Χρωστάω πάρα πολλά μαθήματα, βοήθεια!

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Έχω 2 εξεταστικές Σεπτεμβρίου και άλλες 4 κανονικές. Λέτε μέσα σε 6 εξεταστικές, με στρώσιμο να καταφέρω να τα (έστω) περάσω + μαζί με τα νέα μαθήματα;
Ειλικρινά; Ούτε μια στο εκατομμύριο. Μιλάμε για έναν φόρτο μαθημάτων πάνω από 8 για κάθε εξεταστική. Εδώ με 4 πας τσίμα-τσίμα.

Υπάρχει λόγος που θεσπίζονται πλάνα σπουδών. Για να τρως το παλούκι με μέτρο.

Τα έχω κάνει πολύ σκατά ε;
Ναι, αλλά όχι FUBAR.

λόγω πρότου έτους..
Χμμμ
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Εγω απλά θα ρωτήσω. Για ποιο λόγο μπήκες πληροφορική ; σου άρεσε ή απλά άκουσες για φράγκα και μπήκες ;
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Καλά τα λέει το άσμα αλλά δεν κάνουμε όλοι για πληροφορική 😚
Μοναχικό Μπριζολάκι ποια νομίζεις ότι είναι τα χαρακτηριστικά κάποιοι που "κάνει" για πληροφορική? (καμία ειρωνία απλά θέλω μια γνώμη κάποιου που σπουδάζει πληροφορική)
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Μοναχικό Μπριζολάκι ποια νομίζεις ότι είναι τα χαρακτηριστικά κάποιοι που "κάνει" για πληροφορική? (καμία ειρωνία απλά θέλω μια γνώμη κάποιου που σπουδάζει πληροφορική)
Θεωρώ οτι απλά πρέπει να είναι κολλημένος με τις εφαρμογές των Η/Υ και τις καινοτομίες , να τον ενθουσιάζουν αυτά τα πεδία(αυτό κάνει apply σε κάθε σχολή) . Να μην το κάνει για τα λεφτά (sure , it’s a plus , δεν αντιλέγω) όπως πάνε οι περισσότεροι (και καταλήγουν εν τέλει να μην βγάζουν καν τόσα γιατί το κάνουν έχοντας στο νου μόνο τα λεφτά και όχι να το απολαύσουν πραγματικά).
επίσης δεν μπορώ να διανοηθώ οτι υπάρχουν άτομα που μπαίνουν σε τέτοιες σχολές και δεν ξέρουν πώς να χρησιμοποιήσουν εναν υπολογιστή/κινητό ή δεν έχουν ιδέα για το πώς φτάσαμε τεχνολογικά εδώ που είμαστε. Θεωρώ οτι πολύ απλά , “κάνουν” τα άτομα που έχουν πάθος με τον κλάδο , τους ενθουσιάζουν τα περισσότερα τεχνολογικά επιτεύγματα και θα ήθελαν να προσπαθήσουν να συμβάλλουν κάπως στον κλάδο, να τον πάνε κι άλλο μπροστά
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ithomece

Νεοφερμένος

Ο Ithomece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ειλικρινά; Ούτε μια στο εκατομμύριο. Μιλάμε για έναν φόρτο μαθημάτων πάνω από 8 για κάθε εξεταστική. Εδώ με 4 πας τσίμα-τσίμα.

Υπάρχει λόγος που θεσπίζονται πλάνα σπουδών. Για να τρως το παλούκι με μέτρο.


Ναι, αλλά όχι FUBAR.


Χμμμ

Βιαστικό λάθος * πρώτου, ήξερα ότι κάποιος θα το σχωλιασι..
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Θεωρώ οτι απλά πρέπει να είναι κολλημένος με τις εφαρμογές των Η/Υ και τις καινοτομίες , να τον ενθουσιάζουν αυτά τα πεδία(αυτό κάνει apply σε κάθε σχολή) . Να μην το κάνει για τα λεφτά (sure , it’s a plus , δεν αντιλέγω) όπως πάνε οι περισσότεροι (και καταλήγουν εν τέλει να μην βγάζουν καν τόσα γιατί το κάνουν έχοντας στο νου μόνο τα λεφτά και όχι να το απολαύσουν πραγματικά).
επίσης δεν μπορώ να διανοηθώ οτι υπάρχουν άτομα που μπαίνουν σε τέτοιες σχολές και δεν ξέρουν πώς να χρησιμοποιήσουν εναν υπολογιστή/κινητό ή δεν έχουν ιδέα για το πώς φτάσαμε τεχνολογικά εδώ που είμαστε.
Καλά αυτά μου φαίνονται πολύ basic δλδ φάση δεν γίνεται να μην ξέρεις να χρησιμοποιείς Η/Υ και να πας πληροφορική..

