Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ

MakisH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Σαφέστατα θα τα καταφέρεις. Από την αρχή τα μαθαίνουμε όλα και δεν το φτάνουμε πολύ μακριά το θέμα στο υποχρεωτικό μάθημα. Από εκεί και πέρα, είναι όπως τη Χημεία: αν θέλεις μπορείς και να τον ψιλοαποφεύγεις, αλλά αν θέλεις μπορείς και να ασχοληθείς πολύ. Σου δίνει ευελιξία σε τέτοια θέματα η σχολή.

Οι περισσότεροι πάντως (όταν δεν γίνεται τίποτα περίεργο με τους βαθμούς στις κατευθύνσεις), έρχονται από θετική κατεύθυνση, παρότι είναι πάρα πολλοί και αυτοί που έρχονται από Τεχνολογική.

Όπως έγραψα και στην παρουσίαση της σχολής, για τη Χημεία υπάρχει ενισχυτική διδασκαλία στα πρώτα δυο εξάμηνα. Για τον προγραμματισμό δεν υπάρχει κάτι τέτοιο γιατί γενικώς δεν χρειάζεται. Υπάρχουν ωστόσο, την ώρα του μαθήματος (το οποίο γίνεται σε εργαστήριο υπολογιστών), παλιότεροι φοιτητές που βοηθάνε όσο μπορούνε, ειδικότερα όσους δείχνουν να δυσκολεύονται. Από εκεί και πέρα, πάλι από φοιτητές, διοργανώνονται κάποια συμπληρωματικά ας πούμε "σεμινάρια Η/Υ", που στόχο έχουν να βοηθήσουν όσους δεν ξέρουν να χρησιμοποιούν πχ εφαρμογές γραφείου κτλ, αλλά και να παρουσιάσουν πιο εξειδικευμένα θέματα, για όσους έχουν το μικρόβιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena P.

Νεοφερμένος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα!Πέρασα Χημικός Μηχανικός φέτος αλλά δεν είμαι ακόμη σίγουρη αν θα παρακολουθήσω τη σχολή.Η πρώτη μου επιλογή ήταν η ιατρική και αρχικά έλεγα ότι θα ξαναδώσω για να την πιάσω.Ύστερα όμως έψαξα το τμήμα των χημικών μηχανικών και το βρήκα εξίσου ενδιαφέρον.Αυτή τη στιγμή δε ξέρω τι να κάνω γιατί μ'αρέσουν και οι 2 σχολές...όσον αφορά τους χημικούς μηχανικούς με προβληματίζει το θέμα της επαγγελματικής αποκατάστασης...πολύ καλή σχολή αλλά δυσοίωνο μέλλον ακούω..ισχύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thetikos

Δραστήριο μέλος

Ο Θετικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 783 μηνύματα.
Καλησπέρα!Πέρασα Χημικός Μηχανικός φέτος αλλά δεν είμαι ακόμη σίγουρη αν θα παρακολουθήσω τη σχολή.Η πρώτη μου επιλογή ήταν η ιατρική και αρχικά έλεγα ότι θα ξαναδώσω για να την πιάσω.Ύστερα όμως έψαξα το τμήμα των χημικών μηχανικών και το βρήκα εξίσου ενδιαφέρον.Αυτή τη στιγμή δε ξέρω τι να κάνω γιατί μ'αρέσουν και οι 2 σχολές...όσον αφορά τους χημικούς μηχανικούς με προβληματίζει το θέμα της επαγγελματικής αποκατάστασης...πολύ καλή σχολή αλλά δυσοίωνο μέλλον ακούω..ισχύει;
Μην υπολογίζεις το τι ακούς! Και αν σου πω εγώ για το δυσοίωνο μέλλον των χημικών μηχανικών τι θα γίνει? Σάμπως ποιος τομέας έχει ευοίωνο μέλλον στην Ελλάδα του 2013? Την ιατρική πόσο την ήθελες? Αν πραγματικά αυτό ήθελες ξαναπροσπάθησε. Δεν σχετίζονται οι δυο σχολές άρα εσύ ξέρεις τι θες και κανείς άλλος! Πάντως κακό δεν είναι το να παρακολουθήσεις λίγο τη σχολή που πέρασες και να πάρεις ύστερα τις αποφάσεις σου...
"Κάθε εμπόδιο για καλό".... λένε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μην κρινεις απο την παρακολουθηση πρωτου ετους για τους Χημ. Μηχ. Η σχολη ειναι κλασικη ΕΜΠ, Μαθηματικα και Φυσικες στην αρχη που θα σε εκνευρισουν αλλα μετα στρωνουν τα πραγματα. Οσο για το αν θες να κατσεις στους Χημ. Μηχ. η αποφαση ειναι καθαρα δικια σου, παντως ποιος σου ειπε για δυσοιωνο μελλον? Εχεις παρα πολλες εναλακτικες για το που μπορεις να εργαστεις, μερικες απο τις οποιες πληρωνονται αδρα ειδικα στο εξωτερικο. Τωρα αν σε ενδιαφερει μονο η Ελλαδα παω πασο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena P.

