imyourfather

Νεοφερμένος

Η imyourfather αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας!
είμαι β λυκείου και σκέφτομαι (αν συγκεντρώσω τα απαραίτητα μόρια) να ασχοληθώ με την ψυχολογία. Γενικά με ενδιαφέρει να ακολουθήσω ακαδημαϊκή καριέρα , όχι δηλαδή γραφείο κοκ. Ωστόσο, δεν θελω να επιβαρύνω την οικογένεια μου οικονομικά ιδιαίτερα , κάτι αναπόφευκτο με τα προσδοκώμενα -πενιχρα- εισοδήματα μιας ακαδημαϊκής πορείας, και να ανεξαρτητοποιηθω. Επειδή ολλλλα αυτα μου φαίνονται πολύ ουτοπικά για το επάγγελμα που επιλέγω -ξερω ότι υπάρχει κορεσμός- διερευνω την περίπτωση της ΣΣΑΣ ψυχολογίας. Είμαι γενικά διαλλακτική (ΚΚΕ και ούτω καθεξής ) αλλα η πειθαρχία του στρατού με ενθουσιάζει. Θα μπορέσω να ανταπεξέλθω ? Υπάρχει η δυνατότητα για ακαδημαϊκή καριέρα παράλληλα με τον στρατό( μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως)? Είναι ενδιαφέρον το αντικείμενο με το οποιο ασχολούνται οι αποφοιτοι της εν λόγω. Σχολής ? Ειμαι εντελώς αδαής. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Ειναι τοσο μα τοσο ελάχιστες οι θέσεις για αυτη τη Σχολή(4 άτομα) που πραγματικά δεν αξίζει να τη σκέφτεσαι απο τωρα.

Όταν με το καλό βγάλεις τα μόρια έχεις άπλετο χρόνο να το σκεφτείς.

Το μονο που μπορεις να κάνεις είναι να διαβάσεις σκληρά κι ο.τι γινει .

Πάντως αν σε ενθουσιάζει ο στρατός ισως θα έπρεπε να σκεφτείς να αλλάξεις επιστημονικό πεδίο.

Τελος η ακαδημαϊκή πορεία ειναι κάτι που θα αποφασίσεις μετά.
Θα σε διαλέξει αυτή και οχι εσυ αυτήν.
Επίσης η ψυχολογία σαν σπουδή σε γενικές γραμμές απαιτεί παραπάνω πραγματα απο ενα πτυχίο ούτως η άλλως .


Καλη επιτυχία σε ό,τι και αν επιλέξεις😊
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Δεν έχω ακούσει για πολλούς αποφοίτους της ΣΣΑΣ, να γίνονται μετά ακαδημαϊκοί. Τώρα, μετά την αποφοίτησή, ο στρατός σε τοποθετεί όπου έχει ανάγκη. Και όντως θα το ασκείς ως επάγγελμα δηλαδή, να ακούς τα προβλήματα των άλλων. Οι θέσεις για τους ψυχολόγους είναι περιορισμένες, μακάρι να ήταν όπως αναφέρθηκε πιο πάνω 4, αλλά συνήθως παίρνουν 1 άτομο. Φέτος αυξήθηκαν οι θέσεις στις 4. Να το έχεις στο νου σου ότι αγωνιζεσαι για μία ή στην καλύτερη 3 θέσεις. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να ψάξεις να ρωτήσεις όσους αποφοίτησαν από την σχολή, και έχει κάποια χρόνια που είναι ψυχολόγοι στο στρατό. Σε γενικότερο βαθμό, όποια σχολή και αν πάρεις, θα γυρίσουν οι περισσότεροι να σου πουν μην την επιλέγεις γιατί γεμίσαμε από αυτό, αλλά είναι στο χέρι σου, για το τι θα κάνεις, ποια προσόντα θα αποκτήσεις. Εξαρτάται και η όρεξη και ο ζήλος που έχεις για κάτι, ή να γίνεις κάτι. Και επίσης, ασφαλώς μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό αφού τελειώσεις την σχολή, και διδακτορικο. Γιατί παίρνεις πτυχίο πανεπιστημίου. Και σίγουρα με ένα μεταπτυχιακό που συνδέεται με την ψυχολογία, μπορεί να σου δώσει καλύτερες προοπτικές να εργαστείς σε έναν κλάδο της ψυχολογίας που σου αρέσει, απ'ότι αν έλεγες να είσαι ψυχολόγος του στρατού. Γιατί, δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα να είναι κάποιος ψυχολόγος στον στρατό... Έχεις χρόνο ειλικρινά να αποφασίσεις για το τι σου αρέσει περισσότερο.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Εχω γνωστό ο οποίος σπούδασε στο Οικονομικό ΣΣΑΣ και στην συνέχεια έκανε και Μεταπτυχιακό.