Όταν κάνω αυτή την ερώτηση εννοώ πχ πρέπει να ξέρει καλά μαθηματικά πχ? ή και γω δεν ξέρω τι άλλο...
 

Ithomece

Νεοφερμένος

Ο Ithomece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Καλά αυτά μου φαίνονται πολύ basic δλδ φάση δεν γίνεται να μην ξέρεις να χρησιμοποιείς Η/Υ και να πας πληροφορική..
Στην δικιά μου σχολή υπάρχουν τέτοια άτομα πάντως και είναι embarrassing
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όταν κάνω αυτή την ερώτηση εννοώ πχ πρέπει να ξέρει καλά μαθηματικά πχ? ή και γω δεν ξέρω τι άλλο...
Μμμμ κοίταξε. Εννοείται οτι πρέπει να ξέρεις τα βασικά απο γ λυκ και να είσαι πάρα πολύ καλός σε αυτά. Αν όμως δεν είσαι (συμβαίνει αυτό , τι να κάνουμε) , θα ζοριστείς μέσα στην σχολή αλλά εννοείται αν έχεις διάθεση για δουλειά θα τα καταφέρεις. η γνώση δεν σταματά στα λυκειακά μαθήματα. Μέσα στην σχολή μαθαίνεις πολλά πράγματα ,ανωτέρου επιπέδου συγκριτικά με το λύκειο , οπότε είναι στο χέρι σου να αφιερώσεις χρόνο για να εξελιχθείς.

εγώ ανέφερα τα πιο basic επειδή κατα την γνώμη μου αυτά είναι που μετράνε. Τα υπόλοιπα είναι side quests που δεν έχουν τόση σημασία γιατί αν σαρεσει το αντικείμενο , θα βρεις τον δρόμο και θα τα καταφέρεις, ας γυρίσει ο κόσμος ανάποδα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ithomece

Νεοφερμένος

Ο Ithomece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Θεωρώ οτι απλά πρέπει να είναι κολλημένος με τις εφαρμογές των Η/Υ και τις καινοτομίες , να τον ενθουσιάζουν αυτά τα πεδία(αυτό κάνει apply σε κάθε σχολή) . Να μην το κάνει για τα λεφτά (sure , it’s a plus , δεν αντιλέγω) όπως πάνε οι περισσότεροι (και καταλήγουν εν τέλει να μην βγάζουν καν τόσα γιατί το κάνουν έχοντας στο νου μόνο τα λεφτά και όχι να το απολαύσουν πραγματικά).
επίσης δεν μπορώ να διανοηθώ οτι υπάρχουν άτομα που μπαίνουν σε τέτοιες σχολές και δεν ξέρουν πώς να χρησιμοποιήσουν εναν υπολογιστή/κινητό ή δεν έχουν ιδέα για το πώς φτάσαμε τεχνολογικά εδώ που είμαστε. Θεωρώ οτι πολύ απλά κάνουν τα άτομα που έχουν πάθος με τον κλάδο , τους ενθουσιάζουν τα περισσότερα τεχνολογικά επιτεύγματα και θα ήθελαν να προσπαθήσουν να συμβάλλουν κάπως στον κλάδο, να τον πάνε κι άλλο μπροστά

Εγώ μπήκα γιατί δεν ήξερα τι θέλω και θεώρησα ότι η πληροφορική ήταν κάτι πολύ γενικό, που αργότερα όταν μάθαινα επιτέλους τι θέλω θα μπορούσα πολύ εύκολα να το γυρίσω σε όποιον κλάδο θέλω, από design μέχρι Neurosciences.

Πρακτικό και χρήσιμο.

Ένα εργαλείο, όπως τα αγγλικά που θα με βοηθούσε να κάνω το επόμενο βήμα.


Ποτέ δεν σκέφτηκα ότι θέλω να γίνω ο επόμενος Bill Gates, ούτε τα χρήματα που θεωρώ ότι είναι περισσότερο μύθος παρά αλήθεια.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Αν ήταν για τα λεφτά, θα πήγαινα Ιατρική, Νομική ή ΗΜΜΥ.
Όχι εφαρμοσμένα Μαθηματικά...
Αν το θεωρείς εφαρμοσμένα μαθηματικά και δεν βρίσκεις ενδιαφέρον γιατί μπήκες τότε; Είδες τον οδηγό σπουδών πριν μπεις ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

design μέχρι Neurosciences.
Mind being more specific ?
 

