Χρήματα ή prestige;

Χρήματα η δουλειά με υψηλό κοινωνικό κύρος

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 5)
  • Χρήματα!

    Ψήφοι: 3 60.0%
  • Prestige!

    Ψήφοι: 2 40.0%

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
To αιωνιο δίλλημα!Εσεις τι θα διαλεγατε;Μια δουλεια με αυξημενο κοινωνικο κυρος χωρις ομως τις περισσοτερες φορες να εξασφαλιζει μεγαλα οικονομικα οφελη η μια που μπορει να μην εχει το ονομα αλλα...εχει πολλες φορες εχει την χαρη!(πχ υδραυλικος κτλ);;Περιμενω τις αποψεις σας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Η δουλειά του υδραυλικού έχει υψηλό κύρος ή πολλά χρήματα? :!:
Μήπως μιλάς μόνο για δουλειές που θεωρούνται ανώτερες (γιατρός, δικηγόρος κλπ)??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Νομίζω τα χρήματα, αν και στην προσωπική μου ζωή το κύρος και το image τα μετράω πάρα πολύ. Απλά μετά μπαίνει θέμα επιβίωσης και βιοτικού επιπέδου, αλλάζουν αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Η δουλειά του υδραυλικού έχει υψηλό κύρος ή πολλά χρήματα? :!:
Μήπως μιλάς μόνο για δουλειές που θεωρούνται ανώτερες (γιατρός, δικηγόρος κλπ)??
Ε για χρηματα λεω....Ξερεις ποσα μας πηρε ο υδραυλικος για να μας αλλαξει μια βρυση;:PΗ και αλλες δουλειες πχ ηλεκτρολογος-ψυκτικος-καθαριοτητα-ταξι κτλ πολλες φορες αποδιδουν καλα χρηματα...
Κυρος και prestige δεν εχουν μονο οι γιατροι και οι δικηγοροι και το μονο σιγουρο ειναι οτι οι περισσοτεροι δεν ξεπερνανε τα 1000-1500 ευρω....Απλα αυτες καλως η κακως οι δουλειες ειναι οι πιο καταξιωμενες στην συνειδηση καποιων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Μοριακή βιολογία και γενετική άρα τίποτα απο τα 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ουτε χρηματα ουτε prestige...θελω απλα να κανω κατι που θα με γεμιζει και θα ειμαι καλα οταν γυριζω σπιτι απο τη δουλεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
εγω σπουδαζω ηδη ηλεκτρολογος μηχανικος. τωρα αν δινει prestige ή χρηματα αυτο θα το δω σε καμια δεκαετια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Χρήματα.
Αν τα έχεις, έχεις και πρεστίζ.
Βέβαια, πάνω απ' όλα πρέπει να σου αρέσει η δουλειά σου, για να μπορέσεις
να τα αποκτήσεις και τα δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Prestige... αυτό που θέλω να κάνω βέβαια σαν το φάνη δεν ξέρω που ανήκει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
To αιωνιο δίλλημα!Εσεις τι θα διαλεγατε;Μια δουλεια με αυξημενο κοινωνικο κυρος χωρις ομως τις περισσοτερες φορες να εξασφαλιζει μεγαλα οικονομικα οφελη η μια που μπορει να μην εχει το ονομα αλλα...εχει πολλες φορες εχει την χαρη!(πχ υδραυλικος κτλ);;Περιμενω τις αποψεις σας:)
φιλτατε και αγαπητε
οσα εχουν κυρος εχουν και λεφτα....
προσωπικα μονο τους καθαριστες και τους μουτσους ξερω που περνουν πολλα και κανουν χαμαλικι (και τους αξιζει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και οι αξιωματικοί του εμπορικού ναυτικού έχουν φράγκα (και μάλιστα πολλά, τυχαίνει να είναι αρκετοί συγγενείς μου), αλλά δεν τους χαρακτηρίζει κάποιο ιδιαίτερο κύρος. Ίδια περίπτωση και με τους κομπιουτεράδες.
Από την εντελώς αντίθετη, οι δικηγόροι που είναι από τα πιο βαρύγδουπα επαγγέλματα, τα πρώτα χρόνια γυρνάνε στα γραφεία και παρακαλάνε να τους πάρουν για βοηθούς με 800 ευρώ.
Το κύρος και το χρήμα δεν συνδέονται.
-----------------------------------------
Ένας άλλος τρόπος που αιτιολογω γιατί προτιμώ το χρήμα είναι το γεγονός ότι κύρος στην κοινωνία μπορώ ν'αποκτήσω ούτως ή άλλως και με άλλους τρόπους, όπως πχ. η ενασχόληση με τα πολιτικά, δημόσια πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Μεταξύ αυτών των 2 σίγουρα τα χρήματα.

