Χρωστούμενα μαθήματα/σχολή

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Παιδιά συγγνώμη αλλά εγώ αυτά δεν τα καταλαβαίνω!
Δεν έχω ιδέα από Ιατρική οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.
Εσείς που ξέρετε και εκφράζετε την άποψή σας ασφαλώς και τη δέχομαι αφού κανένα λόγο δεν έχετε να πείτε ψέματα.
΄Ομως μιλάω γενικά για την αντιμετώπιση των σπουδών.
Αυτά περί διαβάσματος της πλάκας, διάβασμα την παραμονή των εξετάσεων, sos θέματα, σκονάκια, αντιγραφές κτλ πάντα με εκνεύριζαν και συνεχίζουν να το κάνουν.
Υποτίθεται ότι επιλέξαμε το αντικείμενο σπουδών μιας Σχολής επειδή μας ενδιαφέρει. Δεν μας έβαλε κανένας το μαχαίρι στον λαιμό να το κάνουμε!
΄Αρα προσπαθούμε να κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε όχι για να πάρουμε καλό βαθμό όπως κάναμε στο Δημοτικό αλλά επειδή εμείς το θέλουμε.
Εγώ πχ θα διάβαζα τα βιβλία που διάβασα για τη Σχολή μου ακόμα και αν δεν είχα μπει σ΄αυτήν. Επειδή μου αρέσουν βρε αδερφέ και επειδή ήθελα όταν θα έπαιρνα το ρημάδι το πτυχίο να είμαι όσο πιο καταρτισμένη γινόταν πάνω στο αντικείμενό μου.
΄Οταν ορκιστήκαμε κοιτούσα τους συμφοιτητές μου και μέτραγα πόσοι θα ήταν αυτοί που θα απαντούσαν σε μια βασική ερώτηση αν τους σταματούσαν στον δρόμο. Πιστέψτε με, δεν ήταν πάνω από 5!
Και όχι βρε παιδιά, δεν είναι κατάσταση αυτή!
Μετά μας φταίει το ένα και το άλλο και το παράλλο. Εντάξει, δεν είμαι χαζή να μην βλέπω τις δυσκολίες γύρω μου! Ασφαλώς υπάρχουν και τις ξέρουμε όλοι μας!
Αλλά βρε χρυσό μου παιδί κάνε εσύ πρώτα αυτό που πρέπει από τη δική σου πλευρά και μετά έχεις το δικαίωμα να κρίνεις και τους άλλους παράγοντες που σου δυσκολεύουν τη ζωή!

1ον, προφανώς ένας φοιτητής που έχει φτάσει σε σημείο να χρωστάει 15+ μαθήματα πριν καν φτάσει 4ο έτος, δεν έχει τη λογική που περιγράφεις (να διαβάζει από μόνος του βιβλία εννοώ και να έχει μεράκι για τη σχολή). Επομένως και οι συμβουλές που δίνεις δεν του ταιριάζουν. Θέλει να συμμαζέψει τα σπασμένα, να πάρει ένα πτυχίο και να πορευτεί.

2ον, δεν υπάρχει μόνο το διάβασμα γύρω από ένα αντικείμενο. Κι εγώ γουστάρω πολύ τη χημεία που σπούδασα αλλά το διάβασμα από ένα βιβλίο ή διαφάνειες δεν το τραβάει ο οργανισμός μου. Πλήττω και αποσπάται πανεύκολα η προσοχή μου. Ωστόσο μ' άρεσε πολύ να παρακολουθώ τις διαλέξεις ή να κάνω πειράματα και εργασίες και παρουσιάσεις. Κάθε άνθρωπος διδάσκεται με διαφορετικό τρόπο, αλλά δυστυχώς το εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας μεριμνά μόνο για τους βιβλιοφάγους και τους παπαγάλους, με εξαίρεση ίσως 2-3 σχολές (φυσικό, ΗΜΜΥ, Μηχ-μηχ). Οπότε δείξε λιγότερο εκνευρισμό και μεγαλύτερη κατανόηση.

