10%

54321

Νεοφερμένος

Ο 54321 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Θα ήθελα, όσο γίνεται, να μου απαντήσετε με βεβαιότητα στην ερώτησή μου. Τη σχολή που δήλωσα στο μηχανογραφικό, απορρίπτοντάς την με το 10% για μία άλλη, μπορώ να μεταβώ σε αυτήν την άλλη και να ξεκινήσω από αυτήν μαθήματα απ' την φετινή χρονιά; Ευχαριστώ πολύ. Να σημειώσω ότι τώρα κατέθεσα μηχανογραφικό.
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Θα ήθελα, όσο γίνεται, να μου απαντήσετε με βεβαιότητα στην ερώτησή μου. Τη σχολή που δήλωσα στο μηχανογραφικό, απορρίπτοντάς την με το 10% για μία άλλη, μπορώ να μεταβώ σε αυτήν την άλλη και να ξεκινήσω από αυτήν μαθήματα απ' την φετινή χρονιά; Ευχαριστώ πολύ. Να σημειώσω ότι τώρα κατέθεσα μηχανογραφικό.
Δεν καταλαβαίνω τίποτα, τί εννοείς;
 

54321

Νεοφερμένος

Ο 54321 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ωραία. Επέλεξα μια σχολή στο μηχανογραφικό. Σε περίπτωση που επιθυμησω να αλλάξω σχολή, προσωπικά θα στραφώ στο 10%. Και ερωτώ: γίνεται να πραγματοποιηθεί από τώρα (δεν εννοώ αναγκαστικά το καλοκαίρι) και μέχρι τον Οκτώβριο/Νοεμβριο (δικές μου σκέψεις) να έχω εγγραφεί σε άλλη σχολή (παρακολουθώντας τα μαθήματα της); Έδωσα φέτος πανελλαδικές εξετάσεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γνωρίζω ότι πρέπει να περιμένω ένα χρόνο, να το πραγματώσω στις επόμενες πανελλαδικές. Αλλά αν είναι δυνατόν από τώρα θα ήθελα να το ξέρω.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Ωραία. Επέλεξα μια σχολή στο μηχανογραφικό. Σε περίπτωση που επιθυμησω να αλλάξω σχολή, προσωπικά θα στραφώ στο 10%. Και ερωτώ: γίνεται να πραγματοποιηθεί από τώρα (δεν εννοώ αναγκαστικά το καλοκαίρι) και μέχρι τον Οκτώβριο/Νοεμβριο (δικές μου σκέψεις) να έχω εγγραφεί σε άλλη σχολή (παρακολουθώντας τα μαθήματα της); Έδωσα φέτος πανελλαδικές εξετάσεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γνωρίζω ότι πρέπει να περιμένω ένα χρόνο, να το πραγματώσω στις επόμενες πανελλαδικές. Αλλά αν είναι δυνατόν από τώρα θα ήθελα να το ξέρω.

Ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω τι εννοείς.

Εάν εννοείς εάν μπορείς να αλλάξεις τώρα σχολή η απάντηση είναι όχι. Θα πρέπει αναγκαστικά να περιμένεις του χρονου να κάνεις 10%

Ίσως μέσω μετακίνησης; Αλλά θα πρέπει να πιάνεις τα μόρια και να έχουν περισσέψει θέσεις από μετεγγραφές;
 

54321

Νεοφερμένος

Ο 54321 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Μα είναι ευνόητο. Το κατάλαβες. Αν μπορείς εξήγησε μου την μετακίνηση.
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Ωραία. Επέλεξα μια σχολή στο μηχανογραφικό. Σε περίπτωση που επιθυμησω να αλλάξω σχολή, προσωπικά θα στραφώ στο 10%. Και ερωτώ: γίνεται να πραγματοποιηθεί από τώρα (δεν εννοώ αναγκαστικά το καλοκαίρι) και μέχρι τον Οκτώβριο/Νοεμβριο (δικές μου σκέψεις) να έχω εγγραφεί σε άλλη σχολή (παρακολουθώντας τα μαθήματα της); Έδωσα φέτος πανελλαδικές εξετάσεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γνωρίζω ότι πρέπει να περιμένω ένα χρόνο, να το πραγματώσω στις επόμενες πανελλαδικές. Αλλά αν είναι δυνατόν από τώρα θα ήθελα να το ξέρω.
Δεν εκφράζεται σωστά και αυτά που γράφεις είναι πολύ δυσνόητα.

