[02/06/2023] Νεοελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
Ανακοινώθηκαν τα θέματα. Μπορείτε να τα βρείτε εδώ σε pdf!

Ενδεικτικές απαντήσεις από την κεντρική επιτροπή εξετάσεων:
βρείτε τες εδώ.

--------------------
Το καθιερωμένο θέμα του iSchool που γίνεται κάθε χρόνο για κάθε εξεταζόμενο μάθημα. :give_rose:

Καλή αρχή λοιπόν στα Γενικά Λύκεια με Νεοελληνική Γλώσσα & Λογοτεχνία! :spasiklas::spasiklas::spasiklas:

Για γενικές συζητήσεις προτιμήστε το θέμα Πανελλήνιες 2023 - Κουβεντούλα. Για ό,τι αφορά την Νεοελληνική Γλώσσα & Λογοτεχνία (πως τα πήγατε, τι απαντήσεις δώσατε, προβληματισμοί για το μάθημα κτλ), αυτό το θέμα είναι το πλέον κατάλληλο.

Το θέμα θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί όπου και θα προστεθούν τα θέματα και ενδεικτικές απαντήσεις σε αυτά, από διάφορα φροντιστήρια!

Και μην ξεχνάτε, να κάνετε τις δοκιμές σας στον Υπολογιστή Μορίων 2023:

Τα λέμε αύριο, καλή ξεκούραση και να ξυπνήσετε ακμαίοι!! :-* :clover: :clover: :clover:
Και μην ξεχάσετε να μπείτε να μας πείτε πως τα πήγατε!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Το θέμα είναι τώρα ανοιχτό για απαντήσεις. Καλή επιτυχία σε όλους 💜
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,569 μηνύματα.
Διαβάζω ότι έπεσε βία κατά των γυναικών. Αναμένουμε όμως τα θέματα!
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Επίκαιρο θέμα, τα κείμενα κατανοητά, το Δ θέμα βγαίνει άνετα και με υψηλο βαθμό με σωστή διαχείριση χρόνου.
Πιστεύω θα τα πάνε πολύ καλά τα παιδιά.
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ ωραίο και επίκαιρο θέμα! Καλή επιτυχία στους/ις υποψηφιους/ες!
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,569 μηνύματα.
Ωραία, σύχρονα θέματα και πιστεύω οι υποψήφιοι θα τα πάνε καλά! Η λογοτεχνία κατανοητή.

Μόνο εμένα μου φαίνονται λίγο μικρά τα κείμενα αναφοράς;
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Ωραία, σύχρονα θέματα και πιστεύω οι υποψήφιοι θα τα πάνε καλά! Η λογοτεχνία κατανοητή.

Μόνο εμένα μου φαίνονται λίγο μικρά τα κείμενα αναφοράς;
Νόμιζα οτι μονο εγω το πίστευα, και εμένα μου φαίνονται μικρα.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Πραγματικα παιζει να ναι τα πιο ευκολα κειμενα που εχω δει στην ιστορια των πανελλαδικων!Κυριολεκτικα της πλακας!Και με λεξεις της νεανικης διαλεκτου τυπου με σουταρανε!Τυχεροι οσοι δωσανε φετος εκθεση!Και το αστειο της υποθεσης το δωρο 15 μοριων με την πολλαπλη επιλογη.....Αν το ποσοστο οσων απαντησαν λαθος ειναι πανω απο 5% τοτε εχουμε προβλημα ως κοινωνια........Οι μονες δυσκολες ερωτησεις μου φαινονται οι ερμηνευτικες αλλα στα ματια τα δικα μου που εχω απειρα χρονια να ασχοληθω με εκθεση.Φανταζομαι οι εκθεσαδες τους εχουν διδαξει πως απαντανε σε αυτες.Αλλα μαλλον ειναι αυτες οι ερωτησεις που θα δυσκολεψαν παραπανω τους υποψηφιους.Παντως τα θεματα ειναι της πλακας.
 

