jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Οι πανελλήνιες εξετάσεις συνχίζονται για την Ομάδα Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών με το δεύτερο μάθημα αυξημένης βαρύτητας: την Ιστορία.

Καλή επιτυχία και καθαρό μυαλό σε όλους τους υποψηφίους! :spasiklas:

Για γενικές συζητήσεις προτιμήστε το θέμα Πανελλήνιες 2019. Για ό,τι αφορά την Ιστορία (πώς τα πήγατε, τι απαντήσεις δώσατε, προβληματισμοί για το μάθημα κτλ), αυτό το θέμα είναι το πλέον κατάλληλο.

Το θέμα θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί, όπου και θα προστεθούν τα θέματα και οι ενδεικτικές απαντήσεις σε αυτά από διάφορα φροντιστήρια!

Σημείωση συντονιστών: Επειδή τις ημέρες των εξετάσεων τα μηνύματα θα είναι πολυάριθμα, παρακαλούνται τα μέλη, αν εντοπίσουν κάποιο μήνυμα που αντιβαίνει στους όρους χρήσης του forum, να το αναφέρουν στους συντονιστές μέσω της χρήσης του συστήματος αναφοράς μηνύματος. Υπενθυμίζουμε ότι η αναφορά γίνεται πατώντας το κουμπί
στο κάτω μέρος των μηνυμάτων.


Θέματα
Απαντήσεις (Φροντιστήρια Κελάφας)


Προηγούμενα μαθήματα:
 
Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρώ πολύ βατά τα θέματα της Ιστορίας, καθώς θυμάμαι τα χωρία τα οποία χρειάζονται στις απαντήσεις μετά από 4 χρόνια :lol: Βέβαια το θέμα Δ σε εμάς ήταν εκτός ύλης, αλλά παρόλα αυτά θεωρώ ότι η ανάπτυξη των δικτύων συγκοινωνίας από τον Τρικούπη είναι από τα sos.

Περιμένω να ακούσω και τις γνώμες των παιδιών που έδωσαν, βέβαια, γιατί ίσως εγώ λόγω αντικειμένου σπουδών να έχω αποκτήσει μεγαλύτερη εξοικείωση με αυτά τα θέματα :P
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά θεωρώ πολύ βατά τα θέματα της Ιστορίας, καθώς θυμάμαι τα χωρία τα οποία χρειάζονται στις απαντήσεις μετά από 4 χρόνια :lol: Βέβαια το θέμα Δ σε εμάς ήταν εκτός ύλης, αλλά παρόλα αυτά θεωρώ ότι η ανάπτυξη των δικτύων συγκοινωνίας από τον Τρικούπη είναι από τα sos.

Συμφωνώ!
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Τα θέματα μου φάνηκαν βατά, γενικά. Πιστεύω τα παιδιά που προετοιμάστηκαν καλά δε θα δυσκολευτούν να γράψουν πολύ πολύ καλά.
Εύχομαι καλά αποτελέσματα και καλή συνέχεια! Δύο μαθήματα μένουν και τέλος! Γερά!:clapup:
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Το Γ και το Δ θέμα έχουν εύστοχες ερωτήσεις. Για να πάρεις όλες τις μονάδες δεν αρκεί η παπαγαλία, πρέπει να ξεδιπλώσεις την κριτική και συνδυαστική σου σκέψη, γιατί χρειάζονται κομμάτια από διαφορετικά κεφάλαια. Αξιοσημείωτο και ότι ζητήθηκε ορισμός της ΕΑΠ, που θέλει συγκέντρωση και επεξεργασία πολλών διάσπαρτων πληροφοριών. Γενικά, από το 2016 και μετά παρατηρείται στροφή σε πιο «έξυπνα» θέματα, κάτι πολύ θετικό κατά τη γνώμη μου. Πριν το 16 αρκούσε να έχεις παπαγαλίσει τα πάντα και έπαιρνες 20.

