[1/6/2012] Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον

Πώς πιστεύετε ότι έχετε γράψει;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 80)
  • [Άριστα] 18-20

    Ψήφοι: 45 56.3%
  • [Πολύ καλά] 15-18

    Ψήφοι: 15 18.8%
  • [Καλά] 12-15

    Ψήφοι: 10 12.5%
  • [Μέτρια] 10-15

    Ψήφοι: 6 7.5%
  • [Όχι καλά] 5-10

    Ψήφοι: 1 1.3%
  • [Καθόλου καλά] 0-5

    Ψήφοι: 3 3.8%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Kostas Tsig

Νεοφερμένος

Ο Kostas Tsig αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Αν εχεις βρει πρωτα το αθροισμα για καθε μηνα τοτε εισαι οκ.. Τωρα για το αν θα μετρησουν και την αλλη λυση δεν ειμαι σιγουρος..!!

Το εχω λυσει με ολικο min στο πινακα Π .......θα το παρουν για λαθος δηλαδη??γιατι και αλλα παιδια που ρωτησα ετσι το εχουν κανει οπως εγω..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpko

Νεοφερμένος

Ο mpko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
παιδια εγω εκανα μια γιγαντιαια βλακεια.στα σ-λ τα εγραψα σ-λ και οχι σωστο λαθοσ..
πανε τα 5 μορια απο το α1;;;;;;;:mad::(

Και εγώ την προηγούμενη φορά που έδινα όλα Σ και Λ τα είχα βάλει και όταν το παρατήρησα ότι η εκφώνηση έλεγε Σωστό και Λάθος ήταν αργά, είχαμε τελειώσει. Αλλά ευτυχώς απ' ότι φάνηκε στις βαθμολογίες δεν είχα θέμα.:)

Το εχω λυσει με ολικο min στο πινακα Π .......θα το παρουν για λαθος δηλαδη??γιατι και αλλα παιδια που ρωτησα ετσι το εχουν κανει οπως εγω..........

Εγώ το έκανα με μικρότερο των μηνιαίων παραγωγών. Απλά νομίζω ότι θα πρέπει να πάρουν και τα δυο σωστά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ελενα_94

Νεοφερμένος

Η ελενα_94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
κι εγω με min στον πινακα Π..
αγχω8ηκα τωρα.. :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelis23

Νεοφερμένος

Ο angelis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
και εγω με μιν στο Π...διαβαζω και ξαναδιαβαζω την εκφωνηση και δεν καταλαβαινω και παλι ξεκαθαρα τι ακριβως ηθελαν...και εγω πιστευω πως πρεπει να μετρησουν και τα δυο η εστω να μην αφαιρεσουν ολες τις μοναδες... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενα_94

Νεοφερμένος

Η ελενα_94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
υπαρχει καποιος βα8μολογητης-κα8ηγητης που να μπορει να μας απαντησει αν 8α κοψουν κ ποσο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Tsig

Νεοφερμένος

Ο Kostas Tsig αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
υπαρχει καποιος βα8μολογητης-κα8ηγητης που να μπορει να μας απαντησει αν 8α κοψουν κ ποσο?
μαλλον δεν υπαρχει...........πφφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Εγώ έμαθα ότι η "σωστή" απάντηση που ζήταγανε ήταν άθροισμα κάθε στήλης(μήνας) και μετά εύρεση ελαχίστου....Αλλά επειδή δεν ήταν καθόλου σαφές αν ζηταγε αυτό ή αν ζήταγε το ελάχιστον όλου του πίνακα και επειδή υπάρχουν πολλά παιδιά που βρήκαν ελάχιστο όλου του πίνακα λόγω ασάφειας τότε λογικά κάτι θα κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δ5) Να εμφανίζει τον αριθμό του μήνα με τη μικρότερη παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας. Θεωρήστε ότι υπάρχει μόνο ένας τέτοιος μήνας.

Οπότε αθροίζεις ουσιαστικά τις παραγωγές ηλεκτρικής ενέργειας όλων των πελατών ανά μήνα, τα οποία αθροίσματα μπαίνουν σε ένα μονοδιάστατο πίνακα.Δηλαδή ο καινούργιος πίνακας έχει ως στοιχεία τις μηνιαίες ΣΥΝΟΛΙΚΕΣ παραγωγές ηλεκτρικής ενέργειας.
Βρίσκεις το min και τη θέση του min (δηλαδή το μήνα) σε αυτό το πίνακα με κατάλληλες εντολές και ΤΕΛΟΣ.
Που ακριβώς είναι η ασάφεια;

Λογικά θα σας δώσουν 2 μόρια στα 4 (μπορεί και 1) επειδή αναζητήσατε min και τη θέση του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Πολλά παιδιά βρήκαν το ελάχιστο ολόκληρου του πίνακα,κράτησαν και σε ποιον μήνα είναι αυτό και ειπαν ότι η ελάχιστη παραγωγή είναι το μήνα τάδε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ναι, απλά δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ ΑΣΑΦΕΙΑ.
Να υπολογίσετε -2 με -3 (αν πέσετε σε τσεκούρι) μόρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Αφού κάθε στοιχείο του πίνακα Π[10,12] περιέχει ένα ποσό παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας και το Δ5 σου ζητάει τον μήνα με το μικρότερο ποσό παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας μου φαίνεται λογικό κάποιος να βρει το ελάχιστο όλου του πίνακα και να κρατήσει τον μήνα που σημειώθηκε.Απ'την στιγμή που το έχουν κάνει πάρα πολλά παιδιά έτσι φυσικά και πρόκειται για ασάφεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Δεν υπαρχει καμια ασαφεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αφού κάθε στοιχείο του πίνακα Π[10,12] περιέχει ένα ποσό παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας και το Δ5 σου ζητάει τον μήνα με το μικρότερο ποσό παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας μου φαίνεται λογικό κάποιος να βρει το ελάχιστο όλου του πίνακα και να κρατήσει τον μήνα που σημειώθηκε.Απ'την στιγμή που το έχουν κάνει πάρα πολλά παιδιά έτσι φυσικά και πρόκειται για ασάφεια.

