Χρωστάω πάρα πολλά μαθήματα, βοήθεια!

Ithomece

Νεοφερμένος

Ο Ithomece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Σε ποιό σύμπαν το να είσαι 22 χρονών έχοντας αλλάξει δύο σχολές, με 0 περασμένα μαθήματα, είναι νορμάλ;


Σωστό μάιντσετ.
Είναι μεγάλη ιστορία το γιατί έφτασα σε αυτήν την αποτυχία..
Σημασία έχει ότι πήγα στην 1η εξεταστική και είχα την 1η επιτυχία, και το έχω περάσει με 8!
Καθαρά θέμα τύχης βέβαια.
Σημασία έχει ότι χρωστάω 19 μαθήματα τώρα!
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Εγώ μπήκα γιατί δεν ήξερα τι θέλω και θεώρησα ότι η πληροφορική ήταν κάτι πολύ γενικό, που αργότερα όταν μάθαινα επιτέλους τι θέλω θα μπορούσα πολύ εύκολα να το γυρίσω σε όποιον κλάδο θέλω, από design μέχρι Neurosciences.

Πρακτικό και χρήσιμο.
Bro δεν μπαίνουμε σε τμήμα πληροφορικής χωρίς να γουσταρουμε τρέλα τους Η/Υ. Ειλικρινά περίμενες μέσα σε μια σχολή να μάθεις τι θες να κάνεις;

Και ας πάμε τώρα στα παραδείγματα σου

Design ιστοσελίδων - ναι κάτι το οποίο πολλοί πληροφορικαροιοι βρίσκουν δουλειά. Θέλει όμως γερά νεύρα γιατί οι πελάτες σου μπορεί να είναι από φυσιολογικοί μέχρι και σκατιαριδες τύπου "θέλω την σελίδα asap σε κάτι ημέρες"


Neurosciences: τρομερά δύσκολος κλάδος ο οποίος απαιτεί γνώσεις ιατρικής και πληροφορικής μαζί. Υπάρχει τμήμα βιοπληροφορικής που κάνει πιο εύκολη την ενασχόληση. Παρόλα αυτά πρόκειται για μια πολύ συγκεκριμένη εξειδίκευση όπου χρειάζονται πολλά χρόνια σπουδών (γιατί πρέπει να βγάλεις και μια σχολή υγείας) και σίγουρα να πας στο εξωτερικό.

Τώρα εσύ πως σου ήρθε ότι "πολύ εύκολα μπορεις να το γυρίσεις" να ασχοληθείς με νευροεπιστήμες, ένας Θεός ξέρει.

Πολύ φιλικά θα στο πω απλά,
Προσγειωσου λίγο.
Η πληροφορική είναι ένας κλάδος που έχει φοβερό ανταγωνισμο γιατί έχεις δίπλα σου αποφοίτους που ασχολούνται από την εφηβεία με προγραμματισμό.
Αν δεν έχεις στο μυαλό σου μια γενική ιδέα με τι θέλεις να ασχοληθείς, ώστε να μάθεις και τις κατάλληλες γλώσσες προγραμματισμού (πχ στατιστική→R κτλ), τότε θα πατωσεις θεαματικά.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Δεν θα πω ότι βοήθησαν γιατί νιώθω ακόμη πιο σκατά τώρα. Και νιώθω ότι θα πάθω καρδιακή ανακοπή από το άγχος.

Ό,τι έγινε, έγινε. Δεν μπορώ να αλλάξω το παρελθόν.

Θα προσπαθήσω να δω τώρα πως μπορώ να σώσω την κατάσταση.
Στην καλύτερη θα γράψω σε 2 χρόνια πως εκ μαγείας πέρασα όλα τα μαθήματα σε 6 εξεταστικές ή θα γράψω σε 4 χρόνια πως καθυστέρησα αλλά πήρα τελικά πτυχίο.


Όπως και να έχει το πτυχίο θα το πάρω.

Είναι αποτυχία μεγάλη για εμένα, και εγώ ξέρω πόσο με έχει ρίξει ψυχολογικά και ηθικά αλλά πρέπει να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας και να προχωράμε.


