Ψυχολογία ή Ιστορικό - Αρχαιολογικό;

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Οκ καλή τύχη. Απλά να θυμάσαι πως πλέον δεν χρησιμοποιούμε φαρέτρες γιατί είμαστε στην εποχή της πυρίτιδας.


Η ειρωνεία που χρησιμοποιείς φαίνεται ότι προσπαθεί να υποκαταστήσει την ελλιπή επιχειρηματολογία σου. Σου παρουσίασα επιχειρήματα υπέρ της θέσης μου, κάτι που δεν κάνεις εσύ. Αποδέξου απλώς ότι δεν γίνεται όλοι να σκεφτόμαστε υλιστικά σαν εσένα. Αν συνέβαινε αυτό και με δεδομένο τα υψηλά ποσοστά ανεργίας σε όλους τους κλάδους, κανείς δεν θα σπούδαζε. Το γεγονός ότι οι νέοι σπουδάζουν παρά τις αντίξοες συνθήκες αποδεικνύει ότι τα κριτήρια επιλογής επαγγέλματος δεν είναι μόνο χρησιμοθηρικά, αλλά και ανθρωπιστικά (εσωτερική ικανοποίηση λόγου χάρη). Ωστόσο, δεν περιμένω από έναν τεχνοκράτη και πολέμιο των ανθρωπιστικών σπουδών να καταλάβει κάτι τέτοιο.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,454 μηνύματα.
πειδή μάλλον δεν έχεις κατανοήσει τι σημαίνει αοριστολογία, μπορείς τώρα να μου πεις πόσες ακριβώς είναι οι διαθέσιμες θέσεις στα παραπάνω αντικείμενα στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή? Ούτε η Asha το απάντησε αυτό με νούμερα. Αν δεν μπορείς σημαίνει πως δεν έχεις κάνει την στοιχειώδη έρευνα αγοράς γι αυτό που επέλεξες να σπουδάσεις.


Στον δικό σου τομέα πόσες είναι οι θέσεις;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στον δικό σου τομέα πόσες είναι οι θέσεις;


https://www.daxx.com/blog/development-trends/number-software-developers-world αυτά είναι τα παγκόσμια στατιστικά.

Για Ελλάδα με μια απλή αναζήτηση 2 δευτερολέπτων στο glassdoor βλέπουμε πως ειπάρχουν 341 ανοιχτές θέσεις αυτή τη στιγμή, οι οποίες ανακυκλώνονται κιόλας καθώς έχουμε μεγάλη διαρροή ανθρώπινου δυναμικού στο εξωτερικό αλλά και αυξάνονται κάθε χρόνο λόγο της ανάπτυξης του τομέα.

Σε κάλυψα ή θέλεις να συμπεριλάβουμε και τα υπόλοιπα επαγγέλματα μηχανικών?
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οκ καλή τύχη. Απλά να θυμάσαι πως πλέον δεν χρησιμοποιούμε φαρέτρες γιατί είμαστε στην εποχή της πυρίτιδας.


Επειδή έχεις την εντύπωση ότι απευθύνεσαι σε μετριότητες που δεν ξέρουν τι τους γίνεται να σε ενημερώσω ότι ο Βαγγέλης παρόλο που είναι 18 χρονών παιδί έχει καταφέρει πολλά για την ηλικία του! Το σημαντικότερο είναι ότι έχει αποκτήσει γνώσεις πάνω στο αντικείμενό του που πολλοί "φτασμένοι" θα ζήλευαν! Μπήκε πρώτος στη σχολή της επιθυμίας του στην Αθήνα με κάτι λιγότερο από το απόλυτο άριστα και το φροντιστήριο στο οποίο προετοιμαζόταν για τις πανελλαδικές του πρότεινε συνεργασία και ήδη εργάζεται εκεί! Είναι απολύτως σίγουρο ότι μετά από λίγα χρόνια θα είναι "επιστήμονας που παράγει επιστημονικό έργο το οποίο υπόκειται σε peer reviews" όπως λες. Πιθανότατα να γράψει και κάποιο βιβλίο το οποίο θα σου αλλάξει τη ζωή! Σου το έχω πει και άλλες φορές αλλά δεν θέλεις να το καταλάβεις: Δεν θα γίνουμε όλοι πληροφορικάριοι (ευτυχώς για σένα επειδή ο ανταγωνισμός θα ήταν μεγάλος) επειδή απλούστατα μας αρέσει να κάνουμε κάτι άλλο το οποίο εσύ θα απέρριπτες επειδή δεν θα σου προσέφερε τα εχέγγυα της οικονομικής ανταπόδοσης. Δεν σκεφτόμαστε όλοι το ίδιο!
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Επειδή έχεις την εντύπωση ότι απευθύνεσαι σε μετριότητες που δεν ξέρουν τι τους γίνεται να σε ενημερώσω ότι ο Βαγγέλης παρόλο που είναι 18 χρονών παιδί έχει καταφέρει πολλά για την ηλικία του! Το σημαντικότερο είναι ότι έχει αποκτήσει γνώσεις πάνω στο αντικείμενό του που πολλοί "φτασμένοι" θα ζήλευαν! Μπήκε πρώτος στη σχολή της επιθυμίας του στην Αθήνα με κάτι λιγότερο από το απόλυτο άριστα και το φροντιστήριο στο οποίο προετοιμαζόταν για τις πανελλαδικές του πρότεινε συνεργασία και ήδη εργάζεται εκεί! Είναι απολύτως σίγουρο ότι μετά από λίγα χρόνια θα είναι "επιστήμονας που παράγει επιστημονικό έργο το οποίο υπόκειται σε peer reviews" όπως λες. Πιθανότατα να γράψει και κάποιο βιβλίο το οποίο θα σου αλλάξει τη ζωή! Σου το έχω πει και άλλες φορές αλλά δεν θέλεις να το καταλάβεις: Δεν θα γίνουμε όλοι πληροφορικάριοι (ευτυχώς για σένα επειδή ο ανταγωνισμός θα ήταν μεγάλος) επειδή απλούστατα μας αρέσει να κάνουμε κάτι άλλο το οποίο εσύ θα απέρριπτες επειδή δεν θα σου προσέφερε τα εχέγγυα της οικονομικής ανταπόδοσης. Δεν σκεφτόμαστε όλοι το ίδιο!


