Χρειάζεται φροντιστήριο η Βιολογία Προσανατολισμού;

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ειμαι αποφοιτος της Θετικης κατευθυνσης και του χρονου δινω για 2η χρονια πανελληνιες. Λογω οικονομικων προβληματων που υπαρχουν στην οικογενεια, μπορω να παω φροντιστηριο μονο σε 4 μαθηματα. Μετα απο πολλη σκεψη, αποφασισα να παω φροντιστηριο σε Εκθεση/Μαθηματικα κατ/Φυσικη κατ/Χημεια κατ.

Ομως η Βιολογια κατευθυνσης ειναι το 1ο μαθημα βαρυτητας για τη σχολη μου και θελω να γραψω 100 στο μαθημα αυτο (στη χειροτερη 95). Φετος στις πανελληνιες βαθμολογηθηκα με 16,9 παρολο που απαντησα πληρως σε ολα τα ερωτηματα. Αυτο με εχει αγχωσει απιστευτα για του χρονου.

Πιστευετε οτι στο μαθημα αυτο ειναι απαραιτητο το φροντιστηριο η τα ιδιαιτερα; Η οτι το απολυτο 100 επιτυγχανεται με πολλες ωρες διαβασματος και "παπαγαλια", πραγμα που μπορει καποιος να το κανει και μονος του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arriana

Νεοφερμένος

Η arriana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
μαθε τα παπαγαλια κ δινε ιδιαιτερη προσοχη στο τι σου ζηταει η ασκηση..ειναι ευκολο..:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
εσυ τωρα που εχεις ηδη δωσει 1 φορα πανελληνιες, δεν μπορεις να κρινεις?
(δεν απανταω στην ερωτηση του τοπικ σου γιατι ειναι τεχνολογικη:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
εσυ τωρα που εχεις ηδη δωσει 1 φορα πανελληνιες, δεν μπορεις να κρινεις?
Κοιτα... περυσι εμαθα ενα βιβλιο παπαγαλια (με την κυριολεκτικη εννοια της λεξης) και το αποτελεσμα ηταν ενα 16,9 που ποτε δεν καταλαβα απο που μου ηρθε. Θεωρω ομως οτι εχω κατανοησει σε βαθος την υλη και οτι μπορω να ανταπεξελθω. Σκεφτομαι ομως οτι ΟΛΟΙ πανε φροντιστηριο σ' αυτο το μαθημα, αρα καποιο λογο θα εχουν. Και επειδη το μαθημα ειναι βαρυτητας, ακομα και το 1/100 μετραει... Συνεπως δεν θελω να το ρισκαρω.

Περυσι δεν μπορω να πω οτι εκανα κατι το ιδιαιτερο στο φροντιστηριο. Μονο καποιες αποριες μου ελυνα εκει, που τωρα ομως δεν τις εχω. Το 95% της δουλειας (του παπαγαλισματος δηλαδη :p) μονος μου το εβγαζα...

Αν γραψω και την 2η χρονια ομως τοσο, βραστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
εγω παντως θα σου προτινα(βεβαια δεν εχει μεγαλο βαρος η αποψη μου καθως δεν εχω δωσει ακομα πανελληνιες) να δωσεις βαρος στα μαθηματικα.Να τα δεις διαφορετικα... να ξεκινας απο θεμελιωδεις ασκησεις και να σπας το κεφαλι σου μεχρι να τις λυσεις. θα σε βοηθησει πολυ(γιατι εχω διαβασει σε διαφορα ποστ σου πως ναυαγεις στα μαθηματικα:P).Εχω την εντυπωση πως δεν εχεις ιδιαιτερο προβλημα στα μαθηματικα με τις εννοιες, αλλα με την επιλυση μιας ασκησης. και αυτο πρεπει να παλεψεις.
Στην τελικη, αφου μπορεις να παπαγαλισεις ολη τη βιολογια κατ, μπορεις να παπαγαλισεις μεθοδολογιες ασκησεων ετσι ωστε με το που βλεπεις μια ασκηση να ειναι σαν να διαβαζεις μια ερωτηση θεωρειας και να θυμασαι σε ποια σελιδα/παραγραφο ειναι η απαντηση.(οχι δεν ειμαι υπερ των μεθοδολογιων. τις σιχαινομαι. αλλα 'ο σκοπος(εισαγωγη σε πανεπιστημιο ασχετο με μαθηματικα) αγιαζει τα μεσα(μεθοδολογιες)'.:P

Μπορει να μην ειναι μαθημα βαρυτητας, αλλα καλυτερα ενα 15 στα μαθηματικα και να χασεις 1/100 στη βιολογια, παρα να γραψεις βαση μαθηματικα και 100/100 βιολογια.