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Έχω δώσει 2 φορές πανελλήνιες και γνωρίζω τον πόνο του καθένα για αυτή τη μέρα. Συγχαρητήρια σε όλους, ανεξαρτήτως αισθημάτων αποτυχίας, και καλή σας επιτυχία στα επόμενα 3 μαθήματα! :hug:
Τώρα για τα θεματάκια:
Πιστεύω ότι το κεντρικό θέμα περί φεμινισμού/ανθρώπινων δικαιώματων είναι αρκετά επίκαιρο αλλά και εύκολα προσεγγίζεται από τους νέους, είναι θέμα με ουσία. Τα Β θέματα αρκετά εύκολα, όπως και το Γ που ήταν απλό.
Για την Έκθεση ίσως ήθελες παραπάνω γνώσεις από τις γενικές περί ανθρώπινων δικαιώματων και εκεί πιστεύω θα κριθούν όλα, καθώς ένα άτομο με σφαιρικές γνώσεις και κοινωνική ευαισθησία θα έχει περισσότερα και καλύτερα επιχειρήματα από έναν απλά καλό μαθητή.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης θέλω πολύ να δω τι θα γράψει ο Μπάμπης... και γενικά τα 17χρονα αγοράκια με είδωλο τον Andrew Tate :bleh:
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Έχω δώσει 2 φορές πανελλήνιες και γνωρίζω τον πόνο του καθένα για αυτή τη μέρα. Συγχαρητήρια σε όλους, ανεξαρτήτως αισθημάτων αποτυχίας, και καλή σας επιτυχία στα επόμενα 3 μαθήματα! :hug:
Τώρα για τα θεματάκια:
Πιστεύω ότι το κεντρικό θέμα περί φεμινισμού/ανθρώπινων δικαιώματων είναι αρκετά επίκαιρο αλλά και εύκολα προσεγγίζεται από τους νέους, είναι θέμα με ουσία. Τα Β θέματα αρκετά εύκολα, όπως και το Γ που ήταν απλό.
Για την Έκθεση ίσως ήθελες παραπάνω γνώσεις από τις γενικές περί ανθρώπινων δικαιώματων και εκεί πιστεύω θα κριθούν όλα, καθώς ένα άτομο με σφαιρικές γνώσεις και κοινωνική ευαισθησία θα έχει περισσότερα και καλύτερα επιχειρήματα από έναν απλά καλό μαθητή.
Δεν νομιζω το θεμα της εκθεσης να ειναι κατι φοβερο.Σου λεει πες μου φαινομενα ανισοτητας ανδρων γυναικων.Ακομα και στο πρωτο κειμενο γραφει για τετοια φαινομενα και μπορει καποιος να τα αναφερει.Επισης,στον τροπο αντιμετωπισης που γραφει το αλλο ερωτημα ε δε νομιζω να διαφερει και πολυ απο τα ανθρωπινα δικαιωματα.Νομιζω πολυ ευκολο θεμα.Εμενα δυσκολα μου φαινονται τα ερμηνευτικα αλλα ειναι επειδη δεν ασχολουμαι με εκθεση.Οι υποψηφιοι θα ξερουν πως να απαντησουν σε αυτα.
 

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Δεν νομιζω το θεμα της εκθεσης να ειναι κατι φοβερο.Σου λεει πες μου φαινομενα ανισοτητας ανδρων γυναικων.Ακομα και στο πρωτο κειμενο γραφει για τετοια φαινομενα και μπορει καποιος να τα αναφερει.Επισης,στον τροπο αντιμετωπισης που γραφει το αλλο ερωτημα ε δε νομιζω να διαφερει και πολυ απο τα ανθρωπινα δικαιωματα.Νομιζω πολυ ευκολο θεμα.Εμενα δυσκολα μου φαινονται τα ερμηνευτικα αλλα ειναι επειδη δεν ασχολουμαι με εκθεση.Οι υποψηφιοι θα ξερουν πως να απαντησουν σε αυτα.
Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι στην Ελλάδα δεν ασχολούνται με φεμινισμό κλπ και άρα θα έχουν οι περισσότεροι τα ίδια επιχειρήματα από το κείμενο. Δεν λέω ότι δεν θα γράψουν, απλά τα γραπτά που θα ξεχωρίσουν θα είναι λίγα και τα περισσότερα θα έχουν βαθμό 15-16,5, άρα και ο ανταγωνισμός στα υπολοίπα μαθήματα θα είναι μεγαλύτερος αφού όλοι θα έχουν γράψει περίπου το ίδιο στην Έκθεση, που είναι παραδοσιακά ο παράγοντας που σε "ρίχνει" ή σε "ανεβάζει"
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Εξαιρετικό θέμα! Συγχαρητήρια
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Το λέω για πρώτη φορά, εξαιρετικό θέμα
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Εξαιρετικό και επίκαιρο θέμα!
Επιτέλους βλέπω μετά από τόσα χρόνια, αυτή η αηδία με τα στάνταρ απαρχαιωμένα θέματα να αποτελεί πλέον παρελθόν,
Και θα πουν κάποιοι "Νταξει στα ΕΠΑΛ τα βάζουν", πάλι όμως, αποτελεί μια αρχή, ένα βήμα.

