Χρυσή Αυγή : Στείρωση και ευθανασία σε άτομα με ειδικές ανάγκες

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οπότε ναι,ο θάνατος είναι η πιο αξιοπρεπής πράξη που μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος στην ζωή του.

Με αυτή τη λογική μπορούμε να επεκταθούμε και πέραν των νοητικά καθυστερημένων, στους μαύρους, στους Πακιστανούς, στους γύφτους, στους μελαχρινούς, στους αριστερόχειρες, στους καστανομάτιδες, στους κουτσούς, στους κουλούς, στους μείωπες, στους καρδειοπαθείς, έχει πολλά ο μπαχτσές.

Να δούμε όμως όταν έρθει η σειρά σου αν θα πιστεύεις τα ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
χαχα μαλάκα θα πεθάνω

Βέβαια από την στιγμή που δεν ξέρουμε την ''αλήθεια'' όλα το ίδιο είναι.
Είτε πιστέψεις αυτά,είτε τα άλλα.το ίδιο είναι.

Οπότε ναι,ο θάνατος είναι η πιο αξιοπρεπής πράξη που μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος στην ζωή του.

Παρακαλω???Κατσε..γιατι δεν σε καταλαβα!!Τι θες να πεις ακριβως με το οτι ο θανατος ειναι η πιο αξιοπρεπης πραξη που μπορει να κανει ενας ανθρωπος στη ζωη του??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Μιλάω για τον άνθρωπο γενικά.

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος,εφόσον δεν ξέρουμε την αλήθεια της ζωής.

Επομένως δεν έχεις τα πραγματικά κριτήρια για να καταδικάσεις ή να επικροτήσεις κάτι,λέγοντας πως αυτό είναι σωστό ή λάθος.

Αυτό που λέει για παράδειγμα η Χ.Α. είναι στην πραγματικότητα το ίδιο με αυτό που πιστεύει ο καθένας.

Ποιός είπε πως η ζωή είναι μόνο αυτό εδώ που ζούμε τώρα;Μπορεί ναι,μπορεί και όχι.
Ποιός είπε πως αυτό εδώ είναι η πραγματικότητα και όχι κάτι άλλο;
Ποιος είπε πως υπαρχει ζωή και θάνατος;
Βλέπεις πως χάνονται τα ''όρια'';Και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτό.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις,είναι να πιστεύεις πως κάτι ισχύει.Εσύ πιστεύεις κάτι,εγώ πιστεύω κάτι άλλο,ο τρίτος πιστεύει κάτι άλλο και πάει έτσι.

Αλλά όλοι έχουμε ένα κοινό.Δεν ξέρουμε την αλήθεια.Πιστεύουμε πως κάτι είναι αλήθεια,αλλά δεν ξέρουμε αν είναι η πραγματική αλήθεια.
Επομένως δεν μπορείς να αποδοκιμάσεις κάτι ή το αντίθετο,λεγοντας πως το δικό σου είναι σωστό ή λάθος.

Τώρα σχετικά με αυτό που είπα για τον θάνατο.
Ναι.Είναι η πιο αξιοπρεπής πράξη που μπορεί να προκαλέσει ένας ανθρωπος στον εαυτό του.Μιλάω για την αυτοκτονία.Και όχι φυσικά για αυτοκτονία που προερχεται από ψυχικές διαταραχές.
Για την αυτοκτονία που προέρχεται από το γεγονός πως ένας άνθρωπος συνειδητοποίησε πραγματικά,πως δεν ξέρει τίποτα.
Αλλά αυτό που λέω ισχύει στην περίπτωση πχ όταν κάποιος πιστεύει πως μετά τον θάνατο,γίνεται ένα με την αλήθεια ή σε παρόμοιες περιπτώσεις.

Από την άλλη όμως,μήπως η πιστη διαμορφώνει την αλήθεια;Αν πιστέψεις αυτό,τότε όλα τα παραπάνω που έγραψα δεν ισχύουν για σένα.

Και από όσα μπορώ να αντιληφθώ,δεν ισχύουν ούτε και για μένα.Την αλήθεια,την διαμορφώνω με την πίστη μου.
Και για αυτό είμαι εναντια στα λεγόμενα της Χ.Α..Οχι επειδή ξέρω την αλήθεια.Είναι απλά δική μου ''άποψη'' και θα την υπερασπιστώ.
Εγώ πιστεύω αυτό,ο άλλος πιστεύει το άλλο.Εγώ θα προσπαθήσω να του επιβάλω τα πιστεύω μου γιατί νιώθω πως κινδυνεύουν.
Αυτό είναι το παιχνίδι.Είναι εγωιστική ορμή αυτό.Είναι ορμή αυτοσυντήρησης.Είναι ενας τρόπος προστασίας.Είναι ένας πόλεμος ιδεών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Μιλάω για τον άνθρωπο γενικά.

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος,εφόσον δεν ξέρουμε την αλήθεια της ζωής.

Επομένως δεν έχεις τα πραγματικά κριτήρια για να καταδικάσεις ή να επικροτήσεις κάτι,λέγοντας πως αυτό είναι σωστό ή λάθος.

Αυτό που λέει για παράδειγμα η Χ.Α. είναι στην πραγματικότητα το ίδιο με αυτό που πιστεύει ο καθένας.

Ποιός είπε πως η ζωή είναι μόνο αυτό εδώ που ζούμε τώρα;Μπορεί ναι,μπορεί και όχι.
Ποιός είπε πως αυτό εδώ είναι η πραγματικότητα και όχι κάτι άλλο;
Ποιος είπε πως υπαρχει ζωή και θάνατος;
Βλέπεις πως χάνονται τα ''όρια'';Και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτό.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις,είναι να πιστεύεις πως κάτι ισχύει.Εσύ πιστεύεις κάτι,εγώ πιστεύω κάτι άλλο,ο τρίτος πιστεύει κάτι άλλο και πάει έτσι.

Αλλά όλοι έχουμε ένα κοινό.Δεν ξέρουμε την αλήθεια.Πιστεύουμε πως κάτι είναι αλήθεια,αλλά δεν ξέρουμε αν είναι η πραγματική αλήθεια.
Επομένως δεν μπορείς να αποδοκιμάσεις κάτι ή το αντίθετο,λεγοντας πως το δικό σου είναι σωστό ή λάθος.

