[13/06/2018] Φυσική Προσανατολισμού - Πόσο υπολογίζετε ότι γράψατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 26)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 6 23.1%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 5 19.2%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 3 11.5%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 2 7.7%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 1 3.8%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κουμπάκιας (δεν με αφορά - δεν απαντώ)

    Ψήφοι: 9 34.6%

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Οι των Θετικών Σπουδών συνεχίζουνε με Φυσική. :happy:

Για γενικές συζητήσεις προτιμήστε το θέμα Πανελλήνιες 2018. Για ό,τι αφορά την Φυσική Προσανατολισμού (πως τα πήγατε, τι απαντήσεις δώσατε, προβληματισμοί για το μάθημα και τις ασκήσεις κτλ), αυτό το θέμα είναι το πλέον κατάλληλο. :yes:

Το θέμα θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί όπου και θα προστεθούν τα θέματα και ενδεικτικές απαντήσεις σε αυτά. :)

Καλή επιτυχία!! :beer::beer:

Θέματα και Απαντήσεις στη Φυσική Προσανατολισμού - Πανελλήνιες 2018:
ΘΕΜΑΤΑ 2018 - ΦΥΣΙΚΗ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ

Απαντήσεις:
Από Φροντιστήρια Κελάφα


Άλλα Μαθήματα:
Γενικής Παιδείας


Προσανατολισμού



Χρήσιμοι Σύνδεσμοι:
Ο Τομέας Πανελλαδικών Εξετάσεων του iSchool
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Το θέμα είναι τώρα ανοιχτό και προσφέρεται για συζήτηση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Φαίνονται πολλά και σίγουρα είναι πολύ πιο δύσκολα από τα περσινά(17) και τα προπέρσινα(16) αλλά καμία σχέση με του 15 .
Μαρέσει για κάποιον λόγο το Β3
Ας μας πουν και τα παιδιά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα πρώτα 3 θέματα εκτός από πολλά φαίνονται και δύσκολα. Το 4ο παραδόξως δε μου φαίνεται τόσο δύσκολο στα ερωτήματά του, παρά την πολύπλοκη διάταξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dim1234

Νεοφερμένος

Ο Dim1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

S¡mos

Νεοφερμένος

Ο S¡mos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νοσηλευτικής Πελοποννήσου (Τρίπολη). Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Με μια πρώτη ματιά και απ' όσο θυμάμαι την ύλή από πέρυσι εξετάζονται όλα σε μεγάλο βαθμό. Το τρίτο θέμα ζόρικο αλλά γνώριμο για τους καλά προετοιμασμένους συνδυάζει ταλάντωση φαινόμενο doppler και κρούση. Το τέταρτο θέμα εμφανώς πιο πολύπλοκο και απαιτητικό από το περυσινό. Θα δυσκολευτούν αρκετά σήμερα οι μέτρια διαβάσμένοι και θα ξεχωρίσουν όσοι προετοιμάστηκαν στα πιο σύνθετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Υπάρχει θέμα χρόνου ήδη από τα ερωτήμα του Γ , αρνητικά σχόλια για το θεμα Δ βλέπω από φυσικούς .
Πιο δύσκολα από του 16, 17 ξεκάθαρα θέμα χρόνου .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Πφφ... :/: Kαι εγω οταν τα κοιταξα μου φανηκαν πολλα και δυσκολα (αλλα δεν θυμαμαι και παρα πολλα απο φυσικη οποτε ειχα την ελπιδα οτι ηταν η ιδεα μου). Καλη επιτυχια στα παιδια οπως και να'χει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannischx

Νεοφερμένος

Ο Giannischx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Τα θεματα ηταν δυσκολα ιδιαιτερα το δ4 αλλα οποιος ειχε προετοιμαστει θα μπορουσε να λυσει μεχρι Δ3. Ομως και παλυ ηταν πολλα τα θεματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βατά μέχρι αηδίας.Οι διαβασμένοι γράφουν 20.Απλά κουράζεται το χεράκι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Πιο δύσκολα από πέρυσι.Εβγαιναν "χαζά" αποτελέσματα στο Θέμα Δ οπότε ήταν εύκολο να κάνεις λάθος στις πράξεις.Απο πέρυσι έγραψα σίγουρα περισσότερο αλλά δεν ξέρω αν αρκεί ο βαθμός που υπολογίζω.Ερχεται πτώση στο 2ο πεδίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Φοβαμαι να ανοιξω τις απαντησεις γιατι δεν νομιζω να εχω γραψει πολυ καλα. Γενικα τα επιλογης και τα Β βατα, το Δ ηταν καλο (αρχικα φαινοταν πολυπλοκο αλλα τελικα οκευ).Προσωπικα βρηκα καλο αριθμο στο acm και δεν εσπαγα το κεφαλι μυο να βρω το λαθος αλλα δεν.., κατι θα μου διεφυγε :/ Το Γ δεν το συζητω καν, παιζει να μην το περιμενε κανεις. Σιγουρα εχω κανει λαθακια εκει επειδη δεν ειχα κανει τις ταλαντωσεις στο φροντιστηριο:down::down:

Ενας καλα προετοιμασμενος ομως,σιγουρα θα εγραφε καλα, δεν ηταν και τοοοσο τραγικα σε σχεση με αλλες χρονιες πιστευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dim1234

Νεοφερμένος

Ο Dim1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Φοβαμαι να ανοιξω τις απαντησεις γιατι δεν νομιζω να εχω γραψει πολυ καλα. Γενικα τα επιλογης και τα Β βατα, το Δ ηταν καλο (αρχικα φαινοταν πολυπλοκο αλλα τελικα οκευ).Προσωπικα βρηκα καλο αριθμο στο acm και δεν εσπαγα το κεφαλι μυο να βρω το λαθος αλλα δεν.., κατι θα μου διεφυγε :/ Το Γ δεν το συζητω καν, παιζει να μην το περιμενε κανεις. Σιγουρα εχω κανει λαθακια εκει επειδη δεν ειχα κανει τις ταλαντωσεις στο φροντιστηριο:down::down:

Ενας καλα προετοιμασμενος ομως,σιγουρα θα εγραφε καλα, δεν ηταν και τοοοσο τραγικα σε σχεση με αλλες χρονιες πιστευω.
πως γινεται να μην κανατε ταλαντωσεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Τίμια θέματα,θα ξεχωρίσουν αυτούς που είχαν δουλέψει παραπάνω σε συνθετα θεματα και σε θέμα χρονου .Στο Δ μόνο που διαβάζεις την εκφώνηση έχεις προβλέψει ήδη τα ερωτήματα οπότε πέρα από την συνηθισμένη πολυπλοκότητα καμιά ιδιαίτερη έκπληξη.

Λογικά θα αντισταθμίσουν την ευκολία των μαθηματικων.Βεβαια μένει και η χημεία για να κλείσει η αυλαία για να κάνουμε εκτιμήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
πως γινεται να μην κανατε ταλαντωσεις??


καναμε, απλα εγω ξεκινησα αργα φροντιστηριο (τον σεπτεμβρη) οποτε ειχα χασει τις αρμονικες...Εκανα μονο μερικα ιδιαιτερα για τα βασικα πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Έγραψα λοιπόν και σήμερα. Απάντησα σε όλα τα θέματα όποτε ελπίζω για μεγάλο βαθμό Αλλά ας τα σχολιάσω και Εγώ.
Θεμα Α: Καλύτερο από άλλες χρονιές με ερωτήματα που κάλυπταν μεγάλο μέρος της θεωρίας και την απαιτούσαν την κατανόηση της
Θέμα Β. Εύκολο β1 ενώ τα β2 και β3 μου άρεσαν σαν θέματα. Θεωρώ πως αυτά θα ξεχωρίσουν τους μέτριους από τους καλούς.
Θεμα Γ. Καθόλου αναμενόμενο και στην αρχή σκέφτεσαι οτι πρόκειται για ενα πολύ σύνθετο πρόβλημα που συνδυάζει κρούσεις, ταλαντώσεις και Doppler. Όμως τα ερωτήματα του ήταν υπερβολικά εύκολα. Τα Γ3 και Γ4 ειδικά ήταν κυριολεκτικά μόνο μια πράξη.
Θέμα Δ. Με το που το βλέπεις λες ο κλόουν λείπει. Στην πραγματικότητα ήταν 2 διαφορετικά προβλήματα ενωμένα με ενα νημα και μια ισορροπία που φαντάζει τέρας και δεν χρειάστηκε ποτέ. Ουσιαστικά και το θέμα Δ είχε ευκολα ερωτήματα για τους καλούς εκτός απτό Δ4 που είναι το μόνο ερώτημα σε όλη την φυσική που θα ξεχωρισει τις υψηλοβαθμες σχολες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ήλια Γ.

