[06/12/2010] Πήγατε στην πορεία;

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αυτό που λες είναι απίστευτα δύσκολο. Στα πανεπιστήμια αυτή τη στιγμή ισχύει το σύστημα των Συλλόγων Φοιτητών και των Ενιαίων Συλλόγων (την ΕΦΕΕ την έχουν όλη γραμμένη:P). Ακόμη και μ' αυτή την οργάνωση που υπάρχει είναι ακόμη δύσκολο να οργανωθούν όλοι οι φοιτητές στην Ελλάδα για να κάνουν κάτι. Πιο συνηθισμένο είναι για τους ίδιους λόγους να κινητοποιηθούν ξεχωριστά οι σύλλογοι και να αποκτήσουν κοινή πορεία στη συνέχεια. Έτσι λοιπόν, αν οι ενήλικοι φοιτητές με την οργάνωση δεν μπορούν να συνεννοηθούν είναι εντελώς εξωπραγματικό να περιμένεις από ανήλικους μαθητές χωρίς οργάνωση και που συνήθως δεν υποστηρίζονται από τους καθηγητές τους να κάνουν κάτι τέτοιο...
Οπότε όπως καταλαβαίνεις είναι πολύ πιο απλό κάθε σχολείο να κατεβαίνει σε μια διαδήλωση (εντάξει, 10% του σχολείου, έχουν να πάνε και για καφέ) παρά να οργανωθούν πανελλαδικά.
Τη δυσκολία δεν την αγνοώ.Θυμάσαι για παραδειγμα που στο τόπικ με τις φοιτητικές παρατάξεις,σου είχα πει πως τίποτα δε λειτουργούσε σε σχέση με τους συλλόγους αιμοδοσίας κι έτσι το έσπρωξα τελικά με τη βοήθεια μιας παράταξης κι είχα μαζέψει πλην?Κι ομως ετσι δες τι έγινε:και η αιμοδοσια αυτη είναι την Παρασκευη που μας έρχεται,και ενεργοποιήθηκε κι ο σύλλογος των φοιτητων και κάναν κι εκείνοι δική τους.

Και κάθε παιδι που θα ερθει να δώσει αίμα,έχει λάβει εγγύηση από μένα πως κανείς δε θα του πρήξει τα @@,και κανείς δε θα το γράψει πουθενά,ούτε καν θα διαχειριστεί το αίμα που θα δωσει άλλος εκτος του νοσοκομείου.

Θέλω να πω ως γενικά πάντα υπάρχουν τρόποι να ζητάς πράγματα.Δε λέω στα παιδιά τώρα εδώ πάτε ψηφίστε μια παράταξη,ειδικά στην Αθήνα.Κι εγώ μόνο σε μια συνέλευση μπήκα να ψηφίσω κατά μιας κατάληψης γιατί θα έχανα εργαστήριο,τίποτα παραπάνω.Σε κάποιο άλλο τμήμα,ίσως συνεννοούμουν με κάποια άλλη μερίδα καλύτερα,δεν ήταν ιδεολογικό το θέμα.Δεν έχω ιδεολογία.Η μόνη μου ιδεολογία είναι οτι όταν μπορείς να κάνεις καλό,καν'το με όποιον τρόπο μπορείς,κι οταν είναι να κάνεις οτιδήποτε κακό,απέφυγέ το όπως μπορείς.

Η αντίδραση,πριν γινει αντίδραση,πρεπει να γινει απαιτηση.Αυτό πρεπει να το μαθουν τα παιδια.

Και η αντίθεση έχει πολλούς τρόπους να εκφραστει ΜΑΖΙΚΑ κι ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ χωρις βία.Ο σημαντικότερος εξ' αυτών οι εκλογές...

Πέντε κόμματα (δε θα πω δυο) είναι στη Βουλή.Αν δε σου αρέσει ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει κάποιος,απλά τον μαυρίζεις στις επόμενες.Αν έχεις κατι στο ενδιαεσο,το απαιτεις όσο δύσκολο και να ναι.Το αν δεν μπορεις να συννενοηθεις με τους δικους σου ως φοιτητης σε μια πολή και Πανελλαδικα,είναι πλην του συνόλου των φοιτητων,και δε συνηγορει υπέρ αυτου που τελικά επιλέγεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Όχι Ρεβέκκα,δεν είναι αυτό.

Αλχημιστή,το ζήτημα είναι απλό.Το επάγγελμα του αστυνομικού,είναι κάτι το οποίο στα μάτια των περισσότερων Ελλήνων είναι συνυφασμένο με την αυθαιρεσία και την κατάχρηση εξουσίας.Συνεπώς,όταν τριγύρω σου έχεις τέτοια ερείσματα,είναι πιο πιθανό να ακολουθήσεις έναν τέτοιο κλάδο επειδή και εσύ γουστάρεις να τραμπουκίζεις,παρά επειδή θες μ'αυτόν τον τρόπο να προάγεις το greater good.Δε λέω ότι δεν υπάρχουν και αστυνομικοί που είναι καλά παιδιά.Λέω ότι συνήθως αυτοί που είναι καλά παιδιά δεν γίνονται αστυνομικοί,οπότε το ποσοστό των καλών στην αστυνομία είναι μικρό.Μικρό,όχι ανύπαρκτο.

