''Ψαλίδι'' στους εισακτέους σε Πανεπιστήμια και ΤΕΙ

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
ρε παιδια Ε-ΛΕ-ΟΣ!!!!!!!!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Το ΣΩΣΤΟ κράτος πρέπει να δίνει την δυνατότητα σ΄όσους θέλουν να σπουδάσουν να το κάνουν! Όλα τ΄αλλα είναι .......

οποιος θελει πραγματικα, θα διαβασει, θα κουραστει και θα σπουδασει! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Χωρίς να έχω διαβάσει απόψεις για το θέμα, θεωρώ πως αντί για μείωση 50% στους εισακτέους μπορούν να αναθεωρήσουν τα έτη φοίτησης και να εφαρμοστούν κάποιοι νέοι κανονισμοί σε σχέση με το ποιοι μπαίνουν στις σχολές.Είναι άδικο να μη μπουν άτομα γιατί το πανεπιστήμιο δαπανά χρήματα και για άτομα που δεν πατούν στη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelomaniakos

Νεοφερμένος

Ο trelomaniakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
κατα την αποψη μου η μειωση των εισακτεων ειναι καλη ιδεα αλλα μονο σε μικρα ποσοστα της ταξεως 10-20%..Δεν γινεται να κοβεις το 50% των μαθητων σε μια χρονια που προσπαθουν και εχουν κουραστει ψυχολογικα και σωματικα για να ερθεις να του πεις εσυ δεν θα περασεις..εγω πιστευω οτι θα ηταν καλη ιδεα να κλεισουν τμηματα που δεν εχουν λογω υπαρξης τοσο απο το προγραμμα σπουδων οσο και απο τον αριθμο των φοιτητων που βρισκονται σε αυτην την σχολη(βλεπεις και τμηματα πια με 10 ατομα)..το κρατος απο αυτα τα τμηματα δεν κερδιζει τιποτα και λογικο ειναι γιατι δεν μπορει ενα κρατος σαν την Ελλαδα να συντηρει τοσα τμηματα που το καθενα χρειαζεται το απαραιτητο προσωπικο,υλικο κτλ..και πιστευω οτι θα ηταν καλυτερα να καταργηθουν οι ειδικες κατηγοριες(το ξερω θα με κραξετε :P)γιατι υποτιθεται οτι στις πανελλαδικες παμε ολοι με ισες δυνατοτητες γιατι καποιος που να γραφει 14 να μπαινει ιατρικη και να τρωει την θεση του αλλου που το αξιζει πραγματικα και κοπιασε...ετσι χανεται η αξια του πτυχιου και δυσφιμιζεται το πανεπιστημιο αμα μπαινει το καθε ατομο απο ειδικη κατηγορια..θα μου πειτε οτι απλα δεν μπορουν να ανταπεξελθουν οι οικογενειες τους να τους πανε εξω απο την πολη τους..ε αφου δεν μπορουν να στρωσουν τον κωλο τους κατω και να ξεσκιστουν οπως κανουν οι υπολοιποι και να μην υπολογιζουν αμα γραψουν 13000 μπαινουν επαρχια οποτε με μεταγγραφη ερχονται αθηνα ή θεσσ/νικη..γιατι οι υπολοιποι μαλακες ειναι και περνανε κανονικα στις ανωτατες σχολες φτυνοντας αιμα?μην κοροιδευομαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Θεωρώ ότι:1)Πολύ κακό timing να το προτείνουν 2)Πολύ μεγάλο το ποσοστό που κόβεται 3)Θα έπρεπε αυτό το κόψιμο θέσεων να εναρμονίζεται με το τι χρειάζεται η χώρα και τι όχι και όχι με βάση το πόσα χρήματα θα εξοικονομηθούν από τα εργαστήρια σχολών όπως το χημικό.Αυτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η μείωση του αριθμού των εισακτέων πρέπει να γίνει. Οι διοικήσεις των πανεπιστημιακών και τεχνολογικών ιδρυμάτων το φωνάζουν χρόνια αλλά κανείς δεν τους ακούει. Η υπερφόρτωση των ιδρυμάτων τριτοβάθμιας εκπαίδευσης με φοιτητές δυσχεραίνει την εκπαιδευτική διαδικασία για όλους: Δυσκολεύεται ο διδάσκων να διδάξει σε μία αίθουσα 100 ατόμων καθώς οι τελευταίοι δεν θα τον ακούνε και δεν θα προλαβαίνει να λύνει τις απορίες όλων ακόμα και αν το θέλει. Επίσης έναν ψίθυρο να ανταλλάξουν οι 100 μεταξύ τους, θα ακούγεται πιο πολύ η βαβούρα παρά ο διδάσκων. Είναι πολύ συχνό το φαινόμενο να μην βρίσκουν φοιτητές έδρανα να καθίσουν να παρακολουθήσουν μάθημα. Αυτό είναι επιεικώς απαράδεκτο. Ο υπερβολικός αριθμός φοιτητών καταργεί την ομαλή λειτουργικότητα του ιδρύματος και ορισμένες φορές συμβαίνουν ατυχήματα καθώς συνωστίζονται πολλοί στους διαδρόμους και στις σκάλες μεταξύ των ορόφων. Για να γίνει λοιπόν το πανεπιστήμιο και το ΤΕΙ λειτουργικό πρέπει να μειωθεί ο αριθμός των εισακτέων. Το κρίσιμο ερώτημα είναι πόσο να μειωθεί; Εδώ θέλει μελέτη το πράγμα. Πρέπει να καθοριστούν μία σειρά από κριτήρια λειτουργικότητας τα οποία θα ικανοποιούνται, όπως π.χ.:

1) Να καθοριστεί μέγιστος αριθμός ατόμων/αίθουσα, π.χ. 50. Έτσι αν οι εγγεγραμμένοι φοιτητές σε αυτό το μάθημα του εξαμήνου είναι περισσότεροι από 50 τότε να χωριστούν σε τμήματα
2) Να μην υφίσταται φοιτητής που δεν θα βρει έδρανο να καθίσει
3) Να μην είναι όλα τα έδρανα κατειλημμένα προκαλώντας δυσφορία στους φοιτητές αλλά να υπάρχει περίσσεια εδράνων της τάξης του 30% π.χ. Έτσι δεν θα δέχεται ο ένας την αναπνοή και τον ιδρώτα του άλλου μέσα στα μούτρα του, κάτι που συμβαίνει στις γεμάτες αίθουσες με κίνδυνο να αρρωστήσει. Για λόγους υγείας καλό είναι να υπάρχει επαρκής αερισμός του χώρου αλλά αυτό το θέμα εμπίπτει στις εγκαταστάσεις του ιδρύματος.
4) Να μην γίνεται συνωστισμός στους διαδρόμους και στις σκάλες με επικίνδυνες πολλές φορές συνέπειες.

Μπορούν να καθοριστούν και άλλα κριτήρια.

Με αυτόν τον τρόπο μπορεί να καθοριστεί ο μέγιστος αριθμός εισακτέων/έτος. Ο πραγματικός αριθμός των εισακτέων μπορεί να είναι μικρότερος από τον μέγιστο. Επίσης αν μειωθεί ο αριθμός των εισακτέων, οι δαπάνες για την αγορά συγγραμμάτων θα μειωθούν και τα χρήματα αυτά μπορούν να διατεθούν για έρευνα ή για συντήρηση των εγκαταστάσεων ή για άλλους εκπαιδευτικούς σκοπούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

trelomaniakos

Νεοφερμένος

Ο trelomaniakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
εγω παντως δεν καταταλαβαινω γιατι καθε σχολη εχει τμηματα σε ολη την Ελλαδα οπως το παιδαγωγικο και το φιλολογικο για παραδειγμα οταν σ αυτους τους κλαδους η ανεργια καλπαζει..ημαρτον πως θα απορροφηθουν αυτοι..συμφωνω σε μειωση οπως ειπα αλλα σε καποιες σχολες δεν ειναι αναγκαιο να το εφαρμοσουν σε ολες..αυτη η γενικευση που κανουν απλα θα φερει την παιδεια ενα ακομη βημα στην καταστροφη και θα διωξουν τους νεους οπως κανουν παντα..πιστευω οτι η μειωση θα ειναι καλη μονο σε καποιους τομεις..και οσοι απο εσας που λετε οτι συμφωνειτε αμα βρισκοσασταν στην θεση των παιδιων που δινουν φετος οχι μονο θα διαφωνουσατε αλλα θα τους βριζατε.αλλα τι να πεις ο καθενας βλεπει πως να βολευτει αδιαφορωντας για το υπολοιπο κοινο και γι αυτο τον λογο εχει παει αυτη η χωρα κατα διαολου..!!!

