Χρεωκοπία Ελλάδας

Θα υπάρξει χρεωκοπία της Ελλάδας μέσα στους επόμενους μήνες;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 47)
  • Ναι, προς τα εκεί οδηγούμαστε

    Ψήφοι: 23 48.9%
  • Όχι, τελικά θα την αποφύγουμε

    Ψήφοι: 12 25.5%
  • Ίσως

    Ψήφοι: 12 25.5%

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Γιατι ολοι αυτοι που ελεγχουν τα γραπτουλια μας και που μας κοιτανε σαν τους μπαμπουλες ενω γραφουμε ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΗΛΟΙ δεν ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Πρώτον, τη θεσούλα αυτή δεν θα μας την χαρίσουν για να παρακαλάμε το κράτος. Αν κοπιάσαμε, είναι δικαίωμα. Δεύτερον, Ελλάδα δεν είναι μόνο οι δημόσιοι υπάλληλοι.

Σαφώς, αλλά έχεις ακόυσει τόσα χρόνια να γίνει κάποια κρατική "υποστήριξη" στην επιχειρηματικότητα; Το κράτος προκειμένου να αποφύγει την ΣΤΑΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ στο δημόσιο βρίσκει "ευρεσιτεχνίες" σωτηρίας του δημοσίου μόνο. Ο στόχος των κυβερνητικών πολιτικών είναι μόνο το δημόσιο. Δημόσιο για την Ελλάδα σημαίνει 3 πράγματα: (α). κλασική εργασιακή επιλογή, (β). φυτώριο εργατοπατέρων και (γ). πηγή ψήφων. Για τον ιδιωτικό τομέα, όσο θυμάμαι τον εαυτό μου δεν έχω ακούσει καμία πολιτική προσέλκυσης επενδυτών. Καμία βιομηχανία κινητής τηλεφωνίας ας πούμε, τουλάχιστον για θέσεις εργασίας νέων πτυχιούχων από τα Πανεπιστήμιά και τα ΤΕΙ μας. Καμία εναλλακτική πρόταση για την καταπολέμηση της ανεργίας. Το μόνο που ενδιαφέρει αυτή την χώρα, είναι να βρεθούν δάνεια για να μην κοπούν οι μισθοί του δημοσίου και οι συντάξεις. Οι δημόσιες υπηρεσίες ας είναι ένα μαύρο χάλι. Μόνο μισθοί να υπάρχουν..Κανονικά θα έπρεπε να φροντίζονται και αυτά αλλά και η αγορά εργασίας, η οποία θα ενδυναμώσει την κοινωνία λόγω οικονομικής κινητικότητας. Βαρέθηκα να μιλάμε για την ανεργία των νέων. Πώς γίνεται η Ολλανδία με 16.000.000 περίπου, να έχει δημόσιο 200.000 υπαλλήλων με την γνωστή βιομηχανική / αγροτική οικονομία της και η χώρα μας με 10.000.000 περίπου να έχει δημόσιο με υπαλλήλους κοντά στο εκατομμύριο και μηδενική βιομηχανική/ αγροτική δραστηριότητα; :hmm:

Μέχρι και η νεανική επιχειρηματικότητα φαντάζει..άπιαστο όνειρο για τους περισσότερους νέους πτυχιούχους. Παντού ακούς να ψάχνουν κάποια μισθωτή θέση στο δημόσιο ακόμη και με 8μηνη σύμβαση αντί να στραφούν στο επιχειρείν. Στο εξωτερικό, το δημόσιο ως επιλογή θέσης εργασίας, είναι η έσχατη για έναν πτυχιούχο, εφόσον έμεινε άνεργος από τις υπόλοιπες "προοπτικές" και φυσικά πολύ δύσκολο να διοριστεί κάποιος λόγω υψηλών απαιτήσεων σε προσόντα. Ακολουθούν: απουσία μονιμότητας, μέτριες αποδοχές και εργασιακός έλεγχος. Τα μισθωτά επαγγέλματα που έχουν καλές αποδοχές, είναι του εκπαιδευτικού και των σωμάτων ασφαλείας.