και 3ον, υπάρχουν άνθρωποι που με μια ανάγνωση του βιβλίου έχουν μάθει πολύ περισσότερα από έναν μεθοδικό, οργανωμένο φοιτητή που διαβάζει το μάθημα ένα μήνα. Δυστυχώς πέρα από θέμα εργατικότητας είναι και θέμα αντίληψης. Κι εγώ είχα έναν φίλο στη σχολή που πήγαινε κάθε ΠΣΚ στα μπουζούκια, είχε κάθε μέρα προπόνηση ποδόσφαιρο, έπινε εκατό καφέδες και περνούσε όλα τα μαθήματα με την πρώτη, με βαθμό και έχοντας καταλάβει σχεδόν τα πάντα. Μόλις κάτσαμε να διαβάσουμε μαζί, φρίκαρα. Κάθε πέντε λεπτά έπιανε κουβέντα, χάζευε αριστερά, δεξιά, ήταν σαν να μην παίρνει τίποτα στα σοβαρά και μέσα σε μια ώρα είχε ξεπετάξει ένα κεφάλαιο και ήταν σε θέση να λύσει ασκήσεις πάνω σ' αυτό, τη στιγμή που εγώ μπορεί να είχα κολλήσει μισή ώρα σ' έναν τύπο για να τον καταλάβω (και δεν είμαι χαζή). Εκεί καταλαβαίνεις λοιπόν ότι δεν ξεκινάμε όλη από την ίδια αφετηρία για να γίνουμε καλοί στο αντικείμενό μας.


Τώρα on topic, δε θέλω ούτε να σε πανικοβάλω φίλη μου ούτε να σου χαϊδέψω τ' αυτιά. Γνώμη μου είναι να αφήσεις τις καθαρές θεωρίες για Σεπτέμβρη και ό,τι έχει μέσα ασκήσεις, ερωτήσεις κρίσεως και δυσνόητες έννοιες να πας να το ξαναπαρακολουθήσεις. Θα σου λυθούν τα χέρια σε πολλά σημεία που δε θα καταλαβαίνεις και το διάβασμα στο τέλος θα γίνει πολύ πιο εύκολο. Ο αριθμός των μαθημάτων που χρωστάς δεν είναι ούτε της πλάκας, ούτε βουνό. Ψυχραιμία, συγκεντρώσου και κυρίως μη χάνεις επαφή με τη σχολή και τους συμφοιτητές σου. Μπορεί ν' ακούσεις κάποιο σος, τι θέλει ο κάθε καθηγητής (άλλοι θέλουν να τους γράφεις 3 πράγματα και σωστά, άλλοι θέλουν την ιστορία της ζωής σου), αν παίζει καμιά απαλλακτική εργασία ή πρόοδος κτλ. Αν το κάνεις αυτό από τώρα, τότε Σεπτέμβρη 4ου έτους - το πολύ Γενάρη 5ου, θα χεις πάρει πτυχίο. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Μπαινω στο 3ο έτος της σχολής μου (θεωρητική) με 14 χρωστούμενα απο τα 21. Το ενα απο τα 21 ειναι ελευθερης επιλογης, αρα μετραω τα 20.

14 κομμένα απο τα 20;

Σοβαρα; Παω καλα; Εχω πανικοβληθεί, τι να κάνω; Δεν μπορώ να σκεφτώ καθαρά, μου εχω θυμωσει απειρα

Εγώ όταν σπούδαζα Λογιστική στο ΤΕΙ Λάρισας,στο τρίτο εξάμηνο λόγω άγχους κόπηκα σε όλα τα μαθήματα και επειδή δεν διάβαζα καθόλου στο σπίτι (είχα περάσει μόνο μισό μάθημα Εφαρμογές Πληροφορικής Θεωρία σε εξεταστική Ιουνίου-Σεπτεμβρίου),και έφτασα στο τρίτο έτος (τέταρτο εξάμηνο) και χρωστούσα 8 μαθήματα αν θυμάμαι καλά.