Δεν έχει νόημα να σου ζητήσει κάτι τέτοιο και ειδικά στο τελευταίο ερώτημα του τελευταίου θέματος!
Θα στο ζήταγε αλλιώς!
Επιμένω ότι ΕΜΕΝΑ προσωπικά δεν μου φαίνεται ασαφές το ερώτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Tsig

Νεοφερμένος

Ο Kostas Tsig αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
σε πολλους ,οπως και σε εμενα, φανηκε ομως.............και θα χασουμε τσαμπα μοναδες τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stuart2945

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ούτε σε μένα φαίνεται να υπάρχει ασάφεια! Λέει τον μήνα με την μικρότερη παραγωγή ( οπότε συνολικά ), όχι τον μήνα που κάποιος πελάτης έκανε την μικρότερη παραγωγή!!! :confused: Δεν νομίζω να σας το πιάσουν σωστό! Είναι τελείως άλλο ερώτημα! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Ολος ο κοσμος λεει οτι υπαρχει ασαφεια ακομα και καθηγητες πληροφορικης. Στο Δ3 γιατι δωσανε το ΕΤΗΣΙΑ???
Και αν το παμε ετσι το Δ3 και το Δ5 ειναι ακριβως ιδια διαδικασια... Βρισκω sum και μετα max(min στο Δ3) ποιος ο λογος;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stuart2945

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Όχι παιδιά μην λέμε ότι να'ναι τώρα!!! Έλεγε "ετήσια" ώστε να προσθέσεις όλους τους μήνες!
Στο Δ3 ήθελε "επεξεργασία κατά γραμμή", πρόσθετες όλους τους μήνες για κάθε πελάτη (άρα και πόλη) και έβρισκες το μεγαλύτερο,
ενώ στο Δ5 ήθελε "επεξεργασία κατά στήλη", πρόσθετες την παραγωγή κάθε πελάτη για κάθε μήνα και έβρισκες το (μοναδικό) μικρότερο!
Εντελώς διαφορετικά! Ήταν μία καλή άσκηση που εξέταζε ναι μεν όλους μαθητές αλλά ξεχώρισε κυρίως τον μαθητή που έχει προγραμματιστική λογική!

Επίσης πιστεύω ότι στο Δ3 έπρεπε να βρεις πρώτα ποια είναι η μέγιστη παραγωγή και μετά να κάνεις αναζήτηση και εμφάνιση με το ποιες πόλεις είχαν αυτήν την παραγωγή! Γιατί στο Δ5 το τονίζει ότι είναι μοναδικό το μικρότερο, ενώ στο μέγιστο δεν λέει τίποτα οπότε μπορεί να είναι 2 πόλεις με μέγιστο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Μεγαλε ποια προγραμματιστικη λογικη εξεταζε το Δ5;;;
Ας αρχισουμε με το Δ3 σου λεει βρες ΤΗΝ ΠΟΛΗ...ΤΗΝ!!! Οχι την πολη ή τις πολεις! Εγω πηγα να κανω αναζητηση αλλα βλεπω αυτο το "την" και λεω αρα υπαρχει μονο μια. Οσες ασκησεις εχω λυσεις και πιστεψε με ειναι πολλες λεει την θερμοκρασια ή τις θερμοκρασιες αν θελει να βρει πολλες.
Στο Δ5 σου λεει βρες τον μηνα με την μικροτερη παραγωγη! Λεει πουθενα τον μηνα με την μικροτερη συνολογικη παραγωγη;; ή τον μνηνα με την μικοτερη ΕΤΗΣΙΑ παραγωγη;; Αν ειναι ετσι στο Δ3 γιατι δωσανε διευκρινηση;;; Αφου μπορουσες να το καταλαβεις δεν χρειαζοτανε!
Εδω μπερδευτηκαν καθηγητες με το ερωτημα και θα μας πεις εσυ οτι ηταν σαφες;;
Ηταν μια ασκηση που συνδυαζε τις πιο βασικες μεθοδολογιες στους πινακες, ποια προγραμματιστικη λογικη να εξεταζε;; Μαλλον την παπαγαλια περισσοτερο!
Πολλα βαθμολογικα κεντρα στο Δ5 αποφασισανε να παρουν και τα δυο σωστα απο οτι διαβασα εδω
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΑΚΑ9191

Νεοφερμένος

Ο ΚΑΚΑ9191 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Να ρωτησω και εγω κατι . Στο Δ3 εβαλα max <--0 αλλα ηταν πραγματικος, μηπως επρεπε να γραψω max <--0.0 ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Οχι και το 0 ειναι πραγματικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top