Χρωστάω πάρα πολλά μαθήματα, βοήθεια!

Ithomece

Νεοφερμένος

Ο Ithomece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Παράτησα το Βιολογικό, και στα 21 μου γράφτηκα Πληροφορική.

Μέχρι να γίνει όλη η διαδικασία, έχασα το 1ο εξάμηνο. Με το που πέρασα στην σχολή δηλαδή χρωστούσα ήδη 5 μαθήματα.

Τώρα τελείωσε το 4ο εξάμηνο και χρωστάω 20/20 μαθήματα.


Έχω πανικοβληθεί.
Το χειρότερο είναι ότι σε πολλά μαθήματα και να πάω να δώσω στην εξεταστική επειδή δεν έχω παραδόσει εργασία ο βαθμός δεν μετράει.
Δεν ξέρω τι να κάνω.

Υπάρχει η επιλογή του να αρχίσω του χρόνου από 1ο έτος, αλλά ρε παιδιά έχω ήδη καθυστερήσει 3 χρόνια με την αλλαγή σχολής που έκανα και αν το πάω έτσι και βγάλω την πληροφορική στα 6 χρόνια,θα βρίσκομαι στο πανεπιστήμιο 9 χρόνια! Για να πάρω ένα πτυχίο πληροφορικής. Είναι αδύνατον να δίνει αυτό.Δεν βγαίνω οικονομικά.


Πρέπει να τελειώσω μέσα σε 2 χρόνια.

Αλλά πώς θα τα καταφέρω;
Τα έχω κάνει σκατά.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Μέχρι να γίνει όλη η διαδικασία, έχασα το 1ο εξάμηνο. Με το που πέρασα στην σχολή δηλαδή χρωστούσα ήδη 5 μαθήματα.

Τώρα τελείωσε το 4ο εξάμηνο και χρωστάω 20/20 μαθήματα.
That escalated quickly.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Μέχρι να γίνει όλη η διαδικασία, έχασα το 1ο εξάμηνο. Με το που πέρασα στην σχολή δηλαδή χρωστούσα ήδη 5 μαθήματα.

Τώρα τελείωσε το 4ο εξάμηνο και χρωστάω 20/20 μαθήματα.
Girl that escalated quickly όπως μας λέει ο @Panzerkampfwagen
Υπάρχει η επιλογή του να αρχίσω του χρόνου από 1ο έτος, αλλά ρε παιδιά έχω ήδη καθυστερήσει 3 χρόνια με την αλλαγή σχολής που έκανα και αν το πάω έτσι και βγάλω την πληροφορική στα 6 χρόνια,θα βρίσκομαι στο πανεπιστήμιο 9 χρόνια! Για να πάρω ένα πτυχίο πληροφορικής. Είναι αδύνατον να δίνει αυτό.Δεν βγαίνω οικονομικά.


Πρέπει να τελειώσω μέσα σε 2 χρόνια.

Αλλά πώς θα τα καταφέρω;
Τα έχω κάνει σκατά.
Δεν μας λες όμως,
ΓΙΑΤΙ τα έκανες έτσι;
Τίθεται θέμα σοβαρό που σε τράβηξε πίσω, ή διάβαζες και δεν περνούσες κανένα μάθημα;
Είσαι σίγουρη ότι σου αρέσει όντως η σχολή σου;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πρέπει να τελειώσω μέσα σε 2 χρόνια.

Αλλά πώς θα τα καταφέρω;
Τα έχω κάνει σκατά.
Ξέρεις ότι η απάντηση είναι μόνο μια

