Φυσικό vs Μαθηματικό

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Θεωρώ λιγάκι κατάντια, να επιδιώκουμε να σπουδάζουμε μετά κόπων και βασάνων (βλ. πανελλήνιες, Πανεπιστημιακό μοντέλο εκπαίδευσης) σε μια χώρα, όπως στην Ελλάδα και να λέμε ότι οι προοπτικές των σπουδών βρίσκονται στο εξωτερικό. Τότε γιατί να μπούμε σε όλη αυτή τη φασαρία, και να μην σπουδάσουμε απευθείας στο εξωτερικό; Η μετανάστευση δεν είναι μια απλή λεξούλα που ακούω πολύ από 16-17χρονους να λένε ότι π.χ. θα σπουδάσω ψυχολόγος αλλά θέλω να εργαστώ στη Γερμανία. Η ζωή δεν είναι μόνο οι σπουδές. Δίπλα στις σπουδές συνυπάρχουν (και τις καθορίζουν) πιο σημαντικοί παράγοντες: πιο άμεσα συνυφασμένοι με την επιβίωση. Στο "θαύμα" της ανακάλυψης του κόσμου μέσα από το google, παραβλέπουμε ότι η ίδια κοινωνική πραγματικότητα με παραλλαγές υπάρχει παντού. Σαφώς και ενδεχόμενα, να υπάρχουν καλύτερες ευκαιρίες στο εξωτερικό, αλλά και αυτές έχουν ένα κόστος. Οποιαδήποτε επιλογή έχει ένα κόστος. Σημασία έχει ποιο κόστος είναι το σημαντικότερο. Αυτό βέβαια δεν μπορείς να το μάθεις ποτέ, διότι απλούστατα καθημερινά, ο καθένας μας έρχεται σε μια νέα αναθεώρηση της ζωής.

Ο Θοδωρής έχει δίκιο. Αξιόλογες οι επιστήμες των Μαθηματικών και της Φυσικής. Κανείς δεν αντιλέγει παρά μόνο όποιος έχει κακό παρελθόν λόγω σχολικής εκπαίδευσης. Το ερώτημα που τίθεται είναι για ποιο λόγο αμέσως να επικαλούμαστε τις "προοπτικές" στο εξωτερικό και δεν κοιτάζουμε πως θα φτιάξουμε τις "προοπτικές" στη χώρα μας; Ζητάνε στο εξωτερικό Μαθηματικούς, Φυσικούς,... κ.α. αλλά υπό προϋποθέσεις, που δεν ξέρω κατά πόσο το Ελληνικό Πανεπιστημιακό σύστημα τις έχει διαμορφώσει στον κάθε πτυχιούχο αυτών (και όχι μόνο) των επιστημών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
για να το κανω λιγο χιουμοριστικο , αν σκοπευεις να γινεις εντεχνος ή ροκ τραγουδιστης στο μελλον μπες μαθηματικο . Η Μονικα , ο Μιλτος Πασχαλιδης , ο Θανος Μικρουτσικος και ο Παυλος Σιδηροπουλος ειχαν ολοι περασει εκει...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Πανε καλυτερα μηχανολογων που ηταν ο Γεωργουλης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
για να το κανω λιγο χιουμοριστικο , αν σκοπευεις να γινεις εντεχνος ή ροκ τραγουδιστης στο μελλον μπες μαθηματικο . Η Μονικα , ο Μιλτος Πασχαλιδης , ο Θανος Μικρουτσικος και ο Παυλος Σιδηροπουλος ειχαν ολοι περασει εκει...:P

Aκριβώς, όπως το είπες! Περάσανε. Το πτυχίο το έλαβαν; :P Και ο πολιτικός Λαφαζάνης του Σύριζα, έχει κάποια σχέση με το Μαθηματικό Αθήνας. Δεν γνωρίζω αν έχει πάρει το πτυχίο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
και αν θες να γινεις υποδικος αρχηγος νεοναζιστικης οργανωσης στην Ελλαδα πρεπει να εχεις περασει στο μαθηματικο :P (βλεπε μιχαλολιακος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
απλα το φυσικομαθηματικο δεν ειναι ιστορικο ή ξερω γω...με την μια να δεις την ομορφια της επιστημης..θελει λιωσιμο

