Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ

amalia

Νεοφερμένος

Η amalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
μολις τελειωσα τις πανελληνιες και συγκεντρωσα 17800 μορια. Αυτο σημαινει πως κατα πασα πιθανοτητα, θα εχω την δυνατοτητα να περασω στο Χημικο Μηχανικο του Μετσοβιου, ειδάλλως θα περασω στο αριστοτέλειο. Ωστόσο, μιλησα με τους καθηγητες μου για το μηχανογραφικο μου, και με προβληματισαν αρκετα, αφου μου ειπαν πως βρισκεις δυσκολα δουλεια και θελει πολλες ωρες εργασιας καθημερινα. Εσεις τι γνωριζετε;
 

pantium

Νεοφερμένος

Η pantium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
μολις τελειωσα τις πανελληνιες και συγκεντρωσα 17800 μορια. Αυτο σημαινει πως κατα πασα πιθανοτητα, θα εχω την δυνατοτητα να περασω στο Χημικο Μηχανικο του Μετσοβιου, ειδάλλως θα περασω στο αριστοτέλειο. Ωστόσο, μιλησα με τους καθηγητες μου για το μηχανογραφικο μου, και με προβληματισαν αρκετα, αφου μου ειπαν πως βρισκεις δυσκολα δουλεια και θελει πολλες ωρες εργασιας καθημερινα. Εσεις τι γνωριζετε;
εγω θα σου πω να το δηλωσεις εφοσον σου αρεσει αλλα και γιατι απο οσο γνωριζω εχει εξαιρετικη επαγγελματικη αποκατασταση, αλλα θα σου πουν και αυτοι που γνωριζουν καλυτερα. Παντως μην ακουτε και πολυ τους καθηγητες σας, πολλες φορες θελουν να αποτρεψουν τους καλους μαθητες απο καλες σχολες, απο προσωπικη εμπειρια μιλαω
 

carnage

Νεοφερμένος

Ο carnage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
μολις τελειωσα τις πανελληνιες και συγκεντρωσα 17800 μορια. Αυτο σημαινει πως κατα πασα πιθανοτητα, θα εχω την δυνατοτητα να περασω στο Χημικο Μηχανικο του Μετσοβιου, ειδάλλως θα περασω στο αριστοτέλειο. Ωστόσο, μιλησα με τους καθηγητες μου για το μηχανογραφικο μου, και με προβληματισαν αρκετα, αφου μου ειπαν πως βρισκεις δυσκολα δουλεια και θελει πολλες ωρες εργασιας καθημερινα. Εσεις τι γνωριζετε;

Ξέρεις καμιά δουλειά, που δεν χρειάζεται πολλές ώρες εργασίας, καθημερινά? Καλή αποκατάσταση έχουν, ακόμα καλύτερα στο εξωτερικό.
 

amalia

Νεοφερμένος

Η amalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ξέρεις καμιά δουλειά, που δεν χρειάζεται πολλές ώρες εργασίας, καθημερινά? Καλή αποκατάσταση έχουν, ακόμα καλύτερα στο εξωτερικό.
Μου έλεγαν κάτι 12 ώρα , όποτε τις θεωρώ αρκετές ώρες για καθημερινή βάση, ευχαριστώ πολύ πάντως
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,220 μηνύματα.
μολις τελειωσα τις πανελληνιες και συγκεντρωσα 17800 μορια. Αυτο σημαινει πως κατα πασα πιθανοτητα, θα εχω την δυνατοτητα να περασω στο Χημικο Μηχανικο του Μετσοβιου, ειδάλλως θα περασω στο αριστοτέλειο. Ωστόσο, μιλησα με τους καθηγητες μου για το μηχανογραφικο μου, και με προβληματισαν αρκετα, αφου μου ειπαν πως βρισκεις δυσκολα δουλεια και θελει πολλες ωρες εργασιας καθημερινα. Εσεις τι γνωριζετε;

Υπάρχει κάποια σχολή του δεύτερου πεδίου που βάσει των κριτηρίων τους έχει καλύτερη αποκατάσταση δηλαδή ; Γιατί εαν υπάρχει, νομίζω οτι πρέπει να το μοιραστούν με τον κόσμο για να ξέρει τι να δηλώνει. Και δεν απευθύνομαι εννοείται σε στρατιωτικές σχολές και αυτές του εμπορικού ναυτικού. Γιατί πολύ λίγα παιδιά είναι φτιαγμένα για τέτοιες δουλειές τόσο ψυχικά όσο και σωματικά.

Λοιπόν, πέρα της πλάκας. Θεωρώ οτι είναι ένα καλό επάγγελμα με πολλούς διεξόδους ακόμα και για τα δεδομένα της Ελλάδας. Και όχι μόνο για τώρα αλλά και στο μέλλον ,και για πάντα μην πω. Οπότε εαν σου αρέσει δήλωσε την και μην επηρεάζεσαι. Οι καθηγητές σου έχουν εμπειρία σε ύλη πανελλήνιών και μαθήματα σχολείου, και αυτό είναι μια χαρά. Αλλά δεν έχουν δει ποτέ τι συμβαίνει πραγματικά στην κάθε βιομηχανία. Ούτε έχουν εικόνα των εξελίξεων που περνάει η κάθε επιστήμης που υπάρχει στο μηχανογραφικό ,και της αγοράς εργασίας για την κάθε ειδικότητα. Οπότε σου παρέχουν μυωπική όραση πάνω σε αυτά τα ζητήματα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
μολις τελειωσα τις πανελληνιες και συγκεντρωσα 17800 μορια. Αυτο σημαινει πως κατα πασα πιθανοτητα, θα εχω την δυνατοτητα να περασω στο Χημικο Μηχανικο του Μετσοβιου, ειδάλλως θα περασω στο αριστοτέλειο. Ωστόσο, μιλησα με τους καθηγητες μου για το μηχανογραφικο μου, και με προβληματισαν αρκετα, αφου μου ειπαν πως βρισκεις δυσκολα δουλεια και θελει πολλες ωρες εργασιας καθημερινα. Εσεις τι γνωριζετε;
Καποιο δικιο εχουν οι καθηγητες σου , ως εχοντας συγκριτικη βαση Ηλεκτρολογους και μηχανολογους.
Οι χημικοι μηχανικοι κυριως ασχολουνται με βιομηχανικες διεργασιες υγρων- ρευστων-αεριων και στην ελλαδα αυτες δεν ειναι απειρες (πετρελαια, τσιμεντα, σκονες, τροφιμα- αποβλητα-περιβαλλον). Ανεργος δεν θα μεινεις αλλα οχι και αναρπαστος. Ερευνα του ΕΜΠ δινει και στους χημικους μηχανικους ποσοστο ανεργειας 4-10% οπως και κατι αναλογο στους ηλεκτρολογους. Ευκολοτερα παντως βρισκεις δουλεια απο οτι αν εισουν πολιτικος η μεταλειολογος και χωροθετης πολεοδομος. Οι ωρες εργασιες σε θεσεις ευθυνης ειναι πολλες, εστω και ως βοηθος.
Σου βαζω εδω τα νομοθετημενα δικαιωματα των χημικων μηχανικων να κανεις τους συνδιασμους σου.
Αμα σ'αρεσει η χημεια ( λιγο ,οχι πολυ οπως χημικο) και η φυσικη (θερμοτητα- φυσικοχημεια) να πας .
Τωρα σε εσενα ως κοριτσι να πουμε οτι λιγοτερο τα κοριτσια επιλεγουν ηλεκτρολογους και μηχανολογους περισσοτερο χημικους μηχανικους και πιο πολυ πολυ χημικους,
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top