Χορός

A_myrto

Νεοφερμένος

Η A_myrto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
ο χορος ειναι τροπος εκφρασης,και μετα απο λιγο γινεται τροπος ζωης,ο τροπος που προχωρας,ο τροπος που μιλας.ο χορος για μενα ειναι μεσο ξεκουρασης,χαλαρωσης,εκτονωσης και εκφρασης συναισθηματων που με λογια δεν περιγραφονται.ο χορος μετα απο 12 χρονια πρακτικης μπαλετου παρεα με τα ματωματα και τα στραμπουληγματα,τα κλαματα και τα γελια,τις συζητησεις και τις διαφωνιες,τα καλα και τα κακα εχει γινει κομματι του εαυτου μου,κομματι της ζωης μου,κομματι του χαρακτηρα μου........................................

στους νεους στις πουεντ μια συμβουλη-οσο και αν σας πονεσουν,οσο και αν μπειτε στον πειρασμο να τις πεταξετε επειδη θα ματωνετε.....να θυμαστε τα καλυτερα ερχονται οταν θα περασετε το σταδιο τυ ρελεβερ και τοτε ερχεται................................η πορωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra95

Δραστήριο μέλος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 782 μηνύματα.
Α, κάθε βδομάδα άλλο είδος? Αλλά και πάλι... Αν πηγαίνεις στο ένα τμήμα τη μία βδομάδα στο άλλο την επόμενη, δε χάνεις πράγματα που κάνουν τα παιδιά του ενός ή του άλλου τμήματος όταν δεν είσαι εκεί?

Συγνώμη αλλά δεν σου το έδωσα να το καταλάβεις από την αρχη!:(Λοιπόν παω κάθε Σάββατο για τρεις ώρες και τους τρεις χορούς!Έτσι δεν χάνω κανεναν χορό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Αααα... Τώρα το κατάλαβα! Και δεν είσαι κουρασμένη μετά από τα 2 είδη για να κάνεις και το 3ο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra95

Δραστήριο μέλος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 782 μηνύματα.
Αααα... Τώρα το κατάλαβα! Και δεν είσαι κουρασμένη μετά από τα 2 είδη για να κάνεις και το 3ο?

Μερικές φορές ναι (αν αργήσω να κοιμηθώ και το βράδυ:xixi:)Αλλά οταν χορεύω τα περνάω τόσο ωραία που που δεν σκέφτομαι αν είμαι κουρασμένη ή οχι....:jumpy::jumpy:
Εξάλλου το δικό καθημερινό προγραμμα είναι πολύ γεμάτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_DORA_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _DORA_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 303 μηνύματα.
λατρεύω το χορό! όμως δυστυχώς δεν έχω χρόνο για να μάθω.....:( όσες φορές κι αν προσπάθησα τη μια δεν έβρισκα καβαλιέρο την άλλη δε με βόλευαν οι ώρες με τα φροντιστήρια και στο τελος κατέληξα ότι μόνο όταν περάσω εκεί που θέλω, θα καταφέρω να πάω να μάθω.....:)

(μιλάω για ευρωπαικούς χορούς και κυρίως τάνγκο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampire_Quiny

Νεοφερμένος

Η Vampire_Quiny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
(μιλάω για ευρωπαικούς χορούς και κυρίως τάνγκο)

το τανγκο ειναι πολυ ωραιο!(απ'οσο βλεπω τουλαχιστο, δεν εχω ασχοληθει ποτε)
μαθε πρωτα το ευρωπαϊκο που ειναι πιο λαϊτ και μετα μαθε και αργεντινικο!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_DORA_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _DORA_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 303 μηνύματα.
το τανγκο ειναι πολυ ωραιο!(απ'οσο βλεπω τουλαχιστο, δεν εχω ασχοληθει ποτε)
μαθε πρωτα το ευρωπαϊκο που ειναι πιο λαϊτ και μετα μαθε και αργεντινικο!!:)

θα το έχω υπόψην μου όταν ξεκινήσω....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athens18

Νεοφερμένος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Χορός:inlove::inlove::inlove::inlove:

Κάνω μπαλέτο από τεσσάρων και το σταμάτησα μόνο ένα χρόνο που έδινα πανελλήνιες... Κάνω σύγχονο και χιπ χοπ φέτος και παλιότερα έκανα τζάζ και τάνγκο. Θα ήθελα πάρα πολύ να τα συνεχίσω τα άλλα δύο, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει χρόνος(και σε κάποια σημεία και αρκετά λεφτά) για τάνγκο και όσο για τη τζάζ, απλά δεν υπάρχει και μεγάλη συνεννοηση με αυτό το θέμα φέτος στη σχολή μου:( Γενικότερα για μένα ο χορός είανι η ανάσα μου και ο τρόπος μου να ξεφεύγω από τα καθημερινά και μουντά κι απλά να κάνω αυτό που εγώ έχω πραγματικά επιλέξει.:)

Plus, έχουμε παράσταση φέτος!:D
-----------------------------------------
το τανγκο ειναι πολυ ωραιο!(απ'οσο βλεπω τουλαχιστο, δεν εχω ασχοληθει ποτε)
μαθε πρωτα το ευρωπαϊκο που ειναι πιο λαϊτ και μετα μαθε και αργεντινικο!!:)

Ναι αλλά το αργεντίνικο έχει το ζουμί! ;) :P Πάντως εγώ που ξεκίνησα με αργεντινικο δε είχα κάποιο πρόβλημα...
-----------------------------------------
λατρεύω το χορό! όμως δυστυχώς δεν έχω χρόνο για να μάθω.....:( όσες φορές κι αν προσπάθησα τη μια δεν έβρισκα καβαλιέρο την άλλη δε με βόλευαν οι ώρες με τα φροντιστήρια και στο τελος κατέληξα ότι μόνο όταν περάσω εκεί που θέλω, θα καταφέρω να πάω να μάθω.....:)

(μιλάω για ευρωπαικούς χορούς και κυρίως τάνγκο)

Υπάρχουν και ομάδικα τμήματα συνήθως! Καμια φορά δε σχηματίζονται βέβαια, αλλά σε κάποια μεγάλη σχολή χορού θα έχει... Και νομίζω ότι εκεί δεν είανι απαραίτητο να έχεις καβαλέρο. Επίσης, εγώ κάποια μαθήματα που είχα κάνει τα έκανα χωρίς να φέρω δικό μου καβαλιέρο αλλά με καβαλιέρο το δάσκαλο( και τι δάσκαλο:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΡΑΦΑΕΛΙΝΑ

Νεοφερμένος

Η ΡΑΦΑΕΛΙΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Και εγώ πάω χορό και μου αρέσει πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Μμμμ... Έχει αρχίσει να μου αρέσει ΠΟΛΥ και το μπαλέτο. Θα γραφτώ οπωσδήποτε από Σεπτέμβρη.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_DORA_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _DORA_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Χορός:inlove::inlove::inlove::inlove:

Υπάρχουν και ομάδικα τμήματα συνήθως! Καμια φορά δε σχηματίζονται βέβαια, αλλά σε κάποια μεγάλη σχολή χορού θα έχει... Και νομίζω ότι εκεί δεν είανι απαραίτητο να έχεις καβαλέρο. Επίσης, εγώ κάποια μαθήματα που είχα κάνει τα έκανα χωρίς να φέρω δικό μου καβαλιέρο αλλά με καβαλιέρο το δάσκαλο( και τι δάσκαλο:P)


το είχα ψάξει αρκετά....τώρα πλέον είναι αργά...είπαμε..μόλις περάσω θα γίνουν όλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandra_93

Νεοφερμένος

Η alexandra_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
μου αρεσει πολυ να παρακολουθω ανθρωπους που χορευουν ειδικα σε ταινιες (π.χ.στεπ απ),εγω δυστηχως δεν το κατεχω αν και θα ηθελα να μαθω καποιον λατιν χωρο
αλλα ενταξει ολοι ειμαστε γενημενοι για κατι αλλο ετσι δεν ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H@nitita...!