και επισης θελει μεγαλες ικανοτητες για να γινει καποιος π.χ θεωρητικος φυσικος...αντιθετως σχολες οπως ιατρικης και πολυτεχνειου π.χ δεν χρειαζονται τετοιες ικανοτητες ,με το που αποφοιτησεις εισαι εξοπλισμενος με νομοθετικα κατοχυρωμενα πολλα επαγγελματικα δικαιωματα και μπορει ςνα πορευτεις...το αν θα γινεις κορυφαιος στην δουλεια σου ή οχι ειναι αλλο πακετο...η ουσια ειναι πως και ο χειροτερος ιατρος παραμενει ιατρος..με γραφειο ή στο νοσοκομειο με απ ολα...τωρα βεβαια πλακωνει ανεργια ακομα και σε αυτους τους κλαδους,οποτε υπαρχουν και καποιοι που δυστυχως δεν κανουν την δουλεια που σπουδασαν.
στο φυσικο για να "ανακαλυψεις νομους"ακομα και τους οχι και τοσο θεμελιωδεις ,γι ανα γινει θεωρητικος φυσικος δεν εχεις πολλες ελπιδες...αυτο θα το δεις ομως αναλογως την κλιση σου και την κλιση θα την καταλαβεις διαβαζοντας και λυνοντας...

οποτε το πιθανοτερο ο αποφοιτος ειναι να ασχοληθει με την εκπαιδευση χωρις να αποκλειεται να συνδυαζει και εκπαιδευση και ερευνα ή απλά να το γυρισει σε αλλες σπουδες
στην αγγλια προτιμουν τα παιδια να δηλωνουν μαθηματικο και φυσικο αντι πολυτεχνειου...εδω παλι οι συνθηκες ειναι διαφορετικες(για τους περισσοτερους,διοτι οι αριστουχοι εισαχθεντες των φυσικομαθητικων σχολων ξεκαθαρα εχουν προτιμησει θετικες επιστημες)
εγω θα προτεινα να δεις προγραμματα σπουδων...να πας και στα αμφιθεατρα να δεις την διδασκαλια και α επιλεξεις

προσωπικα θα επελεγα φυσικο που εχει και μπολικα μαθηματικα...οι μοναδικες επιστημες οπως ελεγε και ο Καντ ειναι αυτες οι δυο..ομως απο ενα σημειο και μετα υπαρχουν και θεματα βιοπορισμου,επαγγελματικων προοπτικων,θελησης κ.λπ...ολα μπαινουν στην ζυγαρια..μακαρι να μασταν ελβετια...

απο την αλλη καποιος που εχει τις ικανοτητες,την θεληση και το μερακι δεν νομιζω πως θα αντιμετωπισει προβληματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Πάλι για εξωτερικό μου λες:P. Το να εγκαταλείψεις μια χώρα δεν είναι μόνο θέμα ξεβολέματος, είναι κάτι σημαντικό στο οποίο παίζουν πάρα πολλοί και διαφορετικοί παράγοντες. Επίσης, μιλάς εκ του ασφαλούς, για φαντάσου πόσο αμφίβολλα θα ήτανε τα πράγματα για κάποιον που σπουδάζει μαθηματικό στην Ελλάδα π.χ., γνωρίζοντας όλα αυτά.
Γιατί μιλάω εκ του ασφαλούς φίλε μου; Ασφαλής, σύμφωνα με τη λογική σου, θα ήμουν αν σπούδαζα Ιατρική στην πόλη μου (όπως θα μπορούσα). Όχι τώρα, που είμαι με την ψυχή στο στόμα οικονομικά, σπουδάζοντας θεωρητική φυσική σε μια ξένη χώρα. Ποια από τις δύο πορείες έχει μεγαλύτερα ρίσκα;