Η μείωση του αριθμού των εισακτέων πρέπει να γίνει
. Οι διοικήσεις των πανεπιστημιακών και τεχνολογικών ιδρυμάτων το φωνάζουν χρόνια αλλά κανείς δεν τους ακούει. Η υπερφόρτωση των ιδρυμάτων τριτοβάθμιας εκπαίδευσης με φοιτητές δυσχεραίνει την εκπαιδευτική διαδικασία για όλους: Δυσκολεύεται ο διδάσκων να διδάξει σε μία αίθουσα 100 ατόμων καθώς οι τελευταίοι δεν θα τον ακούνε και δεν θα προλαβαίνει να λύνει τις απορίες όλων ακόμα και αν το θέλει. Επίσης έναν ψίθυρο να ανταλλάξουν οι 100 μεταξύ τους, θα ακούγεται πιο πολύ η βαβούρα παρά ο διδάσκων. Είναι πολύ συχνό το φαινόμενο να μην βρίσκουν φοιτητές έδρανα να καθίσουν να παρακολουθήσουν μάθημα. Αυτό είναι επιεικώς απαράδεκτο. Ο υπερβολικός αριθμός φοιτητών καταργεί την ομαλή λειτουργικότητα του ιδρύματος και ορισμένες φορές συμβαίνουν ατυχήματα καθώς συνωστίζονται πολλοί στους διαδρόμους και στις σκάλες μεταξύ των ορόφων. Για να γίνει λοιπόν το πανεπιστήμιο και το ΤΕΙ λειτουργικό πρέπει να μειωθεί ο αριθμός των εισακτέων. Το κρίσιμο ερώτημα είναι πόσο να μειωθεί; Εδώ θέλει μελέτη το πράγμα. Πρέπει να καθοριστούν μία σειρά από κριτήρια λειτουργικότητας τα οποία θα ικανοποιούνται, όπως π.χ.:

1) Να καθοριστεί μέγιστος αριθμός ατόμων/αίθουσα, π.χ. 50. Έτσι αν οι εγγεγραμμένοι φοιτητές σε αυτό το μάθημα του εξαμήνου είναι περισσότεροι από 50 τότε να χωριστούν σε τμήματα
2) Να μην υφίσταται φοιτητής που δεν θα βρει έδρανο να καθίσει
3) Να μην είναι όλα τα έδρανα κατειλημμένα προκαλώντας δυσφορία στους φοιτητές αλλά να υπάρχει περίσσεια εδράνων της τάξης του 30% π.χ. Έτσι δεν θα δέχεται ο ένας την αναπνοή και τον ιδρώτα του άλλου μέσα στα μούτρα του, κάτι που συμβαίνει στις γεμάτες αίθουσες με κίνδυνο να αρρωστήσει. Για λόγους υγείας καλό είναι να υπάρχει επαρκής αερισμός του χώρου αλλά αυτό το θέμα εμπίπτει στις εγκαταστάσεις του ιδρύματος.
4) Να μην γίνεται συνωστισμός στους διαδρόμους και στις σκάλες με επικίνδυνες πολλές φορές συνέπειες.

Μπορούν να καθοριστούν και άλλα κριτήρια.

Με αυτόν τον τρόπο μπορεί να καθοριστεί ο μέγιστος αριθμός εισακτέων/έτος. Ο πραγματικός αριθμός των εισακτέων μπορεί να είναι και μικρότερος από τον μέγιστο. Επίσης αν μειωθεί ο αριθμός των εισακτέων, οι δαπάνες για την αγορά συγγραμμάτων θα μειωθούν και τα χρήματα αυτά μπορούν να διατεθούν για έρευνα ή για συντήρηση των εγκαταστάσεων ή για άλλους εκπαιδευτικούς σκοπούς.
πιστευεις πραγματικα οτι τα λεφτα που θα κερδισουν απο αυτην την μειωση θα πανε σε ερευνα ή σε υποδομες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
πιστευω οτι θα ηταν καλυτερα να καταργηθουν οι ειδικες κατηγοριες(το ξερω θα με κραξετε :P)γιατι υποτιθεται οτι στις πανελλαδικες παμε ολοι με ισες δυνατοτητες γιατι καποιος που να γραφει 14 να μπαινει ιατρικη και να τρωει την θεση του αλλου που το αξιζει πραγματικα και κοπιασε...ετσι χανεται η αξια του πτυχιου και δυσφιμιζεται το πανεπιστημιο αμα μπαινει το καθε ατομο απο ειδικη κατηγορια..θα μου πειτε οτι απλα δεν μπορουν να ανταπεξελθουν οι οικογενειες τους να τους πανε εξω απο την πολη τους..ε αφου δεν μπορουν να στρωσουν τον κωλο τους κατω και να ξεσκιστουν οπως κανουν οι υπολοιποι και να μην υπολογιζουν αμα γραψουν 13000 μπαινουν επαρχια οποτε με μεταγγραφη ερχονται αθηνα ή θεσσ/νικη..γιατι οι υπολοιποι μαλακες ειναι και περνανε κανονικα στις ανωτατες σχολες φτυνοντας αιμα?μην κοροιδευομαστε...

