[02/06/2023] Νεοελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Συμφωνώ για τις εύκολες ερωτήσεις και τα εύκολα κείμενα αλλα πιστεύω ότι είναι γενικά δύσκολη θεματολογία για 18 χρόνους και 18 χρόνος. Τώρα βέβαια αν το διδάσκονται σαν θέμα μέσα στην χρονιά αλλάζει το πράγμα. Εμένα στα χρονια μου στο πλαίσιο τις έκθεσης εξεταζοταν πολύ επιφανειακά έως και καθόλου
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Συμφωνώ για τις εύκολες ερωτήσεις και τα εύκολα κείμενα αλλα πιστεύω ότι είναι γενικά δύσκολη θεματολογία για 18 χρόνους και 18 χρόνος. Τώρα βέβαια αν το διδάσκονται σαν θέμα μέσα στην χρονιά αλλάζει το πράγμα. Εμένα στα χρονια μου στο πλαίσιο τις έκθεσης εξεταζοταν πολύ επιφανειακά έως και καθόλου
το θέμα διδάσκεται στη β λυκείου είχαμε γράψει ακριβώς το ίδιο σε διαγώνισμα φέτος
 

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 320 μηνύματα.

penelopenick

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Καλησπερα,εδωσα σημερα και εχω την εξης απορια,στο θεμα γ αναφερα σαν κειμενικο δεικτη τα κωμικα στοιχεια. Θεωρειται πως πιανεται ως κειμενικος δεικτης η οχι;ευχαριστω πολυ
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 6,774 μηνύματα.
Είπα ότι δεν θα μπω αλλά, να πω κάτι. Είναι εντάξει να θεωρείτε εύκολα τα θέματα και να εκφέρετε άποψη. Απλά προσπαθήστε να μην είστε ακραία τοποθετημένοι «Τα πιο εύκολα θέματα στα ιστορικά των Πανελλαδικών, ωω, πανεύκολα Β, τα έλυνε και 5χρονο». Μερικοί άνθρωποι ΑΓΧΩΝΟΝΤΑΙ και νιώθουν άσχημα. Just saying.
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Είπα ότι δεν θα μπω αλλά, να πω κάτι. Είναι εντάξει να θεωρείτε εύκολα τα θέματα και να εκφέρετε άποψη. Απλά προσπαθήστε να μην είστε ακραία τοποθετημένοι «Τα πιο εύκολα θέματα στα ιστορικά των Πανελλαδικών, ωω, πανεύκολα Β, τα έλυνε και 5χρονο». Μερικοί άνθρωποι ΑΓΧΩΝΟΝΤΑΙ και νιώθουν άσχημα. Just saying.
συμφωνώ όλοι τα βλέπουμε χαλαρά και με άνεση γιατί "είμαστε έξω απο τον χορό",ενώ τα παιδιά που δίνανε σήμερα πανελλάδικες είδαν τα θέματα με μεγάλο άγχος οπότε λογικό να τους φάνηκαν πιο δύσκολα και να έκαναν μικροαπροσεξίες
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,813 μηνύματα.
συμφωνώ όλοι τα βλέπουμε χαλαρά και με άνεση γιατί "είμαστε έξω απο τον χορό",ενώ τα παιδιά που δίνανε σήμερα πανελλάδικες είδαν τα θέματα με μεγάλο άγχος οπότε λογικό να τους φάνηκαν πιο δύσκολα και να έκαναν μικροαπροσεξίες
Εννοείται αυτό. Αλλιώς αντιμετωπίζουμε τα θέματα από την άνεση και την ψυχραιμία του σπιτιού μας, αλλιώς εκεί. Τη γνώμη μας λέμε εδώ, που βέβαια αν έπρεπε να γράψουμε απαντήσεις μπορεί κάπου να κολλούσαμε γιατί υπήρχε κάτι που δεν είχαμε σκεφτεί με μία φευγαλέα ματιά ότι μπορεί να δυσκολέψει τον υποψήφιο.
Είναι βέβαιο ότι τα παιδιά που έδωσαν σήμερα μπορούν να αξιολογήσουν καλύτερα τη δυσκολία των θεμάτων. Χαρά μας θα είναι, αν έχουν χρόνο και όρεξη, να μας πουν τη δική τους άποψη για τα θέματα!