Θεωρώ λιγάκι κατάντια, να επιδιώκουμε να σπουδάζουμε μετά κόπων και βασάνων (βλ. πανελλήνιες, Πανεπιστημιακό μοντέλο εκπαίδευσης) σε μια χώρα, όπως στην Ελλάδα και να λέμε ότι οι προοπτικές των σπουδών βρίσκονται στο εξωτερικό. Τότε γιατί να μπούμε σε όλη αυτή τη φασαρία, και να μην σπουδάσουμε απευθείας στο εξωτερικό; Η μετανάστευση δεν είναι μια απλή λεξούλα που ακούω πολύ από 16-17χρονους να λένε ότι π.χ. θα σπουδάσω ψυχολόγος αλλά θέλω να εργαστώ στη Γερμανία. Η ζωή δεν είναι μόνο οι σπουδές. Δίπλα στις σπουδές συνυπάρχουν (και τις καθορίζουν) πιο σημαντικοί παράγοντες: πιο άμεσα συνυφασμένοι με την επιβίωση. Στο "θαύμα" της ανακάλυψης του κόσμου μέσα από το google, παραβλέπουμε ότι η ίδια κοινωνική πραγματικότητα με παραλλαγές υπάρχει παντού. Σαφώς και ενδεχόμενα, να υπάρχουν καλύτερες ευκαιρίες στο εξωτερικό, αλλά και αυτές έχουν ένα κόστος. Οποιαδήποτε επιλογή έχει ένα κόστος. Σημασία έχει ποιο κόστος είναι το σημαντικότερο. Αυτό βέβαια δεν μπορείς να το μάθεις ποτέ, διότι απλούστατα καθημερινά, ο καθένας μας έρχεται σε μια νέα αναθεώρηση της ζωής.

Ο Θοδωρής έχει δίκιο. Αξιόλογες οι επιστήμες των Μαθηματικών και της Φυσικής. Κανείς δεν αντιλέγει παρά μόνο όποιος έχει κακό παρελθόν λόγω σχολικής εκπαίδευσης. Το ερώτημα που τίθεται είναι για ποιο λόγο αμέσως να επικαλούμαστε τις "προοπτικές" στο εξωτερικό και δεν κοιτάζουμε πως θα φτιάξουμε τις "προοπτικές" στη χώρα μας; Ζητάνε στο εξωτερικό Μαθηματικούς, Φυσικούς,... κ.α. αλλά υπό προϋποθέσεις, που δεν ξέρω κατά πόσο το Ελληνικό Πανεπιστημιακό σύστημα τις έχει διαμορφώσει στον κάθε πτυχιούχο αυτών (και όχι μόνο) των επιστημών.
Αν εσύ έχεις βολευτεί με την ιδέα των φροντιστηρίων, εγώ όχι. Από πότε είναι κακό το να θες να εξασκήσεις την επιστήμη που σπούδασες, όπου μπορείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Αν εσύ έχεις βολευτεί με την ιδέα των φροντιστηρίων, εγώ όχι. Από πότε είναι κακό το να θες να εξασκήσεις την επιστήμη που σπούδασες, όπου μπορείς;
Δεν εχει βολευτει,απλα ειναι ρεαλιστης,στην Ελλαδα ετσι εχουν τα πραγματα σε αυτους τους 2 κλαδους,πως να το κανουμε?
Σαφως ολοι οσοι σπουδαζουν και αγαπουν αυτες τις 2 επιστημες θελουν να ασχοληθουν ερευνητικα και οχι απλα να διδασκουν σε φροντιστηρια και να κανουν ιδιαιτερα.
Στην Ελλαδα ολους του προπτυχιακους Φυσικης και Μαθηματικων να πιασεις θα σου πουν οτι θελουν να κανουν ερευνα,και καλα κανουν τα παιδια,εχουν ονειρα και δυστυχως πολυ που το αξιζουν και το θελουν πολυ,συμβιβαζονται με την διδασκαλια σε φροντιστηρια η σε σχολεια(η υποτιμηση της οποιας με ενοχλει σε τρομερο βαθμο.)
Πιστευω οτι καλο ειναι να εχουμε ονειρα,αλλα πρεπει να πορευομαστε με οτι εχουμε και οτι μας προσφερουν.Δεν εχουν ολοι την δυνατοτητα να σπουδασουν στο εξωτερικο αυτο που γουσταρουν αγαπητε schooliki(χωρις να εξυπονοω οτι δεν δυσκολευσαι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί μιλάω εκ του ασφαλούς φίλε μου; Ασφαλής, σύμφωνα με τη λογική σου, θα ήμουν αν σπούδαζα Ιατρική στην πόλη μου (όπως θα μπορούσα). Όχι τώρα, που είμαι με την ψυχή στο στόμα οικονομικά, σπουδάζοντας θεωρητική φυσική σε μια ξένη χώρα. Ποια από τις δύο πορείες έχει μεγαλύτερα ρίσκα;