Στρωνεσαι σε καρέκλα και διάβασμα.
Τρικς δεν υπάρχουν.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
πάω να δώσω στην εξεταστική επειδή δεν έχω παραδόσει εργασία ο βαθμός δεν μετράει.
Στρώνεις τον κώλο σου κάτω και κάνεις όλα τα προτζεκτ. Έτσι είναι οι σχολές πληροφορικής. Τσουπ θα δεις πώς θα μαζευτουν. + υπάρχει παρα πολυ resource για αυτές τις σχολές οπότε διάβασμα , διάβασμα και πάλι διάβασμα και δώσε 5-6 μαθηματα τον σεπτέμβρη. Μετά δώσε του εξαμήνου + κανα 2 χρωστούμενα. Ας περάσεις με 5, τι ‘α κανουμ’ ;
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,744 μηνύματα.
Πολλοί έχουμε έρθει σε αυτή τη φάση. Δίνεις όσα περισσότερα μπορείς ή όσα πιστεύεις ότι θα περάσεις σε κάθε εξεταστική. Δεν υπάρχει μαγική συνταγή. Τέλος, λίγοι τελειώνουν τις σχολές ακριβώς στα τέσσερα χρόνια. Δε χάθηκε ο κόσμος αν τελειώσεις πιο μετά. Αρκεί να έχεις διάθεση και χρήμα.
 

Μπα

Νεοφερμένος

Η Μπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 55 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Σκέψου να ζητήσεις βοήθεια από τον ακαδημαϊκό σου σύμβουλο. Συνήθως βοηθάνε. Επίσης ψάξε τι φταίει. Αν δεν διάβαζες , πρέπει να στρώσεις, αν δεν παρακολουθούσες, πρέπει να πηγαίνεις σε παρακολουθήσεις, αν έχεις κάποιο ψυχολογικό άγχος , ζητά βοήθεια. Και δικτυωσου με τους επιμελείς της σχολής για σημειώσεις.
 

estrela

Νεοφερμένος

Η estrela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
οτι μαθημα δεις οτι δεν εχει υποχρεωτικες εργασιες projects κλπ παει σκουπα σεπτεμβρη, και απο χειμερινο εξαμηνο παρακολουθεις ταυτοχρονα 1ο και 2ο ετος όσα μπορεις. τουλαχιτον να πας ένα έτος μόνο πίσω.
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,578 μηνύματα.
Παράτησα το Βιολογικό, και στα 21 μου γράφτηκα Πληροφορική.

Μέχρι να γίνει όλη η διαδικασία, έχασα το 1ο εξάμηνο. Με το που πέρασα στην σχολή δηλαδή χρωστούσα ήδη 5 μαθήματα.

Τώρα τελείωσε το 4ο εξάμηνο και χρωστάω 20/20 μαθήματα.


Έχω πανικοβληθεί.
Το χειρότερο είναι ότι σε πολλά μαθήματα και να πάω να δώσω στην εξεταστική επειδή δεν έχω παραδόσει εργασία ο βαθμός δεν μετράει.
Δεν ξέρω τι να κάνω.

Υπάρχει η επιλογή του να αρχίσω του χρόνου από 1ο έτος, αλλά ρε παιδιά έχω ήδη καθυστερήσει 3 χρόνια με την αλλαγή σχολής που έκανα και αν το πάω έτσι και βγάλω την πληροφορική στα 6 χρόνια,θα βρίσκομαι στο πανεπιστήμιο 9 χρόνια! Για να πάρω ένα πτυχίο πληροφορικής. Είναι αδύνατον να δίνει αυτό.Δεν βγαίνω οικονομικά.


Πρέπει να τελειώσω μέσα σε 2 χρόνια.

Αλλά πώς θα τα καταφέρω;
Τα έχω κάνει σκατά.

Είμαι της άποψης ότι ο πανικός και η υπερβολική βιασύνη, θα επιδεινώσουν την κατάσταση αντί να την διευκολύνουν.

΄Ολο αυτό το "τρέχααα, διάβαζεεε, κάνε όόόλα τα projects [πώς θα τα κάνει; Ξέρει την θεωρία πάνω στην οποία θα στηριχτεί για να τα κάνει;], υπάρχουν προαπαιτούμενα μαθήματα στο επόμενο έτος επειδή αν υπάρχουν πώς θα τα δώσει αν δεν γνωρίζει τα αρχικά, δεν είναι όπως πχ ν΄αρχίζεις να διαβάζεις ένα βιβλίο από την μέση; Πώς θα το καταλάβεις;

