[10/6/2014] Φυσική Κατεύθυνσης

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 76)
  • Άριστα 18 -20

    Ψήφοι: 27 35.5%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 22 28.9%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 10 13.2%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 5 6.6%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 10 13.2%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 2 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Αυτό που γράφεις γενικά ισχύει, όμως το θέμα των αριθμητικών λαθών είναι πιο πολύπλοκο.
1) Αν το λάθος σου δεν επηρεάζει τη "φυσική εξέλιξη" της άσκησης, τότε (υποτίθεται ότι) σου κόβουν κάτι λίγο (1 ή το πολύ 2 μόρια) μόνο στο ερώτημα που το έκανες. Π.χ. αν στο ερώτημα (1) βρήκες λάθος το χρόνο, άρα στο (2) βρίσκεις λάθος τιμή για την ταχύτητα, τότε ο διορθωτής θα πρέπει να δει αν η τιμή της ταχύτητας που βρήκες είναι σωστή με βάση το χρόνο που βρήκες στο (1) και αν αυτό συμβαίνει δεν θα σου κόψει και από το (2). Όμως, μην είσαι και πολύ σίγουρος ότι θα κάτσει να κάνει αυτή τη δουλειά και δεν θα κόψει στα γρήγορα 1 μόριο και από το ερώτημα (2).
2) Αν το λανθασμένο σου αριθμητικό αποτέλεσμα δεν είναι "φυσικά" ορθό (π.χ. βρήκες ταχύτητα του φωτός στο γυαλί μεγαλύτερη από αυτή στο κενό), θα σου ροκανίσει αρκετά μόρια, (καθώς διαφορετικά θα έτριζαν τα κόκκαλα του θείου Albert).
3) Αν το λάθος αποτέλεσμά σου είναι "εμπόδιο" για την ολοκληρωμένη απάντηση σε άλλο ερώτημα (π.χ. βρίσκεις μια λάθος απομάκρυνση με συνέπεια στο επόμενο ερώτημα δεν μπορείς να βρεις αρχική φάση, καθώς βγάζεις ημφο = 0,25) θα σου κόψουν μπόλικα μόρια και από το ερώτημα αυτό.
4) Αν το αριθμητικό σου λάθος επηρεάζει καθοριστικά την πορεία της άσκησης (π.χ. σε μια συμβολή βρήκες λάθος κάποιο χρόνο και αυτός χρειάζεται σε επόμενο ερώτημα, αλλά ο σωστός χρόνος θα ήταν μετά τη συμβολή των κυμάτων, ενώ ο δικός σου πριν), τότε θα σου κόψουν ολόκληρο το επόμενο ερώτημα (καθώς ουσιαστικά θα έχεις λύσει άλλη άσκηση).
5) Για τέτοια θέματα καλύτερα να ρωτάτε τους καθηγητές των σχολείων που είναι και βαθμολογητές. Οι φροντιστές (καθώς δεν έχουν διορθώσει γραπτά πανελληνίων) πολλές φορές λένε ότι έχουν ακούσει ή ότι φαντάζονται.





Σ'ευχαριστώ για την ενημέρωση..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Δυσκολα θεματα, γενικα στη φυσικη κατευθυνσης τα 4 τελευταια χρονια! Ξεχωριζουν τον καλουτσικο απο τον καλο και απαιτουν καλη κατανοηση φυσικης. Καλά αποτελέσματα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konna96

Νεοφερμένος

Η konna96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
παιδια να ρωτησω κατι..στο δ που βρισκαμε την τ(χ) εγω πηρα την ροπη του βαρους της σφαιρας αφου την ανελυσα ..και μου βγηκε το σωστο αποτελεσμα κανονικα..αλλα ειδα οτι στις λυσεις δεν εχουν την ροπη του βαρους της σφαιρας αλλα μια αντισταση Ν που ασκει λγκ η σφαιρα στ ραβδο..εμενα που πηρα κατευθειαν την ροπη του βαρους της σφαιρας ποσο λετε να μου κοψουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?v=_UukKapJ7cs#t=181 κλαίωωωωωωωωωωωωωωωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Ποιά είναι η άσκηση που δεν υπάρχει σε βοήθημα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Ποιά είναι η άσκηση που δεν υπάρχει σε βοήθημα; :P