Αν εσύ έχεις βολευτεί με την ιδέα των φροντιστηρίων, εγώ όχι. Από πότε είναι κακό το να θες να εξασκήσεις την επιστήμη που σπούδασες, όπου μπορείς;
Εννοώ ότι εκ του ασφαλούς δε θα ήσουν αν σπούδαζες μαθηματικά ή φυσική στην Ελλάδα. Το ποια από τις 2 πορείες είναι πιο αμφίβολλη προφανώς και δεν είμαι σε θέση να το απαντήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Αν εσύ έχεις βολευτεί με την ιδέα των φροντιστηρίων, εγώ όχι. Από πότε είναι κακό το να θες να εξασκήσεις την επιστήμη που σπούδασες, όπου μπορείς;

Κανείς δεν είπε να μην εξασκήσει την επιστήμη που σπούδασε. Όμως παράλληλα με την "αγάπη για την επιστήμη", υπάρχει και η "επιβίωση από την επιστήμη". Κυνικό λιγάκι, αλλά αληθινό. Προέχει η αξιοπρέπεια στην προσωπική ζωή από τις πολυετείς και κοπιαστικές σπουδές με όχι και τόσο άμεσο αντίκρισμα. Τα Μαθηματικά και η Φυσική δεν έχουν άμεσο επαγγελματικό αντίκρισμα. Υπάρχει φυσικά η δυνατότητα της ετεροαπασχόλησης. Όμως σαν επιστήμες είναι απαγκιστρωμένες από την αγορά εργασίας. Η Φυσική και τα Μαθηματικά διδάσκουν επιστήμη και όχι δεξιότητες. Σε κάθε περίπτωση μιλάω για την Ελλάδα διότι Έλληνες είμαστε και ο topic starter, για Ελλάδα ενδιαφέρεται. Δεν είναι τόσο ρεαλιστικός στόχος το εξωτερικό όχι λόγω βαθμών ή άλλων προφανών λόγων. Υπεισέρχονται και προσωπικοί λόγοι που έχουν να κάνουν με τον κάθε άνθρωπο ξεχωριστά. Τόσοι και τόσοι μαθητές που επιλέγουν αυτές τις επιστήμες, είναι ρεαλιστικό να τους προτείνουμε ως μοναδική διέξοδο εργασίας, το εξωτερικό; :hmm: Από την άλλη, μην ξεχνάμε ότι και οι ντόπιοι στο εξωτερικό αντιμετωπίζουν πρόβλημα εργασίας. Τα τελευταία χρόνια έχει καλλιεργηθεί μέσω πολλών "πηγών" ένα νέο ρεύμα: «πολυφιλόσοφοι μετανάστες με πτυχία». Γνωρίζουν τα πάντα για το εξωτερικό αλλά με την Ελληνική πραγματικότητα. Έχουν κάνει σπουδές στην Ελλάδα ή θέλουν να κάνουν στο εξωτερικό, ευελπιστώντας ότι το εξωτερικό έχει έλλειψη από τους συγκεκριμένους! Τρώνε το "χαστούκι" και γειώνονται. Ναι στα όνειρα, όχι στους αιρεθοβάμονες. Υπάρχουν και οι συνειδητοποιημένοι που εργάζονται αθόρυβα. Όμως η πλατιά μάζα πτυχιούχων αυτών των επιστημών κατά προβλέψιμο τρόπο δεν έχει τις δυνατότητες να έχει τις προσβάσεις στο εξωτερικό. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Και μην ξεχνάμε τον φοβερότατο ανταγωνισμό που υπάρχει έξω. Οποιος έχει βγει εστω για λίγο, θα χει δει συνομίληκους που έχουν κάνει παπάδες! Απορείς που βρήκαν το χρόνο???? Και δεν εννοώ αποκλειστικά ακαδημαικά προσόντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σία94

Νεοφερμένος

Η Σία94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
giannis θα ήταν καλή ιδέα εφόσουν σου αρέσουν και τα δύο και έχεις τη διάθεση, να σπουδάσεις αρχικά το ένα και μετά να δώσεις κατατακτήριες για το άλλο ενώ παράλληλα με το δεύτερο πτυχίο θα μπορούσες άμα το επιτρέπει η σχολή σου να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό στον ερευνητικό τομέα που σε ενδιαφέρει περισσότερο. Ξέρω αρκετά άτομα που επέλεξαν να σπουδάσουν δυο αντικείμενα επειδή τα αγαπούσαν και τα δύο και φυσικά ήταν επιμελής ειδικά στο πρώτο πτυχίο. Άμα παρακολουθείς και διαβάζεις λίγο καθημερινά θα πάρεις και πτυχίο με πολύ καλό βαθμό.