Σας χαιρετώ και πάλι ευχαριστώ!
Δεν νομίζω να ξαναμπώ στο φόρουμ γιατί δεν με βλέπω να έχω χρόνο ούτε για κατούρημα από σήμερα.
οι περισσότεροι μπαίνουν εδώ μέσα για να ξεσπάσουν, μη δίνεις πολλή σημασία, στέλνε κάνα μάθημα που θα διαβάζεις να δώσουμε καμία συμβουλή ή να λύσουμε καμία άσκηση να βοηθήσουμε

το να τα προσπαθήσεις από εκεί που δεν το έκαιγες στο διάβασμα να πιέζεσαι με το ζόρι να επενδύεις όλο τον χρόνο σου στη μελέτη θα σε κάνει να έχεις καταπονηθεί ψυχικά τόσο πολύ που σε λίγο καιρό θα το παρατήσεις τελείως
 

Ithomece

Νεοφερμένος

Ο Ithomece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
οι περισσότεροι μπαίνουν εδώ μέσα για να ξεσπάσουν, μη δίνεις πολλή σημασία, στέλνε κάνα μάθημα που θα διαβάζεις να δώσουμε καμία συμβουλή ή να λύσουμε καμία άσκηση να βοηθήσουμε

το να τα προσπαθήσεις από εκεί που δεν το έκαιγες στο διάβασμα να πιέζεσαι με το ζόρι να επενδύεις όλο τον χρόνο σου στη μελέτη θα σε κάνει να έχεις καταπονηθεί ψυχικά τόσο πολύ που σε λίγο καιρό θα το παρατήσεις τελείως
Με το μήνυμα της τελευταίας συνειδητοποίησα αυτό ακριβώς που λες.
Πόσα λίγα ξέρουν πολλοί, και πόσο χολή βγάζουν άλλοι, επειδή είναι ανώνυμα.
Και πως τελικά δεν έχει καμία σημασία η γνώμη των άλλων και κακώς το ανάρτησα, αλλά ήταν σε στιγμή αυτοκριτικής και απελπισίας. Κλείνεις αυτιά και στρώνεσαι.

If you think you can or can't, you are right.

Έχω ήδη οργανωθεί, βγάλει πρόγραμμα, αρχίσει διάβασμα και έδωσα το πρώτο μου μάθημα που το πέρασα με καλό βαθμό. Οπότε κάτω το κεφάλι και προχωράμε.

Ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος είμαι.

Θα ανεβάζω όταν έχω χρόνο, το timeline της πορείας μου. Και όλα αυτά τα λέω, γιατί σίγουρα κάποιο άλλο παιδί στην ίδια κατάσταση διαβάζει αυτό το ποστ τώρα.

Σε Ευχαριστώ!
 
Τελευταία επεξεργασία:

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Με το μήνυμα της τελευταίας συνειδητοποίησα αυτό ακριβώς που λες.
Πόσα λίγα ξέρουν πολλοί, και πόσο χολή βγάζουν άλλοι, επειδή είναι ανώνυμα.
Και πως τελικά δεν έχει καμία σημασία η γνώμη των άλλων και κακώς το ανάρτησα, αλλά ήταν σε στιγμή απελπισίας. Κλείνεις αυτιά και στρώνεσαι.

If you think you can or can't, you are right.

Έχω ήδη οργανωθεί, βγάλει πρόγραμμα, αρχίσει διάβασμα και έδωσα το πρώτο μου μάθημα που το πέρασα με καλό βαθμό. Οπότε κάτω το κεφάλι και προχωράμε.

Ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος είμαι.

Θα ανεβάζω όταν έχω χρόνο, το timeline της πορείας μου.

Σε Ευχαριστώ!
ε όχι ακριβώς finance έχω (σχεδόν) τελειώσει αλλά με ενδιαφέρουν περισσότερο τα μαθηματικά και η πληροφορική, στέλνε να διαβάζω και εγώ να ξεστραβώνομαι :P
 

Ithomece

Νεοφερμένος

Ο Ithomece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
ε όχι ακριβώς finance έχω (σχεδόν) τελειώσει αλλά με ενδιαφέρουν περισσότερο τα μαθηματικά και η πληροφορική, στέλνε να διαβάζω και εγώ να ξεστραβώνομαι :P
Θα σε ενδιέφερε δηλαδή μεταπτυχιακό στην επιχειρησιακή πληροφορική;
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Με το μήνυμα της τελευταίας συνειδητοποίησα αυτό ακριβώς που λες.
Πόσα λίγα ξέρουν πολλοί, και πόσο χολή βγάζουν άλλοι, επειδή είναι ανώνυμα.
Και πως τελικά δεν έχει καμία σημασία η γνώμη των άλλων και κακώς το ανάρτησα, αλλά ήταν σε στιγμή αυτοκριτικής και απελπισίας. Κλείνεις αυτιά και στρώνεσαι.