Το Γ εν τω μεταξύ είναι η 10.37 στη σελ.506 του παναγιωτακοπουλου-μαθιουδακη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Το Β3 είναι ακριβώς ίδιο με την 19.55 από τον Σαββάλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Εγω απερριψα τις 2,και επαληθευσα την σωστη,πιστευω οτι αιτιολογησα σωστα(2 σελιδες) και δεν "εμπαζε" ο τροπος λυσης ,αλλωστε καθε επιστημονικα ορθη απαντηση ειναι δεκτη.Αυτα τα εκανα μετα την διορθωση που εστειλαν,αν δεν την εστελναν ηταν απλο να απορριψεις τις αλλες αλλα τοτε δεν και εγω πιστευω οτι δεν θα ηταν επαρκης η αιτιολογηση.
Φοβάμαι πως τέτοιες λύσεις τις κόβουν.
Παρ' ότι επιστημονικά, δεδομένης της ΜΟΡΦΗΣ της άσκησης, μπορεί μία τέτοιου είδους αιτιολόγηση να στέκει,
, κάθε χρόνο μας έλεγαν να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί (οι καθηγητές) στο να μη το κάνουμε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kenpachi

Νεοφερμένος

Ο Kenpachi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
εγώ αυτό που πιστεύω για τα φετινά θέματα πάντως είναι ότι ναι μεν ήταν καλά από άποψη δυσκολίας και φαίνεται ποιος προετοιμάστηκε καλά και ποιος όχι, αλλά ήταν πολλά και ακόμα και ο διαβασμένος αν έτρωγε παραπάνω χρόνο κάπου ΜΠΟΡΕΙ να μη του έφτανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faeton

Νεοφερμένος

Ο faeton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Στο Α3 εχουν κανει λαθος καμια απαντηση δεν ειναι σωστή. Συγχαρητιρια στους πανεπηστιμιακους καθηγητες!.
Δικιο έχεις όμως πόσους μαθητ'ες σε όλη την ελλαδα αυτ'ο θα προβλημάτισε?

Ποιά είναι η άσκηση που δεν υπάρχει σε βοήθημα; :P
Έχουν εξαντληθει οι ιδεες για τα προβλήματα φυσικής. Οποια ασκηση και να πεσει σε καποιο βοηθημα παντα θα υπ'αρχει παρομοια χωρις αυτό να σημαίνει ότι η επιτροπή την πήρε απο αυι'ο ή αλλο βοήθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

eddie murphy

Νεοφερμένος

Ο eddie murphy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
χαιρετω τα μελη του ισκοολ!
την περασμενη τριτη τα καταφερα πολυ καλα στην φυσικη ωστοσο με απασχολει ακομη η λυση μου στο Γ3 οπου ζητουσε την ταχυτητα του φελλου καποια τυχαια χρονικη στιγμη με δεδομενη την απομακρυνση.
πολλοι το βρηκαν με αδε αλλα εγω εφτιαξα την εξισωση ταχυτητας χρονου για τον φελλο και επειτα αντικαθιστωντασ στην εξισωση y-τ την δεδομενη απομακρυνση βρηκα ενα συνολο χρονικων στιγμων με μεταβλητη το κ. για κ=0 μου βγηκε καποια χρονικη στιγμη την οποια την αντεκατεστησα στην u-t και απο εκει η ταχυτητα που ζητουσε
υπαρχει καποιο κενο σε αυτην την λυση;και αν ναι απο τα 6 μορια ποσα το πολυ να καπουν;
σας ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
..εφτιαξα την εξισωση ταχυτητας χρονου για τον φελλο και επειτα αντικαθιστωντασ στην εξισωση y-τ την δεδομενη απομακρυνση βρηκα ενα συνολο χρονικων στιγμων με μεταβλητη το κ. για κ=0 μου βγηκε καποια χρονικη στιγμη την οποια την αντεκατεστησα στην u-t και απο εκει η ταχυτητα που ζητουσε...
Φαντάζομαι ότι χρησιμοποίησες (και εξήγησες και το γιατί) την εξίσωση της απομάκρυνσης μετά τη συμβολή, έβγαλες σωστά την εξίσωση της ταχύτητας και τελικά βρήκες σωστό το αποτέλεσμα. Ξέρεις όμως πού έκανες λάθος; Η εξίσωση δεν ισχύει για κ=0, αλλά για τέτοια κ που δίνουν χρόνο μεγαλύτερο από το χρόνο άφιξης του κύματος που προέρχεται από την πιο μακρινή πηγή. Μπορεί να βγαίνει σωστό αποτέλεσμα, αλλά υπάρχει φυσικό λάθος. Δεν μπορώ να ξέρω πώς θα βαθμολογήσουν, όμως εγώ (αν δεν υπήρχε άλλο λάθος) θα σου έκοβα 2 μόρια. Καλά αποτελέσματα.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εγώ απο απροσεξία, αντί να βάλω το πλάτος 5*10^-3 το έβαλα 5... οποτε και στα επόμενα δυο ερωτήματα βρήκα λάθος αποτελέσματα. Πόσο λέτε να κόψουν για αυτο, αν έχω αιτιολογηθεί καλα ο,τι έπρεπε; :( ακόμα και στο τελευταίο βρήκα σωστά τη συχνότητα, το νέο λ, κτλ...
Ευχαριστώ και για το -1,λες και δεν ξέρω ήδη τι μ@λ@κία έκανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vilas

