''Ψαλίδι'' στους εισακτέους σε Πανεπιστήμια και ΤΕΙ

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γιατι ο μεσος ελληνας φοιτητακος δεν παει για να σπουδασει αλλα για να αρμεξει τους γονεις του και να καλοπερασει. Θαπρεπε να το εχεις παρατηρησει

Ναι, υπάρχει μια τέτοια μερίδα φοιτητών, και είναι μεγάλη (σχετικά). Αλλά το πανεπιστήμιο δεν βγάζει αμόρφωτους ανθρώπους, κάθε άλλο. Δίνει πολλές και καλές γνώσεις, σε πολύ καλό επίπεδο. Το αν οι φοιτητές επιλέγουν να πάρουν ένα πτυχίο με 5, είναι δική τους επιλογή, δεν είναι λόγω έλλειψης παροχής γνώσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Η νομική Αθηνας ας πούμε που πέρυσι πήρε 480 άτομα φέτος να μην τα μειώσει ας πάρει 960 για να περάσουν και άλλα παιδιά......Τι μας νοιάζει εάν υπάρχουν δουλειές...................ΔΕΝ θα πάμε ποτέ μπροστά είμαι σίγουρος.................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
παρεχουν πολυ στενη και αυστηρη γνωση. συμφωνω ζουμε στην εποχη της εξιδεικευσης, συμφωνω αλλιως δεν ανταπεξερχεσαι αλλιως, αλλα στον συγχρονο κοσμο δεν ειμαστε δυνητικα αναλαφαβητοι αλλα μερικως. εχουμε πολυ αυστηρες γνωσεις που στενευουν τον νου και μας κανουν πνευματικα μονομερης. για πνευματικα μονομερης στην σημερινη εποχη ειμαστε σχεδον ολοι μας αρεσει δεν μας αρεσει. φυσικα δεν εννοω στην φιλοσοφικη να κανουνε διαφορικη γεωμετρια αλλα να μπορουν να καταλαβουν καποια πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα πάλι ότι τα προπτυχιακά μας είναι πολύ γενικά και πολυθεματικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
στις πολυρεχνικες σχολες υπαρχουν και γνωσεις εξω απο τα πεδια ενασχολησης(κυριως στα πρωτα εξαμηνα) αλλα στην πλειοψηφια των σχολων αυτο δεν υφιστανται. οπως και να εχει βγαινουμε off topic και δεν πρεπει γιατι το θεμα ειναι πολυ σημαντικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
εδω μεσα ο καθενας λεει το μακρυ του και το κοντου του!
παρατηρησα μια υποτιμηση απο ατομα που δινουν πανελληνιες, οσον αφορα τους ελληνες φοιτητες, και τα ελληνικα πανεπιστημια, επειδη μαγκες, δεν ξερετε τι γινετε εκει μεσα, δεν ξερετε κατα ποσο ευκολα ή δυσκολα ειναι τα πραγματα, καλυτερα να μην μιλατε! εχουμε μαθει τωρα ολοι, και λεμε πως οι φοιτητες, ξινονται και δεν κανουν τιποτα κτλ κτλ, ουτε καν ισχυει σε παρα πολλες περιπτωσεις!
και στην τελικη, αν αυτη ειναι η αποψη σας για τα ελληνικα πανεπιστημια, μην σωσετε και περασετε!
αντε, εχουμε ωραιοτατες ιδιωτικες σχολες, αφου υποτιματε τα πανεπιστημια μας!
μακαρι να γινει αυτη η μειωση, ή μακαρι να παρουν τις πανελληνιες οι πανεπιστημιακοι στα χερια τους, αν και αυτο παιζει να γινετε, (μας ελεγε μια καθηγητρια μας, οτι μια χρονια ειχε βαλει αυτη ενα θεμα, απο την θεση που βρισκεται)
οσοι απο την αλλη, θελουν οντως να περασουν σε ενα πανεπιστημιο, και δεν το υποτιμανε, καλυτερα λοιπον να κλεισουν τα πσ , και να πανε να ανοιξουν κανενα βιβλιο, γιατι οτι μα οτι και εαν γινει, αυτος που αξιζει να περασει, του πουστη θα περασει!
οσο για καποιον που ελεγε οτι εχει σκασει τοσα λεφτα, και τωρα δεν θα περασει, θα του προτινα καλυτερα να μην δει την τριτοβαθμια εκπαιδευση ως μια επενδυση, γιατι θα ειναι ενας πολυ, πολυ κακος επενδυτης! αμφιβαλλω αν οσα λεφτα, δινει ενας μεσος φοιτητης για να σπουδασει, αν θα τα παρει πισω εξαιτιας του πτυχιου του, υπαρχει ξερετε και κατι που λεγεται ακαδημαικη γνωση, αρκετοι ζητανε μονο αυτο απο ενα πανεπιστημιο!
αν θες φιλε μου, να σου επιστραφουν τα λεφτα που εχεις δωσει σε πανελληνιες κτλ κτλ , τοτε ειναι μονοδρομος οι στρατιωτικο-αστυνομικες σχολες!
και οχι δεν μιλαω εκ τους ασφαλους, στην σχολη μου περασα, στην πρωτη 20αδα, καμια μειωση δεν νομιζω να με αγγιζε!
οσον αφορα κατι αλλες πιπες , που ειπατε πολλοι, για διαγραφες φοιτητων κτλ κτλ, νομιζω οτι ειναι απαραδεκτο , να εχουμε πανεπιστημια, που θα βγαζουν, μονο αριστα εκπαιδευμενους εργαζομενους, η φοιτητικη ζωη, ειναι ενα συνολο απο πολλα πραγματα που μπορει και πρεπει να κανει ενας φοιτητης, και σε παρα πολλες περιπωσεις, τα 6 ή 7 ή 8 χρονια ειναι λιγα! μορφωμενους ανθρωπους νομιζω πως θελουμε, οχι εξειδικευμενους!
και τελος, ο απαραδεκτος σχολιασμος, που καποιοι συμφωνουσαν , οτι αμα κοπεις 3 φορες, να διαγραφεσαι ? ρε τι νομιζετε οτι ειναι η εξεταστικη? εξετασιες μαιου-ιουνιου στα θρησκευτικα ? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
μακαρι να γινει αυτη η μειωση, ή μακαρι να παρουν τις πανελληνιες οι πανεπιστημιακοι στα χερια τους, αν και αυτο παιζει να γινετε