Μετά άρχισα να διαβάζω συστηματικά σε καθημερινή βάση και ολοκλήρωσα τις σπουδές μου στα 10 εξάμηνα. (με 2 εξάμηνα καθυστέρηση)
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1ον, προφανώς ένας φοιτητής που έχει φτάσει σε σημείο να χρωστάει 15+ μαθήματα πριν καν φτάσει 4ο έτος, δεν έχει τη λογική που περιγράφεις. Επομένως και οι συμβουλές που δίνεις δεν του ταιριάζουν. Θέλει να συμμαζέψει τα σπασμένα, να πάρει ένα πτυχίο και να πορευτεί.

2ον, δεν υπάρχει μόνο το διάβασμα γύρω από ένα αντικείμενο. Κι εγώ γουστάρω πολύ τη χημεία που σπούδασα αλλά το διάβασμα από ένα βιβλίο ή διαφάνειες δεν το τραβάει ο οργανισμός μου. Πλήττω και αποσπάται πανεύκολα η προσοχή μου. Ωστόσο μ' άρεσε πολύ να παρακολουθώ τις διαλέξεις ή να κάνω πειράματα και εργασίες και παρουσιάσεις. Κάθε άνθρωπος διδάσκεται με διαφορετικό τρόπο, αλλά δυστυχώς το εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας μεριμνά μόνο για τους βιβλιοφάγους και τους παπαγάλους, με εξαίρεση ίσως 2-3 σχολές (φυσικό, ΗΜΜΥ, Μηχ-μηχ). Οπότε δείξε λιγότερο εκνευρισμό και μεγαλύτερη κατανόηση.

και 3ον, υπάρχουν άνθρωποι που με μια ανάγνωση του βιβλίου έχουν μάθει πολύ περισσότερα από έναν μεθοδικό, οργανωμένο φοιτητή που διαβάζει το μάθημα ένα μήνα. Δυστυχώς πέρα από θέμα εργατικότητας είναι και θέμα αντίληψης. Κι εγώ είχα έναν φίλο στη σχολή που πήγαινε κάθε ΠΣΚ στα μπουζούκια, είχε κάθε μέρα προπόνηση ποδόσφαιρο, έπινε εκατό καφέδες και περνούσε όλα τα μαθήματα με την πρώτη, με βαθμό και έχοντας καταλάβει σχεδόν τα πάντα. Μόλις κάτσαμε να διαβάσουμε μαζί, φρίκαρα. Κάθε πέντε λεπτά έπιανε κουβέντα, χάζευε αριστερά, δεξιά, ήταν σαν να μην παίρνει τίποτα στα σοβαρά και μέσα σε μια ώρα είχε ξεπετάξει ένα κεφάλαιο και ήταν σε θέση να λύσει ασκήσεις πάνω σ' αυτό, τη στιγμή που εγώ μπορεί να είχα κολλήσει μισή ώρα σ' έναν τύπο για να τον καταλάβω (και δεν είμαι χαζή). Εκεί καταλαβαίνεις λοιπόν ότι δεν ξεκινάμε όλη από την ίδια αφετηρία για να γίνουμε καλοί στο αντικείμενό μας.


Τώρα on topic, δε θέλω ούτε να σε πανικοβάλω φίλη μου ούτε να σου χαϊδέψω τ' αυτιά. Γνώμη μου είναι να αφήσεις τις καθαρές θεωρίες για Σεπτέμβρη και ό,τι έχει μέσα ασκήσεις, ερωτήσεις κρίσεως και δυσνόητες έννοιες να πας να το ξαναπαρακολουθήσεις. Θα σου λυθούν τα χέρια σε πολλά σημεία που δε θα καταλαβαίνεις και το διάβασμα στο τέλος θα γίνει πολύ πιο εύκολο. Ο αριθμός των μαθημάτων που χρωστάς δεν είναι ούτε της πλάκας, ούτε βουνό. Ψυχραιμία, συγκεντρώσου και κυρίως μη χάνεις επαφή με τη σχολή και τους συμφοιτητές σου. Μπορεί ν' ακούσεις κάποιο σος, τι θέλει ο κάθε καθηγητής (άλλοι θέλουν να τους γράφεις 3 πράγματα και σωστά, άλλοι θέλουν την ιστορία της ζωής σου), αν παίζει καμιά απαλλακτική εργασία ή πρόοδος κτλ. Αν το κάνεις αυτό από τώρα, τότε Σεπτέμβρη 4ου έτους - το πολύ Γενάρη 5ου, θα χεις πάρει πτυχίο. ;)

