[06/12/2010] Πήγατε στην πορεία;

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Σαν σήμερα,στις 6 Δεκεμβρίου του 2008,ο ειδικός φρουρός Επαμεινώνδας Κορκονέας δολοφόνησε εν ψυχρώ τον 15χρονο μαθητή Αλέξανδρο Γρηγορόπουλο,στη συμβολή των οδών Μεσολλογγίου και Τζαβέλλα,στα Εξάρχεια.Δύο χρόνια αργότερα,χωρίς να έχει γίνει καμία αλλαγή στην αστυνομία,οι δυνάμεις της καταστολής συνεχίζουν να σπέρνουν τον τρόμο,αυθαιρετώντας,χτυπώντας ανελέητα φοιτητές και άλλους διαδηλωτές,προσάγωντας αναίτια,προστατεύοντας παρακρατικές ακροδεξιές συμμορίες,βασανίζοντας μετανάστες,εισβάλλοντας με τη βία σε καταλήψεις και αυτοδιαχειριζόμενους χώρους.Οι ασφαλίτες και οι διμοιρίες των ΜΑΤ,συμπεριφέρονται σαν κοινοί αλήτες,αποτελούν εχθρό της κοινωνίας και υπηρετούν σαν πιστά μαντρόσκυλα τους μεγαλοαστούς αφέντες τους,που με τις πολιτικές τους μετατρέπουν τους πολίτες σε σύγχρονους σκλάβους.Κατεβήκατε σήμερα στις μαθητικές/φοιτητικές πορείες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Γίνεσαι απελπιστικά πομπώδης σε κάθε ποστ.Πρώτον αυτό.
Δεύτερον όχι δεν πήγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,102 μηνύματα.
Πραγματικά πιστευω πως είναι απαράδεκτο μερικοί εκμεταλευόμενοι το θάνατο ενός παιδιού κάθε χρόνο να κάνουμε πορείες με σκοπό να προκαλέσουν ζημιά ή ακόμα και να σκοτώσουν.

Η ζωή δεν είναι άσπρο και μαυρο δεν υπάρχουν καλοί και κακοί

Eυχομαι του χρόνου να μη ξαναγίνει τέτοιου είδους πορεία

Ούτε εγώ δεν πήγα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,988 μηνύματα.
Μου αρέσουν οι στρατευμένες ειδήσεις. Μου αρέσει πως μια Ελληνική κοινωνία στο όνομα της ιδεολογικής τρομοκρατίας κάποιων ιδεολογιών και από τις δυο μεριές, σέρνεται στον βούρκο. Μετά ψάχνουμε τρόπους διαφυγής και ηθικοπνευματικής καλλιέργειας αλλά επικροτούμε τον σκοταδισμό είτε αριστερό, είτε δεξιό, είτε κεντρώο, είτε ξέρω γω τι πάντως με κάποια ταμπέλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Ας μην βαζουμε ολους τους αστυνομικους στο ιδιο τσουβαλι.
Ουτε εγω πηγα, στην καταληψη ημουν, αλλα στην πορεια καταλαβα πως καποιοι θα τραβηξουν το σκοινι παραπανω απ οσο πρεπει κι εφυγα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,988 μηνύματα.
Ας μην βαζουμε ολους τους αστυνομικους στο ιδιο τσουβαλι.
Ουτε εγω πηγα, στην καταληψη ημουν, αλλα στην πορεια καταλαβα πως καποιοι θα τραβηξουν το σκοινι παραπανω απ οσο πρεπει κι εφυγα