Μακαριοτατε,εξω απο το χορο ολοι χορευουν φιλαρακι.Εδωσες,ξεμπερδεψες,τελειωσες,και τωρα αφου επραξες αναλογως,μιλας με μια ηλιθια αμετροεπεια ως παντογνωστης.Ε οχι ρε φιλε,να μην γινει αυτη η μειωση και να μην παρουν οι πανεπιστημιακοι 1000 καρδιναλιων με χρυσα κουμπια τις πανελληνιες στα χερια τους,λες και το προβλημα δηλαδη θα λυθει με την εσχατη λυση,που για εμενα δεν ειναι καν ορθολογιστικη λυση αλλα μια αμεση υπεκφυγη,αντι να καθαρισουν το μπουρδελο που επικρατει με τους πανεπιστημιακους,θελουν να τους αφησουν και τις πανελλαδικες.Αισχος.
Αλλα δεν χρειαζεται να συνεχισω σε αναλυσεις,μιλας εκ πειρας,δηλαδη εχεις μπει ηδη,βολευτηκες και τωρα που σε επιασε το αισθημα να σωσεις την χωρα ως ξαφνικος part-time superman,συμφωνεις καθετως και με ενα συνονθυλευμα ηλιθιων αποφασεων,που σε κανουν να νιωθεις εθνικος σωτηρας ε?

Μπραβο,και εις κατωτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Μακαριοτατε,εξω απο το χορο ολοι χορευουν φιλαρακι.Εδωσες,ξεμπερδεψες,τελειωσες,και τωρα αφου επραξες αναλογως,μιλας με μια ηλιθια αμετροεπεια ως παντογνωστης.Ε οχι ρε φιλε,να μην γινει αυτη η μειωση και να μην παρουν οι πανεπιστημιακοι 1000 καρδιναλιων με χρυσα κουμπια τις πανελληνιες στα χερια τους,λες και το προβλημα δηλαδη θα λυθει με την εσχατη λυση,που για εμενα δεν ειναι καν ορθολογιστικη λυση αλλα μια αμεση υπεκφυγη,αντι να καθαρισουν το μπουρδελο που επικρατει με τους πανεπιστημιακους,θελουν να τους αφησουν και τις πανελλαδικες.Αισχος.
Αλλα δεν χρειαζεται να συνεχισω σε αναλυσεις,μιλας εκ πειρας,δηλαδη εχεις μπει ηδη,βολευτηκες και τωρα που σε επιασε το αισθημα να σωσεις την χωρα ως ξαφνικος part-time superman,συμφωνεις καθετως και με ενα συνονθυλευμα ηλιθιων αποφασεων,που σε κανουν να νιωθεις εθνικος σωτηρας ε?