Η κοπέλα που άνοιξε το θέμα, φοιτά σε θεωρητική Σχολή.
Δεν έδωσα συμβουλές! ΄Εγραψα ξεκάθαρα ότι "μιλάω γενικά για την αντιμετώπιση των σπουδών".
Πιστεύω ότι η ανάρτησή μου μπορεί να μην ήταν μια ακριβής απάντηση στον προβληματισμό της κοπέλας αλλά σίγουρα δεν ήταν εκτός θέματος.
Στις θεωρητικές Σχολές δεν υπάρχουν ασκήσεις, πειράματα και εργαστήρια. Υπάρχει μόνο το διάβασμα.
΄Ενα διάβασμα που απαιτεί χρόνο και δεν ξεπετιέται εύκολα!
Και οι απαλλακτικές εργασίες των Σχολών αυτών είναι πολύ δυσκολότερες από το να πας να δώσεις το μάθημα, ν΄απαντήσεις σε 3 ερωτήσεις και να τελειώσεις.
Δεν είπα ποτέ ότι η ζωή ενός φοιτητή είναι μόνο διάβασμα! ΄Ομως αν δεν θέλει κάποιος να έρθει σε δύσκολη θέση και να τραβάει τα μαλλιά του, πρέπει να προσέχει για να έχει!

On topic:
Θα αρχίσεις να παρακολουθείς ανελλιπώς τη Σχολή σου έτσι ώστε τουλάχιστον από δω και πέρα να μπορείς να περνάς τα μαθήματά σου.
Αυτό απαιτεί διάβασμα καθ΄όλη τη διάρκεια του εξαμήνου και όχι μόνο στην εξεταστική. Θα κάνεις ένα πρόγραμμα διαβάσματος έτσι ώστε στην εξεταστική να έχεις να κάνεις μόνο μια επανάληψη.
Αν το κάνεις αυτό, καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα τα περάσεις.
Η εξεταστική του Σεπτεμβρίου θα σου μείνει γι΄αυτά που χρωστάς. Δεν ξέρω πόσα από αυτά μπορείς να διαβάσεις μέσα στο καλοκαίρι. Εσύ ξέρεις!
Επίσης αν νομίζεις ότι μπορείς ν΄ανταπεξέλθεις, μπορείς να προετοιμαστείς μαζί με τα μαθήματα του εξαμήνου και για κάποια από τα χρωστούμενα.
Αυτό που έχει σημασία είναι να περνάς οπωσδήποτε από δω και μπρος τα μαθήματά σου έτσι ώστε να μην αυξήσεις αυτά που χρωστάς.
Πχ Αν προσθέσεις από 1 χρωστούμενο στο χειμερινό και 1 στο εαρινό και προετοιμαστείς για 2 τον Σεπτέμβριο ή αν δεν θέλεις να επιβαρύνεις τα εξάμηνα ναπροετοιμαστείς για 4 τον Σεπτέμβριο, τον Σεπτέμβριο του 4ου έτους θα έχεις περάσει ήδη τα 8.
Τα υπόλοιπα τα δίνεις μπαίνοντας στο 5ο έτος, δεν χάλασε ο κόσμος!
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Εγώ αυτό που έκανα και της συμβουλέυω να κάνει είναι να περνάω τα μαθήματα του εξαμήνου που διένυα και παράλληλα δήλωνα και κάποια από τα μαθήματα που χρωστούσα.Οχι όλα μαζί.