Η αρχή έγινε! Γεμίστε δυνάμεις, ξεκουραστείτε και πιάστε τα βιβλία του επόμενου μαθήματος αφού χαλαρώσετε από την ένταση της ημέρας!
Η Έκθεση τελείωσε, μη σκάτε για το πως τα πήγατε. Ειδικά σε αυτό το μάθημα που κρύβει εκπλήξεις, ακριβείς προβλέψεις δεν υπάρχουν.
Καλή συνέχεια!
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,569 μηνύματα.
Μόλις γύρισα σπίτι και μπορώ να πω ότι τα θέματα ήταν πολύ ωραία. Μόνο σε αυτό με την αντίθεση ήταν λίγο κρυμμένο αυτό που ήθελε αλλά πιστεύω ότι έγραψα πολύ καλά!
 

desperate-ambitious!

Νεοφερμένος

Ο desperate-ambitious! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Παιδιά, φέτος δίνω πανελλήνιες και τολμώ να πω πως ήταν ανάμεσα στα θέματα που νόμιζα ότι θα πέσουν (το άλλο ήταν ο τουρισμός). Το μόνο μου σχόλιο για αυτούς που εξέφρασαν παραπάνω την άποψη τους είναι: " Όσοι είναι έξω απ’ τον χορό, πολλά τραγούδια λένε!". Μπορεί για κάποιους να ήταν εύκολο ως θέμα, για κάποιους άλλους απαιτητικό. Το βέβαιο είναι ότι οι περισσότεροι που έγραψαν ένα σχόλιο για το πόσο "γελοία" ήταν τα θέματα έχουν δώσει πανελλήνιες τα προηγούμενα χρόνια και το βλέπουν αποστασιοποιημένα. Μην ξεχνάτε ότι έχουμε άλλα τρία μαθήματα και το άγχος παραμένει!
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Είπα ότι δεν θα μπω αλλά, να πω κάτι. Είναι εντάξει να θεωρείτε εύκολα τα θέματα και να εκφέρετε άποψη. Απλά προσπαθήστε να μην είστε ακραία τοποθετημένοι «Τα πιο εύκολα θέματα στα ιστορικά των Πανελλαδικών, ωω, πανεύκολα Β, τα έλυνε και 5χρονο». Μερικοί άνθρωποι ΑΓΧΩΝΟΝΤΑΙ και νιώθουν άσχημα. Just saying.
Πόσο συμφωνώ δεν περιγράφεται. Κάθε χρόνο στην έκθεση τα ίδια, τα θέματα ήταν απλά, ήταν αναμενόμενα κλπ. Και όταν βγαίνουν οι βαθμοί βλέπουμε πάνω κάτω τις ίδιες βαθμολογίες. Το ότι ένα θέμα μας φαίνεται οικείο δεν λέει κάτι. Προσωπικά διακρίνω ασάφεια στο β ερώτημα της έκθεσης ή τουλάχιστον αυτό το σημείο προβλημάτισε μια μαθήτρια μου. Στην γλώσσα βαθμολογούνται τα πάντα, ορθογραφία, τονισμός, στίξη, έκφραση , λεξιλόγιο. Υπάρχει επίσης η πίεση του χρόνου. Δύσκολα κάποιος θα τελειώσει πριν τις δυόμισι ώρες. Οι περισσότεροι εξαντλούν σχεδόν το τρίωρο. Όσοι νιώθετε ότι δεν γράψατε όσο καλά θα έπρεπε κατά τα λεγόμενα κάποιων που δεν έδιναν εξετάσεις , να θυμάστε την παροιμία, οποίος είναι έξω από το χορό πολλά τραγούδια ξέρει.
Καλή συνέχεια
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Καλησπερα,εδωσα σημερα και εχω την εξης απορια,στο θεμα γ αναφερα σαν κειμενικο δεικτη τα κωμικα στοιχεια. Θεωρειται πως πιανεται ως κειμενικος δεικτης η οχι;ευχαριστω πολυ
Όπως σου είπα και από κοντά είναι κειμενικός δείκτης τα κωμικά στοιχεία του κειμένου στο Γ θέμα, αλλά, ας μας απαντήσει και κάποιος πιο ειδικός σε αυτό, εγώ θα το έγραφα πάντως.


Γενικά παιδιά, ήταν βατά τα θέματα, οπως έγραψα και παραπάνω γιατί ήμουν ξυπνια από πολυ νωρίς αφου ξαναδινει η κυρία @penelopenick , και είδα τα θέματα από τη στιγμή που κοινοποιηθηκαν από το Υπουργείο Παιδείας, αλλά το άγχος και η πίεση όλης της χρονιάς, είναι ικανά να διαστρευλωσουν το μυαλό εκείνη τη στιγμή της εξέτασης.

