jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Οι πανελλήνιες εξετάσεις για το 2019 συνεχίζονται την Παρασκευή 14/06 για την Ο. Π. Θετικών Σπουδών με την Χημεία.

Καλή επιτυχία και καθαρό μυαλό σε όλους τους υποψηφίους! :spasiklas:

Για γενικές συζητήσεις προτιμήστε το θέμα Πανελλήνιες 2019. Για ό,τι αφορά τη ΑΕΠΠ (πώς τα πήγατε, τι απαντήσεις δώσατε, προβληματισμοί για το μάθημα κτλ), αυτό το θέμα είναι το πλέον κατάλληλο.

Το θέμα θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί, όπου και θα προστεθούν τα θέματα και οι ενδεικτικές απαντήσεις σε αυτά από διάφορα φροντιστήρια!

Σημείωση συντονιστών: Επειδή τις ημέρες των εξετάσεων τα μηνύματα θα είναι πολυάριθμα, παρακαλούνται τα μέλη, αν εντοπίσουν κάποιο μήνυμα που αντιβαίνει στους όρους χρήσης του forum, να το αναφέρουν στους συντονιστές μέσω της χρήσης του συστήματος αναφοράς μηνύματος. Υπενθυμίζουμε ότι η αναφορά γίνεται πατώντας το κουμπί
στο κάτω μέρος των μηνυμάτων.

Προηγούμενα μαθήματα:
 
Τελευταία επεξεργασία:

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Ωραία θεματάκια, δυνατά. Απλά και φέτος υπερβολικά μεγάλος ο όγκος.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Εγώ παιδια λάτρεψα το β1 !

Θα συμφωνήσω με τον harry ωραία θέματα και Πολύ μεγαλος ο όγκος ...τα λατινικά είχαν 3 σελίδες ενώ η χημεία τις διπλάσιες.... πλέον στη χημεία κρινεσαι στα τελευταία χρόνια και στη ταχύτητα...
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Πολλά θέματα και αρκετά ψαρωτικά για πρώτη όψη.Στην αρχή πολλοί μπορεί να "κόλλησαν" σε κάποια θέματα.Δεν έχω κάτσει να τα λύσω οπότε δε μπορώ να μιλήσω ακόμα για δυσκολία.
 

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Τι θέματα ήταν αυτά ρε παιδια..Τι δυσκολία είχαν. .Δεν πρέπει να έχουν ξαναμπεί στην χημεια τόσα δυσκολα και τοσα πολλά..Έχω απογοητεύει πάρα πολύ...λέτε να έχει σχολες στο 2ο πεδιο με 6000?????
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Με 4 μέρες διάβασμα πιστεύω είμαι κοντά στο 10 (+/-).
4/5 στο θέμα Α, κάποια πασαλείματα από το Β1 και Β2, καμένο το Β3 (ίσως τσιμπήσω 1 μόριο από την αιτιολόγηση), θέμα Γ ούτε που ακούμπησα, θέμα Δ αρπαγμένα μόρια από εδώ και από εκεί, από τύπους και κάποιες αιτιολογήσεις.

Γενικά, πηγαίνοντας ψιλοδιαβασμένος/ψιλοαδιάβαστος, και με την προσδοκία ότι παλεύω μόνο Α,Β,Δ με αρκετές ελλείψεις κατανόησης, θεωρώ ότι τα θέματα ήταν πολλά. Ήθελε να γράψεις μπόλικο πράγμα. Το ίδιο πιστεύω ότι χρειαζοτάν και το Γ. Τώρα, εάν ήταν εύκολα ή δύσκολα, λίγο που τα συζήτησα στο φροντιστήριο, η γενική διατύπωση των χημικών ήταν ότι όντως έπεσαν δύσκολα.

Καλά αποτελέσματα και καλό καλοκαίρι σε όλους!
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Λοιποοον. Τα Γ,Δ αρκετα καλα κατ'εμε (δεν εχω το θαρρος να δω ακομα τις απαντησεις, οποτε μπορει να αλλαξω γνωμη μετα :laugh:) Τα α κομπλε. Τα β αρκετα ψαρωτικα εκ πρωτης οψεος. Το Β4α τι φαση? :/: Εγω επισης μπερδευτηκα στο Β2β, δεν ξερω αν το χω κανει σωστο αλλα εφαγα γερο σκαλωμα. Ο ογκος των ασκησεων αρκετα μεγαλος, και σημερα, οπως και στη φυσικη, δεν προλαβα να ξανατσεκαρω τιποτα, με το ζορι προλαβα.
Το μονο σιγουρο οτι ειναι τα δυσκολοτερα των τελευταιων ετων, ειχαν πολλα διαμαντακια.
 

