Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ

Jason_Sitia

Νεοφερμένος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα...Σε ένα χρόνο δίνω πανελλήνιες και βρίσκομαι σε αδιέξοδο.Είναι σίγουρο πως θέλω να περάσω σε σχολές του ΕΜΠ και συγκεκριμένα επειδή με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η Χημεία έχω στο μυαλό μου τη σχολή των Χημικών Μηχανικών.Οι φίλοι και οι γονείς μου λένε να μην σπουδάσω εκεί διότι δεν πρόκειται να βρω δουλεία.Θα ήθελα τι γνώμη σας πάνω σε αυτό και αν είναι δυνατόν να μου πείτε πού μπορεί να εργαστεί ένας Χημικός Μηχανικός.Ευχαριστώ...:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sapienzia

Νεοφερμένος

Η Sapienzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Μιας και ειμαι πορωμενη με την χημεια ενα σου λεω... ειναι η καλυτερη επιλογη αν σου αρεσει. Βεβαια δεν ειναι σαν τη χημεια που ξερουμε αλλα δεν πειραζει. Αλλωστε ο χημικος μηχανικος ειναι το ''αφεντικο'' του χημικου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adiafthoros

Νεοφερμένος

Ο adiafthoros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Η γονείς ο τι θέλουν λένε, να τους πείς οτι σύμφωνα με επίσημη μέτρηση η αποκατάσταση στους χημικούς μηχανικούς ανέρχεται στο εντυπωσιακό για τις μέρες μας 95%..Φιλικά.!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
σαν χημικος μηχανικος μπορεις να εργαστεις σε τεχνικο γραφειο οπου διαπραγματευεσαι μελετες σχετικες με το αντικειμενο σου!η μεγαλυτερη ωστοσο απορροφηση χημικων μηχανικων πραγματοποιειται στο τομεα της βιομηχανιας...φαρμακευτικες εταιρειες,εταιρειες τροφιμων κλπ!επισης αυτο που γνωριζω,γιατι προερχομαι απο αλλο κλαδο των μηχανικων,δεν μπορεις να εργαστεις ως καθηγητης!ελπιζω να βοηθησα λιγο...παντως θα σου συνιστουσα να απευθυνθεις σε καποιο του τομεα αυτου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason_Sitia

Νεοφερμένος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθεια!!!Όσο για τους γονείς μου μην ανησυχείς φίλε διότι εν τέλει το μόνο που κατάφεραν ήταν να με αγχώσουν...Γνώμη δεν αλλάζω με τίποτα.Ευχαριστώ και πάλι!!!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris X

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εγώ Ιάσονα πιστεύω πως όπου και να περάσεις δε θα κάνεις τίποτα στη ζωή σου γιατί είσαι ανεπρόκοπος!!! Εχθρικά!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Η γονείς ο τι θέλουν λένε, να τους πείς οτι σύμφωνα με επίσημη μέτρηση η αποκατάσταση στους χημικούς μηχανικούς ανέρχεται στο εντυπωσιακό για τις μέρες μας 95%..Φιλικά.!!!

Αλήθεια???:D Ουάου! Μακάρι να είναι έτσι! Και ως τι δουλεύουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Όντως η αποκατάσταση των χημικών μηχανικών είναι αρκετά γρήγορη. Βέβαια το μόνο μειονέκτημα είναι ότι δε μπορείς να διοριστείς καθηγητής, σε αντίθεση με το χημικό τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Οι χημικοί μηχανικοί έχουν το δικαίωμα να εργαστούν ως καθηγητές χημείας στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nulispa

Νεοφερμένος

Ο nulispa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
γινετε καποιος χημικος μηχανικος(αφου κανει καποιο μαστερ) να ασχοληθει με την οικοδομη??( μελετες χωρων, εξοπλισμου κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fod@s