Ακριβώς. Προσωπικά απεχθάνομαι τέτοιες μαζικές φιέστες για τηλεοπτικό υπερθέαμα τηλεθέασης. Πάντα όπου γάμος και χαρά κάποιοι θα επιδιώξουν κάτι άλλο, για δικό τους όφελος. Η Ελληνική Οθωμανική κοινωνία έχει μπουχτίσει από τέτοιες ψευτο-νεοφιλελεύθερο-επαναστατικές δράσεις εκ του ασφαλούς πορδές. Κανείς δεν είναι διατεθειμένος να χάσει τίποτε από την εξασφαλισμένη ζωή του στον καναπέ. Με προρυθμισμένες διαμαρτυρίες με τα ΜΑΤ, Νομαρχίες, Αεραρχίες,..και πάσης φύσεως -αρχίες, δεν κάνεις επανάσταση στο ζοφερό κατεστημένο. Φωνάζουμε, "λυπόμαστε", θυμώνουμε...και στο τέλος ξεφουσκώνουμε επιστρέφοντας στο πιάτο με την φασολάδα...έχοντας αφήσει κάποιες υλικές ζημιές, τις οποίες κάποιο αόρατο χέρι τις προκαλεί πάντα. Βαρέθηκα το ίδιο σενάριο με το ίδιο τέλος. Βαρέθηκα την ιδεολογική ομοιογένεια στις προσωπικές απόψεις, του στυλ «φταίει το κράτος»,..κτλ χωρίς να αναλαμβάνουμε μερίδιο ευθύνης λες και δεν ανήκουμε στο κράτος. Γιατί δεν ακούγεται ποτέ και η άλλη άποψη; Πιθανοθεωρητικά, έστω ότι έφταιγε ο νεκρός Αλέξης. Δεν πουλάει όμως...Δεν μπορώ να έχω περισσότερη άποψη για το όλο θέμα, γιατί πολύ απλά, άλλοι ρυθμίζουν την είδηση και το σχόλιο. Προς το παρόν νιώθω χαμένος. Δεν ξέρω ποια είναι η πλήρης είδηση από όλες τις πλευρές και ποιο το σχόλιο. Δεν θεωρώ είδηση αυτό που συμφέρει να ακούγεται δηλ., την "δολοφονία". Τα ΜΜΕ είπαν την μισή είδηση, εκείνη που τάραξε τον κόσμο με τον Α ή Β τρόπο. Εγώ θέλω την άλλη είδηση.

Η άλλη η γαϊδούρα "πενθούσα" μάνα του τι βγήκε αμπάριζα στα κανάλια; Συνήθως οι χαροκαμμένοι λιώνουν στον πόνο τους σιωπηρά με αξιοπρέπεια. Αλλά μάλλον τι είναι η αξιοπρέπεια μπροστά στην δημοσιότητα;

Σαν πολίτης αυτής της θεότρελης χώρας του ανθρώπινου μηδενισμού, λυπάμαι σε νορμάλ πλαίσια μόνος μου τον θάνατο αυτού του παιδιού από καθαρά ανθρώπινη πλευρά, αλλά σύμφωνα με το δικό μου τρόπο έκφρασης συναισθημάτων. Δεν μπορώ τα "προσποιητά", στρατευμένα συναισθήματα αριστεροδεξιοσοσιαλιστικής πινελιάς. Και άλλοι άνθρωποι πεθαίνουν άδικα και κανείς δεν λαλάει. Ο Αλέξης πουλάει πρωτοσέλιδα. Γερή μπίζνα για τις εποχές του Μνημονίου. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν κατέβηκα γιατί δεν είμαι συνηθισμένη στα χημικά που μας ρίχνουν :/:. Την Πέμπτη έπεσε ξύλο και ασφυξιογόνα και φτηνά τη γλίτωσα γιατί έσπασε η αλυσίδα, έπεσα κάτω και με ποδοπάτησαν + τα ασφυξιογόνα, παραλίγο να χάσω τις αισθήσεις μου...
Στενοχωρέθηκα γιατί ήθελα να τιμήσω την μνήμη του Αλέξη...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Γιατί δεν ακούγεται ποτέ και η άλλη άποψη; Πιθανοθεωρητικά, έστω ότι έφταιγε ο νεκρός Αλέξης. Δεν πουλάει όμως...Δεν μπορώ να έχω περισσότερη άποψη για το όλο θέμα, γιατί πολύ απλά, άλλοι ρυθμίζουν την είδηση και το σχόλιο. Προς το παρόν νιώθω χαμένος. Δεν ξέρω ποια είναι η πλήρης είδηση από όλες τις πλευρές και ποιο το σχόλιο. Δεν θεωρώ είδηση αυτό που συμφέρει να ακούγεται δηλ., την "δολοφονία". Τα ΜΜΕ είπαν την μισή είδηση, εκείνη που τάραξε τον κόσμο με τον Α ή Β τρόπο. Εγώ θέλω την άλλη είδηση.

Η άλλη η γαϊδούρα "πενθούσα" μάνα του τι βγήκε αμπάριζα στα κανάλια; Συνήθως οι χαροκαμμένοι λιώνουν στον πόνο τους σιωπηρά με αξιοπρέπεια. Αλλά μάλλον τι είναι η αξιοπρέπεια μπροστά στην δημοσιότητα;

Σαν πολίτης αυτής της θεότρελης χώρας του ανθρώπινου μηδενισμού, λυπάμαι σε νορμάλ πλαίσια μόνος μου τον θάνατο αυτού του παιδιού από καθαρά ανθρώπινη πλευρά, αλλά σύμφωνα με το δικό μου τρόπο έκφρασης συναισθημάτων. Δεν μπορώ τα "προσποιητά", στρατευμένα συναισθήματα αριστεροδεξιοσοσιαλιστικής πινελιάς. Και άλλοι άνθρωποι πεθαίνουν άδικα και κανείς δεν λαλάει. Ο Αλέξης πουλάει πρωτοσέλιδα. Γερή μπίζνα για τις εποχές του Μνημονίου. ;)


+10000000000000000000
για ολο το κειμενο δλδ, αλλα ειδικα για αυτο το κομματι του...μπραβο απο μενα...:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Σέβομαι και εκτιμώ απόλυτα την επιλογή όσων θέλησαν να κατέβουν στην πορεία αυτή.