Jack25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
δυσκολα θεματα για το επιπεδο Χημειας που εχει καθιερωθει στις πανελληνιες , ειδικα το ΘΕΜΑ Β ειναι τρομερα δυσκολο
 

Zorze

Νεοφερμένος

Ο Zorze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παλουκάκια. Έδινα περσι και εκτός του ότι δεν θυμάμαι ούτε τα μισά, το Β μου φαίνεται πολύ δύσκολο. Λογικά θα πάρει ώρα για να εξηγηθεί πλήρως αλλα και να σκεφτείς την λύση του. Το Δ κλασικό.
 

Meow

Νεοφερμένος

Ο Meow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Είχα σκαλώσει αρκετά στα Β1β, Β2β και Β4α αλλά τέλος πάντων, ότι έγινε έγινε. Αρκετά αριθμητικά έγιναν δυστηχώς και κάτι λάθη απροσεξίας + με μπέρδεψε λίγο η οξείδωση του γαλακτικού οξέος
 

mariannaprl

Νεοφερμένος

Η mariannaprl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Τα θέματα ηταν υπερβολικα πολλα κατα την άποψη μου. Κυριολεκτικά το τελευταίο δευτερόλεπτο που χτύπησε το κουδούνι εγραψα το τελευταία συλλαβή του γραπτού μου, δεν πρόλαβα να ελέγξω τιποτα ούτε αριθμητικά ούτε τα πολλαπλής.
Από τις λύσεις που ειδα εκανα λαθος ένα πολλαπλής που ηταν εύκολο λόγω απροσεξίας και άμα ειχα 3 λεπτάκια παραπανω θα το ειχα διορθώσει και απογοητεύτηκα παρα πολυ από αυτο. Το Β θεμα γενικοτερα ηταν δυσνόητο για μενα, καθε εκφώνηση ήθελε ανάγνωση πάνω από 3 φορες για να καταλάβεις τι ακριβως ζητάει(για μενα παντα-ήμουν και λιγο άυπνη άρα ίσως έφταιγε και αυτο). Κάποια Β τα εχασα τελειως γιατί δεν καταλάβαινα τι ακριβως ήθελε άρα πιστευω και με αυτα που χω δει από λύσεις ότι max ένα 17-17,5 εχω πιασει ενώ πήγαινα για 19-20. Μόνο σε ένα θαύμα ελπιζω πλέον να γράψω πάνω από 19 βιολογια άμα δεν αποφασίσουν να μας ισοπεδώσουν κι εκει αλλιως δεν με βλεπω να περνάω σε καμία απτις σχολές που θελω.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
:morning1: Έγινε σφαγή σήμερα;
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Τα θέματα ηταν υπερβολικα πολλα κατα την άποψη μου. Κυριολεκτικά το τελευταίο δευτερόλεπτο που χτύπησε το κουδούνι εγραψα το τελευταία συλλαβή του γραπτού μου, δεν πρόλαβα να ελέγξω τιποτα ούτε αριθμητικά ούτε τα πολλαπλής.
Από τις λύσεις που ειδα εκανα λαθος ένα πολλαπλής που ηταν εύκολο λόγω απροσεξίας και άμα ειχα 3 λεπτάκια παραπανω θα το ειχα διορθώσει και απογοητεύτηκα παρα πολυ από αυτο. Το Β θεμα γενικοτερα ηταν δυσνόητο για μενα, καθε εκφώνηση ήθελε ανάγνωση πάνω από 3 φορες για να καταλάβεις τι ακριβως ζητάει(για μενα παντα-ήμουν και λιγο άυπνη άρα ίσως έφταιγε και αυτο). Κάποια Β τα εχασα τελειως γιατί δεν καταλάβαινα τι ακριβως ήθελε άρα πιστευω και με αυτα που χω δει από λύσεις ότι max ένα 17-17,5 εχω πιασει ενώ πήγαινα για 19-20. Μόνο σε ένα θαύμα ελπιζω πλέον να γράψω πάνω από 19 βιολογια άμα δεν αποφασίσουν να μας ισοπεδώσουν κι εκει αλλιως δεν με βλεπω να περνάω σε καμία απτις σχολές που θελω.