Τώρα σχετικά με αυτό που είπα για τον θάνατο.
Ναι.Είναι η πιο αξιοπρεπής πράξη που μπορεί να προκαλέσει ένας ανθρωπος στον εαυτό του.Μιλάω για την αυτοκτονία.Και όχι φυσικά για αυτοκτονία που προερχεται από ψυχικές διαταραχές.
Για την αυτοκτονία που προέρχεται από το γεγονός πως ένας άνθρωπος συνειδητοποίησε πραγματικά,πως δεν ξέρει τίποτα.
Αλλά αυτό που λέω ισχύει στην περίπτωση πχ όταν κάποιος πιστεύει πως μετά τον θάνατο,γίνεται ένα με την αλήθεια ή σε παρόμοιες περιπτώσεις.

Από την άλλη όμως,μήπως η πιστη διαμορφώνει την αλήθεια;Αν πιστέψεις αυτό,τότε όλα τα παραπάνω που έγραψα δεν ισχύουν για σένα.

Και από όσα μπορώ να αντιληφθώ,δεν ισχύουν ούτε και για μένα.Την αλήθεια,την διαμορφώνω με την πίστη μου.
Και για αυτό είμαι εναντια στα λεγόμενα της Χ.Α..Οχι επειδή ξέρω την αλήθεια.Είναι απλά δική μου ''άποψη'' και θα την υπερασπιστώ.
Εγώ πιστεύω αυτό,ο άλλος πιστεύει το άλλο.Εγώ θα προσπαθήσω να του επιβάλω τα πιστεύω μου γιατί νιώθω πως κινδυνεύουν.
Αυτό είναι το παιχνίδι.Είναι εγωιστική ορμή αυτό.Είναι ορμή αυτοσυντήρησης.Είναι ενας τρόπος προστασίας.Είναι ένας πόλεμος ιδεών.

Εχεις μπερδεψει καποια πραγματα,ξαναδες το :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Βοήθησέ με :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Μιλάω για τον άνθρωπο γενικά.

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος,εφόσον δεν ξέρουμε την αλήθεια της ζωής.

Επομένως δεν έχεις τα πραγματικά κριτήρια για να καταδικάσεις ή να επικροτήσεις κάτι,λέγοντας πως αυτό είναι σωστό ή λάθος.

Αυτό που λέει για παράδειγμα η Χ.Α. είναι στην πραγματικότητα το ίδιο με αυτό που πιστεύει ο καθένας.

Αρχιζεις λαθος.

Τι σημαινει ''αληθεια της ζωης''?Αυτο εμενα με παραπεμπει σε ενα ψευτοιδεαλιστικο μονοπατι.

Η αληθεια,δεν ειναι κατι απροσδιοριστο,ειναι η πραγματικοτητα μιας καταστασης.Αυτη την πραγματικοτητα,ο ανθρωπος την εξαγει με τα νοητικα του συστηματα και με τα συμπερασματα που εκμαιευει απο τις σχεσεις των πραγματων και τις αλληλοεπιδρασεις που υπαρχουν μεταξυ τους.

Παραπεμπω και ενα ποστ μου,που ειχα κανει σε παρομοιο θεμα,για τον υποκειμενισμο της αληθειας.
''Υπαρχει θεμα στην φιλοσοφια,και λεγεται Φιλοσοφικος Ρεαλισμος.Υποστηριζει οτι υπαρχει ΜΙΑ και Πραγματικη αληθεια,οτι δηλαδη η πραγματικοτητα υπαρχει ανεξαρτητα απο το ποσο καλα την καταλαβαινεις η την αντιλαμβανεται ο ανθρωπος.

Βεβαια,υπαρχει και αυτο που λες,αλλα σε ενα επιπεδο κατω του Φιλοσοφικου Ρεαλισμου,και εχει να κανει με την αντιληψη της αληθειας.
πχ ξερουμε οτι ενα βαζο ειναι μπλε.Ολα τα δεδομενα και τα ερεθισματα τα λαμβανουμε μεσω των αισθησεων μας,και πολλες φορες ειναι λανθασμενα.Πχ,αμα εχεις αχρωματοψια,μεσω της αισθησης της ορασης θα δεις οτι το βαζο ειναι ασπρομαυρο,και εσυ θα νομιζεις οτι αυτο ειναι αληθεια,αλλα ενας αλλος που δεν εχει αχρωματοψια,θα δει οτι το βαζο ειναι μπλε.

Εδω υπαρχει ο υποκειμενισμος,αλλα αντικειμενικα δεν ειναι υποκειμενισμος''

Την αληθεια δεν την ξερουμε οταν γεννηθουμε,αργοτερα,μεσω της παρατηρησης και του συμπερασματος,την αποκτουμε.

Πχ ειναι,ειναι αληθεια οτι 1+1=2 Αρα ειναι σωστο
Αλλα ειναι λαθος οτι 1+1=3
Αυτο επαφιεται στην εννοια της Λογικης.

Ο Μαρξισμος πχ ειναι σωστος,επειδη ερμηνευει καθε ταξικη διαφορα που υπαρχει στην κοινωνια,μεσω των παραγωγικων σχεσεων που εχουν αναπτυχθει.
Ο Ναζισμος ειναι λαθος,επειδη τις διαφορες τις εθετε σε φυλετικες διαφορες,κατι που γνωριζουμε οτι δεν ισχυει σημερα,αρα ειναι λαθος,διοτι πολυ απλα δεν ερμηνευει το προβλημα η την κατασταση.

Ποιός είπε πως η ζωή είναι μόνο αυτό εδώ που ζούμε τώρα;Μπορεί ναι,μπορεί και όχι.
Ποιός είπε πως αυτό εδώ είναι η πραγματικότητα και όχι κάτι άλλο;
Ποιος είπε πως υπαρχει ζωή και θάνατος;
Βλέπεις πως χάνονται τα ''όρια'';Και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτό.

Αυτα ειναι βασικες αρχες της Βιολογιας,αμα ανοιξεις ενα βιβλιο θα δεις ποιος το ειπε.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις,είναι να πιστεύεις πως κάτι ισχύει.Εσύ πιστεύεις κάτι,εγώ πιστεύω κάτι άλλο,ο τρίτος πιστεύει κάτι άλλο και πάει έτσι.

Στην απλη πιστη,εγκειται μονο η Θρησκεια,που δεν εχει σχεση με την επιστημη.Η επιστημη,ακολουθει καποια βηματα για την εξαγωγη συμπερασματος,οπως πχ η παρατηρηση.
Δεν πιστευουμε απλως,παρατηρουμε,βλεπουμε οτι κατι,εξηγει κατι αλλο που γινεται,αρα ειναι σωστο.



Αλλά όλοι έχουμε ένα κοινό.Δεν ξέρουμε την αλήθεια.Πιστεύουμε πως κάτι είναι αλήθεια,αλλά δεν ξέρουμε αν είναι η πραγματική αλήθεια.
Επομένως δεν μπορείς να αποδοκιμάσεις κάτι ή το αντίθετο,λεγοντας πως το δικό σου είναι σωστό ή λάθος.