Από άποψη χρόνου, νομίζω ότι τα φετινά είναι πιο εύκολα από τα αντίστοιχα περυσινά(πολλοί την πάτησαν πέρσι με το χρόνο, μεταξύ αυτών κι εγώ :P). Το Α και το Β θέμα βγαίνουν σε 30-40 λεπτά, ενώ οι πηγές στα Γ και Δ δεν είναι μεγάλες και συνεπώς δε θα κοστίσει πολύ χρόνο να κάνεις συνθετική ανάλυση.

Γενικά πολύ ωραία θέματα. Θα φανεί ποιος έχει κατανοήσει και αφομοιώσει καλύτερα την ύλη, όχι ποιος την έχει παπαγαλίσει, και ούτε χρειάζεται να έχεις μαγικό χέρι, για να τα γράψεις όλα. Έτσι πρέπει να είναι τα θέματα της ιστορίας.
 

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Μια χαρά μου φάνηκαν,κάποια ήθελαν συνδυαστική και κριτική σκέψη(π.χ. το Β1), τα πρόλαβα όλα και είχα και λίγο χρόνο στο τέλος να ξεφυλλίσω το τετράδιο. Είχα κάνει πιο δύσκολα πράγματα στο φροντιστήριο και πάντα έγραφα 85+. Οπότε για σήμερα θα πω πάνω απο 90 αλλά θα δείξει. Καλή επιτυχία σε όλους! Πάμε για τα Λατινικά τώρα! :)

Υ.Γ. Ξεμπέρδεψα με την παπαγαλία της Ιστορίας!!! :dance3:
 

Carpe_Diem

Νεοφερμένος

Η Άλκηστις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με ολους! Το μεγάλο μου άγχος ήταν η διαχείρηση του χρονου και επειδή στο φροντιστήριο αντιμετωπίσαμε μεγαλύτερα σε έκταση διαγωνίσματα δεν είχα τόσο μεγάλο θέμα σήμερα! Ευτυχώς δεν μας χαντάκωσαν ως προς την έκταση των απαντήσεων οπως συνέβη πέρυσι...Ωραία τα θέματα, ένα μάλιστα από τα παραθέματα στην άσκηση από το κρητικό το είχα επεξεργαστεί και μέσα στη χρόνια:pleasantry:εύχομαι να τα πήγατε όλοι πολύ καλά και οι βαθμοί σας να είναι ψηλότεροι και από αυτούς που περιμένετε! Πάμε για τα Λατινικά, ένα ακόμα έμεινε!!
 

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Εμεις καταρχας σημερα χαλια γραψαμε.

Τα θέματα ηταν καταρχας δυσκολα και ο καθενας μας εγραψε, οπως ειπα, χαλια καθως γραψαμε και βλακιες. Αλλοι απο εμας δεν εγραψαν ουτε το θεμα Β2 ή τις υπολοιπες ασκησεις ή ακομα, γραψαμε και οτι να'ναι.

Εγω προσωπικα δεν θα καθισω να ξανα στεναχωρηθω με την καμια. Ουτε θα ξανα θυμωσω, ουτε θα ξανα κλαψω, τιποτε απο αυτα δε θα ξανα κανω. Και ειναι λογικο διοτι ολοι χαλια γραψαμε στη τελικη. Εξαλλου, εδω καλα καλα οπως εμαθα, εγραψαν χαλια στην Αθηνα την ημερα που γραφαμε εκθεση. Οποτε ειναι και αυτο ενα παραδειγμα προς εμας ως προς το γεγονος οτι και εμεις γραψαμε χαλια.

Και να πω και κατι που επισης καταλαβα;

Ειτε αποτυχουμε τελικα, ειτε επιτυχουμε, τουλάχιστον στην περίπτωση που οντως αποτυχουμε θα εχουμε αποτυχει ολοι "ομαδικως" και θα συμπασχουμε σε αυτο διοτι δε θα ειμαστε οι μονοι (δηλαδη ο καθενας μας ξεχωριστα) ακομα και στην περιπτωση που επιτυχουμε τελικα εστω και απο θαυμα.