Διάβασα 15 φορές το μήνυμα για να καταλάβω 😂, αν εννοείς ότι πέρασες φέτος σε μια σχολή, τότε 10% για να περάσεις σε άλλη σχολή μπορείς να κάνεις του χρόνου το καλοκαίρι.
Φέτος μπορείς να κάνεις μόνο μετεγγραφή ή μετακίνηση-εφόσον τη δικαιούσαι και τηρείς τα κριτήρια- που είπαν και πιο πάνω(αν και δεν ξέρω πώς λειτουργεί αυτό, ψάξε σε αντίστοιχα θέματα για περισσότερες πληροφορίες, μπορείς να δεις και κάνα φεκ για τις προϋποθέσεις)
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,732 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,752 μηνύματα.
Μα είναι ευνόητο. Το κατάλαβες. Αν μπορείς εξήγησε μου την μετακίνηση.
Κοιτα αν θες απαντησεις πρεπει λογικα να εισα ακριβης ..σε ποια αχολη θες να μετακινηθεις?Τα κοριτσια που μιλανε ξερουν πραματα για να σου απαντησουν αλλα θελουν κατι συγκεκριμενο

ως προς το 10% του χρονου
οκ γραφεσαι στην σχολη που μπηκες και δεν γουσταρεις και πας και παρακολουθεις θεωρητικα μαθηματα στην αλλη. εστω για να προετοιμαζεσαι.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Μα είναι ευνόητο. Το κατάλαβες. Αν μπορείς εξήγησε μου την μετακίνηση.
Aυτό είναι από το ΦΕΚ 2022-23

1. Ο φοιτητής, ο οποίος αιτείται μετεγγραφής κατά το πρώτο έτος φοίτησής του σε αντίστοιχο Τμήμα με αυτό στο οποίο έχει εισαχθεί, δύναται να υποβάλει ταυτόχρονα αίτηση μετακίνησης σε Τμήμα του ίδιου επιστημονικού πεδίου στις ακόλουθες περιπτώσεις:
α) εάν επιθυμεί αίτηση μετεγγραφής βάσει οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων του άρθρου 5 της με αριθ. 142413/19.10.2020 (Β΄4617) απόφασης του Υφυπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων πλην όμως δεν πληροί την προϋπόθεση της βάσης μετεγγραφής,
ή β) έχει υποβάλει αίτηση μετεγγραφής βάσει οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων του άρθρου 5 της με αριθ. 142413/19.10.2020 (Β΄4617) απόφασης του Υφυπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων αλλά η αίτηση αυτή δεν γίνεται δεκτή λόγω πλήρωσης του ποσοστού που ορίζεται στο εδάφιο α΄ της παρ. 1 του άρθρου 75 του ν. 4692/2020 από συνυποψηφίους, οι οποίοι συγκέντρωσαν υψηλότερο σύνολο μορίων βάσει οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων.

2. Οι αιτήσεις μετακίνησης των φοιτητών του παρόντος κεφαλαίου δύνανται να περιλαμβάνουν έως πέντε (5) Τμήματα του ιδίου επιστημονικού πεδίου με σειρά προτίμησης και εντός δύο (2) το πολύ διαφορετικών Περιφερειακών Ενοτήτων. Τα Τμήματα, τα οποία δύναται να δηλώσει ο φοιτητής είναι αυτά τα οποία είχε δηλώσει κατά την υποβολή του μηχανογραφικού του δελτίου και για τα οποία συγκεντρώνει τα μόρια της βάσης εισαγωγής. 9

3. Οι παρ. 2 έως 7 της Ενότητας Β1 του Κεφαλαίου Β , εφαρμόζονται αναλογικά και στην περίπτωση της διαδικασίας μετακίνησης σε Τμήμα του ιδίου επιστημονικού πεδίου βάσει οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων.