Δευτέρα 08/12/08, 2 μέρες μετά το τραγικό συμβάν :
Είμαι στη δουλειά και μου λέει ένας συνάδελφος "άσε ρε, όπως περπατούσα στο διάδρομο άκουσα κάποιους που είχαν πιάσει κουβέντα για το ποδόσφαιρο! Λες και δεν έχει συμβεί τίποτα, αυτοί κουβέντιαζαν για αθλητικά!".
και του απαντώ : "καλύτερα να κουβεντιάζουν για αθλητικά παρά να πολιτικολογούν πάνω στο θάνατο ενός παιδιού".

Δυστυχώς νομίζω επιβεβαιώθηκα. Το επίπεδο των συζητήσεων/αντιπαραθέσεων που ακολούθησαν γύρω από το θέμα αυτό σε τηλεόραση, ιντερνετ, ραδιόφωνο δείχνουν πόσο φανατισμένος, σιχαμερός και ηλίθιος λαός είμαστε........

Αν και είμαι μέλος σε πολλά φόρουμ, είναι η 1η φορά που απαντάω σε thread σχετικό με το θέμα αυτό. Είχα σιχαθεί τόσο πολύ τις συζητήσεις που δεν είχα όρεξη να γράψω τίποτα...

Χθες, κατά διαβολική "σύμπτωση" ανήμερα της επαιτίου του συμβάντος αυτού, πέθανε (για 9736847374η φορά τα τελευταία 2 χρόνια) ένας αστυνομικός που είχε δεχτεί επίθεση από αναρχικούς το καλοκαίρι του 2007.
Κάποιοι είναι τόσο ζώα και ηλίθιοι που εξακολουθούν να βάζουν την "είδηση" αυτή στα πρωτοσέλιδα των blogs για να την προβάλουν ως επιχείρημα ότι θύματα υπάρχουν απ' όλες τις πλευρές :

https://www.greek-radar.com/2010/12/blog-post_9815.html
https://www.ekeo.gr/?p=10152

Η διάψευση της είδησης (2 χρόνια πριν) :
https://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_1_17/12/2008_296336


Όχι, δεν πήγα στην πορεία, ούτε φέτος, ούτε πέρυσι, ούτε πριν 2 χρόνια. Είμαι τόσο αηδιασμένος που δε μου κάνει καθόλου αίσθηση να κατέβω σε πορεία για το λόγο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Oι θανάτοι αστυνομικών είναι πολύ συχνότεροι...Δεν είμαι υπέρ ενος αστυνομικού κράτος,αλλά αυτό το πράγμα μόνο στην Ελλάδα:ο μέσος Έλληνας στον κόσμο του,κι απαιτεί απο τους πολιτικούς,και τους αστυνομικους,να είναι άριστοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν κατέβηκα γιατί δεν είμαι συνηθισμένη στα χημικά που μας ρίχνουν :/:. Την Πέμπτη έπεσε ξύλο και ασφυξιογόνα και φτηνά τη γλίτωσα γιατί έσπασε η αλυσίδα, έπεσα κάτω και με ποδοπάτησαν + τα ασφυξιογόνα, παραλίγο να χάσω τις αισθήσεις μου...
Στενοχωρέθηκα γιατί ήθελα να τιμήσω την μνήμη του Αλέξη...:(
Τη μνήμη παιδιών σαν τον Αλεξη,λίγο μεγαλύτερων,που απλά έτυχε να φοράνε στολή και πάνω στο καθήκον κρίθηκαν εύκολοι στόχοι την τιμά κανείς?Ξυπνήστε ομαδικώς παιδιά!

1)Μια ανθρώπινη ζωή είναι πάντα μια ανθρώπινη ζωή.Καμια ιδεολογία δεν ειναι σημαντικοτερη μιας ανθρωπινης ζωης.Σκοτώνεις--->εισαι δολοφονος.Ειτε εισαι αστυνομικος,ειτε φορας κουκουλα.

2)Το οτι καποιος σκοτωσε καποιον,δε σημαινει πως εσυ μπορεις να δειρεις καποιους αλλους με το ιδιο επαγγελμα και να τους προσβαλλεις,πας είτε να εκμεταλλευτεις το οτι εκεινοι σε αντιθεση με εσενα ειναι στο καθηκον,ειτε...γυρεύοντας.(Δε ριχνουν χημικα επειδη περισσευουν,αι δεν τα ριχνουν παντα ενω πρεπει να τα ριξουν,αλλα γενικα ολο και καποιος λογος υπαρχει,δεν τους ηρθε επιφοίτηση.