Συμφωνώ απόλυτα. Θα πρέπει να πάψουν να υπάρχουν αυτές οι κατηγορίες. Πανελλήνιες νίκες, πολύτεκνοι κτλ.
Μπορεί κάλλιστα κάποιοι γονείς με 4 παιδιά να βγάζουν 2000Ε+ το μηνά ενώ οι δικοί μου που έχουν ένα παιδί να βγάζουν 700Ε !Ποιος έχει τη μεγαλύτερη ανάγκη? Στα μόνα άτομα που συμφωνώ πως χρειάζονται βοήθεια είναι αυτά με αναπηρία(που να επηρεάζει την απόδοση τους)!
Αλλά στην Ελλάδα ζούμε , που να κάτσουν να ασχοληθούν με το ζήτημα . Κατευθείαν -50% και ότι είναι να γίνει θα γίνει . Έτσι είναι το σωστό για τους σωτήρες !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Φιλε μου δεν νομιζω να σε ενδιαφερει τοσο αν θα μπουν στις σχολες καλοι και λιγοτεροι μαθητες,αυτο που σε καιει ειναι να μπεις εσυ στην σχολη που θελεις. Πες για παραδειγμα οτι γινεται τελικα μειωση 50% και χανεις την σχολη που θελεις τοσο για λιγα μορια ενω αν δεν ειχε γινει η μειωση θα περνουσες για πλακα,μετα τι κανεις; βριζεις; καταριεσαι και τα συναφη; ή μηπως θα λες ωραια εστω μπηκαν στην σχολη ταδε ατομα καλυτερα απο μενα; Σκεψου το ετσι!:hmm:

Αυτό το λες με βάση τον εαυτό σου.Το τι θα έκανες εσυ στην περίπτωση μου.

Εγώ αντιθέτως ειμαι απόλυτα προετοιμασμένος,για μένα.Με έφτασα στα όρια.Δεν υπάρχει περίπτωση να πω το καλοκαίρι πως είχα μεγάλα περιθώρια για περισσότερο διάβασμα.

Οπότε είναι απλά ανόητο να βριζω τους άλλους που πέρασαν στην σχολή μου.Θα εχω ήσυχη την συνείδηση μου.Δεν υπάρχει μέτρο συγκρισης.Όλοι είμαστε διαφορετικά άτομα.Ο καθενας με τις δικές του δυνατότητες.

Επειδή μου αρέσει το αντικείμενο το οποίο θέλω να σπουδάσω θα βρω χίλιους δύο τρόπους να ασχοληθώ με αυτό,αν δεν πετύχω τώρα.Δεν φοβάμαι.

Και φυσικά επικροτώ το κόψιμο των εισακτέων κατά 50%.Τι σχέση έχει τι οτι δίνω φέτος;Δλδ η άποψη μου θα εξαρτάται από τα εγωιστικα συμφέροντα μου?
Η εξέλιξη ολόκληρης της κοινωνίας είναι απείρως πιο σημαντική.
Και πάλι δεν με ενδιαφέρει που θα μου κόψουν πολλά προνομια αν είναι για το καλό της ελληνικής κοινωνίας.

Γιατί εγώ θα ειμαι εντάξει με τον εαυτό μου μόνο όταν θα ξέρω πως συνεβαλλα με οποιοδήποτε τρόπο στην ανοικοδόμηση της ελληνικής κοινωνίας.

Θα ειμαι εντάξει με τον εαυτό μου,όταν θα ξέρω πως θα παραδώσω στα παιδιά μου μια κοινωνία που διέπεται από δημοκρατικές αρχές.

Θα ειμαι εντάξει με τον εαυτό μου,όταν θα μπορώ να πω πως νιώθω περήφανος για την ελληνική κοινωνία που εγώ βοήθησα στο να "δημιουργηθεί".Οπότε θα εχω και το προνόμιο του αληθινού πατριωτισμού.Όχι επειδή οι προγονοί έκαναν αυτό και εκείνο κτλ που λεμε συνήθως αλλα επειδή και εγώ ήμουν αυτός που βοήθησα.

Γιατί η αλήθεια είναι πως συνέχεια θυμόμαστε τους Αρχαίους Έλληνες επειδή δεν έχουμε να πούμε κάτι για εμάς.Αυτό είναι δυστυχία.

Η κοινωνία είναι ο μοχλός της ανθρώπινης εξέλιξης.Όχι εσυ και εγώ σαν άτομα.Αλλα εμείς σαν ομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelomaniakos

Νεοφερμένος

Ο trelomaniakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα. Θα πρέπει να πάψουν να υπάρχουν αυτές οι κατηγορίες. Πανελλήνιες νίκες, πολύτεκνοι κτλ.
Μπορεί κάλλιστα κάποιοι γονείς με 4 παιδιά να βγάζουν 2000Ε+ το μηνά ενώ οι δικοί μου που έχουν ένα παιδί να βγάζουν 700Ε !Ποιος έχει τη μεγαλύτερη ανάγκη? Στα μόνα άτομα που συμφωνώ πως χρειάζονται βοήθεια είναι αυτά με αναπηρία(που να επηρεάζει την απόδοση τους)!
Αλλά στην Ελλάδα ζούμε , που να κάτσουν να ασχοληθούν με το ζήτημα . Κατευθείαν -50% και ότι είναι να γίνει θα γίνει . Έτσι είναι το σωστό για τους σωτήρες !