4. Οι αιτήσεις μετακίνησης του παρόντος άρθρου ικανοποιούνται μετά την ολοκλήρωση των μετεγγραφών και εφόσον υπάρχουν κενές θέσεις στα Τμήματα τα οποία έχουν δηλωθεί από τον αιτούντα και αποκλειστικά έως την πλήρωση του ποσοστού που ορίζεται στο εδάφιο α΄ της παρ.1 του άρθρου 75 του ν. 4692/2020
 

54321

Νεοφερμένος

Ο 54321 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Κατάλαβα. Ευχαριστώ πολύ. Εντάξει, ίσως έχετε δίκιο, δεν τα καθαροεγραψα, ώστε να είναι σε σειρά τα δεδομένα. Πάμε πάλι. Τελείωσα τώρα 12 Ιουνίου τις πανελλαδικές. Συμπλήρωσα μηχανογραφικό. Πέρασα στην τάδε σχολή. Μετανιωνοντας όμως τελικά,, αφού ήρθαν τα αποτελέσματα ότι πέρασα την τάδε, επιθυμώ να αλλάξω και εισαχθώ σε μια δείνα. Υπάρχει λύση; Το ερώτημα μου έχει απαντηθεί. Πείτε μου όμως σας παρακαλώ αν τώρα το καταλαβαίνετε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχετε καταλάβει σωστά. Πείτε μου όμως αν καταλαβαίνετε το τελευταίο κείμενο μου, παρακαλώ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Κατάλαβα. Ευχαριστώ πολύ. Εντάξει, ίσως έχετε δίκιο, δεν τα καθαροεγραψα, ώστε να είναι σε σειρά τα δεδομένα. Πάμε πάλι. Τελείωσα τώρα 12 Ιουνίου τις πανελλαδικές. Συμπλήρωσα μηχανογραφικό. Πέρασα στην τάδε σχολή. Μετανιωνοντας όμως τελικά,, αφού ήρθαν τα αποτελέσματα ότι πέρασα την τάδε, επιθυμώ να αλλάξω και εισαχθώ σε μια δείνα. Υπάρχει λύση; Το ερώτημα μου έχει απαντηθεί. Πείτε μου όμως σας παρακαλώ αν τώρα το καταλαβαίνετε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχετε καταλάβει σωστά. Πείτε μου όμως αν καταλαβαίνετε το τελευταίο κείμενο μου, παρακαλώ.
Ναι, νομίζω τώρα καταλάβαμε τι ήθελες να πεις 😁
 

54321

Νεοφερμένος

Ο 54321 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ουφ, ευχαριστώ πάρα πολύ!
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,422 μηνύματα.
Ακόμα δεν έχει ξεκινήσει η σχολή, δεν έχουν ξεκινήσει τα μαθήματα για να δεις τι είναι. Πότε πρόλαβες να το μετανιώσεις; Τζόκερ είναι το μηχανογραφικό;
Καταρχάς ένας βασικός κανόνας είναι το μηχανογραφικό το κάνουμε μόνοι μας. Δε βάζουμε ο,τι θέλουν οι γονείς/σόι ή το φροντιστήριο. Σε επηρέασε κανείς και μέσα σε ένα μήνα άλλαξες γνώμη;
Αν το "μετάνιωσες" γιατί κάποιος εκ των υστέρων σε επηρέασε, τότε μην αλλάξεις σχολή. Αν θες να αλλάξεις σχολή γιατί διάλεξες (διάλεξαν για 'σενα) μια σχολή που δε σου άρεσε εκ των προτέρων, τότε να κάνεις 10%.
 

