Γενικό -  Χρήσιμες γνώσεις για Γ' Λυκείου

Mcdk

Νεοφερμένος

Ο Mcdk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Χμμμ...δηλαδη δεν θα διδαχθουν ξανα οτι καναμε φετος απο αλγεβρα κλπ...
θα μιλησω και με το φροντιστηριο βεβαια για το τι μπορει να γινει...
συγκεκριμενα , γραφω αυριο αλγεβρα και δεν περιμενω πολλα...
μου εδωσε ενας φιλος ενα βοηθημα αλγεβρας Β λυκειου (ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΖΗΤΗ, Θαναση Π. Ξενου) και δεν ειναι αναλυτικα ωστε να τα καταλαβω ολα.. :( ..

εχω σκεφτει τα εξης ενδεχομενα...
ή να αγορασω ενα αναλυτικο βοηθημα της Αλγεβρας Β λυκειου και μεσα στο καλοκαιρι να το "ξεκοκαλισω" ..(εχετε να προτεινετε καποιο συγκεκριμενο?)
ή να κανω μερικα ιδιαιτερα μεσα στο καλοκαιρι...(ποσα περιπου λετε να χρειαστουν?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
εχω σκεφτει τα εξης ενδεχομενα...
ή να αγορασω ενα αναλυτικο βοηθημα της Αλγεβρας Β λυκειου και μεσα στο καλοκαιρι να το "ξεκοκαλισω" ..(εχετε να προτεινετε καποιο συγκεκριμενο?)
ή να κανω μερικα ιδιαιτερα μεσα στο καλοκαιρι...(ποσα περιπου λετε να χρειαστουν?)
Σου προτείνω να αγοράσεις κάποιο βοήθημα (πήγαινε σε βιβλιοπωλείο και δες ποιο σε βολεύει). Και ξεκοκκάλισέ το ΟΛΟ. Από προόδους να ξέρεις μόνο τους τύπους, γιατί τα μαθηματικά κατ έχουν μια εφαρμογή όπου εφαρμόζεται ο τύπος για το άθροισμα γεωμετρικής προόδου. Και όπως ειπώθηκε και παραπάνω, για τη φυσική κατ πρέπει να παίζεις στα δάχτυλα τη τριγωνομετρία.

PS: Μην αγνοείς και τα μαθηματικά κατ της β λυκείου. Φέτος στις πανελλήνιες το θέμα Β χρειαζόταν γνώσεις έλλειψης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Κοιταξε στην γ θα δουλεψεις πολυ με τριγωνομετρια(στην φυσικη), γεωμετρια(παλι στην φυσικη), λογαριθμους(ln βασικα) και κατι λιγα με διανυσματα και γεωμετρικους τοπους.
Αν τωρα δεν τα ξερεις καλα, δεν τρεχει τιποτα, μπορεις ανετα να τα μαθεις στην τριτη, απλα θα ητανε ενα + το να τα ηξερες ηδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Εγω θυμαμαι οτι ειχα του Σαββαλα, Παπαδακης ο συγγραφεας, προσωπικα με ειχε βοηθησει παρα πολυ! Ειχε πολλες λυμενες, και παρα πολλες κλιμακουμενης δυσκολιας να λυσεις, με απαντησεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mcdk

Νεοφερμένος

Ο Mcdk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Πολυ ωραια ευχαριστω!
Θα αγορασω ενα βοηθημα οποτε μετα το τελος των εξετασεων να προσπαθησω να κανω ενα practise..κι αν δεν τα βγαλω περα..πιστευω να παρω μια βοηθεια απτο φροντιστηριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Αν δεν ξέρεις άλγεβρα β λυκείου θα αντιμετωπίσεις μεγάλα προβλήματα.Στα μαθηματικά κατεύθυνσης Γ λυκείου υπάρχει κεφάλαιο με συναρτήσεις ( βλ. τριγωνομετρικές , λογαριθμικές , εκθετικές ) που θεωρούνται αυτονόητα. Μετά λογάριθμους το πιο sos αν υπάρχει από β λυκείου για την Γ.Τα πολυώνυμα και αυτά είναι πολύ σημαντικά αφού κάπως έτσι δουλεύουν οι συναρτήσεις στην Γ.Α!Εξισώσεις 3 ή 4 βαθμού πρέπει να τις λύνεις πολύ γρήγορα, υπάρχουν άλλα σημαντικότερα πράγματα για να δώσεις σημασία. Γι'αυτό τώρα το καλοκαίρι προσπάθησε να καλύψεις ότι κενό έχεις για να ξεκινήσεις δυναμικά την Γ λυκείου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Για μαθηματικά Γ.Π. θα χρειαστεί τίποτα συγκεκριμένο από α' και β' λυκείου; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Για μαθηματικά Γ.Π. θα χρειαστεί τίποτα συγκεκριμένο από α' και β' λυκείου; :worry:
Από ότι μας έχουν πει οι καθηγητές σε σχολείο και φροντιστήριο η α' λυκείου είναι ΟΛΗ πολύ χρήσιμη. Από β΄τωρα σημαντικά είναι μόνο τα πολυώνυμα και οι λογαριθμικές-εκθετικές συναρτησεις. Αν είσαι θετικοτεχνολογικός είναι και οι τριγωνομετρικές συναρτήσεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Από ότι μας έχουν πει οι καθηγητές σε σχολείο και φροντιστήριο η α' λυκείου είναι ΟΛΗ πολύ χρήσιμη. Από β΄τωρα σημαντικά είναι μόνο τα πολυώνυμα και οι λογαριθμικές-εκθετικές συναρτησεις.
Η ύλη, δηλαδή, βρίσκεται μέσα σε λογικά πλαίσια. :D