Νεοφερμένος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δεν ενδιαφέρομαι αποκλειστικά για Ελλάδα..Μπορείς να μου υποδείξεις κάποιες από αυτές τις εναλλακτικές;

Thetikos η ιατρική με συναρπάζει σαν επιστήμη ωστόσο κολλάω στα πολλά χρόνια σπουδών απ την άποψη ότι για μένα είναι σημαντικό και το πότε θα έχω το δικό μου πορτοφόλι...ένα άλλο που δε μου αρέσει είναι ότι ειναι μια πολυ θεωρητική σχολή(απ'όσα μου έχουν πει).οι χημικοί μηχανικοί ήταν η αμέσως επόμενη επιλογή μου.τα βρίσκω και τα 2 πολύ ωραία αν και δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους.Τώρα ψάχνομαι και σκέφτομαι με ποιο από τα δύο θα μπορούσα να έχω καλύτερη εξέλιξη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Η εξέλιξη δεν παίζει ρόλο από την επιστήμη όσο αν είσαι καλός σ' αυτό που κάνεις. Πάντως δεν μου κάνει εντύπωση που σε όλα τα topics του φόρουμ, συζητάμε για Ιατρική και για ΗΜΜΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δεν ενδιαφέρομαι αποκλειστικά για Ελλάδα..Μπορείς να μου υποδείξεις κάποιες από αυτές τις εναλλακτικές;

Οπως τα δηλωνει επισημα η ιστοσελιδα της σχολης:


  • Απασχόληση σε βιομηχανικές παραγωγικές διαδικασίες (χημικά, πετρελαιο#ειδή, αέριο, χαρτί, φαρμακευτικά, τρόφιμα, κεραμικά, υφάσματα, πλαστικά κ.α.)
  • Τεχνικές συμβουλές και προώθηση πωλήσεων προϊόντων, επιχειρησιακή έρευνα
  • Δημόσια Διοίκηση - Δημόσιοι Οργανισμοί.
  • Μελέτες, σχεδιασμοί, κατασκευές.
  • Έρευνα, εξέλιξη και προσχεδιασμένες ιδιότητες νέων προϊ#όντων.
  • Εκπαίδευση, ιδιαίτερα στην Ανώτατη και Ανώτερη βαθμίδα.
  • Ελεύθεροι επαγγελματίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakisH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
1. Είναι κάτι που έχει απασχολήσει πολλά παιδιά πριν από εσένα. Ένα παιδί από το έτος μου δεν ερχόταν στο πρώτο έτος πρακτικά επειδή διάβαζε να ξαναδώσει για ιατρική. Δεν ξέρω τι έγινε τελικά, αλλά έμεινε στη σχολή και ξετρελάθηκε. Ένα άλλο παιδί με εισαγωγή του 2011 παρακολούθησε όλο το πρώτο έτος, ήταν πολύ καλός στα μαθήματα, αλλά στο δεύτερο έτος άλλαξε και πήγε ιατρική, την οποία έπιανε έτσι κι αλλιώς από πριν. Δεν ξέρω επίσης αν είστε το ίδιο πρόσωπο, αλλά ο φίλος εδώ έχει θέσει αντίστοιχα ερωτήματα.

