο = ενεργητική ανοσία και μπλα μπλα μπλα την παπαγαλία της συγκεκριμένης παραγράφου του εγχειριδίου. Πρέπει η απάντησή μου να είναι κάπως πρόχειρη και ασύντακτη (και ελλιπής) but τί να κάνουμε, ο χρόνος τελείωνε και είχα ακόμη μια ερώτηση να γράψω.... δεν πειράζει, ό,τι έγινε έγινε

Έυχομαι καλή συνέχεια και καλή επιτυχία σε όλους στα υπόλοιπα μαθήματα... μην απογοητεύεστε, έχουμε πολλά ακόμη μπροστά μας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ακούς εκέι είναι "καθηγητές του δημοσίου"!! και εμείς πανεπιστήμια τελειώσαμε παιδιά, για κατεβάστε λίγα τη μύτη, μεταπτυχιακά, κάποιοι διδακτορικά και επίσης τις εξετάσεις του παλουκοΑΣΕΠ, κάτι θα πρέπει να ξέρουμε τι στο καλό!!!!
και για να επισημάνω, απαραίτητη προυπόθεση για να είσαι βαθμολογητής είναι να διδάσκεις το μάθημα αυτό την τρέχουσα χρονιά γ λυκείου!! και δόξα, στο δημόσιο, βιολόγοι, θα υπάρχουν αρκετοί!!!!;)


Δεν αναφέρομαι για όλους τους καθηγητές για ένα μεγάλο σύνολο. Αυτοί που πρόσφατα μέσω ΑΣΕΠ πραγματικά αξίζουν αναφέρομαι για πολλούς παλιούς όμως που δεν είναι βιολόγοι αλλά φυσιογνώστες και η μοναδική βιολογία που γνωρίζουν είναι η λυκειακή και διορθώνουν τα γραπτά των μαθητών. Δυστυχώς αυτό το σύστημα έχει κάνει τα παιδιά να μαθαίνουν απέξω το βιβλίο και πολλές φορές να γράφουν χωρίς να κατανοούν.

Προσωπικά θλίβομαι να βλέπω βιολόγους με διδακτορικά και μεταδιδακτορικά άνεργους και να πηγαίνουν εξωτερικό και στο δημόσιο να κάθονται και μερικοί δεινόσαυροι που καθορίζουν τις τύχες των παδιιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Frau Chara

Νεοφερμένος

Η Frau Chara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
οΚ πάω ΠΑΣΟ, απλά δε μου αρέσουν οι γενικεύσεις, ας είμαστε λίγοι πιο προσεκτικοί, να μη γεμίζουμε φρούδες ελπίδες στα παιδιά. τα θέματα επιλέγονται από επιτροπή, και οι βαθμολογητές, και κύρια ειδικότητά τους να μην είναι, τις σωστές απαντήσεις θα τις έχουν..
καλή επιτυχία και από μένα σε όλους και στα υπόλοιπα, και μην προσπαθείτε να βγάλετε βαθμούς, παιζει πάντα ρόλο, το ξέρετε, και τι θα γράψουν οι συνυποψήφιοι σας!!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top