Εχει απαντηθει.
Τώρα σχετικά με αυτό που είπα για τον θάνατο.
Ναι.Είναι η πιο αξιοπρεπής πράξη που μπορεί να προκαλέσει ένας ανθρωπος στον εαυτό του.Μιλάω για την αυτοκτονία.Και όχι φυσικά για αυτοκτονία που προερχεται από ψυχικές διαταραχές.
Για την αυτοκτονία που προέρχεται από το γεγονός πως ένας άνθρωπος συνειδητοποίησε πραγματικά,πως δεν ξέρει τίποτα.
Αλλά αυτό που λέω ισχύει στην περίπτωση πχ όταν κάποιος πιστεύει πως μετά τον θάνατο,γίνεται ένα με την αλήθεια ή σε παρόμοιες περιπτώσεις.

Ξερεις,συνηθως σκοτωνουν η αυτοκτονει καποιος,οταν γνωριζει κατι και δεν θελει να το μαθει καποιος αλλος,η δεν θελουν αλλοι να το πει αυτο που γνωριζει σε καποιους αλλους
Το να αυτοκτονησεις επειδη νομιζεις οτι δεν ξερεις τιποτα,αρμοζει σε ψυχικη ασθενεια,και συγχυση αντιληψης και ιδεων.


Από την άλλη όμως,μήπως η πιστη διαμορφώνει την αλήθεια;Αν πιστέψεις αυτό,τότε όλα τα παραπάνω που έγραψα δεν ισχύουν για σένα.

Μου εβγαλες την πιστη που λεμε...


Και από όσα μπορώ να αντιληφθώ,δεν ισχύουν ούτε και για μένα.Την αλήθεια,την διαμορφώνω με την πίστη μου.
Και για αυτό είμαι εναντια στα λεγόμενα της Χ.Α..Οχι επειδή ξέρω την αλήθεια.Είναι απλά δική μου ''άποψη'' και θα την υπερασπιστώ.
Εγώ πιστεύω αυτό,ο άλλος πιστεύει το άλλο.Εγώ θα προσπαθήσω να του επιβάλω τα πιστεύω μου γιατί νιώθω πως κινδυνεύουν.
Αυτό είναι το παιχνίδι.Είναι εγωιστική ορμή αυτό.Είναι ορμή αυτοσυντήρησης.Είναι ενας τρόπος προστασίας.Είναι ένας πόλεμος ιδεών.

Την αληθεια την διαμορφωνεις με την αντιληψη,την παρατηρηση και την επιβεβαιωση.Οσο και να πιστεψεις οτι υπαρχουν ελοχιμ,αμα δεν το αποδειξεις δεν θα ισχυει.
ΓΙαυτο και η θρησκεια δεν εχει καμια σχεση με επιστημη η λογικη.Ακολουθει τα βεβιασμενη βηματα της πιστης,και οχι τα βηματα της εξαγωγης επιστημονικου συμπερασματος,αρα διαχωρισμος σωστου και λαθους.
Εγω ειμαι κατα της χρυσης αυγης,επειδη ξερω οτι αυτα που λεει δεν ισχυουν.Δεν γινεται να ειμαστε κατα καποιου,χωρις να μπορουμε να αιτιολογησουμε τηνθεση μας,με επιχειρηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Σε πολλές κοινωνίες υπό συνθήκες η αυτοκτονία δεν ήταν ατιμητική και ντροπή, αλλά θεωρούνταν πράξη γενναιότητας/ διαμαρτυρίας

Ψάξε το seppuku
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Αρχιζεις λαθος.

Τι σημαινει ''αληθεια της ζωης''?Αυτο εμενα με παραπεμπει σε ενα ψευτοιδεαλιστικο μονοπατι.

Η αληθεια,δεν ειναι κατι απροσδιοριστο,ειναι η πραγματικοτητα μιας καταστασης.Αυτη την πραγματικοτητα,ο ανθρωπος την εξαγει με τα νοητικα του συστηματα και με τα συμπερασματα που εκμαιευει απο τις σχεσεις των πραγματων και τις αλληλοεπιδρασεις που υπαρχουν μεταξυ τους.

Παραπεμπω και ενα ποστ μου,που ειχα κανει σε παρομοιο θεμα,για τον υποκειμενισμο της αληθειας.


Την αληθεια δεν την ξερουμε οταν γεννηθουμε,αργοτερα,μεσω της παρατηρησης και του συμπερασματος,την αποκτουμε.

Πχ ειναι,ειναι αληθεια οτι 1+1=2 Αρα ειναι σωστο
Αλλα ειναι λαθος οτι 1+1=3
Αυτο επαφιεται στην εννοια της Λογικης.

Ο Μαρξισμος πχ ειναι σωστος,επειδη ερμηνευει καθε ταξικη διαφορα που υπαρχει στην κοινωνια,μεσω των παραγωγικων σχεσεων που εχουν αναπτυχθει.
Ο Ναζισμος ειναι λαθος,επειδη τις διαφορες τις εθετε σε φυλετικες διαφορες,κατι που γνωριζουμε οτι δεν ισχυει σημερα,αρα ειναι λαθος,διοτι πολυ απλα δεν ερμηνευει το προβλημα η την κατασταση.
Η εννοια της αλήθειας είναι μεγάλο θέμα.
Αυτό που λες είναι μια άποψη από τις χιλιάδες που έχουν ειπωθεί ανά τους αιώνες.
Στην ουσία μου μιλάς για ''συμβάσεις'',ενώ εγώ σου μιλάω για την ''αλήθεια''.

Θα χρησιμοποιήσω το δικό σου παράδειγμα.Πες πως έχουμε 500 ατομα σε ένα χωριό που έχουν αχρωματοψία.
Αυτά βλέπουν το βαζο ασπρόμαυρο.Και εφόσον και οι 500 στο χωριο το βλέπουν έτσι,για αυτούς είναι ''αλήθεια''.
Αν όμως έρθουν αλλα 500 άτομα στο χωριό,τα οποία δεν έχουν αχρωματοψία,και βλέπουν το βάζο πολύχρωμο,τι θα πεις;Ποια είναι η αλήθεια;Κανονικά θα έλεγες πως αυτό που αντιλαμβάνεται η πλειοψήφία είναι η αλήθεια.Αλλά εδώ δεν υπάρχει πλειοψηφία.Επομένως αντιλαμβάνεσε στην συγκεκριμένη περιπτωση πως δεν υπάρχει αλήθεια,αλλά σύμβαση.

Από εδώ φαίνεται πως είτε δεν υπάρχει μία αλήθεια αλλά πολλές,είτε πως η αλήθεια είναι μια,και σαν άνθρωποι δεν την βλέπουμε ή βλέπουμε ένα μέρος της.

