[08/06/2022] Πληροφορική

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,858 μηνύματα.
Το καθιερωμένο θέμα του iSchool που γίνεται κάθε χρόνο για κάθε εξεταζόμενο μάθημα. :give_rose:

Συνεχίζουνε λοιπόν οι υποψήφιοι των ΓΕΛ Σπουδών Οικονομίας & Πληροφορικής με ΑΕΠΠ! :spasiklas::spasiklas::spasiklas:

Για γενικές συζητήσεις προτιμήστε το θέμα Πανελλήνιες 2022. Για ό,τι αφορά το ΑΕΠΠ (Πληροφορική) (πως τα πήγατε, τι απαντήσεις δώσατε, προβληματισμοί για το μάθημα κτλ), αυτό το θέμα είναι το πλέον κατάλληλο.

Το θέμα θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί όπου και θα προστεθούν τα θέματα!

Τα λέμε αύριο, καλή ξεκούραση και να ξυπνήσετε ακμαίοι!! :-*
Και μην ξεχάσετε να μπείτε να μας πείτε πως τα πήγατε!

Ανακοινώθηκαν τα θέματα!
Βρείτε τα εδώ:
 

Συνημμένα

  • ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ_ΝΕΟ_ΗΜ_2022_1.pdf
    212.4 KB · Εμφανίσεις: 95
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,083 μηνύματα.
Το θέμα είναι πλέον ανοιχτό. Καλή επιτυχία! :)
 

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Νομίζω ήταν αρκετά εύκολα φέτος. Ήταν λίγο περίεργη η επιλογή του θέματος κατάταξης κλάση υπερκλαση ιδιότητες μέθοδοι αλλά σε γενικές γραμμές δεν θεωρώ πως ήταν απαιτητικά. Μια χαρά και εύκολο θεματακι με δυαδικά δέντρα. Καλή επιτυχία σε όλους άντε άλλο ένα έμεινε βάλτε τα δυνατά σας και καλά αποτελέσματα.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,803 μηνύματα.
Τα θέματα
Εμένα μου φαίνονται αρκετά εύκολα τα θέματα. Λίγη συγκέντρωση ήθελαν μόνο τα Α, Β για να μη χαθούν οι σίγουρες μονάδες. Θέμα Δ μου φάνηκε πιο εύκολο από το Γ και είχαν τη δομή ασκήσεων που βρίσκεις σε όλα τα γνωστά βοηθήματα.
Η μαθήτρια που προετοίμαζα έχει την ίδια άποψη, αλλά ας πουν τα παιδιά που έγραψαν το πως τους φάνηκαν.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
καθε χρονο το ιδιο ευκολα.. καταντανε προβλεψιμα, προτιμηθηκε βλεπω κυριως θεωρια απο τα κεφαλαια που προσθεσαν φετος.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,679 μηνύματα.
αυτο το μαθημα παντως πρεπει να χεις και λιγο καλο καθηγητη να σε προετοιμασει?τα προγραμματιστικα ειναι λιγο ζορι.
 

Specon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Specon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεματικής Χαροκοπείου. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Εκτίμηση ;;
Προσωπική Εκτίμηση
Α Θέμα- θεωρητικά ερωτηματάκια , πολλά από αυτά αντλήθηκαν από την νέα ύλη όμως κάποιος που είχε μάθει άριστα την θεωρία δεν νομίζω να χάσει καμία μονάδα από τις 40
Β Θέμα - Κλασσικά θεματάκια που θα πρέπει να βρεις το λάθος να συμπληρώσεις κάποια κενά για να είναι λειτουργικό το προγραμματακι - διαγράμματα ροης και σε αυτό εάν κάποιος είχε προετοιμαστεί σωστά δεν θα έχανε πιστεύω κάτι
Γ Θέμα- Εδώ ξεκινανε λίγο τα βάσανα (για όποιον δεν έχει κάνει μια σωστή προετημασία ) δεν ήταν δύσκολο αλλά κάποιος που έχει προετοιμαστεί μέτρια δεν νομίζω ότι θα το αντιμετωπίσει άριστα δηλαδή να πάρει και τις 20 μονάδες
Δ θέμα - Αρκετά ωραίο και απλο θεματάκι για τα δικά μου τα γούστα ….Βέβαια πρέπει να ξέρεις για Δ3,Δ4,Δ5 συγκεκριμένες μεθολογιες που δεν βγαίνουν και πολύ εύκολα για κάποιον που δεν έχει προετοιμαστεί σωστά εάν δεν τις έχει δει πολλές φορές και έχει κάτσει να λύσει παρόμοια θέματα( που τα περισσότερα Δ θέματα είναι σε αυτό το στυλ )
Γενικά κάποιος που έχει διαβάσει φτάνει άνετα στο 90-100
 

Paris.

