[06/06/2022] Μαθηματικά Προσανατολισμού

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 988 μηνύματα.

Thmoysides

Νεοφερμένος

Ο Thmoysides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια εγω εκανα ολα τα Α σωστα απλα στο Α1 εκανα μαλακια δεν το χα διαβασει και εγραψα οτι μου ρθε,συγκεκριμενα εγραψα ενα παραδειγμα πως π.χ αν F μια παραγουσα της f ισχυει G=F+c παραγουσα της f γιατι (F+c)' =(F)'=f ,καθως η παραγωγος καθε αριθμου c ειναι μηδεν.Εγραψα και ενα παραδειγμα πως (3χ^2)'=χ^3 και (3χ^2+2)'=χ^3,επιασα καμοια μοναδα η μπα;
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
ναι η κλασσικη ιδεα που επαναλαμβανεται χρονια.μονοτονια της f εβγαζες φθινουσα στο (-00,1] και αυξουσα στο [1,+00) και μετα συνολο τιμων.θεωρω απαραδεκτο καποιος να μην το γραψει.καθε χρονο πεφτει το ιδιο.
οχι ρε φιλε λαθος εκανα... εγω πηρα μονο τα ορια για +απειρο -απειρο και στο 1 σαν συνολα τιμων, επειδη εξεταζομαι προφορικα αυτο τους ειπα οτι το βρηκα με συνολα τιμων, και επειδη εβγαινε 1-ln3 λεω το ln3<1 αρα σιγουρα το χ1 θα ειναι μικροτερο του 1
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τριτο ερωτημα αρκετα πονηρο και πρωτοτυπο!!επρεπε το 2-χ1 να το πας πανω απο 1 αλλα πως θα το δειχνες μικροτερο του χ2?πολυ απλα με βαση τον τυπο του εμβαδου!!θεωρω ελαχιστοι το πηραν χαμπαρι για αυτο ηταν πονηρο.
Καλά ναι το δ3 ήταν δύσκολο μου πήρε αρκετό χρόνο μέχρι να καταλάβω ότι έπρεπε να χρησιμοποιήσω το Ε>0 ευτυχώς το βρήκα σωστά όποιον ρώτησα στο δ3 τι έκανε μου είπε ότι δεν το βρήκε, πολύ έξυπνο πάντως....
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Καλά ναι το δ3 ήταν δύσκολο μου πήρε αρκετό χρόνο μέχρι να καταλάβω ότι έπρεπε να χρησιμοποιήσω το Ε>0 ευτυχώς το βρήκα σωστά όποιον ρώτησα στο δ3 τι έκανε μου είπε ότι δεν το βρήκε πολύ έξυπνο πάντως....
x1<1 ~ 2-x1>1 ~(f φθίνουσα)~ f(2-x1)<f(1)<0

Που ίσως δικαιολογεί γιατί το ερώτημα αυτό έδινε 4 εκατοστά αντί για 6-8
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
x1<1 ~ 2-x1>1 ~(f φθίνουσα)~ f(2-x1)<f(1)<0