Δεν μπορείς να υποστηρίξεις λογικά τίποτε από τα παραπάνω.Το μόνο που μπορείς να κάνεις,είναι να πιστεύεις πως ισχύει ένα από τα δυο.

Και εσύ αυτό κάνεις.Πιστεύεις.Οπως όλοι μας.


Αυτα ειναι βασικες αρχες της Βιολογιας,αμα ανοιξεις ενα βιβλιο θα δεις ποιος το ειπε.
Η Βιολογία είναι επιστήμη.Εχει ως βασικό κορμό την λογική.
Η λογική είναι αποτέλεσμα επεξεργασίας των ερεθισμάτων που λαμβάνεις από τις 5 διόδους που έχεις για να επικοινωνείς με τον φαινομενικά έξω κόσμο.
Εξηγεί λοιπόν το γιατί οι μισοί βλέπουν το βάζο ασπρόμαυρο και οι άλλοι μισοί το βλέπουν πολύχρωμο.
Δεν εξηγεί πως είναι το βάζο!
Αλλά για εσένα που πιστεύεις πως δεν υπάρχει μια αλήθεια τότε δεν υπάρχει θέμα.
Σου υπενθυμίζω πως εσύ το πιστευεις αυτό.Δεν μπορείς να το αποδείξεις.Αν μπορούσες θα το καταλάβαινα και εγώ και όλος ο κόσμος.
Δεν έχεις γνώση,αλλά πίστη.



Στην απλη πιστη,εγκειται μονο η Θρησκεια,που δεν εχει σχεση με την επιστημη.Η επιστημη,ακολουθει καποια βηματα για την εξαγωγη συμπερασματος,οπως πχ η παρατηρηση.
Δεν πιστευουμε απλως,παρατηρουμε,βλεπουμε οτι κατι,εξηγει κατι αλλο που γινεται,αρα ειναι σωστο.

Πίστη είναι οτιδήποτε δεν μπορεί να εξηγηθεί λογικά.Αν μπορεί,τότε είναι γνώση.
Το γιατί βάζεις την θρησκεία δεν το αντιλαμβλανομαι.
Για παράδειγμα.
Αγόρασες ένα εισιτήριο για Μελβούρνη στις 5 Σεπτεμβρίου.
Τωρα έχουμε 18 Αυγούστου.Ποιος σου είπε ότι θα μπορεσεις να πας;Θα είσαι ζωντανός για παράδειγμα;
Μπορείς να εξηγήσεις λογικά το γιατί θα είσαι ζωντανός,ή οτιδήποτε άλλο;Οχι.Οχι.Οχι.
Εφόσον έκλεισες το εισιτήριο,ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ πως θα είσαι ζωντανός τότε,για να πάρεις το αεροπλάνο.





Εχει απαντηθει.
Δεν έχει απαντηθεί.Εχουν δοθεί άπειρες προτάσεις για απάντηση τις οποίες δεν μπορούμε να υποστηρίξουμε λογικά.Επομένως δεν πιστευουν όλοι το ίδιο.Εσύ πιστεύεις αυτό και ο άλλος κατι άλλο.


Ξερεις,συνηθως σκοτωνουν η αυτοκτονει καποιος,οταν γνωριζει κατι και δεν θελει να το μαθει καποιος αλλος,η δεν θελουν αλλοι να το πει αυτο που γνωριζει σε καποιους αλλους
Το να αυτοκτονησεις επειδη νομιζεις οτι δεν ξερεις τιποτα,αρμοζει σε ψυχικη ασθενεια,και συγχυση αντιληψης και ιδεων.
Οχι δεν ξέρω.Αυθαίρετο συμπέρασμα έβγαλες.



Την αληθεια την διαμορφωνεις με την αντιληψη,την παρατηρηση και την επιβεβαιωση.Οσο και να πιστεψεις οτι υπαρχουν ελοχιμ,αμα δεν το αποδειξεις δεν θα ισχυει.
ΓΙαυτο και η θρησκεια δεν εχει καμια σχεση με επιστημη η λογικη.Ακολουθει τα βεβιασμενη βηματα της πιστης,και οχι τα βηματα της εξαγωγης επιστημονικου συμπερασματος,αρα διαχωρισμος σωστου και λαθους.
Εγω ειμαι κατα της χρυσης αυγης,επειδη ξερω οτι αυτα που λεει δεν ισχυουν.Δεν γινεται να ειμαστε κατα καποιου,χωρις να μπορουμε να αιτιολογησουμε τηνθεση μας,με επιχειρηματα.

Και ξανά.Εγώ πιστεύω αυτό,εσύ πιστεύεις κάτι άλλο.Δεν μπορείς να καταρρίψεις αυτά που πιστευω με την λογική,όπως και εγώ τα δικά σου.

Μπερδεύεις πολλά πράγματα.Ποιος είπε πως οι επιστήμες καθορίζουν το μοναδικό σωστό και λάθος;
Φασκεις και αντιφάσκεις.Σωστό και λάθος οι επιστήμες δεν καθορίζουν.Αυτές εξηγούν το τι συμβαίνει.Μόνο αυτό.

Το σωστό και λάθος είναι πίστη.Δεν μπορείς να αποδείξεις την ορθότητα του δικού σου σωστού και λάθους έναντι κάποιου άλλου ατόμου.

Στην ουσία δεν καταρρίπτεις κάτι από τα λεγόμενά μου,αλλά λες απλά το τι πιστεύεις εσύ.

Αν θες το συνεχίζουμε με προσωπικά μηνύματα. :)


Εχουμε ξεφύγει του θέματος.

Συμπέρασμα:

Διαφωνώ με την ιδεολογία της Χ.Α. όχι επειδή ξέρω ότι είναι λάθος,αλλά επειδή πιστεύω πως είναι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Η εννοια της αλήθειας είναι μεγάλο θέμα.
Αυτό που λες είναι μια άποψη από τις χιλιάδες που έχουν ειπωθεί ανά τους αιώνες.
Στην ουσία μου μιλάς για ''συμβάσεις'',ενώ εγώ σου μιλάω για την ''αλήθεια''.

Θα χρησιμοποιήσω το δικό σου παράδειγμα.Πες πως έχουμε 500 ατομα σε ένα χωριό που έχουν αχρωματοψία.
Αυτά βλέπουν το βαζο ασπρόμαυρο.Και εφόσον και οι 500 στο χωριο το βλέπουν έτσι,για αυτούς είναι ''αλήθεια''.
Αν όμως έρθουν αλλα 500 άτομα στο χωριό,τα οποία δεν έχουν αχρωματοψία,και βλέπουν το βάζο πολύχρωμο,τι θα πεις;Ποια είναι η αλήθεια;Κανονικά θα έλεγες πως αυτό που αντιλαμβάνεται η πλειοψήφία είναι η αλήθεια.Αλλά εδώ δεν υπάρχει πλειοψηφία.Επομένως αντιλαμβάνεσε στην συγκεκριμένη περιπτωση πως δεν υπάρχει αλήθεια,αλλά σύμβαση.