3)Το μισος γεννά μίσος.Η συζητηση ομως αποδεικνυεται πιο κουραστικη.

4)Οποιος θελει να σπασει,παει και σπαει γραφεία κομμάτων,χωρις κουκουλα.Οχι το αμαξι και το περιπτερο οπως οι κλεφτες.Και δε δερνει εναν αστυνομικο ή εναν υπαλληλο.


5)Οποιος νομιζει πως το κρατος του κυρηξε πολεμο,ας παει σε ψυχολογο.Χωρις αυτο να σημαίνει πως ο κρατικος μηχανισμος ειναι αδιάβλητος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
πηγα στην πορεια που εγινε στην κορινθο...δεν ηταν σαν της αθηνας και ειμασταν μοναχα καποιοι φοιτητες και μαθητες ..υπολογιστε περιπου 50 -60 ατομα....μπορω να πω πως ηταν τελειως διαφορετικη..πηγαμε με τις κιθαρες (φυσικα και επαιξα σιδηροπουλο),πολλα παιδια με λουλουδια και κερια ....κολλησαμε και ενα στο τζαμι των...αστυνομικων με καποια σημειωματα πανω....και εκεινοι τι εκαναν?τιποτα αταραχοι καθονταν μπροστα μας σαν συγχρονοι κυκλωπες...μονο οταν σηκωθηκαμε και φυγαμε -ειχαμε κατσει πανω στον δρομο οκλαδων-ενας απο αυτους απευθυνθηκε σε εμενα κα την κολλητη μου και με στομφο μας ρωτησε...εει ψιτ διχρονα που ειναι ο αλεξης ΟΕΟ??

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
πηγα στην πορεια που εγινε στην κορινθο...δεν ηταν σαν της αθηνας και ειμασταν μοναχα καποιοι φοιτητες και μαθητες ..υπολογιστε περιπου 50 -60 ατομα....μπορω να πω πως ηταν τελειως διαφορετικη..πηγαμε με τις κιθαρες (φυσικα και επαιξα σιδηροπουλο),πολλα παιδια με λουλουδια και κερια ....κολλησαμε και ενα στο τζαμι των...αστυνομικων με καποια σημειωματα πανω....και εκεινοι τι εκαναν?τιποτα αταραχοι καθονταν μπροστα μας σαν συγχρονοι κυκλωπες...μονο οταν σηκωθηκαμε και φυγαμε -ειχαμε κατσει πανω στον δρομο οκλαδων-ενας απο αυτους απευθυνθηκε σε εμενα κα την κολλητη μου και με στομφο μας ρωτησε...εει ψιτ διχρονα που ειναι ο αλεξης ΟΕΟ??

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ!!!

Το ότι υπάρχει ο ένας μ*****ς στη μεριά τους δεν υπονοεί απαραίτητα κάτι για το σύνολο.Μη μου πεις ότι κι απο τη μεριά σου δεν υπάρχουν μ*********α που έχουν άποψη για πράγματα που δεν έχουν μελετήσει και έχουν αναγάγει τη λέξη κ***μπατσοι σε μια απο τις αγαπημένες τους.Αρνουμαι να πιστεψω,πως αομη και τιποτα παρανομο να μην κανατε,και κιθαρα να παιζατε,δεν έχουν μερικα παιδια μεσα τους ένα αισθημα απεχθειας.Ε λοιπον κι απο την αλλοι μερια άνθρωποι είναι,όσο τους ειρωνευεσαι χωρις να τους ξερεις προσωπικά,και το διαισθανονται,άλλο τοσο θα απολαμβανεις (οχι εσυ γενικα) την ιδια αντιμετώπιση.Γιατι εσύ μπορει να μην εδειρες αστυνομικό,αλλα κι εκείνος που είναι απεναντι σου δεν έχει σκοτωσει παιδι.Και κοιτατε ο ενας τον άλλο σαν να το έχει κάνει.Τεράστια μαλακια.Οσο συναθροίζεστε εσείς,θα το κανουν εκείνοι,και μάλιστα εκεινοι εχουν εντολη να το κανουν,και κινδυνεύουν περισσότερο με βάση τα στατιστικά.

Οσο για το πως καθονταν,φυσικα κι εκπαιδεύονται να είναι σαν κύκλωπες και να τηρούν την τάξη,τι περίμενες,να αγκαλιαστείτε και να ζωγραφίσετε όλοι μαζί?Τετοιοι θα σε προστάτευαν από έναν πραγματικό κίνδυνο?