Καλησπέρα σας είδα ότι υπάρχει παρόμοιο θέμα αλλά μόνο ο τίτλος είναι ίδιος οπότε αποφάσισα να ανοίξω νέο

Είμαι στην τρίτη Λυκείου και σε λίγες μέρες θα κληθώ να αποφασίσω σχετικά με το Ποια σχολή να ακολουθήσω, ίσως νωρίς να είναι άλλα μου αρέσει να φτιάχνω στο μυαλό μου το πού έχω στόχους βέβαια έχω και τόσους μήνες να αποφασίσω

Από εκεί και πέρα αφότου άλλαξα πολλές σχολές που επιθυμούσα να πάω για χ ψ λόγους, τελικά κατέληξα σε αυτά που με ελκύουν περισσότερο στο μαθηματικό και στο φυσικό. Αλλά θα ήθελα βοήθεια όσο αναφορά την επιλογή... Καταρχας θα ήθελα να πω ότι περιορισμό όσο αφορά την πόλη δεν έχω....

Στο θέμα μας λοιπόν.... Νιώθω ότι και τα δύο μου αρέσουν το ίδιο και έχω όρεξη να ασχολούμαι και τα δύο Απο την μια λοιπόν έχω το μαθηματικό το οποίο μου αρέσει πολύ μου αρέσουν γενικά τα μαθηματικά και ακόμα και τα θεωρητικά μαθηματικά του Πανεπιστημίου θα με ενδιέφεραν!

Από την άλλη το φυσικό έχει μαθήματα τα οποία με εντυπωσιάζουν όπως κβαντομηχανική, κοσμολογία, αστρονομία κτλ που πάντα μου άρεσε να διαβάζω να ψάχνω Απο παντού πληροφορίες κτλ..... Εάν ασχοληθώ με την Φυσική σίγουρα θα ασχοληθώ με τους παραπάνω τομείς της Φυσικής το οποίο σημαίνει ότι θα πρέπει να φύγω στο εξωτερικό....

Αυτό που με φοβίζει στο μαθηματικό είναι ότι ίσως ριμαι καλύτερος Στην Φυσική ( του Λυκείου πάντα) οπότε έχω ένα άγχος μήπως και δεν μο. Ταιριάζει το μαθηματικό

Έχετε να πείτε καμία συμβουλή! ?

Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι δεν με ενδιαφέρει η δυσκολια της σχολής μιας και σιγουρα θα αναφερθεί... Το μόνο σίγουρο είναι ότι ότι και να ςεπιλέξω θα πέσει πολύ διάβασμα!!! ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Σια94 υπάρχει και η δυνατότητα με το πρώτο πτυχίο να συνεχίσει μεταπτυχιακές (και διδακτορικές) σπουδές στην επιστήμη που αγαπάει εξίσου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Εγω ξερω οτι αν αγαπας κατι, θα το κανεις, χωρις να σκεφτεσαι να δωσεις κατατακτηριες για κατι αλλο ή να κανεις μαστερ καπου αλλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Κανείς δεν είπε να μην εξασκήσει την επιστήμη που σπούδασε. Όμως παράλληλα με την "αγάπη για την επιστήμη", υπάρχει και η "επιβίωση από την επιστήμη". Κυνικό λιγάκι, αλλά αληθινό. Προέχει η αξιοπρέπεια στην προσωπική ζωή από τις πολυετείς και κοπιαστικές σπουδές με όχι και τόσο άμεσο αντίκρισμα. Τα Μαθηματικά και η Φυσική δεν έχουν άμεσο επαγγελματικό αντίκρισμα. Υπάρχει φυσικά η δυνατότητα της ετεροαπασχόλησης. Όμως σαν επιστήμες είναι απαγκιστρωμένες από την αγορά εργασίας. Η Φυσική και τα Μαθηματικά διδάσκουν επιστήμη και όχι δεξιότητες. Σε κάθε περίπτωση μιλάω για την Ελλάδα διότι Έλληνες είμαστε και ο topic starter, για Ελλάδα ενδιαφέρεται. Δεν είναι τόσο ρεαλιστικός στόχος το εξωτερικό όχι λόγω βαθμών ή άλλων προφανών λόγων. Υπεισέρχονται και προσωπικοί λόγοι που έχουν να κάνουν με τον κάθε άνθρωπο ξεχωριστά. Τόσοι και τόσοι μαθητές που επιλέγουν αυτές τις επιστήμες, είναι ρεαλιστικό να τους προτείνουμε ως μοναδική διέξοδο εργασίας, το εξωτερικό; :hmm: Από την άλλη, μην ξεχνάμε ότι και οι ντόπιοι στο εξωτερικό αντιμετωπίζουν πρόβλημα εργασίας. Τα τελευταία χρόνια έχει καλλιεργηθεί μέσω πολλών "πηγών" ένα νέο ρεύμα: «πολυφιλόσοφοι μετανάστες με πτυχία». Γνωρίζουν τα πάντα για το εξωτερικό αλλά με την Ελληνική πραγματικότητα. Έχουν κάνει σπουδές στην Ελλάδα ή θέλουν να κάνουν στο εξωτερικό, ευελπιστώντας ότι το εξωτερικό έχει έλλειψη από τους συγκεκριμένους! Τρώνε το "χαστούκι" και γειώνονται. Ναι στα όνειρα, όχι στους αιρεθοβάμονες. Υπάρχουν και οι συνειδητοποιημένοι που εργάζονται αθόρυβα. Όμως η πλατιά μάζα πτυχιούχων αυτών των επιστημών κατά προβλέψιμο τρόπο δεν έχει τις δυνατότητες να έχει τις προσβάσεις στο εξωτερικό. :hmm:
Δεν προτείνω σε κανέναν τίποτα, που δε μπορεί και δε θέλει να προσπαθήσει για να το επιτύχει.
Νομίζω ότι έχουμε διαφορετική φιλοσοφία για τη ζωή. Έχεις την άποψη της ήσσονος προσπάθειας, την οποία ταυτίζεις με το "νορμάλ", το πρέπον.
Γράφεις: "Προέχει η αξιοπρέπεια στην προσωπική ζωή από τις πολυετείς και κοπιαστικές σπουδές με όχι και τόσο άμεσο αντίκρισμα."
Δε μπορώ να καταλάβω πού έρχεται σε αντιπαράθεση η αξιοπρέπεια στην προσωπική ζωή με τις πολυετείς και κοπιαστικές σπουδές. Θέλεις να πεις ότι είναι αναξιοπρεπείς τέτοιες σπουδές;
Γράφεις: "Ναι στα όνειρα, όχι στους αιθεροβάμονες".
Συμφωνούμε απόλυτα. Αν έχεις όμως όνειρα πρέπει να έχεις και κότσια για να τα κατακτήσεις. Προσωπικά, αν δεν τα κατάφερνα να γίνω δεκτός στην Αγγλία, θα ξεκινούσα από δώ, προσπαθώντας να πάρω υποτροφία για μεταπτυχιακό έξω.
Ένας φίλος έχασε πέρισυ το Cambridge για ασήμαντο λόγο. Γράφτηκε στη σχολή εδώ και δουλεύει εντατικά για το πτυχίο και την επόμενη μέρα.
Ο καθ' ένας με τα όνειρά του και την προσπάθεια που είναι διατεθειμένος να κάνει για να τα επιτύχει ή έστω να τα προσεγγίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σία94

Νεοφερμένος

Η Σία94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Σια94 υπάρχει και η δυνατότητα με το πρώτο πτυχίο να συνεχίσει μεταπτυχιακές (και διδακτορικές) σπουδές στην επιστήμη που αγαπάει εξίσου.