ετσι περασε και ενας φιλος μου..ο πατερας του βγαζει 3000 τον μηνα και επειδη ηταν 3 παιδια περασε με ειδικη κατηγορια στην πρωτη επιλογη του..πιστευω οτι πρεπει να διαμορφωσουν τις ειδικες κατηγοριες και να περναει ενας μικρος αριθμος μαθητων που πραγματικα το εχει αναγκη αλλα οπως ειπες στην Ελλαδα ζουμε..και δυστυχως θα βλεπουμε ακομα τις περιπτωσεις εισαγωγης σε ανωτατες σχολες με βαθμους κατω απο τη βαση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Και επαναλαμβανω κυκλοθυμικά οντα,ναι σε εσας απεθυνομαι,που την ειδατε σωτηρες της χωρας ,αμα δινατε ΕΣΕΙΣ ΦΕΤΟΣ,οχι μονο οχι θα λεγατε,αλλα θα βριζατε τους εαυτους σας για αυτα που λετε τωρα.Η ριζα του προβληματος δεν ειναι οι εισακτεοι,δεν ειναι τα παιδια που γαμιομαστε εδω και εναν χρονο για να παρουμε μια κωλοθεση στα πανεπιστημια,αλλα η λειτουργια τους,ποσο μαλλον οι ''αρχηγιες'' των πρυτανεων.Μπραβο,ψαρωστε και αλλο και πειτε ναι στο να μεινουν και αλλοι αμορφωτοι,αναλυστε τους ψευτο-λογους σας.
Και οχι,μα ναι,εμεις φταιμε,οχι οι γελοιοτητες εντος του φασματος των ειδικων κατηγοριων,που αντι να στρωσουν κωλο να διαβασουν οπως ολοι εμας, περνανε ιατρικες και νομικες με βαθμολογιες που δεν αξιζει καν να αναφερω...
Αλλα δεν πειραζει,δεν περιμενα κατι διαφορετικο απο τον δοκησισοφο ελληνα βολεψακια....

Και να ξεσκασετε,αδελφε,μετα απο τοση κουραση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

trelomaniakos

Νεοφερμένος

Ο trelomaniakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Αυτό το λες με βάση τον εαυτό σου.Το τι θα έκανες εσυ στην περίπτωση μου.
Εγώ αντιθέτως ειμαι απόλυτα προετοιμασμένος,για μένα.Με έφτασα στα όρια.Δεν υπάρχει περίπτωση να πω το καλοκαίρι πως είχα μεγάλα περιθώρια για περισσότερο διάβασμα.

Οπότε είναι απλά ανόητο να βριζω τους άλλους που πέρασαν στην σχολή μου.Θα εχω ήσυχη την συνείδηση μου.Δεν υπάρχει μέτρο συγκρισης.Όλοι είμαστε διαφορετικά άτομα.Ο καθενας με τις δικές του δυνατότητες.

Επειδή μου αρέσει το αντικείμενο το οποίο θέλω να σπουδάσω θα βρω χίλιους δύο τρόπους να ασχοληθώ με αυτό,αν δεν πετύχω τώρα.Δεν φοβάμαι.

Και φυσικά επικροτώ το κόψιμο των εισακτέων κατά 50%.Τι σχέση έχει τι οτι δίνω φέτος;Δλδ η άποψη μου θα εξαρτάται από τα εγωιστικα συμφέροντα μου?
Η εξέλιξη ολόκληρης της κοινωνίας είναι απείρως πιο σημαντική.
Και πάλι δεν με ενδιαφέρει που θα μου κόψουν πολλά προνομια αν είναι για το καλό της ελληνικής κοινωνίας.

Γιατί εγώ θα ειμαι εντάξει με τον εαυτό μου μόνο όταν θα ξέρω πως συνεβαλλα με οποιοδήποτε τρόπο στην ανοικοδόμηση της ελληνικής κοινωνίας.

Θα ειμαι εντάξει με τον εαυτό μου,όταν θα ξέρω πως θα παραδώσω στα παιδιά μου μια κοινωνία που διέπεται από δημοκρατικές αρχές.

Θα ειμαι εντάξει με τον εαυτό μου,όταν θα μπορώ να πω πως νιώθω περήφανος για την ελληνική κοινωνία που εγώ βοήθησα στο να "δημιουργηθεί".Οπότε θα εχω και το προνόμιο του αληθινού πατριωτισμού.Όχι επειδή οι προγονοί έκαναν αυτό και εκείνο κτλ που λεμε συνήθως αλλα επειδή και εγώ ήμουν αυτός που βοήθησα.

Γιατί η αλήθεια είναι πως συνέχεια θυμόμαστε τους Αρχαίους Έλληνες επειδή δεν έχουμε να πούμε κάτι για εμάς.Αυτό είναι δυστυχία.