Θελεις να αλλάξεις κάτι?Βγείτε στα ΜΜΕ και απαιτείστε από το κράτος να διορίζει πιο προσεκτικά τους υπαλλήλους οι οποίοι εξυπηρετούν διάφορες ανάγκες.Μην τα βάζετε με τους ήδη διορισμένους.

Αν δε βλέπεις το πρόβλημα,και δε σκέφτεσαι λογικες και χρήσιμες λύσεις,τζάπα θα πας κάθε χρόνο.Θα σε κοιτάνε σαν κύκλωπες και θα έχεις και όσο άδικο οσο και αυτοί.


Και να δούμε πότε θα αφήσετε την ψυχή αυτού του παιδιού να ηρεμήσει!

Ήταν ενα γεγονός!Αυτός ου το κανε εφαγε ισόβια!Εχεις καταλάβει οτι πολλοί εκμεταλλεύτηκαν αυτό το γεγονός ωστε να περάσουν δικά τους μηνύματα?Σου αρέσει να κάνεις τη μαριονέτα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Προσωπικα πιστευω πως το θεμα με τον Αλεξη εχει παραγινει...

Στην μαρφιν καηκαν ζωντανοι απο ανεγκεφαλους "υπερεπαναστατες" 4 ατομα και μαλιστα ενα αγεννητο παιδι!!
Ποσος κοσμος κατεβηκε να διαμαρτυρηθει??

Γιατι τετοια επιλεκτικη μνημη ορισμενων??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Οσο για το πως καθονταν,φυσικα κι εκπαιδεύονται να είναι σαν κύκλωπες και να τηρούν την τάξη,τι περίμενες,να αγκαλιαστείτε και να ζωγραφίσετε όλοι μαζί?Τετοιοι θα σε προστάτευαν από έναν πραγματικό κίνδυνο?

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά δεν έχω δει/ακούσει ποτέ ΜΑΤ να επιχειρούν για να προστατεύσουν πολίτη από κίνδυνο. Κι αν έχει γίνει ποτέ, σίγουρα ήταν από κάποιον που ένιωσε κάποιο αίσθημα ανθρωπιάς και όχι από οργανωμένη επιχείρηση.

Επίσης το να βγει κάποιος στο δρόμο για να δηλώσει πως θυμάται ένα γεγονός δεν τον κάνει αυτόματα ούτε καπηλευτή ούτε μαριονέτα. Περισσότερο από τον ομαδικό χαρακτηρισμό όλων τον αστυνομικών ως "γουρούνια" με ενοχλεί αυτή η δική σου λογική.

Και όχι, δεν πήγα στην πορεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Προσωπικα πιστευω πως το θεμα με τον Αλεξη εχει παραγινει...

Στην μαρφιν καηκαν ζωντανοι απο ανεγκεφαλους "υπερεπαναστατες" 4 ατομα και μαλιστα ενα αγεννητο παιδι!!
Ποσος κοσμος κατεβηκε να διαμαρτυρηθει??

Γιατι τετοια επιλεκτικη μνημη ορισμενων??
για να βγαίνει ο κάθε πονεμένος ηλίθιος, να βρίζει τους αστυνομικούς λες και όλοι οι αστυνομικοί ευθύνονται για τον θάνατο του Αλέξη, και να βγάλει τα απωθημένα του στις περιουσίες των ανθρώπων που με κόπο απέκτησαν.Φυσικά λέγοντας "πονεμένος ηλίθιος" δεν συμπεριλαμβάνω τους μαθητές και τους φοιτητές που διαμαρτύρονται εκτός για τον θανατο αλλά και για την κατάσταση γενικά και κάνουν ειρηνικές πορείες, αλλά τα αποβράσματα που προκαλούν ζημιές σε αυτοκίνητα και μαγαζιά λες και τους φταίνε αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,064 μηνύματα.
Πέρυσι είχα πάει στην πορεία, αλλά φέτος όχι. Ο λόγος ότι σκέφτηκα ότι δεν βρήκα λόγο για την πορεία, αφού το δικαστήριο ήδη αποφάσισε και οι ένοχοι τιμωρήθηκαν με τις πιο αυστηρές ποινές. Ας με συγχωρήσουν οι "επαναστάτες", αλλά δεν μου αρέσουν οι υπερβολές τους.

