επιλογη σχολης πληροφορικης

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
καλησπερα παιδια λιγο πριν τις πανελληνιες θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις. Αρχικα θα ηθελα να ασχοληθω πιο πολυ με το hardware και τα δικτυα.τι ειναι πιο σωστο να παω σε ενα τμημα πληροφορικης η ψηφιακων συστηματων.Τελος σε αυτα τα δυο τμηματα που θα συναντησω λιγοτερη φυσικη; διοτι ναι οκ δεν ειμαι ασχετος απο φυσικη αλλα δεν με λες και καλο.
 

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Καλησπέρα. Hardware και φυσική πάνε μαζί, ήρεμα το λέω :bye2:.

Άπαξ και περάσεις Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ, Τρίπολης, Λαμίας και Άρτας ή CSD Ηρακλείου ή Ψηφιακών Συστημάτων Λάρισας και Σπάρτης τουλάχιστον ένα ή δύο υποχρεωτικά μαθήματα θα είναι φυσικής, με αγάπη το λέω.

Τώρα για τα δίκτυα, ευτυχώς χρειάζεται μόνο προγραματισμό και μαθηματικά (η τουλάχιστον έτσι μου είπαν)
τμημα πληροφορικης η ψηφιακων συστηματων
Ξεκάθαρα Πληροφορικής και μάλιστα το ΠΑΠΕΙ (το οποίο μήν ανησυχείς, ασχολείται σε μικρότερο βαθμό και με το υλικό), το οποίο έχει και κατέυθυνση δικτύων. Η Επιλογή βέβαια είναι δική σου.
 

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
η φυσικη κατα ποσο ειναι δυσκολη γιατι πχ των ψηφιακων λαρισα ασχοληται και αυτο με τα δικτυα και μου εχει κανει κλικ σαν σχολη
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλησπέρα. Hardware και φυσική πάνε μαζί, ήρεμα το λέω :bye2:.

Άπαξ και περάσεις Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ, Τρίπολης, Λαμίας και Άρτας ή CSD Ηρακλείου ή Ψηφιακών Συστημάτων Λάρισας και Σπάρτης τουλάχιστον ένα ή δύο υποχρεωτικά μαθήματα θα είναι φυσικής, με αγάπη το λέω.

Τώρα για τα δίκτυα, ευτυχώς χρειάζεται μόνο προγραματισμό και μαθηματικά (η τουλάχιστον έτσι μου είπαν)

Ξεκάθαρα Πληροφορικής και μάλιστα το ΠΑΠΕΙ (το οποίο μήν ανησυχείς, ασχολείται σε μικρότερο βαθμό και με το υλικό), το οποίο έχει και κατέυθυνση δικτύων. Η Επιλογή βέβαια είναι δική σου.
η φυσικη κατα ποσο ειναι δυσκολη γιατι πχ των ψηφιακων λαρισα ασχοληται και αυτο με τα δικτυα και μου εχει κανει κλικ σαν σχολη
 

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 284 μηνύματα.
η φυσικη κατα ποσο ειναι δυσκολη γιατι πχ των ψηφιακων λαρισα ασχοληται και αυτο με τα δικτυα και μου εχει κανει κλικ σαν σχολη
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


η φυσικη κατα ποσο ειναι δυσκολη γιατι πχ των ψηφιακων λαρισα ασχοληται και αυτο με τα δικτυα και μου εχει κανει κλικ σαν σχολη

Τώρα τι να σου πώ, στα δύο πρώτα εξάμηνα έχει ένα μάθημα Φυσικής και ένα Ηλεκτρονικής αντίστοιχα, τα οποία, η δυσκολία τους εξαρτάται απο ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ.

Κάποτε είχα γράψει:

Στα τμήματα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών και στο csd της Κρήτης εκτός απο μαθήματα software και Μαθηματικών κάνουν και πολλά μαθήματα Φυσικής και Ηλεκτρονικής η οποία Ηλεκτρονική βασίζεται στην φυσική. Κοινώς άμα δεν ξέρεις φυσική δεν μπορείς να κατανοήσεις Ηλεκτρονική.

Επιπλέον απο αυτά τα τμήματα εκτός απο γνώσεις Πληροφορικής παίρνεις και γνώσεις Τηλεπικοινωνιών. Για να λειτουργίσει ένα Τηλεπικοινωνιακό σύστημα παίζουν -μεταξύ άλλων- ρόλο οι νόμοι της Φυσικής (Κατι που μου έμεινε απο αυτά που μας έλεγε ο καθηγητής της Γεωγραφίας στην Α' Γυμνασίου είναι οτι η Ιονόσφαίρα παίζει ρόλο στις Τηλεπικοινωνίες).