Αν είσαι θετικοτεχνολογικός είναι και οι τριγωνομετρικές συναρτήσεις.
Κάτι άλλο. Έχεις ακούσει αν είναι εύκολο μάθημα; (μαθηματικά γενικής παιδείας πάντα) :worry:
Σημειωτέον ότι είμαι θεωρητικός :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Η ύλη, δηλαδή, βρίσκεται μέσα σε λογικά πλαίσια. :D


Κάτι άλλο. Έχεις ακούσει αν είναι εύκολο μάθημα; (μαθηματικά γενικής παιδείας πάντα) :worry:
Σημειωτέον ότι είμαι θεωρητικός :D
Η ύλη από όσο ξέρω είναι 3 κεφάλαια. Κοίτα ο καθηγητής μας στο φροντιστήριο όταν τον ρωτήσαμε είπε ότι μετά τα μαθηματικά γ' γυμνασίου θα σας φανούν τα πιο έυκολα. Βέβαια έχουμε όλες πολύ καλό επίπεδο στα μαθηματικά. Αν έχεις κρατήσει επαφή ή έκανες μάθημα φέτος θα σου φανούν πιστεύω έυκολα.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Η ύλη από όσο ξέρω είναι 3 κεφάλαια. Κοίτα ο καθηγητής μας στο φροντιστήριο όταν τον ρωτήσαμε είπε ότι μετά τα μαθηματικά γ' γυμνασίου θα σας φανούν τα πιο έυκολα. Βέβαια έχουμε όλες πολύ καλό επίπεδο στα μαθηματικά. Αν έχεις κρατήσει επαφή ή έκανες μάθημα φέτος θα σου φανούν πιστεύω έυκολα.
Μου αρέσουν πολύ :clapup: (ωστόσο, η αλήθεια είναι ότι φέτος τα έχω ψιλοπαρατήσει :redface: )
Πιστεύεις, από όσα έχεις ακούσει τουλάχιστον, ότι με ένα καλό βοήθημα και χωρίς φροντιστήριο μπορώ να χτυπήσω ένα 17; (εννοείται ότι θα το λιώσω το βοήθημα :book: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Μου αρέσουν πολύ :clapup: (ωστόσο, η αλήθεια είναι ότι φέτος τα έχω ψιλοπαρατήσει :redface: )
Πιστεύεις, από όσα έχεις ακούσει τουλάχιστον, ότι με ένα καλό βοήθημα και χωρίς φροντιστήριο μπορώ να χτυπήσω ένα 17; (εννοείται ότι θα το λιώσω το βοήθημα:book: )
Κοίτα, δεν ξέρω. Πιστεύω ότι τα μαθηματικά θέλουν βοήθεια. Το βοήθημα μπορεί να σου ανεβάσει το επίπεδο, όχι όμως να σου λύσει όλες τις απορίες. Βέβαια αν έχεις καλό καθηγητή στο σχολείο βγαίνουν... Απλά επειδή εσύ δεν έχεις την επαφή που έχουμε οι θετικοτεχνολογικοί με το άθλημα πρέπει να κάνεις μεγαλύτερο κόπο και θεωρώ είναι απαραίτητο να κάνεις μάθημα... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Κοίτα, δεν ξέρω. Πιστεύω ότι τα μαθηματικά θέλουν βοήθεια. Το βοήθημα μπορεί να σου ανεβάσει το επίπεδο, όχι όμως να σου λύσει όλες τις απορίες. Βέβαια αν έχεις καλό καθηγητή στο σχολείο βγαίνουν... Απλά επειδή εσύ δεν έχεις την επαφή που έχουμε οι θετικοτεχνολογικοί με το άθλημα πρέπει να κάνεις μεγαλύτερο κόπο και θεωρώ είναι απαραίτητο να κάνεις μάθημα...
Για να δούμε... έχω ένα ολόκληρο καλοκαίρι να αποφασίσω μεταξύ μαθηματικών και βιολογίας :hmm:
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thetawaves

Νεοφερμένος

Ο Thetawaves αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Για να δούμε... έχω ένα ολόκληρο καλοκαίρι να αποφασίσω μεταξύ μαθηματικών και βιολογίας :hmm:
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες :)