Επισης, αυτο το παω και σε συνδυασμό με την αποψη του Αριστοτελη απο την Ενοτητα 10 των ηθικων νικομαχειων του οτι "ειναι παρα πολυ ευκολο να αποτυχεις στον στοχο σου αλλα δυσκολο να τον επιτυχεις". Σιν και και αυτο οτι το καλο γινεται με εναν τροπο ενω το κακο με χιλιους τοσους τροπους. Αυτο ειναι στην δικη μας την περίπτωση. Ειδικα με το πως εχουν τα πραγματα με το συστημα φετος.

Τελικα νομιζω πως καναμε λαθος οτι θα επιτυχουμε με την πρωτη ευκαιρια αφου ολοι τα βλεπαμε ολα "ροδινα" οτι θα περασουμε ακομα και να ειχαμε ενθαρυνει ο ενας τον αλλο οτι θα τα καταφερουμε στην αρχη. Και μαλλον ειναι λογικο γιατι κανεις μας δεν ηθελε να σκεφτει το ενδεχομενο του τι θα γινει αν γραψει χαλια και την συνέπεια οτι ο κοπος μας δε θα ανταμειφθει. Ειτε κάποιοι απο εμας ξοδεψαν και λεφτα στα φροντιστηρια ολη την χρονια, ειτε οχι και οτι βοηθεια ηθελε, την επαιρνε απο το σχολειο. (Εγω προσωπικα απο το σχολειο επαιρνα οτι βοηθεια μου χρειαζοταν).

Αυτα ειχα να πω με βαση το πως εχουν τα πραγματα στην πραγματικότητα μας.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτα ειχα να πω με βαση το πως εχουν τα πραγματα στην πραγματικότητα μας.


Αγαπητή μου θα σε παρακαλούσα να αφήσεις για αργότερα τα συμπεράσματα, τις κρίσεις και την έκφραση της πικρίας σου! Δεν έχει τελειώσει τίποτα ακόμα! Μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου!΄Αδειασε το μυαλό σου από τα πάντα και στρώσου στα Λατινικά σαν να είναι το πρώτο μάθημα που δίνεις! Θα μου πεις δεν είναι εύκολο! Ασφαλώς και δεν είναι αλλά επειδή σε βλέπω να το παλεύεις, είναι κρίμα να σε πάρει από κάτω τελευταία στιγμή. Δεν μπορείς να ξέρεις πώς ακριβώς θα αξιολογηθούν αυτά που έγραψες! Εικάζουμε αλλά δεν ξέρουμε! Θα είναι κρίμα να είναι τα Λατινικά το διαβατήριό σου για τη σχολή που θέλεις κι εσύ να μην τα πας καλά επειδή παραιτήθηκες στην τελική ευθεία. Τότε θα είναι να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο!. Ξεκουράσου λίγο να ανακτήσεις τις δυνάμεις σου και κάνε ο,τι καλύτερο μπορείς! Τουλάχιστον ο,τι και να γίνει μετά, θα είσαι εντάξει με τον εαυτό σου!
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Εμεις καταρχας σημερα χαλια γραψαμε.

Τα θέματα ηταν καταρχας δυσκολα και ο καθενας μας εγραψε, οπως ειπα, χαλια καθως γραψαμε και βλακιες. Αλλοι απο εμας δεν εγραψαν ουτε το θεμα Β2 ή τις υπολοιπες ασκησεις ή ακομα, γραψαμε και οτι να'ναι.

Εγω προσωπικα δεν θα καθισω να ξανα στεναχωρηθω με την καμια. Ουτε θα ξανα θυμωσω, ουτε θα ξανα κλαψω, τιποτε απο αυτα δε θα ξανα κανω. Και ειναι λογικο διοτι ολοι χαλια γραψαμε στη τελικη. Εξαλλου, εδω καλα καλα οπως εμαθα, εγραψαν χαλια στην Αθηνα την ημερα που γραφαμε εκθεση. Οποτε ειναι και αυτο ενα παραδειγμα προς εμας ως προς το γεγονος οτι και εμεις γραψαμε χαλια.