Ithomece

Νεοφερμένος

Ο Ithomece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Αν το θεωρείς εφαρμοσμένα μαθηματικά και δεν βρίσκεις ενδιαφέρον γιατί μπήκες τότε; Είδες τον οδηγό σπουδών πριν μπεις ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Mind being more specific ?
Δεν τα θεωρώ εφαρμοσμένα Μαθηματικά, είναι εφαρμοσμένα Μαθηματικά.
Υπολογιστική επιστήμη είναι. Ο Turing την δημιούργησε, Μαθηματικός...

Το design και Neuroscience είναι το ειδικό, το γενικό θα ήταν Τεχνη + Ιατρική.


Τέλος πάντων, δεν έχει νόημα, την σχολή πρέπει να την τελειώσω γιατί άλλη επιλογή δεν έχω. Να την παρατήσω δεν έχω αυτήν την πολυτέλεια.


Το θέμα είναι πως θα καταφέρω χωρίς να μπω σε ψυχιατρείο να τελειώσω στην ώρα μου.
Κάτι μου λέει για τα επόμενα 2 χρόνια εσώκλειστος με ένα βιβλίο στο χέρι θα είναι για να διορθώσω τα σπασμένα.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Δεν τα θεωρώ εφαρμοσμένα Μαθηματικά, είναι εφαρμοσμένα Μαθηματικά.
Υπολογιστική επιστήμη είναι. Ο Turing την δημιούργησε, Μαθηματικός...
Είμαι σε πολυτεχνική του ίδιου κλάδου και γνωρίζω. Cut the attitude φιλαράκι , ώστε να βοηθήσουμε.
Πριν μπεις στην σχολή είδες καθόλου το πρόγραμμα σπουδών ; Απο τα μαθήματα που έχεις κάνει μέχρι ώρας , σου κίνησε κάποιο το ενδιαφέρον ; Τα πρώτα έτη έχουν πολλή εμβάθυνση και θεωρία , αφού χτίζουν το βασικό υπόβαθρο ,και μπορεί απλά να μην έχεις πάρει αυτό που θες . Με τα προτζεκτ σου ασχολήθηκες ποτέ ; Να δεις τι ακριβώς κάνουν και πώς δουλεύουν ; Αυτά τα μαθήματα δεν θα περαστούν ολομόναχα
Κάτι μου λέει για τα επόμενα 2 χρόνια εσώκλειστος με ένα βιβλίο στο χέρι θα είναι για να διορθώσω τα σπασμένα
Καλώς ή κακώς μεγάλο παιδί είσαι , ήρθε η ώρα να αναλάβεις τις ευθύνες σου και βα βρεις τρόπο να το διορθώσεις. Τα μαθήματα όπως είπα παραπάνω δεν θα στα περάσει κανείς , δεν θα περαστούν μόνα τους οπότε πρέπει να θυσιαστείς για να βγάλεις άκρη
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Όχι ότι το κάνει καλύτερο απλά 20 μαθήματα χρωστάω βάζοντας μέσα και αυτήν την εξεταστική τώρα, που ξέρω ότι δεν θα περάσω τίποτα.

Έχω 2 εξεταστικές Σεπτεμβρίου και άλλες 4 κανονικές. Λέτε μέσα σε 6 εξεταστικές, με στρώσιμο να καταφέρω να τα (έστω) περάσω + μαζί με τα νέα μαθήματα;

Δεν θέλω να τελειώσω στην ώρα μου για λόγους ηλικίας ή εγωισμού, καθαρά οικονομικοί είναι οι λόγοι.

Σημασία δεν έχει πόσες εξεταστικές θα σου πάρει αλλά τι είδους πρόγραμμα μελέτης μπορείς να φτιάξεις και να αποδώσει. Θα σου πρότεινα να φτιάξεις ένα πρόγραμμα ώστε σε κάθε εξεταστική να δίνεις 3 δύσκολα και 3 εύκολα μαθήματα με πιθανότητα επιτυχίας σχεδόν 100%. Να κάνεις κάτι δηλαδή, που να μπορείς να το ελέγξεις. Μην ακούς τι θα λένε οι άλλοι συμφοιτητές και τα παπαγαλάκια περί δυσκολίας κτλ. Να είσαι στοχοπροσηλωμένος.

Τα έχω κάνει πολύ σκατά ε;
Συνήθως άντε μέχρι 10 μαθήματα να χρωστάνε οι περισσότεροι, λόγω πρότου έτους..