Που ίσως δικαιολογεί γιατί το ερώτημα αυτό έδινε 4 εκατοστά αντί για 6-8
Νομίζω κάνεις λάθος εδώ επειδή χρησιμοποιείς το ότι η f είναι γνησίως φθίνουσα με τιμές >= τού 1 για τις οποίες η f είναι γνησίως αύξουσα
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
οχι ρε φιλε δε το πιστευω στο Γ4 εβαλα την παραγωγο του Χ^3-Χ γι'αυτο δε βγηκε!
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 988 μηνύματα.
οχι ρε φιλε δε το πιστευω στο Γ4 εβαλα την παραγωγο του Χ^3-Χ γι'αυτο δε βγηκε!
Το ιδιο καναμε οι περισσοτεροι. Δεν εχει νοημα να τα σκεφτομαστε τοσο αυτη τη στιγμη. Παμε για το επομενο μαθημα!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,746 μηνύματα.
Καλά ναι το δ3 ήταν δύσκολο μου πήρε αρκετό χρόνο μέχρι να καταλάβω ότι έπρεπε να χρησιμοποιήσω το Ε>0 ευτυχώς το βρήκα σωστά όποιον ρώτησα στο δ3 τι έκανε μου είπε ότι δεν το βρήκε πολύ έξυπνο πάντως....
για αυτο λεμε η μαγκια των πανελληνιων να βλεπεις ολα τα ζητουμενα,τα προηγουμενα και να χεις ψυχραιμια.μια σχετικα προφανης κινηση στους 100 αν ρωτησεις αμφιβαλλω αν οι 5 την καταλαβαν.για αυτο λεμε το ευκολο ειναι και το δυσκολο καμια φορα!!απο τις πιο μεγαλες φουστιες στην ιστορια των πανελληνιων αυτο με το εμβαδον σημερα και ας φαινομαι υπερβολικος
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Στα προφορικά ξέρει κανείς αν κοιτάνε μετά το γραπτό? Γιατί τους είπα συγκεκριμένα τι να δουν από μέσα
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,746 μηνύματα.
παντως για να ευλογησουμε τα γενια μας πεσανε αρκετα απο αυτα που προεβλεψα.δηλαδη στη θεωρια ειπα fermat επεσε fermat.ηταν λογικο να πεσουν ασυμπτωτες και η αποδειξη γτ ηταν τα εκτος υλης περσι.
επισης,πεσαμε μεσα και στην εφαρμογη κυρτοτηας εφαπτομενης,απλα ηθελε να το συνδυασεις και με το ελαχιστο δεν ηταν ξεκομμενο.σαν ιδεα παντως αυτο με το εμβαδον ηταν ιδια με εκεινο του 2018 που συζηταγαμε την παρασκευη που βγαζες προσημο!
για ακομα μια χρονια παντως δεν επαιζε το μεγιστο και το ελαχιστο,δεν επεσε προβλημα και τα θεματα ηταν πραξεις και πραξεις.καλα θεματακια παντως.θεωρω παντως αυτη την τσατσια που κανανε με το οριο δεν τιμα την επιτροπη.οι εξετασεις πρεπει να ναι γνωσεις και ευστροφια οχι παγιδες κτλπ.γτ αυτο μαλλον παγιδα ητανε παρα εξυπναδα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