Νεοφερμένος

Ο fod@s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Θα ηθελα να παρακαλεσω οποιον πραγματικα γνωριζει να μου απαντισει με ωριμοτητα αν ειναι εφικτο καποιος απο τεχνολογικη κατευθυνση (πλη+υπηρ) να ακολουθησει αυτο το τμημα.οπως καταλαβαινετε δεν εχω ιδεα απο χημεια και δεν ξερω αν αυτο αποτελει εμποδιο μιας και η σχολη βρισκεται στο 4ο πεδιο:worry:....οπoioς εχει την δυνατοτητα και την ορεξη να μου απαντησει θα το εκτιμουσα αρκετα γιατι με καιει το θεμα:eek:...ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
δε θα ειναι ιδαιτερα δυσκολο, απο οτι ξερω. αρκετοι κανουν αυτη την επιλογη απο τεχνολογικη.
γενικα στο πανεπιστημιο δεν υπαρχουν ιδαιτερα προαπαιτουμενα. ορεξη να χεις για διαβασμα και ολα τα προλαβαινεις. απλως εκει που οι αλλοι θα ξεσκουριαζουν τις γνωσεις τους θα μαθαινεις απο την αρχη.
εγω σου λεω: μην το σκεφτεσαι, αν σου αρεσει η σχολη, δηλωσε την.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsixlofouska

Νεοφερμένος

Η Όλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Κοίταξε να δεις, η αλήθεια είναι ότι στη σχολή μας έχουμε αρκετές χημείες(Ανόργανη, Αναλυτική, 2 Οργανικές κ.ά), Η Ανόργανη και η Αναλυτική ουσιαστικά είναι μια αναλυτική με περισσότερες λεπτομέρειες επανάληψη των όσων έχουν διδαχτεί τα παιδιά της θετικής κατεύθυνσης σε β' και γ' Λυκείου. Ωστόσο έχουμε πάρα πολλά παιδιά από τεχνολογική, και γι΄αυτό τον λόγο ακριβώς υπάρχει ένα είδος ενισχυτικής διδασκαλίας(3ωρης)μια φορά την βδομάδα η οποία απ' ότι μου έχουν πει τα παιδιά είναι αρκετά ωφέλιμη και χρήσιμη για να μπορούν να παρακολουθήσουν και να περάσουν τα μαθήματα της Χημείας. Το extra αυτό μάθημα γίνεται από κανονικούς καθηγητές(ή λέκτορες) και τουλάχιστον αυτός που το έκανε φέτος(δεν ξέρω αν θα είναι ο ίδιος του χρόνου)είναι πάρα πολύ καλός στην δουλειά του, τον είχα και στο εργαστήριο.:) Οπότε με κάποιο διάβασμα παραπάνω και με προσωπική ενασχόληση πιστεύω μπορείς να τα καταφέρεις. Αλλά να σε ρωτήσω κάτι, (καθαρά από περιέργεια)πώς και διάλεξες την σχολή μας??:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fod@s

Νεοφερμένος

Ο fod@s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Μακαρι αυτο το προγραμμα ενισχυτικης διδασκαλιας απου ανεφερες να υπαρχει σε ολα τα τμηματα αλλιως την πατησα (γιατι εμπ δεν πιανω ) τωρα πως και ψαχνω για την σχολη σας...well μου φενεται αρκετα ενδιαφεουσα και επισης εχω ακουσει οτι εχει καλες προοπτικες και ισως να ειναι η καλυτερη επιλογη που εχω με βαση τα μορια που εβγαλα.. :P tsixlofouska αν δεν σε βαζω σε κοπο θα μποροθσες να ζητησεις την γνωμη καποιου συμφοιτητη σου ο οποιος προερχεται απο τεχνολιγικη ?? :redface: σορρυ καταλαβαινετε την αγωνια μου :P
επιπλεον σχολεια για το αρθρο μου ειναι καλοδεχουμενα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Μακαρι αυτο το προγραμμα ενισχυτικης διδασκαλιας απου ανεφερες να υπαρχει σε ολα τα τμηματα αλλιως την πατησα (γιατι εμπ δεν πιανω ) τωρα πως και ψαχνω για την σχολη σας...well μου φενεται αρκετα ενδιαφεουσα και επισης εχω ακουσει οτι εχει καλες προοπτικες και ισως να ειναι η καλυτερη επιλογη που εχω με βαση τα μορια που εβγαλα.. :P tsixlofouska αν δεν σε βαζω σε κοπο θα μποροθσες να ζητησεις την γνωμη καποιου συμφοιτητη σου ο οποιος προερχεται απο τεχνολιγικη ?? :redface: σορρυ καταλαβαινετε την αγωνια μου :P
επιπλεον σχολεια για το αρθρο μου ειναι καλοδεχουμενα :)
Φιλε μην κολλας πουθενα οταν σου αρεσει κατι.Και Χημεια θα μαθεις οπως μαθαν οι αλλοι.Το πανεπιστημιο (σχεδον παντα)ό,τι γνωση απαιτει,τη διδασκει κιολας.Αν εχεις θεληση ολα γινονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fod@s