Νεοφερμένος

Η Ήλια Γ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
ρε παιδιά άμα το Δ4 δεν βρούμε αριθμούς και το γράψουμε χωρίς πολλές εξηγήσεις από τις 11 μονάδες στα 100 πόσο βλέπετε να περνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Εν τελει τα ανοιξα. Α και Β ολα σωστα, στο Γ3 ξεχασα να κανω την διαιρεση.. εγραψα οτι ο χρονος ειναι Τ/4, βρηκα την περιοδο αλλα ξεχασα να την διαιρεσω δια τεσσερα, ελπιζω να παρω τιποτα. Στο Γ4 εγραψα οτι ο ρυθμος μεταβολης της ορμης ισουνται με ΣFmax αλλα εβαλα 2DA, οποτε λαθακι.. Απροσεξιας βεβαια αυτα τα δυο, αλλα νταξει. Οτι εγινε εγινε. Το Δ3 το χασαμε ολο (εδω εριξα ενα δακρυ) και απο το Δ4 λογικα κατι θα εχω πιασει απο τους τυπους κλπ, λογικα καπου το εχασα στο μαθηματικο κομματι γιατι απ'οτι ειδα τις σχεσεις τις εγραψα σωστα. Λογικα θα εχω κοντα στο 15, τιμιο πιστευω,αντε με το πολυυυ ζορι 16.Περιμενα χειροτερα :loltooth::loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Έγραψα κι εγώ. Θέμα Α θεωρία κλασικά. Θέμα Β και τα 3 ήταν ωραία θεματάκια, πιστεύω θα δυσκολέψουν αρκετούς. Θέμα Γ αρκετά εύκολο, παρόλο που τρόμαζε σαν άσκηση. Προσωπικά έκανα μεγάλη γκάφα στο Γ3 και αντί να βάλω Τ/4 στον χρόνο έβαλα Τ/2 και έχασα τζάμπα από εκεί. Θέμα Δ τρόμαζε πολύ σαν σχήμα και νόμιζες ότι θα έχει ισορροπίες και χίλια δυο. Τελικά όμως εκείνο το νήμα που ένωνε τα δυο συστήματα κοβόταν κατευθείαν και τα πράγματα γίνονταν πιο απλά. Δ1, Δ2, Δ3 δεν ήταν τρομερά απαιτητικά, το Δ4 ήθελε πολύ δουλειά, ήθελε να συσχετίσεις επιταχύνσεις και ήταν γενικά ζόρικο ερώτημα. Επίσης, ήθελαν προσοχή και στη διαχείριση του χρόνου.
Προσωπικά τα πήγα πολύ καλά και μάλλον έχασα μόνο από τη μαλακία στο Γ3. Πάμε γερά χημεία να τελειώσουμε.

Λογικά θα αντισταθμίσουν την ευκολία των μαθηματικων.
Τα μαθηματικά για τη μεγάλη πλειοψηφία των μαθητών φάνηκαν πολύ δύσκολα. Οπότε θα έλεγα ότι προστίθενται στη δυσκολία (κατά γενική ομολογία) των μαθηματικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top