Και να πω και κατι που επισης καταλαβα;

Ειτε αποτυχουμε τελικα, ειτε επιτυχουμε, τουλάχιστον στην περίπτωση που οντως αποτυχουμε θα εχουμε αποτυχει ολοι "ομαδικως" και θα συμπασχουμε σε αυτο διοτι δε θα ειμαστε οι μονοι (δηλαδη ο καθενας μας ξεχωριστα) ακομα και στην περιπτωση που επιτυχουμε τελικα εστω και απο θαυμα.

Επισης, αυτο το παω και σε συνδυασμό με την αποψη του Αριστοτελη απο την Ενοτητα 10 των ηθικων νικομαχειων του οτι "ειναι παρα πολυ ευκολο να αποτυχεις στον στοχο σου αλλα δυσκολο να τον επιτυχεις". Σιν και και αυτο οτι το καλο γινεται με εναν τροπο ενω το κακο με χιλιους τοσους τροπους. Αυτο ειναι στην δικη μας την περίπτωση. Ειδικα με το πως εχουν τα πραγματα με το συστημα φετος.

Τελικα νομιζω πως καναμε λαθος οτι θα επιτυχουμε με την πρωτη ευκαιρια αφου ολοι τα βλεπαμε ολα "ροδινα" οτι θα περασουμε ακομα και να ειχαμε ενθαρυνει ο ενας τον αλλο οτι θα τα καταφερουμε στην αρχη. Και μαλλον ειναι λογικο γιατι κανεις μας δεν ηθελε να σκεφτει το ενδεχομενο του τι θα γινει αν γραψει χαλια και την συνέπεια οτι ο κοπος μας δε θα ανταμειφθει. Ειτε κάποιοι απο εμας ξοδεψαν και λεφτα στα φροντιστηρια ολη την χρονια, ειτε οχι και οτι βοηθεια ηθελε, την επαιρνε απο το σχολειο. (Εγω προσωπικα απο το σχολειο επαιρνα οτι βοηθεια μου χρειαζοταν).

Αυτα ειχα να πω με βαση το πως εχουν τα πραγματα στην πραγματικότητα μας.

Debbie μου, λυπάμαι πολύ που δεν έγραψες καλά, σε είχα και στο μυαλό μου επειδή σου είχα απαντήσει στο θέμα για τις ιστορικές πηγές.
Σε παρακαλώ, όπως γράφεις και στο μήνυμά σου ότι έχεις αποφασίσει, να μην κλάψεις ξανά, ούτε να στενοχωρηθείς. Και η αποτυχία μέσα στη ζωή είναι και δεν ξέρεις ακόμα ούτε τι θα συμβεί όταν βγουν οι βαθμοί, πρώτα, κι έπειτα οι βάσεις, ούτε μακροπρόθεσμα ποια θα είναι η πορεία σου και πώς θα πραγματοποιήσεις τους στόχους σου (ή αν αλλάξουν οι στόχοι σου στην πορεία, κι αυτό υπάρχει σαν πιθανότητα).
Καλά σου τα λέει η @Λένω, άκουσέ την, μάζεψε τις δυνάμεις σου και προχώρα.
Σου στέλνω μία ψηφιακή αγκαλιά και σου εύχομαι να τα πας πολύ πολύ καλά στα Λατινικά και να μην σε παίρνει από κάτω.:give_rose:
 
Τελευταία επεξεργασία:

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Εμεις καταρχας σημερα χαλια γραψαμε.

Τα θέματα ηταν καταρχας δυσκολα και ο καθενας μας εγραψε, οπως ειπα, χαλια καθως γραψαμε και βλακιες. Αλλοι απο εμας δεν εγραψαν ουτε το θεμα Β2 ή τις υπολοιπες ασκησεις ή ακομα, γραψαμε και οτι να'ναι.