If you think you can or can't, you are right.

Έχω ήδη οργανωθεί, βγάλει πρόγραμμα, αρχίσει διάβασμα και έδωσα το πρώτο μου μάθημα που το πέρασα με καλό βαθμό. Οπότε κάτω το κεφάλι και προχωράμε.

Ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος είμαι.

Θα ανεβάζω όταν έχω χρόνο, το timeline της πορείας μου. Και όλα αυτά τα λέω, γιατί σίγουρα κάποιο άλλο παιδί στην ίδια κατάσταση διαβάζει αυτό το ποστ τώρα.

Σε Ευχαριστώ!
Τι ακριβώς περίμενες να ακούσεις; Αν δεν θέλεις να διαβάσεις για να σώσεις ότι μπορείς στην παρούσα φάση, τότε κάτσε κάτω και σκέψου τι θα κάνεις από εδώ και πέρα.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Θέλω να πω το εξής γενικό μιας που έρχονται και οι περίοδοι με τα μηχανογραφικά κλπ
1) Μην ακούτε μανάδες-θείες-ξαδέλφια κλπ διαλέξτε τη σχολή που εσείς επιθυμείτε και η ζωή σας θα γίνει πολύ πιο εύκολη αργότερα...
2) Μην διαλέγετε σχολές με βάση τα μόρια παρα μόνο με τα οικονομικά σας δεδομένα και το πρόγραμμα σπουδών (κυρίως το 2ο)
3) Πριν επιλέξετε σχολή σκεφτείτε λίγο με τι θέλετε να ασχοληθείτε στο μέλλον (ειδικά αν η σχολή είναι γενική)
4) Ακόμα και να μπείτε σε μια σχολή που σας αρέσει 100% θα υπάρχουν μαθήματα που τα βαριέστε και δεν θα σας αρέσουν...
5) Στρωθείτε από νωρίς για να μην αφήσετε κενά και μετά έχετε θέματα σε άλλα εξάμηνα (πχ μαθηματικά όσοι έχετε δείτε το πρόγραμμα σπουδών των επόμενων εξαμήνων γιατί είτε μπορεί το μάθημα των μαθηματικών να είναι προαπαιτούμενο για ένα άλλο μάθημα και αν δεν τα περάσετε τα μαθηματικά θα έχετε τεράστιο πρόβλημα είτε είναι βασικό "γρανάζι" για κάποιο άλλο μάθημα στα επόμενα εξάμηνα...)
6) Προσπαθείστε όσο μπορείτε (για κάποιες σχολές το ξέρω δεν είναι τόσο εύκολο και το καταλαβαίνω) να κρατήσετε ένα σχετικά καλό μέσο όρο από την αρχή πχ 7-7,5
7) Καλό θα ήταν στη μέση των σπουδών σας (όσοι είστε στα 4 έτη στο 2ο έτος) μετά το 2ο έτος (+σεπτέμβρη) να μπείτε με 0 χρωστούμενα...θα σας βοηθήσει πολύ! (Έτσι μ έχουν πει τουλάχιστον) This is my personal goal...
8) Αν τώρα δεν σας αρέσει (σχεδόν) τίποτα από τη σχολή σας προσωπικά αυτό που θα έκανα θα ήταν να δω τι μου αρέσει έστω και λίγο και θα προσπαθούσα να το κολλήσω με κάτι που μου αρέσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...
πχ Εμένα παρότι μου αρέσει η σχολή και σχεδόν όλα τα μαθήματα σκέφτομαι να εκμεταλευτώ το ενδιαφέρον μου για τη στατιστική και για τον αθλητισμό και να το γυρίσω σε sports data analytics...

