10%

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,613 μηνύματα.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,408 μηνύματα.
τι να πω?
Λεω οτι αν κανει το παιδι το μηναγραφικο τοτε η αποτυχια ειναι σιγουρη.
Άρα το παιδί θα αποτύχει αν επιλέξει να σπουδάσει κάτι που θέλει αλλά δεν θα αποτύχει αν επιλέξει κάποιος άλλος γι' αυτό. Ωραία λογική :dizzy2:
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,613 μηνύματα.
Άρα το παιδί θα αποτύχει αν επιλέξει να σπουδάσει κάτι που θέλει αλλά δεν θα αποτύχει αν επιλέξει κάποιος άλλος γι' αυτό. Ωραία λογική :dizzy2:
Σωστος.....αλλα αν διαβαζες και οτι εχω γραψει πιο καλα ακομα
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Θα ήθελα, όσο γίνεται, να μου απαντήσετε με βεβαιότητα στην ερώτησή μου. Τη σχολή που δήλωσα στο μηχανογραφικό, απορρίπτοντάς την με το 10% για μία άλλη, μπορώ να μεταβώ σε αυτήν την άλλη και να ξεκινήσω από αυτήν μαθήματα απ' την φετινή χρονιά; Ευχαριστώ πολύ. Να σημειώσω ότι τώρα κατέθεσα μηχανογραφικό.

Η αληθεια ειναι οτι κ εγω διακρινω ενα θεματακι στη συνταξη του γραπτου σου λογου. Ο λογος που δε σε καταλαβαινουν ευκολα τα παιδια, ειναι επειδη θεωρεις καποια πραγματα που εχεις στο μυαλο σου, αυτονοητα για τους αλλους, ενω στην ουσια δεν εχεις περιγραψει με λεξεις πληρως αυτο που σκεφτεσαι. Προσπαθησε να δινεις περισσοτερα στοιχεια οταν ρωτας κατι, ωστε να μπορει ο αναγνωστης να μπει στο νοημα εστω κ απ τα συμφραζομενα. Αν πχ μας ελεγες ποιες σχολες ειναι αυτες που αναφερεσαι, αντι για την δεινα και την ταδε, το πραγμα πιστευω θα ηταν πιο ξεκαθαρο.

Σχετικα τωρα με αυτο που σκεφτεσαι, αν καταλαβα καλα, εχεις περασει σε μια σχολη που μαλλον μετανιωσες, γιατι ειχες καποια αλλη ως στοχο και ετυχε να περασεις σε μια δευτερη επιλογη (ή απλα μετανιωσες για την πρωτη σου επιλογη), αλλα τελικα θεωρεις οτι με το 10% ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα σου κατσει του χρονου αυτη που θες. Οποτε θες να πας φετος στη σχολη που γουσταρεις για την οποια θα κανεις το 10% του χρονου, ωστε να παρακολουθησεις ατυπα μαθηματα εκει για ενα χρονο.

Μπορεις να το κανεις αυτο, αν και δε θα εχεις προσβαση παντου λογικα, θα εισαι λιγο σαν guest star καθολη τη χρονια και ισως αν γνωριστεις με τους καθηγητες να σε αφησουν να παρακολουθεις και εργαστηρια, αλλα εχεις σκεφτει μετα τι θα γινει αν τελικα αγαπησεις αυτη τη σχολη και δεν περασεις με το 10%? Θα απογοητευτεις πληρως και πως θα το αντιμετωπισεις αυτο μετα, θα δωσεις ξανα πανελληνιες ή παλι 10% ευχομενη να σου κατσει την επομενη χρονια?

Οπως και να χει παντως, γραψου στη σχολη που περασες και ζητα επιτοπου αναστολη φοιτησης, ωστε να μη χασεις τα εξαμηνα και να παγωσεις τις σπουδες σου σε αυτην, οποτε να εχεις μια δικλειδα ασφαλειας σε περιπτωση αποτυχιας της δευτερης επιλογης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,613 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι οτι κ εγω διακρινω ενα θεματακι στη συνταξη του γραπτου σου λογου. Ο λογος που δε σε καταλαβαινουν ευκολα τα παιδια, ειναι επειδη θεωρεις καποια πραγματα που εχεις στο μυαλο σου, αυτονοητα για τους αλλους, ενω στην ουσια δεν εχεις περιγραψει με λεξεις πληρως αυτο που σκεφτεσαι. Προσπαθησε να δινεις περισσοτερα στοιχεια οταν ρωτας κατι, ωστε να μπορει ο αναγνωστης να μπει στο νοημα εστω κ απ τα συμφραζομενα. Αν πχ μας ελεγες ποιες σχολες ειναι αυτες που αναφερεσαι, αντι για την δεινα και την ταδε, το πραγμα πιστευω θα ηταν πιο ξεκαθαρο.