2. Προσωπικά (για να πω κι εγώ την καθαρά προσωπική και υποκειμενική μου άποψη), πιο δύσκολο μέλλον βλέπω στην Ελλάδα για έναν γιατρό, παρά για έναν Χημικό Μηχανικό. Όχι ότι έχω κάτι με τους γιατρούς, απλώς ως αντίθεση στην εξίσου υποκειμενική (νομίζω) αντίθετη άποψη. Είναι μια σχολή με πολύ πολύ ευρύ αντικείμενο σπουδών, άρα με πολλές εναλλακτικές για δουλειά. Χωρίς να ξέρω τι γίνεται με τα επαγγελματικά δικαιώματα κτλ.

3. Ακολούθα την καρδιά σου! Θα διάλεγες αλήθεια ιατρική επειδή "προσφέρει καλύτερη εξέλιξη"; Ή ΧΜ, ή οποιαδήποτε σχολή. Αν δεν σου αρέσει, δεν θα εξελιχτείς ποτέ!

Θα πρότεινα να παρακολουθήσεις τη σχολή μας για λίγο καιρό τουλάχιστον. Δεν θα βγάλεις άκρη από το πρώτο εξάμηνο, είναι σαν "τετάρτη λυκείου". Απλώς θα είχε νόημα να μιλήσεις λίγο με μεγαλύτερους φοιτητές και καθηγητές της σχολής, να δεις αν πραγματικά σου αρέσει. Αν δεν σου αρέσει, ή αν το όνειρό σου τελικά ήταν ιατρική, δώσε για ιατρική και θα διαπρέψεις! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ahab

Νεοφερμένος

Ο Ahab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Oι Χημικοι Μηχανικοι μπορουν να κανουν ιδιαιτερα-μαθημα σε φροντ ή σε σχολειο στον Τομεα της Χημειας; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Oι Χημικοι Μηχανικοι μπορουν να κανουν ιδιαιτερα-μαθημα σε φροντ ή σε σχολειο στον Τομεα της Χημειας; :hmm:

Ναι. Είχα μια Χημικό Μηχανικό στο σχολείο που μου έκανε Χημεία Γεν.Παιδείας Β' Λυκείου. Από ότι μας είχε πει η ίδια, είχε παρακολουθήσει ΑΣΠΑΙΤΕ μετά το Πανεπιστήμιο για να μπορέσει να διοριστεί ως καθηγήτρια. Σου μιλάω για διαδικασίες διορισμού εκπαιδευτικών προ ΑΣΕΠ. Λογικά και στο φροντιστήριο μπορεί να εργαστεί. Όμως συνήθως όσοι πάνε Χημικών Μηχανικών, δεν αποβλέπουν στην μέση εκπαίδευση...άλλο, αν καταλήγουν αρκετοί μετά να διδάσκουν Χημεία και σε Τεχνικά Λύκεια.

Η παιδαγωγική επάρκεια για τις "μη-καθηγητικές" επιστήμες (π.χ. νομική, οικονομικά, πολυτεχνείο, ιατρική), καλύπτεται με την παρακολούθηση της ΑΣΠΑΙΤΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ahab

Νεοφερμένος

Ο Ahab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Το ΑΣΠΑΙΤΕ ειναι πολλα χρονια και μπαινεις με κατατακτηριες;

