[02/06/2023] Νεοελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία

zamzam

Νεοφερμένος

Ο zamzam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα δεν θυμάμαι αν έβαλα στην άσκηση που είναι να γράψουμε πχ 1:Α
2:β
3:β

Αυτό που ξέρω είναι ότι τα έκανα όλα σωστά αλλά δεν. Θυμάμαι αν έβαλα μπροστά τους αριθμούς αλλά έβαλα σίγουρα
Α
Γ
Γ

Αλλά δνε θυμάμαι αν έβαλα αριθμούς γίνετε να σου κόψουν για αύτο ή όχι?
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

WindOfChange

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο WindOfChange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Παιδιά υπάρχει προβλήματα λέτε αν δεν έγινε αναφορά στα "στερεότυπα" του Γ θέματος; Εγώ επικεντρώθηκα στο ότι ο άντρας κατανοούσε το πρόβλημα αλλά δίσταζε να το αντιμετωπίσει
 

zamzam

Νεοφερμένος

Ο zamzam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Έγραψα κανονικά θέμα 3
Απλός δεν έβαλα μπροστά μπορεί κ να έβαλα
Πχ 1:γ
2:γ


Σιγιυρα όμως τα έβαλα με σειρά κάθετα
Γ
Γ
Β
Και πάει λέγοντας..
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.
Πρώτη φορά ακούω τέτοιο πράγμα. Θα' θελα να πιστεύω ότι αν το περιεχόμενο είναι ορθά τεκμηριωμένο, έχει συνοχή και τα συναφή, θα κάνουν τα στραβά μάτια. Εγώ πέρσι φοβόμουν το όριο λέξεων στην έκθεση γιατί έγραψα καμία 500 λέξεις (μάλλον τόσες έγραψα πάλι :lol:) αλλά δεν έγινε κάτι.



Επίσης τώρα που το θυμήθηκα, στο λογοτεχνικό έβαλα ως κειμενικο δείκτη ένα σχόλιο, εκεί που έλεγε "τι όνομα είναι τώρα αυτό για γυναίκα", αλλά δεν το έχω δει σε καμιά ενδεικτική απάντηση. Είναι σωστό;:worry:
Θα μπορούσε να θεωρηθεί σχόλιο αλλά πώς το ανέπτυξες; είναι νομίζω λίγο άκυρος σχετικά με την συναισθηματική κατάσταση
εγώ έβαλα ως ασύνδετο σχήμα ένα κομμάτι που δεν ήταν , θέλω να πιστεύω ότι δεν έκανα κάποιο άλλο λάθος
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,372 μηνύματα.
Έγραψα κανονικά θέμα 3
Απλός δεν έβαλα μπροστά μπορεί κ να έβαλα
Πχ 1:γ
2:γ


Σιγιυρα όμως τα έβαλα με σειρά κάθετα
Γ
Γ
Β
Και πάει λέγοντας..
Δεν έχει σημασία αυτό τώρα, άφησε την έκθεση πίσω και προχώρα στο επόμενο μάθημα. Ό,τι έκανες έκανες, ακόμα και αν σου κόψουν μία χαρά μπορείς να περάσεις στη σχολή που θες αν γράψεις γενικά καλά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παιδιά γιατί μιλάτε ακόμα για την έκθεση; Έκθεση γράφετε την Τρίτη; Την τελευταία φορά που κοίταξα όχι. Μην σκαλίζετε το θέμα, ό,τι γράψατε γράψατε. Πάμε παρακάτω :xtipao:

Υ.Γ @Scandal δεν τους είπα εγώ να μην γράφουν στο θρεντ, η ιδέα σου είναι... :redface::hehe:
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Τα κείμενα που δημοσιεύτηκαν και ειδικά το δεύτερο ήταν αίσχος. Άντε το πρώτο οκέι. Το δεύτερο απαράδεκτο.

Δυστυχώς αυτή είναι η νέα κανονικότητα. Reject the modern world.
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Θα μπορούσε να θεωρηθεί σχόλιο αλλά πώς το ανέπτυξες; είναι νομίζω λίγο άκυρος σχετικά με την συναισθηματική κατάσταση
εγώ έβαλα ως ασύνδετο σχήμα ένα κομμάτι που δεν ήταν , θέλω να πιστεύω ότι δεν έκανα κάποιο άλλο λάθος
είπα πάνω κάτω ότι συγκρίνει τον δειλό, φοβισμένο εαυτό του με την γυναίκα του ή οποία ενδεχομένως να είναι πιο δυναμική από αυτόν (πράγμα που δηλώνει το όνομα της), και γιαυτό νιώθει ανασφάλεια, κάπως έτσι :redface: ευτυχώς έβαλα περισσότερους κειμενικους δείκτες από ότι ήθελε, οπότε άμα είναι λάθος αυτός έχω τους άλλους.