Πόσα πια μαθήματα θα δώσει τον Σεπτέμβριο; Ακόμα και με 5 να τα περάσει, απαιτείται για το καθένα ένα εύλογο χρονικό διάστημα διαβάσματος.
Αν διαιρέσουμε τους 3 χοντρικά μήνες μέχρι την εξεταστική με πχ 8 μαθήματα, είναι ένα 10ήμερο περίπου το μάθημα. Βγαίνει; Επειδή μιλάμε για άνθρωπο που έχει κάποιες βιολογικές ανάγκες (ύπνο, φαγητό, μια βόλτα να ξεθολώσει το μυαλό του) και όχι για τεχνολογική εφαρμογή που λειτουργεί απρόσκοπτα όλο το 24ωρο.
Θα παρακολουθεί τα μαθήματα του 5ου εξαμήνου συγχρόνως με τα μαθήματα των προηγούμενων ετών που δεν συμπίπτουν οι ώρες τους; Μην τρελαθούμε τώρα επειδή εμένα αυτό μου φαίνεται σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

Στο τέλος θα τα βροντήξει όλα και δεν θα καταφέρει τίποτα.

Αυτές οι καταστάσεις απαιτούν ψυχραιμία, πρόγραμμα και αφοσίωση.
Και είναι απολύτως ευνόητο ότι δεν μιλάμε για να ολοκληρώσει τις σπουδές του ούτε στην ώρα τους ούτε με έναν μόνο χρόνο καθυστέρηση.

Για μένα θα ήταν καλύτερα να ξεκινούσε από την αρχή όμως δηλώνει οικονομικό πρόβλημα.
Γι΄αυτό λοιπόν θα πρέπει να μιλήσει με τον ακαδημαϊκό του σύμβουλο (όπως αναφέρθηκε παραπάνω) ή με κάποιον καθηγητή του, που ξέρει ότι κατέχει το γενικό πρόγραμμα της Σχολής (δεν είναι αστείο αυτό, όντως κάποιοι καθηγητές δεν έχουν γνωση των ιδιαιτεροτήτων του κάθε μαθήματος πέραν αυτών που διδάσκουν) και μπορεί να τον καθοδηγήσει σωστά έτσι ώστε να δημιουργήσει ένα εξατομικευμένο πρόγραμμα παρακολούθησης και διαβάσματος.
Μπορεί να του προτείνει να ξεχάσει τελείως την πρακολούθηση του 5ου εξαμήνου και να επικεντρωθεί στα μαθήματα των προηγούμενων εξαμήνων.
Μπορεί να του κάνει ένα συνδυασμό μαθημάτων του τωρινού και των προηγούμενων εξαμήνων, συμβατών μεταξύ τους.
Μπορεί να του προτείνει να παρακολουθεί μόνο κάποια μαθήματα του 5ου εξαμήνου και κάποια του 1ου και του 3ου.
Δεν ξέρω τι μπορεί να του προτείνει αλλά ο καθηγητής φαντάζομαι ότι θα ξέρει.

Και σε ο,τι καταλήξουν θα το τηρεί κατά γράμμα χωρίς καμία παρέκκλιση.
Στρώνει τον πισινούλη του στην καρέκλα και ξεχνάει και διακοπές και καλοκαίρια μέχρι να πάρει πτυχίο.
Δεν είπαμε να ξεχάσει πώς είναι ο ήλιος αλλά με μέτρο επειδή κάθε μέρα θα μετράει προκειμένου να επιτευχθεί ο στόχος του.
΄Επρεπε να το καταλάβει νωρίτερα αλλά δεν πειράζει, ποτέ δεν είναι αργά.
Και θα ξεκινήσει από σήμερα. Ούτε από αύριο ούτε από την επόμενη εβδομάδα ούτε από τον Σεπτέμβριο.
Αν θέλει.
Αν δεν θέλει, ας ασχοληθεί με κάτι άλλο για να μην χάσει άσκοπα και άλλα χρόνια.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
κάνε όόόλα τα projects [πώς θα τα κάνει; Ξέρει την θεωρία πάνω στην οποία θα στηριχτεί για να τα κάνει;]
Ειμαι σε πολυτεχνικη σχολη ιδιου κλαδου και ξερω τι λεω :) Μια χαρα μπορει να τα κανει και ισα ισα βοηθανε να εμπεδωσει την θεωρια. Λεω γω τωρα με το φτωχο μου το μυαλο..
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,578 μηνύματα.
Ειμαι σε πολυτεχνικη σχολη ιδιου κλαδου και ξερω τι λεω :) Μια χαρα μπορει να τα κανει και ισα ισα βοηθανε να εμπεδωσει την θεωρια. Λεω γω τωρα με το φτωχο μου το μυαλο..
Δεν αμφιβάλλω για το μυαλό σου και για να λες αυτά που λες, κάτι θα ξέρεις.