και κατι αλλο.αυτο με το ρυθμο μεταβολης μην τρελαθουμε τελειως.ποσο πιο γελοιο μπορουσαν να σας το βαλουν?ενα απλο σχηματακι ηθελε να παρεις χαμπαρι και η συναρτηση του t που εβγαινε ηταν δωρο!δηλαδη πως εχει περασει η εντυπωση να βλεπετε ρυθμο μεταβολης και να τα παρατατε!
επισης και κατι αλλο το χα αναφερει και την προηγουμενη βδομαδα.στον τυπο στο πρωτο ερωτημα ενσωματωνεται απευθειας στον ενα τυπο (οποιον θες) το -1!!!το θεωρημα εντελει καταληγει στο κλειστο διαστημα και ας εχεις παραγωγισιμοτητα στο ανοιχτο.δηλαδη καθηγητες που διδασκουν κιολας και δεν το χουν παρει πρεφα!το ειδα σε κατι λυσεις και εφριξα
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
παντως για να ευλογησουμε τα γενια μας πεσανε αρκετα απο αυτα που προεβλεψα.δηλαδη στη θεωρια ειπα fermat επεσε fermat.ηταν λογικο να πεσουν ασυμπτωτες και η αποδειξη γτ ηταν τα εκτος υλης περσι.
επισης,πεσαμε μεσα και στην εφαρμογη κυρτοτηας εφαπτομενης,απλα ηθελε να το συνδυασεις και με το ελαχιστο δεν ηταν ξεκομμενο.σαν ιδεα παντως αυτο με το εμβαδον ηταν ιδια με εκεινο του 2018 που συζηταγαμε την παρασκευη που βγαζες προσημο!
για ακομα μια χρονια παντως δεν επαιζε το μεγιστο και το ελαχιστο,δεν επεσε προβλημα και τα θεματα ηταν πραξεις και πραξεις.καλα θεματακια παντως.θεωρω παντως αυτη την τσατσια που κανανε με το οριο δεν τιμα την επιτροπη.οι εξετασεις πρεπει να ναι γνωσεις και ευστροφια οχι παγιδες κτλπ.γτ αυτο μαλλον παγιδα ητανε παρα εξυπναδα.
Προφανώς και γω το Γ4 το βρήκα εντελώς χαζό... Πήρα λάθος κλάδο και έβαλα όπου χ το -χ και μου βγήκε 0... Ελπίζω να μην μου κόψουν πάνω από 2 γιατί νομίζω το να σπάσεις το όριο, να υπολογίσεις το πρώτο και να υπολογίσεις το δεύτερο έστω και με λάθος τύπο δεν είναι λίγο. Δεδομένου ότι εξετάζονται οι γνώσεις μιλώντας. Πάντως 8 μόρια για μια τέτοια μαλακια συγγνώμη κιόλας δεν το βρίσκω σωστό εκ μέρους τους
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,746 μηνύματα.
Προφανώς και γω το Γ4 το βρήκα εντελώς χαζό... Πήρα λάθος κλάδο και έβαλα όπου χ το -χ και μου βγήκε 0... Ελπίζω να μην μου κόψουν πάνω από 2 γιατί νομίζω το να σπάσεις το όριο, να υπολογίσεις το πρώτο και να υπολογίσεις το δεύτερο έστω και με λάθος τύπο δεν είναι λίγο. Δεδομένου ότι εξετάζονται οι γνώσεις μιλώντας. Πάντως 8 μόρια για μια τέτοια μαλακια συγγνώμη κιόλας δεν το βρίσκω σωστό εκ μέρους τους
δεν ξερω πως θα το διορθωσουν.προφανως δεν τους ενδιαφερε μονο το πρωτο οριο αλλα θελανε να δουνε κατα ποσον θα παρεις χαμπαρι οτι αλλαζει ο κλαδος.μιλαμε για σαταναδες ολκης.μακαρι να πιανει περισσοτερο το πρωτο οριο.παντως σιγουρα θα πιανει 4 μορια το πρωτο οριο.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Νομίζω κάνεις λάθος εδώ επειδή χρησιμοποιείς το ότι η f είναι γνησίως φθίνουσα με τιμές >= τού 1 για τις οποίες η f είναι γνησίως αύξουσα
έχεις δίκιο, μπράβο που το είδες και το έλυσες, ήθελε πολλή φαντασία, πολύ δύσκολο έρωτημα...
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Στο Γ3 άμα πάρεις σωστά το τύπο αλλά βγει λάθος το αποτέλεσμα θα βάλουν κάτι?
 