Νεοφερμένος

Ο Paris. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εκτίμηση ;;
Προσωπική Εκτίμηση
Α Θέμα- θεωρητικά ερωτηματάκια , πολλά από αυτά αντλήθηκαν από την νέα ύλη όμως κάποιος που είχε μάθει άριστα την θεωρία δεν νομίζω να χάσει καμία μονάδα από τις 40
Β Θέμα - Κλασσικά θεματάκια που θα πρέπει να βρεις το λάθος να συμπληρώσεις κάποια κενά για να είναι λειτουργικό το προγραμματακι - διαγράμματα ροης και σε αυτό εάν κάποιος είχε προετοιμαστεί σωστά δεν θα έχανε πιστεύω κάτι
Γ Θέμα- Εδώ ξεκινανε λίγο τα βάσανα (για όποιον δεν έχει κάνει μια σωστή προετημασία ) δεν ήταν δύσκολο αλλά κάποιος που έχει προετοιμαστεί μέτρια δεν νομίζω ότι θα το αντιμετωπίσει άριστα δηλαδή να πάρει και τις 20 μονάδες
Δ θέμα - Αρκετά ωραίο και απλο θεματάκι για τα δικά μου τα γούστα ….Βέβαια πρέπει να ξέρεις για Δ3,Δ4,Δ5 συγκεκριμένες μεθολογιες που δεν βγαίνουν και πολύ εύκολα για κάποιον που δεν έχει προετοιμαστεί σωστά εάν δεν τις έχει δει πολλές φορές και έχει κάτσει να λύσει παρόμοια θέματα( που τα περισσότερα Δ θέματα είναι σε αυτό το στυλ )
Γενικά κάποιος που έχει διαβάσει φτάνει άνετα στο 90-100
Θεωρώ ότι απο το Α1 το 5ο σωστο ΛΑΘΟΣ, είναι προβληματικό. Η χρήση του διερμηνευτή είναι πιο αργη συγκρινομενη με το ισοδυναμο εκτελέσιμο πρόγραμμα που παράγεται απο τον μεταγλωττιστη, αλλά πιο γρήγορη σε σχέση με την χρήση μεταγλωττιστη (μετάφραση+δημιουργία αντικειμενου προγράμματος+δημιουργία εκτελεσιμου προγράμματος+εκτέλεση). Κοινώς την 1η φορά εκτέλεσης ο διερμηνευτης είναι γρηγορότερος, ενω τις επόμενες πιο αργός εφόσον το εκτελέσιμο ισοδυναμο εχει δημιουργηθεί. Απο την Επιτροπή εξετάσεων απομόνωσαν μια προταση απο το βιβλίο, με αποτελεσμα η σωστη απαντηση κανονικα να ειναι λαθος. Αν ηθελαν η απάντηση να ειναι σωστο, θα επρεπε να συνεχιζετε η προταση οπως στο βιβλιο και να αναφερει με τι συγκρινεται. Πολλοι μαθητες απαντησαν αναποδα με αυτο το σκεπτικο.
Τα υπόλοιπα θέματα νομίζω ότι ήταν βατα χωρίς ασάφειες.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
αυτο το μαθημα παντως πρεπει να χεις και λιγο καλο καθηγητη να σε προετοιμασει?τα προγραμματιστικα ειναι λιγο ζορι.
οχι μαν, γενικα το καλο που εχουν τα μαθηματα του 4ου πεδιου εκτος απο τα μαθηματικα και την εκθεση ειναι οτι ολοι ξεκινανε απο το 0 στην γ λυκειου δηλαδη δεν χρειαζονται γνωσεις απο τις προηγουμενες ταξεις

Η λογικη αυτο του μαθηματος οσον αφορα αυτα που ζητανε στις πανελληνιες ειναι μια σχετικα απλη αλγοριθμικη διαδικασια που ολα τα φροντιστηρια καλυπτουν και με το παραπανω... θεωρητικα θα μπορουσαν να ζητησουν πιο δυσκολα πραγματα στις πανελληνιες αυτου του μαθηματος αλλα δεν το κανουν και δεν χρειαζεται κιολας παροντος του μαθηματος των μαθηματικων οπου εκει ξεχωριζει ο καλος απο τον καλυτερο

πανε 5 χρονια απο οταν εδωσα εγω και πραγματικα δεν θυμαμαι απολυτως τιποτα απο αυτο το μαθημα διαβαζω και παλαιοτερα μηνυματα οπου σχολιαζα τα θεματα στα οποια εγω εξεταστηκα και παραξενευομαι πως δεν θυμαμαι κανεναν απο αυτους του ορους πλεον (αντιμεταθεσεις, αρχικοποιησεις κλπ, κλπ)
 

alpha.kappa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alpha.kappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Αν κάνω λάθος διορθώστε με
Στις λύσεις που δίνουν στο internet κάποιοι για το Α4 και το λάθος στην γραμμή 4 παρατηρώ ότι μερικοί λένε ότι δεν έχει δηλωθεί το Χ στους Ακεραίους. Από την εκφώνηση αναφέρετεμονο οτι είναι θετικός αριθμός άρα θα μπορούσε να είναι και πραγματικός
Νομίζω οτι θα πρέπει να θεωρηθεί και η δήλωση πραγματικός ως αποδεκτή
 

Paris.