Μπραβο,και εις κατωτερα

δεν ειμαι εξω απο τον χορο φιλε! πρωτον εχω ενα μικροτερο αδερφο που δινει πανελληνιες, αρα δεν με συμφερει γιατι αυτη η αποφαση μπορει να μας κοστισει πολλες χιλιαδες ευρω, σε περιπτωση που δεν περασει αθηνα, ή ακομα δεν περασει πουθενα, και δευτερον το γεγονος οτι περασα σε καποια σχολη της επιλογης μου, αυτο δεν σημαινει πως εγω σαν ανθρωπος εχω τελιωσει με το ζητημα πανελληνιες! μου ευχομαι αν ολα πανε καλα, σε λιγα χρονια να ξαναμπω σε αυτο το τρυπακι, γιατι οπως ειπα, καποιοι το κανουν και για ακαδημαικους λογους!ή μονο για ακαδημαικους λογους! :D
δεν ειμαι παντογνωστης, καθως εχω πολυ λιγο καιρο μεσα σε ενα ελληνικο πανεπιστημιο, υπαρχουν ατομα εδω μεσα που εχουν φαει χρονια ολοκληρα , πχ η ρεβεκκα, και που θα επρεπε να μετραει λιγο παραπανω η αποψη της για πολλους εδω μεσα! αλλα ξερω πολυ καλυτερα τι γινετε μεσα σε ενα πανεπιστημιο, απο καποιον που ειναι περιορισμενος ακομα στον χωρο του σχολειου,και στις παπαριες που ακουγονται εκει, οσον αφορα το κλιμα στα πανεπιστημια, και γενικοτερα τα πανεπιστημια σαν θεσμο!
το γεγονος οτι υπαρχουν πολλοι πανεπιστημιακοι, που ουτε σε δημοτικο θα επρεπε να διδασκουν δεν σημαινει πως ολοι ειναι ετσι, υπαρχουν παρα πολλοι αξιολογοι ανθρωποι εκει μεσα!
το αισθημα να σωσω την χωρα, την κοινωνια ή και εγω δεν ξερω τι αλλο, δεν μπορεις να ξερεις απο ποτε με εχει πιασει, δεν ξερεις εαν ειναι part time , και γενικοτερα δεν ξερεις τι εχω κανει σαν ανθρωπος, οποτε απλα κρινε την αποψη μου, και οχι την θεση στην οποια βρισκομαι!
θα συμφωνησω με οτιδηποτε δω οτι παει την κοινωνια μου μπροστα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
θα συμφωνησω με οτιδηποτε δω οτι παει την κοινωνια μου μπροστα!

Η κοινωνια σου,ειναι κοινωνια ΟΛΩΝ ΜΑΣ και πρεπει να στοχευει σε λυσεις που να αποσκοπουν το κοινο συμφερον,και οχι σε λυσεις που να ειναι εις βαρος αλλων ατομων,ειδικα στον χωρο της παιδειας,που εχει υποστει πολλα τραυματα ηδη.Η λυση λοιπον του να σπουδασουν λιγοτεροι φετος,λυπαμαι αλλα δεν παει την κοινωνια μπροστα,Αν θελετε τα πανεπιστημια να δεχονται μονο τους ''καλους'',οπως πολλοι λετε να πατε να σπουδασετε στο Harvard και στο MIT,να δουμε αφου ειστε τοσο ''καλοι'' αν θα σας παρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Η κοινωνια σου,ειναι κοινωνια ΟΛΩΝ ΜΑΣ και πρεπει να στοχευει σε λυσεις που να αποσκοπουν το κοινο συμφερον,και οχι σε λυσεις που να ειναι εις βαρος αλλων ατομων,ειδικα στον χωρο της παιδειας,που εχει υποστει πολλα τραυματα ηδη.Η λυση λοιπον του να σπουδασουν λιγοτεροι φετος,λυπαμαι αλλα δεν παει την κοινωνια μπροστα,Αν θελετε τα πανεπιστημια να δεχονται μονο τους ''καλους'',οπως πολλοι λετε να πατε να σπουδασετε στο Harvard και στο MIT,να δουμε αφου ειστε τοσο ''καλοι'' αν θα σας παρουν.