margik

Νεοφερμένος

Η margik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ψυχολογίας ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
τα ειδα!!!αρκετα πονηρα θεματα θα ελεγα!!!παμε να τα αναλυσουμε!!
πρωτο θεμα πεσαμε μεσα στο φερματ!!!!αποδειξη δεν πεσαμε μεσα αλλα ηταν αρκετα ευκολη αποδειξη θεωρω!!στα σωστο λαθος επεσα ενα ιδιο με αυτο που ρωτησε ενας χθες!το α5 εβγαινε με αντιπαραδειγμα και θα καψει κοσμο θεωρω!
δευτερο θεμα για δευτερο θεμα αρκετα καλο!ηθελε λιγη προσοχη αλλα απλο θεωρω!
τριτο θεμα!νομιζω τα πρωτα 3 ερωτηματα ηταν αρκετα απλα και βγαινανε!το τελευταιο ερωτημα θα καψει κοσμο θεωρω!οποιος κολλησε το μυαλο στο απολυτοημφ(χ)<=απολυτοφ(χ) θα χασε το χρονο του.επρεπε να σκεφτεις απλα.το πρωτο οριο με κριτηριο παρεμβολης μηδενικη επι φραγμενη εβγαινε μηδεν.το δευτερο οριο παμπονηρο ηθελε αντικατασταση και αναγοσουν στον δευτερο τυπο αφου πηγαινε στο +00.entelei βγαινει 1.
τεταρτο θεμα το πρωτο ερωτημα η κλασσικη ιδεα που επαναλαμβανεται χρονια.
το δευτερο ερωτημα με το εμβαδον κλασσικη ιδεα να βγαλεις το προσημο και κλασσικο ολοκληρμα.προσοχη στις πραξεις.
τριτο ερωτημα αρκετα πονηρο και πρωτοτυπο!!επρεπε το 2-χ1 να το πας πανω απο 1 αλλα πως θα το δειχνες μικροτερο του χ2?πολυ απλα με βαση τον τυπο του εμβαδου!!θεωρω ελαχιστοι το πηραν χαμπαρι για αυτο ηταν πονηρο.
τελευταιο ερωτημα πεσαμε μεσα οτι θα πεσει η εφαρμογη της κυρτοτητας με εφαπτομενη.σε πονηρευε το δευτερο μελος.η πονηραδα ηταν ομως να εκμεταλλευτεις και το ολικο ελαχιστο στο 1 και με προσθεση κατα μελη καταλαβαινεις οτι δεν γινεται αυτο να κανει μηδεν αρα δεν εχει λυση.
θεωρω τα θεματα αρκετα πιο δυσκολα απο περσι με τα 3 ερωτηματα του οριου,και τα 2 τελευταια στο δ να τα βγαζουν ελαχιστοι!!ακομα και το δευτερο δεν ηταν της πλακας οπως περσι!!
Άψογος σε όσα είπες.!Έδινε μικρότερο μέλος της οικογένειας και αν και τα έδωσα κι εγώ το 2010(το '20 έδωσα Αρχαία.χαχαχαχα), τα'χεις πει έτσι ακριβώς όπως υποψιαζόμουν στη μικρή.Κάποιοι έβγαιναν δυσαρεστημένοι μού είπε.(Ευτυχώς,δεν είχαν τη δυσκολία του 2013.Καλά το 2010 που έδωσα εγώ έβγαινε άνετα το άριστα).Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά ανεξαρτήτως κατεύθυνσης!
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Πάντως με θμτ στο Δ4 έβγαινε σίγουρα το δεύτερο μέλος οπότε θεωρώ πως όποιος το έκανε θα πάρει κάποια μόρια
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,746 μηνύματα.
Πάντως με θμτ στο Δ4 έβγαινε σίγουρα το δεύτερο μέλος οπότε θεωρώ πως όποιος το έκανε θα πάρει κάποια μόρια
το θμτ επειδη εχει διαφορα το δευτερο μελος μπορει να το σκεφτει καποιος αλλα το θεμα ειναι να σε οδηγησει σε καποιο αποτελεσμα που τουλαχιστον εγω απο οτι βλεπω δε σε οδηγει καπου
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

επειδη παντως το βλεπω σε κατι λυσεις δεν μου αρεσει που βαζουν τις 2 ανισοτητες και πετανε ξερα την απαντηση οτι δεν εχει λυση.δεν λεω οτι δε θα το δεχτουν αλλα γτ να μην το εξηγηγουσε καποιος αναλυτικα.
εγω αν εδινα θα ελεγα πολυ απλα.
για τα χ διαφορετικα του 1 και του χ2 οι δυο ισχυουν ξερα ως ανισωσεις επομενως προσθεσε τες κατα μελη και βγαινει οτι δεν εχει ριζα.
αν το χ=1 η μια ισχυει ως καθαρα θετικη προσθεσε και την αλλη που ειναι μηδεν επομενως παλι βγαινει καθαρα θετικη.
ομοια και για το χ2.
προσοχη δεν λεω οτι αν το πεταγες απευθειας το συμπερασμα ειναι λαθος αλλα εμενα δεν μου καθεται καλα στο ματι να το πας απευθειας.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top