Από εδώ φαίνεται πως είτε δεν υπάρχει μία αλήθεια αλλά πολλές,είτε πως η αλήθεια είναι μια,και σαν άνθρωποι δεν την βλέπουμε ή βλέπουμε ένα μέρος της.

Δεν μπορείς να υποστηρίξεις λογικά τίποτε από τα παραπάνω.Το μόνο που μπορείς να κάνεις,είναι να πιστεύεις πως ισχύει ένα από τα δυο.

Και εσύ αυτό κάνεις.Πιστεύεις.Οπως όλοι μας.

Υπαρχει μια αληθεια,το χρωμα του βαζου ειναι 1 και δεν αλλαζει.

Η αχρωματοψια ειναι προβλημα,και μας εμποδιζει στην σωστη αντιληψη των πραγματων,ως αποτελεσμα να αντιλαμβανομαστε τα πραγματα λαθος.Γιαυτο και ιατρικα η αχρωματοψια ειναι προβλημα,και διορθωνεται.

Ειναι σαν να μου συγκρινεις ενα ατομο με σχιζοφρενεια,και ενα ατομο με υγιη αντιληψη,και να με ρωτας ποιος βλεπει την ''αληθεια'',δηλαδη τα αντικειμενικα γεγονοτα.Φυσικα και το ατομο με σχιζοφρενεια,βλεπει παραισθησεις,και αυτο δεν ειναι η πραγματικοτητα.
Εγω δεν κανω αυτο,μην το επαναλαμβανεις,μπορεις να βαζεις τον εαυτο σου μεσα αλλα οχι εμενα.Εγω δεν πιστευω,παρατηρω και λεω τι ειναι αληθεια και τι λαθος.Απο εκει και περα,αμα θες να λικνιζεσαι σε εναν κοσμο με εννοιολογικες παρακαμψεις μεταξυ αληθειας-λαθους και μη προσβασης της αληθειας προβλημα σου.

Η Βιολογία είναι επιστήμη.Εχει ως βασικό κορμό την λογική.
Η λογική είναι αποτέλεσμα επεξεργασίας των ερεθισμάτων που λαμβάνεις από τις 5 διόδους που έχεις για να επικοινωνείς με τον φαινομενικά έξω κόσμο.
Εξηγεί λοιπόν το γιατί οι μισοί βλέπουν το βάζο ασπρόμαυρο και οι άλλοι μισοί το βλέπουν πολύχρωμο.
Δεν εξηγεί πως είναι το βάζο!
Αλλά για εσένα που πιστεύεις πως δεν υπάρχει μια αλήθεια τότε δεν υπάρχει θέμα.
Σου υπενθυμίζω πως εσύ το πιστευεις αυτό.Δεν μπορείς να το αποδείξεις.Αν μπορούσες θα το καταλάβαινα και εγώ και όλος ο κόσμος.
Δεν έχεις γνώση,αλλά πίστη.

Αυτο που λες ειναι αισθησιοκρατια,δηλαδη η αντιληψη τω φαινομενων μεσω και μονο των αισθησεων μας.Κατι τετοιο εχει αποδειχθει λαθος.
.Οι αισθησεις του ανθρωπου,πολλες φορες ξεγελανε και δεν αποδιδουν την αληθεια.
Πχ αμα δεις ενα ουρανιο σωμα απο το μπαλκονι σου,οπως την σεληνη,θα δεις οτι ειναι πολυ μικρη.Παλια,που δεν ειχαν αλλα μεσα για να την παρατηρησουν,παρα μονο το γυμνο ματι,μπορει να νομιζαν οτι οντως ηταν τοσο μικρη.
Με την ανακαλυψη του τηλεσκοπιου ομως,κατι τεχνητο δηλαδη,φανερωθηκε το πραγματικο της μεγεθος.

Αρα,οταν δεν μπορουμε να αγγιξουμε την αληθεια με τις αισθησεις μας και μονο,την αγγιζουμε με την επιστημη και την τεχνολογια.
Εχω γνωση,διοτι την αποκτησα μεσω της τεχνολογιας.Πιστη δεν εχω,δεν πιστευω και στον θεο ο ατιμος :P

Πίστη είναι οτιδήποτε δεν μπορεί να εξηγηθεί λογικά.Αν μπορεί,τότε είναι γνώση.
Το γιατί βάζεις την θρησκεία δεν το αντιλαμβλανομαι.
Για παράδειγμα.
Αγόρασες ένα εισιτήριο για Μελβούρνη στις 5 Σεπτεμβρίου.
Τωρα έχουμε 18 Αυγούστου.Ποιος σου είπε ότι θα μπορεσεις να πας;Θα είσαι ζωντανός για παράδειγμα;
Μπορείς να εξηγήσεις λογικά το γιατί θα είσαι ζωντανός,ή οτιδήποτε άλλο;Οχι.Οχι.Οχι.
Εφόσον έκλεισες το εισιτήριο,ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ πως θα είσαι ζωντανός τότε,για να πάρεις το αεροπλάνο.

Μπορω να εξηγησω λογικα γιατι θα ειμαι ζωντανος,αλλα επειδη δεν εχω αυτο τον σκοπο και θα ειναι οφφ,δεν θα το επιχειρησω.Γενικα αυτο που ειπες δεν εχει καμια σχεση με την γενικη πιστη σε κατι.Αλιμονο αμα πιστευαμε ετσι αοριστα,χωρις υποδειξεις.


Δεν έχει απαντηθεί.Εχουν δοθεί άπειρες προτάσεις για απάντηση τις οποίες δεν μπορούμε να υποστηρίξουμε λογικά.Επομένως δεν πιστευουν όλοι το ίδιο.Εσύ πιστεύεις αυτό και ο άλλος κατι άλλο.

Το οτι δεν πιστευουμε το ιδιο,δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει σωστο και λαθος.


Οχι δεν ξέρω.Αυθαίρετο συμπέρασμα έβγαλες.

Μπορεις να μαθεις :)


Και ξανά.Εγώ πιστεύω αυτό,εσύ πιστεύεις κάτι άλλο.Δεν μπορείς να καταρρίψεις αυτά που πιστευω με την λογική,όπως και εγώ τα δικά σου.