ναι, ειδαμε τοσα χρονια που σπουδαζαν ολοι, ποσο μπροστα πηγαμε!:D
ειναι απιστευτος λαικισμος να θες να σπουδασουν ολοι, οπως και εαν το κανουμε δεν γινετε! εχουμε ηδη απιστευτα μεγαλο ποσοστο φοιτητων , σε σχεση με τον πληθυσμο μας , και σε συγκριση με τον υπολοιπο κοσμο!
γιατι δεν παει την κοινωνια μπροστα το να σπουδασουν λιγοτεροι ?
το "καλους" γιατι σε εισαγωγικα αν επιτρεπεται ?
οσοι αξιζουν , θα πανε εκει ! μπορει να εισαι εσυ, μπορει να ειμαι εγω,μπορει οποιοδηποτε μελος αυτου του φορουμ! δεν νομιζω ωστοσο πως το επαιξα, ουτε εγω, αλλα ουτε και κανενας που συμφωνει με την μειωση καλος φοιτητης!
καλοι μαθητες ναι ηταν πολλοι, για αυτο και περασαν , στην σχολη που θελανε! ο καλος μαθητης βεβαια με τον καλο φοιτητη δεν εχει καμια σχεση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
ειναι απιστευτος λαικισμος να θες να σπουδασουν ολοι

Δεν υποστηριξα οτι με το ζορι αιντε ολοι να σπουδασουν,αλλα οσοι ΘΕΛΟΥΝ να σπουδασουν,θα πρεπει να τους δινεται η ευκαιρια και με το παραπανω.Και δεν ειναι λαικισμος,ειναι πραγματικοτητα.Εξαλλου,δεν χρειαζεται ολοι να σπουδασουν,ασχετα που η νεοελληνικη οικογενεια θελει το καθε της παιδι να γινει γιατρος και δικηγορος,ακομη και αν δεν ξερει ουτε σωστα ορθογραφια :hmm:

το "καλους" γιατι σε εισαγωγικα αν επιτρεπεται ?

Γιατι πιστευω οτι οι πανελλαδικες ως συστημα και ως τροπος εξετασης μονο εναν καλο μαθητη δεν προαγουν και δεν ξεχωριζουν,ειδικα στην κατευθυνση μου,στην θεωρητικη σε βεβαιωνω οτι και ενας βλακας με μυαλο αμοιβαδας,αμα παπαγαλισει ολη την ιστορια μπορει να γραψει και 20.Λυπαμαι αλλα εγω δεν τον θεωρω αξιο να παρει μια θεση στο πανεπιστημιο,μπορει καλλιστα να παρει μια θεση στο καναλι του MEGA,να παπαγαλισει τις ειδησεις,αλλα οχι να βγει επιστημονας.

οσοι αξιζουν , θα πανε εκει !