Δε μπορώ να συμφωνήσω με αυτά που λες.Τα παιδιά ΔΕ γίνονται αστυνομικοί για την εξουσία.Ποιος σου τα μαθε αυτά?
Δε γνωρίζω κανέναν υποψήφιο αστυνομικό, με σώας τάς φρένας, ο οποίος θέλει να μπεί στη σχολή για αυτό το λόγο.Εντελώς παράλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
παιδια παρτε το αποφαση πια .....δεν υπαρχει εννοια κρατους (εννοω την ελλαδα) σημερα!!δεν υπαρχει τιποτα...δεν διοικουμαστε απο εκεινους που ψηφισαμε, αλλα εκεινους που μας εδωσαν χρηματα

Και έπρεπε κάποια στιγμή να γίνει. Τώρα σωστό, λάθος; Δεν ξέρω. Πάντως ότι και να γίνει, δεν θα είναι η Ελλάδα που κληρονομήσαμε εδώ και 200 χρόνια ελευθερίας. Είδαμε Αδαμαντία και αυτούς που ψηφίσαμε και ψηφίζουμε, τι αξίζουν. Δεν γίνεται να δανείζεσαι, να έχεις μόνιμη ελλειματική οικονομία, να έχεις διεφθαρμένη διοίκηση, να έχεις έναν προϋπολογισμό που προκύπτει από την φορολογία μόνο και να δίνεις μισθούς σε όλο το λαό χωρίς έλεγχο, να μην έχεις και άλλους οικονομικούς πόρους ενίσχυσης του προϋπολογισμού,...κτλ και να μην σε ελέγξουν. Δεν γίνεται οι Έλληνες και οι κάθε Έλληνες λεφτά άλλων να τα σπαταλάνε χωρίς να δημιουργούν πόρους ανάπτυξης και να ζητάνε μόνο λεφτά. Όταν δανείζεσαι κάτι πρέπει να το επιστρέψεις κάποια στιγμή όταν στο ζητήσει ο δανειστής. Αν δανειζόσουν λεφτά από τον πατέρα σου και τα έτρωγες μέχρι μια κάθε μέρα χωρίς λόγο, κάποια στιγμή ο πατέρας σου δεν θα σταματούσε να σου δίνει λεφτά;

Για να δεις πόσο αξιόπιστη χώρα είμαστε, το 1830, ο Ι.Καποδίστριας είχε ζητήσει δάνειο 2 εκατομμύρια χρυσές λίρες (υπέρογκο ποσό για την εποχή). Στην Ελλάδα έφτασε μετά τον θάνατό του το 30%, το οποίο αξιοποιήθηκε μόνο σε εμφύλιους σπαραγμούς μεταξύ των κομμάτων της εποχής και για την εξαγορά οπαδών. Και όχι μόνο αυτό. Παρ' όλο που τα έφαγαν μέχρι μιας τα λεφτά, μας έμειναν οι υποθήκες και οι τόκοι. Μετά μας φταίνε οι ξένοι; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Τη δυσκολία δεν την αγνοώ.Θυμάσαι για παραδειγμα που στο τόπικ με τις φοιτητικές παρατάξεις,σου είχα πει πως τίποτα δε λειτουργούσε σε σχέση με τους συλλόγους αιμοδοσίας κι έτσι το έσπρωξα τελικά με τη βοήθεια μιας παράταξης κι είχα μαζέψει πλην?Κι ομως ετσι δες τι έγινε:και η αιμοδοσια αυτη είναι την Παρασκευη που μας έρχεται,και ενεργοποιήθηκε κι ο σύλλογος των φοιτητων και κάναν κι εκείνοι δική τους.

Και κάθε παιδι που θα ερθει να δώσει αίμα,έχει λάβει εγγύηση από μένα πως κανείς δε θα του πρήξει τα @@,και κανείς δε θα το γράψει πουθενά,ούτε καν θα διαχειριστεί το αίμα που θα δωσει άλλος εκτος του νοσοκομείου.

Θέλω να πω ως γενικά πάντα υπάρχουν τρόποι να ζητάς πράγματα.Δε λέω στα παιδιά τώρα εδώ πάτε ψηφίστε μια παράταξη,ειδικά στην Αθήνα.Κι εγώ μόνο σε μια συνέλευση μπήκα να ψηφίσω κατά μιας κατάληψης γιατί θα έχανα εργαστήριο,τίποτα παραπάνω.Σε κάποιο άλλο τμήμα,ίσως συνεννοούμουν με κάποια άλλη μερίδα καλύτερα,δεν ήταν ιδεολογικό το θέμα.Δεν έχω ιδεολογία.Η μόνη μου ιδεολογία είναι οτι όταν μπορείς να κάνεις καλό,καν'το με όποιον τρόπο μπορείς,κι οταν είναι να κάνεις οτιδήποτε κακό,απέφυγέ το όπως μπορείς.