Πρέπει να χρωστούσα 8-9/18
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ αυτό που έκανα και της συμβουλέυω να κάνει είναι να περνάω τα μαθήματα του εξαμήνου που διένυα και παράλληλα δήλωνα και κάποια από τα μαθήματα που χρωστούσα.Οχι όλα μαζί.

Πρέπει να χρωστούσα 8-9/18
Το ίδιο λέμε!
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Στις θεωρητικές Σχολές δεν υπάρχουν ασκήσεις, πειράματα και εργαστήρια. Υπάρχει μόνο το διάβασμα.
Βασικά το διάβασμα ισχύει παντού και υπάρχουν θεωρητικές με ασκήσεις και εργαστήρια. Εγώ είχα σαν σχολείο ένα κάρο ασκήσεις και εξέταση για την άλλη βδομάδα και σε αρκετά μαθήματα
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασικά το διάβασμα ισχύει παντού και υπάρχουν θεωρητικές με ασκήσεις και εργαστήρια. Εγώ είχα σαν σχολείο ένα κάρο ασκήσεις και εξέταση για την άλλη βδομάδα και σε αρκετά μαθήματα
΄Αλλο οι ασκήσεις των θεωρητικών Σχολών άλλο η λύση ασκήσεων των θετικών.
Πιστεύω καταλαβαινόμαστε!
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
Δυστυχως εχω 11 μαθηματα αυτο το εξαμηνο☹ 6 απο αυτο και 5 απο το πρωτο ετος που δεν με αφησαν να τα δηλωσω☹
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Καλώς εχόντων των πραγμάτων και αν φιλοτιμηθούν οι ψυχασθενείς καθηγητές να βγάλουν βαθμολογίες μου έχει μείνει ένα(+6 ή τέλος πάντων όσα πάρω αυτό το εξάμηνο). Να σκουπίζετε τα χρωστούμενά σας τον Σεπτέμβρη με το ίδιο μεράκι που θα σκουπίζατε τον κώλο σας.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Τώρα on topic, δε θέλω ούτε να σε πανικοβάλω φίλη μου ούτε να σου χαϊδέψω τ' αυτιά. Γνώμη μου είναι να αφήσεις τις καθαρές θεωρίες για Σεπτέμβρη και ό,τι έχει μέσα ασκήσεις, ερωτήσεις κρίσεως και δυσνόητες έννοιες να πας να το ξαναπαρακολουθήσεις. Θα σου λυθούν τα χέρια σε πολλά σημεία που δε θα καταλαβαίνεις και το διάβασμα στο τέλος θα γίνει πολύ πιο εύκολο. Ο αριθμός των μαθημάτων που χρωστάς δεν είναι ούτε της πλάκας, ούτε βουνό. Ψυχραιμία, συγκεντρώσου και κυρίως μη χάνεις επαφή με τη σχολή και τους συμφοιτητές σου. Μπορεί ν' ακούσεις κάποιο σος, τι θέλει ο κάθε καθηγητής (άλλοι θέλουν να τους γράφεις 3 πράγματα και σωστά, άλλοι θέλουν την ιστορία της ζωής σου), αν παίζει καμιά απαλλακτική εργασία ή πρόοδος κτλ. Αν το κάνεις αυτό από τώρα, τότε Σεπτέμβρη 4ου έτους - το πολύ Γενάρη 5ου, θα χεις πάρει πτυχίο. ;)
Ναι, η σχολή μου είναι θεωρητική. Δες, παρα τα χρωστούμενά μου, το προφιλ μου ως φοιτήτρια ειναι το εξής: Ειμαι ο ανθρωπος που αν κατσει να διαβασει, μαθαινει ευκολα. Δεν ειμαι πολυ ακουστικός τυπος, ποσον μαλλον αν δεν σημειωσω κιολας, το να ακουω απλα το μαθημα, παει στα ταρταρα. Επίσης, να εχω δωσει μαθημα και αν εχω κοπει, μου εχει συμβει μια φορά μονο. Αυτα τα 12 που εμειναν τωρα, ειναι επειδη δεν τα εδωσα καν. Απλά με τρομαζει ο διψήφιος αριθμος :(. Έχω καπως ηρεμησει απο τον πανικο, εξαλλου μονο με διαβασμα λυνεται και θα προσπαθησω να αναδομηθώ,λοιπον!! Σε ευχαριστω για την αποψη σου
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ όταν σπούδαζα Λογιστική στο ΤΕΙ Λάρισας,στο τρίτο εξάμηνο λόγω άγχους κόπηκα σε όλα τα μαθήματα και επειδή δεν διάβαζα καθόλου στο σπίτι (είχα περάσει μόνο μισό μάθημα Εφαρμογές Πληροφορικής Θεωρία σε εξεταστική Ιουνίου-Σεπτεμβρίου),και έφτασα στο τρίτο έτος (τέταρτο εξάμηνο) και χρωστούσα 8 μαθήματα αν θυμάμαι καλά.