Μπερδεύεις πολλά πράγματα.Ποιος είπε πως οι επιστήμες καθορίζουν το μοναδικό σωστό και λάθος;
Φασκεις και αντιφάσκεις.Σωστό και λάθος οι επιστήμες δεν καθορίζουν.Αυτές εξηγούν το τι συμβαίνει.Μόνο αυτό.

Το σωστό και λάθος είναι πίστη.Δεν μπορείς να αποδείξεις την ορθότητα του δικού σου σωστού και λάθους έναντι κάποιου άλλου ατόμου.

Στην ουσία δεν καταρρίπτεις κάτι από τα λεγόμενά μου,αλλά λες απλά το τι πιστεύεις εσύ.

Πλακα μας κανεις ρε φιλε?Δηλαδη αμα εσυ πιστευεις οτι 1+1=3 δεν μπορω να το καταριψω αυτο με την λογικη?
Μπορω και παραμπορω.
Μπορω,διοτι η λογικη ειναι μια κανονιστικη επιστημη,δεν λεει πως σκεφτομαστε,αλλα πως πρεπει να σκεφτομαστε.
Η λογικη λεει πως 1+1=2,αρα μπορω να καταριψω με την λογικη το 1+1=3

Επισης,σου εφερα ενα παραδειγμα εξηγησης.Οταν κατι,εξηγει μια κατασταση,ειναι σωστο.

Γιατρος 1-->Εχει ογκο στον εγκεφαλο
Γιατρος 2-->Ειναι εγκυος και ζαλιζεται απλως.

Αμα αυτα που λενε,εξηγουν την ζαλη της,τοτε ειναι σωστα.Οποιος λοιπον γιατρος εξηγησει γιατι ζαλιζεται,αυτος θα ειναι ο σωστος.


Αρα,υπαρχει σωστο και λαθος.Υπαρχει μια αντικειμενικη κατασταση.Τωρα εσυ αμα θες να μπλεκεις με αμπελοφιλοσοφισμους και θεωρητικουρες,προβλημα σου.

Συμπέρασμα:

Διαφωνώ με την ιδεολογία της Χ.Α. όχι επειδή ξέρω ότι είναι λάθος,αλλά επειδή πιστεύω πως είναι λάθος.

Διαφωνω με την ιδεολογια του Φασισμου,διοτι δεν υπαρχουν Φυλες,και οι ταξικες διαφορες δεν επαφιονται στις Φυλεκτικες διαφορες αλλα στις παραγωγικες που εχουν αναπτυχθει.
Αρα,διαφωνω με την Χρυση αυγη επειδη αυτη ειναι λαθος,διοτι δεν εξηγει την κατασταση.Τοσο δυσκολο?


Εσυ πιστευε,εγω Γνωριζω,δεν πιστευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Στείρωση στη Χ.Α. που θα μας καταστρέψει ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
ενα μονο εχω να πω


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniakos

Νεοφερμένος

Ο gianniakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
ΑΠΛΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΕΤΕ!!!


Απολυτα σωστο!!!
Οσοι δεν εχουν αυτες τις αποψεις απλα ας μην τους ψηφιζουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Ρε παιδιά γιατί σας εκπλήττει αυτό το κείμενο. Οι απόψεις της Χρυσής Αυγής είναι γνωστές εδώ και καιρό. Παρ'όλα αυτά μπήκε στη βουλή με καλό ποσοστό που σημαίνει ότι αρκετοί Έλληνες ενστερνίζονται αυτές τις απόψεις. Απ'ότι φένεται σε αυτή τη χώρα πάμε σαν το κάβουρα ένα βήμα μπρος δύο βήματα πίσω

Λίγο off

Well,δεν θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά,για το αν όλοι οι ψηφοφόροι του εν λόγω κόμματος συμφωνούν με όλες τις δηλώσεις του.
Το ποσοστό που πήρε,μεγάλωσε ξαφνικά και αυτό διότι αρκετοί την ψήφισαν λόγω αντίδρασης.Βαρέθηκαν τα κεντρο-αριστεροδεξια κόμματα που μας έφεραν σε αυτό το χάλι και ίσως σκέφτηκαν κάτι πιο άμεσο. Λάθος μεν,αλλά το έχει παρατηρηθεί η λογική αυτή. Εδώ σε συζήτηση με συμμαθητή ΧΑιτη,το μόνο του επιχείρημα ήταν η δολοφονία σκυλιών από τους μετανάστες στην Πάτρα :fool: [που έπαιζε πολύ το θέμα εκείνο τον καιρό] Άλλο ένα περιστατικό,που το άτομο θεωρούσε τη ΧΑ αριστερό κόμμα. :hehe:
Σαφώς δεν αποκλείω και τους φανατισμένους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Άλλο ένα περιστατικό,που το άτομο θεωρούσε τη ΧΑ αριστερό κόμμα. :hehe:
Σαφώς δεν αποκλείω και τους φανατισμένους.

Actually αυτό ισχύει,αν το πάμε by the book ο εθνικοσοσιαλισμός είναι ρεύμα της αριστεράς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Υπαρχει μια αληθεια,το χρωμα του βαζου ειναι 1 και δεν αλλαζει.

Η αχρωματοψια ειναι προβλημα,και μας εμποδιζει στην σωστη αντιληψη των πραγματων,ως αποτελεσμα να αντιλαμβανομαστε τα πραγματα λαθος.Γιαυτο και ιατρικα η αχρωματοψια ειναι προβλημα,και διορθωνεται.

Ειναι σαν να μου συγκρινεις ενα ατομο με σχιζοφρενεια,και ενα ατομο με υγιη αντιληψη,και να με ρωτας ποιος βλεπει την ''αληθεια'',δηλαδη τα αντικειμενικα γεγονοτα.Φυσικα και το ατομο με σχιζοφρενεια,βλεπει παραισθησεις,και αυτο δεν ειναι η πραγματικοτητα.
Εγω δεν κανω αυτο,μην το επαναλαμβανεις,μπορεις να βαζεις τον εαυτο σου μεσα αλλα οχι εμενα.Εγω δεν πιστευω,παρατηρω και λεω τι ειναι αληθεια και τι λαθος.Απο εκει και περα,αμα θες να λικνιζεσαι σε εναν κοσμο με εννοιολογικες παρακαμψεις μεταξυ αληθειας-λαθους και μη προσβασης της αληθειας προβλημα σου.