Η αντίδραση,πριν γινει αντίδραση,πρεπει να γινει απαιτηση.Αυτό πρεπει να το μαθουν τα παιδια.

Και η αντίθεση έχει πολλούς τρόπους να εκφραστει ΜΑΖΙΚΑ κι ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ χωρις βία.Ο σημαντικότερος εξ' αυτών οι εκλογές...

Πέντε κόμματα (δε θα πω δυο) είναι στη Βουλή.Αν δε σου αρέσει ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει κάποιος,απλά τον μαυρίζεις στις επόμενες.Αν έχεις κατι στο ενδιαεσο,το απαιτεις όσο δύσκολο και να ναι.Το αν δεν μπορεις να συννενοηθεις με τους δικους σου ως φοιτητης σε μια πολή και Πανελλαδικα,είναι πλην του συνόλου των φοιτητων,και δε συνηγορει υπέρ αυτου που τελικά επιλέγεται.

Ναι αλλά τελικά αν αντιλαμβάνεσαι τη δυσκολία τι πρέπει να κάνουν οι μαθητές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Αλχημιστή,μου τα έμαθαν οι ίδιοι οι αστυνομικοί,όταν με φωνάζουν "άπλυτο" και "αναρχοκουμμούνι" σε κάθε προσαγωγή.Δε σου είπα ότι όλοι γίνονται μπάτσοι γι'αυτόν τον λόγο,σου είπα ότι πολλοί γίνονται γι'αυτόν τον λόγο.Με χρυσαυγίτες έχεις συζητήσει ποτέ?Έχω γνωρίσει πολλούς.Ε,λοιπόν,πολλοί εξ'αυτών ήταν στην αστυνομία ή wannabe αστυνομικοί.Μη λέμε ό,τι θέλουμε,τα σώματα ασφαλείας στην Ελλάδα ήταν ανέκαθεν άρρηκτα δεμένα με την ακροδεξιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Μη λέμε ό,τι θέλουμε,τα σώματα ασφαλείας στην Ελλάδα ήταν ανέκαθεν άρρηκτα δεμένα με την ακροδεξιά.

Να εύχεσαι να μην ήταν άρρηκτα δεμένα με την ακροαριστερά, γιατί τότε θα υπέμεινες ότι υπομένουν οι "διαφορετικοί" στις χώρες του ανατολικού μπλόκ αλλά και στην πρώην σοβιετική Ρωσία. Σε έτρωγε το μπουντρούμι με τα αριστερά κόπρανα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Ποτέ δεν άκουσα να κινδύνεψε η ζωή κάποιου ΜΑΤατζή σε πορεία. Εκτός αυτού, είναι πάνοπλοι, έχουν γκλομπ, ασπίδες, κράνη, μπότες κλπ. Κινδυνεύει το ίδιο ένας φοιτητής που έχει μόνο το σώμα του και το ίδιο ένας ΜΑΤατζής;;;

Χαχαχα...σορυ αλλα δεν μπορω να κρατη8ω...οταν πανε τα 16χρονα κοριτσακια και φτυνουνε μες τη μουρη των ματ, εχουν μονο το σωμα τους ε?και στην τελικη, αυτοι κοριτσι μου τρωνε 3υλο για 800 ευρω, ζουνε την οικογενεια τους απο αυτα τα λεφτα και πολλοι απο αυτους κανουν αναγκαστικα αυτη τη δουλεια, γιατι δεν 3ερω αν το εχεις προσε3ει, αλλα ο κοσμος πειναει....ποια εισαι εσυ και ο κα8ενας δηλαδη που 8α ειρωνευτεις και 8α απα3ιωσεις την επιλογη τους?


Προφανώς και δεν επικροτώ τις καταστροφές που έλαβαν χώρα αλλά τι περίμενες να γίνει δηλαδή;; Να περάσει έτσι ξώφαλτσα;;

δλδ 8ες να πεις οτι ειναι φυσικο επακολου8ο να καταστραφουν περιουσιες α8ωων και ασχετων πολιτων, επειδη ετσι κα****σε σε μερικους αλητες και τραμπουκους?που με λιγο ακομα κ 8α φτασουν τα θρυλικα SS...ελεος πια...προσεχετε τι γραφετε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ναι αλλά τελικά αν αντιλαμβάνεσαι τη δυσκολία τι πρέπει να κάνουν οι μαθητές;

Φυσικά,αλλά οι ίδιοι θεωρούν τους εαυτούς τους ώριμους,κι εγώ δεν έχω λόγο να το αντικρούσω.Η ωριμότητα όμως φαίνεται από το πως αντιμετωπίζεις τα πράγματα.Το να βγεις στο δρόμο με τη μία,και μάλιστα για να φωνάξεις για ένα απο τα είκοσι χιλιάδες μόνο,προβλήματα τα οποία αφορούν όλους μας,και τους αστυνομικούς,και μάλιστα όταν δε φωνάζουν όλοι σωστά,είναι το ευκολότερο,όχι το δυσκολότερο.