Υ.Γ Πιστεύω μπορείς να τη τελείωσεις τη σχολή και ελπίζω να πάνε όλα καλα!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τι ακριβώς περίμενες να ακούσεις; Αν δεν θέλεις να διαβάσεις για να σώσεις ότι μπορείς στην παρούσα φάση, τότε κάτσε κάτω και σκέψου τι θα κάνεις από εδώ και πέρα.
Ο χρήστης Ράνια Τζήμα πληκτρολογεί...
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,799 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί του συμπεριφέρεστε έτσι μερικοί.
Δε λέω να του χαϊδέψουμε τα αυτιά, αλλά μη ξεχνάμε ότι πίσω από το προφίλ υπάρχει ένας άνθρωπος, ο οποίος προφανώς βρίσκεται σε ένα αδιέξοδο. Ποιο το νόημα να του βάζουμε το μαχαίρι πιο βαθιά στην πληγή ακόμη κι αν έχει κάνει λάθη στις επιλογές του; Έχω βρεθεί κι εγώ σε - διαφορετικό - αδιέξοδο στα 21 μου και ήθελα να με καταπιεί η γη. Δε χρειάζεται να τον κάνουμε να νιώθει περισσότερο σκατά με αποτέλεσμα να στρεσάρεται ακόμη παραπάνω και να μην αποδίδει. Ας βάλει πρώτα το παιδί κάποια βήματα - στόχους ώστε να βγει από το αδιέξοδο του όσο το δυνατόν νωρίτερα γίνεται.
Και αυτό είναι κάτι που δυστυχώς συμβαίνει τώρα τελευταία..Δεν τολμάει να γράψει κανείς κάτι, τρώει ειρωνείες και τουπέ χωρίς να είναι γνωστό τι μπορεί να τον οδήγησε στο να μην αποδίδει στη σχολή.

Εγώ @Ithomece θα σου ευχηθώ κουράγιο σε ό,τι κι αν κάνεις! Έχω τελειώσει πληροφορική οπότε για απορίες κτλ, γράφε εδώ σε αντίστοιχα θρεντς κι άμα μπορώ, με χαρά να σε βοηθήσω εγώ και το μισό φόρουμ που σπουδάζει/σπούδασε την επιστήμη.
 

Kostas_Athens

Νεοφερμένος

Ο Kostas_Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Τελικά το ν+2 ισχύει; Δεν έχω καταλάβει.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί του συμπεριφέρεστε έτσι μερικοί.
Δε λέω να του χαϊδέψουμε τα αυτιά, αλλά μη ξεχνάμε ότι πίσω από το προφίλ υπάρχει ένας άνθρωπος, ο οποίος προφανώς βρίσκεται σε ένα αδιέξοδο. Ποιο το νόημα να του βάζουμε το μαχαίρι πιο βαθιά στην πληγή ακόμη κι αν έχει κάνει λάθη στις επιλογές του; Έχω βρεθεί κι εγώ σε - διαφορετικό - αδιέξοδο στα 21 μου και ήθελα να με καταπιεί η γη. Δε χρειάζεται να τον κάνουμε να νιώθει περισσότερο σκατά με αποτέλεσμα να στρεσάρεται ακόμη παραπάνω και να μην αποδίδει. Ας βάλει πρώτα το παιδί κάποια βήματα - στόχους ώστε να βγει από το αδιέξοδο του όσο το δυνατόν νωρίτερα γίνεται.
Και αυτό είναι κάτι που δυστυχώς συμβαίνει τώρα τελευταία..Δεν τολμάει να γράψει κανείς κάτι, τρώει ειρωνείες και τουπέ χωρίς να είναι γνωστό τι μπορεί να τον οδήγησε στο να μην αποδίδει στη σχολή.

Εγώ @Ithomece θα σου ευχηθώ κουράγιο σε ό,τι κι αν κάνεις! Έχω τελειώσει πληροφορική οπότε για απορίες κτλ, γράφε εδώ σε αντίστοιχα θρεντς κι άμα μπορώ, με χαρά να σε βοηθήσω εγώ και το μισό φόρουμ που σπουδάζει/σπούδασε την επιστήμη.
Έχεις δίκιο. Ωστόσο θεωρώ πως πρέπει να μας δώσει παραπάνω insight στο «γιατί» έφτασε να χρωστάει τόσα μαθήματα και τι έχει ως «πλάνο» μελλοντικά. Δεν είναι λίγες οι φορές που μπαίνουν άνθρωποι με παρόμοιους προβληματισμούς και ζητάνε άποψη αλλά με το που την δώσεις αρπάζονται.

Εγώ δεν είμαι τέλεια, δεν έχω μπει καν σε μια σχολή. Δεν μιλάω εκ του ασφαλούς. Στην φάση που είμαι (και την ξέρεις), ώρες ώρες νιώθω ότι δεν θα καταφέρω τίποτα και γενικότερα αισθάνομαι ότι βρίσκομαι σε αδιέξοδο. Έχω φτιαξει ένα πλάνο στο μυαλό μου για το πως θα κινηθώ όμως.