54321

Νεοφερμένος

Ο 54321 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Κατά τάς αρχάς συμφωνώ ότι είναι νωρίς για να αλλάξει κάποιος γνώμη. Ούτε τζόκερ είναι το μηχανογραφικό. Αλλά ούτε απίθανη είναι η περίπτωση να μετανιώσει κάποιος γρήγορα. Ίσως στην επιρροή μου έβαλα εγώ περισσότερο το χέρι μου, αλλά μπήκα κάποια στιγμή σε απόγνωση. Στη δική μου περίπτωση δεν φταίνε οι γονείς μου. Ίσα ίσα. Αλλά περίπου στο τέλος της περιόδου του μου συνέβη το παραπάνω. Για να μην τα πολυλογω, η σχολή που δήλωσα ίσως με ενδιαφέρει και ολικά, δεν την επέλεξα στα τυφλά. Αλλά αν μακροπρόθεσμα βεβαιωθώ ότι η άλλη κάνει για μένα, θα κινηθώ αναλόγως. Ειδα τις απαντήσεις, γνωρίζω τώρα, αλλά πού και πού αμφιταλαντεύονται (βλέποντας το καθένα από τα δύο παιδία το πραγματεύεται κλπ) . Το βέβαιο είναι ότι δυναμαι του χρόνου για 10% , εάν μία τοίς χιλίοις αποφασίσω. Ευχαριστώ πάρα πολύ από όλους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχεις δίκιο, ειλικρινά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μου είπαν (δεν θέτω προσδιορισμούς) για την απόσταση ότι είναι μακριά, ενώ μου δήλωσαν ότι η απόφαση είναι δική μου και δεν θέλουν να με επηρεάσουν. Αλλά μετά τα "καλοσκέφτηκα" και... όπως είπα έβαλα λίγο το χεράκι μου. Ευτυχώς που η σχολή είναι σχεδόν ίδια και υπάρχει περίπτωση να (υπερ)ενθουσιαστώ όταν πάω. Αλλά αν θελήσω την άλλη, μάλλον αναζητώ αυτό που την κάνει να ξεχωρίζει.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

54321

Νεοφερμένος

Ο 54321 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Πάντως, για να κλείσω, δεν ζήτησα τις πληροφορίες επειδή έχω σιγουρευτεί. Μόνο λόγο για να αφήσω την σχολή θα αποτελέσει η σιγουριά ότι μου ταιριάζει το άλλο παιδίο, το οποίο μου είναι ενδιαφέρον.
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Καταρχάς ένας βασικός κανόνας είναι το μηχανογραφικό το κάνουμε μόνοι μας. Δε βάζουμε ο,τι θέλουν οι γονείς/σόι ή το φροντιστήριο.
Σοφή κουβέντα. Αλλά γονείς που λένε "γράψαμε τόσα μόρια" αμφιβάλλω αν θα τον ακολουθήσουν. Μέχρι και τα κουμπιά στον υπολογιστή θα τους πατάνε μην γίνει κανένα λάθος.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,422 μηνύματα.
Σοφή κουβέντα. Αλλά γονείς που λένε "γράψαμε τόσα μόρια" αμφιβάλλω αν θα τον ακολουθήσουν. Μέχρι και τα κουμπιά στον υπολογιστή θα τους πατάνε μην γίνει κανένα λάθος.