Αυτο που λες ειναι αισθησιοκρατια,δηλαδη η αντιληψη τω φαινομενων μεσω και μονο των αισθησεων μας.Κατι τετοιο εχει αποδειχθει λαθος.
.Οι αισθησεις του ανθρωπου,πολλες φορες ξεγελανε και δεν αποδιδουν την αληθεια.
Πχ αμα δεις ενα ουρανιο σωμα απο το μπαλκονι σου,οπως την σεληνη,θα δεις οτι ειναι πολυ μικρη.Παλια,που δεν ειχαν αλλα μεσα για να την παρατηρησουν,παρα μονο το γυμνο ματι,μπορει να νομιζαν οτι οντως ηταν τοσο μικρη.
Με την ανακαλυψη του τηλεσκοπιου ομως,κατι τεχνητο δηλαδη,φανερωθηκε το πραγματικο της μεγεθος.

Αρα,οταν δεν μπορουμε να αγγιξουμε την αληθεια με τις αισθησεις μας και μονο,την αγγιζουμε με την επιστημη και την τεχνολογια.
Εχω γνωση,διοτι την αποκτησα μεσω της τεχνολογιας.Πιστη δεν εχω,δεν πιστευω και στον θεο ο ατιμος :P



Μπορω να εξηγησω λογικα γιατι θα ειμαι ζωντανος,αλλα επειδη δεν εχω αυτο τον σκοπο και θα ειναι οφφ,δεν θα το επιχειρησω.Γενικα αυτο που ειπες δεν εχει καμια σχεση με την γενικη πιστη σε κατι.Αλιμονο αμα πιστευαμε ετσι αοριστα,χωρις υποδειξεις.




Το οτι δεν πιστευουμε το ιδιο,δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει σωστο και λαθος.




Μπορεις να μαθεις :)




Πλακα μας κανεις ρε φιλε?Δηλαδη αμα εσυ πιστευεις οτι 1+1=3 δεν μπορω να το καταριψω αυτο με την λογικη?
Μπορω και παραμπορω.
Μπορω,διοτι η λογικη ειναι μια κανονιστικη επιστημη,δεν λεει πως σκεφτομαστε,αλλα πως πρεπει να σκεφτομαστε.
Η λογικη λεει πως 1+1=2,αρα μπορω να καταριψω με την λογικη το 1+1=3

Επισης,σου εφερα ενα παραδειγμα εξηγησης.Οταν κατι,εξηγει μια κατασταση,ειναι σωστο.

Γιατρος 1-->Εχει ογκο στον εγκεφαλο
Γιατρος 2-->Ειναι εγκυος και ζαλιζεται απλως.

Αμα αυτα που λενε,εξηγουν την ζαλη της,τοτε ειναι σωστα.Οποιος λοιπον γιατρος εξηγησει γιατι ζαλιζεται,αυτος θα ειναι ο σωστος.


Αρα,υπαρχει σωστο και λαθος.Υπαρχει μια αντικειμενικη κατασταση.Τωρα εσυ αμα θες να μπλεκεις με αμπελοφιλοσοφισμους και θεωρητικουρες,προβλημα σου.



Διαφωνω με την ιδεολογια του Φασισμου,διοτι δεν υπαρχουν Φυλες,και οι ταξικες διαφορες δεν επαφιονται στις Φυλεκτικες διαφορες αλλα στις παραγωγικες που εχουν αναπτυχθει.
Αρα,διαφωνω με την Χρυση αυγη επειδη αυτη ειναι λαθος,διοτι δεν εξηγει την κατασταση.Τοσο δυσκολο?


Εσυ πιστευε,εγω Γνωριζω,δεν πιστευω.
Ωραία.

Παράδειγμα 1


''Υπαρχει μια αληθεια,το χρωμα του βαζου ειναι 1 και δεν αλλαζει.''

Και ποιο είναι το χρώμα;Αυτό που βλέπουμε οι ''φυσιολογικοί'';Επειδή είμαστε πιο πολλοί σε αριθμό;
Αρα η πλειοψηφία ορίζει την Αλήθεια;
Μα πριν δεν είπες πως οι αλήθειες είναι πολλές και βλέπει ο καθένας την δική του;

Παράδειγμα 2


''Αυτο που λες ειναι αισθησιοκρατια,δηλαδη η αντιληψη τω φαινομενων μεσω και μονο των αισθησεων μας.Κατι τετοιο εχει αποδειχθει λαθος.
.Οι αισθησεις του ανθρωπου,πολλες φορες ξεγελανε και δεν αποδιδουν την αληθεια.
Πχ αμα δεις ενα ουρανιο σωμα απο το μπαλκονι σου,οπως την σεληνη,θα δεις οτι ειναι πολυ μικρη.Παλια,που δεν ειχαν αλλα μεσα για να την παρατηρησουν,παρα μονο το γυμνο ματι,μπορει να νομιζαν οτι οντως ηταν τοσο μικρη.
Με την ανακαλυψη του τηλεσκοπιου ομως,κατι τεχνητο δηλαδη,φανερωθηκε το πραγματικο της μεγεθος.

Αρα,οταν δεν μπορουμε να αγγιξουμε την αληθεια με τις αισθησεις μας και μονο,την αγγιζουμε με την επιστημη και την τεχνολογια.
''

Εσύ με τι κοιτάς στο τηλεσκόπιο;Βρήκες κάποιον άλλον τρόπο να εισάγεις ερεθίσματα στον εγκέφαλό σου;Εχεις βρει μήπως καμία εκτη αίσθηση;
Η όραση είναι μια από τις 5 αισθήσεις ξέρω εγώ.

Παράδειγμα 3


''Εχω γνωση,διοτι την αποκτησα μεσω της τεχνολογιας.Πιστη δεν εχω,δεν πιστευω και στον θεο ο ατιμος''

Ναι σωστά.Το βάζο δεν θα ήξερες ότι είναι βάζο,χωρίς την τεχνολογία.
Συγχεεις την θρησκεία με την πίστη.

Παράδειγμα 4

''Μπορω να εξηγησω λογικα γιατι θα ειμαι ζωντανος,αλλα επειδη δεν εχω αυτο τον σκοπο και θα ειναι οφφ,δεν θα το επιχειρησω.Γενικα αυτο που ειπες δεν εχει καμια σχεση με την γενικη πιστη σε κατι.Αλιμονο αμα πιστευαμε ετσι αοριστα,χωρις υποδειξεις.''

Είμαι πολύ περίεργος να διαβάσω το πως θα μου αποδείξεις σύμφωνα με τους κανόνες της λογικής το γεγονός πως θα είσαι ζωντανός σε 3 εβδομάδες.
Αυτό με την πίστη πρεπει να το ξεκαθαρίσεις.Δεν μιλάω για θρησκεία,αλλά για πίστη.

Παράδειγμα 5

''Εσυ πιστευε,εγω Γνωριζω,δεν πιστευω.''