Πώς γίνεται σ' αυτήν την χώρα κάθε χρόνο πριν από τις πανελλήνιες να συζητάμε και να σκοτωνόμαστε για τις εργασιακές "προοπτικές" διαφόρων επιστημών με τα γνωστά # vs ΗΜΜΥ, οι μαθητές να νομίζουν ότι η χώρα μας διαθέτει την αγορά εργασίας των ΗΠΑ (πριν την οικονομική κρίση) και τελικά τελειώνοντας την δείνα "μουρ" επιστήμη σε κάποιο "μουρ" ΑΕΙ της χώρας μας, να κυνηγάνε μόνο μια ή καμία εργασιακή προοπτική ή να ετεροαπασχολούνται στην καλύτερη των περιπτώσεων; Μα δεν είναι τουλάχιστον γελοίο να συζητάμε για πληθώρα εργασιακών προοπτικών ανά επιστήμη σκεφτόμενοι τις λίστες εργασιακών προοπτικών χωρών τύπου ΗΠΑς, Γερμανίας, Γαλλίας, όταν η χώρα μας είναι μια επαρχία (σε μέγεθος) σε σχέση με το μέγεθος των ΗΠΑ κ.ο.κ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gkm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gkm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Συνειδητοποιείς σε τι φάση είναι η χώρα; Εδώ ο κόσμος καίγεται και βαρκούλες αρμενίζουν. Αν η χώρα μας χρεωκοπήσει αυτό σημαίνει αυτόματα ΣΤΑΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ των μισθών σε όλους τους δημόσιους οργανισμούς και εσύ σκέφτεσαι την θεσούλα σου σε ένα Πανεπιστήμιο.

Σε περίπτωση που χρεωκοπήσουμε και πάψει ο εξωτερικός δανεισμός, μηδενίζοντας το χρέος, η χώρα θα εκδόσει δικά της ομόλογα για καλύψει τις λειτουργικές ανάγκες της (τις οποίες τώρα τις καλύπτει μέσω τακτικών δανείων υψηλού τοκισμού), δηλ., το δημόσιο που έχει και τις συντάξεις. Μόνο που τότε ζήτημα είναι, αν θα υπάρχουν λεφτά για την μισθοδοσία μισού μήνα, αν λάβουμε υπόψιν τον ρυθμό σπατάλης δημοσίων πόρων μέσω του κρατικού προϋπολογισμού (μοναδικά έσοδα) ανά ημέρα εργασίας και την υπολειτουργικότητα των τραπεζών στην χώρα μας αυτή τη σεζόν. Τότε ότι δεν θα φτάνει να χρηματοδοτείται από το κράτος, θα κλείνει τελείως με όλα τα σχετικά περί ανεργίας..κτλ. Για να στο πω πιο απλά, το κράτος θα συντηρεί ότι μπορεί να συντηρήσει.Ότι δεν θα μπορεί, λόγω αδυναμίας εξεύρεσης πόρων θα λουκετοποιείται. Δυστυχώς η ανάπτυξη και η παραγωγικότητα έχουν πέσει κάτω από το μηδέν. Ούτε το Μπαγκλαντές και η Ουγκάντα δεν είναι σε τέτοιο χάλι...Οι αιτίες σ' όλο αυτό είναι περισσότερο πολιτικές και κοινωνικές.

Αυτή την στιγμή η χώρα συντηρεί ένα δημόσιο κοντά στο 1 εκατομμύριο υπαλλήλων ξεχαρβαλωμένο "χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα", με τους συνδικαληστές και τους βολεμένους να προσπαθούν να καθήσουν βαθύτερα στις καρέκλες τους...μέσω των δόσεων από το ΔΝΤ (ας υποθηκευόμαστε περισσότερο, διογκώνοντας το χρέος και το έλλειμμα) για να μην καταρρεύσουμε παντελώς και περιέλθουμε σε φάσεις που καλύτερα να μην γνωρίζουμε (βλ. Ρουμανία επί Τσαουσέσκου). :worry: Και συ σκέφτεσαι μην σου κόψει η αυγοκομμένη σούπα; :confused:
Σαφώς, αλλά έχεις ακόυσει τόσα χρόνια να γίνει κάποια κρατική "υποστήριξη" στην επιχειρηματικότητα; Το κράτος προκειμένου να αποφύγει την ΣΤΑΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ στο δημόσιο βρίσκει "ευρεσιτεχνίες" σωτηρίας του δημοσίου μόνο. Ο στόχος των κυβερνητικών πολιτικών είναι μόνο το δημόσιο. Δημόσιο για την Ελλάδα σημαίνει 3 πράγματα: (α). κλασική εργασιακή επιλογή, (β). φυτώριο εργατοπατέρων και (γ). πηγή ψήφων. Καμία βιομηχανία κινητής τηλεφωνίας ας πούμε, τουλάχιστον για θέσεις εργασίας νέων πτυχιούχων από τα Πανεπιστήμιά και τα ΤΕΙ μας. Καμία εναλλακτική πρόταση για την καταπολέμηση της ανεργίας. Το μόνο που ενδιαφέρει αυτή την χώρα, είναι να βρεθούν δάνεια για να μην κοπούν οι μισθοί του δημοσίου και οι συντάξεις. Οι δημόσιες υπηρεσίες ας είναι ένα μαύρο χάλι. Μόνο μισθοί να υπάρχουν..Κανονικά θα έπρεπε να φροντίζονται και αυτά αλλά και η αγορά εργασίας, η οποία θα ενδυναμώσει την κοινωνία λόγω οικονομικής κινητικότητας. Βαρέθηκα να μιλάμε για την ανεργία των νέων. Πώς γίνεται η Ολλανδία με 16.000.000 περίπου, να έχει δημόσιο 200.000 υπαλλήλων με την γνωστή βιομηχανική / αγροτική οικονομία της και η χώρα μας με 10.000.000 περίπου να έχει δημόσιο με υπαλλήλους κοντά στο εκατομμύριο και μηδενική βιομηχανική/ αγροτική δραστηριότητα; :hmm:

Μέχρι και η νεανική επιχειρηματικότητα φαντάζει..άπιαστο όνειρο για τους περισσότερους νέους πτυχιούχους. Παντού ακούς να ψάχνουν κάποια μισθωτή θέση στο δημόσιο ακόμη και με 8μηνη σύμβαση αντί να στραφούν στο επιχειρείν. Στο εξωτερικό, το δημόσιο ως επιλογή θέσης εργασίας, είναι η έσχατη για έναν πτυχιούχο, εφόσον έμεινε άνεργος από τις υπόλοιπες "προοπτικές" και φυσικά πολύ δύσκολο να διοριστεί κάποιος λόγω υψηλών απαιτήσεων σε προσόντα. Ακολουθούν: απουσία μονιμότητας, μέτριες αποδοχές και εργασιακός έλεγχος. Τα μισθωτά επαγγέλματα που έχουν καλές αποδοχές, είναι του εκπαιδευτικού και των σωμάτων ασφαλείας.

Πώς γίνεται σ' αυτήν την χώρα κάθε χρόνο πριν από τις πανελλήνιες να συζητάμε και να σκοτωνόμαστε για τις εργασιακές "προοπτικές" διαφόρων επιστημών με τα γνωστά # vs ΗΜΜΥ, οι μαθητές να νομίζουν ότι η χώρα μας διαθέτει την αγορά εργασίας των ΗΠΑ (πριν την οικονομική κρίση) και τελικά τελειώνοντας την δείνα "μουρ" επιστήμη σε κάποιο "μουρ" ΑΕΙ της χώρας μας, να κυνηγάνε μόνο μια ή καμία εργασιακή προοπτική ή να ετεροαπασχολούνται στην καλύτερη των περιπτώσεων; Μα δεν είναι τουλάχιστον γελοίο να συζητάμε για πληθώρα εργασιακών προοπτικών ανά επιστήμη σκεφτόμενοι τις λίστες εργασιακών προοπτικών χωρών τύπου ΗΠΑς, Γερμανίας, Γαλλίας, όταν η χώρα μας είναι μια επαρχία (σε μέγεθος) σε σχέση με το μέγεθος των ΗΠΑ κ.ο.κ;
Και εσυ πως ξες τι γινεται και τι θα γινει; Ολοι γινανε ειδημονες και μαντες απο το υψηλα διακεκριμενο πανεπιστημιο <<Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ>>!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Επέτρεψέ μου να γνωρίζω περισσότερα πράγματα από σένα που ζεις στο αποστειρωμένο περιβάλλον του σχολείου-φροντιστηρίου. Δεν είμαι έφηβος. ;)