Αυτά βέβαια ξέρω. Μην μένεις όμως στην απόψη ενός μόνο ανθρώπου που ήταν και παραμένει ακόμα Tech Junkie, αλλά πήγε ΓΕΛ Ανθρωπιστικών, όποτε δεν ξέρει είς βάθος αυτά τα ζητήματα. Εγώ κάνω mention τώρα "τυχαία" άτομα @Debugging_Demon @Samael.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
καλησπερα παιδια λιγο πριν τις πανελληνιες θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις. Αρχικα θα ηθελα να ασχοληθω πιο πολυ με το hardware και τα δικτυα.τι ειναι πιο σωστο να παω σε ενα τμημα πληροφορικης η ψηφιακων συστηματων.Τελος σε αυτα τα δυο τμηματα που θα συναντησω λιγοτερη φυσικη; διοτι ναι οκ δεν ειμαι ασχετος απο φυσικη αλλα δεν με λες και καλο.
Άρα εαν κατάλαβα καλά θες να ασχοληθείς με το υλικό που εφαρμόζεται στις τηλεπικοινωνίες και τα δίκτυα και όχι απαραίτητα αυτό των υπολογιστών . Σωστά κατάλαβα ; Εφόσον σε ενδιαφέρει το υλικό όμως γιατί στρέφεσαι σε τμήματα πληροφορικής και ψηφιακών συστημάτων τα οποία δεν εμβαθύνουν τόσο όσο άλλα όπως για παράδειγμα ημμυ & τμήματα πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών ; Επίσης σε ποια πόλη θες να περάσεις ή δεν έχεις περιορισμό ως προς αυτό ;

Τώρα για να είμαι φουλ ειλικρινής μαζί σου , τηλεπικοινωνίες/δίκτυα απο πλευράς υλικού χωρίς βαριά φυσική και μαθηματικά ξέχνα το . Δεν είναι τυχαίο το γεγονός οτι απασχολούνται στον κλάδο και φυσικοί αλλά και μαθηματικοί ( πιο πολύ ερευνητικά αυτοί βέβαια ) . Το επίπεδο σου διορθώνεται με αρκετή υπομονή και επιμονή ωστόσο το θέμα είναι να το θες και να σου αρέσει . Ειδάλλως δεν έχει νόημα να μιλάμε περί τέτοιων επιλογών και θα ήταν προτιμότερο να κατευθυνθείς σε κάτι που περιλαμβάνει περισσότερο λογισμικό .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Άρα εαν κατάλαβα καλά θες να ασχοληθείς με το υλικό που εφαρμόζεται στις τηλεπικοινωνίες και τα δίκτυα και όχι απαραίτητα αυτό των υπολογιστών . Σωστά κατάλαβα ; Εφόσον σε ενδιαφέρει το υλικό όμως γιατί στρέφεσαι σε τμήματα πληροφορικής και ψηφιακών συστημάτων τα οποία δεν εμβαθύνουν τόσο όσο άλλα όπως για παράδειγμα ημμυ & τμήματα πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών ; Επίσης σε ποια πόλη θες να περάσεις ή δεν έχεις περιορισμό ως προς αυτό ;