Μπορώ να σκεφτώ δυο λόγους για τους οποίους ο θεματοθέτης χρωστάει 20 μαθήματα, αφού ο ίδιος δεν διευκρινίζει:

1. Ίσως δεν του αρέσει το αντικείμενο όσο περίμενε. Απολύτως δεκτό. Το ότι μεταπήδησε από την μια σχολή στην άλλη σίγουρα δεν ήταν καθόλου εύκολο. Θέλει κότσια. Αλλά δεν σημαίνει κιόλας πως θα τα βρει όλα όπως τα περίμενε.

2. Του αρέσει το αντικείμενο αλλά τα μαθήματα του φαίνονται δύσκολα. Επίσης κατανοητό, αλλά υπάρχει λύση. Μια λύση είναι να πάει σε φροντιστήριο και να παρακολουθήσει τα μαθήματα αυτά για να μπορέσει να ανταπεξέλθει στην εξεταστική.

Αν όλο αυτό οφείλεται σε ψυχολογικούς λόγους, θα ήταν καλό να είχε αναφερθεί σε αυτό εξ’αρχής ο θεματοθέτης. Το άφησε πολύ αόριστο όπως το έγραψε.

Καλώς ή κακώς υπάρχουν μέλη που θα τα πουν ήρεμα (όπως εσύ) και μέλη που θα τα πουν έξω από τα δόντια. Αυτό συμβαίνει και στην κοινωνία. Γιατί και το φόρουμ μια μικρογραφία της κοινωνίας είναι. Θα ακούσει όλες τις απόψεις (αφού τις ζητάει) και θα επιλέξει ποιες τον ωφελούν.

Θα ξανά φέρω τον εαυτό μου ως παράδειγμα χωρίς να θέλω να το κάνω about me, αλλά όταν αποφάσισα να αλλάξω πεδίο, είδα της Παναγίας τα μάτια από γνώμες συγγενών, φίλων κτλ. Τις άκουσα ΟΛΕΣ, και εν τέλη αξιοποίησα εκείνες που θα με βοηθούσαν περισσότερο να προχωρήσω και να καταλήξω σε αυτό που ήθελα περισσότερο. Αλλά δεν θα κρύψω ότι οι πικρόχολες απόψεις μου έχουν κάτσει ακόμα στραβά στον λαιμό, ειδικά τώρα.

Μόνο ο ίδιος μπορεί να βγάλει τον εαυτό του από αυτή την λούπα, ξεκινώντας από το πρώτο βήμα. «Τι φταίει;» και συνεχίζοντας στο επόμενο «Τι κάνω μετά;»
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί του συμπεριφέρεστε έτσι μερικοί.
Δε λέω να του χαϊδέψουμε τα αυτιά, αλλά μη ξεχνάμε ότι πίσω από το προφίλ υπάρχει ένας άνθρωπος, ο οποίος προφανώς βρίσκεται σε ένα αδιέξοδο. Ποιο το νόημα να του βάζουμε το μαχαίρι πιο βαθιά στην πληγή ακόμη κι αν έχει κάνει λάθη στις επιλογές του; Έχω βρεθεί κι εγώ σε - διαφορετικό - αδιέξοδο στα 21 μου και ήθελα να με καταπιεί η γη. Δε χρειάζεται να τον κάνουμε να νιώθει περισσότερο σκατά με αποτέλεσμα να στρεσάρεται ακόμη παραπάνω και να μην αποδίδει. Ας βάλει πρώτα το παιδί κάποια βήματα - στόχους ώστε να βγει από το αδιέξοδο του όσο το δυνατόν νωρίτερα γίνεται.
Και αυτό είναι κάτι που δυστυχώς συμβαίνει τώρα τελευταία..Δεν τολμάει να γράψει κανείς κάτι, τρώει ειρωνείες και τουπέ χωρίς να είναι γνωστό τι μπορεί να τον οδήγησε στο να μην αποδίδει στη σχολή.

Εγώ @Ithomece θα σου ευχηθώ κουράγιο σε ό,τι κι αν κάνεις! Έχω τελειώσει πληροφορική οπότε για απορίες κτλ, γράφε εδώ σε αντίστοιχα θρεντς κι άμα μπορώ, με χαρά να σε βοηθήσω εγώ και το μισό φόρουμ που σπουδάζει/σπούδασε την επιστήμη.
Σταμάτα μωρέ τη κλάψα πω πω κουράζομαι πάρα πολύ από το άισκουλ.