Νεοφερμένος

Ο Vilas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
εγω στο δ3. εφτασα στο σωστο αποτελεσμα ( 45 + 3x ) αλλα είχα την λανθασμένη εντύπωση οτι μας ζητούσε σε συνάρτηση με τον χρόνο και οχι με την απομάκρυνση και επομένως μετα αντικατέστησα οπου x το 1/2acm t^2 το οποιο δεν ξέρω κατα ποσο είναι σωστο στην συγκεκριμένη περίπτωση :/ Πάντως το σωστό αποτέλεσμα ( Τ = 45 + 3 x ) το βρήκα. Ελπίζω να μου δώσουν 2-3 μόρια απο τα 5:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Εγώ απο απροσεξία, αντί να βάλω το πλάτος 5*10^-3 το έβαλα 5... οποτε και στα επόμενα δυο ερωτήματα βρήκα λάθος αποτελέσματα. Πόσο λέτε να κόψουν για αυτο, αν έχω αιτιολογηθεί καλα ο,τι έπρεπε; :( ακόμα και στο τελευταίο βρήκα σωστά τη συχνότητα, το νέο λ, κτλ...
Ευχαριστώ και για το -1,λες και δεν ξέρω ήδη τι μ@λ@κία έκανα
συγγνωμη καταλαθος το εβαλα ε νομιζω το λαθος μετραει μονο μια φορα και δεν μεταφερεται οποτε δεν θα χασεις πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
συγγνωμη καταλαθος το εβαλα ε νομιζω το λαθος μετραει μονο μια φορα και δεν μεταφερεται οποτε δεν θα χασεις πολυ
χαχα συγνώμη αλλά χθες σκεφτόμουν τι είχα γράψει και είχα θυμώσει
και εγώ δεν νομίζουν να κόψουν όλο το ερώτημα... τέλος πάντων, ό,τι έγινε έγινε :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Denise2

Νεοφερμένος

Η Denise2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
ΓΕΙΑ ΣΑΣ! Στ ερωτημα Γ4 εκανα μια χαζομαρα κ δν αλλαξα τ πλατος! Ποσο πιστευετε οτι μπορει ν παρω μ αριστα τ 7 αν λαβουμε υποψη κ τις αντικαταστασεις των κινητικων ενεργειων κ της σταθερας D που εκανα?? Δν ειμαστε βαθμολογητες απλα μια εκτιμηση ?????? ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alexandkonst

Νεοφερμένος

Ο alexandkonst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
ΓΕΙΑ ΣΑΣ! Στ ερωτημα Γ4 εκανα μια χαζομαρα κ δν αλλαξα τ πλατος! Ποσο πιστευετε οτι μπορει ν παρω μ αριστα τ 7 αν λαβουμε υποψη κ τις αντικαταστασεις των κινητικων ενεργειων κ της σταθερας D που εκανα?? Δν ειμαστε βαθμολογητες απλα μια εκτιμηση ������ ......
και εγω το ιδιο εκανα φιλε μου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Denise2

Νεοφερμένος

Η Denise2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ωχ, καταλαβα..Παντως αρκετα παιδια π ξερω τ κανανε λαθος..:( Ποσο πιστευεις οτι θ πιασει ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandkonst

Νεοφερμένος

Ο alexandkonst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
τα μισα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top