Τώρα για να είμαι φουλ ειλικρινής μαζί σου , τηλεπικοινωνίες/δίκτυα απο πλευράς υλικού χωρίς βαριά φυσική και μαθηματικά ξέχνα το . Δεν είναι τυχαίο το γεγονός οτι απασχολούνται στον κλάδο και φυσικοί αλλά και μαθηματικοί ( πιο πολύ ερευνητικά αυτοί βέβαια ) . Το επίπεδο σου διορθώνεται με αρκετή υπομονή και επιμονή ωστόσο το θέμα είναι να το θες και να σου αρέσει . Ειδάλλως δεν έχει νόημα να μιλάμε περί τέτοιων επιλογών και θα ήταν προτιμότερο να κατευθυνθείς σε κάτι που περιλαμβάνει περισσότερο λογισμικό .
Άρα εαν κατάλαβα καλά θες να ασχοληθείς με το υλικό που εφαρμόζεται στις τηλεπικοινωνίες και τα δίκτυα και όχι απαραίτητα αυτό των υπολογιστών
σωστα
Επίσης σε ποια πόλη θες να περάσεις ή δεν έχεις περιορισμό ως προς αυτό ;
δεν εχω περιορισμο αν εχεις να προτεινεις πες μου σου δινω και μια ερωτηση για ψηφιακων λαρισα
Ειδάλλως δεν έχει νόημα να μιλάμε περί τέτοιων επιλογών και θα ήταν προτιμότερο να κατευθυνθείς σε κάτι που περιλαμβάνει περισσότερο λογισμικό .
κοιτα εχω μερακι και θεληση για γνωση και επειδη οι κλαδοι και τα επαγγελματα πολλα μου εχει κανει κλικ ενα αν δεν κανω λαθος μηχανικος δικτυων ο οποιος πχ μπορει να ειναι σε μια εταιρεια και να διαχειριζεται ολη την ομαλη λειτουργια δικτυων και υπολογιστων. επομενως που θεωρεις οτι ειναι σωστο να παω;

ευχαριστω!
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
σωστα
δεν εχω περιορισμο αν εχεις να προτεινεις πες μου σου δινω και μια ερωτηση για ψηφιακων λαρισα
κοιτα εχω μερακι και θεληση για γνωση και επειδη οι κλαδοι και τα επαγγελματα πολλα μου εχει κανει κλικ ενα αν δεν κανω λαθος μηχανικος δικτυων ο οποιος πχ μπορει να ειναι σε μια εταιρεια και να διαχειριζεται ολη την ομαλη λειτουργια δικτυων και υπολογιστων. επομενως που θεωρεις οτι ειναι σωστο να παω;

ευχαριστω!
Απο οτι καταλαβαίνω δεν θες να ασχοληθείς βασικά με το υλικό , ούτε υπολογιστών αλλά ούτε και τηλεπικοινωνιών . Δεν σε ενδιαφέρει δηλαδή να εμβαθύνεις στο πως λειτουργούν πομποδέκτες , δορυφόροι , κεραίες κτλπ. σε μεγάλο βάθος . Θες να γίνεις μηχανικός δικτύων . Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να επιλέξεις κάποιο τμήμα ψηφιακών συστημάτων , θα είναι μια χαρά αυτό στην Λάρισα ας πούμε που είπες .
 

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Απο οτι καταλαβαίνω δεν θες να ασχοληθείς βασικά με το υλικό , ούτε υπολογιστών αλλά ούτε και τηλεπικοινωνιών
τι εννοεις δωσε ενα παραδειγμα
κάποιο τμήμα ψηφιακών συστηματων
καποιο αλλο τμημα γιατι δεν μπορω να βαλω μονο 2 σχολες στο μηχανογραφικο καποια πληροφορικης ισως;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
τι εννοεις δωσε ενα παραδειγμα
Ο μηχανικός δικτύων εστιάζει ευρύτερα στο σύστημα μελετώντας λόγου χάρη σε μεγαλύτερο βάθος τα πρωτόκολλα επικοινωνίας . Ασχολείσαι έντονα δηλαδή με λογισμικό . Ο μηχανικός τηλεπικοινωνιών που ασχολείται συγκεκριμένα με το υλικό μπορεί να αναλύει σε βάθος για παράδειγμα την δομή και την λειτουργία της οπτικής ίνας , να σχεδιάζει οπτικά φίλτρα για το δίκτυο , να σχεδιάζει οπτικούς ενισχυτές , διόδους για την φώραση και άλλα εξαρτήματα που αφορούν το δίκτυο . Δεν ξέρω πως αλλιώς να στο πω , εστιάζεις στην φυσική σκοπιά του συστήματος τέλος πάντων , πως λειτουργεί δηλαδή το δίκτυο απο καθαρά τεχνικής άποψης.
καποιο αλλο τμημα γιατι δεν μπορω να βαλω μονο 2 σχολες στο μηχανογραφικο καποια πληροφορικης ισως;
Πληροφορική στο ΕΚΠΑ θα ήταν σίγουρα κάτι που θα έβαζα στην θέση σου .
Απο εκεί και πέρα και το τμήμα πληροφορικής στην Άρτα θα ήταν καλό και φυσικά τα ψηφιακά συστήματα και στο ΠΑΠΕΙ .
 