Ναι αλλα στην Ελλαδα εχω ακουσει πως δεν υπαρχουν πολλες θεσεις για Χημ Μηχανικους σε Βιομηχανιες η σε ερευνα. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Το ΑΣΠΑΙΤΕ ειναι πολλα χρονια και μπαινεις με κατατακτηριες;

Ναι αλλα στην Ελλαδα εχω ακουσει πως δεν υπαρχουν πολλες θεσεις για Χημ Μηχανικους σε Βιομηχανιες η σε ερευνα. :(

Ενώ στην μέση εκπαίδευση τους προσλαμβάνουν δια της βίας. :lol: Πού ζεις φίλε μου; Ο τελευταίος ΑΣΕΠ έγινε το 2008. Μάλιστα υπάρχει και όριο ηλικίας που μπορεί κάποιος να δώσει εξετάσεις (όταν γινόταν ο διαγωνισμός) στον ΑΣΕΠ, που ήταν τα 37 έτη. Καταλαβαίνεις πόσος κόσμος έχει βρεθεί εκτός δημοσίου εξ' ορισμού, λόγω της αναμονής. Είναι άγνωστο πλέον αν ξαναγίνει ΑΣΕΠ με την μορφή που γινόταν. Γενικά η χώρα μας αυτή την περίοδο είναι στο ρελαντί. Δεν λειτουργεί τίποτα. Η ανεργία έχει σπάσει κάθε ρεκόρ. Λυπάμαι που γίνομαι τόσο ωμός αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Όπως βλέπεις από την επικαιρότητα, κανείς δεν τοποθετείται για την ανεργία των Ελλήνων διότι απλά είναι οι ίδιοι υπεύθυνοι. Τι να πουν; Δεν έχουν να τι να πουν και κρύβονται πίσω από θέματα αποπροσανατολισμού της κοινής γνώμης π.χ. θέμα με το γάλα, θέμα με τον Μπαλτάκο, θέμα με το αγνοούμενο αεροσκάφος κλπ.

Η επιστήμη του Χημικού Μηχανικού έχει προοπτικές για όποιον θέλει να ασχοληθεί σοβαρά και όχι επειδή άκουσε ότι έχει 2-3 καλές προοπτικές σε μια βιομηχανία. Και στη βιομηχανία, δεν θα σε προσλάβουν απευθείας ως τεχνικό διευθυντή. Θα περιμένεις να συνταξιοδοτηθεί ο παλιότερος από σένα. Φυσικά δεν θα σε περιμένουν με ανοιχτές αγκαλιές. Θα αποδείξεις με τα χρόνια την επαγγελματική αξία σου. Οπότε άλλο πράγμα οι σπουδές και άλλο πράγμα, η αγορά εργασίας.


ΑΣΠΑΙΤΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Το να πας σε Πολυτεχνικη σχολη για να γινεις καθηγητης δευτεροβαθμιας ειναι απλα ηλιθιο. Δηλαδη εισαι 17 χρονων και το ονειρο σου ποιο ειναι? Να τελειωσεις μια σχολη 65 μαθηματων για να γινεις καθηγητης σε γυμνασιο και να παιρνεις €1,000? Και με κανα ιδιαιτερακι μετα βγαινει το μεροκαμματο ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Για όποιον ενδιαφέρεται να γίνει καθηγητής τεχνικών ειδικοτήτων στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, η καλύτερη επιλογή είναι να δηλώσει το αντίστοιχο τμήμα της ΑΣΠΑΙΤΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
το ονειρο σου ποιο ειναι? Να τελειωσεις μια σχολη 65 μαθηματων για να γινεις καθηγητης σε γυμνασιο και να παιρνεις €1,000? Και με κανα ιδιαιτερακι μετα βγαινει το μεροκαμματο ε?