Η κοινωνία είναι ο μοχλός της ανθρώπινης εξέλιξης.Όχι εσυ και εγώ σαν άτομα.Αλλα εμείς σαν ομάδα.
εχεις ενα αδικο γιατι με το 50% θα βγουν πολλοι ζημιωμενοι..αναλογα με την σχολη πρεπει να γινεται και η μειωση των εισακτεων..πχ αμα στην νομικη εμπαιναν 480 φετος να μπουν 300 ή 280..αλλα οχι να μου λες στο χημικο οτι απο 120 να παει 40..οπως ειπα παραπανω οι σχολες που δεν μπορουν να προσφερουν επαγγελματικες αποκαταστασεις πρεπει να ελαττωθει σημαντικα ο αριθμος τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Αυτός με την αρνητική ψήφο μάλλον θεωρεί πως δεν αξίζω μήνυμα ολόκληρο :) Πάντως θα ήταν εποικοδομητικη η ξεκάθαρη τοποθέτηση

εχεις ενα αδικο γιατι με το 50% θα βγουν πολλοι ζημιωμενοι..αναλογα με την σχολη πρεπει να γινεται και η μειωση των εισακτεων..πχ αμα στην νομικη εμπαιναν 480 φετος να μπουν 300 ή 280..αλλα οχι να μου λες στο χημικο οτι απο 120 να παει 40..οπως ειπα παραπανω οι σχολες που δεν μπορουν να προσφερουν επαγγελματικες αποκαταστασεις πρεπει να ελαττωθει σημαντικα ο αριθμος τους

Ναι λάθος το έθεσα.
Δεν ειμαι ο ειδικός του θέματος για να μπορώ να σου πως αν κοπούν 49% η 50% τι θα γίνει στην κάθε περίπτωση σε όλα τα επίπεδα.

.Ειμαι υπέρ των ριζικών αλλαγών με οτι βραχυχρόνιο κόστος υπάρχει.Αν φυσικά το μακροχρόνιο συμφέρον είναι αντάξιο των θυσιών που θα πρέπει να υποστούμε.

Και ναι δίνω φέτος και εχω αυτην την άποψη Δόκτωρα house.Μήπως θα πεις πως ψευδομαι?Η θα με αγνοήσεις μιας και κλονίζω τα λεγόμενα σου?

Και σου βάζω μια θετική γιατί ειμαι κατά της αρνητικής χωρίς δικαιολόγηση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
πιστευεις πραγματικα οτι τα λεφτα που θα κερδισουν απο αυτην την μειωση θα πανε σε ερευνα ή σε υποδομες?

Εδώ είναι θέμα διαχείρισης των πόρων που εξοικονομούνται από τον περιορισμό των εισακτέων. Άλλη ιστορία. Το τι θα τα κάνουν δεν είμαι σε θέση να το ξέρω. Πάντως υπάρχουν πολλά περιστατικά κακοδιαχείρισης και ιδίου οφέλους από τις διοικήσεις & τα μέλη ΔΕΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα. Θα πρέπει να πάψουν να υπάρχουν αυτές οι κατηγορίες. Πανελλήνιες νίκες, πολύτεκνοι κτλ.
Μπορεί κάλλιστα κάποιοι γονείς με 4 παιδιά να βγάζουν 2000Ε+ το μηνά ενώ οι δικοί μου που έχουν ένα παιδί να βγάζουν 700Ε !Ποιος έχει τη μεγαλύτερη ανάγκη? Στα μόνα άτομα που συμφωνώ πως χρειάζονται βοήθεια είναι αυτά με αναπηρία(που να επηρεάζει την απόδοση τους)!
Αλλά στην Ελλάδα ζούμε , που να κάτσουν να ασχοληθούν με το ζήτημα . Κατευθείαν -50% και ότι είναι να γίνει θα γίνει . Έτσι είναι το σωστό για τους σωτήρες !
Χωρίς να θέλω να παίξω τον έξυπνο,φαντάσου αυτός που έχει τα τέσσερα παιδιά,να έχει ένα στα 17,ένα στα 14,ένα στα 11 και ένα στα 8.Διχίλλιαρο άνετα το μήνα σε φροντιστήρια/ξένες γλώσσες/λοιπές δραστηριότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Όσοι πάτε Γ' Λυκείου και γκρινιάζετε για τις μειώσεις, θυμηθείτε ότι αυτό επηρεάζει ΟΛΟΥΣ, και τους ανταγωνιστές σας.
Αντί να κλαίτε σαν γκόμενες με περίοδο, πολύ απλά ΔΙΑΒΑΣΤΕ, γράψτε καλύτερα απ' τους άλλους και μπήκατε.

Γιατί πιστέψτε με, όσες θέσεις και να δώσουν, ακόμα και τις διπλάσιες, πάλι θα πρέπει να ξεσκιστείτε στο διάβασμα.