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Απο οτι καταλαβαίνω δεν θες να ασχοληθείς βασικά με το υλικό , ούτε υπολογιστών αλλά ούτε και τηλεπικοινωνιών . Δεν σε ενδιαφέρει δηλαδή να εμβαθύνεις στο πως λειτουργούν πομποδέκτες , δορυφόροι , κεραίες κτλπ. σε μεγάλο βάθος . Θες να γίνεις μηχανικός δικτύων . Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να επιλέξεις κάποιο τμήμα ψηφιακών συστημάτων , θα είναι μια χαρά αυτό στην Λάρισα ας πούμε που είπες .

ο εκεί και πέρα και το τμήμα πληροφορικής στην Άρτα
δεν εχει ακουστει οτι θα κλεισει ; αποψη για καστοριας σερρες;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
δεν εχει ακουστει οτι θα κλεισει ; αποψη για καστοριας σερρες;
Θα σε γελάσω δεν γνωρίζω τι γίνεται με την επαρχεία , θα σου πρότεινα να στοχεύσεις για το ΕΚΠΑ πάντως εφόσον μπορείς να βγάλεις τα μόρια . Μετά ΟΠΑ , και μετά ΠΑΠΕΙ . Εαν και τα δύο τελευταία δεν κάνουν υλικό στο επίπεδο που κάνουν άλλα τμήματα . Για αυτό σου λέω καλύτερα ΕΚΠΑ έτσι ώστε να έχεις όλες τις επιλογές διαθέσιμες .
 

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Θα σε γελάσω δεν γνωρίζω τι γίνεται με την επαρχεία , θα σου πρότεινα να στοχεύσεις για το ΕΚΠΑ πάντως εφόσον μπορείς να βγάλεις τα μόρια . Μετά ΟΠΑ , και μετά ΠΑΠΕΙ . Εαν και τα δύο τελευταία δεν κάνουν υλικό στο επίπεδο που κάνουν άλλα τμήματα . Για αυτό σου λέω καλύτερα ΕΚΠΑ έτσι ώστε να έχεις όλες τις επιλογές διαθέσιμες .
πες μια γνωμη για την σειρα επιλογης

1. εκπα
2. οπα
3. ψηφιακα λαρισα
4. παπει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

οπα αξιζει η μπα; σε σχεση με ψηφιακων;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
πες μια γνωμη για την σειρα επιλογης

1. εκπα
2. οπα
3. ψηφιακα λαρισα
4. παπει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Θα πρότεινα :
1.ΕΚΠΑ
2.ΟΠΑ
3.ΠΑΠΕΙ
4.Ψηφιακά Λάρισα
οπα αξιζει η μπα; σε σχεση με ψηφιακων;
Ψηφιακών ενδέχεται να δεις περισσότερο υλικό στην Λάρισα απο οτι στο ΟΠΑ . Στο ΠΑΠΕΙ όχι τόσο απο όσο θυμάμαι απο το πρόγραμμα σπουδών . Πρέπει να εστιάζουν πιο πολύ στο λογισμικό . Πάρα αυτά το ΟΠΑ έχει ένα πολύ δυνατό πρόγραμμα σπουδών στο τμήμα πληροφορικής και είναι ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο με όνομα εδώ και πολύ καιρό . Όπως είπα όμως δεν μπαίνει τόσο σε βάθος σε οτι αφορά το υλικό . Οπότε πρέπει να τα ζυγίσεις λίγο εδώ τα πράγματα . Εαν νιώθεις οτι το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος ψηφιακών της Λάρισας είναι πιο κοντά στα ενδιαφέροντα σου , τότε προτίμησε το . Εαν είσαι πιο ελαστικός και δεν θα είχες θέμα να ασχοληθείς κυρίως με το λογισμικό , τότε το ΟΠΑ είναι μια εξαιρετική επιλογή . Θα είναι πιο οργανωμένο φαντάζομαι γιατί υπάρχει εδώ και αρκετό καιρό , έχει όνομα και φήμη και είναι και στην Αθήνα , οπότε έχει κάποια πλεονεκτήματα συγκριτικά . Ελπίζω να βρεθεί κάποιος να σου πει δύο τρία πράγματα τόσο για ΟΠΑ όσο και για ΠΑΠΕΙ και ψηφιακών στην Λάρισα . Διότι πέρα απο όλα αυτά που πολύ όμορφα τα λέμε , το πιο σημαντικό είναι να ξέρεις στην πράξη τι ισχύει . Μπορεί λόγου χάρη η κατάσταση στην Λάρισα να είναι άθλια . Εε εκεί ας πούμε σε συμφέρει να σπουδάσεις ΟΠΑ ή ΠΑΠΕΙ και ας μην είναι ακριβώς πάνω στα ενδιαφέροντα σου , γιατί εκπαιδευτικά θα έχεις όφελος .
 