Δεν διαφωνω,αλλα και οσοι δεν αξιζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Αρχική αντίδραση: γαμάτο. Ok, δηλαδή όχι γαμάτο, αλλά όπως είναι (όχι μόνο τη συγκεκριμένη περίοδο) τα πανεπιστήμια, δεν μπορούν να σηκώσουν όσους φοιτητές έχουν, με τους αριθμούς που μπαίνουν κάθε χρόνο. Τα τμήματα και οι σχολές από καιρό ζητούν μικρότερους αριθμούς εισαγομένων (πχ σχολή ζητάει πάγια -από πριν την κρίση- 50 φοιτητές γιατί τόσους μπορεί να εξυπηρετήσει, και οι εισαγόμενοι σε αυτήν αυξάνονται σε 4 χρόνια από 60 σε 90+τις ειδικές κατηγορίες, ή άλλη σχολή ζητάει 60-70 και της δίνουν 110, οι οποίοι με τις μεταγραφές έφταναν τους 150).
Δεύτερη αντίδραση: δυστυχώς το θέμα παίρνει τέτοια έκταση τώρα, τόσο λόγω της κόντρας για το νόμο, όσο και εξαιτίας των περικοπών στη χρηματοδότηση ελέω λιτότητας. Είναι πιθανό όμως ακόμη και με τους μισούς εισακτέους, διάφορες σχολές να συνεχίσουν να έχουν τα προβλήματα που είχαν και πριν το 2009, γιατί μπορεί να κοπούν φοιτητές, αλλά ήδη έχουν κοπεί και καθηγητές, υλικό κλπ.
Τρίτη αντίδραση: η ορθότητα του γενικότερου συστήματος εισαγωγής, των κριτηρίων, και του εκπαιδευτικού συστήματος που θέτουν μερικοί είναι όντως αμφισβητήσιμη, αλλά αυτό είναι τεράστιο θέμα που δεν νομίζω ότι ταιριάζει να λυθεί εδώ.


Με κίνδυνο να βγω εκτός θέματος, θα σχολιάσω μόνο αυτό: Η πρόθεση αυτή των πρυτάνεων είναι ένα μικρό μόνο δείγμα του τι θα γίνει αν περάσει η εισαγωγή στην τριτοβάθμια σε αυτούς, όπως εύχονται μερικοί...:/:

Νομίζω πως δε θα δούμε ποτέ την πλήρη ανάπτυξη αυτού του οποίου αποτελεί δείγμα η πρόθεση των πρυτάνεων. Απλούστατα γιατί αυτοί που υποστηρίζουν μια τέτοια αλλαγή είναι αυτοί που στηρίζουν και την αλλαγή στα πανεπιστήμια. Αν δεν αλλάξουν τα πανεπιστήμια όπως θέλουν, κατά πάσα πιθανότητα δε θα αλλάξει και ο τρόπος εισαγωγής. Αν πάλι εφαρμοστούν όλες οι νέες διατάξεις, η εισαγωγή δε θα περάσει στους πρυτάνεις όπως είναι σήμερα, αλλά σε κάτι πολύ διαφορετικό.
Προσωπική άποψη: σε κάτι πολύ χειρότερο. Αν είμαστε μία φορά επιφυλακτικοί για το πέρασμα της αρμοδιότητας εισαγωγής στα πανεπιστήμια όπως είναι, θα έπρεπε να είμαστε δέκα για την πιθανότητα να αναλάβουν την "ευθύνη" τρεις manager, δύο πολιτικοί, ένας μητροπολίτης, οχτώ κομματόσκυλα ΔΕΠ και ένας "συνδικαλιστής"-μελλοντικός υπουργός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Παιδιά στο άρθρο γράφει ότι το προτείνουν! Τι συμπεριφέρεστε λες και έχει ψηφιστεί?!!?!? ΧΕΛΟΟΥ ΞΥΠΝΑΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

katsarida003

Νεοφερμένος

Η katsarida003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Πιστεύω αν θέλουν να μειώσουν τα κονδύλια κιάλλο , είναι προτιμότερο να κλείσουν μερικά από αυτά τα δεκάδες ΤΕΙ που βγαίνεις και δεν ξέρεις τι δουλειά κάνεις..Να μειώσουν και λίγο τις 10000000000 σχολές που βγαίνεις φιλόλογος και μετά αν δεν δουν βελτίωση να κόψουν και από τισ άλλες σχολές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Mέχρι να ανακοινωθεί ο επίσημος αριθμός εισακτέων,ότι και να λένε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πάλι στο -10% θα είναι χοντρικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Πιστεύω αν θέλουν να μειώσουν τα κονδύλια κιάλλο , είναι προτιμότερο να κλείσουν μερικά από αυτά τα δεκάδες ΤΕΙ που βγαίνεις και δεν ξέρεις τι δουλειά κάνεις..Να μειώσουν και λίγο τις 10000000000 σχολές που βγαίνεις φιλόλογος και μετά αν δεν δουν βελτίωση να κόψουν και από τισ άλλες σχολές!