Αλχημιστή,μου τα έμαθαν οι ίδιοι οι αστυνομικοί,όταν με φωνάζουν "άπλυτο" και "αναρχοκουμμούνι" σε κάθε προσαγωγή.
Μην καρφώνεσαι:whistle:
Δε σου είπα ότι όλοι γίνονται μπάτσοι γι'αυτόν τον λόγο,σου είπα ότι πολλοί γίνονται γι'αυτόν τον λόγο.Με χρυσαυγίτες έχεις συζητήσει ποτέ?Έχω γνωρίσει πολλούς.Ε,λοιπόν,πολλοί εξ'αυτών ήταν στην αστυνομία ή wannabe αστυνομικοί.Μη λέμε ό,τι θέλουμε,τα σώματα ασφαλείας στην Ελλάδα ήταν ανέκαθεν άρρηκτα δεμένα με την ακροδεξιά.
Γενικά ναι,σε αυτό συμφωνώ,αλλά αν θέλουμε να αλλάξει και εμείς είμαστε η μάζα,έχουμε τον τρόπο να το αλλάξουμε πιστεύω,αλλάζοντας κατ'αρχήν αυτούς που τους εκλέγουν (για να μην παρεξηγηθω δεν τασσομαι ουτε κατά,ούτε υπερ καμιας κυβερνησης,απλά βλέπω τα πράγματα καπως διαφορετικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Αλχημιστή,μου τα έμαθαν οι ίδιοι οι αστυνομικοί,όταν με φωνάζουν "άπλυτο" και "αναρχοκουμμούνι" σε κάθε προσαγωγή.Δε σου είπα ότι όλοι γίνονται μπάτσοι γι'αυτόν τον λόγο,σου είπα ότι πολλοί γίνονται γι'αυτόν τον λόγο.Με χρυσαυγίτες έχεις συζητήσει ποτέ?Έχω γνωρίσει πολλούς.Ε,λοιπόν,πολλοί εξ'αυτών ήταν στην αστυνομία ή wannabe αστυνομικοί.Μη λέμε ό,τι θέλουμε,τα σώματα ασφαλείας στην Ελλάδα ήταν ανέκαθεν άρρηκτα δεμένα με την ακροδεξιά.

Οκ κράουλι ξεφεύγεις από το γνωσιακό μου επίπεδο, ούτε με χρυσαυγίτη έχω μιλήσει, ούτε σε πορεία έχω παρευρεθεί οπότε ας λήξει the talk που λες και εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Να εύχεσαι να μην ήταν άρρηκτα δεμένα με την ακροαριστερά, γιατί τότε θα υπέμεινες ότι υπομένουν οι "διαφορετικοί" στις χώρες του ανατολικού μπλόκ αλλά και στην πρώην σοβιετική Ρωσία. Σε έτρωγε το μπουντρούμι με τα αριστερά κόπρανα...;)

Αυτό μου το λες γιατί ακριβώς?Επειδή είμαι ακροαριστερός?Δεν είμαι ακροαριστερός.Επειδή έχω ιδεολογική συνάφεια με την ακροαριστερά?Δεν έχω καμία ιδεολογική συνάφεια με την ακροαριστερά.Όταν αυτοί απολογηθούν για:
-την Κροστάνδη
-τη στάση τους στην ισπανική εξέγερση του '36-'39
-τη στάση τους στην ουγγρική εξέγερση του '55-'56
-τις σφαγές που έκανε η ΟΠΛΑ το '40 και το '50 σε αθώο κοσμάκη
και για ένα σωρό άλλα πράγματα,όπως το πλήθος των δικτατόρων που χάρισαν στην ανθρωπότητα απλόχερα,έλα να μου πεις γι'αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Να εύχεσαι να μην ήταν άρρηκτα δεμένα με την ακροαριστερά, γιατί τότε θα υπέμεινες ότι υπομένουν οι "διαφορετικοί" στις χώρες του ανατολικού μπλόκ αλλά και στην πρώην σοβιετική Ρωσία. Σε έτρωγε το μπουντρούμι με τα αριστερά κόπρανα...;)