Υ.Γ.: Δεν επιδιώκω το αλάθητο. Απόψεις εκφράζουμε: σωστές / λάθος. Κάποιοι τυγχάνει να μιλάμε μέσα από την αγορά εργασίας, όπου το "Πανεπιστήμιο" του δρόμου λέει πολλά. Για την ζωή χρήσιμο εκτός από το Πανεπιστήμιο των γραμματικών γνώσεων είναι και το άλλο Πανεπιστήμιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gkm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gkm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Επέτρεψέ μου να γνωρίζω περισσότερα πράγματα από σένα που ζεις στο αποστειρωμένο περιβάλλον του σχολείου-φροντιστηρίου. Δεν είμαι έφηβος. ;)
ο υπερογκος εγωισμος σου και το κλειστο μυαλο σου ουτε καν σου επετρεψαν να διαβασεις τι εγραψα ή εστω να δεις το νοημα και να διερωτηθεις. κατι τετοιοι ειναι που βγαινουν στους δρομους και καταστρεφουν περιουσιες επειδη τα ξερουν ολα ή καθονται στο σπιτι και καμαρωνουν το κορνιζομενο πτυχιο τους με το παραπονο στα χειλη, δυστυχισμενοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Εγώ πάντως το θεωρώ άδικο κάτι τέτοιο.
Εσύ που πλέον είσαι φοιτητής και δεν έχεις ούτε το άγχος των πανελληνίων ούτε τίποτα νομίζεις ότι είναι θέμα εγωισμού .
Αλλά σε πληροφορώ δεν είναι, πηγαίνουμε 12 χρόνια (όπως κι εσύ πριν περάσεις) σχολείο καλώς ή κακώς κάποιοι θέλουμε πραγματικά να σπουδάσουμε και όχι για τις οικονομικές προοπτικές και την επαγγελματική αποκατάσταση αλλά για να ασχοληθούμε με κάτι που αγαπάμε , ή έστω πιστεύουμε πως αγαπάμε (γιατί διάβασα σε κάποιο άλλο τόπικ ότι οι υποψήφιοι δεν αγαπούν κάποια επιστήμη γιατί δεν ξέρουν σχεδόν τίποτα γι' αυτή), είμαστε όλοι μέρα στους δρόμους, διαβάζουμε, παραμελούμε αλλά πράγματα που απασχολούν τη ζωή μας, κάποιοι αντιμετωπίζουμε κι αλλά προβλήματα!!
Και τώρα λογικά θα πεις , ότι κι εσύ τα τράβηξες !Αλλά στη δική σου περίπτωση είδες το αποτέλεσμα !ΠΕΡΑΣΕΣ! Εμάς αν μας πουν μετά από 8 μήνες προετοιμασίας "Συγγνώμη αλλά λόγω πτώχευσης δε θα πραγματοποιηθούν πανελλήνιες!" τι θα κάνουμε?πως να νιώσουμε?
Υπάρχει κι άλλη όμως πλευρά , οι γονείς μας πληρώνουν 12 χρόνια φορολογία για τη δωρεάν παιδεία που προσφέρει το κράτος μας, φέτος δίνουν χιλιάδες ευρώ στα φροντιστήρια , για να αναβληθούν επειδή 300 άτομα το θέλησαν μέσω του αντιδημοκρατικού μας πολιτεύματος??
Για εμένα και για άλλους αυτό φαντάζει άδικο, ακόμα κι αν εσύ όντας μεγαλύτερος γνωρίζεις κάτι παραπάνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Εγώ πάντως το θεωρώ άδικο κάτι τέτοιο.
Εσύ που πλέον είσαι φοιτητής και δεν έχεις ούτε το άγχος των πανελληνίων ούτε τίποτα νομίζεις ότι είναι θέμα εγωισμού .
Αλλά σε πληροφορώ δεν είναι, πηγαίνουμε 12 χρόνια (όπως κι εσύ πριν περάσεις) σχολείο καλώς ή κακώς κάποιοι θέλουμε πραγματικά να σπουδάσουμε και όχι για τις οικονομικές προοπτικές και την επαγγελματική αποκατάσταση αλλά για να ασχοληθούμε με κάτι που αγαπάμε , ή έστω πιστεύουμε πως αγαπάμε (γιατί διάβασα σε κάποιο άλλο τόπικ ότι οι υποψήφιοι δεν αγαπούν κάποια επιστήμη γιατί δεν ξέρουν σχεδόν τίποτα γι' αυτή), είμαστε όλοι μέρα στους δρόμους, διαβάζουμε, παραμελούμε αλλά πράγματα που απασχολούν τη ζωή μας, κάποιοι αντιμετωπίζουμε κι αλλά προβλήματα!!
Και τώρα λογικά θα πεις , ότι κι εσύ τα τράβηξες !Αλλά στη δική σου περίπτωση είδες το αποτέλεσμα !ΠΕΡΑΣΕΣ! Εμάς αν μας πουν μετά από 8 μήνες προετοιμασίας "Συγγνώμη αλλά λόγω πτώχευσης δε θα πραγματοποιηθούν πανελλήνιες!" τι θα κάνουμε?πως να νιώσουμε?
Υπάρχει κι άλλη όμως πλευρά , οι γονείς μας πληρώνουν 12 χρόνια φορολογία για τη δωρεάν παιδεία που προσφέρει το κράτος μας, φέτος δίνουν χιλιάδες ευρώ στα φροντιστήρια , για να αναβληθούν επειδή 300 άτομα το θέλησαν μέσω του αντιδημοκρατικού μας πολιτεύματος??
Για εμένα και για άλλους αυτό φαντάζει άδικο, ακόμα κι αν εσύ όντας μεγαλύτερος γνωρίζεις κάτι παραπάνω!