Θέλω να πω τι έγινε στο σχολείο μου τη Δευτέρα 6 Δεκεμβρίου. Από την Παρασκευή είχαν αρχίσει οι διαβουλεύσεις για κατάληψεις και αποχές και συνεχίστηκαν τηλεφωνικά το Σαββατοκύριακο. Είμαι στο 15μελές και συμμετείχα. Τελικά τη Δευτέρα το πρωί αποφασίσαμε (σαν 15μελές) να γίνουν οι 3 πρώτες ώρες (που η Γ είχαμε κατεύθυνση) και μετά αποχή. Εξασφαλίσαμε και την ανεπίσημη υπόσχεση του διευθυντή ότι θα μπουν μεν απουσίες, αλλά τελικά (μάλλον) δεν θα καταχωρηθούν. Έτσι ενώ υπήρχαν από την Α και τη Β διαφωνίες, τελικά έτσι έγινε και με το τέλος της 3ης ώρας φύγαμε. (Το γυμνάσιο φύγανε όλοι από την 1η ώρα). Έξω από το σχολείο εμείς του 15μελούς δεχθήκαμε την επίθεση (με λόγια μόνο) από αρκετά παιδιά της Β και κυρίως της Α. Μας είπανε φασιστικό 15μελές, ότι είμαστε φίλοι των μπάτσων και διάφορα άλλα, επειδή δεν αποφασίσαμε κατάληψη. Τελικά το επεισόδιο έληξε και διαλυθήκαμε. Παρακολούθησα προς τα πού πήγαν όλα τα παιδιά. Λοιπόν, από ένα λύκειο που είμαστε περίπου 400 παιδιά στην πορεία πήγαν το πολύ 10 (τα γνωστά μέλη οργανώσεων). Οι "υπερεπαναστάτες" που μας έβριζαν πήγαν φυσικά στην καφετέρια να κάνουν εκεί την επανάσταση του φρεντοτσίνο...

Έλεος πια!!! Σέβομαι αυτούς που πιστεύουν σε κάτι (και ας μη συμφωνώ μαζί τους). Σέβομαι αυτούς που πήγαν στην πορεία. Όμως νοιώθω αηδία για αυτούς που παριστάνουν τους επαναστάτες και θέλουν κατάληψη μόνο και μόνο για να μην κάνουν μάθημα χωρίς απουσίες. Θέλω να φτύσω αυτούς που έκμεταλλεύονται το θάνατο του Αλέξη για να πάνε στην καφετέρια ή σπίτι τους για playstation.

Τιμώ τη μνήμη του Αλέξη, τιμώ τη μνήμη αυτών που σκοτώθηκαν στην τράπεζα, αλλά τιμώ επίσης και τη μνήμη των αστυνομικών που σκοτώνονται άδικα. Νομίζω ότι οι "επαναστάτες" βρίσκονται σε εντελώς λάθος δρόμο...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγώ,ναι,κατέβηκα στην πορεία της Αθήνας...τι να πω...απλά χαμός.
Και που λέτε σπάσαμε μετά απο κάποια ώρα απο την πορεία γιατί ήμασταν απο τις 11 το πρωί μέχρι τις 5 το απόγευμα και είχαμε φάει τόσα δακρυγόνα :/
πάμε λοιπόν εγώ και άλλο ένα παιδί σύναγμα στο μετρο για να γυρίσουμε σπίτια μας και όπως πάμε να περάσουμε την λεωφόρο ήταν εκεί απέξω απο τα mc donalds διμοιρία αστυνομικών...όπως περνάμε..κοιτάζαμε να δούμε αν γίνετε κάτι και πιάνει το παιδί δίπλα μου ένας αστυνομικός και πιάνοντάς τον σφικτά του λεει: τι κοιτάς ρε?...μην ξανακοιτάξεις την διμοιρία μου ρε κολόπαιδο,,τσακίσου φύγε, μη σου σπάσω τα πόδια,κατάλαβες; και τον πιάνει ένας δίπλα του και του λέει σταμάτα ρε συ ... μικρό παιδί είναι ,άστον
είχαμε μείνει κόκκαλο....και επιβεβαιώνω..ότι "μαζί με τα ξερά , καίγονται και τα χλωρά"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Είδα παραπάνω την άποψη ότι οι αστυνομικοί είναι και αυτοί άνθρωποι και δεν φταίνε σε τίποτα να τους κακομεταχειρίζονται (είτε λεκτικά ή σωματικά) οι διαδηλωτές, όπως επίσης ότι είναι άδικο να τους τσουβαλιάζουμε όλους γιατί υπάρχουν και καλοί αστυνομικοί.

Δεκτή και σεβαστή αυτή η άποψη. Σαφώς και οι αστυνομικοί είναι και αυτοί άνθρωποι και επίσης εννοείται πως υπάρχουν και καλοί ανάμεσα τους, όπως σε κάθε κλάδο. Υπάρχει όμως ένα μεγάλο "ΑΛΛΑ". Εγώ αυτό το "αλλά" το κατάλαβα στην πλήρη του διάσταση όταν πήγα φαντάρος.