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Θα πρότεινα :
1.ΕΚΠΑ
2.ΟΠΑ
3.ΠΑΠΕΙ
4.Ψηφιακά Λάρισα

Ψηφιακών ενδέχεται να δεις περισσότερο υλικό στην Λάρισα απο οτι στο ΟΠΑ . Στο ΠΑΠΕΙ όχι τόσο απο όσο θυμάμαι απο το πρόγραμμα σπουδών . Πρέπει να εστιάζουν πιο πολύ στο λογισμικό . Πάρα αυτά το ΟΠΑ έχει ένα πολύ δυνατό πρόγραμμα σπουδών στο τμήμα πληροφορικής και είναι ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο με όνομα εδώ και πολύ καιρό . Όπως είπα όμως δεν μπαίνει τόσο σε βάθος σε οτι αφορά το υλικό . Οπότε πρέπει να τα ζυγίσεις λίγο εδώ τα πράγματα . Εαν νιώθεις οτι το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος ψηφιακών της Λάρισας είναι πιο κοντά στα ενδιαφέροντα σου , τότε προτίμησε το . Εαν είσαι πιο ελαστικός και δεν θα είχες θέμα να ασχοληθείς κυρίως με το λογισμικό , τότε το ΟΠΑ είναι μια εξαιρετική επιλογή . Θα είναι πιο οργανωμένο φαντάζομαι γιατί υπάρχει εδώ και αρκετό καιρό , έχει όνομα και φήμη και είναι και στην Αθήνα , οπότε έχει κάποια πλεονεκτήματα συγκριτικά . Ελπίζω να βρεθεί κάποιος να σου πει δύο τρία πράγματα τόσο για ΟΠΑ όσο και για ΠΑΠΕΙ και ψηφιακών στην Λάρισα . Διότι πέρα απο όλα αυτά που πολύ όμορφα τα λέμε , το πιο σημαντικό είναι να ξέρεις στην πράξη τι ισχύει . Μπορεί λόγου χάρη η κατάσταση στην Λάρισα να είναι άθλια . Εε εκεί ας πούμε σε συμφέρει να σπουδάσεις ΟΠΑ ή ΠΑΠΕΙ και ας μην είναι ακριβώς πάνω στα ενδιαφέροντα σου , γιατί εκπαιδευτικά θα έχεις όφελος .
για πληροφορικη απθ εχεις αποψη αν αξιζει 1-2η επιλογη;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
για πληροφορικη απθ εχεις αποψη αν αξιζει 1-2η επιλογη;
Δυστυχώς όχι . Πρέπει να πάρεις γνώμη απο φοιτητές αυτών των τμημάτων για να έχεις την πιο ξεκάθαρη εικόνα . Και φυσικά πρέπει να ψάξεις και ο ίδιος κάτι που ίσως δεις και ξεχωρίσει ένα τμήμα εναντί ενός άλλου . Σε κάθε περίπτωση , ξεκίνα λοιπόν και ο ίδιος να κάνεις μια προσεκτική μελέτη στο τι λέει και τι προσφέρει το κάθε τμήμα , αλλά μην παραμελήσεις το διάβασμα σου . Προσπάθησε να βγάλεις όσα περισσότερο μόρια μπορείς . Για εμένα δηλαδή προσπάθησε όσο πιο πολύ μπορείς να μπεις στο ΕΚΠΑ που τα καλύπτει όλα , και λογισμικό και υλικό και τηλεπικοινωνίες . Οπότε έξω δεν πέφτεις , και ανάλογα με το τι θα δεις οτι σε ενδιαφέρει όσο είσαι στην σχολή , επιλέγεις τα κατάλληλα μαθήματα και την κατάλληλη εξειδίκευση αργότερα , όσο είσαι στο πανεπιστήμιο ( είναι η καλύτερη επιλογή κατ'εμέ αυτός ο τρόπος ) .
 