Αποψη μου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Δεν εχω την υπομονη και το κουραγιο να ασχοληθω πολυ με τα μαθηματικα ομως. Μου μπηκε η ιδεα οτι ειμαι αχρηστος στα μαθηματικα, τελειωσε... Με 13-14 μαθηματικα (που νομιζω οτι κουτσα-στραβα το πιανω) και 20 βιολογια-χημεια (που εχουν και συντελεστη) ειμαι αρχοντας!

EDIT: Εχω να παπαγαλισω 2 βιβλια βιολογιας, δεν μπορω να παπαγαλισω και 200.000 μεθοδολογιες (και λιγες λεω :p) στα μαθηματικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
κουραγιο χρηστο.... εχεις μσν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
μακαρι να πετυχεις τον στοχο σου και ας γραψεις 0(που λεει ο λογος ε!:P) μαθηματικα!

αλλα μου φαινεται ολιγον αδιανοητο ενας μαθητης που στοχευει ψηλα φυσικη και 20αρια βιολογια-χημεια να μην μπορει να γραψει μαθηματικα πανω απο 15 με εξασκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Το θεμα ειναι να εχει το κουραγιο να εξασκηθει ομως... :p


Ας επιστρεψουμε ομως στο θεμα μας που ειναι η βιολογια κατευθυνσης! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Χρήστο,συγγνώμη αν σε απογοητεύσω με αυτό που θα πώ,αλλά κρίνοντας και από τον δικό μου τον εαυτό,αν στοχεύεις για ένα 13-14 πχ,μάλλον κόντα στη βάση θα είναι το τελικό αποτέλεσμα!Για αυτό σε συμβουλεύω να στοχεύεις για κάτι περισσότερο(βέβαια μόνο να στοχεύεις δεν φτάνει,θέλει και διάβασμα!:)) ωστε να σου έρθει το 13-14 που θέλεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Πραγματι τον ιδιο στοχο ειχα και φετος και το τελικο αποτελεσμα ηταν 10,5. Αλλα δεν εχω καθολου υπομονη, οταν "κολλαω" σε μια ασκηση εκνευριζομαι, θολωνει το μυαλο μου και τα παραταω. Και δεν θελω να ξαναδω μαθηματικα μπροστα μου για το υπολοιπο της μερας! :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Πήγαινε, Ενισχυτική διδασκαλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Να αφήσεις την Χημεία στην οποία είσαι καλός και, αφού σε τρομάζει τόσο, στη θέση της να πας Βιολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
αν πιστευεις τι μπορεις να γραψεις το ιδιο καλα στη χημεια με φετος πανε χωρις σκεψη βιολογια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Χαλαρά μπορούμε ρε (αλληλεγγύη μεταξύ αποφοιτων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Τελικά θα κάνω ιδιαίτερα και στη βιολογία. Μπορεί να είναι πολύ δύσκολα τα οικονομικά, αλλα πιστεύω οτι θα με βοηθήσει. Δεν μπορούσα να το ρισκάρω και να διαβάσω "ξεκρέμαστος"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demand

Νεοφερμένος

Ο Demand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Τελικά θα κάνω ιδιαίτερα και στη βιολογία. Μπορεί να είναι πολύ δύσκολα τα οικονομικά, αλλα πιστεύω οτι θα με βοηθήσει. Δεν μπορούσα να το ρισκάρω και να διαβάσω "ξεκρέμαστος"...
:no1::no1:

Οι γονείς σου επενδύουν πολλά σε εσένα και ελπίζω να τους επιβεβαιώσεις και να τα πας τέλεια:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena901126

Νεοφερμένος

Η elena901126 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
κοίτα εγώ πιστεύω οτι στα μαθηματικά θα έπρεπε να στοχεύεις ψηλότερα!εγώ έδωσα φέτος πανελλήνιες και μου συνέβη ακριβώς το ίδιο με σενα στη βιολογία κατ!μου ήρθε ενα 17,7 όταν η καθηγήτρια μου μου έλεγε να περιμένω 19,8.δεν έχω ιδέα απο που έχασα κ με τσατίζει αφάνταστα αλλά πρέπει να σου πώ ότι μπήκα στην πρώτη μ προτίμηση χαρη στα μαθηματικά!και δεν επεδίωκα και κάποια χαμηλόβαθμη σχολή!
υπάρχουν άτομα που οκ δεν τα παίρνουν τα μαθηματικά αλλά απο τη στιγμή π λές οτι έχεις καταλάβει τις έννοιες αλλα δεν μπορείς να τις εφαρμόσεις αυτό είναι έλλεψη τριβής με το συγκεκριμένο μάθημα!Αν τους δώσεις σημασία θα σε ανταμοίψουν!
Αυτά κ καλό κουράγιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top