Υπάρχουν κάποια επαγγέλματα στα οποία φοράμε κάποια ρούχα που δεν επιλέγουμε, αλλά τα ρούχα της υπηρεσίας. Εκτός των αστυνομικών, μπορείτε εύκολα φαντάζομαι να βρείτε και πάρα πολλά ακόμη: Στρατιωτικοί, πυροσβέστες, γιατροί, νοσοκόμοι, κτλ.

Έχετε αναρωτηθεί ποιος είναι ο ρόλος της στολής; Σας πληροφορώ λοιπόν πως από την στιγμή που κάποιος φοράει την στολή, αυτή τον αφομοιώνει, του εκμηδενίζει την προσωπικότητα όπως επίσης και καθορίζει την ιδιότητα του. Όταν εγώ ήμουν φαντάρος, δεν ήμουν ο Σουρωτήρης Σουρωτηρόπουλος, αλλά ο ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ ΠΕΖΙΚΟΥ Σουρωτήρης Σουρωτηρόπουλος. Ήμουν ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να εκτελέσω όποια εντολή και αν μου δινόταν, συμφωνούσα δεν συμφωνούσα, με μείωνε δεν με μείωνε, και αν δεν το έκανα, θα αντιμετώπιζα τις συνέπειες της ανυπακοής μου. Το ίδιο και όλοι οι φαντάροι φυσικά.

Ήμουν φαντάρος όταν έγινε η δολοφονία του Αλέξη. Μια απο τις εντολές που μας είχαν δοθεί εκείνες τις μέρες, ήταν, στα πλαίσια των εκτάκτων μέτρων ασφαλείας, αν δούμε πλήθος συγκεντρωμένο να κάνει επίθεση στο στρατόπεδο, να είμαστε έτοιμοι να πυροβολήσουμε. Όπως το ακούσατε. Ευτυχώς δεν σημειώθηκε κανένα παρατράγουδο.

Αν λοιπόν εγώ ήμουν σκοπός στην πύλη, και έβλεπα μια ομάδα μαινόμενων διαδηλωτών να έρχονται κατά πάνω μου, τι θα έπρεπε να κάνω; Να κρυφτώ και να μην φυλάξω αυτό που διατάχθηκα να φυλάξω ή να πράξω όπως μου είχε διαταχθεί, με την πιθανότητα να σκοτώσω κάποιον να είναι κάτι παραπάνω από υπαρκτή;

Στην περίπτωση του αστυνομικού όμως, υπάρχει μια κεφαλαιώδης διαφορά. Ο στρατιώτης δεν επέλεξε αν θα πάει ή όχι φαντάρος, στην θέση του θα μπορούσε να είναι ο οποιοσδήποτε. Ο αστυνομικός όμως, όχι απλά επιλέγει να πάει στην Αστυνομία, αλλά προσπαθεί και για αυτό.

Κάθε αστυνομικός λοιπόν, φορώντας την στολή του παύει να είναι ο *Γιώργος Παπαδόπουλος*, με τα παιδιά, τα όνειρα, τα δικαιώματα. Όσην ώρα φοράει την στολή είναι το όργανο της τάξης, υποχρεωμένος να εκτελέσει όποια εντολή του δοθεί. Αν του πουν να ρίξει χημικά, θα ρίξει χημικά. Αν του πουν να δείρει, θα δείρει. Αν του πουν να κάνει προσαγωγές αδιακρίτως, θα το κάνει. Άσχετα αν συμφωνεί με αυτό.

Εξάλλου, οι αστυνομικοί δεν φέρουν πάνω τους διακριτικά που να υποδηλώνουν το όνομα τους. Όταν είμαι σε μια πορεία και βλέπω έναν άνθρωπο που πληρώνεται από τους φόρους μου για να με προστατεύει να μου ρίχνει ληγμένα χημικά, δεν θα τον ρωτήσω τι κάνουν τα παιδιά του, γιατί πολύ απλά, ούτε ο ίδιος δεν είναι ο εαυτός του εκείνη την ώρα.

Ο διαδηλωτής δεν βλέπει απέναντι του ανθρώπους που είναι "παιδιά του λαού", που θα έλεγε και ο Πολύδωρας. Βλέπει επαγγελματίες που πολλές φορές δεν κάνουν την δουλειά τους σωστά. Και μπορεί μεν να είναι άδικο να τους τσουβαλιάζουμε όλους, αλλά συγνώμη, ας φροντίσουν και οι ίδιοι οι καλοί αστυνομικοί να απομονώσουν τους κακούς συναδέλφους τους. Είναι τυχαίο που για τον κλάδο των Πυροσβεστών (που είναι και αυτοί σώμα ασφαλείας) δεν έχει να πει ο μέσος άνθρωπος καμία κακή κουβέντα;

Για να μην μιλήσω για τις προβοκατόρικες ενέργειες των αστυνομικών που ντύνονται αναρχικοί και κάνουν μπάχαλα. Υπάρχουν ένα σωρό βίντεο στο youtube, μπορεί να πειστεί και ο πλέον άπιστος.