Μετά άρχισα να διαβάζω συστηματικά σε καθημερινή βάση και ολοκλήρωσα τις σπουδές μου στα 10 εξάμηνα. (με 2 εξάμηνα καθυστέρηση)
Συγχαρήτηρια και χαιρομαι που τα καταφερες! Εγω απλα δεν τα εδωσα, τωρα δεν γυρναει ο χρονος πισω...Θα το χειριστω τωρα καλα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δυστυχως εχω 11 μαθηματα αυτο το εξαμηνο☹ 6 απο αυτο και 5 απο το πρωτο ετος που δεν με αφησαν να τα δηλωσω☹
Τι σχολη εισαι; Αγγλικη φιλολογια;
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
βρε παιδια μην αγχεστε.σας ειπα και το δικο μου παραδειγμα.μπορειτε να τελειωσετε αρκει να κανετε στοχειωδες διαβασμα.δε θετε να βγαλετε και 9 μεσο ορο για να πω οκ διαβαστε ολη μερα.ενα χαρτι θελετε να κανετε κατι στη ζωη σας μετα περαν του κυρους
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
@Λένω Όχι οι κερατάδες για πρώτη φορά στα χρονικά.
Και άντε διάβασε "ιστορία της ιατρικής" και "Αγγλικά Ι" στα 27... :lol:

@Schlimazel Ιατρική ΑΠΘ, αλλά η αγγλική απθ έχει πολύ ωραία κορίτσια!

@eukleidhs1821 Στη φοιτητική μου ζωή συμφωνούσα 101% μαζί σου. Βέβαια ένας βαθμός >8 στο πολυτεχνείο θα με είχε σώσει από πολλά αδιέξοδα στο παρελθόν. Οι γιατροί όπως γνωρίζεις έχουν ξεχωριστή επετηρίδα, στην οποία δεν μετράει ο βαθμός πτυχίου :no: απλά για το γαμώτο και χωρίς να έχει καμία αξία, τώρα θέλω καλό βαθμό :)
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
@Λένω Όχι οι κερατάδες για πρώτη φορά στα χρονικά.
Και άντε διάβασε "ιστορία της ιατρικής" και "Αγγλικά Ι" στα 27... :lol:

@Schlimazel Ιατρική ΑΠΘ, αλλά η αγγλική απθ έχει πολύ ωραία κορίτσια!