Η ζωή είναι άδικη, θα το διαπιστώσεις όσο μεγαλώνεις και βγεις από το καβούκι σου, αναλαμβάνοντας ευθύνες και υποχρεώσεις. Ποιος σου είπε ότι θα νοιαστούν άλλοι για σένα; Η ίδια η κοινωνία θέτει εμπόδια ώστε κάποιοι ως γνωστό να καλοπερνούν και κάποιοι άλλοι να τραβάνε κουπί. Τώρα αν αυτοί λέγονται 300, 300 του Λεωνίδα, ... δεν ξέρω. Το μόνο που ξέρω είναι ότι όσο ζούμε ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΣΤΕ. Αν τώρα σε νοιάζει να μπεις στο Πανεπιστήμιο, και το βλέπεις σαν κάτι μαζικό (όλοι οι μαθητές να μπούμε, να κάνουμε, να ράνουμε, μην μείνουμε απέξω από το καράβι,...και άλλα ρομαντικά) αύριο σε μια προκυρησσόμενη θέση εργασίας όταν ενδιαφερθούν 500 άνεργα άτομα με τα ίδια πάνω κάτω προσόντα με σένα, τι θα κάνεις;

Και πού πέρασα στο Πανεπιστήμιο της "αξιοκρατίας", νομίζεις ότι με περιμένει η στρωμένη δουλειάααα;;;; Ή μήπως θα μ' αρέσει που θα έχω το χαρτί κορνίζα στο σαλόνι να το βλέπω βιώνοντας την ανεργία; :hmm:Μια λύση είναι να μαζέψω ελιές για να ζήσω, συνεπώς καμία αξιοποίηση της τόσης κούρασης τόσα χρόνια. Άρα για ποιες εργασιακές επιλογές μετά το Πανεπιστήμιο μου λες; Έλα να μου τις βρεις. Οπότε όπως καταλαβαίνεις το άγχος είναι πολύ περισσότερο όταν τελειώνεις το Πανεπιστήμιο και το ίδιο το κωλοσύστημα αδιαφορεί για την τύχη του πτυχιούχου. Όπως αδιαφορεί και για την τύχη του ίδιου του φοιτητή εν διάρκεια σπουδών, όταν το ίδιο το Τμήμα τον αντιμετωπίζει ως ένα Αριθμό Μητρώου που έρχεται να γράψει και να ξαναγράψει στην εξεταστική μόνο. Φυσικά άγχος υπάρχει σε κάθε εξάμηνο όταν πολλές φορές για 1-2 μαθήματα χάνεις 1 χρόνο για πλάκα. :worry: Το άγχος σου είναι μέχρι να αποκτήσεις την φοιτητική ιδιότητα για να αράξεις; :confused: Ο κίνδυνος περί χρεωκοπίας μήπως σου χαλάει τα σχέδια για τις 3μηνες διακοπές σε κάποια Πάρο; :confused: Μετά θα έχεις άλλο άγχος. Το άγχος ότι δεν μπορείς να βρεις δουλειά..

Από τα 10 μου χρόνια διαβάζω ανελλειπώς για μια...τρύπα στο νερό! και όμως δεν το βάζω κάτω. Αν χρεωκοπήσουμε θα το δεχτώ αλλά δεν θα καθήσω να πεθάνω, εφόσον πολλά εκατομμύρια κόσμου θα είναι στην ίδια μοίρα με μένα. Θα προσπαθήσω να βρω δουλειά. Μπορεί να φαίνονται κάπως τα όσα λέω, αλλά θέλω να πω, ότι η ζωή είναι ένα ταξίδι προς την Ιθάκη και πολλές φορές χωρίς να φτάσουμε την στην Ιθάκη..Εδώ χάνονται καριέρες ετών σε όλο τον κόσμο, κλείνουν επιχειρήσεις, άνθρωποι βρίσκονται από την μια μέρα στην άλλη στον δρόμο και συ και όλοι μας, κοιτάζουμε την βόλεψή μας. :/:

Παλαιότερες γενιές από την δική μας πέρασαν πολύ άσχημα χρόνια με πείνες, πολέμους, .. και όμως δεν το έβαλάν κάτω. Ήταν περισσότερο άνθρωποι και δεν κοιτούσαν πως θα βολευτούν στο σύστημα ή δεν ζούσαν στον αστικό μικρόκοσμό τους. Είχαν συναίσθημα επειδή σε δύσκολες εποχές, το μόνο πράγμα που μένει είναι το συναίσθημα, γιατί το καταναλωτικό μοντέλο "πτυχιομανία-δουλειά-πτυχιομανία-καταναλωτισμός" είναι σαν μια μετοχή φούσκα. Ανά πάσα στιγμή μπορεί να σκάσει και όποιον πάρει ο διάολος μετά. Οι άνθρωποι τότε όχι μόνο παραιτήθηκαν από την ζωή, αλλά δημιούργησαν ζωή. Δημιούργησαν τέχνη, επιστήμη,.. και φυσικά κοινωνική πρόοδο. Σήμερα, βιώνουμε μια κοινωνική κατρακύλα ως συνέπεια της εσωστρέφειας σε κάθε τομέα. Ζούμε στο διαμέρισμα με τα ρολά (μεταφορικά).. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
όλοι κοιτάνε τη βόλεψη τους! Με όποιο δάσκαλο καθίσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις!
Κι εφόσον όλοι στη χώρα μας κοιτάνε την πάρτη τους εμείς τι θα κάνουμε.;
Μπορώ να αντιληφθώ το πόσο αγχώνεσαι και δε σε αδικώ ..
Αλλά νομίζω πως το πανεπιστήμιο είναι ένα βήμα.
Δε με ενδιαφέρουν οι διακοπούλες όπως λες , ας περάσω εγώ και θα αναπληρώσω το χαμένο χρόνο με τα βιβλία μου το καλοκαίρι!
Αλλά να γνωρίζω ότι ούτε αυτό το βήμα δεν έκανα? μετά από τόσο διάβασμα?
Κανείς δεν πρόκειται να βρει δουλειά , γι' αυτό και είναι η κατάλληλη ευκαιρία να επιλέξουμε σχολές που μας ενδιαφέρουν πραγματικά .
Εγώ ξέρω , θέλω να περάσω φυσική , γιατί αυτό θέλω!!!Να μάθω πράγματα κι ας δουλέψω και ως καθαρίστρια για τα προς το ζην !
Θα μου αρκεί ότι έμαθα αυτό που ήθελα , ότι μου δόθηκε η ευκαιρία .
Μπορεί και να μη μου αρέσει εν τέλει ...αλλά αυτή θα είναι η επιλογή μου!
Να καταλήξω όμως να μη μάθω τίποτα ?
Στο σχολείο καλώς ή κακώς λίγοι είναι που αποκτούν ουσιαστικές γνώσεις ...
Πλέον έχουν προωθηθεί λάθος πρότυπα και το στυλ βωμολοχία και φαρδιά επικράτησε και επισκίασε αυτούς που αγαπούν αυτό που κάνουν .
Κι εγώ με αυτά που γράφω σε αυτούς τους τελευταίους αναφέρομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Η αδικία πάνω από όλα Μαρία είναι ότι στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο μαθαίνεις πολλές γνώσεις πάνω σε διάφορους κλάδους σε Φυσική ή προχωρημένες τεχνικές Μαθηματικών, για να μην αξιοποιηθούν πουθενά. Την λέξη για να την εμπεδώσεις, την ξαναλέω: πουθενά. Ξέρεις γιατί; Γιατί οι θετικές επιστήμες θέλουν βιομηχανική ανάπτυξη και ανθρώπους με όρεξη για δουλειά. Οι πολιτικοί μας και όσοι σχετίζονται μ' αυτούς έμμεσα / άμεσα, δεν έχουν δουλέψει ποτέ στην ζωή τους. Η βιομηχανία θα βάλει και άλλους στο παιχνίδι της οικονομικής "εξουσίας" επί της αγοράς, κάτι που θα περιορίσει το πεδίο δράσης των πολιτικών μας. Το κυριότερο είναι ότι θα δημιουργήσει θέσεις εργασίας, κάτι που δεν το θέλουν. Οι πολιτικοί μπορούν να ελέγχουν καλύτερα τους ανέργους-ψηφοφόρους. Οι άνεργοι-ψηφοφόροι τρώνε πιο εύκολα το κουτόχορτο άϋλης ελπίδας..