Το να πει ένας γονιός "γράψαμε" δεν είναι δα και τόσο τραγικό, όπως τον εκφράζει τον καθένα. Αρκεί να μη γίνεται παρεμβατικός και να κρατάει ορισμένες αποστάσεις στις αποφάσεις του παιδιού.
Ορισμένοι γονείς, λένε το "γράψαμε" καλοπροαίρετα γιατί το θεωρούν συλλογική προσπάθεια για την επιτυχία, καθώς παρείχαν ψυχολογική υποστήριξη στο παιδί όταν αυτό δεν ήταν καλά. Πολλοί από εμάς εδώ δώσαμε εξετάσεις, υπήρχαν και διακυμάνσεις στη διάθεση, άλλες φορές ήμασταν "πάμε να τα δώσουμε όλα να τους πάρουμε τα σώβρακα", άλλες φορές ήμασταν "δε θα περάσω, χάλια θα τα πάω".
Το "γράψαμε" επίσης το δικαιολογώ, ως προς τις θυσίες που κάνει μια οικογένεια ως προς το οικονομικό κομμάτι, πολλοί γονείς κάνουν το σκατό τους παξιμάδι για να δώσουν τα λεφτά στο φροντιστήριο ή στα ιδιαίτερα.
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Το να πει ένας γονιός "γράψαμε" δεν είναι δα και τόσο τραγικό, όπως τον εκφράζει τον καθένα. Αρκεί να μη γίνεται παρεμβατικός και να κρατάει ορισμένες αποστάσεις στις αποφάσεις του παιδιού.
Ορισμένοι γονείς, λένε το "γράψαμε" καλοπροαίρετα γιατί το θεωρούν συλλογική προσπάθεια για την επιτυχία, καθώς παρείχαν ψυχολογική υποστήριξη στο παιδί όταν αυτό δεν ήταν καλά. Πολλοί από εμάς εδώ δώσαμε εξετάσεις, υπήρχαν και διακυμάνσεις στη διάθεση, άλλες φορές ήμασταν "πάμε να τα δώσουμε όλα να τους πάρουμε τα σώβρακα", άλλες φορές ήμασταν "δε θα περάσω, χάλια θα τα πάω".
Το "γράψαμε" επίσης το δικαιολογώ, ως προς τις θυσίες που κάνει μια οικογένεια ως προς το οικονομικό κομμάτι, πολλοί γονείς κάνουν το σκατό τους παξιμάδι για να δώσουν τα λεφτά στο φροντιστήριο ή στα ιδιαίτερα.
Καταλαβαίνω τι θες να πεις.
Αλλά πολλές φορές οι γονείς αδυνατούν να καταλάβουν ότι τα παιδιά τους έχουν μεγαλώσει και παρεμβαίνουν υπερβολικά πολύ γιατί τα παιδια είναι ενήλικες αλλά "Δεν ξέρουν ακόμη"
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,752 μηνύματα.
Ακόμα δεν έχει ξεκινήσει η σχολή, δεν έχουν ξεκινήσει τα μαθήματα για να δεις τι είναι. Πότε πρόλαβες να το μετανιώσεις; Τζόκερ είναι το μηχανογραφικό;
Καταρχάς ένας βασικός κανόνας είναι το μηχανογραφικό το κάνουμε μόνοι μας. Δε βάζουμε ο,τι θέλουν οι γονείς/σόι ή το φροντιστήριο. Σε επηρέασε κανείς και μέσα σε ένα μήνα άλλαξες γνώμη;
Αν το "μετάνιωσες" γιατί κάποιος εκ των υστέρων σε επηρέασε, τότε μην αλλάξεις σχολή. Αν θες να αλλάξεις σχολή γιατί διάλεξες (διάλεξαν για 'σενα) μια σχολή που δε σου άρεσε εκ των προτέρων, τότε να κάνεις 10%.
ε τι... το μηχανογραφικο το κανει το παιδι για να εχει μια σιγουρη αποτυχια.

Το μηχανογραφικο το κανει αυτος που ξερει τα περισσοτερα και ξερει να ακουει καλα....πολυ καλα..
Δηλαδη αντε να τον βρεις.... και που να βρεθει?
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,422 μηνύματα.
ε τι... το μηχανογραφικο το κανει το παιδι για να εχει μια σιγουρη αποτυχια.

Το μηχανογραφικο το κανει αυτος που ξερει τα περισσοτερα και ξερει να ακουει καλα....πολυ καλα..
Δηλαδη αντε να τον βρεις.... και που να βρεθει?
Δεν σε κατάλαβα :/
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top