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Δυστυχώς όχι . Πρέπει να πάρεις γνώμη απο φοιτητές αυτών των τμημάτων για να έχεις την πιο ξεκάθαρη εικόνα . Και φυσικά πρέπει να ψάξεις και ο ίδιος κάτι που ίσως δεις και ξεχωρίσει ένα τμήμα εναντί ενός άλλου . Σε κάθε περίπτωση , ξεκίνα λοιπόν και ο ίδιος να κάνεις μια προσεκτική μελέτη στο τι λέει και τι προσφέρει το κάθε τμήμα , αλλά μην παραμελήσεις το διάβασμα σου . Προσπάθησε να βγάλεις όσα περισσότερο μόρια μπορείς . Για εμένα δηλαδή προσπάθησε όσο πιο πολύ μπορείς να μπεις στο ΕΚΠΑ που τα καλύπτει όλα , και λογισμικό και υλικό και τηλεπικοινωνίες . Οπότε έξω δεν πέφτεις , και ανάλογα με το τι θα δεις οτι σε ενδιαφέρει όσο είσαι στην σχολή , επιλέγεις τα κατάλληλα μαθήματα και την κατάλληλη εξειδίκευση αργότερα , όσο είσαι στο πανεπιστήμιο ( είναι η καλύτερη επιλογή κατ'εμέ αυτός ο τρόπος ) .



κατι τελευταιο επειδη ειδα λιγο στα γρηγορα δεν νομιζω να μπορεις οπα μετα να ασχοληθεις στα τεχνικα με υπολογιστες δικτυα σωστα;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δυστυχώς όχι . Πρέπει να πάρεις γνώμη απο φοιτητές αυτών των τμημάτων για να έχεις την πιο ξεκάθαρη εικόνα . Και φυσικά πρέπει να ψάξεις και ο ίδιος κάτι που ίσως δεις και ξεχωρίσει ένα τμήμα εναντί ενός άλλου . Σε κάθε περίπτωση , ξεκίνα λοιπόν και ο ίδιος να κάνεις μια προσεκτική μελέτη στο τι λέει και τι προσφέρει το κάθε τμήμα , αλλά μην παραμελήσεις το διάβασμα σου . Προσπάθησε να βγάλεις όσα περισσότερο μόρια μπορείς . Για εμένα δηλαδή προσπάθησε όσο πιο πολύ μπορείς να μπεις στο ΕΚΠΑ που τα καλύπτει όλα , και λογισμικό και υλικό και τηλεπικοινωνίες . Οπότε έξω δεν πέφτεις , και ανάλογα με το τι θα δεις οτι σε ενδιαφέρει όσο είσαι στην σχολή , επιλέγεις τα κατάλληλα μαθήματα και την κατάλληλη εξειδίκευση αργότερα , όσο είσαι στο πανεπιστήμιο ( είναι η καλύτερη επιλογή κατ'εμέ αυτός ο τρόπος ) .
κατι τελευταιο επειδη ειδα λιγο στα γρηγορα δεν νομιζω να μπορεις οπα μετα να ασχοληθεις στα τεχνικα με υπολογιστες δικτυα σωστα;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
κατι τελευταιο επειδη ειδα λιγο στα γρηγορα δεν νομιζω να μπορεις οπα μετα να ασχοληθεις στα τεχνικα με υπολογιστες δικτυα σωστα;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Πρακτικά μπορείς να κάνεις πάρα πολλά πράγματα ( πλην ορισμένων εξαιρέσεων που θα προτιμήσουν αυστηρά ημμυ ή μηχανικό υπολογιστών ) , αλλά θα έχεις να διαβάσεις a huge amount of stuff για να φτάσεις στο κατάλληλο επίπεδο απο μόνος σου . Για αυτό δεν θεωρώ οτι είναι καλή λύση εαν σε ενδιαφέρει οπωσδήποτε το υλικό .
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Πρακτικά μπορείς να κάνεις πάρα πολλά πράγματα ( πλην ορισμένων εξαιρέσεων που θα προτιμήσουν αυστηρά ημμυ ή μηχανικό υπολογιστών ) , αλλά θα έχεις να διαβάσεις a huge amount of stuff για να φτάσεις στο κατάλληλο επίπεδο απο μόνος σου . Για αυτό δεν θεωρώ οτι είναι καλή λύση εαν σε ενδιαφέρει οπωσδήποτε το υλικό .
Να σε ρωτήσω επειδή βλέπω γνωρίζεις αρκετά. Μηπως γνωρίζεις ποιες σχολες πληροφορικής σ'όλη την Ελλάδα δεν περιέχουν μαθήματα φυσικής;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
Να σε ρωτήσω επειδή βλέπω γνωρίζεις αρκετά. Μηπως γνωρίζεις ποιες σχολες πληροφορικής σ'όλη την Ελλάδα δεν περιέχουν μαθήματα φυσικής;
Όλες οι σχολές πληροφορικής γενικά δεν περιέχουν μαθήματα φυσικής ή εαν περιέχουν , δεν θα είναι πάνω απο ένα , το πολύ δύο τα καθαρά υποχρεωτικά . Σίγουρα τίποτα το τραγικό σε κάθε περίπτωση . Απο εκεί και πέρα όσα άλλα υπάρχουν είναι επιλογής υποχρεωτικά . Δηλαδή έχεις μια γκάμα μαθημάτων να επιλέξεις . Εαν θες επιλέγεις παραπάνω φυσική . Εαν δεν θες επιλέγεις κάτι άλλο . Ως γενικό κανόνα θα έλεγα πως οι σχολές που δεν περιέχουν καθόλου φυσική είναι όλες οι πληροφορικές που δεν αναφέρουν τις τηλεπικοινωνίες στον τίτλο τους . Τα ψηφιακά συστήματα θέλουν λίγη προσοχή . Μπορεί να έχουν λίγα μαθήματα που περιέχουν ή χρειάζονται φυσική ( όχι όμως κάτι τρομερό σε επίπεδο ή δυσκολία διδασκαλίας ) .