Μικρό το κακό δεν νομίζω να σου κόψουν τόσο πολύ πια. Καλή επιτυχία σου εύχομαι
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Συμφωνώ ότι ήταν σαφή ούτε απαιτούσαν πολλές γνώσεις στο κομμάτι της θεωρίας. Αλλά ας μην ξεχνάμε παρακαλώ τις συνθήκες κάτω από τις οποίες γράφουμε εμείς οι μαθητές. Και γω τώρα που κάθομαι ήρεμη τα σκέφτομαι τόσο ωραία είναι η αλήθεια και δεν ξέρω αν τα έχω αποτύπωσει τόσο καλά στις απαντήσεις μου.παραλληλα ναι υπάρχουν οι ιδέες ότι οι γυναίκες κακοποιουνται αλλά πρέπει να προσέξεις και πως θα προσεγγίζεις την ιδέα αυτή στην ανάπτυξη της. Δεν παραθέτεις απλά τρεις ιδέες που σε όλους μας έρχονται πάνω κάτω. Το κύριο ζήτημα είναι η ανάλυση τους. Τα τελευταία χρόνια άλλωστε τα θέμαυα απαιτούν περισσότερο κριτική σκέψη. Δεν στοχεύουν να σε εξετάσουν σε μια παπαγαλια δύσκολης θεωρίας.θεωρω ότι το στυλ είναι ανάλογο με όλα τα προηγούμενα θέματα. Τώρα αν εννοείτε ότι συγκριτικά με την ιστορία που ήταν περσυ και τα προηγούμενα θέματα τα οποία αδυνατώ να θυμηθώ, ναι η ισότητα είναι ωραίο θέμα. Αλλά όλα τα άλλα θέματα έχουν έτοιμες ιδέες μπορείς να μιλήσεις αντικειμενικά πχ για την ιστορία. Η ισότητα και η βία είναι δύσκολα προσέγγισιμα και ευαίσθητα θέματα. Ταυτόχρονα επηρεάζει και τις μαθητριες που μπορεί να έχουν αρνητικά βίωματα και γενικά είναι ένα θέμα περίεργο.... Εύχομαι καλή δύναμη και καλή τύχη σ όλους τους υποψηφιους❣️
Οι συνθήκες πάντα ίδιες είναι για τους διαγωνιζομενους. Πάντα έχουν άγχος και φυσικά πάντα ισχύει το πως θα διατυπωσουν τα θέματα εκείνη την ώρα καθώς και το ποσό τυχεροί στάθηκαν όσον αφορά στην προετοιμασία (αν δηλαδή το είχαν κάνει ή όχι).
Αντικειμενικά μιλώντας όμως ήταν πραγματικά πολύ εύκολα και με σαφήνεια δοσμένα.
Εγώ το περιμενα ότι λόγω των εκλογών θα πέσουν εύκολα θέματα (σε όλα τα μαθήματα). Αυτό βέβαια σημαίνει ότι όταν είναι εύκολα και τα παιδιά γράφουν καλά οι αριστούχοι που ενδιαφέρονται για τις υψηλές σχολές θα κριθούν στη λεπτομέρεια.
Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Οι συνθήκες πάντα ίδιες είναι για τους διαγωνιζομενους. Πάντα έχουν άγχος και φυσικά πάντα ισχύει το πως θα διατυπωσουν τα θέματα εκείνη την ώρα καθώς και το ποσό τυχεροί στάθηκαν όσον αφορά στην προετοιμασία (αν δηλαδή το είχαν κάνει ή όχι).
Αντικειμενικά μιλώντας όμως ήταν πραγματικά πολύ εύκολα και με σαφήνεια δοσμένα.
Εγώ το περιμενα ότι λόγω των εκλογών θα πέσουν εύκολα θέματα (σε όλα τα μαθήματα). Αυτό βέβαια σημαίνει ότι όταν είναι εύκολα και τα παιδιά γράφουν καλά οι αριστούχοι που ενδιαφέρονται για τις υψηλές σχολές θα κριθούν στη λεπτομέρεια.
Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά.
Ισχύει,δυστυχώς η λεπτομέρεια στην έκθεση είναι υποκειμενικό ζήτημα επομένως ίσως όλοι αυτοί που προετοιμάστηκαν πολύ καλά,να αδικηθουν λόγω εύκολων θεμάτων...
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 952 μηνύματα.
Αυτό το θέμα ήταν μια καλή σποντίτσα για να κόψουν την φόρα των andrew tate fanboys που πρόσφατα βγήκε απο τη φυλακή :lol: :lol:
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Αυτό το θέμα ήταν μια καλή σποντίτσα για να κόψουν την φόρα των andrew tate fanboys που πρόσφατα βγήκε απο τη φυλακή :lol: :lol:
αν και ολα τα χρονια λεγανε οτι η επιτροπη δεν βαζει επικαιρα θεματα πλεον φαινεται να αλλαζει αυτη η τακτικη.του χρονου ή του παραχρονου λογικα θα πεσει για υγεια λογω κορωνοιου!
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Screenshot_20230603-152349~2.png