Εγώ δεν τελειωσα Σχολή αυτού του επιστημονικού πεδίου και μιλάω γενικά πώς, κατά την γνώμη μου πάντα, θα πρέπει να διαχειριστεί την δύσκολη κατάσταση στην οποία έχει περιέλθει. Είναι οδηγίες passe-partout.

Μπορείς αφού είναι παρεμφερούς αντικειμένου οι σπουδές σας, να τον βοηθήσεις να δημιουργήσει ένα εξατομικευμένο πρόγραμμα λαμβάνοντας υπόψη τις ιδιαιτερότητες του κάθε μαθήματος, έτσι ώστε να μπορέσει να ολοκληρώσει τις σπουδές του στον χρόνο που θέλει;

Αυτή είναι η ουσία του θέματός μας.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
Παντως για να βρεθει σε αυτη τη φαση σημαινει οτι δεν τηρουσε καποιο συγκεκριμενο προγραμμα επομενως και τωρα δυσκολα να το τηρησει.Για μενα εισαι σε φαση που πρεπει να ρισκαρεις καποια πραγματα.Δωσε 5 με 6 μαθηματα σε καθε εξεταστικη ακομα και με της πλακας διαβασμα,παρε παλια θεματα κανε πραγματα που σιγουρα δεν ειναι ορθολογικα αλλα μπορει αν σου κατσει να παρεις πτυχιο με 1 χρονο καθυστερηση
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Δωσε 5 με 6 μαθηματα σε καθε εξεταστικη ακομα και με της πλακας διαβασμα,παρε παλια θεματα κανε πραγματα που σιγουρα δεν ειναι ορθολογικα αλλα μπορει αν σου κατσει να παρεις πτυχιο με 1 χρονο καθυστερηση
Μεγάλη δόση αλήθειας αυτό.

Θυμάμαι πήγαινα έδινα μαθήματα με 4-5 μέρες διάβασμα του ποδιού (γιατί δούλευα παράλληλα) και ό,τι γινότανε. Αυτό το έκανα για 4-5 εξάμηνα και πήρα πτυχίο.

Γενικά σε πανεπιστημιακό επίπεδο ποτέ δεν μπορεί κάποιος να είναι 100% έτοιμος για ένα μάθημα.

Κάνεις ό,τι μπορείς, πηγαίνεις, δίνεις και βλέπεις.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
Μεγάλη δόση αλήθειας αυτό.

Θυμάμαι πήγαινα έδινα μαθήματα με 4-5 μέρες διάβασμα του ποδιού (γιατί δούλευα παράλληλα) και ό,τι γινότανε. Αυτό το έκανα για 4-5 εξάμηνα και πήρα πτυχίο.

Γενικά σε πανεπιστημιακό επίπεδο ποτέ δεν μπορεί κάποιος να είναι 100% έτοιμος για ένα μάθημα.