Η συμβουλή μου πάντως είναι να μην "φρικάρετε" εαν υπάρχουν ένα ή δύο σχετικά μαθήματα . Και ο λόγος είναι οτι αντικείμενα όπως η επεξεργασία σήματος για παράδειγμα , η οποία είναι πολύ βασική και θεμελιώδη για την επιστήμη της πληροφορικής , βασίζεται ναι μεν στα μαθηματικά , ωστόσο τα προβλήματα που λύνει αλλά και ο τρόπος που τα λύνει είναι άμεσα εμπνευσμένα και συσχετιζόμενα με την φυσική . Με τον έναν ή τον άλλο τρόπο λοιπόν μια σχολή πληροφορικής θα σας φέρει σε επαφή με έννοιες της φυσικής . Οπότε το να έχετε παρακολουθήσει ένα ή δύο μαθήματα , μόνο καλό θα σας κάνει γιατί θα σας προετοιμάσει κατάλληλα . Έτσι το βλέπω εγώ δηλαδή , γιατί μπορεί να πάτε κάπου και να πείτε : "Α , δεν υπάρχουν μαθήματα φυσικής τι καλά " και να το δείτε ως κάτι θετικό . Αλλά στην πράξη μπορεί να είναι παθογένεια του τμήματος γιατί δεν σας δίνει καλό υπόβαθρο πριν παρακολουθήσετε κάποιο μάθημα το οποίο χρειάζεται ορισμένες γνώσεις .
 

Debugging_Demon

Νεοφερμένος

Ο Debugging_Demon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Πατρών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
πες μια γνωμη για την σειρα επιλογης

1. εκπα
2. οπα
3. ψηφιακα λαρισα
4. παπει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


οπα αξιζει η μπα; σε σχεση με ψηφιακων;
Γιατί έχεις αποκλίσει τα τμήματα του ΠΑΔΑ και του πανεπιστημίου πατρών (μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής); Όπου α) Το τμήμα του ΠΑΔΑ έχει ξέχωρη ροή σχετικά με τηλεπικοινωνίες
β) Εμείς έχουμε αρκετά μαθήματα επιλογής στον τομέα των τηλεποικοινωνιών (Στο Νέο Πρόγραμμα σπουδών (για τους εισακτέους 2022-23 και έπειτα), το οποίο αν θέλει κάποιος του το στέλνω σε email δεν θα το ανεβάσω εδώ γτ το τμήμα δεν το έχει αναρτήσει ακόμα στην επίσημη σελίδα του παρά μόνο το έχει γνωστοποιήσει στα μέλη του, έχει κατεύθυνση αφιερωμένη στις τηλεπικοινωνίες). Νομίζω Θα έπρεπε αυτά τα δυο να έχουν κάποια θέση στο μηχανογραφικό σου.
 
Top