Λένω, σε ευχαριστώ με όλη μου την καρδιά για τα λόγια σου, αν και νομίζω πως υπερβάλλεις.:flowers: Εγώ σταμάτησα να αντιπαρατίθεμαι με τον hack3r, καθώς κατάλαβα ότι έχει μία τελείως διαφορετική νοοτροπία την οποία δεν θα αλλάξει όσες ώρες και να επιχειρηματολογούμε. Απλώς κινούμαστε σε διαφορετικούς άξονες και σε διαφορετική βάση συζήτησης.
 

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
https://www.daxx.com/blog/development-trends/number-software-developers-world αυτά είναι τα παγκόσμια στατιστικά.

Για Ελλάδα με μια απλή αναζήτηση 2 δευτερολέπτων στο glassdoor βλέπουμε πως ειπάρχουν 341 ανοιχτές θέσεις αυτή τη στιγμή, οι οποίες ανακυκλώνονται κιόλας καθώς έχουμε μεγάλη διαρροή ανθρώπινου δυναμικού στο εξωτερικό αλλά και αυξάνονται κάθε χρόνο λόγο της ανάπτυξης του τομέα.

Σε κάλυψα ή θέλεις να συμπεριλάβουμε και τα υπόλοιπα επαγγέλματα μηχανικών?

Από τη στιγμή που προσπαθείς να αντιπαραθετεις την άποψή σου τόσο κυνικά, φαίνεται ότι έχεις χασει το παιχνίδι. Καλύτερα να ασχολείσαι με την επιστήμη σου, αφού είσαι τόσο παθιασμένος. Όσο για το αν οι ιστορικοί-αρχαιολόγοι είναι ή δεν είναι επιστήμονες, καλύτερα να αναλογιστείς πως υπάρχει πληθώρα επιστημών, οι οποίες ασχολούνται με πληθώρα αντικειμένων ( ανθρωπιστικες επιστήμες, θετικές επιστήμες, εφαρμοσμένες επιστήμες).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή έχεις την εντύπωση ότι απευθύνεσαι σε μετριότητες που δεν ξέρουν τι τους γίνεται να σε ενημερώσω ότι ο Βαγγέλης παρόλο που είναι 18 χρονών παιδί έχει καταφέρει πολλά για την ηλικία του! Το σημαντικότερο είναι ότι έχει αποκτήσει γνώσεις πάνω στο αντικείμενό του που πολλοί "φτασμένοι" θα ζήλευαν! Μπήκε πρώτος στη σχολή της επιθυμίας του στην Αθήνα με κάτι λιγότερο από το απόλυτο άριστα και το φροντιστήριο στο οποίο προετοιμαζόταν για τις πανελλαδικές του πρότεινε συνεργασία και ήδη εργάζεται εκεί! Είναι απολύτως σίγουρο ότι μετά από λίγα χρόνια θα είναι "επιστήμονας που παράγει επιστημονικό έργο το οποίο υπόκειται σε peer reviews" όπως λες. Πιθανότατα να γράψει και κάποιο βιβλίο το οποίο θα σου αλλάξει τη ζωή! Σου το έχω πει και άλλες φορές αλλά δεν θέλεις να το καταλάβεις: Δεν θα γίνουμε όλοι πληροφορικάριοι (ευτυχώς για σένα επειδή ο ανταγωνισμός θα ήταν μεγάλος) επειδή απλούστατα μας αρέσει να κάνουμε κάτι άλλο το οποίο εσύ θα απέρριπτες επειδή δεν θα σου προσέφερε τα εχέγγυα της οικονομικής ανταπόδοσης. Δεν σκεφτόμαστε όλοι το ίδιο!

Υπέροχα, μιλάω δηλαδή με έναν 18χρονο ο οποίος ανήκει στο 0.1% της καμπύλης Gauss περί ανθρώπινων επιτευγμάτων και κάπως τώρα νομίζεις εσύ ότι αυτό το πράγμα καταρρίπτει το επιχείρημά μου αντί να το δυναμώνει. Και μετά έρχεσαι να μου πεις πως το παιδί του 0.1%, ο πρώτος των πρώτων δηλαδή μέσα από αυτή τη σχολή θα καταλήξει να δουλεύει σε φροντιστήριο. Και ακόμα πιστεύεις ότι με κατέρριψες έτσι? Ας μην συγκρίνουμε τώρα το μέλλον του συγκεκριμένου παιδιού αν είχε μπει σε θετική σχολή γιατί θα κλάψουμε.

Και το όλο επιχείρημα μου, το οποίο περίτρανα μόλις επικύρωσες αφορούσε ακριβώς την μετριότητα, δηλαδή τον μέσο φοιτητή του Ιστορικού και λοιπόν τμημάτων. Αν ο πρώτος των πρώτων θα δουλέψει σε φροντιστήριο ο μέτριος δεν έχει καμιά απολύτως διέξοδο.