Εγω προσωπικα δεν θα καθισω να ξανα στεναχωρηθω με την καμια. Ουτε θα ξανα θυμωσω, ουτε θα ξανα κλαψω, τιποτε απο αυτα δε θα ξανα κανω. Και ειναι λογικο διοτι ολοι χαλια γραψαμε στη τελικη. Εξαλλου, εδω καλα καλα οπως εμαθα, εγραψαν χαλια στην Αθηνα την ημερα που γραφαμε εκθεση. Οποτε ειναι και αυτο ενα παραδειγμα προς εμας ως προς το γεγονος οτι και εμεις γραψαμε χαλια.

Και να πω και κατι που επισης καταλαβα;

Ειτε αποτυχουμε τελικα, ειτε επιτυχουμε, τουλάχιστον στην περίπτωση που οντως αποτυχουμε θα εχουμε αποτυχει ολοι "ομαδικως" και θα συμπασχουμε σε αυτο διοτι δε θα ειμαστε οι μονοι (δηλαδη ο καθενας μας ξεχωριστα) ακομα και στην περιπτωση που επιτυχουμε τελικα εστω και απο θαυμα.

Επισης, αυτο το παω και σε συνδυασμό με την αποψη του Αριστοτελη απο την Ενοτητα 10 των ηθικων νικομαχειων του οτι "ειναι παρα πολυ ευκολο να αποτυχεις στον στοχο σου αλλα δυσκολο να τον επιτυχεις". Σιν και και αυτο οτι το καλο γινεται με εναν τροπο ενω το κακο με χιλιους τοσους τροπους. Αυτο ειναι στην δικη μας την περίπτωση. Ειδικα με το πως εχουν τα πραγματα με το συστημα φετος.

Τελικα νομιζω πως καναμε λαθος οτι θα επιτυχουμε με την πρωτη ευκαιρια αφου ολοι τα βλεπαμε ολα "ροδινα" οτι θα περασουμε ακομα και να ειχαμε ενθαρυνει ο ενας τον αλλο οτι θα τα καταφερουμε στην αρχη. Και μαλλον ειναι λογικο γιατι κανεις μας δεν ηθελε να σκεφτει το ενδεχομενο του τι θα γινει αν γραψει χαλια και την συνέπεια οτι ο κοπος μας δε θα ανταμειφθει. Ειτε κάποιοι απο εμας ξοδεψαν και λεφτα στα φροντιστηρια ολη την χρονια, ειτε οχι και οτι βοηθεια ηθελε, την επαιρνε απο το σχολειο. (Εγω προσωπικα απο το σχολειο επαιρνα οτι βοηθεια μου χρειαζοταν).

Αυτα ειχα να πω με βαση το πως εχουν τα πραγματα στην πραγματικότητα μας.


Άραξε και να απέτυχες δηλαδή, όλα γίνονται για κάποιον σκοπό! Τίποτα δεν είναι τυχαίο στη ζωή.
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Κι εγώ πήγα χάλια σήμερα. Έγραψα καλά στα Αρχαία και σήμερα ήρθε ένα γερό χαστούκι που έθεσε τέρμα στους στόχους που είχα θέσει.
 

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Κι εγώ πήγα χάλια σήμερα. Έγραψα καλά στα Αρχαία και σήμερα ήρθε ένα γερό χαστούκι που έθεσε τέρμα στους στόχους που είχα θέσει.


Ποτέ μη λες ποτέ! Προετοιμάσου καλά για το επόμενο μάθημα! :)
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Κι εγώ πήγα χάλια σήμερα. Έγραψα καλά στα Αρχαία και σήμερα ήρθε ένα γερό χαστούκι που έθεσε τέρμα στους στόχους που είχα θέσει.

@Triant_3, μην το λες αυτό, μην βιάζεσαι να βγάλεις οποιοδήποτε συμπέρασμα. Δώσε όλες σου τις δυνάμεις στα Λατινικά και δεν ξέρεις πώς θα είναι τα αποτελέσματα, τα μόρια, οι βάσεις. Σου εύχομαι καλή επιτυχία!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τελικά είναι απολύτως απαραίτητοι οι ψυχολόγοι στα σχολεία!!!
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Πατωσα... Θα είναι θαύμα αν έγραψα 8..
 