Η Έκθεση τελείωσε, μη σκάτε για το πως τα πήγατε. Ειδικά σε αυτό το μάθημα που κρύβει εκπλήξεις, ακριβείς προβλέψεις δεν υπάρχουν.
Τεράστια αλήθεια!
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 6,774 μηνύματα.
Εγώ για το ερμηνευτικό βρήκα:

α’ ενικό πρόσωπο, ασύνδετο σχήμα και επαναλήψεις
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Εγώ για το ερμηνευτικό βρήκα:

α’ ενικό πρόσωπο, ασύνδετο σχήμα και επαναλήψεις
Αυτά τα βρηκε η @penelopenick , πρόσθεσε και το κωμικό στοιχείο, το οποίο θα το πρόσθετα και εγω, απλώς η μικρή εχει αγχωθεί και θέλει και άλλες γνωμες.

Σε ευχαριστουμε για την απάντηση όμως!
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,854 μηνύματα.
Είπα ότι δεν θα μπω αλλά, να πω κάτι. Είναι εντάξει να θεωρείτε εύκολα τα θέματα και να εκφέρετε άποψη. Απλά προσπαθήστε να μην είστε ακραία τοποθετημένοι «Τα πιο εύκολα θέματα στα ιστορικά των Πανελλαδικών, ωω, πανεύκολα Β, τα έλυνε και 5χρονο». Μερικοί άνθρωποι ΑΓΧΩΝΟΝΤΑΙ και νιώθουν άσχημα. Just saying.
Πραγματικά και πέρυσι τα ίδια λέγανε "τα πιο εύκολα θέματα".

Γενικά ήταν βατα , το θέμα έκθεσης το βρήκα λίγο πιο δύσκολο μου φάνηκε αρκετά εξειδικευμένο
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,156 μηνύματα.
Ενδεικτικές απαντήσεις από την κεντρική επιτροπή εξετάσεων!
 

Συνημμένα

  • ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ_ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ_ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ_ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ_ΓΛΩΣΣΑ_ΓΕΛ_2023.pdf
    1.2 MB · Εμφανίσεις: 338

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Γενικά ήταν βατα , το θέμα έκθεσης το βρήκα λίγο πιο δύσκολο μου φάνηκε αρκετά εξειδικευμένο
Εξειδικευμένο ίσως, αλλά αν έχεις κριτική σκέψη και βάλεις κάτω γεγονότα σημερινής εποχής και που είμαστε "πισω" σαν κοινωνία στην ανισότητα ανδρα και γυναίκας, βγαίνει πάπυρος της Αρχαίας Αιγύπτου, μην σου πω και πτυχιακή στο Διεθνών και Ευρωπαϊκών σπουδων πανω στα Human Rights :lol:
Έχεις πράγματα να πεις!
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,813 μηνύματα.
Η περίληψη φέτος με τις αλλαγές που έγιναν μου φαίνεται ότι πιάνει δυσανάλογα πολλές μονάδες... Ένα κείμενο 60-80 λέξεων πιάνει 20 (4/20!) και ολόκληρη έκθεση πιάνει 30 (6/20). Θα το έβρισκα πιο εύλογο αυτές οι 5 μονάδες να πήγαιναν στη λογοτεχνία.

Τέλος πάντων, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα :P
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,569 μηνύματα.
Για την ευαισθητοποίηση έβαλα και την αφορμηση από την επικαιρότητα («Σημερα...») θεωρείται σωστό; Δεν το πολύ κόβω γιατί με βάση τις ενδεικτικές απαντήσεις βαθμολογούν μάλλον
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Δεν το πολύ κόβω γιατί με βάση τις ενδεικτικές απαντήσεις βαθμολογούν μάλλον
Μην δίνεις καμία σημασία στις απαντήσεις φροντιστηρίων πλσ, διότι οι διορθωτές βαθμολογούν με τον δικό τους τρόπο και περνάνε ως σωστό/λάθος ο,τι κρίνουν οι ίδιοι με βάση την εμπειρία τους
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Για την ευαισθητοποίηση έβαλα και την αφορμηση από την επικαιρότητα («Σημερα...») θεωρείται σωστό; Δεν το πολύ κόβω γιατί με βάση τις ενδεικτικές απαντήσεις βαθμολογούν μάλλον
Μια χαρά σωστο είναι, τι "Σήμερα" τι στην "Τωρινή κοινωνία", ίδιο νόημα είναι. Μην σκαλώνεις με τέτοια και μην αφήνεις το γελοίο φροντιστήριο να σε φρικάρει :D
(Θυμάμαι από πέρσι τα χάλια τους και τον πανικό που εσπέραν στα υπόλοιπα παιδιά που τα περισσότερα ήταν μεταξύ 17 και 18 ετών μετά την εξέταση του κάθε μαθήματος:), η αδελφή μου φέτος έκανε ιδιαίτερα και βρήκε την υγεία της.)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top