Κάνεις ό,τι μπορείς, πηγαίνεις, δίνεις και βλέπεις.
κοιταξε να δεις σε σχολες φυσικομαθηματικες και πολυτεχνεια θεωρω οτι αυτη η τακτικη δεν πολυεχει και μεγαλη δοση επιτυχιας πλην ελαχιστων εξαιρεσεων αλλα ισως ειμαι και εγω υπερβολικος.παντως σε σχολες θεωρητικες για πλακα αποδιδει τετοια λογικη!
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,578 μηνύματα.
κοιταξε να δεις σε σχολες φυσικομαθηματικες και πολυτεχνεια θεωρω οτι αυτη η τακτικη δεν πολυεχει και μεγαλη δοση επιτυχιας πλην ελαχιστων εξαιρεσεων αλλα ισως ειμαι και εγω υπερβολικος.παντως σε σχολες θεωρητικες για πλακα αποδιδει τετοια λογικη!
Δεν πολυέχει μεγάλη δόση επιτυχίας σε καμία Σχολή όποιο αντικείμενο και αν πραγματεύεται.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
Δεν πολυέχει μεγάλη δόση επιτυχίας σε καμία Σχολή όποιο αντικείμενο και αν πραγματεύεται.
δεν αμφιβαλλω και ουτε θα μαθεις ουσιαστικα το αντικειμενο της σχολης αλλα ισως μπορεσει καποιος με λιγη δοση τυχης να ξεμπερδεψει πιο γρηγορα
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,578 μηνύματα.
δεν αμφιβαλλω και ουτε θα μαθεις ουσιαστικα το αντικειμενο της σχολης αλλα ισως μπορεσει καποιος με λιγη δοση τυχης να ξεμπερδεψει πιο γρηγορα
"ουτε θα μαθεις ουσιαστικα το αντικειμενο της σχολης" Δεν θα ξαναεξηγήσω για πολλοστή φορά, ποιοι είναι οι σωστοί λόγοι για τους οποίους πρέπει ν΄αποφασίζει κάποιος να εισαχθεί σε μια Σχολή όπως δεν θα ξαναεξηγήσω γιατί ένα πτυχίο πρέπει ν΄ανταποκρίνεται στις γνώσεις που "υποτίθεται" ότι αποκόμισε από τις σπουδές του.

"ισως μπορεσει καποιος με λιγη δοση τυχης να ξεμπερδεψει πιο γρηγορα" Να βάλουμε κάτω για μια ακόμα φορά τις Σχολές που φοίτησε ο καθένας μας και να τις μετρήσουμε; Το έχω ξαναεξηγήσει και αυτό και το θεωρώ τουλάχιστον αστείο να επαναλάβω τα αυτονόητα. Δεν συγκρίνουμε την Ιατρική με την Νομική, το Μαθηματικό με την Φιλολογία, το Μηχανικών με την Ψυχολογία κτλ. Κάθε Σχολή έχει τις ιδιαιτερότητές της, τις δυσκολίες της και απαιτεί προσπάθεια για όποιον ενδιαφέρεται να φτάσει μέχρι τον πυρήνα της επιστήμης του.΄Εκαστος εφ' ω ετάχθη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Πολλοί έχουμε έρθει σε αυτή τη φάση. Δίνεις όσα περισσότερα μπορείς ή όσα πιστεύεις ότι θα περάσεις σε κάθε εξεταστική. Δεν υπάρχει μαγική συνταγή. Τέλος, λίγοι τελειώνουν τις σχολές ακριβώς στα τέσσερα χρόνια. Δε χάθηκε ο κόσμος αν τελειώσεις πιο μετά. Αρκεί να έχεις διάθεση και χρήμα.

Μετά φταίει η Κεραμέως; :book:
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Μετά φταίει η Κεραμέως; :book:
Θεωρητικά φταίει
Στο εξωτερικό έχεις Μαξ μέχρι 4-5 μαθήματα το εξάμηνο.
Μόνο στην Ελλάδα έχουμε την παράνοια των μαθημάτων όλη την ημέρα, 9-10 μαθήματα+ εργαστήρια ανά εξάμηνο.
Με τόσο λυκειοκεντρικη πανεπιστημιακή λογική, δεν δίνεται ευκαιρία στους φοιτητές να διαβάζουν καθημερινά, και να αναπτυχθούν ακαδημαϊκά.

Επίσης στο εξωτερικό αν βλέπουν ότι πας κατρακύλα, ο σύμβουλος καθηγητής επικοινωνεί μαζί σου για να δει τι συμβαίνει (αν συντρέχει ψυχολογικός λόγος, δύσκολη οικογενειακή ή οικονομική κατάσταση κτλ)
Αν δεν συντρέχει τίποτα από αυτά τότε αρχίζουν οι παρατηρήσεις για τις επιδόσεις, και αν δεν τα καταφέρνεις, έρχεται η διαγραφή.

