[06/06/2023] Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,878 μηνύματα.
Το καθιερωμένο θέμα του iSchool που γίνεται κάθε χρόνο για κάθε εξεταζόμενο μάθημα. :give_rose:

Καλή συνέχεια λοιπόν στα Γενικά Λύκεια με Αρχαία Ελληνικά, για όλους της ανθρωπιστικών σπουδών! :spasiklas::spasiklas::spasiklas:

Για γενικές συζητήσεις προτιμήστε το θέμα Πανελλήνιες 2023 - Κουβεντούλα. Για ό,τι αφορά τα Αρχαία (πως τα πήγατε, τι απαντήσεις δώσατε, προβληματισμοί για το μάθημα κτλ), αυτό το θέμα είναι το πλέον κατάλληλο.

Το θέμα θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί όπου και θα προστεθούν τα θέματα και ενδεικτικές απαντήσεις σε αυτά, από διάφορα φροντιστήρια!

Και μην ξεχνάτε, να κάνετε τις δοκιμές σας στον Υπολογιστή Μορίων 2023:

Τα λέμε αύριο, καλή ξεκούραση και να ξυπνήσετε ακμαίοι!! :-* :clover: :clover: :clover:
Και μην ξεχάσετε να μπείτε να μας πείτε πως τα πήγατε!
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,125 μηνύματα.
Το θέμα είναι τώρα ανοιχτό. Καλή επιτυχία σε όλους 💙
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,604 μηνύματα.

desperate-ambitious!

Νεοφερμένος

Ο desperate-ambitious! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!

Έδινα σήμερα αρχαία και μπορώ να πω ότι τα θέματα ήταν βατά, αρκεί βεβαίως να είχε κανείς κάνει την απαραίτητη προετοιμασία. Όσον αφορά το γνωστό, ομολογώ ότι δεν περίμενα να πέσουν τα πολιτικά. Οι ασκήσεις κατανόησης, η εισαγωγή και οι λεξιλογικές ήταν οκέι.

Τώρα, ο Πλάτωνας στο άγνωστο ήταν σε κάποια σημεία πιο απαιτητικός και στην ουσία μια πρόταση δεν χρειάζονταν να μεταφραστεί από όλο το κείμενο, αφού το πρώτο κομμάτι ανήκε στη μετάφραση και το άλλο στην ερώτηση κατανόησης. Οι ασκήσεις χρειάζονταν γνώση της γραμματικής και του συντακτικού και νομίζω ότι μπορούσαν να λυθούν.

Προσωπικά, είμαι ικανοποιημένος για την επίδοση μου, μη έχοντας κοιτάξει βέβαια τις ενδεικτικές απαντήσεις. Κι ούτε πρόκειται να το κάνω! Να μην το κάνει κανείς! Καλύτερα να τρέφουμε φρούδες ελπίδες και να μας απογοητεύσει η πραγματικότητα μετά, αφού έχουμε δώσει και τα άλλα μαθήματα, παρά να καταβληθούμε από αρνητικές σκέψεις και να επηρεαστεί η επίδοση μας στα Λατινικά και την Ιστορία.

Καλή συνέχεια! Καλή επιτυχία και καλό διάβασμα!
 

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Μια μικρή πανωλεθρία στο γνωστό συνέβη σήμερα αλλά προχωράμε για τα επόμενα!
 

giorgos78

Νεοφερμένος

Ο giorgos78 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Παιδιά πήγα χάλια σήμερα ..στο Σ-Λ έβαλα χωρία πόσο θα κόψουν
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,604 μηνύματα.
Παιδιά πήγα χάλια σήμερα ..στο Σ-Λ έβαλα χωρία πόσο θα κόψουν
Αν δεν τρακάρει ο βαθμολογητής που θα διορθώσει το γραπτό σου το πρωί καθώς θα πηγαίνει στο βαθμολογικό κέντρο, λογικά δεν θα κόψουν. Θα καταλάβουν ότι ήταν από αβλεψία. Το πρόβλημα είναι όταν δεν βάζεις ενώ ζητείται.
 

marry.pp

Νεοφερμένος

Η marry.pp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Αν δεν τρακάρει ο βαθμολογητής που θα διορθώσει το γραπτό σου το πρωί καθώς θα πηγαίνει στο βαθμολογικό κέντρο, λογικά δεν θα κόψουν. Θα καταλάβουν ότι ήταν από αβλεψία. Το πρόβλημα είναι όταν δεν βάζεις ενώ ζητείται.
Μπορούν να τους την χαρίσουν?
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Βάτα εν γένει θεωρώ,γνωστό πανευκολο,άγνωστο ενέχει σίγουρα δυσκολίες σε μεταφραση-ερμνηνευτικη,γραμματική και συντακτικό αρκετά απλά.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,604 μηνύματα.
Ενδεικτικές απαντήσεις Κ.Ε.Ε.:

αρχαία1.jpeg

αρχαία2.jpeg
 

desperate-ambitious!