Όταν λέμε ακροαριστερά πρακτικά συνήθως εννοούμε το ακριβώς αντίθετο άκρο από την ακροδεξιά. Οπότε σε ένα politcal compass θα βρίσκονταν στην κάτω αριστερά και πάνω δεξιά γωνία/κέντρο αντίστοιχα. Όπως είναι λογικό, αν είσαι τέρμα φιλελεύθερος δεν μπορεί να έχεις όργανα καταστολής.:P



Το καθεστώς που περιγράφεις είναι πάνω αριστερά, δε θα το χαρακτήριζα ακριβώς ακροαριστερό...:P

Φυσικά,αλλά οι ίδιοι θεωρούν τους εαυτούς τους ώριμους,κι εγώ δεν έχω λόγο να το αντικρούσω.Η ωριμότητα όμως φαίνεται από το πως αντιμετωπίζεις τα πράγματα.Το να βγεις στο δρόμο με τη μία,και μάλιστα για να φωνάξεις για ένα απο τα είκοσι χιλιάδες μόνο,προβλήματα τα οποία αφορούν όλους μας,και τους αστυνομικούς,και μάλιστα όταν δε φωνάζουν όλοι σωστά,είναι το ευκολότερο,όχι το δυσκολότερο.

Μα ναι, είναι το ευκολότερο, και το πρακτικά πιο λογικό να κάνουν.
Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο εφικτό; Αυτό ρωτάω.

Το τελευταίο quote δεν είναι δικό μου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Έμαθαν όλοι για αριστερά στην Ελλάδα αλλά την αριστερά ουδείς "λογικός" άνθρωπος την θέλησε. Ακόμη και αυτοί οι επονομαζόμενοι της Ελληνικής Αριστεράς (ενδοκοινοβουλευτικής και εξωκοινοβουλετικής) ζουν με τον δυτικό τρόπο ζωής απολαμβάνοντας τις καπιταλιστικές εξουσίες τους. Όσοι λαοί την απέκτησαν πόνεσαν υπομένοντας το φασισμό της ζωής. Ήσουν δηλαδή νοικιασμένος στο κράτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Ακριβώς. Προσωπικά απεχθάνομαι τέτοιες μαζικές φιέστες για τηλεοπτικό υπερθέαμα τηλεθέασης. Πάντα όπου γάμος και χαρά κάποιοι θα επιδιώξουν κάτι άλλο, για δικό τους όφελος. Η Ελληνική Οθωμανική κοινωνία έχει μπουχτίσει από τέτοιες ψευτο-νεοφιλελεύθερο-επαναστατικές δράσεις εκ του ασφαλούς πορδές. Κανείς δεν είναι διατεθειμένος να χάσει τίποτε από την εξασφαλισμένη ζωή του στον καναπέ. Με προρυθμισμένες διαμαρτυρίες με τα ΜΑΤ, Νομαρχίες, Αεραρχίες,..και πάσης φύσεως -αρχίες, δεν κάνεις επανάσταση στο ζοφερό κατεστημένο. Φωνάζουμε, "λυπόμαστε", θυμώνουμε...και στο τέλος ξεφουσκώνουμε επιστρέφοντας στο πιάτο με την φασολάδα...έχοντας αφήσει κάποιες υλικές ζημιές, τις οποίες κάποιο αόρατο χέρι τις προκαλεί πάντα. Βαρέθηκα το ίδιο σενάριο με το ίδιο τέλος. Βαρέθηκα την ιδεολογική ομοιογένεια στις προσωπικές απόψεις, του στυλ «φταίει το κράτος»,..κτλ χωρίς να αναλαμβάνουμε μερίδιο ευθύνης λες και δεν ανήκουμε στο κράτος. Γιατί δεν ακούγεται ποτέ και η άλλη άποψη; Πιθανοθεωρητικά, έστω ότι έφταιγε ο νεκρός Αλέξης. Δεν πουλάει όμως...Δεν μπορώ να έχω περισσότερη άποψη για το όλο θέμα, γιατί πολύ απλά, άλλοι ρυθμίζουν την είδηση και το σχόλιο. Προς το παρόν νιώθω χαμένος. Δεν ξέρω ποια είναι η πλήρης είδηση από όλες τις πλευρές και ποιο το σχόλιο. Δεν θεωρώ είδηση αυτό που συμφέρει να ακούγεται δηλ., την "δολοφονία". Τα ΜΜΕ είπαν την μισή είδηση, εκείνη που τάραξε τον κόσμο με τον Α ή Β τρόπο. Εγώ θέλω την άλλη είδηση.