Νεοφερμένος

Ο Paris. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Όντως, αλλά σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε το γινόμενο και το άθροισμα να δηλωθούν στις πραγματικές μεταβλητές, σύνολο 7 λάθη. Έπρεπε η εκφώνηση να αναφέρει θετικούς ακέραιους αριθμούς.
 

georgem23

Νεοφερμένος

Ο georgem23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμη & Τεχνολογία Υπολογιστών Μακεδονίας. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Θεωρώ ότι απο το Α1 το 5ο σωστο ΛΑΘΟΣ, είναι προβληματικό. Η χρήση του διερμηνευτή είναι πιο αργη συγκρινομενη με το ισοδυναμο εκτελέσιμο πρόγραμμα που παράγεται απο τον μεταγλωττιστη, αλλά πιο γρήγορη σε σχέση με την χρήση μεταγλωττιστη (μετάφραση+δημιουργία αντικειμενου προγράμματος+δημιουργία εκτελεσιμου προγράμματος+εκτέλεση). Κοινώς την 1η φορά εκτέλεσης ο διερμηνευτης είναι γρηγορότερος, ενω τις επόμενες πιο αργός εφόσον το εκτελέσιμο ισοδυναμο εχει δημιουργηθεί. Απο την Επιτροπή εξετάσεων απομόνωσαν μια προταση απο το βιβλίο, με αποτελεσμα η σωστη απαντηση κανονικα να ειναι λαθος. Αν ηθελαν η απάντηση να ειναι σωστο, θα επρεπε να συνεχιζετε η προταση οπως στο βιβλιο και να αναφερει με τι συγκρινεται. Πολλοι μαθητες απαντησαν αναποδα με αυτο το σκεπτικο.
Τα υπόλοιπα θέματα νομίζω ότι ήταν βατα χωρίς ασάφειες.
και εγώ ακριβώς έτσι το σκέφτηκα και το έβαλα λάθος, ήταν λίγο περίεργο
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,845 μηνύματα.
Θεωρώ απαράδεκτο που δεν δίνεται μέσω υπολογιστών αυτό το μάθημα. Δεν μπορείς να κάνεις try and error να δεις αν αυτός που έχεις φτιάξει λειτουργεί και το κυριότερο δεν μπορεί να προσθέσεις νέο κώδικα ανάμεσα σε 2 γραμμες αλλου κωδικα.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,858 μηνύματα.
Θεωρώ απαράδεκτο που δεν δίνεται μέσω υπολογιστών αυτό το μάθημα. Δεν μπορείς να κάνεις try and error να δεις αν αυτός που έχεις φτιάξει λειτουργεί και το κυριότερο δεν μπορεί να προσθέσεις νέο κώδικα ανάμεσα σε 2 γραμμες αλλου κωδικα.
Αν εξεταζοταν σε υπολογιστή, θα γινόταν πιο δύσκολο σαν μάθημα. Τώρα είναι δομημένο ώστε να ζητάνε απλά πράγματα και να βγαίνει με απλή πρόχειρη επεξεργασία. Δλδ σιγά την ανάγκη να κάνεις try and error :P
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,050 μηνύματα.
Θεωρώ απαράδεκτο που δεν δίνεται μέσω υπολογιστών αυτό το μάθημα. Δεν μπορείς να κάνεις try and error να δεις αν αυτός που έχεις φτιάξει λειτουργεί και το κυριότερο δεν μπορεί να προσθέσεις νέο κώδικα ανάμεσα σε 2 γραμμες αλλου κωδικα.
εδώ στα αντίστοιχα εργαστηριακά μαθήματα προγραμματισμών, στις σχολές γράφουμε σε κάποια εξέταση χειρόγραφα τον κώδικα..
 

Foufi

Νεοφερμένος

Η Foufi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Στην πληροφορική, στο ερώτημα με τα δυαδικά δένδρα έκανα αντί για ένα μετά από κάθε προσθήκη που ζητούσε {σύνολο 5 αν δεν κάνω λάθος} έκανα μόνο ένα αλλά σωστό λέτε να χάσω πολλές μονάδες?
 

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Καλησπέρα , λογικά από τις 8 μονάδες θα πάρεις τις 2.
 

Foufi

Νεοφερμένος

Η Foufi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Το ένα σωστό που έχω κάνει για να ξεκαθαρίσω δεν είναι 1/5 απλά αντί να σχεδιάσω 5 δένδρα εγώ συμπεριέλαβα όλες τις απαντήσεις (σωστά) σε ενα
 

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
αα ε αυτό είναι στα χέρια των διορθωτών. Ίσως βάλουν τις μισές μονάδες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top