Δεν πειράζει.Το είχα περάσει και εγώ το στάδιο της άρνησης πριν 2 χρόνια.Δεν είναι κακό να αποδεχθείς ότι δεν γνωρίζεις τα πάντα.Πίστεψέ με.Είναι λυτρωτικό.
Μετά από αυτό το στάδιο ξεκινάει το αληθινό ταξίδι.

κτλ κτλ

Φιλικά πάντα εννοείται.
Δεν το λέω από κακία.Πίστεψέ με.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Δεν είναι αλήθεια ότι έχουμε νύχτα και ημέρα. Πιστεύουμε ότι έχουμε νύχτα και ημέρα.
Δεν είναι αλήθεια ότι η Γη περιστρέφεται γύρω απο τον Ήλιο. Το πιστεύουμε.
Makes sense.

Ας πάρουμε ένα άλλο παράδειγμα. Θα πάρω το παράδειγμα του Prison Break μιας και το έχω φρέσκο.
Γίνεται ένας φόνος και ένας άνθρωπος κατηγορήται για αυτόν, γιατί υπάρχει ένα βίντεο που το αποδικνύει ότι το έκανε. Το βίντεο όμως είναι πιραγμένο και ο μόνος που το γνωρίζει είναι ο ίδιος. Δεν είναι αλήθεια ότι αυτός ο άνθρωπος είναι αθώος και δεν έιναι λάθος όλοι αυτοί που πιστεύουν στα λάθος κατασκευασμένα στοιχεία. Η αλήθεια είναι αλήθεια, ανεξαρτήτως τι πιστεύει το ευρύ κοινωνικό σύνολο. Το ίδιο μπορεί να υποθεί και για το παράδειγμα του βάζου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Παράδειγμα 1

''Υπαρχει μια αληθεια,το χρωμα του βαζου ειναι 1 και δεν αλλαζει.''

Και ποιο είναι το χρώμα;Αυτό που βλέπουμε οι ''φυσιολογικοί'';Επειδή είμαστε πιο πολλοί σε αριθμό;
Αρα η πλειοψηφία ορίζει την Αλήθεια;
Μα πριν δεν είπες πως οι αλήθειες είναι πολλές και βλέπει ο καθένας την δική του;

Αυτη η συζητηση θα παρει εκταση θετικων επιστημων,και δεν θελω να κατεβαζω σεντονια,ηδη κουραστικα.


Παράδειγμα 2

''Αυτο που λες ειναι αισθησιοκρατια,δηλαδη η αντιληψη τω φαινομενων μεσω και μονο των αισθησεων μας.Κατι τετοιο εχει αποδειχθει λαθος.
.Οι αισθησεις του ανθρωπου,πολλες φορες ξεγελανε και δεν αποδιδουν την αληθεια.
Πχ αμα δεις ενα ουρανιο σωμα απο το μπαλκονι σου,οπως την σεληνη,θα δεις οτι ειναι πολυ μικρη.Παλια,που δεν ειχαν αλλα μεσα για να την παρατηρησουν,παρα μονο το γυμνο ματι,μπορει να νομιζαν οτι οντως ηταν τοσο μικρη.
Με την ανακαλυψη του τηλεσκοπιου ομως,κατι τεχνητο δηλαδη,φανερωθηκε το πραγματικο της μεγεθος.

Αρα,οταν δεν μπορουμε να αγγιξουμε την αληθεια με τις αισθησεις μας και μονο,την αγγιζουμε με την επιστημη και την τεχνολογια.
Εσύ με τι κοιτάς στο τηλεσκόπιο;Βρήκες κάποιον άλλον τρόπο να εισάγεις ερεθίσματα στον εγκέφαλό σου;Εχεις βρει μήπως καμία εκτη αίσθηση;
Η όραση είναι μια από τις 5 αισθήσεις ξέρω εγώ.''

βλεπεις,εχω τονισει το μονο.Το τηλεσκοπιο δεν αναιρει το ματι.
Το τηλεσκοπιο εχει συμπληρωματικο σκοπο.


Παράδειγμα 3

''Εχω γνωση,διοτι την αποκτησα μεσω της τεχνολογιας.Πιστη δεν εχω,δεν πιστευω και στον θεο ο ατιμος''

Ναι σωστά.Το βάζο δεν θα ήξερες ότι είναι βάζο,χωρίς την τεχνολογία.
Συγχεεις την θρησκεία με την πίστη.

Η τεχνολογια μας βοηθαει στην αποκτηση γνωσεων.Αμα δεν σαρεσει το βαζο παρε το παραδειγμα του πλανητη Αρη.


Το 4ο ειναι οφφ απο το γενικο θεμα.


Παράδειγμα 5

''Εσυ πιστευε,εγω Γνωριζω,δεν πιστευω.''

Δεν πειράζει.Το είχα περάσει και εγώ το στάδιο της άρνησης πριν 2 χρόνια.Δεν είναι κακό να αποδεχθείς ότι δεν γνωρίζεις τα πάντα.Πίστεψέ με.Είναι λυτρωτικό.
Μετά από αυτό το στάδιο ξεκινάει το αληθινό ταξίδι.
Το ειχες περασει και εσυ?Τι,κλιμακτηριος ειναι και την περναν ηλικιακα?χαχαχαχαχα
Δεν θα το αποδεχθω.Εσυ μπορεις να το αποδεχθεις,και να αποδεχεσαι γενικα οτι θελεις.
Δεν πειραζει επισης,που νομιζεις οτι δεν ξερεις τιποτα.Εκτος και αμα στην πραγματικοτητα δεν ξερεις,εκει παω πασο.

Εν κατακλειδι,επειδη ειναι και καλοκαιρι,δεν θα καθομαι να γραφω σεντονια για το αν γνωριζω η οχι την αληθεια.Εφερα πανω παραδειγματα απο πολιτικη μεχρι ιατρικη,και τα αγνοησες και στις δυο απαντησεις.
Σεντονια ξανα απο χειμωνα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Ναι,δεν με πειράζει να αποδεχτώ πως δεν ξέρω τίποτα.

Και ναι,δεν εξηγείς το 4 γιατί φοβάσαι να παραδεχτείς πως πιστεύεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ναι,δεν με πειράζει να αποδεχτώ πως δεν ξέρω τίποτα.

Και ναι,δεν εξηγείς το 4 γιατί φοβάσαι να παραδεχτείς πως πιστεύεις.

Ρε τι παθαμε καλοκαιριατικα χαχαχαχα.
Δεν πιστευω ρε αγορινα,αμα θες να πιστεψεις οτι πιστευω,πιστεψτε το :P

Μετα απο ενα σημειο επαναληψης του ιδιου πραγματος αρχιζει ενας φαυλος κυκλος μαλακιας ξερεις :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Μα ναι,φυσικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top