Σχετικα τωρα με αυτο που σκεφτεσαι, αν καταλαβα καλα, εχεις περασει σε μια σχολη που μαλλον μετανιωσες, γιατι ειχες καποια αλλη ως στοχο και ετυχε να περασεις σε μια δευτερη επιλογη (ή απλα μετανιωσες για την πρωτη σου επιλογη), αλλα τελικα θεωρεις οτι με το 10% ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα σου κατσει του χρονου αυτη που θες, και θες να πας φετος στη σχολη που γουσταρεις για την οποια θα κανεις το 10% του χρονου, ωστε να παρακολουθησεις ατυπα μαθηματα εκει για ενα χρονο.

Μπορεις να το κανεις αυτο, αν και δε θα εχεις προσβαση παντου λογικα, θα εισαι λιγο σαν guest star καθολη τη χρονια και ισως αν γνωριστεις με τους καθηγητες να σε αφησουν να παρακολουθεις και εργαστηρια, αλλα εχεις σκεφτει μετα τι θα γινει αν τελικα αγαπησεις αυτη τη σχολη και δεν περασεις με το 10%? Θα απογοητευτεις πληρως και πως θα το αντιμετωπισεις αυτο μετα, θα δωσεις ξανα πανελληνιες ή παλι 10% ευχομενη να σου κατσει την επομενη χρονια?

Οπως και να χει παντως, γραψου στη σχολη που περασες και ζητα επιτοπου αναστολη φοιτησης, ωστε να μη χασεις τα εξαμηνα και να παγωσεις τις σπουδες σου σε αυτην, οποτε να εχεις μια δικλειδα ασφαλειας σε περιπτωση αποτυχιας της δευτερης επιλογης.
Τι δεν καταλαβαινεις στο λογο μου?...να ανοιξω επιτοπου ενα σαμιωτικο γλυκο να τα δεις ολα.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,613 μηνύματα.

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Ντροπη σου... στην χωρα του ημίγλυκου νεκταρ και του Πυθαγόρα ...ρακες ?