Συμφωνώ με την άποψή σου για αυτό του είπα κατατακτήριες και παράλληλα μεταπτυχιακό (σε αρκετές σχολές επιτρέπεται) σε κάτι που να συνδυάζει και τα δυο. Π.χ. η φυσική με τη γεωλογία συνδυάζονται με τη γεωφυσική, η φυσική με τη βιολογία με τη βιοφυσική. Σίγουρα θα υπάρχουν τομείς έρευνας που συνδυάζουν και τη φυσική και τα μαθηματικά.

Εγω ξερω οτι αν αγαπας κατι, θα το κανεις, χωρις να σκεφτεσαι να δωσεις κατατακτηριες για κατι αλλο ή να κανεις μαστερ καπου αλλου

Γιατί δεν μπορείς να συνδυάσεις δυο πράγματα; (που σχετίζονται ασφαλώς.) Ασφαλώς και δεν θα κάνεις μάστερ αλλού αλλά σε κάποιον κοινό κλάδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Συμφωνώ με την άποψή σου για αυτό του είπα κατατακτήριες και παράλληλα μεταπτυχιακό (σε αρκετές σχολές επιτρέπεται) σε κάτι που να συνδυάζει και τα δυο. Π.χ. η φυσική με τη γεωλογία συνδυάζονται με τη γεωφυσική, η φυσική με τη βιολογία με τη βιοφυσική. Σίγουρα θα υπάρχουν τομείς έρευνας που συνδυάζουν και τη φυσική και τα μαθηματικά.

Γνωρίζω ότι κάποιοι (καλοί) Φυσικοί που επιθυμούν να ασχοληθούν με Μαθηματικά, επιλέγουν μεταπτυχιακό πεδίο σπουδών στα Εφαρμοσμένα Μαθηματικά με έμφαση σε Διαφορικές Εξισώσεις ή/και Διαφορική Γεωμετρία όπου συνδυάζεται με πιο θεωρητικά μονοπάτια της Θεωρητικής Φυσικής (π.χ. Βαρύτητα). Από την άλλη γνωρίζω ότι κάποιοι (καλοί) Μαθηματικοί που επιθυμούν να ασχοληθούν με τη Φυσική, επιλέγουν μεταπτυχιακό πεδίο σπουδών στην Θεωρητική Φυσική ή/και Αστροφυσική με προσανατολισμό είτε σε Μαθηματική Μελέτη Φυσικών Θεωριών είτε σε θέματα Μηχανικής (π.χ. Κβαντομηχανική). Ακόμη και το μεταπτυχιακό πεδίο σπουδών στα Εφαρμοσμένα Μαθηματικά μπορεί να οδηγήσει σε διδακτορικό πάνω στην Φυσική (αναλόγως για ποιον τομέα των Εφαρμοσμένων Μαθηματικών αναφέρουμε, διότι στα Εφαρμοσμένα Μαθηματικά ανήκει και η Στατιστική, η Επιχειρ.Έρευνα).

Το δεύτερο πτυχίο σε αντικείμενο όπως η Φυσική είναι πολύ "βαρύ" για να μην μιλήσουμε για το ενδεχόμενο κάποιου παράλληλου μεταπτυχιακού. Στο τέλος, ελοχεύει ο κίνδυνος...αδυναμίας λόγω κόπωσης, ή τρέλας! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
μια προσθηκη

ειναι χαζο να λες οτι καποιος που παει ημμυ δεν ειναι συνειδητοποιημενος
οσες πιθανοτητες εχει να ειναι γειασου ο ημμυτης αλλες τοσες και ο μαθηματικος/φυσικος

τουλαχιστον ο ημμυτης τα πηγε (ενδεχομενως) καλυτερα με το διαβασμα. αυτο ισα ισα τον κανει πιο αποφασιστικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
τουλαχιστον ο ημμυτης τα πηγε (ενδεχομενως) καλυτερα με το διαβασμα. αυτο ισα ισα τον κανει πιο αποφασιστικο
Αν εννοείς τα μόρια εισαγωγής, στα φυσικά και στα μαθηματικά τμήματα υπάρχουν αρκετοί που είχαν πολύ περισσότερα μόρια από πολλούς "ημμύτες", όμως διάλεξαν τη σχολή τους με βάση αυτό που επιθυμούσαν.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
τουλαχιστον ο ημμυτης τα πηγε (ενδεχομενως) καλυτερα με το διαβασμα. αυτο ισα ισα τον κανει πιο αποφασιστικο

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top