Προτιμώ να απολαμβάνω (εγώ και τα δικά μου άτομα - οικογένεια -γυναίκα), υψηλό επίπεδο ζωής παρά να έχω αυτό το αόριστο/ηλίθιο πολλές φορές/σνομπικόκομπλεξικό prestige. Ποτέ δεν έδινα και πολύ σημασία έτσι κ αλλιώς στην άποψη των άλλων οπότε για εμένα το "prestige" δεν σημαίνει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Μεταξυ αυτων των 2 προτιμω το prestige (πειτε με ψωναρα, ουτε οι πρωτοι θα ειστε, ουτε οι τελευταιοι :P). Χρηματα θελω τοσα ωστε να καλυπτω τις αναγκες μου, δεν θα ηθελα να ειμαι παμπλουτος. Τωρα βεβαια δεν ξερω τι prestige μπορει εχει ενας φαρμακοποιος που θελω να γινω (αν περασω και αν καταφερω να ανοιξω δικο μου φαρμακειο). :P
Ποτέ δεν έδινα και πολύ σημασία έτσι κ αλλιώς στην άποψη των άλλων...
Εγω παλι ειμαι το ακριβως αντιθετο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Εχμ, εννοείς ότι οι υδραυλικοί βγάζουν πολλά; Δεν το νομίζω.
Πάντως έστω ότι ισχύει αυτό που λες, θα διάλεγα λεφτά. Σίγουρα....Τι να το κάνω το πρεστίζ...;
Αν και τα δύο αυτά πάνε και λίγο μαζί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliana13

Νεοφερμένος

Η Iliana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
τιποτα απο τα 2.μια δουλεια που να μου αρεσει και να με ευχαριστει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
αναμεσα σε αυτα τα 2 προτιμω τα χρηματα. αν προσθεσουμε ομως και αλλα θα εβαζα πολυ χαμηλα το χρημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Ένας άλλος τρόπος που αιτιολογω γιατί προτιμώ το χρήμα είναι το γεγονός ότι κύρος στην κοινωνία μπορώ ν'αποκτήσω ούτως ή άλλως και με άλλους τρόπους, όπως πχ. η ενασχόληση με τα πολιτικά, δημόσια πράγματα.
Ναι αλλα και αυτοι που ασχολουνται με τα κοινα και την πολιτικη αν δεις η συντριπτικη πλειοψηφια απο αυτους ειναι νομικοι,γιατροι,εκπαιδευτικοι,μηχανικοι και οικονομολογοι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν έχει καμία σημασία αυτό. Κι παππούς μου ήταν πολιτικός, αλλά ήταν ράφτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
και prestige και λεφτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Μια δουλεια με αυξημενο κοινωνικο κυρος χωρις ομως τις περισσοτερες φορες να εξασφαλιζει μεγαλα οικονομικα οφελη η μια που μπορει να μην εχει το ονομα αλλα...εχει πολλες φορες εχει την χαρη!(πχ υδραυλικος κτλ);;

Μια δουλεια που να μου αρέσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top