Τιποτα μονο αμβρωσιες.... και οτι αλλο ντοπιο δυνατο.
Εδω εχεις ενα δικιο, αλλα για καποιο λογο πρεπει να υπαρχουν αρκετοι Κρητικοι φοιτητες στη Σαμο, γιατι τα βραδια ολο ρακες τους εβλεπα να πινουν! Που ξερεις, μπορει στην Κρητη πλεον να πινουν κρασι Σαμου.
Λες να οφειλεται κ αυτο στην κλιματικη αλλαγη? :swimming:
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,613 μηνύματα.
Εδω εχεις ενα δικιο, αλλα για καποιο λογο πρεπει να υπαρχουν αρκετοι Κρητικοι φοιτητες στη Σαμο, γιατι τα βραδια ολο ρακες τους εβλεπα να πινουν! Που ξερεις, μπορει στην Κρητη πλεον να πινουν κρασι Σαμου.
Λες να οφειλεται κ αυτο στην κλιματικη αλλαγη? :swimming:
οχι ,,,οι κρητικοί ειναι σωβινες ,,επειδη η κρητη βγαζει πολυ καλα πραματα ,,μονο εκει ειναι τα καλα
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Άρα το παιδί θα αποτύχει αν επιλέξει να σπουδάσει κάτι που θέλει αλλά δεν θα αποτύχει αν επιλέξει κάποιος άλλος γι' αυτό. Ωραία λογική :dizzy2:
Το μηχανογραφικό είναι πολύ σημαντικό, πρέπει να γνωρίζεις τίς σχολές τί ακριβώς θά σπουδάσεις,αν ή σχολή σου δίνει επαγγελματικά δικαιώματα, τί επαγγελματική αποκατάσταση και προοπτικές έχει,αν ή σχολή είναι αντίστοιχη για μετεγγραφές, είναι sudoku
Ειδικά με τίς νέες σχολές ή τά πρώην ΤΕΙ
Ο Γιάννης έχει απόλυτο δίκιο, είναι γνώστης, Θεός για σχολές και μετεγγραφές
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 191 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,613 μηνύματα.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,408 μηνύματα.
Το μηχανογραφικό είναι πολύ σημαντικό, πρέπει να γνωρίζεις τίς σχολές τί ακριβώς θά σπουδάσεις,αν ή σχολή σου δίνει επαγγελματικά δικαιώματα, τί επαγγελματική αποκατάσταση και προοπτικές έχει,αν ή σχολή είναι αντίστοιχη για μετεγγραφές, είναι sudoku
Ειδικά με τίς νέες σχολές ή τά πρώην ΤΕΙ
Ο Γιάννης έχει απόλυτο δίκιο, είναι γνώστης, Θεός για σχολές και μετεγγραφές
Εάν ένας νέος 17 χρονών δε μπορεί να τα δει όλα αυτά, που είναι διαθέσιμα στο ίντερνετ δωρεάν, τότε έχει πρόβλημα. Οι υπόλοιποι δηλαδή πώς βγάλαμε άκρη; Μπήκαμε ίντερνετ, είδαμε προγράμματα σπουδών, επαγγελματικά δικαιώματα και προοπτικές, αντιστοιχίες για μετεγγραφή κλπ. Δεν παίξαμε sudoku, απλά κληθήκαμε να πάρουμε μια ώριμη απόφαση.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Αυτό είναι τραγικό, σπουδάζεις 4+ Χρόνια και τελικά το πτυχίο που παίρνεις είναι άχρηστο
Αχρηστο για οσους στοχευουν ισως στο Ελληνικον δημοσιον. Για τον ιδιωτικο τομεα και το εξωτερικο ομως, μια χαρα χρησιμο ειναι.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,613 μηνύματα.
Αυτό είναι τραγικό, σπουδάζεις 4+ Χρόνια και τελικά το πτυχίο που παίρνεις είναι άχρηστο
ε οχι και αχρηστο ... μη εκμεταλευσιμο ναι ,,αλλα εχει πιασει τοπο σε σενα.
πχ εσενα σε εχει εξασκησει στην αληθεια και την αποδειξη...λαθος?
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
:hmm: Αμ ετσι εξηγειται λοιπον, γι' αυτο πριν κατι ελεγε για νεκταρ...:king::rolleyes:
Και αμβροσία :beer:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εάν ένας νέος 17 χρονών δε μπορεί να τα δει όλα αυτά, που είναι διαθέσιμα στο ίντερνετ δωρεάν, τότε έχει πρόβλημα. Οι υπόλοιποι δηλαδή πώς βγάλαμε άκρη; Μπήκαμε ίντερνετ, είδαμε προγράμματα σπουδών, επαγγελματικά δικαιώματα και προοπτικές, αντιστοιχίες για μετεγγραφή κλπ. Δεν παίξαμε sudoku, απλά κληθήκαμε να πάρουμε μια ώριμη απόφαση.
Δεν έχεις άδικο έτσι έπρεπε να συμβαίνει αλλά υπάρχουν πααααρα πολλά παιδιά που είναι στην κοσμαρα τους
Δεν κάνουν τόν κόπο ούτε τι μαθήματα θα έχουν και βρίσκονται σε μία σχολή έτσι γιατί έτυχε
 

54321

Νεοφερμένος

Ο 54321 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Όχι όχι, έχω ψαχτει 100% δύο χρόνια τώρα. Και δεν μου το έκαναν οι γονείς μου το μηχανογραφικό. Πιστεύετε η γραμματεία του τμήματος θα μου εξηγήσει για την μετακίνηση στο τμήμα της; Απλά δεν θέλω να πω περί των "σχολών" μου, αλλά ίσως συγκεκριμενοποιηθώ σε ένα πμ. Άμα χρειαστεί και έχω σιγουρευτεί για την αλλαγή ... γιατί η ιδέα της μετακίνησης είναι χρήσιμη...αν το αποφασίσω πλήρως.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,613 μηνύματα.
Όχι όχι, έχω ψαχτει 100% δύο χρόνια τώρα. Και δεν μου το έκαναν οι γονείς μου το μηχανογραφικό. Πιστεύετε η γραμματεία του τμήματος θα μου εξηγήσει για την μετακίνηση στο τμήμα της; Απλά δεν θέλω να πω περί των "σχολών μου, αλλά ίσως συγκεκριμενοποιηθώ σε ένα πμ.
Στην γραμματεια θα φας πορτα ..ολη δικη σου θα ειναι
Στειλε αν θες πμ αφου δεν θελεις εδω, να σου πουμε ευχαριστως οτι ξερουμε.
Τα πμ ειναι ταφος, απαγορευται ηθικως η δημοσίευση του οτιδήποτε λεχθει εκει.
 

54321

Νεοφερμένος

Ο 54321 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top