Η άλλη η γαϊδούρα "πενθούσα" μάνα του τι βγήκε αμπάριζα στα κανάλια; Συνήθως οι χαροκαμμένοι λιώνουν στον πόνο τους σιωπηρά με αξιοπρέπεια. Αλλά μάλλον τι είναι η αξιοπρέπεια μπροστά στην δημοσιότητα;

Σαν πολίτης αυτής της θεότρελης χώρας του ανθρώπινου μηδενισμού, λυπάμαι σε νορμάλ πλαίσια μόνος μου τον θάνατο αυτού του παιδιού από καθαρά ανθρώπινη πλευρά, αλλά σύμφωνα με το δικό μου τρόπο έκφρασης συναισθημάτων. Δεν μπορώ τα "προσποιητά", στρατευμένα συναισθήματα αριστεροδεξιοσοσιαλιστικής πινελιάς. Και άλλοι άνθρωποι πεθαίνουν άδικα και κανείς δεν λαλάει. Ο Αλέξης πουλάει πρωτοσέλιδα. Γερή μπίζνα για τις εποχές του Μνημονίου. ;)

[FONT=&quot]Συμφωνώ απόλυτα!

Δεν πήγα στην πορεία όπως και πέρυσι γιατί δε βλέπω το λόγο να βρίζω τους αστυνομικούς και να κάνω χαβαλέ.
[/FONT]
[FONT=&quot]
Επίσης ,κάτι τέτοιο το θεωρώ προσβολή στον 21 χρονών αστυνομικό και συμπατριώτη μου ο οποίος παρέμεινε πιστός στο καθήκον του την περίοδο που συνέβησαν τα επεισόδια στα Εξάρχεια ,με αποτέλεσμα κάποιοι αυτοαποκαλούμενοι επαναστάτες ,να τον πυροβολήσουν δύο φορές ( στη διασταύρωση των οδών Ζαΐμη και Κουντουριώτου)στέλνοντας τον να χαροπαλεύει στον Ερυθρό Σταυρό για αρκετό καιρό .Αν θυμάμαι καλά αυτό συνέβη τα ξημερώματα της Δευτέρας της 7ης Δεκεμβρίου .
[/FONT]
[FONT=&quot]Βέβαια ,σ 'αυτό το περιστατικό δεν έδωσε έκταση καμιά τηλεόραση, καμία εφημερίδα ,κανένα περιοδικό ,κανένα δικαστήριο .Επισκιάστηκε από τη δολοφονία του Αλέξη λες και ο αστυνομικός δεν ήταν κι 'αυτός νέο παιδί με όνειρα για το μέλλον .Φυσικά ο τραυματισμός αστυνομικών είναι συχνό φαινόμενο .Η πολιτεία δεν προστατεύει καθόλου τους αστυνομικούς , μέχρι και αλεξίσφαιρα γιλέκα μόνοι τους αγοράζουν και αμφιβόλου ποιότητας...[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Και έπρεπε κάποια στιγμή να γίνει. Τώρα σωστό, λάθος; Δεν ξέρω. Πάντως ότι και να γίνει, δεν θα είναι η Ελλάδα που κληρονομήσαμε εδώ και 200 χρόνια ελευθερίας. Είδαμε Αδαμαντία και αυτούς που ψηφίσαμε και ψηφίζουμε, τι αξίζουν. Δεν γίνεται να δανείζεσαι, να έχεις μόνιμη ελλειματική οικονομία, να έχεις διεφθαρμένη διοίκηση, να έχεις έναν προϋπολογισμό που προκύπτει από την φορολογία μόνο και να δίνεις μισθούς σε όλο το λαό χωρίς έλεγχο, να μην έχεις και άλλους οικονομικούς πόρους ενίσχυσης του προϋπολογισμού,...κτλ και να μην σε ελέγξουν. Δεν γίνεται οι Έλληνες και οι κάθε Έλληνες λεφτά άλλων να τα σπαταλάνε χωρίς να δημιουργούν πόρους ανάπτυξης και να ζητάνε μόνο λεφτά. Όταν δανείζεσαι κάτι πρέπει να το επιστρέψεις κάποια στιγμή όταν στο ζητήσει ο δανειστής. Αν δανειζόσουν λεφτά από τον πατέρα σου και τα έτρωγες μέχρι μια κάθε μέρα χωρίς λόγο, κάποια στιγμή ο πατέρας σου δεν θα σταματούσε να σου δίνει λεφτά;