Στην χώρα μας ευδοκημεί ένα μόνο επάγγελμα και αυτό είναι του πολιτευτή/ βουλευτή με προοπτικές. Όμως κανείς δεν είπε να μην σπουδάσουμε. Αντίθετα, να μην ανάγουμε όμως ως το μέγιστο πρόβλημα του πλανήτη μαζί με το περιβαλλοντικό. Όμως πού να σπουδάσουμε; Όλοι στο Πανεπιστήμιο; Η κοινωνία θέλει και άλλες γνώσεις, εκτός Πανεπιστημίου..Δυνητικά στην χώρα μας, όλοι οι μαθητές θεωρούν τον εαυτό τους το λιγότερο, ικανό για καθηγητή Πανεπιστημίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
όντως χρειάζονται κι άλλες γνώσεις , οι οποίες δεν προσφέρονται ούτε στο σχολείο , ούτε στο πανεπιστήμιο !Προσφέρονται από τη ζωή!
Ακόμη, υπάρχουν γνώσεις που προσφέρονται από το σχολείο και το πανεπιστήμιο αλλά δε χρησιμεύουν.
Αν δεν κάνω λάθος το 80% των συνολικών γνώσεων που αποκτά ένας μαθητής από τη φοίτηση του διαγράφεται από τη μνήμη του μετά την αποφοίτηση του!
Αλλά το θέμα είναι το σήμερα !Και το σήμερα θέλει ανθρώπους "σπουδαγμένους"
κι αυτό γίνεται !
Κάποιοι θα σπουδάσουν και θα εργαστούν εδώ (πολύ λίγοι) , κάποιοι θα σπουδάσουν και θα μεταναστεύσουν (πολλοί) και κάποιοι θα σπουδάσουν και
θα μείνουν άνεργοι(ακόμα περισσότεροι) !!
Εμείς αναρωτιόμαστε αν θα καταφέρουμε να σπουδάσουμε κιόλας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Αλλά το θέμα είναι το σήμερα !Και το σήμερα θέλει ανθρώπους "σπουδαγμένους"
κι αυτό γίνεται !

Από που έβγαλες αυτό το -απόλυτο- συμπέρασμα;
Θεωρείς ότι η βάση της σημερινής κοινωνίας είναι σε θέση να αντικαταστήσει το σκουπιδιάρη ή τον οικοδόμο με κάτι άλλο; και αν ναι με τι; και πως;
Η οπτική σου τα διακρίνει λίγο εξιδανικευμένα, νομίζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Από που έβγαλες αυτό το -απόλυτο- συμπέρασμα;
Θεωρείς ότι η βάση της σημερινής κοινωνίας είναι σε θέση να αντικαταστήσει το σκουπιδιάρη ή τον οικοδόμο με κάτι άλλο; και αν ναι με τι; και πως;
Η οπτική σου τα διακρίνει λίγο εξιδανικευμένα, νομίζω!
ίσως όντως να είμαι λίγο απόλυτη , λάθος που κάνω και στην έκθεση( μιας και μιλάμε για πανελλήνιες :ρ)
όχι δε θεωρώ πως θέλει να τους αντικαταστήσει. απλά θέλει να έχουν ένα επίπεδο μόρφωσης (τουλάχιστον ο σκουπιδιάρης θέλει πλέον απολυτήριο λυκείου νομίζω, δεν είμαι σίγουρη)
Στη χώρα μας το πτυχίο, τα μεταπτυχιακά κτλ είναι μεν και για την εργασία ( αν και πλέον το βιογραφικό τους οι υποψήφιοι θέσεις εργασίας βάζουν λιγότερα προσόντα για να έχουν περισσότερες πιθανότητες πρόσληψης) αλλά μετράει πολλοί και για τον περίγυρο !
Αυτό πιστεύω εγώ.
Τα παιδάκια μεγαλώνουν (μέσα σε αυτα ήμουν κι εγώ) και βλέπουν γύρω τους τα 17χρονα να δίνουν μία μεγάλη μάχη και από δίπλα οι γονείς "όταν μεγαλώσεις κι εσύ αυτά θα περάσεις" , με αυτό θέλω να πω ότι μεγαλώνουμε με την ιδέα του πανεπιστημίου στην Ελλάδα. Οι γονείς μας καλός ή κακός δεν μας θέλουν σκουπιδιάρηδες. Αντιθέτως, μας λένε "δε θέλεις να διαβάσεις ; Εντάξει εσύ θα γίνεις σκουπιδιάρης (ή βοσκός) ."
Εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με τα εν λόγο επαγγέλματα και αν ο χρόνος τα φέρει έτσι ίσως να χρειαστεί να εργαστώ σε τέτοιους τομείς προκειμένου να ζήσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Να δω τι θα λέμε εμείς ως γονείς στα παιδιά μας. Θα έχουμε να τα στέλνουμε φροντιστήρια από την 1η δημοτικού για τις πανελλήνιες του 2035; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Θα έχει καταστραφεί ο κόσμος μέχρι τότε!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
δε θα χρεοκοπησουμε γιατι πολυ απλα δε συμφερει τους ευρωπαιους δανειστες μας.αυτα που λενε οι δημοσιογραφοι τα λενε για εκφοβισμο και για να αναγκασουν τον λαο να πληρωσει ΤΑ ΠΑΡΑΝΟΜΑ χαρατσια που βαζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Ουτε τους ευρωαιους δανειστες μας συμφερει να συντηρουν ενα ημιχρεωκοπημενο κρατος που υποτιμα το νομισμα.Οποτε ο δρομος ειναι εξοδος ελλαδας απο ευροζωνη--->χρεωκοπια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
τα πάντα, ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ειναι προμελετημένα και προσχεδιασμένα..η χρεωκοπία μας..η ανάκαμψη μας τα παντα..Αυτοί που κινουν τα νηματα ειναι καποιοι τελείως άγνωστοι σε εμάς..αυτοι αποφασίζουν για το εαν θα αναπτυχθει πολεμος αναμεσα σε καποια κρατίδια τον οικονομικο πολεμο κτλ..για καποιους απο εσας αυτα που λέω ίσως να φαινονται σενάρια επιστημονικής φαντασιας..αποψή μου, κρίση σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Ειδες προσφατα zeitgeist ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
οχι! δεν ξέρω τι ειναι αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
τα πάντα, ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ειναι προμελετημένα και προσχεδιασμένα..η χρεωκοπία μας..η ανάκαμψη μας τα παντα..Αυτοί που κινουν τα νηματα ειναι καποιοι τελείως άγνωστοι σε εμάς..αυτοι αποφασίζουν για το εαν θα αναπτυχθει πολεμος αναμεσα σε καποια κρατίδια τον οικονομικο πολεμο κτλ..για καποιους απο εσας αυτα που λέω ίσως να φαινονται σενάρια επιστημονικής φαντασιας..αποψή μου, κρίση σας!