Από τη στιγμή που προσπαθείς να αντιπαραθετεις την άποψή σου τόσο κυνικά, φαίνεται ότι έχεις χασει το παιχνίδι. Καλύτερα να ασχολείσαι με την επιστήμη σου, αφού είσαι τόσο παθιασμένος. Όσο για το αν οι ιστορικοί-αρχαιολόγοι είναι ή δεν είναι επιστήμονες, καλύτερα να αναλογιστείς πως υπάρχει πληθώρα επιστημών, οι οποίες ασχολούνται με πληθώρα αντικειμένων ( ανθρωπιστικες επιστήμες, θετικές επιστήμες, εφαρμοσμένες επιστήμες).

Ναι ακριβώς αυτό συμβαίνει. Όταν αρχίσουμε να μιλάμε με νούμερα και στοιχεία έχουμε χάσει το παιχνίδι.:clapping:

Ακόμη περιμένω να μου παραθέσετε (με κυνικά νούμερα) τις επαγγελματικές εναλλακτικές του τμήματος σας για να δούμε που θα δουλέψει μετά την αποφοίτηση ο μέσος απόφοιτος.

Επίσης είπα πως επιστήμονας είναι όποιος παράγει peer reviewd επιστημονικό έργο, οπότε προφανώς υπάρχουν ανθρωπιστικές επιστήμες. Είπα πως ΔΕΝ είναι επιστήμονας όποιος έχει τελειώσει απλώς το Ιστορικό, όπως επιστήμονας ΔΕΝ είναι ο κάθε τελειόφοιτος του computer science και πως η περισσότεροι απόφοιτοι του τμήματος δεν θα γίνουν ποτέ επιστήμονες.
Έκανες λοιπόν ένα ωραίο strawman και νομίζεις ότι μου την είπες κιόλας.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Υπέροχα, μιλάω δηλαδή με έναν 18χρονο ο οποίος ανήκει στο 0.1% της καμπύλης Gauss περί ανθρώπινων επιτευγμάτων και κάπως τώρα νομίζεις εσύ ότι αυτό το πράγμα καταρρίπτει το επιχείρημά μου αντί να το δυναμώνει. Και μετά έρχεσαι να μου πεις πως το παιδί του 0.1%, ο πρώτος των πρώτων δηλαδή μέσα από αυτή τη σχολή θα καταλήξει να δουλεύει σε φροντιστήριο. Και ακόμα πιστεύεις ότι με κατέρριψες έτσι? Ας μην συγκρίνουμε τώρα το μέλλον του συγκεκριμένου παιδιού αν είχε μπει σε θετική σχολή γιατί θα κλάψουμε.

Και το όλο επιχείρημα μου, το οποίο περίτρανα μόλις επικύρωσες αφορούσε ακριβώς την μετριότητα, δηλαδή τον μέσο φοιτητή του Ιστορικού και λοιπόν τμημάτων. Αν ο πρώτος των πρώτων θα δουλέψει σε φροντιστήριο ο μέτριος δεν έχει καμιά απολύτως διέξοδο.



Ναι ακριβώς αυτό συμβαίνει. Όταν αρχίσουμε να μιλάμε με νούμερα και στοιχεία έχουμε χάσει το παιχνίδι.:clapping:

Ακόμη περιμένω να μου παραθέσετε (με κυνικά νούμερα) τις επαγγελματικές εναλλακτικές του τμήματος σας για να δούμε που θα δουλέψει μετά την αποφοίτηση ο μέσος απόφοιτος.

Επίσης είπα πως επιστήμονας είναι όποιος παράγει peer reviewd επιστημονικό έργο, οπότε προφανώς υπάρχουν ανθρωπιστικές επιστήμες. Είπα πως ΔΕΝ είναι επιστήμονας όποιος έχει τελειώσει απλώς το Ιστορικό, όπως επιστήμονας ΔΕΝ είναι ο κάθε τελειόφοιτος του computer science και πως η περισσότεροι απόφοιτοι του τμήματος δεν θα γίνουν ποτέ επιστήμονες.
Έκανες λοιπόν ένα ωραίο strawman και νομίζεις ότι μου την είπες κιόλας.
Προς πληροφόρηση σου το όνειρο μου δεν είναι να δουλεύω μία ζωή σε ένα φροντιστήριο. Αγαπώ τα αρχαία ελληνικά και εκτιμώ μία ευκαιρία που μου δόθηκε να εργαστώ εξασκώντας τα. Είναι μία δουλειά που καλύπτει τρέχοντα έξοδα και, πρωτίστως, μία δουλειά που τονώνει ψυχολογικά και συντελεί στην απόκτηση διδακτικής εμπειρίας. Μελλοντικά θα ήθελα να ασχοληθώ ερευνητικά και διδακτικά με την αρχαιολογία (να γίνω μέλος ΔΕΠ σε κάποιο Πανεπιστήμιο). Το παραπάνω σχόλιο σου αποδεικνύει περίτρανα τον έντονα γενικευτικό χαρακτήρα των απόψεών σου, αφού ισχυρίζεσαι ότι, αν εγώ δουλεύω σε φροντιστήριο, οι υπόλοιποι συμφοιτητές (οι υπόλοιποι 190 συμφοιτητές) θα έχουν σίγουρα χειρότερη τύχη...