Όπως και να το κάνεις, η κατάσταση στην οποία έχει περιέλθει ο ΟΡ ΔΕΝ είναι καλή. ΟΥΤΕ είναι ιδεατή. ΟΥΤΕ είναι επιθυμητή. Μέχρι εκεί.

Κανένας δεν έθιξε τις ικανότητές του, ούτε τη νοημοσύνη του ούτε τπτ.

Ηρεμήστε. Υπάρχουν και άλλοι που σε παρόμοια διλήμματα δεν τα παράτησαν και ολοκλήρωσαν τις σπουδές του (πχ εγώ).

Οπότε σταματήστε την μύρλα, και ίσως μια μέρα καταφέρετε μια Α' αυθυπέρβαση.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Με το μήνυμα της τελευταίας συνειδητοποίησα αυτό ακριβώς που λες.
Πόσα λίγα ξέρουν πολλοί, και πόσο χολή βγάζουν άλλοι, επειδή είναι ανώνυμα.
Και πως τελικά δεν έχει καμία σημασία η γνώμη των άλλων και κακώς το ανάρτησα, αλλά ήταν σε στιγμή αυτοκριτικής και απελπισίας. Κλείνεις αυτιά και στρώνεσαι.

If you think you can or can't, you are right.

Έχω ήδη οργανωθεί, βγάλει πρόγραμμα, αρχίσει διάβασμα και έδωσα το πρώτο μου μάθημα που το πέρασα με καλό βαθμό. Οπότε κάτω το κεφάλι και προχωράμε.

Ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος είμαι.

Θα ανεβάζω όταν έχω χρόνο, το timeline της πορείας μου. Και όλα αυτά τα λέω, γιατί σίγουρα κάποιο άλλο παιδί στην ίδια κατάσταση διαβάζει αυτό το ποστ τώρα.

Σε Ευχαριστώ!
Γιατί ρε φίλε να σου βγάλω χολή ή κομπλεξ; Σε ξέρω προσωπικά; Όχι. Ειμαι σε παρόμοια θέση με εσένα; Δόξα τον Θεό όχι.
Την αλήθεια σου λέω. Όντως έκανες μια πολύ ανεύθυνη κίνηση να μπεις στην πληροφορική χωρίς να ξέρεις αν σου αρέσει. Νομίζοντας ότι πανευκολα θα βγεις ο επόμενος μεγαεπιστημονας νευροεπιστημών.
Ωραία, πες θα κάνεις τα αδύνατα δυνατά και θα τελειώσεις ακριβώς στα 4 χρόνια.

ΜΕΤΑ τι θα κάνεις; Μιλάμε για τρομερά ανταγωνιστικό κλάδο. Πρέπει να ξέρεις λίγο τι σου αρέσει, διαφορετικά, θα πας να πιάσεις σειρά στον ΟΑΕΔ ή θα προσπαθήσεις να διεκδικήσεις θέση στο δημόσιο, ή θα αναγκαστείς να βρεις οποιαδήποτε δουλειά πάνω στον κλάδο είτε σου αρέσει είτε όχι. Και ο προγραμματισμός δεν είναι γραμματειακή υποστήριξη να πεις "οκ παλεύεται". Αν δεν σου αρέσει, με το ζόρι είναι βασανιστήριο.

Καλή τύχη σου εύχομαι όπως και να έχει. Επειδή κάποιοι ξέρουμε τι θέλουμε να κάνουμε νωρίτερα από άλλους, δεν πάει να πει πως ισχύει για όλους και ούτε μας κάνει ανώτερους. Δύσκολη κατάσταση να βρίσκεται κάποιος αλλα καταλαβαίνεις ότι εκεί θέλει να παίρνεις και σκληρές αποφάσεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν καταλαβαίνω γιατί του συμπεριφέρεστε έτσι μερικοί.
Δε λέω να του χαϊδέψουμε τα αυτιά, αλλά μη ξεχνάμε ότι πίσω από το προφίλ υπάρχει ένας άνθρωπος, ο οποίος προφανώς βρίσκεται σε ένα αδιέξοδο. Ποιο το νόημα να του βάζουμε το μαχαίρι πιο βαθιά στην πληγή ακόμη κι αν έχει κάνει λάθη στις επιλογές του; Έχω βρεθεί κι εγώ σε - διαφορετικό - αδιέξοδο στα 21 μου και ήθελα να με καταπιεί η γη. Δε χρειάζεται να τον κάνουμε να νιώθει περισσότερο σκατά με αποτέλεσμα να στρεσάρεται ακόμη παραπάνω και να μην αποδίδει. Ας βάλει πρώτα το παιδί κάποια βήματα - στόχους ώστε να βγει από το αδιέξοδο του όσο το δυνατόν νωρίτερα γίνεται.
Και αυτό είναι κάτι που δυστυχώς συμβαίνει τώρα τελευταία..Δεν τολμάει να γράψει κανείς κάτι, τρώει ειρωνείες και τουπέ χωρίς να είναι γνωστό τι μπορεί να τον οδήγησε στο να μην αποδίδει στη σχολή.