Βέβαια, εννοείται ότι δεν είμαι υπέρ της άσκησης βίας, πόσο μάλλον της δολοφονίας, από όπου και αν προέρχεται. Τόσα και άλλα τόσα θα είχα να πω για τους αναρχικούς. Αν κάποιος όμως μου έβαζε το μαχαίρι στον λαιμό και μου έλεγε να διαλέξω ανάμεσα σε έναν αστυνομικό και έναν αναρχικό, δηλαδή ανάμεσα σε έναν άνθρωπο που προστατεύει τα συμφέροντα του συστήματος και σε έναν άνθρωπο που τα καταπολεμά, θα διάλεγα το δεύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,988 μηνύματα.
Προσωπικα πιστευω πως το θεμα με τον Αλεξη εχει παραγινει...

Στην μαρφιν καηκαν ζωντανοι απο ανεγκεφαλους "υπερεπαναστατες" 4 ατομα και μαλιστα ενα αγεννητο παιδι!!
Ποσος κοσμος κατεβηκε να διαμαρτυρηθει??

Γιατι τετοια επιλεκτικη μνημη ορισμενων??

Όπως βλέπεις, κανένα παιδάκι "επαναστάτης" που ακούει Σιδηρόπουλο και νομίζει ότι κάτι κάνει, επαναστατεί με τα λεφτά του μπαμπά του αλλά και κανένας πολίτης αυτής της σάπιας χώρας, δεν αναρωτήθηκε γιατί άραγε εκείνο το βράδυ της "δολοφονίας" (σύμφωνα με την άποψη των ΜΜΕ γιατί παίζει να είναι και επικοινωνιακή φούσκα του στυλ Βατοπαίδιο-Siemens) βγήκε όλη η πολιτική μαφία και των 5 κομμάτων και έκανε δηλώσεις πόνου και λεκτικής "καταδίκης" με ηχηρές λέξεις (δείγμα επικοινωνιακής πολιτικής); Γιατί στα αθώα θύματα της Marfin, του τροχαίου με τα παιδιά στο στενό Μαλιακό-Τέμπη..και αλλού, δεν βγήκε η ίδια πολιτική μαφία να δώσει πολιτικές διαστάσεις, να κάνει σόου,...και λοιπές φιέστες όπως εδώ; Γιατί εκεί ο κόσμος, τα νέα παιδιά δεν απαίτησαν με καθιστικές πολύμηνες διαμμαρτυρίες και πορείες να βελτιωθούν οι δρόμοι-καρμανιόλες που ημερησίως θρηνούμε θύματα στην άσφαλτο; Γιατί; Γιατί; Γιατί τέτοια καραγκιοζιλίκια μόνο για έναν ανώνυμο Αλέξη; Γιατί όλη η κοινωνία της Ελλάντας, έβγαλε μια μισή άποψη για κάποιον Αλέξη χωρίς να γνωρίζει τον Αλέξη, αν υπήρξε ποτέ Αλέξης, χωρίς να γνωρίζει όλη την αλήθεια και νομίζει ότι αυτή είναι η αλήθεια που της "βάφτισαν" ως αλήθεια κάποιοι και πορεύεται με αυτήν; Γιατί αυτή η κοινωνία υιοθετεί ως άποψη όση αλήθεια αφήνουν να διαρρεύσει τα ΜΜΕ μαζί με τα κόμματα με τον γνωστό σκόπό τους; Τελικά, ο κόσμος κινείται σαν τα πρόβατα..Είναι ο ίδιος κόσμος που ψηφίζει την ίδια πολιτική μαφία στην εξουσία εδώ και 200 χρόνια και μετά κλαίγεται για την καθημερινή κατάντια της χώρας. Περιμένουμε να αλλάξει η Ελλάδα μετά. Πώς; :worry:

Μήπως ο ντόρος περί Αλέξη είναι ένα καλοστημένο επικοινωνιακό σόου με άλλους στόχους; Εξάλλου η πολιτική είναι ένα σόου. Η επικαιρότητα τρέχει. Η μια πατάτα ειδήσεων καλύπτεται από μια άλλη πατάτα ειδήσεων και οι 10ετίες φεύγουν. Ο φιλόσοφος Ο.Έκο είχε πει ότι με μια είδηση την ψεύτικη δολοφονία μιας κοπέλας με άγριο στραγγαλισμό μπορείς να καλύψεις την πτώση του Χρηματιστηρίου της Ν.Υόρκης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top