Υ.Γ. Αν η ζωή τα φέρει έτσι και δεν κατορθώσω να εργαστώ ως ακαδημαϊκός, θα χαρώ πολύ να δουλέψω σε φροντιστήριο, γιατί είναι κάτι που το ΑΓΑΠΩ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Προς πληροφόρηση σου το όνειρο μου δεν είναι να δουλεύω μία ζωή σε ένα φροντιστήριο. Αγαπώ τα αρχαία ελληνικά και εκτιμώ μία ευκαιρία που μου δόθηκε να εργαστώ εξασκώντας τα. Είναι μία δουλειά που καλύπτει τρέχοντα έξοδα και, πρωτίστως, μία δουλειά που τονώνει ψυχολογικά και συντελεί στην απόκτηση διδακτικής εμπειρίας. Μελλοντικά θα ήθελα να ασχοληθώ ερευνητικά και διδακτικά με την αρχαιολογία (να γίνω μέλος ΔΕΠ σε κάποιο Πανεπιστήμιο). Το παραπάνω σχόλιο σου αποδεικνύει περίτρανα τον έντονα γενικευτικό χαρακτήρα των απόψεών σου, αφού ισχυρίζεσαι ότι, αν εγώ δουλεύω σε φροντιστήριο, οι υπόλοιποι συμφοιτητές (οι υπόλοιποι 190 συμφοιτητές) θα έχουν σίγουρα χειρότερη τύχη...

Υ.Γ. Αν η ζωή τα φέρει έτσι και δεν κατορθώσω να εργαστώ ως ακαδημαϊκός, θα χαρώ πολύ να δουλέψω σε φροντιστήριο, γιατί είναι κάτι που το ΑΓΑΠΩ.


Η επιτυχία είναι σίγουρη Βαγγέλη για εσένα,μην το ξεχάσεις ποτέ αυτό!
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προς πληροφόρηση σου το όνειρο μου δεν είναι να δουλεύω μία ζωή σε ένα φροντιστήριο. Αγαπώ τα αρχαία ελληνικά και εκτιμώ μία ευκαιρία που μου δόθηκε να εργαστώ εξασκώντας τα. Είναι μία δουλειά που καλύπτει τρέχοντα έξοδα και, πρωτίστως, μία δουλειά που τονώνει ψυχολογικά και συντελεί στην απόκτηση διδακτικής εμπειρίας. Μελλοντικά θα ήθελα να ασχοληθώ ερευνητικά και διδακτικά με την αρχαιολογία (να γίνω μέλος ΔΕΠ σε κάποιο Πανεπιστήμιο). Το παραπάνω σχόλιο σου αποδεικνύει περίτρανα τον έντονα γενικευτικό χαρακτήρα των απόψεών σου, αφού ισχυρίζεσαι ότι, αν εγώ δουλεύω σε φροντιστήριο, οι υπόλοιποι συμφοιτητές (οι υπόλοιποι 190 συμφοιτητές) θα έχουν σίγουρα χειρότερη τύχη...

Υ.Γ. Αν η ζωή τα φέρει έτσι και δεν κατορθώσω να εργαστώ ως ακαδημαϊκός, θα χαρώ πολύ να δουλέψω σε φροντιστήριο, γιατί είναι κάτι που το ΑΓΑΠΩ.


Συγχαρητήρια και καλή σταδιοδρομία.

Δεν ξέρω τι άλλο να γράψω. Δεν καταλαβαίνετε (ή σκοπίμως αγνοείτε) αυτό που λέω.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Άθροισε τώρα στο μυαλό σου πόσες είναι όλες αυτές οι θέσεις και σύγκρινε τον αριθμό αυτόν με τον αριθμό των ατόμων που βγαίνουν κάθε χρόνο από αυτή τη σχολή και όλες τις υπόλοιπες παρεμφερείς θεωρητικές. Κυριολεκτικά μηδενικές ευκαιρίες.
Οι θεωρητικές σχολές είναι για άτομα που σπουδάζουν από χόμπι.

Εχμ, μπούρδες. Προφανώς δεν είναι για χόμπυ, γιατί με το πτυχίο παίρνεις συγκεκριμένα αποκλειστικά επαγγελματικά δικαιώματα, που εσύ και 500 βιβλία ιστορίας να διαβάσεις δε θα τα αποκτήσεις ποτέ. Και επειδή η ζήτηση θέσεων εργασίας είναι μεγαλύτερη από την προσφορά δε σημαίνει πως οι ευκαιρίες είναι μηδενικές, αλλά απλώς πως ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγάλος. Φυσικά θα ισχύσει ο κανόνας της φυσικής επιλογής και οι χειρότεροι θα αναγκαστούν να εργαστούν σε κάτι εντελώς διαφορετικό. Αυτό βέβαια δεν είναι λόγος να απορρίψεις ab initio τη σχολή και να πεις ότι ο απόφοιτος δεν έχει καμία προοπτική.

Αν μου πεις για κάποιον που δεν έχει πλάτες γονιών από πίσω, είναι πάμφτωχος και οι σπουδές που θα κάνει είναι τζόγος, τότε ναι η επιλογή του ιστορικού αρχαιολογικού είναι ριψοκίνδυνη και δεν αξίζει. Αλλά αυτός δεν είναι ο μέσος φοιτητής και άσε που είναι άλλο αυτό και άλλο πως με το πτυχίο έχεις κυριολεκτικά(sic) μηδνικές προοπτικές και ότι η όλη διαδικασία είναι χόμπυ.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχμ, μπούρδες. Προφανώς δεν είναι για χόμπυ, γιατί με το πτυχίο παίρνεις συγκεκριμένα αποκλειστικά επαγγελματικά δικαιώματα, που εσύ και 500 βιβλία ιστορίας να διαβάσεις δε θα τα αποκτήσεις ποτέ. Και επειδή η ζήτηση θέσεων εργασίας είναι μεγαλύτερη από την προσφορά δε σημαίνει πως οι ευκαιρίες είναι μηδενικές, αλλά απλώς πως ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγάλος. Φυσικά θα ισχύσει ο κανόνας της φυσικής επιλογής και οι χειρότεροι θα αναγκαστούν να εργαστούν σε κάτι εντελώς διαφορετικό. Αυτό βέβαια δεν είναι λόγος να απορρίψεις ab initio τη σχολή και να πεις ότι ο απόφοιτος δεν έχει καμία προοπτική.