Καταλαβαίνω ότι είναι ίσως πιο δύκολο έτσι, αλλά θυμηθείτε πως όσο δύσκολο είναι για σας, άλλο τόσο είναι για τους ανταγωνιστές σας. Και ανταγωνίζεστε τα ... παιδιά της διπλανής πόρτας, τα παιδιά της Κρήτης και της Αλεξανδρούπολης, ακόμα και τα παιδιά που γράφουν εδώ και γκρινιάζουν για τις θέσεις.

Όσον αφορά αυτό το μέτρο, επειδή εγώ έχω δει πώς είναι από μέσα σε μία μεγάλη Σχολή, ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να κοπούν θέσεις.
Με τις παρούσες υποδομές απλά δεν χωράνε άλλοι. Τα αμφιθέατρα στην κυριολεξία γεμίζουν και στα εργαστήρια δεν βρίσκουμε θέσεις. Γίνεται πραγματικά σκοτωμός για να γραφτείς σε μία βάρδια εργαστηρίου που σε βολεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zodiacgr

Νεοφερμένος

Ο zodiacgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
εσυ που σπουδαζεις και τι? αν επιτρεπεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
προσθετω:μια μειωση 50% σημαινει οτι στα πανεπιστημια θα μπαινουν οι πλουσιοι μαθητες αυτοι που εχουν τη δυνατοτητα να κανουν εκτοσ απο φροντιστηριο και 2,3,4 ιδιαιτερακια -λεω εγω τωρα-στα μαθηματικα τη φυσικη κλπ, και καλο ειναι να αφησουμε τους ρομαντισμους οποιος θα βαλει κατω τον πισινουλι του και θα ειναι αρκετα εξυπνος κλπ κλπ θα περασει-γιατι εκτοσ απο μερικες διανοιεσ που θα περασουν.......αυτοι που θα εχουν περισσοτερα χρηματα θα μπαινουν στο πανεπιστημιο....τι ωραια που ειναι η δημοκρατια!
οι ειδικες κατηγοριες πρεπει να υπαρχουν αλλα πρεπει να επαναπροσδιοριστει ο τροποσ που θα εισαγονται οι μαθητες απο αυτεσ!ενας μαθητης που ανηκει στην κατηγορια των πολυτεκνων και περασε με 2000 στη φιλολογια αθηνας ειναι απαραδεκτο να σπουδαζει σε αυτο το τμημα.ενας ομως πολυτεκνος που περασε στο ιδιο τμημα με 14.500 για παραδειγμα ειναι λογικο νομιζω να παραμεινει στην αθηνα αντι να παει στο τμημα φιλολογιας τησ κομοτηνησ!
ο μηδενισμος και η απολυτοτητα των αποψεων και η προσπαθεια μερικων να ΄΄φανε ΄΄τους αλλους ειναι φαινομενα της εποχης μας -ΚΡΙΣΗ σε ολα.τετοιεσ γελοιες προτασεις οπως μειωνω το 50% των εισακτεων και απαγορευω σε μαθητες την προσβαση στο ανωτερο αγαθο στην πιο κρισιμη εποχη μονο απο γελοιους πολιτικουσ μπορει να ειπωθει.ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ κυριες και κυριοι!ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΚΟΠΗ στην εκπαιδευση.ΔΕ ΘΑ ΛΥΘΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΚΟΨΟΥΜΕ ΤΟ 50% ΤΩΝ ΕΙΣΑΚΤΕΩΝ!ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΣΑΝΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ!ουτε το επιπεδο των σπουδων θα βελτιωθει με αυτο τον τροπο.ΑΝΤΙ ΝΑ ΧΤΙΣΟΥΝ ΚΑΝΑ ΚΑΝΑ ΚΤΙΡΙΟ ΓΚΡΕΜΙΖΟΥΝ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ!!!επισης το πανεπιστημιο δεν ειναι για τους 10 καλυτερους στα μαθηματικα ή στη φυσικη.ειναι δημοσιο αγαθο ειναι για ολους.
να βελτιωθει το επιπεδο των σπουδων χωρις καμια απολυτως περικοπη στον αριθμο εισακτεων !ειναι εφικτο ενα μαθημα να υπαρχουν και δυο ή 3 κλιμακια.δινει ομωσ το κρατοσ τα λεφτα.;;;η περικοπη τησ περικοπης ω περικοπη
διακρινω απο μερικουσ εναν ανταγωνισμο..ποιοσ ο καλυτεροσ και ποιοσ αξιζει να σπουδασει και ποιοσ οχι.εσι θα περασουν τα χρονια τησ κρισης;;;αλληλεγγυη επιτελουσ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
ρε δεν διπλασιάζονται κιόλας οι θέσεις μπας και ηρεμήσετε, εδώ δεν μπορείτε να καταλάβετε το βασικό πρόβλημα τι καθόμαστε και συζητάμε.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelomaniakos

Νεοφερμένος

Ο trelomaniakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
προσθετω:μια μειωση 50% σημαινει οτι στα πανεπιστημια θα μπαινουν οι πλουσιοι μαθητες αυτοι που εχουν τη δυνατοτητα να κανουν εκτοσ απο φροντιστηριο και 2,3,4 ιδιαιτερακια -λεω εγω τωρα-στα μαθηματικα τη φυσικη κλπ, και καλο ειναι να αφησουμε τους ρομαντισμους οποιος θα βαλει κατω τον πισινουλι του και θα ειναι αρκετα εξυπνος κλπ κλπ θα περασει-γιατι εκτοσ απο μερικες διανοιεσ που θα περασουν.......αυτοι που θα εχουν περισσοτερα χρηματα θα μπαινουν στο πανεπιστημιο....τι ωραια που ειναι η δημοκρατια!
οι ειδικες κατηγοριες πρεπει να υπαρχουν αλλα πρεπει να επαναπροσδιοριστει ο τροποσ που θα εισαγονται οι μαθητες απο αυτεσ!ενας μαθητης που ανηκει στην κατηγορια των πολυτεκνων και περασε με 2000 στη φιλολογια αθηνας ειναι απαραδεκτο να σπουδαζει σε αυτο το τμημα.ενας ομως πολυτεκνος που περασε στο ιδιο τμημα με 14.500 για παραδειγμα ειναι λογικο νομιζω να παραμεινει στην αθηνα αντι να παει στο τμημα φιλολογιας τησ κομοτηνησ!
ο μηδενισμος και η απολυτοτητα των αποψεων και η προσπαθεια μερικων να ΄΄φανε ΄΄τους αλλους ειναι φαινομενα της εποχης μας -ΚΡΙΣΗ σε ολα.τετοιεσ γελοιες προτασεις οπως μειωνω το 50% των εισακτεων και απαγορευω σε μαθητες την προσβαση στο ανωτερο αγαθο στην πιο κρισιμη εποχη μονο απο γελοιους πολιτικουσ μπορει να ειπωθει.ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ κυριες και κυριοι!ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΚΟΠΗ στην εκπαιδευση.ΔΕ ΘΑ ΛΥΘΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΚΟΨΟΥΜΕ ΤΟ 50% ΤΩΝ ΕΙΣΑΚΤΕΩΝ!ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΣΑΝΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ!ουτε το επιπεδο των σπουδων θα βελτιωθει με αυτο τον τροπο.ΑΝΤΙ ΝΑ ΧΤΙΣΟΥΝ ΚΑΝΑ ΚΑΝΑ ΚΤΙΡΙΟ ΓΚΡΕΜΙΖΟΥΝ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ!!!επισης το πανεπιστημιο δεν ειναι για τους 10 καλυτερους στα μαθηματικα ή στη φυσικη.ειναι δημοσιο αγαθο ειναι για ολους.
να βελτιωθει το επιπεδο των σπουδων χωρις καμια απολυτως περικοπη στον αριθμο εισακτεων !ειναι εφικτο ενα μαθημα να υπαρχουν και δυο ή 3 κλιμακια.δινει ομωσ το κρατοσ τα λεφτα.;;;η περικοπη τησ περικοπης ω περικοπη
διακρινω απο μερικουσ εναν ανταγωνισμο..ποιοσ ο καλυτεροσ και ποιοσ αξιζει να σπουδασει και ποιοσ οχι.εσι θα περασουν τα χρονια τησ κρισης;;;αλληλεγγυη επιτελουσ.

τα ειπες σωστοτατα..και για τις ειδικες κατηγοριες αλλα και για την μειωση των εισακτεων..πιστευω οτι δεν ειναι αυτη η λυση γιατι θα διαλυθουν οι κοποι και τα ονειρα παιδιων που μοχθησαν..θα μπορουσαν να βρουν εναλλακτικες του τυπου με τις ειδικες κατηγοριες που να δουν αμα τελικα καποιος το αξιζει και οχι να μπαινουν πλουσιοπαιδα και αγραμματα ατομα σε ανωτατες σχολες με ειδικες κατηγοριες..επισης θα μπορουσαν να καταργησουν τμηματα που υπολειτουργουν ωστε να μην ξοδευονται τοσα κονδυλια για τετοιες σχολες αμα δεν εχουν νοημα υπαρξης και τα χρηματα να τα διαθεσουν σε πανεπιστημια για την συντηρηση των αμφιθεατρων και των εργαστηριων..και να καταργηθουν τμηματα που δεν υπαρχει λογος να βρισκονται σε τοσες περιοχες της Ελλαδας..ειναι και αυτο μια εναλλακτικη λυση..και για την μειωση των εισακτεων αμα ειναι να γινεται σταδιακα με 10% μονο και οχι με περικοπη 50%..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top