Η Ελλαδιτσα ας κάτσει να βάζει ένα κάρο μαθήματα τα δύο πρώτα έτη να βολεύει μέλη ΔΕΠ και 70 μαθήματα σύνολο σε κάποιες σχολές, και δεν πειράζει 😂
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Θεωρητικά φταίει

To έγραψα για να πειράξω τον φίλο @chrisjhon02 . :D

Σε αυτό που λες δεν έχεις άδικο γιατί πάνω από 4 μαθήματα το εξάμηνο απλά ο στόχος πετυχαίνεται: καμία δεξιότητα, επιφανειακή γνώση και αποτέλεσμα μηδέν. Το Τμήμα μετατρέπεται σε εξεταστικό κέντρο ενώ πόροι σπαταλιούνται σε ανούσιες διαλέξεις και εργαστήρια μόνο και μόνο να διορίζονται (επί συμβάσει) Λέκτορες ή κανονικοί Επίκουροι και να προωθείται η "επιτυχία" της εκάστοτε κυβέρνησης ότι ανανεώνει το Τμήμα.

Στο εξωτερικό έχεις Μαξ μέχρι 4-5 μαθήματα το εξάμηνο.
Μόνο στην Ελλάδα έχουμε την παράνοια των μαθημάτων όλη την ημέρα, 9-10 μαθήματα+ εργαστήρια ανά εξάμηνο.
Με τόσο λυκειοκεντρικη πανεπιστημιακή λογική, δεν δίνεται ευκαιρία στους φοιτητές να διαβάζουν καθημερινά, και να αναπτυχθούν ακαδημαϊκά. Επίσης στο εξωτερικό αν βλέπουν ότι πας κατρακύλα, ο σύμβουλος καθηγητής επικοινωνεί μαζί σου για να δει τι συμβαίνει (αν συντρέχει ψυχολογικός λόγος, δύσκολη οικογενειακή ή οικονομική κατάσταση κτλ)
Αν δεν συντρέχει τίποτα από αυτά τότε αρχίζουν οι παρατηρήσεις για τις επιδόσεις, και αν δεν τα καταφέρνεις, έρχεται η διαγραφή.

Η Ελλαδιτσα ας κάτσει να βάζει ένα κάρο μαθήματα τα δύο πρώτα έτη να βολεύει μέλη ΔΕΠ και 70 μαθήματα σύνολο σε κάποιες σχολές, και δεν πειράζει 😂

Επίσης ξέχασες να πεις ότι στο εξωτερικό αφήνουν μια ευελιξία 15 ECTS ανά εξάμηνο ώστε ο φοιτητής να επιλέγει μαθήματα από 2 έως 5-6 ECTS (το όριο του προπτυχιακού). Σκέψου ότι έχουν και μάθημα 1.5 ECTS, π.χ. Αρχές Διοίκησης για Μη-Οικονομολόγους ή μάθημα Ανάπτυξης Επιχειρημάτων σε ένα Meeting. Aντίθετα στην χώρα μας, στο προπτυχιακό είχαμε γενικά μαθήματα των 7 και 7.5 ECTS! :hehe::hehe: Mέσα σε μια νύχτα όταν εφαρμόστηκε ο νόμος των πιστωτικών μονάδων, δεν έγινε καμία μελέτη να δουν το κάθε μάθημα πόσο πιστώνεται σε ύλη ή δυσκολία. Απλά είδαμε στον οδηγό σπουδών ότι η προσπάθεια έγινε μόνο ώστε να βγαίνει το άθροισμα 30 ECTS ανά εξάμηνο.
 

Ithomece

Νεοφερμένος

Ο Ithomece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Όχι ότι το κάνει καλύτερο απλά 20 μαθήματα χρωστάω βάζοντας μέσα και αυτήν την εξεταστική τώρα, που ξέρω ότι δεν θα περάσω τίποτα.

Έχω 2 εξεταστικές Σεπτεμβρίου και άλλες 4 κανονικές. Λέτε μέσα σε 6 εξεταστικές, με στρώσιμο να καταφέρω να τα (έστω) περάσω + μαζί με τα νέα μαθήματα;

Δεν θέλω να τελειώσω στην ώρα μου για λόγους ηλικίας ή εγωισμού, καθαρά οικονομικοί είναι οι λόγοι.

Τα έχω κάνει πολύ σκατά ε;
Συνήθως άντε μέχρι 10 μαθήματα να χρωστάνε οι περισσότεροι, λόγω πρότου έτους..
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top