Αν μου πεις για κάποιον που δεν έχει πλάτες γονιών από πίσω, είναι πάμφτωχος και οι σπουδές που θα κάνει είναι τζόγος, τότε ναι η επιλογή του ιστορικού αρχαιολογικού είναι ριψοκίνδυνη και δεν αξίζει. Αλλά αυτός δεν είναι ο μέσος φοιτητής και άσε που είναι άλλο αυτό και άλλο πως με το πτυχίο έχεις κυριολεκτικά(sic) μηδνικές προοπτικές και ότι η όλη διαδικασία είναι χόμπυ.


Θες μήπως κι εσύ με την σειρά σου να μου παραθέσεις με νούμερα ποια ακριβώς είναι αυτή η προσφορά εργασίας ώστε να κάνουμε ένα πρόχειρο guesstimate για το πόσο δαρβινική θα είναι η τελική επιλογή?
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Θες μήπως κι εσύ με την σειρά σου να μου παραθέσεις με νούμερα ποια ακριβώς είναι αυτή η προσφορά εργασίας ώστε να κάνουμε ένα πρόχειρο guesstimate για το πόσο δαρβινική θα είναι η τελική επιλογή?

Προσφορά εργασίας υπάρχει στο δημόσιο, όπου η επιλογή γίνεται με ΑΣΕΠ. Αν ο απόφοιτος έχει και σπουδές στο εξωτερικό είναι πολύ πιθανό να τον τσιμπήσει κάνα ιδιωτικό. Όσο επίσης οι πανελλήνιες έχουν χαρακτήρα τόσο έντονου ανταγωνισμού υπάρχει ζήτηση για ιδιαίτερα και φροντιστήρια, που πάλι θα προκρίνεται ο καλύτερος. Και όσο έχουμε ιστορικά μνημεία και μουσεία θα υπάρχει ζήτηση για ξεναγούς. Και όσα άλλα σου είπαν τα παιδιά, που τα ξέρουν πολύ καλύτερα από μένα. Προκύπτει εκ του πράγματος ότι υπάρχει προσφορά εργασίας, δε χρειάζεσαι νούμερα για να το καταλάβεις. Εκτός αν θες να προσποιηθούμε λίγο ακόμα ότι το σόφισμα του να ζητάς νούμερα και να μη σ’ τα δίνουμε αποδεικνύει κατά κάποιο τρόπο το point σου.

Αλλά αφού σε ενδιαφέρουν τόσο οι αριθμοί, φαντάζομαι κάπου θα διάβασες ότι οι προοπτικές από το ιστορικό αρχαιολογικό είναι κυριολεκτικά μηδενικές. Παράπεμψέ μας λοιπόν στην έρευνα που έχεις υπόψη.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και μετά έρχεσαι να μου πεις πως το παιδί του 0.1%, ο πρώτος των πρώτων δηλαδή μέσα από αυτή τη σχολή θα καταλήξει να δουλεύει σε φροντιστήριο. Και ακόμα πιστεύεις ότι με κατέρριψες έτσι? Ας μην συγκρίνουμε τώρα το μέλλον του συγκεκριμένου παιδιού αν είχε μπει σε θετική σχολή γιατί θα κλάψουμε.
Και το όλο επιχείρημα μου, το οποίο περίτρανα μόλις επικύρωσες αφορούσε ακριβώς την μετριότητα, δηλαδή τον μέσο φοιτητή του Ιστορικού και λοιπόν τμημάτων. Αν ο πρώτος των πρώτων θα δουλέψει σε φροντιστήριο ο μέτριος δεν έχει καμιά απολύτως διέξοδο.

Φοβάσαι τόσο πολύ μήπως υπάρξει a crack in your perfect plan που δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις! Είπα εγώ ότι η επαγγελματική του καριέρα θα είναι ως καθηγητής σε φροντιστήρια; Πού το έγραψα αυτό; Είπα ότι έχει ξεκινήσει από τώρα που καλά-καλά δεν έχει εγγραφεί ακόμα στη Σχολή του, να διδάσκει στο φροντιστήριο που πήγαινε, πράγμα που είναι από μόνο του αξιοθαύμαστο! ΄Οσο για τη σύγκριση του Ιστορικού-Αρχαιολογικού με τις θετικές επιστήμες, δεν το εξετάζουμε! Γιατί; Επειδή το παιδί αυτό ήθελε, αυτό του άρεσε και αυτό έκανε! Δεν έβγαλε το μπακαλοτέφτερο να κάνει λογαριασμούς ποια σχολή θα τον οδηγήσει στα περισσότερα λεφτά ώστε να επιλέξει αυτήν ασχέτως αν αυτό ήταν κάτι που θα έκανε με βαριά καρδιά! Επίσης: Δεν θέλω να σου καταρρίψω τα επιχειρήματα, δεν θέλω να σου την πω (καμία σχέση) και δεν θέλω να σε πείσω!!!΄Εχεις έναν τρόπο σκέψης και κάποιοι έχουν έναν διαφορετικό! Ούτε εσύ θα πείσεις τους άλλους ούτε οι άλλοι εσένα! Ούτε δεν καταλαβαίνουμε ούτε σκοπίμως αγνοούμε αυτά που λες, απλά ο τρόπος σκέψης μας είναι διαφορετικός (διαφορετικός, όχι λάθος)!!!
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσφορά εργασίας υπάρχει στο δημόσιο, όπου η επιλογή γίνεται με ΑΣΕΠ. Αν ο απόφοιτος έχει και σπουδές στο εξωτερικό είναι πολύ πιθανό να τον τσιμπήσει κάνα ιδιωτικό. Όσο επίσης οι πανελλήνιες έχουν χαρακτήρα τόσο έντονου ανταγωνισμού υπάρχει ζήτηση για ιδιαίτερα και φροντιστήρια, που πάλι θα προκρίνεται ο καλύτερος. Και όσο έχουμε ιστορικά μνημεία και μουσεία θα υπάρχει ζήτηση για ξεναγούς. Και όσα άλλα σου είπαν τα παιδιά, που τα ξέρουν πολύ καλύτερα από μένα. Προκύπτει εκ του πράγματος ότι υπάρχει προσφορά εργασίας, δε χρειάζεσαι νούμερα για να το καταλάβεις.