Τα πολυτεχνικά και τα τμήματα θετικών επιστημών να δεις πως πρέπει να μειώσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Νομίζω ότι ως άνθρωπος που ασχολείται επαγγελματικά με τις πανελλήνιες ως καθηγητής, αλλά και ως οικονομολόγος που βλέπει πιο κριτικά τα πράγματα που έχουν συμβεί εδώ και 30 χρόνια στην Ελλάδα, δικαιούμαι να πω την γνώμη μου κι εγώ. Σε πρώτη φάση να πω πως, η μείωση των εισακτέων στα πανεπιστήμια είναι μια εξέλιξη που την θεωρώ καλή, έστω και υπό το πρίσμα των οικονομικών εξελίξεων που την αναγκάζουν να γίνει. Αν μόλις αναφώνησες "ε τον μαλάκα τον Sourotiri, τι είναι αυτά που λέει", θα σε παρακαλούσα να κάνεις υπομονή και να διαβάσεις προσεκτικά τα παρακάτω.

Πριν πολλά πολλά χρόνια, η Ελλάδα ήταν μια χώρα που το κύριο μέρος του πληθυσμού της ζούσε σε αγροτικές περιοχές. Άρα, ως εκ τούτου, απασχολούνταν και στον αγροτικό τομέα παραγωγής, τομέα στον οποίο η Ελλάδα έχει αντικειμενικά μεγάλο πλεονέκτημα. Θέλω να πω, ούτε αυτοκίνητα παράγουμε ως χώρα, ούτε ανθρώπους στο φεγγάρι στέλνουμε, ούτε υπολογιστές φτιάχνουμε. Η μεγάλη μας δύναμη (θα έπρεπε να) είναι το ποιοτικό αγροτικό προϊόν. Και όντως, μέχρι ένα σημείο, έτσι ήταν, δεδομένων πάντα των ειδικών συνθηκών που βίωνε η χώρα (κατοχές, χούντες, πόλεμοι, κτλ).

Το πρόβλημα άρχισε να διαφαίνεται στις αρχές της δεκαετίας του 1980. Το φαινόμενο της αστυφιλίας άρχισε να παίρνει ανεξέλεγκτες διαστάσεις, η επαρχία άρχισε να ερημώνει, μιας και οι τότε 20-30άρηδες (η γενιά των γονέων μας είναι αυτή, για να μην ξεχνιόμαστε) άφηναν το χωριό όχι για να φύγουν μετανάστες (όπως έκαναν οι δικοί τους γονείς) αλλά για να πάνε στις μεγάλες ελληνικές πόλεις. Αυτή η διάβρωση της σύνθεσης του ελληνικού πληθυσμού ήταν καθοριστικής σημασίας για το μέλλον της χώρας. Βλέπεις, οι άνθρωποι που μετακόμισαν από τα χωριά στις πόλεις δεν θα ασχολούνταν πλέον με τον αγροτικό τομέα παραγωγής, αλλά με τον δευτερογενή τομέα παραγωγής, που περιλαμβάνει την μεταποίηση των πρώτων υλών και τις υπηρεσίες.

Η ελληνική επαρχία ξεκίνησε να πέφτει κατακόρυφα. Το πρόβλημα βέβαια εντείνοταν ακόμη περισσότερο από την αδιάκριτη παροχή των ευρωπαϊκών κονδυλίων στους αγρότες που, αντί να μετατραπούν σε βελτίωση της παραγωγικής διαδικασίας, μετατράπηκαν σε γλέντια στα μπουζούκια, αυτοκίνητα, κτλ. Αυτό φυσικά συμβαίνει ακόμη και σήμερα.

Η λύση για να τονωθεί η ελληνική επαρχία θεωρήθηκε τότε πως ήταν η ίδρυση τμημάτων της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην περιφέρεια. Ο Ανδρέας Παπανδρέου άλλωστε, ήξερε καλά το παιχνίδι χειραγώγησης της μάζας. Έτσι, επινόησε αυτόν τον τρόπο ώστε υπάρχει μια μετάγγιση του αστικού πληθυσμού προς την περιφέρεια. Ιδρύθηκαν εκατοντάδες τμήματα. Όντως, η περιφέρεια τονώθηκε και μάλιστα σημαντικά. Αυτό που δεν είχαμε καταλάβει βέβαια, ήταν ότι τότε ξεκίνησε η παραγωγή χιλιάδων πτυχιούχων που σε λίγα χρόνια δεν θα ξέραμε τι να τους κάνουμε.