Καλή επιτυχία σε όσους δίνουν!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι στην Ελλάδα δεν ασχολούνται με φεμινισμό κλπ και άρα θα έχουν οι περισσότεροι τα ίδια επιχειρήματα από το κείμενο. Δεν λέω ότι δεν θα γράψουν, απλά τα γραπτά που θα ξεχωρίσουν θα είναι λίγα και τα περισσότερα θα έχουν βαθμό 15-16,5, άρα και ο ανταγωνισμός στα υπολοίπα μαθήματα θα είναι μεγαλύτερος αφού όλοι θα έχουν γράψει περίπου το ίδιο στην Έκθεση, που είναι παραδοσιακά ο παράγοντας που σε "ρίχνει" ή σε "ανεβάζει"
Γενικά τα θέματα πιο γενικού τύπου θέλουν προσοχή και έχουν αυτή την παγίδα.
Πιστεύω δεν περιμένουν από τους υποψηφίους κάτι φοβερά εξειδικευμένο.
Σίγουρα περιμένουν να γράψουν για τις γυναικοκτονιες και για την ενδοοικογενειακή βία (πολύ επίκαιρο), την σεξουαλική βία , και την παρενόχληση των γυναικών σε εργασιακά περιβάλλοντα από συναδέλφους ανώτερης βαθμίδας (το γνωστό "κάτσε μου και θα σε ανεβάσω στην δουλειά")

Σίγουρα όπως και σε άλλα θέματα, ο πιο ψαγμενος θα ξεχωρίσει.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Διαβάζοντας το θέμα Δ, έχω δυο απορίες για σήμερα:

  1. Πόσες θα γράψουν τα προσωπικά τους βιώματα σε τρίτο πρόσωπο ενώ από μέσα τους θα σκέφτονται να τα γράψουν σε πρώτο πρόσωπο;
  2. Πόσοι ψευτόμαγκες θα φανερωθούν τελικά
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Εξαιρετικό και επίκαιρο θέμα!
Επιτέλους βλέπω μετά από τόσα χρόνια, αυτή η αηδία με τα στάνταρ απαρχαιωμένα θέματα να αποτελεί πλέον παρελθόν,
Και θα πουν κάποιοι "Νταξει στα ΕΠΑΛ τα βάζουν", πάλι όμως, αποτελεί μια αρχή, ένα βήμα.

Καλή επιτυχία σε όσους δίνουν!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Γενικά τα θέματα πιο γενικού τύπου θέλουν προσοχή και έχουν αυτή την παγίδα.
Πιστεύω δεν περιμένουν από τους υποψηφίους κάτι φοβερά εξειδικευμένο.
Σίγουρα περιμένουν να γράψουν για τις γυναικοκτονιες και για την ενδοοικογενειακή βία (πολύ επίκαιρο), την σεξουαλική βία , και την παρενόχληση των γυναικών σε εργασιακά περιβάλλοντα από συναδέλφους ανώτερης βαθμίδας (το γνωστό "κάτσε μου και θα σε ανεβάσω στην δουλειά")

Σίγουρα όπως και σε άλλα θέματα, ο πιο ψαγμενος θα ξεχωρίσει.
ναι μωρε πολυ ευκολα να τα γραψει καποιος.δηλαδη πρεπει να ζει σε γυαλα να μην τα ξερει καποιος να τα γραψει αυτα.ολη μερα οι τηλεορασεις λενε για την αλλη στην ευρωβουλη,τη μπεκατωρου......Αστειο θεμα!
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Ίσως να είναι τα πιο εύκολα θέματα που έχω δει,σιγουρα τα κείμενα είναι από τα πιο εύκολα,επίσης το Δ έχει μπορεί να το αναπτύξει κ ένα άτομο που δεν έχει ακουμπήσει βιβλίο.Θα υπάρξουν υψηλές βαθμολογίες αρκετές.Φανταζομαι αναγκαστικά θα πρέπει να δυσκολέψουν τα θέματα σε κάποιο άλλο μαθημα
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Ίσως να είναι τα πιο εύκολα θέματα που έχω δει,σιγουρα τα κείμενα είναι από τα πιο εύκολα,επίσης το Δ έχει μπορεί να το αναπτύξει κ ένα άτομο που δεν έχει ακουμπήσει βιβλίο.Θα υπάρξουν υψηλές βαθμολογίες αρκετές.Φανταζομαι αναγκαστικά θα πρέπει να δυσκολέψουν τα θέματα σε κάποιο άλλο μαθημα
Οπως τα λες ακριβως ειναι.Μονο οι ερμηνευτικες ερωτησεις θεωρω διακρινουν καποιον που εχει ασχοληθει με το μαθημα της εκθεσης!
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,569 μηνύματα.
Οπως τα λες ακριβως ειναι.Μονο οι ερμηνευτικες ερωτησεις θεωρω διακρινουν καποιον που εχει ασχοληθει με το μαθημα της εκθεσης!
Ούτε οι ερμηνευτικές μου φαίνονται δύσκολες που τα έχω πρόσφατα από πέρυσι, η Β2 απλή, η Β3α πέφτει συνέχεια και όλοι οι υποψήφιοι είναι αρκούντως προετοιμασμένοι για τέτοιου τύπου ασκήσεις και η Β3β επίσης δεν παρουσιάζει καμία ιδιαίτερη δυσκολία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top