Aνέκαθεν συνέβαινε αυτό που αναφέρεις. Η ιστορική πραγματικότητα σ' όλους τους αιώνες, όσο υπάρχει το ανθρώπινο είδος, το έχει αποδείξει αρκετές φορές. Μάλιστα τα τελευταία 400 χρόνια, παίζεται το ίδιο θεατρικό έργο με διαφορετικούς ηθοποιούς. Όσο θα υπάρχουν "Μέτερνιχ", θα υπάρχουν και λαοί που θα τους συντηρούν..Η πολιτική είναι μια επιστήμη η οποία εξελίσσεται πάνω στον άνθρωπο. Αναπροσαρμόζεται σύμφωνα με την εξέλιξη του ανθρώπινου είδους και αποτελεί πλαίσιο αναφοράς του ανθρώπου. Όλοι οι άνθρωποι μιλάνε για κάποιο είδος πολιτικής είτε αυτό είναι αναρχία, είτε μοναρχία, είτε δημοκρατία, είτε ροβεσπιερισμός, ... πάντως η πολιτική παίζει σημαίνοντα ρόλο στην ζωή. Στόχος της είναι να διαχειρίζεται τις τύχες των ανθρώπων για την ισορροπία του "δυναμικού" συστήματος. Όσο και αν κάποιοι πετάνε "επαναστατικές" κορώνες η ροή των πραγμάτων δεν αλλάζει. Το "δυναμικό" σύστημα είτε θα αυτο-οργανώνεται ξανά με άλλη μορφή αλλά θα διατηρεί κάποιες παραμέτρους εξέλιξης των μελών του διαγράφοντας παρόμοια πορεία αλλά από άλλο μονοπάτι, είτε θα διασπάται για ένα χρονικό διάστημα, θα αναδομείται ξανά με άλλη μορφή και με ίδιο τελικό σχήμα...καταλήγοντας πάλι σε μορφή κοινωνίας με τις γνωστές πυραμίδες εξουσίας -> "τροφική αλυσίδα", ...κτλ.

Μπορεί οι Έλληνες μέσω κάποιων ανθρώπων να επαναστάτησαν εναντίον των Οθωμανών, αλλά η νέα πραγματικότητα δεν φάνταζε τόσο δελεαστική όσο υπήρχε ..στα χαρτιά πριν. Να οι εθνοσυνελεύσεις, να οι εμφύλιοι πόλεμοι, να οι τρύπιες σόλες παπουτσιών, να οι έριδες, να οι θώκοι, να τα Παλαμήδια, να η βλακεία των ανθρώπων,... Η Ελληνική νομενκλατούρα επί Οθωμανικού ζυγού, συνέχισε να έχει πόστα εξουσίας και μάλιστα κάποιοι ανέβηκαν βάθρο. Απέκτησαν και απογόνους με παραλλαγμένα επώνυμα (λόγω διασταυρώσεων) και ...κυβερνούν μέχρι και σήμερα. Ο λαος όμως εδώ και 200 χρόνια έμεινε στον ίδιο παρονομαστή..στην φτώχεια του εν μέσω εικονικού παροδικού πλουτισμού, χειροκροτάει, ψηφίζει (ελεγχόμενη εξέλιξη στα "δικαιώματά" του) και θέλει κάποιον "ηγέτη" όπως ένα ζωικό είδος σε ένα οικοσύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top