Ταυτόχρονα, οι τωρινοί γονείς μας (αυτοί που στις αρχές της δεκαετίας του '80 μετακόμισαν από τα χωριά στις πόλεις), στην πλειοψηφία τους χωρίς κάποια ιδιαίτερη μόρφωση, ξεκίνησαν να πιέζουν την δική μας γενιά να "πάρει ένα χαρτί", μην τυχόν και "γίνει ξύλο απελέκητο, σαν εμάς". Η ίδρυση τόσων πολλών τμημάτων πανεπιστημίων και ΤΕΙ το ευνοούσε άλλωστε αυτό. Συν τοις άλλοις, οι γονείς μας, έβλεπαν πως όποιος ήταν μορφωμένος από την δική τους γενιά, είχε εξασφαλισμένη μια ζωή με χρυσά κουτάλια. Η ανάγκη για πανεπιστημιακή μόρφωση (ή τουλάχιστον η ψευδαίσθησή της) έγινε μεγαλύτερη από ποτέ. Ο ανταγωνισμός φυσικά μεταξύ των υποψηφίων ήταν τεράστιος, και τότε άρχισε να γιγαντώνεται και ο θεσμός του φροντιστηρίου. Ο οποίος, δεν είχε κανένα πρόβλημα όσον αφορά την στελέχωση του, μιας και όλοι οι πτυχιούχοι των καθηγητικών σχολών που δεν χωρούσαν στο δημόσιο, έβρισκαν ασφαλές καταφύγιο στα φροντιστήρια (αυτός παρεμπιπτόντως είναι ο λόγος που κατά την γνώμη μου δεν χτυπάται η παραπαιδεία στην Ελλάδα).

Όλοι ήταν ικανοποιημένοι: Οι γονείς, έβλεπαν τα παιδιά τους να σπουδάζουν και να μην γίνονται "ξύλα απελέκητα". Η περιφέρεια, που έβλεπε τον πληθυσμό της να αυξάνεται με την έλευση των φοιτητών (και άρα έχοντας οικονομικά οφέλη από αυτό). Οι ίδιοι οι μαθητές, που, αφού τους είχαν πιπιλίσει το μυαλό με την αξία της πανεπιστημιακής μόρφωσης, νόμιζαν ότι κάτι κάνουν. Οι πτυχιούχοι των καθηγητικών σχολών, που δούλευαν στα φροντιστήρια, μιας και δεν χωρούσαν στο δημόσιο. Και πάνω από όλους αυτούς φυσικά, η κυβέρνηση που, όποτε προέκυπτε ένα ζήτημα με την περιφέρεια, τους πετούσε ένα ΤΕΙ της πούτσας και τους βούλωνε τα στόματα.

Το μεγάλο όνειρο άρχισε να γίνεται πραγματικότητα. Βλέπεις, τα παιδιά που αποφοίτησαν από τα πανεπιστήμια στα τέλη της δεκαετίας του 1990 - αρχές του 2000 βρήκαν εύκολα μια δουλειά, ανελίχθηκαν γρήγορα στην ιεραρχία, έγιναν εν τέλει διευθυντές και πρόεδροι. Και όσο οι υπόλοιποι το έβλεπαν αυτό, τόσο ήθελαν να γίνουν και αυτοί το ίδιο πράγμα.

Κάποια στιγμή όμως, συνειδητοποιήσαμε ότι έχουμε τόσο κόσμο που δουλεύει στον δευτερογενή τομέα παραγωγής, και τόσο λίγο κόσμο που δουλεύει στον πρωτογενή τομέα παραγωγής, που ναι μεν δουλεύαμε στα γραφεία και ήμασταν όλοι διευθυντές, αλλά τρώγαμε πορτοκάλια Αργεντινής, σκόρδα Κίνας και ντομάτες Ισπανίας. Γιατί, καλή είναι η υπηρεσία που προσφέρεις, αλλά όταν ως χώρα δεν παράγεις αυτά που καταναλώνεις, όταν δεν εξάγεις και εισάγεις τα βασικά αγαθά για την επιβίωση σου, όταν δεν έχεις πολλούς τεχνίτες και έχεις πολλούς επιστήμονες, υπάρχει ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Γιατί αν το καλοσκεφτείτε, τι είναι η οικονομία; Είναι έσοδα και έξοδα. Είναι παραγωγή και κατανάλωση. Είναι εξαγωγές και εισαγωγές. Είναι κέρδος και ζημιά. Όλα αυτά, είναι οι διαφορετικές όψεις ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣ.