Οπότε ναι μπορείς να κάνεις και Μεταπτυχιακό παράλληλα με την εργασία σου στον Στρατό.

Τώρα με τα περί ακαδημαϊκής καριέρας δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι εφικτό καθώς με το που αποφοιτήσεις από την ΣΣΑΣ θα πρέπει υποχρεωτικά να εργαστείς στον Στρατό για κάποια χρόνια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να ξέρεις πως αφού εισαχθείς στην στρατιωτική σχολή θα πρέπει να προσαρμοστείς και στην αρχή δεν θα είναι ρόδινα και ίσως περάσεις δύσκολα σε σχέση με τους άλλους φοιτητές.Ισως δεν θα σου αρέσει ο τρόπος που θα σου φέρονται στην αρχή.

Αλλά να θυμάσαι πως εφόσον αποφοιτήσεις θα έχεις μια έτοιμη δουλειά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Εχω γνωστό ο οποίος σπούδασε στο Οικονομικό ΣΣΑΣ και στην συνέχεια έκανε και Μεταπτυχιακό.

Οπότε ναι μπορείς να κάνεις και Μεταπτυχιακό παράλληλα με την εργασία σου στον Στρατό.

Τώρα με τα περί ακαδημαϊκής καριέρας δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι εφικτό καθώς με το που αποφοιτήσεις από την ΣΣΑΣ θα πρέπει υποχρεωτικά να εργαστείς στον Στρατό για κάποια χρόνια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να ξέρεις πως αφού εισαχθείς στην στρατιωτική σχολή θα πρέπει να προσαρμοστείς και στην αρχή δεν θα είναι ρόδινα και ίσως περάσεις δύσκολα σε σχέση με τους άλλους φοιτητές.Ισως δεν θα σου αρέσει ο τρόπος που θα σου φέρονται στην αρχή.

Αλλά να θυμάσαι πως εφόσον αποφοιτήσεις θα έχεις μια έτοιμη δουλειά.
μπορεις να μου αναφερεις ο γνωστος σου ποσες μεταθεσεις ειχε και σε τι μερη γιατι στο ιντερνετ που ψαχνω ο καθενας λεει τα δικα του
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
μπορεις να μου αναφερεις ο γνωστος σου ποσες μεταθεσεις ειχε και σε τι μερη γιατι στο ιντερνετ που ψαχνω ο καθενας λεει τα δικα του

Δεν ξέρω λεπτομέρειες. Σπούδασε Θεσσαλονίκη και μετά έμαθα πως υπηρετεί στο πολεμικό ναυτικό στην ελευσίνα έχοντας σπουδάσει Οικονομικό ΣΣΑΣ.Μένει Κόρινθο.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Δεν ξέρω λεπτομέρειες. Σπούδασε Θεσσαλονίκη και μετά έμαθα πως υπηρετεί στο πολεμικό ναυτικό στην ελευσίνα έχοντας σπουδάσει Οικονομικό ΣΣΑΣ.Μένει Κόρινθο.
ειναι χρονια εκει η εχουν πολλες μεταθεσεις?
 

TakSimeon

Νεοφερμένος

Ο TakSimeon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
ειναι χρονια εκει η εχουν πολλες μεταθεσεις?
Μη σκεφτεσαι μεταθεσεις για σσασ. Ειναι η καλυτερη επιλογη μακραν. Αμα περασεις ουτε που θα τις σκεφτεσαι τις μεταθεσεις. Θα βγεις αξιωματικος και θα χεις κ πανεπιστημιακο πτυχιο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ειναι καλύτερη μακράν και απο αξιωματικών αστυνομίας και απο σμα και απ'όλα. Εκτός άμα δε σου αρέσει ο στρατός, εκεί πάω πάσο. Δεν αρέσουν σε όλους όλα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top