Εξαιρετική γραμμή υπεράσπισης. Μόλις καταρρίψαμε και το σύνολο της οικονομικής επιστήμης καθώς δεν χρειάζεται να ξέρουμε πόση είναι η ζήτηση για να πάρουμε μια απόφαση, αλλά απλά να ξέρουμε ότι υπάρχει.


Αλλά αφού σε ενδιαφέρουν τόσο οι αριθμοί, φαντάζομαι κάπου θα διάβασες ότι οι προοπτικές από το ιστορικό αρχαιολογικό είναι κυριολεκτικά μηδενικές. Παράπεμψέ μας λοιπόν στην έρευνα που έχεις υπόψη.

Μετά είμαι εγώ ο σοφιστής. Όχι, δεν διάβασα πουθενά ότι δεν υπάρχουν προοπτικές. Το υπέθεσα εξ αρχής διότι έτσι λειτουργείς με τα πράγματα τα οποία δεν υπάρχουν. Αλλά αυτό το ξέρεις ήδη. Το βάρος της απόδειξης της ύπαρξης προσφοράς πέφτει σε αυτού που ισχυρίζονται ότι υπάρχει και γιατί αυτό λέει η λογική, αλλά και γιατί αυτούς αφορά και όχι εμένα.


Αλλά γάμα το, επειδή βαριέμαι πολύ σήμερα να κάνω ουσιαστική δουλειά ας το επιχειρήσω.

Βάζοντας στο Google "ζητειται φιλολογος" η χρυσή ευκαιρία βγάζει 10 αποτελέσματα, τα 8 από τα οποία είναι ιδιαίτερα και τα 2 είναι πιο μόνιμες θέσεις σε φροντιστήρια. Οι 2 αυτές αγγελίες έχουν 600 και 450views αντίστοιχα.

Στο Jooble βάζοντας φιλόλογος μου βγάζει μόνο αγγελίες για ξένες γλώσσες και για ελληνική φιλολογία 2-3 σε φροντιστήρια.


Για Ξεναγούς η Χρυσή ευκαιρία βγάζει 0 αποτελέσματα.
Στο jooble δεν υπάρχει καν σαν επάγγλεμα.
Βλέπω και κάτι αγγελίες για καθηγητές ξεναγών σε κάποια ΙΕΚ. Που σημαίνει ότι ξεναγούς βγάζουν και τα ΙΕΚ. Κομπλέ ακόμη μεγαλύτερη προσφορά δηλαδή.

Με τον ΑΣΕΠ δεν κατάφερα να βρω άκρη καθώς το σαιτ είναι gtp. Ας μου απαντήσει λοιπόν κάποιος που ασχολείται πότε έγινε το τελευταίος διαγωνισμός ΑΣΕΠ, πόσα άτομα δώσανε και πόσες θέσεις καλύφθηκαν, αν μπορεί δηλαδή να βρει κάποια από αυτά τα στοιχεία.

Αρκετό χρόνο ξόδεψα στην έρευνα αγοράς περί φιλολογίας. Αλλά ναι το παραδέχομαι πως είχες δίκιο και με κατέρριψε πανηγυρικά. Δεν είναι μηδενικές οι προοπτικές. Βρήκαμε τουλάχιστο 5 αγγελίες από φροντιστήρια.



Φοβάσαι τόσο πολύ μήπως υπάρξει a crack in your perfect plan που δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις! Είπα εγώ ότι η επαγγελματική του καριέρα θα είναι ως καθηγητής σε φροντιστήρια; Πού το έγραψα αυτό; Είπα ότι έχει ξεκινήσει από τώρα που καλά-καλά δεν έχει εγγραφεί ακόμα στη Σχολή του, να διδάσκει στο φροντιστήριο που πήγαινε, πράγμα που είναι από μόνο του αξιοθαύμαστο! ΄Οσο για τη σύγκριση του Ιστορικού-Αρχαιολογικού με τις θετικές επιστήμες, δεν το εξετάζουμε! Γιατί; Επειδή το παιδί αυτό ήθελε, αυτό του άρεσε και αυτό έκανε! Δεν έβγαλε το μπακαλοτέφτερο να κάνει λογαριασμούς ποια σχολή θα τον οδηγήσει στα περισσότερα λεφτά ώστε να επιλέξει αυτήν ασχέτως αν αυτό ήταν κάτι που θα έκανε με βαριά καρδιά! Επίσης: Δεν θέλω να σου καταρρίψω τα επιχειρήματα, δεν θέλω να σου την πω (καμία σχέση) και δεν θέλω να σε πείσω!!!΄Εχεις έναν τρόπο σκέψης και κάποιοι έχουν έναν διαφορετικό! Ούτε εσύ θα πείσεις τους άλλους ούτε οι άλλοι εσένα! Ούτε δεν καταλαβαίνουμε ούτε σκοπίμως αγνοούμε αυτά που λες, απλά ο τρόπος σκέψης μας είναι διαφορετικός (διαφορετικός, όχι λάθος)!!!