Πάρα πολύ σκατά. Πιο σκατά δεν πάει. Πιο σκατά και από το ΣΥΡΙΖΑ. :book: Μην κάνεις συγκριτική φίλε μου, για να μιλήσω σοβαρά. Ο καθένας έχει το αγγούρι του. Κοίτα τι μπορεί να κάνεις και άσε τι χρωστάει ο κόσμος. Οι περισσότεροι γενικά χρωστάνε μαθήματα γιατί ΑΝ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΗΤΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟ, δεν θα έπρεπε να σπουδάζει το 90% των φοιτητών του που είναι μια άλλη κουβέντα.

Αν ήταν για τα λεφτά, θα πήγαινα Ιατρική, Νομική ή ΗΜΜΥ.
Όχι εφαρμοσμένα Μαθηματικά...

Δηλαδή πιστεύεις ότι τα Εφαρμοσμένα Μαθηματικά κάνουν λιγότερα λεφτά από τους Γιατρούς ή τα υπόλοιπα που λες; Θες να αρχίσουμε βραδιάτικα και έχει ζέστη στη Γερμανία; :book: :shifty:

ΣΤΟΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑΑΑ

Γι' αυτό και οι επιλογές του 90% των Ελλήνων είναι σκέτη αποτυχία. Επειδή ξεκινάνε με αυτό ως στόχο. :D Οι βλακείες επιστρέφονται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,578 μηνύματα.
Τέλος πάντων, δεν έχει νόημα, την σχολή πρέπει να την τελειώσω γιατί άλλη επιλογή δεν έχω. Να την παρατήσω δεν έχω αυτήν την πολυτέλεια.
Μια εναλλακτική λύση θα ήταν να επιλέξεις συνειδητά πλέον μια Σχολή που ανταποκρίνεται στα ενδιαφέροντά σου και να ξαναδώσεις Πανελλαδικές.

Τα μαθήματα διαβασμένα τα έχεις οπότε μια επανάληψη θα κάνεις.

Χρονικά πάνω-κάτω το ίδιο υπολογίζω ότι θα σου έρθει, άσε που απ΄όσα είπες, μάλλον ευκολότερα θα ολοκληρώσεις στην άλλη Σχολή τις σπουδές σου παρά σ΄αυτήν που είσαι τώρα.

Ξέρω ότι στο πρώτο άκουσμα αυτού του πλάνου, θα πεταχτείς από την καρέκλα σου από την έκπληξη αλλά σε δεύτερη ανάγνωση μπορεί να διαπιστώσεις ότι είναι η λύση στο πρόβλημά σου.
 

Ithomece

Νεοφερμένος

Ο Ithomece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Δεν θα πω ότι βοήθησαν γιατί νιώθω ακόμη πιο σκατά τώρα. Και νιώθω ότι θα πάθω καρδιακή ανακοπή από το άγχος.

Ό,τι έγινε, έγινε. Δεν μπορώ να αλλάξω το παρελθόν.

Θα προσπαθήσω να δω τώρα πως μπορώ να σώσω την κατάσταση.
Στην καλύτερη θα γράψω σε 2 χρόνια πως εκ μαγείας πέρασα όλα τα μαθήματα σε 6 εξεταστικές ή θα γράψω σε 4 χρόνια πως καθυστέρησα αλλά πήρα τελικά πτυχίο.


Όπως και να έχει το πτυχίο θα το πάρω.

Είναι αποτυχία μεγάλη για εμένα, και εγώ ξέρω πόσο με έχει ρίξει ψυχολογικά και ηθικά αλλά πρέπει να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας και να προχωράμε.


Σας χαιρετώ και πάλι ευχαριστώ!
Δεν νομίζω να ξαναμπώ στο φόρουμ γιατί δεν με βλέπω να έχω χρόνο ούτε για κατούρημα από σήμερα.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Δεν θα πω ότι βοήθησαν γιατί νιώθω ακόμη πιο σκατά τώρα.
Σε ποιό σύμπαν το να είσαι 22 χρονών έχοντας αλλάξει δύο σχολές, με 0 περασμένα μαθήματα, είναι νορμάλ;

Στην καλύτερη θα γράψω σε 2 χρόνια πως εκ μαγείας πέρασα όλα τα μαθήματα σε 6 εξεταστικές ή θα γράψω σε 4 χρόνια πως καθυστέρησα αλλά πήρα τελικά πτυχίο.
Σωστό μάιντσετ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top