Εγώ @Ithomece θα σου ευχηθώ κουράγιο σε ό,τι κι αν κάνεις! Έχω τελειώσει πληροφορική οπότε για απορίες κτλ, γράφε εδώ σε αντίστοιχα θρεντς κι άμα μπορώ, με χαρά να σε βοηθήσω εγώ και το μισό φόρουμ που σπουδάζει/σπούδασε την επιστήμη.
Έχεις δίκιο αλλά δεν μας λέει γιατί έφτασε ως εκεί. Και οκ ας μη μας πει. Από την στιγμή που δεν ξέρουμε τον πραγματικό λόγο, τότε δεν μπορούμε να πούμε και την άποψη μας ανάλογα.
Εδώ λέει δεν ξέρει τι θέλει να κάνει, απλά να βγάλει την σχολή γιατί οικονομικα δεν τον παίρνει να πάει πάνω από 4 χρόνια.

Βρε παιδιά, σε σχολές δεν μπαίνουμε για να έχουμε ένα "χαρτί". Πάμε για να πάρουμε κάποιες γνώσεις και να μας ανοίξει τους επαγγελματικούς ορίζοντες που θέλουμε.
Μεγάλο φάουλ να μπαίνει κάποιος στα τυφλά σε μια σχολή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Κακώς χαρακτηρίζεται η αμετροεπεια σαν "λόγια έξω από τα δόντια". Είναι άδικο και προς τους άλλους που εκφράζουν την γνώμη τους κόσμια αλλά κυρίως στον θεματοθετη που γίνεται αποδεκτης αυτών, ειδικά τώρα που είναι πεσμένος.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,477 μηνύματα.
Κακώς χαρακτηρίζεται η αμετροεπεια σαν "λόγια έξω από τα δόντια". Είναι άδικο και προς τους άλλους που εκφράζουν την γνώμη τους κόσμια αλλά κυρίως στον θεματοθετη που γίνεται αποδεκτης αυτών, ειδικά τώρα που είναι πεσμένος.
Κοίτα ορισμένοι είναι λίγο πιο αυστηροί, αλλά δεν το βρίσκω κακό εφόσον εκράζονται κόσμια. Τώρα ότι κάποιοι έχουν ξεφύγει είναι γεγονός και χτυπάει μέχρι και σε μένα που δεν είμαι και Αγία, μιας και έχω παρεκτραπεί αρκετές φορές. Όμως το φόρουμ είναι ένας μικρόκοσμος της κοινωνίας, κλισέ αλλά ισχύει , και συναντάς όλων των ειδών τους ανθρώπους, τι να κάνουμε…
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Κοίτα ορισμένοι είναι λίγο πιο αυστηροί, αλλά δεν το βρίσκω κακό εφόσον εκράζονται κόσμια. Τώρα ότι κάποιοι έχουν ξεφύγει είναι γεγονός και χτυπάει μέχρι και σε μένα που δεν είμαι και Αγία, μιας και έχω παρεκτραπεί αρκετές φορές. Όμως το φόρουμ είναι ένας μικρόκοσμος της κοινωνίας, κλισέ αλλά ισχύει , και συναντάς όλων των ειδών τους ανθρώπους, τι να κάνουμε…
Γενικά όμως θεωρείς ότι όσοι μας τα λένε έξω από τα δόντια εδώ, τα λένε και έξω από τα δόντια στη κοινωνία έξω; Τί διαισθάνεσαι;
 

Ithomece

Νεοφερμένος

Ο Ithomece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Γιατί ρε φίλε να σου βγάλω χολή ή κομπλεξ; Σε ξέρω προσωπικά; Όχι. Ειμαι σε παρόμοια θέση με εσένα; Δόξα τον Θεό όχι.
Την αλήθεια σου λέω. Όντως έκανες μια πολύ ανεύθυνη κίνηση να μπεις στην πληροφορική χωρίς να ξέρεις αν σου αρέσει. Νομίζοντας ότι πανευκολα θα βγεις ο επόμενος μεγαεπιστημονας νευροεπιστημών.
Ωραία, πες θα κάνεις τα αδύνατα δυνατά και θα τελειώσεις ακριβώς στα 4 χρόνια.