Θα είχε ενδιαφέρον η επιχειρηματολογία του.
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
1. Σίγουρα θα είχε πολλά να γράψει ο Μπάμπης και να δώσει βιωματικά παραδείγματα.
2. Το σχόλιο ως κειμενάκι δείκτη θα μπορούσες να το εντάξεις στο πλαίσιο του εσωτερικού μονόλογου, ότι δηλαδή αναρωτιέται και φέρνει και πάλι μπροστά του τα στερεότυπα.
3. Στην έκθεση κάνεις δεν ξέρει ουσιαστικά πως τα πήγε. Κάθε χρόνο όλοι βγαίνουν και λένε πόσο τέλεια τα πήγαν και μετά οι βαθμολογίες είναι μέτριες.
4. Αν δεν έχεις βάλει αριθμούς δεν θα στο πιάσουν. Αυτή η ερώτηση βαθμολογείται από υπολογιστή επομένως δε θα αναγνωρίσει τις απαντήσεις σου.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Η συγκεκριμένη ερώτηση βαθμολογείται με εφαρμογή. Υπάρχει σχετική οδηγία στις οδηγίες της ΚΕΕ
 

Jojo K

Νεοφερμένος

Η Jojo K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Η συγκεκριμένη ερώτηση βαθμολογείται με εφαρμογή. Υπάρχει σχετική οδηγία στις οδηγίες της ΚΕ
Δεν πιστεύω να έπρεπε να τα γράψω το ένα κάτω από το άλλο έτσι; Εγώ τα έγραψα το ένα δίπλα στο άλλο του στυλ 1.α 2.β κλπ...
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Η συγκεκριμένη ερώτηση βαθμολογείται με εφαρμογή. Υπάρχει σχετική οδηγία στις οδηγίες της ΚΕΕ
Λογικά άνθρωπος καταχωρεί τα δεδομένα, δεν γίνεται με αναγνώριση χαρακτήρων από υπολογιστή :P

Με υπολογιστή βαθμολογούνται δεδομένα με βούλες (σαν τα παιχνίδια του ΟΠΑΠ), όπως σε εξετάσεις Αγγλικών τύπου Michigan ECCE/ECPE κτλ.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,558 μηνύματα.
Ίσως απλά γίνεται δειγματοληπτικός έλεγχος κάποιων γραπτών με εφαρμογή. Τα γραπτά διορθώνονται εξ ολοκλήρου από τους καθηγητές.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Η συγκεκριμένη ερώτηση βαθμολογείται με εφαρμογή. Υπάρχει σχετική οδηγία στις οδηγίες της ΚΕΕ
Ο καθηγητής - βαθμολογητής παίρνει ένα πακέτο 25 γραπτών, κάθεται στο θρανίο μιας αίθουσας και βαθμολογεί χωρίς υπολογιστή και μόνον με κόκκινο ή πράσινο στυλό. Δεν μπορώ να καταλάβω πού χωρά εδώ τεχνικά εφαρμογή που να βαθμολογεί χειρόγραφο και μάλιστα μόνον ορισμένο θέμα. Αν θέλεις, εξήγησέ μας τη διαδικασία και δείξε μας αυτή τη "σχετική οδηγία στις οδηγίες της ΚΕΕ".

1685896802349.png
1685896842861.png
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top