Νεοφερμένος

Ο desperate-ambitious! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Παιδιά πήγα χάλια σήμερα ..στο Σ-Λ έβαλα χωρία πόσο θα κόψουν
Κοίτα, δεν νομίζω να σου κόψουν μονάδες. Θα πρέπει να είναι τέρμα πυροβολημένος και κομπλεξικός ο διορθωτής για να το κάνει.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Και εγώ έβαλα χωρία. Στην εκφώνηση έλεγε «με βάση τα κείμενα αναφοράς» και νόμιζα ότι θέλουν να με πιάσουν αδιάβαστη οπότε τα έβαλα για παν ενδεχόμενο. Δεν νομίζω να κόψουν (αν και φοβάμαι λίγο 😭)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης, πάνω στα θέματα, νομίζω ότι ήταν όλα πολύ βάτα και κατανοητά. Το άγνωστο, αν και Πλάτωνας, ήταν κάπως εντάξει (η μετάφραση και η ερμηνευτική) και τα γραμματικά/συντακτικά επίσης απλά.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,604 μηνύματα.
Από τη θέση του παρατηρητή να πω κι εγώ για τα θέματα ότι μου φάνηκαν παρόμοιας δυσκολίας σε γενικές γραμμές με τα περσινά. Το Γνωστό βατό, το Άγνωστο κάπως δυσκολότερο.

Τα Πολιτικά τα εξάντλησαν τις δυο τελευταίες χρονιές πάντως :lol:
 

Mariamar

Νεοφερμένος

Η Mariamar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Λέτε επειδή έχω βάλει στον πλάγιο μόνο το φόβοι και όχι το φοβοιη να μου κόψουν??
Απροσεξία τελειωςς
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!

Έδινα σήμερα αρχαία και μπορώ να πω ότι τα θέματα ήταν βατά, αρκεί βεβαίως να είχε κανείς κάνει την απαραίτητη προετοιμασία. Όσον αφορά το γνωστό, ομολογώ ότι δεν περίμενα να πέσουν τα πολιτικά. Οι ασκήσεις κατανόησης, η εισαγωγή και οι λεξιλογικές ήταν οκέι.

Τώρα, ο Πλάτωνας στο άγνωστο ήταν σε κάποια σημεία πιο απαιτητικός και στην ουσία μια πρόταση δεν χρειάζονταν να μεταφραστεί από όλο το κείμενο, αφού το πρώτο κομμάτι ανήκε στη μετάφραση και το άλλο στην ερώτηση κατανόησης. Οι ασκήσεις χρειάζονταν γνώση της γραμματικής και του συντακτικού και νομίζω ότι μπορούσαν να λυθούν.

Προσωπικά, είμαι ικανοποιημένος για την επίδοση μου, μη έχοντας κοιτάξει βέβαια τις ενδεικτικές απαντήσεις. Κι ούτε πρόκειται να το κάνω! Να μην το κάνει κανείς! Καλύτερα να τρέφουμε φρούδες ελπίδες και να μας απογοητεύσει η πραγματικότητα μετά, αφού έχουμε δώσει και τα άλλα μαθήματα, παρά να καταβληθούμε από αρνητικές σκέψεις και να επηρεαστεί η επίδοση μας στα Λατινικά και την Ιστορία.

Καλή συνέχεια! Καλή επιτυχία και καλό διάβασμα!
Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία εύχομαι
 

Scholar

Νεοφερμένος

Ο Scholar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Λέτε επειδή έχω βάλει στον πλάγιο μόνο το φόβοι και όχι το φοβοιη να μου κόψουν??
Απροσεξία τελειωςς
Λογικά όχι, γιατί η ερώτηση δεν αφορά τη Γραμματική αλλά το Συντακτικό. Κι εσύ απάντησες σωστά, εφόσον χρησιμοποίησες ευκτική του πλάγιου λόγου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top