ΜΕΤΑ τι θα κάνεις; Μιλάμε για τρομερά ανταγωνιστικό κλάδο. Πρέπει να ξέρεις λίγο τι σου αρέσει, διαφορετικά, θα πας να πιάσεις σειρά στον ΟΑΕΔ ή θα προσπαθήσεις να διεκδικήσεις θέση στο δημόσιο, ή θα αναγκαστείς να βρεις οποιαδήποτε δουλειά πάνω στον κλάδο είτε σου αρέσει είτε όχι. Και ο προγραμματισμός δεν είναι γραμματειακή υποστήριξη να πεις "οκ παλεύεται". Αν δεν σου αρέσει, με το ζόρι είναι βασανιστήριο.

Καλή τύχη σου εύχομαι όπως και να έχει. Επειδή κάποιοι ξέρουμε τι θέλουμε να κάνουμε νωρίτερα από άλλους, δεν πάει να πει πως ισχύει για όλους και ούτε μας κάνει ανώτερους. Δύσκολη κατάσταση να βρίσκεται κάποιος αλλα καταλαβαίνεις ότι εκεί θέλει να παίρνεις και σκληρές αποφάσεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Έχεις δίκιο αλλά δεν μας λέει γιατί έφτασε ως εκεί. Και οκ ας μη μας πει. Από την στιγμή που δεν ξέρουμε τον πραγματικό λόγο, τότε δεν μπορούμε να πούμε και την άποψη μας ανάλογα.
Εδώ λέει δεν ξέρει τι θέλει να κάνει, απλά να βγάλει την σχολή γιατί οικονομικα δεν τον παίρνει να πάει πάνω από 4 χρόνια.

Βρε παιδιά, σε σχολές δεν μπαίνουμε για να έχουμε ένα "χαρτί". Πάμε για να πάρουμε κάποιες γνώσεις και να μας ανοίξει τους επαγγελματικούς ορίζοντες που θέλουμε.
Μεγάλο φάουλ να μπαίνει κάποιος στα τυφλά σε μια σχολή.

Ατύχημα με μηχανή ήταν ο λόγος και τελικά 2 χειρουργεία με γενική αναισθησία στο εξωτερικό σε διάστημα 11 μηνών, με 3-6 μήνες για αρχική ανάρρωση οιδήματος το καθένα.

Το πρόβλημα δεν ήταν τόσο τα χειρουργεία και η ανάρρωση, όσο οι συνεχείς μετακινήσεις Εξωτερικό - Ελλάδα, για τις μετεγχειρητικές συναντήσεις με τον χειρουργό και άλλους γιατρούς κάθε 3μηνο ή μήνα αντίστοιχα το καθένα.

Προσπαθούσα όποτε μπορούσα να κλείνω αεροπορικά εισιτήρια απευθείας 1-2 μέρες, αλλά πολλές φορές λόγω τιμών μπορεί να χρειαζόταν να λείπω και 2 εβδομάδες επειδή έβγαινε πιο φθηνά.

Η μπάλα με την σχολή σταδιακά χάθηκε, ίσως και λόγω ψυχικής κούρασης.

Και πέρα από κάποια μηνύματα σε καθηγητές, το λάθος μου ήταν ότι δεν σκέφτηκα ότι μπορώ να κάνω παύση σπουδών, αλλά στο μυαλό μου δεν πίστευα ότι θα έχανα έτσι την μπάλα.

Στο νοσοκομείο είχα πάρει και διάβαζα Αριθμητική Ανάλυση θυμάμαι και με ρωτούσαν οι γιατροί για πλάκα να τους βάλω και εκείνους να λύσουν μια εξίσωση.
Αλλά δεν είχε αποτέλεσμα, γιατί δεν υπήρχε σταθερή ροή.


Σε περαιτέρω λεπτομέρειες δεν μπαίνω γιατί αρκετές πληροφορίες έχω γενικότερα ήδη αναφέρει.

Τώρα στην πραγματικότητα ο λόγος καμία αξία δεν έχει, το αποτέλεσμα το ίδιο είναι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top