Nick Konst

Νεοφερμένος

Ο Nick Konst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδια σημερα οπως ειναι γνωστο γραφαμε πανελληνιες αλλα εκανα ενα λαθος που μπορει να μου κοστισει ακριβα...αφου βγενω ολα καλα ολα ενταξει παμε για καφεδακι με τα φιλαρακια μου και ανοιγοντας το κινητο καταλαβαινω οτι εγραψα λαθος ημερομηνια.Στον πινακα αναγραφοταν η ημερομηνια αλλα δεν φαινοταν καθαρα το πρωτο νουμερο ετσι εγω ασυνηδητα και με το αγχος που ειχα αντι φια 12/6 εγραψα 22/6.Σας παρακλω πειτε αν κινδυνευω νε μηδενισμο και αν ναι τι να κανω
 

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Παιδια σημερα οπως ειναι γνωστο γραφαμε πανελληνιες αλλα εκανα ενα λαθος που μπορει να μου κοστισει ακριβα...αφου βγενω ολα καλα ολα ενταξει παμε για καφεδακι με τα φιλαρακια μου και ανοιγοντας το κινητο καταλαβαινω οτι εγραψα λαθος ημερομηνια.Στον πινακα αναγραφοταν η ημερομηνια αλλα δεν φαινοταν καθαρα το πρωτο νουμερο ετσι εγω ασυνηδητα και με το αγχος που ειχα αντι φια 12/6 εγραψα 22/6.Σας παρακλω πειτε αν κινδυνευω νε μηδενισμο και αν ναι τι να κανω


Δε νομίζω. Θα καταλάβουν ότι ήταν απροσεξία.
Οι επιτηρητές δεν το είδαν; Λογικά έπρεπε να σου το πουν.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Παιδια σημερα οπως ειναι γνωστο γραφαμε πανελληνιες αλλα εκανα ενα λαθος που μπορει να μου κοστισει ακριβα...αφου βγενω ολα καλα ολα ενταξει παμε για καφεδακι με τα φιλαρακια μου και ανοιγοντας το κινητο καταλαβαινω οτι εγραψα λαθος ημερομηνια.Στον πινακα αναγραφοταν η ημερομηνια αλλα δεν φαινοταν καθαρα το πρωτο νουμερο ετσι εγω ασυνηδητα και με το αγχος που ειχα αντι φια 12/6 εγραψα 22/6.Σας παρακλω πειτε αν κινδυνευω νε μηδενισμο και αν ναι τι να κανω

Λοιπόν, αυτό με την διαφορετική ημερομηνία το είχα κάνει κι εγώ τον καιρό του Νώε που έδινα Πανελλήνιες.
Αυτό που μου είχαν πει κι εμένα τότε και που σκέφτομαι ότι λογικά πρέπει να ισχύει είναι ότι εφόσον το γραπτό σου μαζεύτηκε μαζί με τα υπόλοιπα, συγκεντρώθηκε στο σχολείο σου μαζί με όλα τα υπόλοιπα γραπτά τη συγκεκριμένη ημερομηνία, είναι στο "τετραδιάκι" το επίσημο που δίνουν και έχει τα υπόλοιπα στοιχεία σου ολόσωστα, δεν υπάρχει κανένα θέμα, δεν είσαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που έκανε λάθος την ημερομηνία, μην αγχώνεσαι, δεν παίζει μηδενισμός από τέτοια.
Τώρα, αν πέφτω κάπου έξω, αν έχει αλλάξει κάτι απ' τον καιρό του Νώε που έδινα εγώ, αν υπάρχει κάποια οδηγία που να αναφέρει και την ημερομηνία κι εγώ την αγνοώ, καλύτερα να σε συμβολεύσει κάποιο άτομο που να το ξέρει 100% και να σε κατευθύνει αναλόγως (πχ. αν πρέπει να στείλεις κάποιο mail στο Υπουργείο ή κάτι).
Σε κάθε περίπτωση, είναι σίγουρα κάτι που λύνεται, οπότε μην αγχώνεσαι! Γερά για τα Λατινικά και καλή επιτυχία!:clapup:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top