Για να δεις πόσο αξιόπιστη χώρα είμαστε, το 1830, ο Ι.Καποδίστριας είχε ζητήσει δάνειο 2 εκατομμύρια χρυσές λίρες (υπέρογκο ποσό για την εποχή). Στην Ελλάδα έφτασε μετά τον θάνατό του το 30%, το οποίο αξιοποιήθηκε μόνο σε εμφύλιους σπαραγμούς μεταξύ των κομμάτων της εποχής και για την εξαγορά οπαδών. Και όχι μόνο αυτό. Παρ' όλο που τα έφαγαν μέχρι μιας τα λεφτά, μας έμειναν οι υποθήκες και οι τόκοι. Μετά μας φταίνε οι ξένοι; :hmm:
η ιστορια επαναλαμβανεται και αυτο ειναι το μονο σιγουρο...:/::/:τα ιδια σκα*&α ειμαστε και οπως φαινεται τα ιδια σκ^%%^α θα μεινουμε......εκτος και αν ...εκτος και αν....:worry:μπορειτε να μου εξηγησετε πως γινεται καθε φορα που γινεται καποια πορεια να ερχονται ολοι μετα και να σου λενε..παλιο αναρχοκουμουνη,χαραμοφα'ι',αγωνιζεσαι για το τιποτα και λοιπα και αν δεν βγεις να διαδηλωσεις με τον τροπο σου(οχι να πας να τα σπασεις) μετα σου λενε τοι ανηκεις στην γενια του καναπε????δηλαδη τι πρεπει να κανουμε πια???ειδατε και πως ακομα και σε αυτη τη συζητηση πολλες φορες αναφερθηκε πως ειμαστε ψευτοεπαναστατες και ,ψευτοαγωνιστες και μαλιστα χωρις να διαχωριζουν...μια εξηγηση λοιπον?για το καλο μου που λεει και ο μιλιωκαςhttps://www.youtube.com/watch?v=J317DUqkYVU
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Μα ναι, είναι το ευκολότερο, και το πρακτικά πιο λογικό να κάνουν.
Έχεις να προτείνει κάτι άλλο εφικτό; Αυτό ρωτάω.

Το τελευταίο quote δεν είναι δικό μου.:P

Το άλλαξα ήδη.

Ευκολότερο μεν,πιο επιζήμιο και για μας,και για τα ΜΑΤ δε.

Τρόποι αντιμετώπισης είπαμε

1)Απο τα 18 σου κρίνεις και ψηφίζεις ανάλογα.Και μετα βλέπεις και κανεις.
2)Πριν τα 18 σου αν όντως θέλεις να αλλάξεις κάτι,απευθύνεσαι σε μεγαλύτερους,πόλιτες.Καλως η κακώς.Δε γίνεται να θελεις αλλά με πρώτη λύση την πορεία.Μου θυμίζει τις φοιτητικές καταλήψεις,έχει ξεφτιλιστεί το θέμα.Απο τη στιγμη που μπορει να επιτευχθει μαζικότητα σε πορεία (η αδαμαντια είπε κυρίως της ηλικιας της ήταν),τοτε μπορει να επιτευχθει και για άλλο σκοπό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Καμία συνειδητοποίηση. Τίποτα. Πρόβατα παιδιά. Παιδιά με άγνοια κινδύνου. Αυτοί που βαφτίζονται αγωνιστές.

Δεν μηδενίζω, απλά παρατηρώ.
δυστυχως εχεις δικιο...ενα μεγαλο ποσοστο 15-17 χρονων δεν ενδιαφερονται για τιποτα...δεν καθονται να σκεφουν για τα πραγματα που απασχολουν την κοινωνια...το μονο που κοιτανε ειναι πως βρουν γκομενο κ να μαθουν τα κουτσομπολια...αλλα για αυτο ισως δεν φταινε τα ιδια αλλα η οικογενεια , το σχολειο ετσι τους μαθανε να ειναι....αδιαφοροι...

αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει κ η αλλη πλευρα....



Συμφωνώ μαζί σου,αλλα σε συνάρτηση με τα παραπάνω συνεχίζω να σου λεω πως αντι να είστε στην πορεία θα έπρεπε να βρείτε πιο επικοδομητικους τροπους.
μπορεις να αναφερεις εναν.....ειδα που ειπες οτι εχεις αναφερει αλλους τροπους σε προηγουμενο ποστ αλλα δεν το βρηκα :/:...
Η ζωή έχει ίδια αξία ανεξάρτητα σε ποιον ανήκει.

:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Αυτό μου το λες γιατί ακριβώς?Επειδή είμαι ακροαριστερός?Δεν είμαι ακροαριστερός.Επειδή έχω ιδεολογική συνάφεια με την ακροαριστερά?Δεν έχω καμία ιδεολογική συνάφεια με την ακροαριστερά.Όταν αυτοί απολογηθούν για:
-την Κροστάνδη
-τη στάση τους στην ισπανική εξέγερση του '36-'39
-τη στάση τους στην ουγγρική εξέγερση του '55-'56
-τις σφαγές που έκανε η ΟΠΛΑ το '40 και το '50 σε αθώο κοσμάκη
και για ένα σωρό άλλα πράγματα,όπως το πλήθος των δικτατόρων που χάρισαν στην ανθρωπότητα απλόχερα,έλα να μου πεις γι'αυτούς.