Νεοφερμένος

Η Μαριγούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος ποια είναι η κατάλληλη ηλικία για να ξεκινήσει κανείς κλασικό μπαλέτο;
Γίνεται κανείς στην ηλικία μου (σχεδόν 16, δηλαδή) να ξεκινήσει μαθήματα;
Επίσης υπάρχουν κάποιοι συγκεγκριμένοι σωματότυποι που είναι "αποδεκτοί" για αυτό το είδος χορού;
Πρέπει να είναι κανείς αδύνατος για να καταφέρει να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις του μπαλέτου;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, για τις όποιες τυχόν απαντήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Θα απαντήσω εντελώς εμπειρικά και βάσει της προσωπικής άποψης που έχω αναπτύξει τα τελευταία χρόνια για τις ερωτήσεις ^ που αφορούν το μπαλλέτο.
Κατάλληλη ηλικία δεν υπάρχει. Βλέπουμε κοριτσάκια με φουστίτσες που τα τρέχουν οι μαμάδες στα μπαλλέτα και στην ουσία δεν μαθαίνουν κάτι, πιο πολύ ενθουσιάζονται, αφού είναι πολύ μικρά για να κατανοήσουν την δυσκολία και την σπουδαιότητα της ακρίβειας.
Για μένα καλό είναι να ξεκινήσει κάποιο παιδί όταν μπορεί να καταλάβει τον ρόλο των ασκήσεων και είναι εξοικειωμένο με το σώμα του και τις δυνατότητές του. Εγώ ξεκίνησα 9 χρονών και μετανιώνω ως ένα σημείο τώρα που συνειδητοποιώ πως τόσα πράγματα τότε απλώς τα «αντέγραφα» χωρίς να μπορώ να διακρίνω την ουσία. Εν ολίγοις, μπορείς στα 16 να ξεκινήσεις, και με συνεπή και σκληρή δουλειά να εξελιχθείς. Ένας γνωστός μου μπήκε 1η φορά σε αίθουσα χορού στα 19 του, έδωσε έναν χρόνο από την ζωή του, κυριολεκτικά, με προπονήσεις πάνω από 3 ώρες καθημερινά, και τώρα είναι μαθητής της Κρατικής Σχολής Χορού Αθηνών!
Όσο για τους "αποδεκτούς" σωματότυπους, εξαρτάται φυσικά από τους στόχους του καθενός (τους οποίους δεν διευκρινίζεις, και ίσως αν το έκανες να μπορούσαν να δοθούν σαφέστερες απαντήσεις) οι περισσότεροι χορευτές είναι είτε αδύνατοι είτε κανονικοί, αλλά εξαιρετικά μυώδεις, αφού στο μπαλλέτο γυμνάζεται κάθε μέρος του σώματος, και όχι τα πόδια όπως νομίζουν πολλοί. Για να ανταπεξέλθεις σε ένα μάθημα αρχαρίων, όχι, δεν χρειάζεται να είσαι αδύνατος, τα όποια παραπανίσια κιλά άλλωστε θα φύγουν στην πορεία. Η ευλυγισία είναι χρήσιμη όπως και το δυνατό «κέντρο» όπως λέμε, οι προσαγωγοί, οι κοιλιακοί.
Ό,τι απορία έχεις πάντως.. =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Η αδερφή μου έκανε μπαλέτο επί σειρά ετών και πραγματικά μου άρεσε τόσο πολύ να την βλέπω να χορεύει. Η μητέρα μας δίδασκε ρυθμική και ήθελε να μάθουμε χορό... ( με εμένα βέβαια δεν της βγήκε γιατί πήγαινα στα μαθήματα απλά για να ακούω εκείνη την ωραία μουσική που έπαιζαν και όχι για να χορέψω..)
Τώρα βέβαια καταλαβαίνω πόση αφοσίωση και πάθος χρειάζεται ο χορός και πραγματικά θαυμάζω όλους τους χορευτές για αυτό!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H@nitita...!