Μπορεί να είναι Μαθηματικά Γενικής αλλά μην ξεχνάς ότι παραμένουν μαθηματικά και θα σε δυσκολέψουν. Επίσης, είναι πολύ ύπουλο μάθημα καθώς δεν ξέρεις από που θα χάσεις μόρια στις εξετάσεις. Έτσι την πάτησα και εγώ φέτος και έγραψα 16 και ήμουν και από τεχνολογική κατεύθυνση και καλός μαθητής (αουσιολόγος). Σπανίζουν οι μαθητές που το διαλέγουν χωρίς να θέλουν να ανοίξουν το 5ο πεδίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Μπορεί να είναι Μαθηματικά Γενικής αλλά μην ξεχνάς ότι παραμένουν μαθηματικά και θα σε δυσκολέψουν. Επίσης, είναι πολύ ύπουλο μάθημα καθώς δεν ξέρεις από που θα χάσεις μόρια στις εξετάσεις. Έτσι την πάτησα και εγώ φέτος και έγραψα 16 και ήμουν και από τεχνολογική κατεύθυνση και καλός μαθητής (αουσιολόγος). Σπανίζουν οι μαθητές που το διαλέγουν χωρίς να θέλουν να ανοίξουν το 5ο πεδίο.

Η πλειοψηφία των μαθητών τεχνολογικής, Μαθηματικά Γενικής διαλέγει. Δεν ξέρω που την πάτησες εσύ, αλλά τα μαθηματικά σαν λύσεις είναι πιο στάνταρ: Σου βάζει μια άσκηση, τη λύνεις, δικαιολογείς επαρκώς αυτά που κάνεις, 20 !
Για τη Βιολογία δεν μπορώ να εκφράσω άποψη με σιγουριά, αλλά έχω την εντύπωση ότι μια απάντηση μπορεί να θέλει κομμάτια από διάφορες σελίδες του βιβλίου. Κι εκεί νομίζω μπορούν να χαθούν πιο εύκολα μόρια αν παραλείψεις το παραμικρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
@espeonfan ευκολα ειναι σχετικα,και τα επιλεγουν πολλοι θεωρητικαριοι.αν εισαι καλος και επιμελης κ διαβαζεις δε θα σ φανουν δυσκολα..η βιολ γεν παντως ειναι πιο ευκολη;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marggrit

Νεοφερμένος

Η μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Διόνυσος (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
γεια σε όλους,
είμαι νέο μέλος και δημιούργησα το λογαριασμό επειδή απ'ότι φαίνεται μέσα από τη συζήτηση πάντα βγαίνει κάποιο συμπέρασμα...!

Λοιπόν επειδή στη χρονιά μου έγιναν όλες αυτές οι αλλαγές που τελικά δεν έγιναν και σταμάτησαν και ένα σωρό τέτοια προβλήματα, ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας σχετικά με το αν πιστεύετε ότι θα αλλάξει η ύλη των πανελληνίων στη χρονιά μου (μας) ή αν θα αλλάξει λίγο κλπ.

Επειδή δεν θέλω να αρχίσω φροντιστήριο ακόμα σε καμία περίπτωση (καθόλου-χρόνος) και θέλω να αφιερώσω τον χρόνο αυτό σε προσωπικό διάβασμα, θέλω να μάθω λίγο τι μου γίνεται για να ξέρω που να δίνω προσοχή και αν μπορώ να μπω λίγο στην ύλη της γ'.

Ξέρω ότι τίποτα δεν είναι απολύτως σίγουρο και ότι ούτε και εσείς μπορείτε να ξέρετε ακριβώς αλλά πείτε μου τι πιστεύετε η δώστε μου καμία γενική συμβουλή για πιο κατατοπισμένο και αποτελεσματικό διάβασμα.

ευχαριστώ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-panellhnies/ejetastea-ylh-panellhnies.html
Αυτη ειναι η φετινη υλη δεν νομιζω να αλλαξει και πολυ του χρονου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Μήπως όμως με τα χεράκια σου θα βγάλεις τα ματάκια σου....????
Αυτό που θέλω να πω ειναι οτι ειναι αρκετα νωρις για να μπεις στην υλη της γ και ειδικά αν εισια θετικο-τεχνολογική το ν ξεκινησεις με τα μαθηματικά και φυσική απο τώρα και αυτο γιατι ίσως τα μάθεις λάθος και μετα τα αφομοιώσεις λάθος....οποτε αντι να κανεις καλο κανεις κακο....
τώρα οσον αφορά την θεωρητική δν μπορώ να σου πω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Μήπως όμως με τα χεράκια σου θα βγάλεις τα ματάκια σου....????
Αυτό που θέλω να πω ειναι οτι ειναι αρκετα νωρις για να μπεις στην υλη της γ και ειδικά αν εισια θετικο-τεχνολογική το ν ξεκινησεις με τα μαθηματικά και φυσική απο τώρα και αυτο γιατι ίσως τα μάθεις λάθος και μετα τα αφομοιώσεις λάθος....οποτε αντι να κανεις καλο κανεις κακο....
τώρα οσον αφορά την θεωρητική δν μπορώ να σου πω....
Συμφωνω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top