Δεν θεωρώ ότι ποτέ υπήρξε δημοκρατία. Δικτατορίες είχαμε με διάφορους τίτλους:

  • προεδρική δημοκρατία
  • κοινοβουλευτική δημοκρατία
  • Νεοελληνικού τύπου δημοκρατία (μοναδική στο είδος της)
  • βασιλευομένη δημοκρατία
  • γαληνοτάτη δημοκρατία ή δημοκρατία συμβουλίου
  • απόλυτη μοναρχία
  • ελέω θεώ μοναρχία
  • συνταγματική μοναρχία
  • δημοκρατία του διευθυντηρίου
  • σοσιαλιστική δημοκρατία τύπου Λατινικής Αμερικής
  • σοσιαλιστική δημοκρατία
  • φασιστικά καθεστώτα (αριστεράς και δεξιάς)
  • δεξιά καθεστώτα τύπου Νότιας Ασίας και Αφρικής
  • αυτοκρατορική μοναρχία
  • ολιγαρχία
  • τυρρανία
  • θεοκρατικά καθεστώτα
Όλα μα όλα τα παραπάνω, ήταν και είναι μια παραλλαγή του ίδιου πράγματος. Ο βοσκός καθοδηγεί το κοπάδι. Παντού υπάρχει μια αστυνομία και ένας στρατός. Ο λαός έχει ανάγκει τον βοσκό, αλλιώς θα επέλθει σε κοινωνία ζούγκλας. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι νοήμονες για να σεβαστούν τα ανθρώπινα δικαιώματα των συνανθρώπων τους. Ο κάθε άνθρωπος σαν ζώο που είναι, δεν ξέρει πως να ελέγξει την προσωπική ελευθερία του. Θέλει κάποιον να θέσει κάποιους κανόνες για να επιβιώσουν όλοι. Η προσωπική ελευθερία κάθε ανθρώπου επειδή είναι καθαρά υποκειμενική έννοια, θα ήταν μαρτύριο για τον συνάνθρωπό του. Συνεπώς, δεν θα μπορούσε να υπάρξει κοινωνική συνύπαρξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Ευκολότερο μεν,πιο επιζήμιο και για μας,και για τα ΜΑΤ δε.

Τρόποι αντιμετώπισης είπαμε

1)Απο τα 18 σου κρίνεις και ψηφίζεις ανάλογα.Και μετα βλέπεις και κανεις.
2)Πριν τα 18 σου αν όντως θέλεις να αλλάξεις κάτι,απευθύνεσαι σε μεγαλύτερους,πόλιτες.Καλως η κακώς.Δε γίνεται να θελεις αλλά με πρώτη λύση την πορεία.Μου θυμίζει τις φοιτητικές καταλήψεις,έχει ξεφτιλιστεί το θέμα.Απο τη στιγμη που μπορει να επιτευχθει μαζικότητα σε πορεία (η αδαμαντια είπε κυρίως της ηλικιας της ήταν),τοτε μπορει να επιτευχθει και για άλλο σκοπό.

Ναι, αλλά ποιος σε ακούει όταν είσαι 16 χρονών;
Οι καθηγητές, συνήθως δεν υποστηρίζουν τους μαθητές, εκτός από σπάνιες περιπτώσεις. Στην καλύτερη να ακούσουν οι γονείς μερικών. Ούτε ο σύλλογος γονέων -αν υπάρχει- κάνει κάτι. Σε ποιον άλλο ενήλικα να απευθυνθείς;
Ένας τρόπος για να απευθυνθείς γενικά στην κοινωνία είναι και το να διαδηλώσεις τα προβλήματά σου.
Όταν μιλάμε για μια ομάδα παιδιών 15-18 μην περιμένουμε καμμιά τρομερή οργανωτική δομή. Θα ακολουθήσουν την πιο ενεργητική κίνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
nPb,έχεις βγει φουλ off topic και δεν καταλαβαίνω που κολλάνε όλα αυτά στο ζήτημα ότι δεν είμαι αριστερός και τους έχω χεσμένους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
:ropalo::ropalo:
η ιστορια επαναλαμβανεται και αυτο ειναι το μονο σιγουρο...:/::/:τα ιδια σκα*&α ειμαστε και οπως φαινεται τα ιδια σκ^%%^α θα μεινουμε......εκτος και αν ...εκτος και αν....:worry:μπορειτε να μου εξηγησετε πως γινεται καθε φορα που γινεται καποια πορεια να ερχονται ολοι μετα και να σου λενε..παλιο αναρχοκουμουνη,χαραμοφα'ι',αγωνιζεσαι για το τιποτα και λοιπα και αν δεν βγεις να διαδηλωσεις με τον τροπο σου(οχι να πας να τα σπασεις) μετα σου λενε τοι ανηκεις στην γενια του καναπε????δηλαδη τι πρεπει να κανουμε πια???ειδατε και πως ακομα και σε αυτη τη συζητηση πολλες φορες αναφερθηκε πως ειμαστε ψευτοεπαναστατες και ,ψευτοαγωνιστες και μαλιστα χωρις να διαχωριζουν...μια εξηγηση λοιπον?για το καλο μου που λεει και ο μιλιωκαςhttps://www.youtube.com/watch?v=J317DUqkYVU



μια απαντηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top