Νεοφερμένος

Η Μαριγούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Θα απαντήσω εντελώς εμπειρικά και βάσει της προσωπικής άποψης που έχω αναπτύξει τα τελευταία χρόνια για τις ερωτήσεις ^ που αφορούν το μπαλλέτο.
Κατάλληλη ηλικία δεν υπάρχει. Βλέπουμε κοριτσάκια με φουστίτσες που τα τρέχουν οι μαμάδες στα μπαλλέτα και στην ουσία δεν μαθαίνουν κάτι, πιο πολύ ενθουσιάζονται, αφού είναι πολύ μικρά για να κατανοήσουν την δυσκολία και την σπουδαιότητα της ακρίβειας.
Για μένα καλό είναι να ξεκινήσει κάποιο παιδί όταν μπορεί να καταλάβει τον ρόλο των ασκήσεων και είναι εξοικειωμένο με το σώμα του και τις δυνατότητές του. Εγώ ξεκίνησα 9 χρονών και μετανιώνω ως ένα σημείο τώρα που συνειδητοποιώ πως τόσα πράγματα τότε απλώς τα «αντέγραφα» χωρίς να μπορώ να διακρίνω την ουσία. Εν ολίγοις, μπορείς στα 16 να ξεκινήσεις, και με συνεπή και σκληρή δουλειά να εξελιχθείς. Ένας γνωστός μου μπήκε 1η φορά σε αίθουσα χορού στα 19 του, έδωσε έναν χρόνο από την ζωή του, κυριολεκτικά, με προπονήσεις πάνω από 3 ώρες καθημερινά, και τώρα είναι μαθητής της Κρατικής Σχολής Χορού Αθηνών!
Όσο για τους "αποδεκτούς" σωματότυπους, εξαρτάται φυσικά από τους στόχους του καθενός (τους οποίους δεν διευκρινίζεις, και ίσως αν το έκανες να μπορούσαν να δοθούν σαφέστερες απαντήσεις) οι περισσότεροι χορευτές είναι είτε αδύνατοι είτε κανονικοί, αλλά εξαιρετικά μυώδεις, αφού στο μπαλλέτο γυμνάζεται κάθε μέρος του σώματος, και όχι τα πόδια όπως νομίζουν πολλοί. Για να ανταπεξέλθεις σε ένα μάθημα αρχαρίων, όχι, δεν χρειάζεται να είσαι αδύνατος, τα όποια παραπανίσια κιλά άλλωστε θα φύγουν στην πορεία. Η ευλυγισία είναι χρήσιμη όπως και το δυνατό «κέντρο» όπως λέμε, οι προσαγωγοί, οι κοιλιακοί.
Ό,τι απορία έχεις πάντως.. =)

Καταρχάς, σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ για την απάντησή σου!!!
Πολύ κατατοπιστική και ιδιαιτέρως ενθαρρυντική θα μπορούσα να πω, μιας και σε όσους είχα εκφράσει την επιθυμία μου να ξεκινήσω μπαλέτο, δεν είχαν παρόμοια αντίδραση...
Όσον αφορά τους στόχους μου, δεν προσεγγίζουν κάποια επαγγελματική ή πρωταθλητική διάσταση του χορού. Αισθάνομαι ότι θα είναι ένα μέσο διεξόδου από τη ρουτίνα της καθημερίνης ζωής και από το διάβασμα (που τα επόμενα δύο χρόνια θα είναι αρκέτο, θέλοντας ή μη)!
Επίσης, ακόμη ένα κίνητρό μου, αν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί έτσι, είναι η αγάπη μου για τη μουσική! Έπειτα από τα δέκα χρόνια που έχω περάσει πάνω σε ένα πιάνο και μετά από συστηματική ενασχόληση με την Ιστορία της μουσικής, και καθώς ήρθα σε επαφή με τη μουσική του μπαλέτου (που κυριολεκτικά, την ΛΑΤΡΕΨΑ), έχω μία τεράστια επιθυμία να εκφράστω ΚΑΙ μέσω του χορού, να δώσω ακόμα μία διάσταση στη μουσική, που μέχρι πρότεινος ήταν για εμένα η στατική εκτέλεση ενός οργάνου.
Όσο για κάποια τυχόν ερώτηση που θα υπήρχε σχετικά με το είδος χορού, είμαι σίγουρη ότι θέλω να ασχοληθώ με το κλασικό μπαλέτο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Από την στιγμή που θέλεις να ξεκινήσεις μπαλλέτο απλά και μόνο ως τρόπο έκφρασης, δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος να σε αποθαρρύνει ο οποιοσδήποτε., είναι απολύτως εφικτό και αφού αρχίσεις, θα αποφασίσεις εσύ αν τελικά σου πάει! =)
Είναι πολύ σημαντικό να αγαπάς την μουσική (σ' εμένα συνέβη ακριβώς το αντίθετο, μέσα από το μπαλλέτο έχω αγαπήσει το πιάνο και θέλω να μάθω/και εδώ που τα λέμε βρίσκομαι στο ίδιο δίλημμα μ' εσένα, μήπως είναι αργά! ^^)
Πάντως να σου προτείνω το ρώσικο και όχι το αγγλικό, επειδή είναι άρρηκτα συνυφασμένο με την κίνηση και την μελωδία..
Άντε, τα καλύτερα σου εύχομαι, και όταν με το καλό αρχίσεις να μας πεις τις εμπειρίες σου. =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H@nitita...!