και είναι λίγα ας πούμε?
Που ζεις?Νομίζεις ότι με ένα πτυχίο πολυτεχνείου θα σου στέλνουν λεφτά με φακέλους στο σπίτι σου?Κατεβείτε λίγο από εκεί ψηλά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Επειδή βλέπω ότι υπάρχει μια άγνοια στο θέμα θα σας πω ότι εγώ παίρνω 1200 ευρώ το μήνα και δε με φτάνουν ούτε για τα βασικά. Επειδή κάποιοι θα τραβάνε τα μαλλιά τους και θα λένε "μας δουλεύει αυτός" επιτρέψτε μου να κάνω μια ανάλυση:

έσοδα: 1200 ευρώ/μήνα *12 μήνες/έτος=14400 ευρώ/έτος
ασφαλιστικές εισφορές: 200 ευρώ/μήνα*12 μήνες/έτος=2400 ευρώ/έτος
τέλος ελεύθερου επαγγελματία: 800 ευρώ/έτος
φορολογητέο εισόδημα=14400-2400-800=11200 ευρώ/έτος
τακτικοί φόροι: 11200 * 0,26=2912 ευρώ/έτος
καθαρά έσοδα: 11200-2912=8288 ευρώ/έτος=690,67 ευρώ/μήνα

Από τα 690,67 ευρώ έχω να πληρώσω 250 ευρώ ενοίκιο και 140 ευρώ λογαριασμούς (σταθερό, κινητό, internet, ηλεκτρικό, νερό). Έτσι για να επιβιώσω μου μένουν 640,67-250-140=250,67 ευρώ/μήνα.

Δεν έχω συμπεριλάβει τα τέλη κυκλοφορίας και τα ασφάλιστρα του αυτοκινήτου τα οποία ανέρχονται περίπου στα 700 ευρώ/έτος συνολικά. Να μη μιλήσω για τις βενζίνες. Γι αυτό το αυτοκίνητο το παίρνω σπάνια και κινούμαι πιο πολύ με τα μέσα μαζικής μεταφοράς και με τα πόδια.

Συμπέρασμα: Όσα λεφτά και να κάνεις θα στα παίρνει η εφορία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Όσα λεφτά και να κάνεις θα στα παίρνει η εφορία!

Πρώτα θα παίρνει η εφορία το μερίδιό της και μετά ζήσε με ό,τι περισσέψει από τα πάγια έξοδα (ρεύμα, τηλεπικοινωνίες, νερό,...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
σιβιλατα ποσες ωρες δουλευεις? που να βρεις κανα γκομενακι δηλαδη...θα φυγει το 250ρι μπαμ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
σιβιλατα ποσες ωρες δουλευεις? που να βρεις κανα γκομενακι δηλαδη...θα φυγει το 250ρι μπαμ!

Κάθε εβδομάδα πρέπει να δικαιολογώ 30 ώρες παρουσίας στο ΕΜΠ λόγω του ερευνητικού προγράμματος και 10 ώρες παρουσίας λόγω του επικουρικού έργου. 1000 ευρώ παίρνω από το ερευνητικό πρόγραμμα και 200 ευρώ από το επικουρικό έργο. Παράλληλα κάνω το διδακτορικό μου και τη μεταπτυχιακή εργασία στο ΠΜΣ "Σεισμική Μηχανική & Αντισεισμικές Κατασκευές" του ΕΑΠ. Άσε τώρα λάστιχο έχω γίνει.

Όσο για την κοπέλα όταν την είχα, είχα και περισσότερα χρήματα και περισσότερο χρόνο. Τώρα δεν έχω ούτε χρόνο, ούτε χρήματα, ούτε γκόμενα. Τρέξιμο και πάλι τρέξιμο για την επιβίωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Nαι ξεχαστηκα οτι εισαι του ερευνητικου. Σε ρωτηξα γιατι εχω πολλα φιλαρακια απο εμπ που βρισκουνε δουλεια με τα λεφτα αυτα απο μικροι, αλλα ειναι πολλες οι ωρες ρε γαμωτο. Νταξει αμα εισαι νεος το κανεις αλλα δεν ειναι και για μια ζωη. Πριν πως και ειχες πιο πολλα λεφτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top