Νεοφερμένος

Ο fod@s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
μακαρι φιλαρακι Γιαννη αλλα να μην τελειωσουμε και σε 10 χρονια :P

αυτο που θελω να καταλαβω με λιγα λογια...το να μπεις στην σχολη αυτη απο τεχνολογικη (υπηρ+πληρ) ειναι το ιδιο με το να μπει ενας απο θεωριτικη στο μαθηματικο ?? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsixlofouska

Νεοφερμένος

Η Όλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
αυτο που θελω να καταλαβω με λιγα λογια...το να μπεις στην σχολη αυτη απο τεχνολογικη (υπηρ+πληρ) ειναι το ιδιο με το να μπει ενας απο θεωριτικη στο μαθηματικο ?? :P

ΟΧΙ για κανένα λόγο. Είναι πολύ πιο εύκολο βρε αρκεί να διαβάσεις λίγο παραπάνω να μπεις στο κλίμα κλπ. Ασε που στο α εξάμηνο κάνουμε και fortran και θα είναι φαντάζομαι ευκολάκι για σένα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fod@s

Νεοφερμένος

Ο fod@s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
ΟΧΙ για κανένα λόγο. Είναι πολύ πιο εύκολο βρε αρκεί να διαβάσεις λίγο παραπάνω να μπεις στο κλίμα κλπ. Ασε που στο α εξάμηνο κάνουμε και fortran και θα είναι φαντάζομαι ευκολάκι για σένα.:)
ουφφφ...εφυγε ενα βαρος απο πανω μου...τη δηλωνουμε δηλαδη ε???


Αντε ρε παιδια και ενας τεχνολογικος να πει την γνωμη του :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi_Panay

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
τι εχετε να πειτε για την επαγγελματικη αποκαταστσση αυτης της σχολης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vicky###

Νεοφερμένος

Η vicky### αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
κοιτα η μανα μου ειναι χημικος μηχ.και,απ'οσο ξερω το χασμα μεταξυ αυτων που διδασκεσαι στο λυκειο κ αυτων που μαθαινεις στο πολυτεχνειο ειναι πραγματικα τεραστιο.....δηλαδη,το να μαθει εκει κανεισ χημεια εκ του μηδενοσ φανταζει αμελητεο μπροστα στη συνολικη γνωση που θα αποκομισει αποφοιτωντας απ τη σχολη!!σιγουρα βεβαια απο θετικη φαινεται να ειναι καπως πιο ευκολο,αλλα αν σ αρεσει πραγματικα πηγαινε..τωρα οσον αφορα τις προοπτικες,το επαγγελμα απευθυνεται σε οικονομικα ευρωστες χωρες με αναπτυγμενη βιομηχανια π.χ.γερμανια,γαλλια.για ελλαδα οι προοπτικες ειναι ιδιαιτερα ασχημες...............οποτε πρεπει να ειναι κανεις διατεθημενος να φυγει για εξωτερικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top