Εν τω μεταξύ Λένω εγώ δε ξέρω τι διαβάζω, αλλά ούτε εσύ μάλλον έχεις καταλάβει πως ξεκίνησε η κουβέντα. Η κουβέντα ξεκίνησε επειδή είπα στον Οδυσσέα πως αν τον ενδιαφέρει η επαγγελματική αποκατάσταση η ψυχολογία είναι καλύτερη από το Ιστορικό. Όλα τα υπόλοιπα γράφτηκαν από τους άλλους για να με πείσουν ότι το Ιστορικό έχει επαγγελματικές προοπτικές και συγγνώμη αλλά δε πείθομαι.


Τώρα για πιο crack σε perfect plan αναφέρεσαι δεν ξέρω. Νομίζω με έχεις παρεξηγήσει και νομίζεις ότι προσπαθώ να πείσω κάποιους να παρατήσουν την σχολή τους και να γίνουν προγραμματιστές. Σε διαβεβαιώ, ποσώς με ενδιαφέρει τι θα κάνει ο καθένας, εγώ μόνο την πάρτη μου κοιτάω. Ότι γράφω, το γράφω αφενός για να κάνω trigger κάποια άτομα καθώς με διασκεδάσει και αφετέρου γιατί ψάχνω δικαιολογίες να μην δουλέψω σήμερα. Αν όντως ήθελα να πείσω άτομα θα είχα πολύ διαφορετική τακτική. Αρχικά θα έκανα έναν μεγάλο πρόλογο για την απεριόριστη αξία των ανθρωπιστικών επιστημών, μετά θα έβρισκα κοινά σημεία στα οποία συμφωνώ μαζί τους και σιγά σιγά θα άρχισα να τους χρυσώνω το χάπι και να εισάγω την λογική μου. Το αποτέλεσμα θα ήταν να νομίζουν ότι κάναν έναν εποικοδομητικό διάλογο. Αντ αυτού ήμουν εριστικός από την αρχή, οπότε οι προθέσεις μου ήταν εμφανείς.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ρενακι 13

Νεοφερμένος

Η ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Σας διαβασα ολους προσεκτικα,και χωρις να θελω να φανω ο ''γεροπλάτανος'' της παρέας,και οι 18ρηδες και οι 30ρηδες εχουν ακομα πολλα να δουν,αυτο δε σημαινει οτι δεν θα κυνηγησουν τα ονειρα τους.Οι μεν 18 τωρα ξεκιναν και εγω προσωπικα ειμαι υπερ του να κανει κανεις αυτο που του αρεσει,αυτο που τον ενδιαφερει,ειτε εχει δουλεια στον μελλον ειτε δεν εχει.Η κορη μου αποφασισε ρωσικη φιλολογια,ηταν δευτερη επιλογη της,η πρωτη ηταν το ιστορικο αρχαιολογικο,που το αγαπουσε απο παιδι,και που κι απο μονη της μπορει να διαβαζει την ιστορια που τοσο της αρεσει,συν τις σπουδες στην ρωσικη που ειναι πολυ ενδιαφερον για εκεινη.Δεν την πιεσα σαν μητερα της,σε αντιθεση με τους αλλους,που ''της,την λεγανε'' που θα πας;τι θα τελειωσεις;τι θα σπουδασεις;και τι χαρτι(ελεος με το χαρτι) θα παρεις απο εκει;κλπ κλπ.
Το σωστο ειναι να κανει κανεις,αυτο που του αρεσει και την ακρη θα τη βρει,εχουμε πηξει απο γιατρους που δεν τους αρεσε να ειναι γιατροι,απο επιστημονες που εγιναν κατι που δεν ηθελαν,και απο επαγγελματα καταλαθος,για να εχουν ενα χαρτι.
Απ την αλλη,εχει και το δικιο του ο 30αρης που ξερει τι θα πει ανεργια,και τρεξιμο και πηξιμο και ατελειωτες ωρες αναμονης και αν θα πληρωθεις και αν θα δουλεψεις...και ποτε θα δουλεψεις.
Εγω ειμαι 48,δεν εχω την καλυτερη οικονομικη ανεση,ειμαι μονογονεας με δυο παιδια,που θα πει δε σπουδαζει η κορη μου,για την κ.....λα της,θα αναγκαστει να δουλεψει το καλοκαιρι,εδω στο νησι οπου μπορει,και σερβιτορα και καθαριστρια και νταντα σε μωρα,αρκει να κανει το ονειρο της να τελειωσει στο ΕΚΠΑ την ρωσικη φιλολογια και να εχει ενα εφοδιο στη ζωη της...μεσα μου φοβαμαι την ανεργια,ξερω τι παιζει στην ελλαδα,ξερω πως ειναι να μεγαλωνεις δυο παιδια με ονειρα και να εισαι ανεργη αρκετες φορες το χρονο...αλλα χαιρομαι που ο αρχαιος κανει αυτο που γεννηθηκε να κανει και ο καθε αρχαιος που δεν παει κοντρα στην επιθυμια του.....
Βεβαια εχει και το δικιο του ο 30αρης που τα χει δει ολα(ετσι νομιζει τουλαχιστον)στην αναζητηση εργασιας και στο τρυπακι δουλεια καλη,σπιτι,αμαξι,κινητο...δεν γινεται παιδια,εκτος αν εχετε οικονομικη ανεση και ανοιξετε δικο σας φροντηστηριο,γραφειο ψυχολογιας,κλπ,οσο για τα παιδια που τελειωσαν προγραμματιστες και υπολογιστες εκει να δεις ανεργια,φτιαχνουν σπασμενα κινητα στην καλυτερη περιπτωση.το ιδιο και οσοι τελειωσαν φαρμακευτικη.Ετσι εχω δει εγω τουλαχιστον.Οπότε ευχομαι καλη σταδιοδρομια στους 18ρηδες και καντε αυτο που σας αρεσει και μην ακουτε τιποτα,καλη τυχη στους 30ρηδες και μην σας περνει απο κατω...και καλη τυχη και σε μενα που ειμαι 48 και ακομα παλευω.
Καντε ταξιδια,ζηστε τη ζωη,οπως μπορειτε,με λιγα;με πολλα;με οσα εχετε και χαμογελαστε.
Φιλικα ενας γεροπλάτανος!
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Xacker πως σε λένε, άδικα προσπαθείς να αντιπαρατεθείς με τις ιδεοληψίες του έλληνα. Τα μνημόνια δεν βοήθησαν αρκετά στο να αλλάξει τρόπο σκέψεις και ακόμα βλέπει τα πράγματα με ρομαντισμό νομίζοντας ότι ζει σε παραμύθι όπου η οικονομική κατάσταση είναι ένα ζήτημα που θα τον αφορά μετά τα 30 και μέχρι τότε ότι φάμε και ότι αρπάξει η γλουτιαια περιοχή μας. Τοώντι, οι συμβουλές σου είναι λογικές και ότι θα έλεγε ο κάθε πατέρας στο παιδί του, φυσικά αν αναρωτιέμαι ο άλλος αν θα πει ψυχολογία ή ιστορικό μονολεκτικά απαντά κάποιος ψυχολογία. Όμως, δεν μπορούμε να γνωρίζουμε το υπόβαθρο του ατόμου που ρωτάει, αν με ρωτούσε ένα παιδί ενός μεροκαματιάρη θα του έλεγα ψυχολογία αν ο άλλος έχει περιουσία πίσω του και με το να κάθεται έρχονται τα νοίκια κτλ τότε θα του έλεγα να σπουδάσεις αυτό που σου αρέσει
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συγχαρητήρια και καλή σταδιοδρομία.