Μείναμε λοιπόν σήμερα, ή μάλλον όχι σήμερα, θα μιλήσω για 5 χρόνια πριν, που δεν είχαμε όλες αυτές τις έκτακτες συνθήκες, να είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε με επιστημονικό τρόπο πολλά ζητήματα, και να μην μπορούμε να βρούμε εργάτες να υλοποιήσουν όλα όσα εμείς ξέραμε. Ξέραμε ως άτομα ειδικά ζητήματα πληροφορικής και δεν βρίσκαμε υδραυλικό να μας φτιάξει την βρύση. Κάναμε διδακτορικά στα μαθηματικά και τρώγαμε ντομάτες Πορτογαλίας.

Αλλά ήμασταν ευχαριστημένοι, έτσι;

Στην 7χρονη καθηγητική μου πορεία είδα πολλούς μαθητές (και τους αντίστοιχους γονείς φυσικά) να *δηλώνουν* ότι θέλουν να σπουδάσουν. Σε ορισμένους από αυτούς ήταν εμφανές ότι το παιδί είτε δεν ήθελε, ή δεν μπορούσε να σπουδάσει. Η θέση όμως στο πανεπιστήμιο ή το ΤΕΙ υπήρχε. Και αφού υπήρχε, "έπρεπε" να καλυφθεί. Πέρασαν παιδιά από τα χέρια μου που, σαν παπαγαλάκια μου έλεγαν "εγώ κύριε θέλω να σπουδάσω" και δεν ήθελαν να διαβάσουν ούτε μια λέξη. Η δήλωση επιθυμίας για σπουδές όμως, ήταν πάντα εκεί, μην τυχόν και απογοητεύσουν τους γονείς τους που θα έβγαζαν στην κοινωνία ένα αμόρφωτο παιδί, μην τυχόν και ξεχωρίσουν από τους συμμαθητές τους που θα γίνονταν όλοι μεγάλοι και τρανοί -my ass. Εννοείται ότι όλα αυτά συνέβαιναν στα φροντιστήρια, αφού όλοι πάνε, γιατί όχι εγώ, γιατί όχι το παιδί μου, τι είμαστε εμείς, κατώτεροι;

Δυστυχώς ή ευτυχώς, ο καπιταλισμός έχει έναν τρόπο να επαναφέρει στην ισορροπία τους κάποια πράγματα. Το κακό είναι ότι το κάνει με βίαιο τρόπο και απάνθρωπο. Εφόσον ως χώρα δεν μπορέσαμε να "καταναλώσουμε" τους πτυχιούχους που "παράγαμε", και εφόσον δεν είμαστε σε θέση να αυξήσουμε την "κατανάλωση", θα πρέπει να μειώσουμε την "παραγωγή". Απλά μαθηματικά. Και όσοι δεν μπουν στα πανεπιστήμια;

Αυτοί θα την βρουν την άκρη, να είστε σίγουροι για αυτό. Κάποτε θα'ρθει η στιγμή που θα βρίσκουμε άμεσα υδραυλικό για την χαλασμένη μας βρύση, για να πλύνουμε την ελληνική ντομάτα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Το ΣΩΣΤΟ κράτος πρέπει να δίνει την δυνατότητα σ΄όσους θέλουν να σπουδάσουν να το κάνουν! Όλα τ΄αλλα είναι .......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Η Ελλάδα έχει τόσους πολλούς πτυχιούχους εγχώριους και από ξένα πανεπιστήμια, που οι τίτλοι σπουδών πλέον έχουν χάσει την αξία τους και οι περισσότεροι παρά τα πτυχία και τα μεταπτυχιακά μένουν άνεργοι...Χρειάζεται συνολική αλλαγή νοοτροπίας της κοινωνίας, στροφή στην ύπαιθρο και στις χειρωνακτικές εργασίες και σταδιακή μείωση των εισακτέων τουλάχιστον κατά 50 % σε σχέση με σήμερα.

@ sourotiri

Τα είπες όλα, φοβερό post
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top