Νεοφερμένος

Η Μαριγούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Από την στιγμή που θέλεις να ξεκινήσεις μπαλλέτο απλά και μόνο ως τρόπο έκφρασης, δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος να σε αποθαρρύνει ο οποιοσδήποτε., είναι απολύτως εφικτό και αφού αρχίσεις, θα αποφασίσεις εσύ αν τελικά σου πάει! =)
Είναι πολύ σημαντικό να αγαπάς την μουσική (σ' εμένα συνέβη ακριβώς το αντίθετο, μέσα από το μπαλλέτο έχω αγαπήσει το πιάνο και θέλω να μάθω/και εδώ που τα λέμε βρίσκομαι στο ίδιο δίλημμα μ' εσένα, μήπως είναι αργά! ^^)
Πάντως να σου προτείνω το ρώσικο και όχι το αγγλικό, επειδή είναι άρρηκτα συνυφασμένο με την κίνηση και την μελωδία..
Άντε, τα καλύτερα σου εύχομαι, και όταν με το καλό αρχίσεις να μας πεις τις εμπειρίες σου. =)

Σ' ευχαριστώ πολύ!
Ναι, θα το κάνω! Και εννοείται πως θα μοιραστώ τις εμπειρίες μου!
Και, αν και βγαίνω εκτός θέματος, να είσαι σίγουρη πως ποτέ κανείς δεν είναι μεγάλος για να μάθει ένα όργανο! Ίσα ίσα! Εγώ πιστεύω πως είναι και καλύτερα! Ξέρεις τι θέλεις και δεν το κάνεις σαν αγγαρεία!
Μία τελευταία ερώτηση θα ήθελα να κάνω: εκεί που λες για ρώσικο και αγγλικό μπαλέτο, τι ακριβώς εννοείς; Είναι μέθοδοι διδασκαλίας; Εξαρτάται από τη σχολή χορού με ποια μέθοδο διδάσκει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Το ρώσικο από το αγγλικό έχουν διαφορές στην τεχνική, καθώς το πρώτο είναι παλαιότερο και είναι αυτό που λέμε "κλασσικό", δηλαδή έχει πολύ συγκεκριμένα όρια και δεν ξεφεύγεις από αυτά, ενώ το αγγλικό έχει ένα touch σύγχρονο, γρηγορότερο tempo και κινήσεις σχετικά "μοντέρνες" λίγο πιο ελεύθερες, δηλαδή δεν έχει την αυστηρότητα που χαρακτηρίζει το ρώσικο.
Εξαρτάται από τον καθηγητή και τις σπουδές που έχει κάνει συνήθως, οπότε μπορείς να ρωτήσεις στην σχολή που θα πας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H@nitita...!

Νεοφερμένος

Η Μαριγούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Ωραία!
Σε ευχαριστώ πολύ για ακόμη μία φορα...
Οποιαδήποτε απορία προκύψει στη συνέχεια, μπορώ να ρωτήσω ελεύθερα; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top