Δεν ξέρω τι άλλο να γράψω. Δεν καταλαβαίνετε (ή σκοπίμως αγνοείτε) αυτό που λέω.

Ο άνθρωπος κατανοεί πράγματα με διαφορετικούς τρόπους.Καλή η επιχειρηματολογία αλλά πολύ πιο αποτελεσματική η εμπειρία.
 

ρενακι 13

Νεοφερμένος

Η ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Xacker πως σε λένε, άδικα προσπαθείς να αντιπαρατεθείς με τις ιδεοληψίες του έλληνα. Τα μνημόνια δεν βοήθησαν αρκετά στο να αλλάξει τρόπο σκέψεις και ακόμα βλέπει τα πράγματα με ρομαντισμό νομίζοντας ότι ζει σε παραμύθι όπου η οικονομική κατάσταση είναι ένα ζήτημα που θα τον αφορά μετά τα 30 και μέχρι τότε ότι φάμε και ότι αρπάξει η γλουτιαια περιοχή μας. Τοώντι, οι συμβουλές σου είναι λογικές και ότι θα έλεγε ο κάθε πατέρας στο παιδί του, φυσικά αν αναρωτιέμαι ο άλλος αν θα πει ψυχολογία ή ιστορικό μονολεκτικά απαντά κάποιος ψυχολογία. Όμως, δεν μπορούμε να γνωρίζουμε το υπόβαθρο του ατόμου που ρωτάει, αν με ρωτούσε ένα παιδί ενός μεροκαματιάρη θα του έλεγα ψυχολογία αν ο άλλος έχει περιουσία πίσω του και με το να κάθεται έρχονται τα νοίκια κτλ τότε θα του έλεγα να σπουδάσεις αυτό που σου αρέσει
καλα μην το λες κι αυτο,εδω στο νησι μια φιλη μου εχει τελειωσει ψυχολογια και δουλευει στα κρυφα,που θα πει οτι ο ελληνας οντως δεν εχει αλλαξει με τα χρονια και ντρεπεται στην επαρχια να παει στον ψυχολογο δημοσια,αρα παει στο σπιτι της ψυχολογου κι αυτο με το ζορι,ενω παλι εδω στο νησι,πατμο συγκεκριμενα,οσοι τελειωσαν ιστορια αρχαιολογια εχουν δουλεια γιατι καθηγητες ντοπιους δε βγαζει το νησι μας και εχουν γρηγοροτερη προσληψη στο μοναδικο γυμνασιο,λυκειο συν τα ιδιαιτερα στη ''ζουλα''.εξαρταται και απο το μερος που μενει ο καθενας και απ το χρημα που διαθετει ή οχι τελικα.γιαυτο επιμενω να κανει ο καθενας αυτο που του αρεσει και θα δειξει στο μελλον τι θα γινει.ζουμε εποχες που ολα αλλαζουν.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Ο άνθρωπος κατανοεί πράγματα με διαφορετικούς τρόπους.Καλή η επιχειρηματολογία αλλά πολύ πιο αποτελεσματική η εμπειρία.


Αν κατείχε εμπειρία στην αγορά εργασίας που σχετίζεται με το πεδίο των ανθρωπιστικών σπουδών και του τμήματος ιστορίας- αρχαιολογίας, η συζήτηση θα είχε κοινή βάση και νόημα. Μόνο υπό αυτή την προϋπόθεση.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top