@eukleidhs1821 Στη φοιτητική μου ζωή συμφωνούσα 101% μαζί σου. Βέβαια ένας βαθμός >8 στο πολυτεχνείο θα με είχε σώσει από πολλά αδιέξοδα στο παρελθόν. Οι γιατροί όπως γνωρίζεις έχουν ξεχωριστή επετηρίδα, στην οποία δεν μετράει ο βαθμός πτυχίου :no: απλά για το γαμώτο και χωρίς να έχει καμία αξία, τώρα θέλω καλό βαθμό :)
και γω πιστευω σε μαθηματικα-πολυτεχνεια ενας καλος βαθμος ισως παιξει ρολο.στην ιατρικη ειτε βγαλεις 9.90 ειτε βγαλεις 5.01 τα χρονια της αναμονης δεν τα γλιτωνεις.φυσικα καποιος μπορει να θελει να κανει ακαδημαικη καριερα αλλα καλα κρασια
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Λένω Όχι οι κερατάδες για πρώτη φορά στα χρονικά.
Και άντε διάβασε "ιστορία της ιατρικής" και "Αγγλικά Ι" στα 27... :lol:
:lol:
Τουλάχιστον θα γλίτωσες κάποιο ή κάποια αφού σίγουρα θα τα έδωσες για να μπεις.
Κάτι είναι κι αυτό!
Δεν σε φοβάμαι εσένα, έχεις εκπαιδευτεί!
Σιγά τώρα μην σε πτοήσει η Ιστορία της Ιατρικής και τα Αγγλικά και μάλιστα τα Αγγλικά Ι :lol:
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
@Λένω Όχι οι κερατάδες για πρώτη φορά στα χρονικά.
Και άντε διάβασε "ιστορία της ιατρικής" και "Αγγλικά Ι" στα 27... :lol:

Αν όντως λές αλήθεια αποτελείς τραγική μειοψηφία να έχεις τελειώσει Πολιτικός Μηχανικός και να σπουδάζεις Ιατρική.

Πάντως ούτε εμένα με ενδιέφερε ο βαθμός πτυχίου όσο σπούδαζα...στόχος ήταν να περάσω τα μαθήματα να ξεμπερδεύω και αν έγραφα καλά,έχει καλώς.

Ωραία Κορίτσια υπάρχουν παντού και σε κάθε επάγγελμα. (Κομμώτριες,Τραγουδίστριες κλπ)

Εγώ από τα 31 εώς τα 34 έκανα Μεταπτυχιακό...ποιά 27 ; !
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
@Λένω Όχι οι κερατάδες για πρώτη φορά στα χρονικά.
Και άντε διάβασε "ιστορία της ιατρικής" και "Αγγλικά Ι" στα 27... :lol:

@Schlimazel Ιατρική ΑΠΘ, αλλά η αγγλική απθ έχει πολύ ωραία κορίτσια!

@eukleidhs1821 Στη φοιτητική μου ζωή συμφωνούσα 101% μαζί σου. Βέβαια ένας βαθμός >8 στο πολυτεχνείο θα με είχε σώσει από πολλά αδιέξοδα στο παρελθόν. Οι γιατροί όπως γνωρίζεις έχουν ξεχωριστή επετηρίδα, στην οποία δεν μετράει ο βαθμός πτυχίου :no: απλά για το γαμώτο και χωρίς να έχει καμία αξία, τώρα θέλω καλό βαθμό :)

Δεν ειναι λίγο αδικο που το μονο που μετράει για ειδικότητα ειναι απλα ποτέ θα καταθέσεις το πτυχίο σου ;

Δεν λέω απαραίτητα να μετράει ο βαθμός του πτυχιου αλλα εστω εξετάσεις πχ.

Τελευταία ακούω πολλούς τελειόφοιτους να διαλέγουν απο τις ειδικότητες που απλα δεν εχουν τοση αναμονή ενω πχ ιδανικά θέλουν κάτι αλλο .
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Αν όντως λές αλήθεια αποτελείς τραγική μειοψηφία να έχεις τελειώσει Πολιτικός Μηχανικός και να σπουδάζεις Ιατρική.

Πάντως ούτε εμένα με ενδιέφερε ο βαθμός πτυχίου όσο σπούδαζα...στόχος ήταν να περάσω τα μαθήματα να ξεμπερδεύω και αν έγραφα καλά,έχει καλώς.

Ωραία Κορίτσια υπάρχουν παντού και σε κάθε επάγγελμα. (Κομμώτριες,Τραγουδίστριες κλπ)

Εγώ από τα 31 εώς τα 34 έκανα Μεταπτυχιακό...ποιά 27 ; !

καλα εδώ δίνουν κι από πρώτο πεδίο κατατακτήριες για ιατρική , απο πολυτεχνεία δεν νομίζω να ναι τόσο σπάνιο .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top