Νταξει, η απολυτη ταυτιση. Και εγω προσωπικα δινω 2η, οποτε δεν με παιρνει για τριτη. Ουτε οικονομικα, ουτε ψυχολογικα ουτε απο αποψη οτι αν δωσω τριτη (και αν περασω) θα εχω χασει 2 χρονια..
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Δεν υπάρχει ίσια αντιμετώπιση σε όλες τις κατευθύνσεις , η θεωρητική ήταν σε όλα ποιο εύκολη και έγραψε καλά ένα μεγάλο ποσοστό των μαθητών !
Εμείς που επιλέξαμε θετική και είχαμε αυτά τα θέματα πως θα κινηθούν οι βάσεις στις σχολές που περνάς από όλα τα πεδία ;
Αυτό είναι άδικο για τα παιδιά τις θετικής !
Είμαι απελπισμένη ,είχα διαβάσει πολύ και τώρα αυτό !
Ηρέμησε και μην απελπίζεσαι. Αν εσύ που είχες διαβάσει έγραψες όπως λες μέτρια, σίγουρα έτσι θα έγραψαν κι άλλοι που είχαν διαβάσει, οπότε οι βάσεις θα κατέβουν. Τώρα δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο, ό,τι έκανες έκανες και ελπίζεις για το καλύτερο. Περίμενε να δεις τα αποτελέσματα, μη φέρνεις την καταστροφή. :thumbup:
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Δεν υπάρχει ίσια αντιμετώπιση σε όλες τις κατευθύνσεις , η θεωρητική ήταν σε όλα ποιο εύκολη και έγραψε καλά ένα μεγάλο ποσοστό των μαθητών !
Εμείς που επιλέξαμε θετική και είχαμε αυτά τα θέματα πως θα κινηθούν οι βάσεις στις σχολές που περνάς από όλα τα πεδία ;
Αυτό είναι άδικο για τα παιδιά τις θετικής !
Είμαι απελπισμένη ,είχα διαβάσει πολύ και τώρα αυτό !


Δεν μας επηρεαζει εμας αυτο καπως,ομως. Ας ειχαν πιο ευκολα. Εγραψαν καλυτερα,αρα σε αυτους θα ανεβουν οι βασεις. Εμεις της θετικης ειχαμε πιο δυσκολα, αρα οι βασεις θα πεσουν. Δεν θα μεινεις εξω απο την σχολη επειδη η θεωρητικη ειχε ευκολα θεματα :laugh: Το μονο αδικο στην ολη κατασταση ειναι οτι πεφτει η ψυχολογια μας, ενω της θεωρητικης οχι
 

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Τα δυσκολοτερα της τελευταιας 10ετιας οπως λεει και ο ΟΕΦΕ.Μπορουσες να χασεις μορια απ ολα τα θεματα.
Στο Β υπερβαλαν (ουτε γιατροι να ειμασταν)
Ελπιζω σε κανενα 17 (τι να το κανω ομως; πιο πολυ με ενοιαζε να παρω τοσο στη φυσικη που εχει και συντελεστη σε εμενα)
 

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Νταξει, η απολυτη ταυτιση. Και εγω προσωπικα δινω 2η, οποτε δεν με παιρνει για τριτη. Ουτε οικονομικα, ουτε ψυχολογικα ουτε απο αποψη οτι αν δωσω τριτη (και αν περασω) θα εχω χασει 2 χρονια..


Σιγά που θα χάσεις και 2 χρόνια,άλλοι αποφασίζουν να ξανά δώσουν πανελλήνιες στα 26 τους. Είμαι της λογικής ότι αξίζει η προσπάθεια για να φέρουμε σε πέρας τα όνειρά μας!!
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Σιγά που θα χάσεις και 2 χρόνια,άλλοι αποφασίζουν να ξανά δώσουν πανελλήνιες στα 26 τους. Είμαι της λογικής ότι αξίζει η προσπάθεια για να φέρουμε σε πέρας τα όνειρά μας!!


Εστω. Απο οικονομικης αποψης δεν με παιρνει καθολου. Καθολου ομως. Γενικα ειμαι κι εγω της αποψης οτι πρεπει να το κυνηγας οσο μπορεις. Αλλα οταν δεν μπορεις να το κυνηγησεις αλλο, τι κανεις?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top